Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER lat van URG. ilcheren. Alkmaar. iethode. CHIEDAW Is! luur gevraagd te JRGER WONING iNEEL korstanje, IGoes. WOENSDAG 27 MEI 1942 56e' JAARGANG - No. 197 Een groot land met weinig menschen. De slag bl) Charkow duurt voort - Hoe de omsingeling tot stand werd gebraoht - Japansohe successen. Uit de Provincie ram. 10.15 Rotterd. olist, 17.00 Voor de Nieuws-, econ,- en van t' Hoff en zijn 8.30 Van huis tot mamen. 19,00 Zang Nieuwsber. 19.40 19.50 BNO: Bra- Gram. 20.05 Inlei- 20.15 Concertgeb.- verre reizen doet, halen. 21.45 BNO: n. 22.05 Avondwij- Hilversum. U DEN. sofd Chr. School, Ie, Dorpstraat 32. ✓ijzer Chr. School, Aagtekerke 92. /en. ne in* Ehtlngen gratis. net garantie Brieven Bureau oes, onder letters 3STER gévraagd J, Westweg B 87, HUISHOUD- re leeftijd, P.G., en. Brieven onder „De Zeeuw" te NETTE DAG- 'ogelzangsweg 46, E DAGDIENST- Le Cointre N.V. es. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoer Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 D i recteu r- H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advtrtentlën 12 eent par •mllllmttir Ingezonden mededeellngen 24 eent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter'of motto 10 cent extra. BIJ contract belangrijke korting Australië is een land, dat bijna zoo groot is als Europa, maar het telt nog iets minder Inwoners dan Nederlahd. En al zijn er groote gebiedon, die nu nog onbewoonbaar zijn (of zij niet te ontgin nen zijn, is een andere vraag), het is een feit, dat er in Australië gemakkelijk veel meer menschen zouden kunnen leven dan nu. Maar men dacht er te veel aan eigen genoegens, aan sport en plezier, aan de laatste snufjes van het moderne comfort, aan hooge loonen, aan mooie auto's enz. Eenige jaren geleden moest in Austra lië een groot arbeidsconflict opgelost worden tusschen de directies en het per soneel van de warenhuizen. Er werd een onderzoek ingesteld naar de behoeften van het vrouwelijke personeel, ten einde tot de vaststelling te komen van een bil lijk geacht minimum-loon. De vrouwen en meisjes moesten vertejlen wat zoo al hun eerste levensbehoeften waren. Uit het lijstje bleek, dat de Australische dames niet goed leven kunnen zonder een zeker aantal potjes rouge, zonder lippenstift, zonder wenkbrauwenpotlood en een groot aantal zijden kousen. Opmerkelijk is, dat de helft der bevol king woont in de vier grootste steden. Het enorme platteland moet dus wel heel dun bevolkt zijn. Het gevolg is, dat de Australische cultuur een zeer typische stadscultuur is. Aan immigratie werden zooveel moge lijk moeilijkheden in den weg gelegd. Dé Australische arbeiders waren bang, dat een grootere bevolking de loonen zcu doen dalen en men wilde niet, dat de weilanden nog meer vee zouden voeren en de akkers nog meer graan zouden op leveren. Zoo weinig mogelijk produceeren tgen zoo hoog mogelijke geldelijke op brengst was het ideaal. Daarom was Australië het ware land van belofte voor alle soorten Malthusianisme. Er zijn ongetwijfeld punten van over eenkomst te ontdekken tusschen Austra lië en Frankrijk, waar ook het platteland steeds meer werd ontvolkt en verwaar loosd en waar men zijn heil zocht in Malthusianisme, genot- en gemakzucht. Vandaar Petain's scherpe aanklacht tegen het Fransche volk, kort na de capitulatie. Maar ook voor bepaalde kringen van het Nederlandsche volk heeft het boven staande veel te zeggen. Er is alleen zegen voor een volk te verwachten, als het leeft bij