Christelijk Dag.blad voor Zeeland EERSTE BLAD Binnenland Uit de Provincie DAGKALENDER Gemengd Nieuws ZATERDAG 23 MEI 1942 56e JAARGANG - No, 195 Bijkantoor Middelburg: Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder Pinksteren 1942» Weer 23 Amerlkaansohe koopvaarders tot zinken gebracht - Amerikaansoh slagschip getorpedeerd - Initiatief bij Charkof in Duitsche handen. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Firma Boekhandel J, J, FANOY Nieuwe Burg 28—30 - Telef. 3128 D i recte u r-H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. H—- OP PINKSTER-MAANDAG ZAL „DE ZEEUW" NIET VERSCHIJNEN. „Het is u nut, dat Ik wegga; want indien Ik niet wegga, zoo zal de Troos ter tot u niet komen; maar indien Ik heenga, zoo zal Ik hem tot u zenden". Vreemde woorden, die de Heiland tot Zyn jongeren sprak. Op het moment, dat ze werden uitgesproken, wellicht niet ten volle begrepen, maar op het Pinksterfeest heerlijk vervuld. Het aangrijpende tweede hoofdstuk van de Handelingen der Apostelen ver haalt ons, hoe de opgevaren Heiland de belofte vervulde, die Hy aan Zijn disci pelen gedaan had. Wanneer Hij zou zijn heengegaan naar den Vader, zou Hij den Trooster zenden, namelyk den Geest der Waarheid, die van den Vader uitgaat en van Hem, Christus, getuigen zou. En die Geest zou Zyn discipelen ia al de waarheid leiden. De Heilige Geest zal leiden. Hjj zal onze Gids zyn"op onzen levensweg. Wij behoeven dus waarlijk niet zonder leiding 'te zijn en er is geen enkele re den om ons eenzaam te gevoelen. Ook niet in dezen tijd. Immers de Heilige Geest troost en leidt ons. Het Pinksterfeest zegt voor ve.len zoo weinig. Zij verstaan en gevoelen niets van de geweldige krachten, die op Pink steren werken. Een klein aantal Galilee- sche mannen, geringe en onaanzienlijke menschen, is bijeen en gaat daar, nadat een geluid als van een stormwind is ge hoord, in vreemde talen spreken, zoodat de eene luisteraar zich verbaast en de ander gaat spotten. Is dat nu een feit van wereldhistorische beteekenis? En toch in de sfeer van het eendrach tig bijeen zijn (laten we daar niet over heen lezen) voltrok zich. het wonder Gods. De Heilige Geest daalde als een kracht neer. In het horizontale vlak der aardsche gebeurtenissen was de verti cale kracht gekomen: de Heilige Geest kwam Christus' discipelen gereed ma ken tot een geweldigen veroverings tocht over gansch de wereld. De kerk werd op het Pinksterfeest sprekende kerk. Allen werden vervuld met den Heiligen Geest en be gonnen te spreken. Zij richtten zich tot de wereld. De kerk begon toen te spre ken en blijft spreken tot op den grooten dag van Jezus Christus. Zij kan door niets verstomd worden. Zij kan niet zwijgen van de groote werken Gods. Ook niet in dezen tijd, waarin gewel dige schokken de menschheid bewegen. Nog altijd houdt Christus door Zijn Geest Zijn kerk in stand en nog altijd moet die kerk spreken en getuigen. De Christen heeft ook nu in de wereld het getuigenis uit te dragen van Hem, die ons onuitsprekelijk lief heeft. Die ook de wereld lief heeft en wil redden, diezelfde wereld, die nu zoo in onbe schrijfelijke beroering is. Zie, welke geweldige dingen er op den Pinksterdag te Jeruzalem gebeurden na de prediking van Petrus, die eenige we ken te voren Zyn Heiland tegenover een dienstmeisje nog niet durfde belijden. In een fel bewogen wereld stelle Gods Geest ons tot dragers van het licht, dat schijnt in de duisternis. En dat eenmaal, op Gods tijd, die duisternis volledig zal overwinnen. De eerste nieuwe aardappelen. In het Westland zijn Woensdag de eerste nieuwe aardappelen verschenen. Het was een product uit de kassen. Er werd 19 cent per, kg., zijnde de maxi mumprijs voor betaald. De volledige aardappelenoogst zal nog wel even op Zich laten wachten. In het Westland ver wacht men, indien de weersomstandig heden gunstig zijn, over 2 a 3 weken het begin van den aanvoer. Bonlooze maaltijden