Castella Uit de Provincie DaS lukt nooit! DèOBELM^ Gemengd Nieuws WELVAART IN UW W) GEZIN DOOR ARBEID ,Vg* IN DUITSCHL^ND! W- MELDT U AAN BIJ DE GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUX t FEUILLETON fchuimende TANDPASTA WIER Ml 60ED FRODUCD (Wordt vervolgd.) een regeling van salarissen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor het administratief personeel, werkzaam in het bank- en effectenbedrijf. Deze rege ling is een uitbreiding van de in Novem ber 1941 vastgestelde regeling van ar beidsvoorwaarden voor het personeel van de groote banken te Amsterdam, 's-.Gravenhage en Rotterdam, welke laat ste regeling nu is komen te vervallen. Ip de regeling zijn de werknemers in gedeeld in de klassen A, B en C en hoo- ger geplaatsten naar gelang van den door hen verrichten arbeid. De werkge ver is ten aanzien van de indeeling van zijn werknemers in deze klassen aan be paalde percentages gebonden. Deze gel den echter niet voor kantoren met min der dan 5 werknemers. Voor de werk nemers zijn minimum-salarissen bepaald, afhankelijk van klasse en leeftijdsjaar. Bovendien zijn voor de Werknemers van een leeftijdsjaar of een klasse tesamen minimum-gemiddelde jaarsalarissen vastgesteld. De werknemers zullen ten minste twee weken vacantie per jaar genieten. Voor het overige bevat de regeling bepalingen betreffende schorsing en uitkeering bij ziekte en ongeval. Ingevolge overgangs bepalingen moet het minimum-jaarsala ris per half jaar worden verhoogd met ten minste f 150.of f 12,50 per maand en het minimum gemiddelde jaarsalaris voor elk® leeftijdsjaar of een klasse per kalenderjaar met f 200.Voorts is be paald, dat in de maand Juni 1942 een gratificatie zal worden uitbetaald ter grootte van het bedrag, waarmede het salaris, dat gegolden zou hebben, indien de regeling reeds vanaf 1 Januari 1942 gewerkt had het in feite uitbetaalde sa laris overtreft. Hierdoor wordt dus be reikt, dat in feite de werknemers reeds 1 Januari 1942 het hoogere loon ontvan gen. De regeling gaat in op 1 Juni 1942. Rectificatie. In het bericht over „de oproepingen voor den Ned. Arbeidsdienst", in ons blad van Zaterdag vermeld, komt een onjuiste datum voor. De vrijwilligers, de studenten en het aanstaand overheidspersoneel komen op 1 J u n i (en niet: 1 Juli) in ongeveer 28 kampen byeen, terwijl de overigen 7 Juli worden opgeroepen voor de overige kampen. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 27 Mei 1942. 's Morgens tot 5.32 u. 's Avonds van 21.43 u. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en Justitie heeft benoemd tot burge meester den burgemeester I. A. de Moor te 'sH, Abtskerke met gelijktijdig eervol ontslag uit'zijn ambt HET HUISJE AAN DE HAVEN. 30) o— „Van mijn kant wei", zegt moeder. „Hoe denkt vader er over?" „Bestig", is het antwoord. Kees lacht voor zich heen: dat heb ben die twee natuurlijk met elkaar be kokstoofd, denkt-ie. Maar hij vergist zich deerlijk. Het idee is spontaan bij Marie opgekomen. Maar waar is, dat Van Stra ten er zeer mee ingenomen is. Dat wordt 's Maandags vroeg dag. Want om half zes gaat de tram. Dan kunnen ze tegen een uur of elf in Rot terdam zijn. Kees wil daar eens fijn pas sagieren, vmaar de ouwe is wan meening, dat