Rondgang door den Qam-dplhof. Christ^liik Danhlad voor Zeeland DAGKALENDER Gemengd Nieuws ZATERDAG 23 MEI 1942 56e JAARGANG - No, 195 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 28—30 - Telef. 3128 D i recte u r-H oofd red acte u r A, DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeellngen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting ,,'t Is bar, ja", gaf iemand beseheid. „Reisseizoen, hé", vervolgde de ander. „Och 'n mensch.mag eb wel es uit". De chef had het vertreksein gegeven en de trein reed onder de stationsoverkapping uitj 'n Paar reizigers in de coupé keken zwij gend naar buiten: anderen lazen. Huizen huizen al minder, dan lam derijen, wijd-uitgestrekt In de verte boomenrijen langs wegen zilverglanzende slooten, die wegstreepten naar den einder dan een molen een toren aan de kim. En over dat alles stralende, zon ,,'n Aardig gezicht", begon de- laatst- ingestapte weer. Hij richtte zich nu tot z'n overbuurman, een wat ouderen boer. „Zeker", antwoordde die, „en 't gras staat prachtigBest hooiweer, meneer."" „Zóó", zei de meneer. „Daar heb ik zoo geen verstand van, zie je. Dat raakt me niet zoo „Nou -L- dat moet meneer niet zeggen", vond de boer. „'t Is een zegen voor iedereen als de landbouw en de veeteelt goed zijn. Salomp zegt: „De koning zelfs wordt van het veld gediend", en zoo is 't ook", verdui delijkte de boer. „Salomo was dat niet een koning die in den Bijbel genoemd wordt? Wat wist die nu van dezen tijd af?" „Dat is toch heelemaal ouderwetsch, wat zoo'n dooie koning, wie weet hoe lang ge leden, gezegd heeft!" „De Bijbel is Gods Woord!" zei de boer. „Die behoudt altijd zijn waarde!" En daarmee scheen hij het gesprek als afge daan te willen beschouwen. Maar de ander dacht er blijkbaar niet zoo over. 'n Boer als tegenstander en dan 'als aanvalsdoel den Bijbel: die gelegenheid liet hij niet voorbijgaan. Dat werd een pretje en tevens een makkelijke overwinning. „De Bijbel heeft toch allang uitgediend!" begon hij en z'n stem klonk luid genoeg, om door ieder in de coupé verstaan te wor den. Dat was trouwens ook de bedoeling. „Als we ons daar naar moeten richten..." „Dat moeten we!" De boer voelde, dat hij niet zwijgen mocht al zag hij op tegen een gesprek. „Het is Gods Woord, dat eeuwig zeker is." „Och kom!" lachte de heer. „Dat leert de wetenschap wel anders. D'r staan een heeleboel dingen in, die gewoonweg niet waar kunnen zijn!" Z'n stem had een triomfantelijke klank zoo'n boertje kon ie wel aan. „Meent u?" mengde zich opeens een derde in het gesprek. Een betrekkelijk jonge man was het, die tot dusver rustig z'n boek scheen gelezen te hebben. „Natuurlijk", zei hij. „Iederbeschaafd mensch weet dat." In de oogen van den ander flikkerde het even toen antwoordde hij„Ik weet na tuurlijk niet, wat u beschaafd noemt. Vol gens uw maatstaf ben ik het niet, want ik wéét van die „heeleboel dingen" er geen één." „Nou dat hoeft u dadelijk niet zoo hoog op te nemen", verdedigde zich de heer. „Ik bedoelde niets persoonlijks." „Goed. Maar u veroordeelde in de gau wigheid ieder, die op dat punt anders denkt dan u. We zullen maar niet uitmaken, of dat beschaafd is." „Nou begón de heer, maar verder bracht ie het niet. „Maar nóemt u es een vpaar" van die din gen", noodigde de jonge man hem uit. „Och „Doet u het gerust, meneer. Er zijn er immers zoo'n heeleboel." „Nou, van die zon bijvoorbeeld, die stil stond. Ik weet niet precies, waar het staat, in Jesaja of zoo, geloof ik." „U bedoelt Jozua. Erg precies schijnt u den Bijbel niet te kennen, al veroordeélt u nogal scherp. Maar heeft u dan nooit ge hoord, dat de Bijbel zich aansluit bij de wijze van voorstellen en uitdrukken der menschen? Zegt u nooit: de zon gaat op al weet u dan heel precies, dat het hee lemaal anders is, en dat de aarde draait?" „Nou ja kwam de ander weer de opgravingen