Gods Woord, naar Zijn ordinantiën. Het Joodsche vraagstuk. De heer Max Blokzijl heeft in zijn radiopraatje van Maandagavond meege deeld, dat men een verordening kan verwachten, die gelijk dat reeds lang in Duitschland is ingesteld den jo den voor hun dagelijksche inkoopen be paalde onder nationaal-soeialistische lei ding staande winkels en vastgestelde uren van inkoop aanwijst, met streng verbod, in de overige winkels hun be stellingen te doen. Inwijding van de Cultuurkamer. Zaterdag 30 Mqi, des namiddags om drie uur zal. in den Stadsschouwburg te 's-Gravenhage de Nederlandsche Cul tuurkamer worden ingewijd. Sinds korten tyd heeft deze kamer haar werkzaamheden aangevangen. De zes onderscheiden gilden zijn nu in haar geheel ingeschakeld. Prof. dr T. Goedewaagen, president der N. K. K., zal de inwijdingsrede houden. Het Concertgebouworkest zal zijn me dewerking verleenen. Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag in Nederland. Te Amersfoort werd heden de 24e bondsdag gehouden van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grond slag in Nederland. Aan den bondsdag die slechts toegankelijk was voor afge vaardigden der aangesloten vereenigin- gen ging gisteravond een wijdings ure vooraf waarin voorging Ds B. Hol- werda, Geref. predikant te Amersfoort, die een rede hield over: „Allen en een iegelijk". Om elf uur ving hedenmorgen de bondsdag aan die gepresideerd werd door Mej. M. Parmentierj van Oegst- geest. Zij sprak een openingswoord waarin zij allen hartelijk welkom heette. Vervolgens kwamen de jaarverslagen aan de orde. Enkele voorstellen van huishoudelijken aard werden afgedaan. Na afdoening der huishoudelijke za ken trad in de morgenvergadering als spreekster op Mevr. Tj. Abels—Toren beek van Zutphen, oud-presidente van den bond en lid van de commissie van ^dvies.^met het onderwerp: „Onze stuw- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR J- EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: De ^msingelingsslag ten Zuiden van Charkov is in vollen gang. Met gecon centreerde kracht probeert de ingeslo ten tegenstander in oostelijke richting uit te breken. In zware gevechten werd dit oogmerk ook gisteren verijdetd. Tevens heeft de aanval van Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche formaties uit het Zuiden, Westen en Noorden de bewegingsvrijheid van den vijand aan zienlijk beperkt. Zijn dicht opeengedron gen massa's worden in toenemende mate geteisterd door de vernietigende slagen van onze luchtmacht. Ten Noord-Oosten van Charkov werden herhaalde aanvallen der bolsje wisten afgeslagen. In den centralen sector van het Oostelijke front hebben eigen plaat selijke aanvallen opnieuw terreinwinst gebracht. Eigen ondernemingen, van stormtroe pen in den noordel ij ken frontsec tor verliepen met succes. In de wateren tusschen de Noord- kaap en IJsland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht een vijandelijk convooi onder sterk escorte aangevallen. Een koopvaarder van 8000 b.r.t. werd tot zinken gebracht en vijf andere door bommen beschadigd. In Noord-Afrika hebben vrij veel gevechtsvliegtuigen militaire doelen bij T o b r o e k gebombardeerd. Italiaansch weermachtsbericht. In Cyrenaica levendige verken ningsbedrijvigheid*, wij hebben vijande lijke patrouilles teruggeslagen en eenige gevangenen gemaakt. Onze vliegers heb ben opnieuw fraaie successen behaald en in een aantal gevechten negen En- gelsche vliegtuigen neergeschoten, zon der zelf verliezen te lijden. Doelen