direct naar Bolnes moet gevaren, met de Fop Smit. Misschien kunnen ze dien eigen dag nog wel terug. De ouwe houdt niet van steedsche drukte. Maar hij laat zich door Marie, die een apartje gehad heeft met Van Straten, overhalen. Ze gaan werkelijk Rotterdam in, om enkele dingen te bekijken. En dan inviteert Van Straten hen'met hem naar Schiedam te gaan. Kan hij eens even thuis zijn. Kunen ze daar eten ook. Zal zijn moeder aardig vinden. Een vader heeft de „Pollux"-man niet meer, naar ze reeds weten. Kees heeft er geen trek in. Schiedam kan hem niets schelen, Hij wil Rotter- tot burgemeester te Breskens, den landbouwer A. P. Hovinga te Oostwol- de-Oldambt tot burgemeester van Scheemda; den gemeenteambtenaar C. J. v. d. P y 1 te Terneuzen tot burgemeester in H o e k, en den gemeen te-ambtenaar J. Tollenaar te Z a a m s 1 a g tot burgemeester in Benthuizen en Moerkapelle. De heer I. A. d e Moor is op 31 Mei 1905 te Goedereede geboren. Op 10-ja- rigen leeftijd kwam hij te Biggeker- k e waar zijn vader Rijksveldwachter was. Na eerst als volontair ter secreta rie te Biggekerke werkzaam te zijn ge weest, werd hij op 1 Juli 1928 benoemd tot secretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand dier ge-, meente en tevens tot secretaris-ontvan ger van het burgerlijk armbestuur al daar. Met ingang van 17 Januari 1939 werd hij benoemd tot burgemeester en secre taris van 'sH. Abtskerke. In het voorjaar van 1941 trad hij toe tot de N.S.B. Middelburg. Diefstallen. Bij de politie werden weder enkele diefstallen aangegeven en in onderzoek genomen, o.a. van een rij wiel en ook een van een pakje sigaren uit een bestelhuis in de Schuiffelstraat. Wie haar rijwiel is dat? Op het politiebureau is een zoo goed als nieuw damesrijwiel gedeponeerd, dat onbe heerd voor een winkel in de Segeerstr.. werd aangetroffen. Processen verbaal. Een pet-soon die tusschen 24 en 4 uur, op straat werd aangetroffen, werd wegens dronken schap in arrest gesteld en kreeg tevens een proces-verbaal omdat hij op verbo den tijd buiten was. Nog werden verbalen opgemaakt we gens het niet verduisteren van een wo ning en wegens het rijden in verboden richting. Goes. Door het personeel der verschil lende drukkerijen alhier is een typogra- fen-elftal samengesteld. Dit elftal zal Woensdagavond 8 uur voor het eerst uitkomen tegen Unitas I van Kloetinge op het Unitas-terrein. J. C. moest'Zondagavond wegens openbare dronkenschap gearresteerd worden. Gistermorgen werd hij weer vrijgelaten. Proces-verbaal is opgemaakt tegen D. B., omdat deze knaap allerlei baldadig heden op en in de schuilloopgraven uit haalde en tegen J. F., die geen persoons bewijs bij zich had. Voetbalwedstrijd. Voor een vrij tal rijk publiek is Vrijdagavond een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen een Politie- en een Dukol-elftal. Uitslag 11'. Rust stand 11. Scheidsrechter was Jos. v. Hese, die uitstekend leidde. Zuid-Beveland. Korfbal'middag te Kloetinge, 2e Pinksterdag organiseerde de korf- balafdeeling van Unitas seriewedstrijden, waaraan door twaalf twaalftallen werd deelgenomen, die in twee afdeelingen gesplitst waren De bereikte uitslagen waren als volgt: S.E.O.L.T.O.T.O.G.O. 0—0, na straf- worpen nemen won S.E.O.L.T.O. Unitas A-Vitesse 11, na strafworpen nemen won Vitesse. V.I.O.S.