Gemengd Nieuws Het Vrouwenhoekje FEUILLET ON Als de ion den anderen morgen ver- (Wordt vervolgd.) In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de behandeling van Joodsche vermogenswaarden. AANSTELLINGSBESLUIT. De hoofden van particuliere en open bare bedrijven en besturen, alsmede de genen, die een vrij beroep uitoefenen, behoeven toestemming, alvorens zij werknemers beneden den leeftijd van 40 jaar aanstellen of tewerkstellen. Verzoe ken om toestemming dienen gericht te worden tot den directeur van het bevoeg- V de gewestelijk Arbeidsbureau. De hier voor benoodigde formulieren zijn ver krijgbaar bij het Gewestelijk Arbeids bureau en zijn bijkantoren. Toestemming is niet noodig indien het werknemers betreft, die tewerkgesteld of aangesteld zullen worden in den land bouw, de mijnbouw, de zee- en binnen scheepvaart, de huishouding of op het gebied der gezondheidszorg. Bosch- en tuinbouw wordt niet beschouwd als land- bouwarbeid in den zin der verordening. ■Bij gemengde bedrijven moet worden na gegaan, welk bedrijfsdeel overwegend is. Met nadruk zij er op gewezen, dat geen toestemming noodig is, indien tewerk stelling door tusschenkomst van het Ge westelijk Arbeidsbureau tot stand komt. Voor werknemers, die op 25 Maart 1942 indienst waren, behoeft geen aanstel- lilngsvergunning te worden aangevraagd. Het niet nakomen van de verplichtin gen dezer beide verordeningen is straf baar gesteld. Men wende zich bjj moeilijkheden in zake de juiste naleving van deze veror deningen steeds tot het Arbeidsbureau en neme niet eigenmachtig een beslis sing. J. Antheunisse, 3e pr. C. Joosse. Stam boekgeiten: le pr. A. Dobbelaar. Des avonds had de beuring plaats aan den Segeersweg. Hier waren aangevoerd 50 stuks. De prijzen werden als volgt toegekend: Volbloedlammeren: le en 2e pr. J. Labruijère, 3e pr. J. Bassie. Ge- wohe lammeren: le pr. J. Sinke, 2e pr. J. Besuijen, 3e pr. C. Aarnoutse, 4e pr. J. Venteville, 5e en 6e pr. J. v. d. Putte. Eenjarige volbloed: le pr.. J. Labruijè re, 2e pr. J. C. Adriaanse, 3e pr". W. Moens. Éénjarige gewone: le pr. J. C. Adriaanse, 2e pr. M. G. Berger, 3e pr. J. Sinke, 4e en 5e pr. J. v. d. Putte, 6e pr. J. Verburg. Tweejarige geitenle pr. J. Koppejan, 2e pr. C.* Aarnoutse. Oude re geiten: le pr. A. den Hollander, 2e pr. J. Labruijère, 3e en 4e pr. C. Aar noutse, 5e pr. J. Labruijère, 6e pr. J. Venteville. Stamboekgeiten: le pr. G. Davidse, 2e pr. J. Labruijère. Zuid-Beveland. Borss&l'e. Zaterdag werd de alg. ver gadering dep Coöp. Boerenleenbank ge houden. Bij de rekening en verantwoor ding bleek het eindresultaat te zijn f 28825,33, waaronder een verliespost van f 51,27. Tot bestuurslid werd herko zen dhr C. Rottier Jz, tot lid van den raad van toezicht dhr Joh. Nieuwen- huize. Tot plaatvervangend bestuurslid werd in de vacature F. Dronkers (over leden) met alg. stemmen gekozen dhr M. de Regt Johz. De rente werd vastge- HET HUISJE AAN DE HAVEN. 31) -o- „D'r kan een heel gezin op huizen", lacht Marie. „Moeder en ik kunnen wel v meevaren in het vervolg." „Wie weet, wat er nog eens gebeurt" zegt Van Straten langs zijn neus weg. Een van de directeuren der werf maakte intusschen een praatje met Freek Olieheerd, waarna een opzichter hen de inrichting der boot wijst. In de machine kamer daalt Marie niet af. Moeten de mannen maar uitzoeken. Alex van Straten moet erkennen, dat de inrichting allereenvoudigst is. De ouwe behoeft niet ongerust te zijn: hij kan de boot best bedienen. De motor loopt op ruwolie. In de stuurhut zijn de handles, dus een machinist is niet noo dig. Hij zal eens zien, hoe eenvoudig het gaat. Dus er behoeft niemand van de werf mee, morgen? Geen sprake van, beslist Alex met overtuiging. Hij heeft verstand van motoren. Het zou toch al heel gek moeten loopen, als ze morgen midden in de Dordtsche Kil of het Hollandsch Diep blijven steken. „Dat ligt dan in elk geval niet aan de boot of aan de motor", zegt de man van de werf. steld voor het loopend