Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER Na het Pinksterfeest. Gros van drie Sowjetlegers ten Zuiden van Charkof ingesloten - Verliezen voor de Britsche luchtmacht - Verklaringen van Roosevelt. Binnenland J DINSDAG 2 6 MEI 19-4 2 56e JAARGANG Ne 196 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 28—30 - Telefi 3128 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73~per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentlën 12 cent, per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Wij hebbén op het Pinksterfeest weer gedachtenis gevierd van de uitstorting van den Heiligen Geest. Opnieuw zijn wij er aan herinnerd, dat wij staan en ons hebben te stellen onder .de leiding van dien,Geest. Hij zet de geloovigen aan den arbeid. Hij bezielt de kerk. Hij doet duizenden zendelingen, ook in dezen tijd, met geloof en volharding den eenigen Naam, die gegeven is tot zaligheid, predi ken. Daarom is het Pinksterfeest ook Zendingsfeest bij uitnemendheid. Als v.anzelf gaan onze gedachten uit naar het Zendingswerk, dat nu met groo- te moeilijkheden wordt voortgezet. Ook in dezen tijd moet Christus' boodschap gebracht, Zijn Zendingsbevel vervuld worden. Tegenover hen, die de heidensche vol ken willen laten in hun oude geloof, wees onlangs de bekende Zendingshoog- leeraar Dr J. H. Bavinck in „Het Zen dingsblad" op de roeping der kerk om deze volken uit de sfeer van de leugen te brengen in die der waarheid. Anderzijds zijn er elementen in de niet-Christelijke religies, olie ons als Christenen wat te zeggen hebben, waar aan we niet onbewogen kunnen en mo gen voorbijgaan. Prof. Bavinck noemt o.a. de volgende: In de eerste plaats hebben de niet- christelijke religies een sterke so ciale kracht. Zij leggen een band om een volk of 'om een stam en maken dat iedereen, die tot dat volk of tot dien stam behoort, zich voelt opgenomen in een verband. Dat brengt mee, dat de en keling zich niet als enkeling gevoelt. Hij gevoelt zich minder eenzaam dan wij, hij weet te behooren bij 'n geheel, en dat maakt zijn leven rustiger dan het onze. Hij kent ook niet de ambities om rijk te worden, om aan zijn kinderen een vasten grondslag te geven, zooals wij die in zoo sterke mate kennen. Doordat zijn 'leven verankerd ligt in de gemeenschap, weet hij ook dat straks ook zijn kinderen de veilige beschutting van die gemeenschap zullen genieten. Een tweede punt is de overal te genwoordigheid van het reli gieus besef. De heidensche volken kennen als regel geen levens-gebieden, die buiten de religie liggen; alles is bij hen religieus. Als ze een huis gaan bou wen, dan moet op religieuze wijze ge zocht naar een juiste plek, dan moeten voorts allerlei religieuze feiten worden vervuld, voordat tot den bouw kan wor den overgegaan. Als men een land gaat ontginnen, dan krijgt men dezelfde ver schijnselen. Als men zaait of als men oogst, bij het huwelijk, als men ziek is of als men gezond wordt, als men een doode gaat begraven of als een kind ter wereld komt, kortom bij alle levenshan delingen spelen religieuze gedachten een rol, Zijn geheele leven, van de wieg 'tot hetgraf is vol van' religieuze beschou wingen en verrichtingen. Daarmee hangt in de derde plaats sa men de ongebrokenheid van zijn leven. Hij maakt geen onderscheid tusschen neutraal en godsdienstig. Bij ons bestaat er altijd een zekere kloof tusschen den Zondag in de Kerk en de weekdagen in de_ fabriek of op het kantoor. Bij den heiden is die splitsing van levensgebie den nog niet ingetreden. Hij weet niet wat neutraal is. En in de laatste plaats dient genoemd het verschijnsel, dat men bij heidensche volken niet zelden een sterke gehecht heid aan hun religie aantreft. Zij hebhen er menigmaal ook zeer véél voor over, offeren er alles voor op. Hebben deze elementen, aan heiden-, sche volken eigen, ook niet wat tot ons te zeggen? Deze vraag diént ons, onder den verschen indruk van het Pinkster- .feest, zeker ernstig bezig te houden. kili zijn vijandelijke concentraties van gemotoriseerde stnjdkrachten gebom bardeerd door onze artillerie. De lucht macht van den tegenstander heeft in Cyrenaica nieuwe, zware verliezen geleden: 11 jagers en 4 „Bostons" wer den door Duitsche vliegers neergescho ten. 1 Curtiss en 3 bommenwerpèrs wer den door onze jagers neergehaald tijdens een poging tot een aanval op het vlieg veld van Derna; 3 andere toestellen werden getroffen door afweervuur en stortten neer. De vliegtuigen die door de R.A.F. in Libye gedurende de laatste dagen zijn verloren bereiken hiermede het aantal van 33. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zondag mede: Door de reeds gemelde tegenaanval len zijn in het gebied ten zuiden van Charkow thans sterke bolsjewisti sche strijdkrachten ingesloten. Hun uit- braakpogingen zijn even vruchteloos ge bleven als van buiten af uitgevoerde ont- lastingsaanvallen van den tegenstander. In het gebied ten zuidoosten van het Ilmenmeer zijn ook gisteren alle vijandelijke aanvallen mislukt. In het achterwaartsche gebied van het oostelijke front hebben de Hongaarsche troepen bij een actie van verscheidene dagen een sterk gewapende bolsjewisti sche bende vernietigd en talrjjk oorlogs tuig buitgemaakt. InNoord-Afrika zyn ten Zuid oosten van Mekili Britsche concentraties vrachtwagens met artillerievuur be stookt. Duitsche jagers schoten tijdens luchtgevechten boven de Marmarische woestijn 15 Britsche vliegtuigen neer. Eén eigen vliegtuig ging verloren. In West-En geland zijn haven gebieden aan het Kanaal van Bristol overdag met bommen van zwaar kaliber bestookt. Kapitein Graeve, bataillonscomman- dant bij een regiment jagers, heeft zich bij de gevechten op het schiereiland Kertsj door bijzondere dapperheid onder-' scheiden. Maandag werd bekend gemaakt: De operaties tien! Zuidenl van' Charkow hebben zich ontwikkeld tot een omsin- geiingsslag. Het grbs van: drie Sovjetle- gers, waaronder sterke gepantserde strijdkrachten^ is ingesloten, f- Alle pogingenom uit te breken zijn mislukt met de zwaarste verliezen voor den tegenstander. In den middensector zijn bij eigen aanvallen meer dan dertig plaatsen in genomen. Ten zuidoosten van het li me n mi e e r mislukten plaatselijke aan vallen van den vijand. In Lapland hebben Duitsche en Finsche troepen in zware gevechten van verscheidene weken vijandelijke strijd krachten ter sterkte van verscheidene divisies verslagen. Hierbij heeft de af- deeling wielrijders 99 ondanks de moei lijkste terreinomstandigheden, een;dbor- braak tot stand gebracht door een hard nekkig verdedigde, diepe Vijandelijke ka- zemattenstelling. Aan de Baai van Kanda- laksja vernielden duikbommenwerpers een belangrijke brug yan de spoorlijn van Moermansk. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een steunpunt van lichte Britsche zeestijdkrachten aan de Zuidkust van Enge land doeltreffend met brand- en bri santbommen bestookt. Italiaanseh legerbericht. Het Italiaansche weermachtsbericht van Zondag luidt als volgt: In de zone ten Zuidoosten van E1 M e- Het weermachtsbericht van Maandag luidde: Aan het front van Cyrenaica verkenningsacties van patrouilles. Onze vliegtuigen bombardeerden een vijande lijk vliegveld ten Westen van B a r d i a, waar barakken en kampementen werden beschadigd. Tijdens andere aanvallen van Duitsche vliegtuigen op vijandelijke vliegvelden werden twêp vliegtuigen 'op den grond vernield. Verklaring van Roosevelt. „De oorlog zal nog lang duren, er is daarom geen reden de eene week buiten gewoon optimistisch en de andere al te pessimistisch te worden", zoo heeft Roosevelt op de persconferentie van Vrijdag verklaard. Op dezelfde persconferentie wees Roosevelt er op, dat de toestand, die ont staan is voor de geallieerden door het tot zinken brengen van schepen, ernstig is. Roosevelt heeft ter gelegenheid van Maritime Day een verklaring gepubli ceerd, waarin hij onder meer zegt: „Wij staan nog steeds voor een ernstig ge brek aan schepen, noodig voor het ver voer van oorlogsbehoeften. Duikbooten en „agressoren" der spilmogendheden hebben een zwaren tol van ons geheven". Amerikaansche divisies in