op M i k a b b a werden getroffen door onze bommenwerpers, die, toen zij door vij andelijke jagers werden aangevallen, 2 Spitfires neerschoten. Vier vijandelijke jachttoestellen werden door de begelei dende jagers neergeschoten. Al onze 1 toestellen keerden op hun basis terug, hoewel zij getroffen waren en er gewon den aan boord waren. In de M'i d de 11 ands che Zee is een onzer convooien zonder eenig succes door duikbooten en vliegtuigen aange vallen; een Britsch toestel werd door het afweervuur van een onzer escorte vaartuigen getroffen en viel in zee. Engelsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht eenige bommen laten vallen in de omgeving van Messina, tusschen San Raineri en Giardino a Mare: weinig belangrijke schade en drie gewonden onder de militairen. Timosjenko's plannen in de war gestuurde (D.N.B.) De slag rondom Charkov woedt nog steeds met onverminderde kracht voort en zal, naar militaire des kundigen in de Duitsche hoofdstad van oordeel zijn, als een der zeer groote om singelingsslagen van den Europeeschen veldtocht in bet Oosten in de krijgsge schiedenis worden opgeteekend. De ring om de hoofdmacht van de voor het offensief in den stryd gebrachte troepen van Timosjenko is volkomen ge sloten. Nog is de druk van de hier tezamen gedrongen drie vijandelijke legers bui tengewoon sterk. Nog is de tegenstand der bolsjewisten georganiseerd, doch reeds zijn de eerste aanwijzingen der ont binding merkbaar. ,Wat de oppervlakte van het terrein betreft, waar de strjjd zich afspeelt en de aantallen manschappen, kan de thans nog woedende slag, naar het oordeel van Duitsche militairen volkomen worden vergeleken met de grootste omsingelings slagen van verleden jaar. Men is te Berlijn van meening, dat al leen op het slagveld ten Zuidoosten van Charkov, daar, waar de groote ring om de beste stootlegers van Timosjenko zich heeft-gesloten, nog steeds ongeveer een half millioen man tegenover elkander staan. Het daarbij behoorende materiaal is enorm. Het blijkt, dat Timosjenko al zijn jpoop op dit offensief tezamen met zijn plan op het schiereiland Kertsj had ge steld, dat hij hierheen en naar Kertsj al het maar eenigszins beschikbare mate riaal had gezonden, om, het koste wat het wil, door het Europeesche front te breken en in een groot offensief de Euro peesche legers van den geheelen Zuide lijken sector te omsingelen. Te laat ont dekte hij, dat hij, nadat het Duitsche ini tiatief op Kertsj voor was geweest en een belangrijk deei van zijn plan nog in het stadium der laatste voorbereidingen had verijdeld, zelf de ingeslotene was, dat men hem, die had gehoopt den vijand een val op te zetten, zelf voor een val had geplaatst, die thans achter zijn beste offensieftroepen is dichtgeslagen. Japansche successen. (D.N.B.) Naar Domei meldt, hebben Japansche strijdkrachten de vijandelijke kazematstellingen twee kilpmeter ten Noorden en 21h kilometer ten Noordwes ten van Kinhwa doorbroken en staan zij thans in de buitenwijken van deze be langrijke stad in Centraal-Tsjekiang. Sedert Verscheidene dagen is, naar het D.N.B. uit Birma verneemt, in het gebied van dë rivier de Tsjindwin een groote omsingelingsactie gaande. Een Japansche formatie, die in zuidelijke richting langs het rivierdal oprukt, heeft reeds Homalin, een belangrijke strate gische plaats op 140 km ten Noorden van Kalewa bezet. (Domei.) Het Japansche Keizerlijke hoofdkwartier heeft een aanvullend com muniqué gepubliceerd over de resultaten van den slag op de