-S.D.O. 00, na strafworpen nemen won V.I.O.S. T.O. G.O.-S.D.O. 1—0. Vitesse-S.E.O.L.T.O. 0—0. Unitas A-T.O.G.O. 0—1; Unitas A- S.D.O. 2—0; V.I.O.S.-S.E.O.L.T.O. 2—lj Vit-esse-V.I.O.S. 11. In de andere afdeelingen waren de uit slagen: Unitas B-Be Quick 10; Tjoba-V.Z.O. D. 0—0, V.Z.O.D. won na strafworpen nemen. D.S.V.-K.V.W. 0—1; Be Quick- Tjoba 0—2; V.Z.O.D.-K.V.W. 0—2; D.S. V.-Be Quick 01; Unitas B-V.Z.O.D. 0—0; D.S.V.-Tjoba 0—1; Unitas B-K.V. W. 0—1. De voorzitter dhr P. Hoogstrate bracht by de uitreiking der prijzen allen dank voor de spontane medewerking en wees er op, dat deze dag als geslaagd mag worden genoemd. Zóó de korfbalsport beoefenen beteekent geen jacht naar sportverheeriyking, doch een eenvoudige dam goed bekijken. Wie weet, wordt dat zijn woonplaats, alsMaar neen, hoe ven ze nog niet te weten. Vanmiddag komt hij wel naar Bolnes. De ouwe Freek heeft bezwaren. Maar het vriendelijk aanbod van Van Straten wil hij toch ook niet afslaan. En zoo stapt het drietal op de electrische om weldra te zitten in de kleine, maar vrien delijke woning van weduwe Van Straten, die daar met een dochter woont, levend van het pensioen van haar man, die bij het loodswezen is geweest. Alex heeft meermalen geschreven over de Olieheerds. Het ijs is dan ook spoedig gebroken. Ze blijven nog langer dan Olie- heerd zich voorgenomen had. Maar dan wordt het toch meenens. Hij wil naar zijn motor. Dien dag wegvaren daar komt niets meer van. Maar dan asjeblieft mor gen zoo vroeg mogelijk. Ze lachen hartelijk om dien ijver. Maar begrijpen dien wel. Dus stappen ze wel gemoed op. „Nu moeder?" vraagt de dochter, als ze weg zijn. Die twee hebben uit de brieven van Alex opgemaakt, dat die bezig is, zijn hart te verliezen in Zeestad. Maar al te vaak schreef hij over Marie Olieheerd. Die twee 'hebben daaruit gevolgtrekkin gen gemaakt. En daarom begrijpt Van Stratens moeder de vraag van haar doch ter, zonder dat deze nadere toelichting behoeft te geven, ontspanning voor het lichaam. Dat is de beste propaganda. Jammer was het, dat de E.H.B.O. een keer. moest optreden, daar mej. J. de Graag zoo ongelukkig in botsing kwam, dat zij van het veld ge dragen en naar huis vervoerd moest wor den. De prijzen zijn als volgt: Afd. I: le prys V.I.O.S., komt in het bezit van korfbalfiguur op voetstuk. 2e prijs T.O.G.O., 3e prijs Vitesse, 4e prijd S.E.O.L.T.O., 5e prijs Unitas A, 6e prijs S.D.O. Deze prijzen bestonden uit diplo ma's. Afd. II: le prijs Unitas B, komt ook in het bezit van korfbalfiguur op voet stuk, 2e prijs Tjoba, 3e prijs K.V.W., 4e prijs V.Z.O.D., 5e prijs Be Quick, 6e prijs D.S.V. Ook deze kregen een diploma. Rilland. Zaterdag j.l. werd alhier de competitiewedstrijd gespeeld tusschen de korfbalclub D.S.V. I van Rilland en Togo H van Goes. Rilland won met 21. Pinkstermaandag nam D.S.V. I deel aan den competitie-wedstrijd te Axel. Er werd gespeeld tegen Axel I. Hoewel de Rillanders goed speelden, moesten ze met 04 naar huis. Schore. De.wederopbouw. Schore kon direct na de oorlogsdagen van Mei 1940 wel tot de zwaarst getrof fen gemeenten van ons land worden ge rekend. Docht thans is reeds veel van de schade hersteld