jaar: 2,64 pet. voor niet-leden; 2,76 pet. voor leden. Voorschotten 2»/io pet. Boven f 3000 2 pet. Kloetinge. Maandagavond gaf het mu ziekgezelschap „Excelsior" zjjn eerste zomerconcert op de tent. Mede door het gunstige weer was de belangstelling groot. Kapelle. Het fanfarekorps „Ons Ge noegen", dir. dhr W. Harthoora, gaf zjjn eerste zomerconcert op de muziektent op het marktplein. Er was veel belang stelling. Yerseke. Gisteren vierde het echtpaar Zoetewey onder groote belangstelling hun vijftigjarige echtvereeniging. Bij de kreeftenveiling van Dinsdag bleef de aanvoer (200 kg) onverkocht. De vraagprijs was f 20, het hoogste bad f 15.—. Walcheren. Veere. Vrijdag hield de Geitenfokver- eeniging haar jaarlijksche keuring. 33 geiten werden aangevoerd. Uitslag lam meren Wed. J. van Keulen IJ. de Nood II; D. Kasse Johz. III; Joh. van Keulen IVJs. Melis V. ÉénjarigeJac. Besuijen I J. Versluijs II; D. Kasse Johz. Ill; J. Martein IVJ. Gevaal VJ. de Nood VI. TweejarigeP. v. d. Bosse IJs Melis II. Driejarige en oudere: J. Cevaal I; J. Ce- vaal IIJs Melis IIIP. v. d. Bosse IV F. de Bree V. In het P.V. Stamboek wer den geen geiten ingeschreven. Een vol bloed lam werd gemerkt. Noord-Beveland. Wissenkerke. Evenals andere jaren heeft qok thans V.Z.O.D. haar 3e Pink ster-korfbalwedstrijden gehouden, waar aan door acht twaalftallen werd deel genomen, die in afdeeling A en B wa ren gesplist. De behaalde resultaten wa ren: Afd. A: D.O.S.V.Z.O.D. 1—0; S.S. S. I—Unitas 0—0; V.Z.O.D—S.S.S. I 00; D.O.S.Unitas 00; S.S.S. I D.O.S. 3—0; Unitas—V.Z.O.D. 2—0. De uitslagen in Afd. B waren: S..S.S. HOnda 00; SwiftSeolto 00; OndaSwift (niet gespeeld); Seolto—S.S.S. H 6—0; S.S.S. H—Swift 05; OndaSeolto 13. De prijzen werden behaald in afd. A, door Unitas, le prijs, lauwertak; 2e pr. S.S.S. I. x In de afd. B werden de prijzen gewon nen door Seolto, le pr., lauwertak, 2e pr. Swift. Spoorwegstagnatie ten gevolge van kortsluiting. Bij het rangeeren van 3 electrische motorwa gens op het stationsemplacement te Delft, was de achterste van de drie wagens gis terochtend omstreeks 9 uur op een zij spoor gekomen, waarboven zich geen elec trische leiding bevond. Toen daarop de voorste wagen aantrok en de achterste weer het goede spoor bereikte, schoot de beugel, die omhoog geveerd was, tegen de leiding. Tengevolge daarvan ontstond een hevige vonkenwerking en brandde de leiding door. De draad viel op den wagen en maakte kortsluiting, zoodat een begin van brand ontstond. De brand weer kon het vuur echter vlug blusschen, zoodat de schade aan den wagen onbe- teekenend bleef. Het treinverkeer op het drukke baan vak Den HaagRotterdam, vond echter door het gebeurde ernstige vertraging. De strijd tegen hande laars in distributiebeschei den. Zaterdagmiddag heeft de Haagsche politie tot tweemaal toe opruiming ge houden onder de handelaars in distribu tiebescheiden, welke zich steeds weer verzamelen in de Bezemstraat. De eerste keer is een aantal handelaars op straat ingerekend en per arrestantenwagen naar het hoofdbureau gebracht om te worden gefouilleerd en verhoord. Talrijke distri butiebonnen, waarvan herkomst en bezit niet konden worden verklaard, alsmede aanzienlijke bedragen aan geld zijn in beslag genomen. Tegen de bezitters is proces-verbaal opgemaakt. Den tweeden keer is een inval gedaan in het volkskoffiehuis Metropole, dat Alle schikkingen worden getroffen. Een parlvinker, die lui hebben ook oogen en ooren wijd open, zwaait zijn motor bootje langszij. Jawel, er moet eten zijn. Wat heeft die dan? Natuurlijk van al les. Marie moet inkoopen doen, want morgen moet zij koken in het keukentje van de nieuwe „Eben-Haëzer" waar de pannen klaar staan. Die werf denkt toch aan alles: op een nieuwe boot mag geen oud spul zijn, dus is het keukengerei ook nieuw. J Tegen den avond pas komt Kees op dagen. Het is te laat, om de boot nog te bekijken. Waar hij zoo lang gezeten heeft? vraagt Marie. Toch niet aardig om niet eerder te komen. Laat