en de wetenschap geven ons toch een heel anderen kijk op al die oude geschiedenissen dan de Bijbel." „Een beteren kijk, bedoelt u. Geen an- dereh. De opgravingen bevestigen juist slag op slag de Bijbelverhalen. Of heeft u nooit gehoord van Assyrische inscripties, die spreken van de in den Bijbel vermelde koningen en veldtochten? Of van de opgra vingen in Egypte, die ieder keer weer de Bijbelverhalen bevestigen?" „Och, ik zit daar zoo niet in", weerde de ander af. „Maar zoo'n verhaal als de zondvloed nóu, dat kan immers niet. Ja de heele wereld zal dan onder water ge staan hebben!" En weer lachte hij luid keelsMaar de ander liet niet los. „De zondvloed, meneer? Weet u dan niets van het bestaan van een Babylonisch zondvloedverhaal? Daar mocht u dan toch wel van weten, als u er over spreken en den zondvloed verwerpen wiL" „Nou ja „Neen, meneer, niet: nou ja. U beroept zich op de wetenschap, om den Bijbel aan te vallen. Maar in den Bijbel is u niet thuis, dat blijkt, en van de wetenschap weet u ook niet veel af." De heer mompelde wat het gesprek liep heel anders dan hij zich had voorge steld. En geen der anderen kwam hem te hulp. Hij was blp, toen de trein1 vaart be gon te minderen en. hij zag, dat de boer en de jonge man zich klaar maakten om uit te stappen. De remmen knarsten de trein stond. Het portier werd opengeworpen. Met een „g'n dag saam" stapte de boer uit; de jenge man volgde hem. Op het perron zei de boer: „Ik dank je, dat je 't overnam". De jonge man dankte God dat hij had mogen getuigen. HOE DE BIJBELVERTALINGEN OVER DE WERELD VERDEELD ZIJN. Hoe zijn de duizend verschillende talen, waarin de Bijbel vertaald is, over de wereld verdeeld? Wanneer wij de 1009 talen, waarin de Bijbel in het jaar 1937 geheel of gedeelte lijk vertaald was, nagaan, dan zien wij, dat er in 180 talen een complete vertaling van den Bijbel bestond en verder in 210 een complete vertaling van het Nieuwe Testa ment, terwijl in één taal alleen het Oude Testament vertaald is. x Naast deze 390 talen komen dan 477 an dere, in welke alleen afzonderlijke Evan geliën en andere boeken, maar geen com pleet Testament vertaald is. Verder zijn er 59 vertalingen, die alleen voor philologi- sche doeleinden gemaakt werden. En ten slotte werden in 82 talen bloemlezingen uit den Bijbel of geschiedenissen vertaald, maar nog geen volledige boeken. Van de complete Bijbelvertalingen zijn er 49 in talen van Europa, 55 in talen van Azië, 37 van Afrika, 5 van Amerika, 33 van Australië en de eilanden der Zuidzee en in het Esperanto. Bij de Nieuwe Testamenten is het 18 in Europa, 52 in Azië, 90 in Afrika, 17 in Amerika en 33 in Australië en de eilanden der Zuidzee. Van de Evangeliën en andere Bijbelboe ken is het 42 in Europa, 102 in Azië, 197 in Afrika, 51 in Amerika en 85 in Austra lië en de eilanden der Zuidzee. Van de Bijbelsche verhalen zijn het 4 in Europa, 3 in Azië, 21 in Afrika, 16 in Ame rika en 38 in Australië en de eilanden der Zuidzee. De 59 philologische vertalingen hebben allen betrekking op Europa, Dit zijn bijna alle vertalingen in dialecten van Engeland, Frankrijk, Italië, Portugal en Spanje, die in het midden der negentiende eeuw ge maakt werden op aansporing van Prins Louis Lucien Bonaparte. In totaal zijn de 1009 talen aldus over de werelddeelen verdeeld: Europa 173, Azië 212, Afrika 345, Amerika 89, Australië en de eilanden der Zuidzee 189 en in de wereld hulptaal Esperanto. Deze groote verbreiding der vertalingen is te danken aan den arbeid der Bijbelge nootschappen in samenwerking met de zending. Ook dit is Pinksterzegen! „Holland, ze zeggen: Je grond is zoo dras Maar malsch zijn je weiden en puik is je gras En vet zijn je glanzende koeien Frisch waait de wind door jè wuivende riet Groen zijn je dorpjes in 't neevlig ver schiet Rijk staan je gaarden te bloeien Blank is je water en geurig je hooi Holland, mijn Holland, ik vind je zoo mooi! Holland, ze zeggen: je bent maar zoo klein Maar wijd is je zee en je lucht is zoo rein En breed zijn je krachtige stroomen Goud is je graan op je zand en je klei Purpe»- het kleed van de golvende hei Stoer zijn je ruischende boomen Holland, ik min je om je heerlijken tooi Holland, mijn Holland, ik vind je zoo mooi!" (S. Abrams). Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60a, Goes. Om „De Zeeuw-wisselbeker". Wedstrijdprobleem nr 29, Groep A. 1 2*3 4 5 Zwart 10 sch. op: 3. 5. 7. 10. 12. 13. 16. 18. 22 en 35. en 1 dam op 9. Wit 11 sch. op: 14. 20. 24. 26. 33. 39. 41. 42. 43. 46. 47. en 1 dam op 34. Wit begint en wint. Wedstrijdprobleem nr 29. Groep B. Zwart 1 dam op 27. Wit 2 sch. op 21 en 50, en 2 dammen op 32 en 34. Wit begint en wint. Varianten aange ven! De auteurs van beide problemen zullen bij de oplossing bekend worden gemaakL Oplossingen in te zenden vóór 3 Juni aan den redacteur. Oplossing wédstrijdprobleem' nr 26 Groep A. Auteur van dit probleem is dhr A Rijk, Oudelande. De eerste publicatie hiervan vond plaats in „De Tijd". Stand: Zwart 8 sch. op 7. 8. 9.10.11.12. 17. 18. en 3 dammen op 4. 16. 26. Wit 15 sch .op: 15. 20. 23. 24. 27. 28. 29. 32. 37. 38. 39. 40. 42. 43 49. 1. 27—22 18X27 2. 32X21 16X46 3. 23—18 46X33 4. 20—14 26X23 5. 14X3 4X43 6. 49X18 12X23 7. 3X1 en wint. Een uitnemend fantasie-probleem. EN VET. i het De- Visscherij het tijd- uni a.s. de Ier boter- •n van 125 nd tijdvak le bon d er i van 125 jvoorraad me of 100 t zijn dus emeen zij, ipril 1920 totaal on totaal zijn plaatsen, nog onge- ingedeeld. de datum 'Js tijdstip it zij niet iefenen of a geen ge- volgen, die 'op 15 geschoold metaalbe en en het 1 Juli in terwijl de iepen voor at zich tot aog op de a aanmel- ïders, die niet dien Voor hen, te komen men dienst en die na ■en, wordt l plaatsen j i REN? verruiming. De directie van den rijksdienst voor de werkverruiming heeft besloten om met ingang van 1 Juni a.s. slechts bon- looze maaltijden te verstrekken. Deze maaltijden,- waarvan de prijs 5 cents be draagt, zijn te beschouwen als bijvoe ding. Zij bestaan uit liter stamppot zonder vleesch of vet. De arbeiders zul len, naast deze maaltijden, dus ook hun broodvoeding moeten nuttigen. Evenals sa* duaver wordt warme voeding alleen «aar verstrekt, waar de meeste arbeiders op een grooteren afstand dan 15 km van aun woonplaats werken. mersbond. Notariaat.. Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Justitie is benoemd tot notaris binnen 't arrondissement Utrecht ter standplaats gemeente Lopik, de heer H. Kloosterboer, cand.-noitaris te Heerde De Arbeidsdienst. In de Vrijdag gehouden Haagsche persconferentie zijn nadere inlichtingen verstrekt omtrent de groepen die in de komende weken voor het vervullen van den dienstplicht bij den N.A.D. zullen worden opgeroepen. kort geleden een besluit uitgevaardigd, waarbij de oproeping van verschillende categoriën werd geregeld, n.l. ten eer ste vrijwilligers, ten tweede a.s. studen ten en a.s. overheidspersoneel, en ten derde personen, die niet of niet volledig meer hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Het aantal vrijwilligers, dat zich heeft opgegeven en waaronder zich ook een flink aantal studenten en leden van het overheidspersoneel bevinden, be draagt rond 4200 man. Van het over heidspersoneel zal nu de oudere jaar- rot gezwo mmen van e te Nieu- den Drei- te Drei- 'iddelburg heeft het ng na den 'ijk weder, let Molen- dat onder cteur, dhr en winter >nd op een niet meer "en. s> Lz, Co. ielhoudera ien toege- alle, boek man 1 Juni firma van volle wijze il de hee- d. van der 'erden be- personen geen per- </Ü8singen. oismeester ke betrek- Goes. zijn niet het stad- erwijl nog twee paartjes in ondertrouw zijn ge gaan. Het was dan ook voor het stad huis