in de werk verruiming. De directie van den rijksdienst voor de werkverruiming heeft besloten om met ingang van 1 Juni a.s. slechts bon looze maaltijden te verstrekken. Deze maaltijden,, waarvan de prijs 5 cents be draagt, zijn te beschouwen als bijvoe ding. Zij bestaan uit liter stamppot zonder vleesch of vet. De arbeiders zul len, naast deze maaltijden, dus ook hun broodvoeding moeten nuttigen. Evenals tot dugvej. wordt warme voeding alleen daar verstrekt, waar de meeste arbeiders op een grooteren afstand dan 15 km van nun woonplaats werken. ren gegane Amerikaansche eenheden te vervangen. Misschien was het slagschip echter bestemd om in de Middellandsche Zee de Oostelijke Britsche Middelland sche Zeevloot te versterken. By den aanval van de duikboot op het slagschip kwam de afweer niet in actie. De duikboot „Barbarigo" kon derhalve den ondergang van het schip, die buiten gewoon snel geschiedde, waarnemen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche onderzeebooterï hebber) de vijandelijke ravifai I leeri ngsscheepvaaHt in de Amerikaansche wateren) opnieuw zwaar getroffen. - Zlji brachten ten Oosten! van de Antil len), in de Cara'ibische Zee) en) in de Golf van Mexico 20 vijandelijke koopvaardij schepen! met' tezamen 111.600 brt- tot zinken!. Een! andere duikboot drong door dei Golf vanl St Laurens tot' in de rivier de St Laurenls en bracht daar, in weerwil van de bewaking door talrijke zöe- en) luchtstrijdkrachten, drie schepen van 14.000 brt. tot zinken! Daarmede heeft de vijandelijke scheep vaart in het bestek van deze operaties weer 23 Schepen) met tezamen! 125.600 brU verloren! Op het schiereiland Kerts J wer den by de zuiveringsacties, waarmee de strijd werd besloten, nog 19.942 man ge vangen genomen; verder werden nog 36 vechtwagens, 264 stukken geschut en een pantsertrein buitgemaakt. Daarmede is het in het weermachtsbericht van 20 Mei vermelde aantal gevangenen ver hoogd tot 169.198; de buit is gestegen tot 284 vechtwagens en 1397 vechtwar gens en 1397 stukken geschut. Gevechts vliegtuigen bombardeerden in het haven gebied van Sebastopol een koopvaardij schip in brand. Nadat in den slag bij C h a r k o v alle Sovjet-aanvallen met zware verliezen voor den tegenstander waren afgesla gen, is het initiatief thans in onze han den overgegaan. Ten Zuiden van het Ilmenmeer zettende vyand zyn vergeefsche aanval len voort. InLapland wonnen aanvallende Duitsche troepen meer terrein. Een bij de gevechten ingesloten formatie vijan delijke strijdkrachten werd vernietigd. In een haven van het schiereiland Kola beschadigde de luchtmacht drie vrij groote koopvaarders, waaronder een zoo zwaar, dat men kan rekenen op de vernieling van het schip. In het gebied achter het Oost front hebben Duitsche en Hongaar- sche formaties een vrij sterke bosjewis- tische bende vernietigd. Nacht jagers haalden de laatste dagen aan het Oostfront verscheidene bolsje wistische bommenwerpers en transport vliegtuigen neer. Op M a 1 t a werden de vliegvelden Half ar en Luca bij dag en nacht gebom bardeerd. Andere luchtaanvallen waren gericht op een Britsche luchtbasis in Noord-Afrika. ITALIAANSCHE DUIKBOOT BRENGT SLAGSCHIP DER V. S. TOT ZINKEN. (Stefani). In een extra-bericht deelt het Italiaansche hoofdkwartier mede, dat een Italiaansche duikboot ter hoogte van de Brazüiaansche kust, op 100 mijl ten Westen van het eiland Fernando de Noronha, een naar het Zuiden koersende, vlootformatie der Ver. Staten heeft aan gevallen. De duikboot schoot van eenige hon derden meters afstand een salvo torpe do's af op een slagschip van de Mary- land-klasse (32.000 ton), dat door twee torpedo's in het voorschip werd getrof fen en binnen korten tijd zonk. (D. N. B.). Het tot zinken gebrachte Amerikaansche slagschip was op weg naar Kaap de Goede Hoop. Aangenomen kan worden, dat het slagschip op weg was naar den Indischen Oceaan om daar de by den zeeslag in de Koraalzee