Roode Zee-gebied. (V.P.B.) Volgens officieuze mededee lingen uit Italiaansche bron zijn er via Port Soedan Amerikaansche strijdkrach ten ter sterkte van 3 a 4 divisies in het gebied van de Roode Zee aangekomen. Om deze troepen van wapenen en levens middelen te voorzien, onderhouden de Amerikanen een druk scheepvaartver keer tusschen Kaap de Goede Hoop en de Roode Zee. Ook in Irak en Syrië is de aanwezig heid van Amerikaansche troepen gecon stateerd. Korte berichten. De Duitsche minister Darre is wegens gezondheidsredenen voor gerui- men tijd'met verlof gegaan. Naar Domei meldt, zijn in de pro- vinei^ Tsjekiang vijf divisies van het tiende leger van Tsjoengking ter sterkte van 100.000 man afgesneden van haar verbindingen, omsingeld en staan op het punt vernietigd te worden. N Kippenhouders moeten eieren inleveren In een officieele mededeeling maakt hat Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in Oorlogstijd bekend, dat alle pluimveehouders, die voor hun dieren geen voedertoewijzing ontvangen, voor het jaar 1942 vijftien eieren per kip moeten inleveren, aan een door de land bouwcrisis-organisatie in overleg met de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te De Bilt aangewezen ver zamelaar. Dit beteekent, dat alle kippenhou ders, dus ook zij, die in hun stadstuin tje eenige kippen hebben loopen, per dier vijftien- eieren moeten inleveren en wel volgens een schaal, die in genoemde mededeeling wordt bekend gemaakt. Wanneer men niet aan den leverings plicht voldoet, zal men geen pluimvee meer mogen aanhouden, afgezien nog van andere tegen de nalatigen te nemen maatregelen. Col léctüeve arbeidsovereenkomsten». De bestaande C.A.O.'s blijven onver anderd doorloopen, zoolang zij niet zijn ■vervangen door een andere regeling der arbeidsvoorwaarden. Dit geldt evenzeer voor de C.A.O.'s, die kort na 1 Mei 1942 zijn afgeloopen of zullen afloopen. Afwikkeling van bezettingsschade. De aanmelding van gevallen van be- zettingsschaden dient te geschieden bij de afdeeling bezettingsschade van het departement van Financiën, Raamweg 32, 's-Gravenhage. De aanmelding ge schiedt by brief, waarin het schadegeval zoo goed mogelijk wordt omschreven. Van tijd tot tijd doen zich gevallen van bezettingsschade voor, waarin het noodzakelijk is de betrokkenen terstpnd een voorschot te verleenen. In dergelij ke gevallen kunnen betrokkenen een ge motiveerd verzoek om een voorschot in dienen bij de afdeeling bezettingsschade. In verschillende gevallen zal een uitkee- ring^oor levensonderhoud kunnen wor den toegestaan, in de meeste gevallen echter verminderd met hetgeen de be trokkene op andere wijze" verdient of zonder geldelijke reden nalaat te verdie nen. Onder de bezettingsschaden zullen vaak ook kunnen worden gerangschikt de verschillen tusschen de huurwaarde van gevorderde gebouwen en de som, welke vanwege de Duitsche instanties daarvoor wordt betaald. In dit verband zij,er de aandacht op gevestigd,, dat bij het afbreken van een gebouw, waarvoor tot op het oogenblik van heV-afbreken 2/3 van de huurwaarde door de Duit sche instanties werd vergoed, niet van het oogenblik van het afbreken af de volle huurwaarde als bezettingsschade wordt beschouwd. Als bezettingsschade zal dan gelden de waardevermindering van het onroerend goed, waarover een rente van 4 pet. wordt vergoed van het oogenblik van het toebrengen van de schade af tot de uitbetaling. Het vorenstaande geldt niet voor be zettingsschade van publiekrechtelijke lichamen en daarmede gelijkgestelde li chamen. Daarvoor gelden het besluit bij dragen wederopbouw publiekrechtelijke lichamen en zijn uitvoeringsvoorschrif ten. Zij geven de schade op per brief, (gericht tot de desbetreffende Rykscom- missie van Advies, Binnenhof 19, 's-Gra venhage. De gelijkstellingen worden door den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën geval voor geval uitgesproken. Intusschen mag wel wor den aangenomen, dat tot de gelijkgestel de lichamen kunnen worden gerekend: woningbouwcorporaties, welke met voor schotten van rijk of gemeente woningen hebben gesticht, of welker geldleeningen door de gemeente zijn gegarandeerd. Be sturen van bijzondere scholen, wélke ge subsidieerd worden op den voet van de Lager Onderwijswet 1920, welke gesub sidieerd worden op den voet van de be palingen der V.H.O. en M.O. en N.O.