erg druk met belangstellenden, die wilden deelen in de vreugde der paar tjes. Logé's. Wie thans vrijwillig logé's in huis opneemt, houde er rekening mee, dat men de eventueel toegewezen logé's ook moet opnemen. Men plege dus voor af overleg* ten stadhuize, hetgeen in zijn eigen belalig is. Met den bouw van de centrale keu ken gaat het vlot. Het exterieur nadert zjjn voltooiing en met de afwerking wordt thans een begin gemaakt. ZATERDAG 23 MEI 1942. Och, schonkt Gij mi) de hulp van Uwen Geest! Mocht die mij op mijn pain ten leids man strekken! Ps. 119 3 a. Zon op onder 5.36 21.38 Maan op onder 13.05 2.35 Vandaag Eerste kwartier. 30 Mei: Vojlle maan. ZONDAG 24 MEI 1942. Heden is het Pinksterfeest! Looft en dankt den Heil'gen Geest. Zon op onder 5.35 21.39 Maan op onder 14.14 3.02 MAANDAG 25 MEI 1942. Wij weten niet, wat wij bidden zullen, gelijk het behoort, maar de Geest zelf bidt voor ons met onuitsprekelijke zuch tingen. Rom. 8 26 b. Zon op onder 5.34 21.40 Maan op onder 15.26 3,28 VERBETERING. In de tweede alinea van het artikel over Aanmeldingsplicht in ons nummer van 21 dezer is een zinstorende fout in geslopen. Bedoelde alinea moet luiden: Wie door arbeid geheel in zijn levens onderhoud voorziet, behoeft zich niet aan te melden, tenminste, wanneer het weekloon niet minder dan f4,of de arbeidstijd niet minder dan 24 uur per week bedraagt. Is dit laatste het geval, dan moet men zich wel aanmelden. Walcheren. Westkapelle. Donderdagavond had al hier een geitenkeuring plaats. Als keur meesters waren aanwezig de heeren W. Sietema en J. Versluijs Sz. Aangevoerd werden 36 geiten en lam meren, terwjjl de keuring het volgende resultaat had: Lammeren: le pr. P. Hengst Jz., 2e pr. A. Verhulst Chrz.; 3e pr. A. Ga- briëlse Pz. Een-jarige geiten: le pr. met diplo ma, tevens aanbieder van het kampioen- schapsdier, H. Lievense Lz.; 2e pr. jJ. Roelse Az.3e pr. A. Verhulst Chrz. Tweejarige geitenle pr. met diploma A. Simonse Lz., 2e pr. J. van Rooyen Az.3e pr. P. de Kam Pz. Driejarige en' oudere geitenle pr. P. K. v. Rooyen Jz.; 2e pr. idem; 3e pr. met diploma P. de Kam Pz. Geiten van 9 maanden oud: le pr. P, K. van Rooyen Jz.; 2e pr. A. Gabriëlse Az.; 3e pr. K. Huib'regtse Kz. Een tiental geitenhouders ontving een aanbeveling voor de fokkerij, terwijl de kampioensprijs werd beschikbaar ge steld door den heer K. Kleinepier Jz. te Boudewijnskerke. De strijd tegen den clandestienen handel De politie te 's-Hertogenbosch heeft een grootscheepsche actie op touw gezet te gen handelaars in distributiebescheiden, welke reeds in verschillende gevallen tot verrassende resultaten heeft geleid. Zoo zijn bij razzia's reeds een aantal bonnen- koopers en verkoopers gearresteerd. Thans heeft de politie weer een aantal distributiezwendelaars, die vervalschte bonnen verkochten en in circulatie brachten, aangehouden. Op vakkundige wijze waren verloopen en ongeldige bon nen door cijferverandering in geldige veranderd, waarna zij werden verkocht en in circulatie gebracht. De politie zette een val op, waardoor zij de vier hoofd schuldigen in handen kreeg. Met inbe grip van een drietal andere lieden, die een tweetal Amsterdamsche kooplieden voor 1500 gulden hebben opgelicht, zijn thans in de laatste dagen reeds 'n 20-tal bonnenhandelaars en -vervalschers in ar rest gesteld. Gemeente-ontvanger pleegde fraude. De gemeente-ont vanger B. de W. te Waspik heeft valsch- heid in geschrifte gepleegd, waardoor de gemeente voor een paar duizend gulden is benadeeld. De W. is in verzekerde be waring gesteld. Vacan ti egan ger s over- stroomen Veluwe. Het toerisme belooft dezen zomer op dé Veluwe zoo levendig te worden als nooit te voren. Het is nu zoover dat men er niet dan met veel moeite nog een vacantieverblijf bespreken kan. Tal van vacantiegangers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3