verlo- Sterke bolsjewistische druk op Loridieni en Washington, (D. N. B.). Volgens door „Aftonbla- det" gepubliceerde berichten verklaart men te Washington, dat de Sovjet-Unie nog steeds een sterken druk op Wash ington en Londen oefent, in zaké de vor ming van een tweede front in Europa. Moskou verklaart, dat de wapens en mu nitie, die thans voor het Sovjetfront be stemd zijn,zeer doelmatig zouden zijn in handen van geallieerde invasietroe pen, die Duitschland van het Westen uit moeten aanvallen. Belgische advocaten gearresteerd. De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankryk, generaal von Falken- hausen, heeft, naar de „Köln. Ztg." meldt, de volgende verordening uitge vaardigd: 1. Toetsing van de verordeningen der secretarissen-generaal, welke onder uit drukkelijke verwijzing naar de wet van 10 Mei 1940 betreffende de overdracht van officieele bevoegdheden in oorlogs tijd zijn of worden uitgevaardigd, op haar rechtsgeldigheid is niet toegestaan. 2. De rechtspositie en de bevoegdheden van de secretarissen-generaal worden door deze verordening niet getroffenzij worden bepaald door de Belgische wetten. Deze verordening is noodzakelijk ge worden, omdat sommige advocaten met politieke oogmerken processen aanhan gig hebben gemaakt betreffende de rechtmatigheid van de verordeningen der secretarissen-generaal en hierdoor was onrust onder de bevolking verwekt. Dezer dagen zijn de advocaten Tschof- fen, Stasse, Meysmaps en Smolders ge arresteerd. Zij hebben hun beroep mis bruikt voor politieke doeleinden, daar zij de hoofdpersonen waren in honderden processen, die het gezag van dé secreta rissen-generaal moesten ondermijnen en rechtsonzekerheid in het land moesten doen ontstaan. Evacuatie van1 burgers uit Tsjoengking. Naar Domei meldt, hebben het gebrek aan brandstoffen en levensmiddelen en de vrees voor Japanscbe luchtaanvallen veel verwarring te Tsjoengking doen ontstaan. In Verband hiermede hebben de autoriteiten gelast, dat de stad door de burgerbevolking ontruimd wordt. Korte berichten. (Stefani.) Gemeld wordt, dat de Fran- sche duikboot „Le Héros" tijdens den Britschen overval op Madagascar tot zinken is gebracht. Nog een tweede duik boot is op den eersten dag van den Brit schen aanval tpt zinken gebracht, als mede de hulpkruiser „Bougainville" en de torpedoboot „d'Entrecasteux". Alle leden der bemanning van de duikboot „Le Héros", 24 uitgezonderd, zijn gered. De Engelsche regeering heeft ver boden ijzeren hekken te vervangen door houten. Hout mag alleen nog worden ge bruikt voor reparaties en belangrijke werkzaamheden. Alle ijzeren hekken zijn eenigen tijd geleden voor oorlogsdoelein den gevorderd. (D.N.B.) Te Antwerpen zijn 1100 zieke en ge wonde Belgische krijgsgevangenen aan gekomen, ontslagen uit allerlei krijgsge vangenkampen in Duitschland. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET. De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbbuw en Visscherjj maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 26 Mei tot en met 4 Juni a.s. de met „27" genummerde bon der boter- kaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft de met „27" genummerde bon der vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter of, voor zoover de voorraad strekt, van 125 gram margarine of 100 gram bak- en braadvet. v Nieuwe Gouverneur van Curagao. STOCKHOLM. Volgens een bericht uit Londen is de gouverneur van Cura gao, G. J. Wouters, met ingang van 15 Juli a.s. van zijn functie ontheven. In zijn plaats is tot gouverneur van Cura- gao benoemd Dr P.. Kasteel, vroeger parlementair overzichtschrijver van „De Maasbode" en raadgevend lid van de leiding van den Katholieken werkne mersbond. Notariaat: Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Justitie is benoemd tot notaris binnen 't arrondissement Utrecht ter standplaats gemeente Lopik, de heer H. Kloosterboer, cand.