- wet, gesubsidieerde tuinbouwscholen e.d. alsmede alle andere lichamen, wel ker gelijkstelling reeds is uitgesproken i.v.m. geleden oorlogsgeweldschade voor zoover de eigendommen betreft, waar voor de gelijkstelling geldt. Bij twijfel, of een lidhaam tot de gelijkgestelde kan worden gerekend,, wordt de aanvraag in gezonden by de afd. bezettingsschade BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. 24 Mel tot en met 30 Mei 1842. J17 A brood 4 rants, brood of gebak. 27 B brood y2 rants, brood of gebak. 27 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 27 A vleesch1 rants, vleesch óf vl.w.s 27 B vleesch rants, vleesch of vl,Ty. 27 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 27 B aardapp. y2 kg. aardappelen. 28,29 tabak1 rants, tabak. 17 Mel tot en met 13 Juni 1942. 299 algem.1 kg. suiker. 303 algem.500 gram jam of 250 gram suiker. 301, 305, 309, 313 algem.1 rants, bloem, brood of gebak. 4-17,4-18 res. 250 gram rijst. 307 algem250 gram peulvruchten of havermout. 311 algem250 gram gort. 315 algem100 gram vermicelli of maizena. 298,302,306,310, 314 algem100 gram kaas. 26 A t/m 29 A melk 3% liter melk. 26 B t/m 29 B V melk 1%, liter melk. 26 versnaper; 100 gr. chocolade. 27 versnaper. 100 gr. suikerwerk. 28 versnaper. 100 gr. van een van beide. 19 April tot en met 13 Juni 1942. 288 algem250 gram koffiesurrogaat. 26 Mei tot en met 4 Juni 1942. 27 botery2 rants, boter. 27 veti/2 rants, boter, margarine of vet. Diverse artikelen. I April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum. II Mel tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Mei tot en met 31 Mei 1942. 293 algem. 1 rants, zeep. J Zeep1 rants, zeep. J toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen)50 gram scheerzeep. 18 Mei tot en met 31 Juli 1942. 22 petroleum S en T één rantsoen kaarsen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd Tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 algemeen (zeep); G, H, I zeep, toilet zeep; 24 boter en vet voor aflevering slaolie; 3,12, 4-12 reserve (sinaasappelen). Mann, personen van 18 jaar en ouder. van het departement van Financien. Als termijn van inzending der aanvragen en opgaven geldt voor de thans reeds toegebrachte en tot 1 Juli a.s. toe te brengen schade uiterlijk 1 September 1942. Overigens geldt de gewone ter mijn van twee maanden. Ned; Arbeidsfront. Zij, die op 15 Juli 1940 lid waren van eenige erkende vakorganisatie, zullen alle rechten hebben, die by de reglemen ten van het N. A. F. zyn omschreven, wanneer zy vóór 1 Juli 1942 tot het N. A. F. toetreden. De jaren, die zy lid wa- i ren van hun vakorganisatie, tellen dan mee by de berekening van hun rechten. Allen, die lid zyn van een vakbond, worden automatisch lid van het N.A.F. Zy hoeven zich dus niet als lid op te ge ven. Zy moeten echter wel het vragen formulier inzenden, dat zy van het N. A. F. hebben ontvangen. Voorshands geschiedt de contributie inning en de afhandeling van zaken door het apparaat van de vakorganisaties. Voor hen, die na 1 Mei 1942 schrifte lijk bedanken als lid van de vakorgani satie en geen contributie meer betalen, geldt het generaal pardon niet. De Prov. dienst Pers- en Propaganda van het N.A.F. in Zeeland wijst er op, dat, niettegenstaande het automatisch overgaan van de verschillende bonden naar het N.A.F. het toch noodzakelijk is, dat ieder lid het hem toegezonden vragen formulier invult, wil men verzekerd zijn, dat de rechten, ontstaan door het korter of langeren tijd betalen der contributie volledig gehandhaafd blijven. Winterhulp en N.V.D. Verschenen is het verslag over de werkzaamheden van de Winterhulp Ne derland en den Nederlandschen Volks- dienst. Reeds het eerste Winterhulpsei- DINSDAG 26 MEI 1942. En het zal zyn, dat een iegelyk, die den naam des Heeren zal aanroepen, za lig zal worden. Hand. 221. Zon op onder 5.33 21.41 Maan op onder 16.40 3.54 30 Mei Volle Maan. 5 Juni Laatste kwartier. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Nu zoovele Nederlandsche arbeiders in verschillende bedrijven in Duitschland te werk worden gesteld, is het van belang te melden op welke wijze en door welke instanties onze landgenooten in den vreemde worden verzorgd. De verzor ging van alle buitenlanders in de bedrij ven en in de kampen ligt in handen van het Duitsche Arbeidsfront. In ons land geschiedt de verzorging door het refe raat bij het Rijkscommissariaat „Ar- beitseinsatz-Betreuung Reich" en wel in nauwe samenwerking met het Neder landsche Arbeidsfront." De „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" schreef: „De buitenlandsché arbeider zal in Duitschland gastrecht ondervinden. Daar staat tegenover, dat hij ook verplichting gen heeft. Zijn taak bestaat erin, zich evenals zijn Duitsche collega aan de be- drijfsdiscipline te onderwerpen". Om iedere onduidelijkheid van tevoren uit den weg te ruimen, wordt de buiten- landsche arbeider, die naar Duitschland wil gaan, bij de aanwerving op de hoogte gebracht van de loon- en arbeidsvoor waarden in de Duitsche bedrijwn. Hier toe behoort een diepgaand inzicht in den arbeidstijd, de sociale verzekering en de belastingen. De arbeiders zullen op hun vakkennis worden onderzocht om la ter onaangenaamheden te voorkomen. In Duitschland krijgen zij de mogelijkheid zich verder te bekwamen. Uiteraard wordt de arbeider aan1 een medische keuring onderworpen, opdat de zekerheid bestaat, dat hij het Duitsche arbeids- tempo kan bijhouden. De arbeiders worden in gemeenschap pelijke kampen ondergebracht. Het Duit sche Arbeidsfront bestuurt zelf 4000 kampen. Over 4000 andere kampen, die onder leiding van industrie en weer macht staan, strekt het Arbeidsfront zijn sociale zorg uit. Het aantal kampen moet thans tot 8000 verhoogd worden. Rustdagen en vacantie zullen op de zelfde wijze v/orden geregeld als dit tot nu toe het geval was; met de nationale verschillen zal worden rekening gehou den. Voor de ontwikkeling en de ont spanning van de buitenlandsche arbei ders zal het D.A.F. het bezoek van too- neelgezelschappen, kunstenaars enz. uit het vaderland, zoo veel mogelyk bevor deren. zoen had een opbrengst van over de f 7 millioen. De afsluiting van het Winterhulpwerk voor het jaar 1941/42 kan eerst over eenige weken geschieden; echter kan reeds worden gezegd, dat het uiteindelijk resultaat verre boven dat van het vorig jaar zal liggen. Reeds in de laatste maanden van 1941 na het begin van het werk van den N. V. D., konden plus minus 8000 school gaande kinderen worden uitgezonden voor een verblyf van 46 weken naar buiten. In het begin van 1942 is weer met de uitzending van kinderen begon nen.' Thans zyn 1000 kinderen by pleeg ouders en inrichtingen ondergebracht; de uitzendingen gaan In versterkte mate voort. 450 hulpbehoevende moeders uit kinderryke gezinnen werden in mooie te huizen gedurende vier weken opgenomen- De schooltandverzorging is aangevat door middel van vervoerbare tandheel kundige klinieken. In eenige maanden werden reeds zeven klinieken ingericht. Er werden 1663 kinderen onderzocht, 3070 vullingen aangebracht en boven dien 497 andere tandheelkundige han delingen op scholen, zoowel als in jeugd tehuizen verricht. De huishoudelijke hulp heeft met 70 helpsters reeds 24.500 da gen arbeid in de gezinnen verricht. Vele duizenden families werden met een on dersteuning geholpen. Voorts heeft de N. V. D. nog verschil lende bijzondere opdrachten uitgevoerd: door de inschakeling van het werk der centrale keukens konden in December 1.932.768 porties eten wórden uitgege ven. Bij bominslagen verleende de N.V.D. uitgebreide hulp, tot een totaal bedrag van plm. f 100.000. Arbeidsvoorwaarden in bank- en effectenbedrijf. Blijkens de Staatscourant van 22 dezer heeft het college van Rijksbemiddelaars

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1