Kees, dus vertelt hij, ergens een glas bier drinken en Steinmetz tegen het lijf loopen, die leeg in Rotterdam ligt. Hij is meegegaan naar de tjalk, heeft er gegeten. Nou ja, toen werd het ongemerkt laat. Dat is alles. Freek Olieheerd hoort het relaas. Het doet hem pijn. Zijn opvolger laat zich zoo' weinig aan de nieuwe boot gelegen liggen, dat hij uren bij de Steinmetzen zit te zwetsen. Die meid zal nog wel aan boord zijn. Hij zal er niet naar vragen; heeft er al verdriet genoeg van...... De slaperij wordt geregeld. Er is een geschikt hotelletje in de buurt, waar ze kunnen overnachten. dienst doet als beurs voor de bonnenhan delaars. Alle aanwezigen zijn'ter plaatse gefouilleerd en verhoord. Voor een groot deel waren de bonnen welke werden verhandeld, gestolen. In vele gevallen werden ook de distributie bescheiden van het eigen gezin verkocht. Een inbreker in bed. Een man had gisteravond een bed op een zolderkamer in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam tot rustplaats uitgekozen. Wie er meer schrok, de man of de ont hutste bewoonster die den slaper ont dekte, meldt de geschiedenis niet, doch een feit is het, cjut beiden vrijwel ge lijkertijd op de vlucht gingen. Ofschoon de dame in kwestie groot alarm maakte, wist de ongenoode gast te ontkomen. Lafer bleek, dat eenige sieraden in het - bed waren achtergebleven, welke maar dat kwam eerst nog later aan het licht afkomstig waren van een inbraak in de IJsselstraat. Melkfabriek verstrekte te weinig melk. Door een zuivel fabriek bij Steenwijk is, gedurende acht maanden tijd, gepasteuriseerde melk ver kocht in liter-flesschen, welke evenwel overeenkomstig 't aangebrachte etiket, 0.93 liter inhielden. Aangezien de fabri kant voor deze hoeveelheid melk den vollen literprijs handhaafde, werden in genoemd tijdvak ongeveer 3500 liter melk te weinig verstrekt. De inspecteur van de prijsbeheersching heeft de fabriek tot een geldboete van 550 gulden, alsmede tot de kosten van het proces veroordeeld. Groot aantal misdrijven te Oss ontdekt. De arrestatie van» ■twee jongelieden te Oss, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstallen, is aan leiding geworden tot de onthulling van een gróót aantal misdrijven. Bij het ver hoor, dat dezen jongens werd afgenomen, kwam aan het licht, dat zij ware roof tochten op touw hadden gezet. Gewoon lijk trachtten zij in den vooravond hun slag te slaan; zij lieten zich dan in win kels insluiten of braken in magazijnen in. Huiszoeking bij de ouders van de jeugdige misdadigers leverde verrassen de resultaten op. Zoo werden verschei dene fietsen en radiotoestellen, balen sui ker, peulvruchten, manufacturen, schoe nen en vele artikelen van de meest uit eenloopenden aard in beslag genomen. Het bleek, dat de jongens reeds maan denlang met hun bedrijf bezig waren en dat zij de gestolen goederen tegen fabel achtige prijzen van de hand deden. Met voortvarendheid heeft de politie het on derzeek, dat zich over geheel oostelijk Noord-Brabant tot zelfs in Eindhoven uitstrekte, voortgezet. Daarbij kreeg men tevens aanwijzingen in handen van een andere diefstallenreeks, waarbij twintig arbeiders, werkzaam bij Van den Berg's textielfabrieken, waren betrokken. Deze lieden hebben enorme partijen wollen ga rens gestolen, die in de geheele streek gretig aftrek vondenBij tientallen men- schen, die zich aan heling hebben schul dig gemaakt, werden de gestolen voorra den in beslag genomen. Bij het voortgezet onderzoek kwam voorts aan het licht, dat ook bij Hartog's Fabrieken op groote schaal werd gesto len. Hier werden verscheidene arbeiders, die zich groote partijen vleesch en vet hadden toegeëigend, gearresteerd. Bij een onverwachten inval werden vijf mannen op heeterdaad betrapt; zij vervoerden ieder 25 kg. vet. Ook in deze zaak wer den verscheidene opkoopers aangehou den; nog veel arrestaties zyllen volgen. Het politiebureau is bij lange na niet be rekend op de berging van het groote aan tal arrestanten, zoodat