-notaris te Heerde De Arbeidsdienst. In de Vrijdag gehouden Haagsche persconferentie zijn nadere inlichtingen verstrekt omtrent de groepen die in de komende weken voor hef vervullen van den dienstplicht bij den N.A.D. zullen worden opgeroepen. Zooals bekend streeft men er van hoogerhand naar, dat zy, die in de toe komst in ons volk een leidende positie willen innemen, de opvoedingsschool van den Arbeidsdienst hebben doorloo- pen. Aan vrijwilligers voor den Arbeids dienst bestond geen gebrek, doch deze kwamen niet voldoende uit alle lagen van het volk. Met het oog hierop werd kort geleden een besluit uitgevaardigd, waarbij de oproeping van verschillende categoriën werd geregeld, n.l. ten eer ste vrijwilligers, ten tweede a.s. studen ten en a.s. overheidspersoneel, en ten derde personen, die niet of niet volledig méér hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zyn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Het aantal vrijwilligers, dat zich heeft opgegeven en waaronder zich ook een flink aantal studenten en leden van het overheidspersoneel bevinden, be draagt rond 4200 man. Van het over heidspersoneel zal nu de oudere jaar klasse worden opgeroepen, dflt zijn dus de 21-jarigen, in het algemeen zfl, die geboren zijn tusschen 1 April 1920 en 31 Maart 1921, hetgeen in totaal on geveer 2500 man zal zijn. In totaal zyn er in de ongev. 50 kampen 8500 plaatsen, zoodat van de derde categorie nog onge veer 2000 man kunnen worden ingedeeld. Voor deze laatste groep zal de datum van 15 Mei worden gesteld als tijdstip waarop de bepaling geldt, dat zy niet meer volledig hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen ge regeld beroep of schoolplan volgen. Hiervan zijn vrijgesteld zij, die -op 15 Mei stonden ingeschreven als geschoold mijnwerker, landarbeider of metaalbe werker. De vrijwilligers, de studenten en het overheidspersoneel komen op 1 Juli in ongeveer 28 kampen bijeen, terwijl de overigen 7 Juli worden opgeroepen voor de andere kampen. Voorts wordt nog gemeld, dat zich tot en met Dinsdag 2 Juni a.s. nog op de gewone wijze vrijwillig kunnen aanmel den die ongehuwde Nederlanders, die den leeftijd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt. Voor hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 December 1919 zijn geboren, wordt bovendien een beperkt aantal plaatsen beschikbaar gehouden. i i WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 24 Mei 1942. 's Morgens tot 5.35 u. 's Avonds van 21.39 u. Maandag 25 Mei 1942. 's Morgens tot 5.34 u. 's Avonds van 21.40 u. Dinsdag 26 Mei 1942. 's Morgens tot 5.33 u, 's Avonds van 21.41 Benoemingen, Benoemd tot gezwo rene van den polder Vier bannen van Duiveland H. C. van de Zande te Nieu- werkerk; tot gezworene van den Drei- schorpolder C, J. M. Klompe te Drei- schor. Middelburg Concert, Vrijdagavond heeft het Chr. muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid", begunstigd door heerlijk weder, een uitstekende uitvoering op het Molen- water gegeven, waarbij bleek, dat onder leiding van den nieuwen directeur, dhr P. H. Broers© Jr den geheelen winter hard gewerkt is. De muziek stond op een hoog peil. Jammer was het, dat niet meer belangstellenden aanwezig waren. Houthan'dél vjh. G, Alberts Lz. Co, Aan het verslag van de aandeelhouders vergadering dient nog te worden toege voegd, dat aan dhr G. A. Verstelle, boek houder der N. V., met ingang van 1 Juni na een werkzaamheid voor de firma van ruim, 50 jaar op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend, terwijl de hee- reh J. P. van, 't Hof en A. W., M. van der Plank tpt procuratiehouders werden be noemd. Wederom kregen twee personen een proces-verbaal, omdat ze geen per soonsbewijs by zich hadden. Vüssingen. De heer P. Meyers Jz., sluismeester aan de buitensluis, is in gelijke betrek king benoemd te Helmond. Goes. Trouwlust. Donderdag zijn niet minder dan acht paartjes op het stad huis in den echt verbonden, terwijl