en nog is men druk doende met den wederopbouw. En als straks de herbouw zal zijn beëindigd, dan zal het oude dorpsbeeld maar moei lijk in het nieuwe zijn terug te vinden, want onder bekwame architectonische leiding wordt alles veel ruimer en mooier. Een tweetal nieuwe landbouwschuren met bijbehoorende woningen zijn reeds betrokken, terwijl ook de herbouw van de aan het* kanaal door Zuid-Beveland gelegen loods van de kunstmestfabriek is voltooid. Verscheidene nieuwe woon- en winkelhuizen zijn reeds in gebruik genomen. Thans wordt nog gewerkt aan de voltooiing van enkele woningen en bedrijfsgebouwen, terwijl ook de her bouw van de Ned. Herv. Kerk met bij behoorende toren goede vorderingen De visch is te groot voor het net. Binnendringen ia uitgeslotenEven onmoge lijk is het voor de groote schuimbellen van normale tandpasta's, om binnen te dringen in de kleine holten, die ieder gebit in menigte bezit. Daar is Castella Tand pasta voor noodig, de eenige tandpasta, die door middel van het ingredient Perldon extra kleine schuimbelletjes vormt. Zóó klein, dat zij zelfs in microscopisch kleine tandgroefjes reinigend kun nen binnendringen. D&t is pas volledige gebitsverzorging 1 „Je kan er weinig van zeggen, in zoo'n uurtje. Maar ik zou denken: het is een aardig meisje. Alex zal haar nu wel goed kennen en hij zal wel weten, wat-ie doet". Dat is het oordeel van de moeder. En de dochter zegt dan: „Een beste vrouw voor Alex. Hij moet niet lang meer wachten. Waarom zou hij? Kunnen ze misschien met Kerstmis hier logeêren. Dat zou leuk wezen." „Wel ja. Heb je het soms al afgespro ken?' 'lacht de weduwe Van Straten. ,Ik heb mijn mondje gehouden, moe dertje. Maar niemand in róeren. Maar tusschen die twee komt het voor mekaar Zou die ouwe baas dat ook niet zien? Een aardige man". „De aardige man" Iaat zich niet meer ophouden nu. In Rotterdam gekomen, moet Alex hem onmiddellijk naar de Fop Smit brengen. En hij moppert, als blijkt, dat de boot vertrokken is en eerst een half uur later een andere gaat. Maar eindelijk dan toch stappen ze in Bolnes aan wal en weldra staan zij op de nieuwe „Eben-Haëzer", e,en pracht van een motorboot, keurig in de verf, alles even ruim en geriefelijk. Een roef, die een complete kamer is. Er zijn twee slaap-plaatsen, terwijl in het vooronder leveneens twee gelegenheden zijn. Met wat goeden wil kan er zelfs een bij ge maakt. N maakt, zoodat het er naar uitziet, dat deze nog vóór het einde van het loo- pende jaar in gebruik genomen zullen kunnen worden. De dorpskom is belangrijk verwijd door verlegging naar buiten van enkele voorgevelrooiiynen en het projecteeren van een weg om het kerkplein. Kerk en toren komen geheel vry op dit plein te liggen door afbraak van het uitgebrande gemeentehuis en van de beschadigde gebouwen (gedeelte o.l. school, onder wijzerswoning, brandspuithuis en arres tantenlokaal). Aan den nieuwen weg om het kerkplein worden alsnog gebouwd de hulpsecretarie, een blok woningen en de onderwijzerswoning. Ook ligt het in de bedoeling het midden van de dorpskom een weinig af te graven, waardoor kerk en toren ko men te liggen op een plein, dat hooger is gelegen dan de omliggende straten. Kapelle. Het geveilde bedrag door de Veilings