ook de mare chausseekazerne hiervoor in gebruik werd genomen. (Telegr.) Valsche suiker bonnen. Bij de controle op het Centraal Distributie kantoor te Den Haag is gebleken, dat uit de gemeenten Laren en Huizen een groot aantal valsche suikerbonnen was ontvan gen. Uit Laren meer dan 100 en uit Hui zen ruim 60. Het waren niet geldig ver klaarde bonnen, waarop een cijfer zoo danig veranderd was, dat Tiet suikerton nen werden. De vervalsching was zóó vakkundig uitgevoerd, dat'zij pas bij de controle on der de kwartslamp aan den dag trad. schijnt, tuft de „Eben-Haëzer" al voorbij Dordt. HOOFDSTUK VI. De motor „Eben-Haëzer" is een aan winst van beteekenis. Niettegenstaande Olieheerd nutwee beurtveren te bedie nen heeft, beurten, die steeds meer vrach ten geven, is hij altijd op tijd uit en thuis. Is het niet een genot, dat je niet te maken hebt met wind en tij?- Zelfs als de vracht- en passagiersbooten en ook de „Pollux" binnen moeten blijven wegens lagen waterstand, tuft Olieheerd dapper weg en komt de haven Uit, om dan fullspeed op Zuidburg aan te ste venen. De motor houdt zich best. Een juweel tje. Slechts eenmaal is er malheur ge weest. De ouwe Freek stond op het punt weg te varen, toen dat ding er de brui aan gaf. Geen bezwaar: Kees zou het wel even opknappen. Zoo geleidelijk heeft hij ver- «stand van den motor gekregen. Hij heeft er een uurtje aan geprutst, zonder merk baar resultaat. De ouwe werd gloeiend. Want hij moest weg. Het was meer dan tijd. BEHANDELING JOODSCHE VERMOGENSWAARDEN. Hierin wordt o.m. bepaald: Vorderin gen van elke soort moeten schriftelijk bij de bankiersfirma Lippmann, Rosen thal en Co.. te Amsterdam worden aan gemeld, wanneer zij op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening of nadien geheel of gedeeltelijk rechtens of economisch toekomen aan een per soon, die ingevolge het bepaalde bij ar tikel 4 der verordening nr 189-1940 be treffende het aangeven van ondernemin gen jood is of als jood wordt aange merkt. Het bovenstaande is niet van toepassing ten aanzien van vorderingen eener onderneming, welke op grond der verordening nr 189-1940 tot het doen van aangifte gehouden is. De aangifte van de op het tijdstip van het in werking treden dezer verordening bestaande vorderingen dient uiterlijk op 30 Juni 1942 te geschieden. Vorderin gen, welke eerst na 't in werking treden ontstaan, of van welker ontstaan de tot het doen van aangifte gehouden perso nen eerst na dit tijdstip kennis nemen, moeten binnen een week worden aange meld. Vroegere vrije maxima van tot dusver niet behandelde vermogenswaarden moe ten onverwijld, uiterlijk op 30 Juni 1942, overeenkomstig de normen van art. 1 der verordening nr 148-1941 worden ge stort, in depot gegeven of overgeschre ven. De verordening is niet van toepassing voor zoover de gezamenlijke waarde der contante gelden, cheques, effecten, te goeden en deposito's, waarop de tot een gezin behoorende personen op het tijd stip van het in werking treden dezer verordening recht hebben, niet meer be draagt dan twee honderd vijftig gulden. Over vorderingen en andere rechtep, waarop de tot een gezin behoorende per sonen recht hebben, kan per 'kalender maand tot een gezamenlijk bedrag van twee honderd vijftig gulden worden be schikt. Men vermoedt dan ook, dat hier een „vakman" aan het werk is geweest. Ver schillende winkeliers in Laren en Hui zen zijn de dupe geworden. Een uitge breid onderzoek wordt ingesteld. Als de kaas weinig smaak heeft. Meestal heeft de kaas, die men tegen woordig krijgt, maar weinig smaak. Nu men de boterham met sterrekers, geraspte wortel en radijs kan beleggen en de sappige komkommers en tomaten er binnenkort ook weer zijn om als har tige boterhambelegging te dienen, kan men beter de kaas voor .den warmen maaltijd bewaren. Men kan soepen, stamppotten, stoof schotels en nog menig ander gerecht met kaas toebereiden. Stamppot van stoofsla met kaas. 1 a 1% kg. aardappelen, kg. stoofsla, 200 g. kaas, boter of vet, zout, 4 dl. taptemelk. De aardappelen schoonboenen, in stuk ken snijden en met een bodempje kokend water en zout opzetten en snel aan de kook brengen met het deksel op de pan. De aardappelen op een getemperd vuur gaarkoken. Kooktijd 25 min. De stoofsla intusschen wasschen en fijn snijden. De kaas in blokjes snijden. De aardappelen kort fijn stampen. De stoofsla, de melk en de kaas er door mengen.