nog twee paartjes in ondertrouw zijn ge gaan. Het was dan ook voor het stad huis erg druk met belangstellenden, die wilden deelen in de vreugde der paar tjes. Logé's. Wie thans vrywillig logé's in huis opneemt, houde er rekening mee, dat men de eventueel toegewezen logé's ook moet opnemen. Men plege dus voor af overleaten stadhuize, hetgeen in zyn eigen belamg is. Met den bouw van de centrale keu ken gaat het vlot. Het exterieur nadert zyn voltooiing en met de afwerking wordt thans een begin gemaakt. ZATERDAG 23 MEI 1942. Och, schonkt Gy my de hulp van Uwen Geest! Mocht die mjj op mjjn pain ten leids man strekken! Ps. 119 3 a. Zon op onder 5.36 21.38 Maan op onder 13,05 2.35 Vandaag Eerste kwartier. 80 Mei: Volle maan. ZONDAG 24 MEI 1942. Heden is het Pinksterfeest! Looft en dankt den Heil'gen Geest. Zoa op onder 5.35 21.39 Maan op onder 14.14 3.02 MAANDAG 25 MEi 1942. Wjj weten niet, wat wy bidden zullen, gelyk het behoort, maar de Geest zelf bidt voor ons met onuitsprekelijke zuch tingen. Rom. 8 26 b. Zon op onder 5.34 21.40 Maan op onder 15.26 3,28 VERBETERING, In de tweede alinea van het artikel over Aanmeldingsplicht in ons nummer van 21 dezer is een zinstorende fout in geslopen. Bedoelde alinea moet luiden: Wie door arbeid geheel in zijn levens onderhoud voorziet, behoeft zich niet aan te melden, tenminste, wanneer het weekloon niet minder dan f4,of de arbeidstijd niet minder dan 24 uur per week bedraagt. Is dit laatste het geval, dan moet men zich wel aanmelden. Walcheren. Westkapel le. Donderdagavond had al hier een geitenkeuring plaats. Als keur meesters waren aanwezig de heeren W. Sietema en J. Versluijs Sz. Aangevoerd werden 36 geiten en lam meren, terwyl de keuring het volgende resultaat had: Lammeren: le pr. P. Hengst Jz., 2e pr. A. Verhulst Chrz.; 3e pr. A. Ga- briëlse Pz. Een-jarige geiten: le pr. met diplo ma, tevens aanbieder van het kampioen- schapsdier, H. Lievense Lz.; 2e pr.jJ. Roelse Az.; 3e pr. A. Verhulst Chrz. Tweejarige geitenle pr. met diploma A. Simonse Lz., 2e pr. J. van Rooyen Az.; 3e pr. P. de Kam Pz. Driejarige en' oudere geitenle pr. P. K. v. Rooyen Jz.; 2e pr. idem; 3e pr. met diploma P. de Kam Pz. Geiten van 9 maanden oud: le pr. P, K. van Rooyen Jz.; 2e pr. A. Gabriëlse Az.; 3e pr. K. Huibregtse Kz. Een. tiental geitenhouders ontving een aanbeveling voor de fokkerij, terwijl de kampioensprijs werd beschikbaar ge steld door den heer K. Kleinepier Jz. te Boudewijnskerke. De strijd tegen den clandestienen handeL De politie te 's-Hertogenbosch heeft een grootscheepsche actie op touw gezet te gen handelaars in distributiebescheiden, welke reeds in verschillende gevallen tot verrassende resultaten heeft geleid. Zoo zijn bij razzia's reeds een aantal bonnen- koopers en verkoopers gearresteerd. Thans heeft de politie weer een aantal distributiezwendelaars, die vervalschte bonnen verkochten en in circulatie brachten, aangehouden. Op vakkundige wijze waren verloopen en ongeldige bon nen door cijferverandering in geldige veranderd, waarna zij werden verkocht en in circulatie gebracht. De politie zette een val op, waardoor zij de vier hoofd schuldigen in handen kreeg. Met inbe grip van een drietal anderè lieden, die een tweetal Amsterdamsche kooplieden voor 1500 gulden hebben opgelicht, zijn thans in de laatste dagen reeds 'n 20-tal bonnenhandelaars en -vervalschers in ar rest gesteld. Gemeente-ontvanger pleegde fraude. De gemeente-ont vanger B. dö W. te Waspik heeft valsch- heid in geschrifte gepleegd, waardoor de gemeente voor een paar duizend gulden is benadeeld. De W. is in verzekerde be waring gesteld. Va can ti egan gers over- stroomen Veluwe. Het toerisme belooft dezen zomer op dé Veluwe zoo levendig te worden als nooit te voren. Het is nu zoover dat men er niet dan met veel moeite nog een vacantieverblijf bespreken kan. Tal van vacantiegangers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5