vereen^ K. B. en O. te Kapelle bedroeg dit jaar f 2.219.326.30 tegen- overhet vorige dienstjaar f 1.259.652.81. Walcheren, N. en St. Joosland. Vrijdag hield de Polder Nieuw St. Joosland de jaarverga dering onder voorzitterschap van den H. Crucq. De ontvangsten bedroegen f 3115.79 en de uitgaven f 2670.95, alzoo een batig saldo van f 444.84. De begroo ting werd vastgesteld in ontv. en uitg. op f 3249.42. Het Dijkgesehot bleef be paald op f 10 per H.A. Mededeeling werd gedaan dat geen bijdrage door het Rijk werd verleend in de door dezen polder geleden oorlogsschade. Ook de Polder Oud St. Joosland vergaderde Vrijdag, onder voorzitter schap van den heer C. de Dreu. De ontvangsten waren f 1979.17 en de uitgaven f 1667.67, alzoo een batig sal do van f 318.50, De begrooting werd daarna vastgesteld op f 1905.64 in ontv. en uitgaaf. Het dijkgesehot bleef be paald op f 6 per H.A. De voorzitter deel de mede dat van het Rijk geen bijdrage zal ontvangen worden in de door dezen polder geleden oorlogsschade. Oostkapelle. Alhier had de jaarlijksche geitenkeuring plaats. De aanvoer was tamelijk: 11 lammeren en 30 oudere gei ten. De volgende prijzen werden toege kend: Lammeren Volbloed: le pr. H. Jans, 2e pr. J. Maljaars.; geen volbloed: le pr. Jac. Wonder- gem, 2e pr. C. den Hollander; 3e pr. J. Flipse, 4e pr, C. den Hollander; 1-jarige geiten: D. Coppoolse le pr,, A. Rooze 2e pr.W. Louwerse Wz. 3e pr., L. Francke 4e pr. 2-jarige geiten: B. Corbijn le pr., J. Wattel 2e pr.; 3-jarige en oudere geiten: le pr. H. Janse, 2e J, Jobse, 3e J. Louws, 4e L. Sturm, 5e J. de Korte, 6e W. Geldof; overloopers: Adr. Louwerse Wz. le pr.; A. Hoefkens 2e pr., Jan Cijsouw 3e prijs. Een geit van H. Janse werd opgeno men in 't Stamboek. Voor zijn oudere geit werd ook een prijs toegekend. De geiten die le en 2e prijzen behaalden vormden een aparte mooie groep. Er was goede belangstelling voor deze keu ring. Gapinge. Vrijdagavond had de jaar lijksche geitenkeuring plaats. Aange voerd werden 41 geiten en lammeren, terwijl de keuring het volgende resul taat had: Lammeren: le pr. P. Dingemanse, 2e pr. M. Hoogerheijde, 3e pr. L. Wonder- gem, 4e pr. Jac. Goedbloed, 5e pr. A. P. Pouwer, 6e pr. B. Versluijs. Eenjarige geiten: le p, J. Meijers, 2e pr. C. P. de Rijke. Tweejarige geiten: le pr. A. Versluijs, 2e pr. A. P. Pouwer. Driejarige en oudere geiten: le pr. Jac. Goedbloed, 2e pr, A. Versluys, 3e pr. A. P. Pouwer, 4e pr. Mt. Hoogerheyde, 5e pr. C. P. de Rijke, 6e pr. P. Goedbloed. In jhet stamboek werden drie geiten opgenomen, n.l. een van J. Goedbloed, 1 van A. Versluys en 1 van M. Versluys. De kampioenprys werd behaald door de stamboekgeit van J. Goedbloed. Arnemuiden. Door de marechaussee alhier is aangehouden een zekere V. uit t deze gemeente, verdacht van diefstal van een party tarwe en hout. V. heeft bekend zich aan dezen diefstal te heb ben schuldig gemaakt. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Dank zy het gunstige weer, waren de vangsten van bot vorige week iets beter dan voorgaande weken. Of schoon men nog niet komt aan het aan tal tobben van vorig jaar, was de uit komst toch zoodanig, dat een goede bo terham kon worden verdiend. De vraag overtreft echter den aanvoer. De omzet van oesters was zeer gering. Bij ver schillende kweekers zijn weer duizenden pannen gekalkt voor den a.s. uitzet voor den val van broed. De vangsten der weervisscherij waren zeer gering. Mos sels werden er niet meer aangevoerd. Wègens het te duur verkoopen van vleesch en vleeschwaren, is de Thoolsche slager C. SI. veroordeeld tot een boete van f 250 en openbaarmaking van het vonnis. Donderdag schrokken velen aan de Hoogstraat alhier op, van een zeer zwaren slag. Bij onderzoek bleek, dat door een verbuigen van een haak, het zware gewicht van ongeveer 900 kg, waarmede het speelwerk in den foren wordt opgewonden, naar beneden was gestort van een hoogte van ongeveer 20 M., verbrijzelende een zwaren balk en een gedeelte van het gestucadoorde plafond. Het was Zaterdag j,l. een groote drukte aan ons stadhuis, daar de ver deeling plaats had van de bij mej. E. v. R. alhier in beslag genomen alcoholica. Tegen de geldige prijzen zijn de dran ken verkocht. Voor gezinnen 2 flesschen voor alleenstaande personen één flesch. Naar wij vernemen is door mej. v. R. hooger beroep aangeteekend in deze strafzaak. Bij de j.l. gehouden match tus schen de Thoolsche Boys en W. H. S. van St. Annaland, waarbij het ging om het kampioenschap, der Thoolsche com petitie, wist Tholen te winnen met 62, zoodat het zoo goed als vast staat, dat Tholen kampioen zal worden. D D.D. zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, ver- frischt en sterkt de huid weefsels. Flacons 75 ct, f 1.50 en f. 2.50. Bedelares bij brand in haar woning omgekomen. Des nachts brak brand uit in de woning van I de alleenwonende weduwe Verlinden te 1 Hulshout. Het vrouwtje leefde van bede- len. Toen de vrouw wakker werd, ont dekte zij tot haar ontzetting, dat het huis in lichter laaie stond. In nachtgewaad liep zij nog naar den zolder, om haar geld, dat zij daar in een koperen ketel had verborgen, te halen. Helaas, haar kleederen vatten vuur. Als een branden de toorts kwam de vrouw naar buiten ge- loopen, waar zij stervende ineen zakte. Zij kon nog eenige woorden mompelen over haar geld in den k,etel; toen gaf zij den geest. Vele geldstukken zijn later tusschen de verkoolde overblijfselen van de woning gevonden. Brutale inbraak te Haa'r- 1 e m. Een brutaal stel dieven heeft Zater dagnacht ingebroken in een sigarenwin kel te Haarlem en heeft behalve den winkel, ook de benedenverdieping van het woonhuis leeggeplunderd. Zij zijn wel een halfuur bezig geweest voor _de fami lie, die boven sliep, onraad bespeurde. Men belde de politie op, doch toen deze na enkele oogenblikken verscheen, waren de vogels reeds gevlogen. De heele voorraad sigaren, sigaretten en tabak is meegenomen. Uit de winkella maakten zij een bedrag van f 270 buit Ook; hebben zij alle benedenkamers door zocht. Zij namen daaruit alle distributie bescheiden mee, een gouden vulpen, drie textielkaarten en wat zij verder aan waarde konden vinden. Zij namen zelfs de weckflesschen uit den kelder mee. I (Telegr.) De bevelhebber der Weermacht in Nederland, Generaal der Vliegers Christiansen jn gesprek met den leider der N.S.B., ir A, Mussert, tijdens diens bezoek aan kasteel Oud-Wassenaar, Stapf-Martens-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2