Koraalzee op 7 en 8 Mei j.l. Het communiqué luidt als Volgt: „Aan de reeds aangekondigde militaire successen bij den slag op de Koraalzee moet nog worden toegevoegd, dat een Amerjkaansch slagschip van de „North Carolina"-klasse zwaar is beschadigd en een Amerikaansche zware kruiser van het type „Portland" tot zinken is ge bracht. De niet geïdentificeerde kruiser, die in denzelfden slag werd beschadigd, is gebleken een Amerikaansche zware kruiser van het type „Louisville" te zijn." Korte berichten. Binnenkort zal het dragen van de Davidsster met het opschrift „Juif" (Jood) in Frankrijk voor alle Joden ver plicht worden gesteld. (D.N.B.) De Egyptische regeering is, naar de Britsche berichtendienst meldt, afgetreden. Nahas Pasja is bezig met de vorming van een nieuw kabinet. (D.N.B.) Tijdens de Pinksterdagen zijn in de Alpen, volgens de tot dusver ontvangen berichten, acht personen om het leven gekomen. Alle vliegtuigen, welke de Japan ners hébben gebruikt bij de verovering der Philippijnen en nog een groot aantal meer, zoo meldt Reutér volgens een V.P.B.-bericht, zijn thans geconcentreerd voor een geweldigen aanval op Australië. In de middagvergadering heeft Ds R. J. v. d. Meulen, Geref. predikant te Utrecht, gerefereerd over: „Heeft ons leven zin?", waarna de heer J. Schquten van Rotterdam een opwekkende slotrede hield, getiteld: „In den lentetijd". Met het gemeenschappelijk zingen van Gez. 16: 3 werd de bondsdag besloten. Bond van Geref. Vrouwenvereenigingen. Te Nijmegen is heden de vijfde bonds dag gehouden van den Bond van Geref. Vrouwenvereenigingen onder presidium van Mevr. B. M. Heuzeveldtv. d. Lelie van Hazerswoude. De presidente «sprak een openings woord. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van de secreta resse, Mevr. F. M. L. Nawijnv. Dijk van Bergum, ontleenen we, dat thans bij den bond zijn aangesloten 70 vereenigin- gen met 2000 leden. De volgende bonds dag zal in 1943 te Utrecht gehouden worden. Mevr. E. H. Heuzeveldtv. d. Lelie werd als bondspresidente herkozen. Na afdoening der huishoudelijke zaken trad als spreker op Ds J. W. de Jager, Geref. predikant te* Zutphen, met het onder werp: „Mijne getuigen". In de middagvergadering trad als re ferent op Ds v. Dijk, Geref. predikant te Groningen, met het onderwerp: „Een zachtmoedige en stille geest". Voorzitter Ned. Voetbalbond. Naar wij vernemen, is de heer K. J. J. Lotsy bij enkele candidaatstelling tot voorzitter van den Nederlandschen Voet bal Bond benoemd. Verlenging voorloopige erkenning Ziekenfondsen. Het tweede uitvoeringsbesluit inge volge het ziekenfondsenbesluit is gewij zigd. Deze wijziging houdt in, dat het tijd stip, waarop de voorloopige erkenning of toelating van een ziekenfonds een einde neemt, wordt verlengd van 30 Juni 1942 tot 31 Dec. 1942, wanneer op het verzoek van erkenning of toelating niet een definitieve beslissing is genomen. INSTELLING VAN EEN VRIJWIL LIGE HULPPOLITIE. In het Verordeningenblad is opgeno men een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instelling van een vrijwillige hulppolitie. Hierin wordt o.m. het volgende be paald: Een vrijwillige hulppolitie wordt inge steld, welke tot taak heeft de gewone politie-organen te "ondersteunen: 1. By de bestrijding van rampen en andere openbare noodtoestanden; 2. by de bestrijding van ernstige ge varen en schaden, welke ten gevolge van luchtaanvallen ontstaan; 3. in andere byzondere gevallen van handhaving van de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. De