-De stamppot met wat water of vet afmaken en nog even door en door warmen, maar de groente niet gaar la ten worden. Collecties van alle soorten kunstvoor werpen, van goud, platina of zilver, als mede bewerkte en onbewerkte edelstee- nen, halfedelsteenen en parels, moeten, wanneer zij geheel of gedeeltelijk rech tens of economisch aan een der in art. 1 genoemde personen toebehooren, aan de bankiersfirma "Lippmann, Rosenthal en Co. worden ingeleverd. Dit laatste is niet van toepassing ten aanzien van: 1. Eigen trouwringen en die van een overleden echtgenoot. 2. Zilveren pols- of zakhorloges in persoonlijk gebruik. 3. Gebruikt tafelzilver, met dien ver stande, dat elk tot het gezin van den eigenaar behoorende persoon een vier- deelig eetbestek, bestaande uit mes, vork, soeplepel en dessertlepel be houdt. 4. Gebitvullingen uit edele metalen in persoonlijk gebruik. De inlevering dient onverwijld, uiter lijk op 30 Juni 4942, te geschieden. Wor den de goederen eerst na dit tijdstip ver worven, dan moeten zij onverwijld, uiterlijk binnen een week na hun verkrij ging, worden ingeleverd. Indien paarden, voer- of vaartuigen, rechtens of economisch aan een der in deze verordening genoemde personen toebehooren, moeten deze uiterlijk op 30 Juni 1942 schriftelijk bij de „Zentral- stelle für Juedische Auswanderung" te Amsterdam worden aangegeven. Hy, die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften dezer verordening of deze ontduikt, dan wel die opzëttelijk vermogensbestanddeelen, welke aan de voorschriften van deze verordening of van de verordening nr 148-1941 onder worpen zijn aan de registratie onttrekt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of met geldboete van onbeperkte hoogte of met een dezer straffen. Indien het feit door schuld wordt ge pleegd kan een gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden wor den opgelegd. Deze verordening treedt 23 Mei in werking. Gebakken kaasplakken. 200 g. kaas, 25 g. bloem, 34 dl. taptemelk, zout, (peper), nootmuskaat,boter of vet. Een papje maken van bloem, tapte melk, wat zout (peper) en nootmuskaat. De kaas in plakken snijden van cm. dikte, door het papje wentelen en op een heet vuur snel aan beidé zijden bruin bakken. De kaasplakken zeer warm op dienen; wanneer zij afkoelen worden zij taai. Gebakken kaasplakjes smaken heerlijk bij spinazie. Een paar extraatjes. Haagsche bluf (6 personen). liter taptemelk, 2 eetlepels bloem, 5 lepels suiker, eenige lepels jam. De taptemelk aan de kook brengen, de bloem met wat koude taptemelk aanmengen en aan de kokende taptemelk toevoegen. Deze onder roeren even flink door laten koken en vervolgens op een koude plaats eenige uren, liefst een nacht, laten staan. De gebonden taptemelk kort voor den maaltijd met een garde zoo stijf als room kloppen én met de suiker en de jam vermengen. De vla in een glazen schaal overdoen en met wat jam ver sieren. Men moet dit gerecht kort voor het gebruik bereiden, omdat het snel inzakt; het kan echter weer gemakkelijk stijf geklopt worden wanneer het wat uit gezakt is. Wafeltjes of oublies. 50 g. bloem, (±8 lepels), 50 g. suiker 5 lepels), 2 eetlepels kunsteiwit,. 4 eet lepels water, dl. taptemelk, snufje zout. De bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland, generaal der Flieger Christiansen, ontving Woensdag op kasteel Oud Wassenaar den Reichsführer der SS Himmler, waarbij tevens Rijkscommissaris Dr Seyss Inquart en de lei der der N.S.B, ft- Mussert aanwezig waren. §tapf-P.K. Fritz-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2