vrywillige hulppolitie wordt aan gesloten by de eenheden en bureelen der gewone politie. Zy is uitsluitend onder worpen aan de aanwijzingen en bevelen van de commandeerende instanties der gewone politie. Agent van de vrywillige hulppolitie kan slechts zijn hij die: 1. Nederlander is 2. ten minste achttien en ten hoogste vyf en veertig jaar oud is; 3 lichamelijk, geestelijk en moreel ge schikt is; 4. de nieuwe Europeesche orde voor staat en bereid is deze naar zijn beste vermogen te dienen. De aanstelling bij de vrijwillige hulp politie geschiedt op grond van een schriftelijke sollicitatie, welke wordt ge richt aan den gevolmachtigde voor de reorganisatie van de Nederlandsche poli tie bij de departementen van justitie en van binnenlandsehe zaken. Uit de sollicitatie moet blijken, dat de onder 1 en 2, vermelde voorwaarden zijn vervuld en dat de gegadigde bereid is een schriftelijke verklaring, als bedoeld onder 4. te geven. De gevolmachtigde voor de politie roept naar eigen goeddunken den gega digde op voor de keuring. De gevolmachtigde voor de politie of de commandeerende instantie der ge wone politie, onder welke de agent van de vrijwillige hulppolitie ressorteert, roept dezen door middel van een oproe pingsbevel tot de opleiding of tot den politiedienst op. De oproeping eindigt door een bevel tot intrekking, of door verloop van den tijd, voor welke de oproeping is bevolen. De tot den politiedienst opgeroepen agent van de vrijwillige hulppolitie heeft de rechten en plichten van een gewoon ambtenaar van politie. Indien de dienst waartoe hij is opge roepen, langer dan vijf dagen duurt, ont vangt de agent van de vrijwillige hulp politie van het rijk een vergoeding, inge val zijn inkomen wegvalt of de hoogte van het ondersteuningstarief niet be reikt. De vergoeding bedraagt voor iederen aangevangen dag, waarover de oproe ping zich uitstrekt: 1. voor ongehuwde agenten van de vrijwillige hulppolitie drie gulden; 2. voor gehuwde agenten van de vrij willige hulppolitie vier gulden vijftig cent; 3. voor ieder kind beneden achttien jaar bovendien vijftig cent. De vergoeding wordt, indien de agent van de vrijwillige hulppolitie vrijen kost en inwoning geniet, dienovereenkomstig verminderd. In gevallen, waarin deze regeling tot onbillijkheid leidt, kan den agent van de vrijwillige hulppolitie op verzoek een passende tegemoetkoming worden ver leend. De kosten van de vrijwillige hulppolitie komen ten laste van het rijk. Voor zoo ver agenten van de vrijwillige hulppolitie binnen het kader der gemeentepolitie worden in dienst gesteld, betaalt de ge meente de kosten overeenkomstig de uit voeringsvoorschriften aan het rijk terug. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere leider der SS en politie vaardigt de voor de uitvoe ring van deze verordening noodzakelijke voorschriften uit. „Pleegkinderen" en het Ziekenfondsen- besluit. Het is wenschelijk gebleken een nade ren uitleg te geven van het begrip „pleegkinderen" voor de toepassing van het ziekenfondsenbesluit. Daarom is thaös vanwege het staatstoezicht op de ziekenfondsen medegedeeld, dat als in- direct-verzekerde in den zin van het zie kenfondsenbesluit slechts die pleegkin deren in aanmerking komen, die aan de volgende vier voorwaarden beantwoor den: 1. Het pleegkind mag den leeftyd van 16 jaar nog niet hebben bereikt. 2. Het pléegkind moet bij den betrok ken rechtstreeks-verzekerde inwonen. WOENSDAG 27 MEI 1942. Halleluja! Welgelukzalig is de man, die den 'Heere vreest, die grooten lust heeft in Zijn geboden. Fs.' 112 1. Zon op onder 5.32 21.43 Maan op onder 17.59 4.21 30 Mei Volle Maan. 5 Juni Laatste kwartier. 3. Het pleegkind moet door den be trokken rechtstreeks-verzekerde als eigen kind worden onderhouden en op gevoed. 4. Aan den betrokken rechtstreeks- verzekerde moet voor het pleegkind kinderaftrek van de loonbelasting zyn toegestaan. Ontslag van personeel. Op grond van het eerste uitvoerings besluit inzake de zoogenaamde „ont slagverordening" heeft de directeur-ge neraal van den arbeid indertyd een vier tal algemeene vergunningen verleend, t.w.: a. Tot ontslag van tijdelijk personeel in landbouw-, industrie- en handelsbe drijven, met uitzondering van manne lijke werknemers in akkerbouw- en vee houderijbedrijven b. Tot ontslag van tijdelijk personeel in akkerbouw- en veehouderijbedrijven; c. Tot werktijdverkorting in bepaal de bedrijven bij z.g. onwerkbaar weer; d. Tot ontslag van personeel, aan het welk door bemiddeling van zijn werkge ver een andere betrekking wordt aan geboden. Deze algemeene vergunningen zijn, als gevolg van de intrekking van het eerste en de uitvaardiging van een derde uit voeringsbesluit, automatisch komen te vervallen. Thans heeft de directeur-generaal van den arbeid evepwel een beschikking ge geven, waarby de eerste drie van deze algemeene vergunningen, te rekenen van 23 Februari 1942 af, opnieuw zijn verleend. Werkgevers, die personeel hebben ont slagen na 23 Febr. 1942, behoeven, in dien aan de in bovenbedoelde vergunnin gen voorkomende bepalingen is voldaan, dus geen bijzondere vergunning mee'r aan te vragen. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 28 Mei 1942. 's Morgens tot 5.31 u. 's Avonds van 21.44 u. Geref. Jeugdleiders in Zeeland. De organisatie van Geref. Jeugdlei ders in Zeeland zal a.s. Zaterdagmiddag in het v.m. Mil. Tehuis in algemeene vergadering bijeenkomen. Als referent zal optreden Ds M. Vreugdenhil, Geref. predikant te Meliskerke, met het onder werp „Kerk en jeugd". Middelburg. De cursus over: Wijsbegeerte der Chr. religie. Deze cursus, geopend door Prof. G. Wisse, wordt wekelijks (Don derdags) gehouden, en zeer druk be zocht. Er zyn thans reeds tusschen de 100 en 200 cursisten. De eerstvolgende samenkomst zal gehouden worden deze week Donderdag 28 Mei in de Gasthuis- kerk. Prof. Wisse zal dan spreken over geloofsgrond en openbaring. Toegang vry. Jubileum. Heden (Woensdag) her denkt de heer W. Dunnes den dag waar op hij voor 25 jaar bij de firma J. A. Pieters in dienst trad. De tegenwoor dige firmanten boden den jubilaris een enveloppe met inhoud aan, terwijl ook bloemen en een versnapering blijken ga ven van de waardeering voor wat dhr Dunnes in de afgeloopen kwart eeuw heeft gepresteerd. Geen persoonsbewijs. De politie verbaliseerde weer een persoon, die geen persoonsbewijs bij zich had. Te laat op straat. Wegens het zich tusschen 24 en 4 uur op straat bevinden zijn twee personen bekeurd. Geitenkeuring. Dinsdagmiddag had in de Nadorst de jaariijksche geitenkeu ring plaats. Aangevoerd waren 26 die ren. De pryzen werden als volgt toege kend: Volbloed lammeren, le pr. A. Dobbe laar, 2e Joh. Wisse. Gewone lammeren: le pr. J. Antheunisse, 2e pr. C. Joosse. Eén-jarige geiten: le pr. A. Dobbelaar, 2e pr. P. Dekker, 3e pr. P. G. Verburg, 4e pr. J. Joosse. Tweejarige geiten: le en 2e pr. A. Dobbelaar, 3e pr. C. Joosse. Oudere geiten: le pr, P. Dekker, 2e pr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1