Zaterdag 23 Mei 1942 Voor den Zondag DAGKALENDER Gemengd Nieuws ZATERDAG 23 MEI 1942 56e JAARGANG - No, 195 Bijkantoor Middelburg: Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeellngen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder 56e Jaar gang No. 34 Het eerste kind. lismeester ke betrek- Bureaux Lange Vorststraat 70, Soes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 D i ree te u r- H oof d re d acte u r A, DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Christ ^liik Danhlad voor Zeeland letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting ÖHDAÉSBLAD PINKSTERFEEST. Nog vele dingen heb Ik u te zeg gen, doch gij kunt die nu-niet dra gen; maar wanneer Die gekomen zal zijn, namelijk de Geest der Waar heid, Hij zal u in al de waarheid leiden. Joh. '16:12, 13a." Wat Jezus Christus hier zegt tct Zijne discipelen, daarvoor staan wij menschen telkens weer in het leven n.l., dat wij alle dingen niet kunnen zeggen. Neem maar één voorbeeld uit vele: aan uw kinderen kunt ge niet alles vertellen wat gij weet en zij vroeger of later toch ook moeten weten. Ge brengt uw kind naar school, het moet al de klassen doorloopen, al die leerstof verwer ken en zich "eigen maken. Maar gij kunt die aan uw kind niet zeggen en de onder wijzer kan dat ook al evenmin. Want het zou voor zich zien oprijzen een berg van moeilijkheden en bezwaren en uitroepen: ,,dat kan ik nooit, dat is teveel voor mij". Dag-voor-dag echter gaat 't wel, onge merkt en zelfs vrij gemakkelijk. Deze zelfde methode heeft Jezus ook toe gepast bij Zijn discipelen. Hij heeft hen niet alles ineens verteld noch van Zijn lijden" en sterven, nóch van Zijn heengaan tot den Va der. Langzaam-aan en geleidelijk heeft Hij hen gewend aan het groote licht, dat in eens verblindend ware geweest. Hij heeft hen nog veel meer te zeggen, maar Hij kan 't niet terwille van de disci pelen. Het zou een last worden te zwaar om te dragen, zij kunnen 'tniet verwerken vandaag. Wel heeft Hij hen in groote lijnen en ruwe schets gefceekend wat er gebeu ren zal met Hem, met de discipelen, met de kerk en de wereld. Maar Hg liet de bizon- derheden, de détailtëekening achterwege. Hij Iaat hen in den goeden zin van het woord bij den dag leven, immers elke dag beeft genoeg aan z'n eigen kwaad. Echfer, het wordt Pinksteren, de Heilige Geest zal worden uitgestortEn die Heilige Geest zal Christus' werk voortzetten, toë- passen en vervullen. Hij zal het uit Christus nemen en u verkondigen en geven. Met name gold dit deze discipelen: zij moeten het Evangelie te boek stellen en hun brie ven schrijven. Maar deze belofte betreft niet minder heel de kerk, aan alle plaatseh, in elke tijd en in alle levensomstandig heden. De uitgestorte Heilige Geest doet de waarheid verstaan, ter harte nemen, ver werken, zooals uw kind de leerstof op school te verwerken krijgt. Het gaat niet ineens, direct in het volle licht, doch i -meerend, heiligend, groeiend. En dit geldt zoowel de kerk in haar geheel, als ieder der geloovi- gen in 't bizonder. Het feit van Pinksteren herhaalt zich niet, dat mogen wij zelfs niet verwachten. Wel hebben wij te bidden om de door werking van dien Geest, opdat de kerk als een reine Bruid toebereid worde voor haren Bruidegom en/Hij tot haar kome en ete de edele vruchten van Zijn wijngaard. Die-Heilige Geest doet ons weer leven brj den dag, maar dan zóó, dat elke dag een opvaart wordt naar boven, steeds nader bij den laatsten dag: de vol-zalige vereeniging van Bruidegom en Bruid, waarin God zal zijn alles en in allen. Zoo zal de heerlijkheid der vromen Op 'tluisterrijkst te voorschijn komen; Zoo schenkt Gods goedheid hun begee'-en r Lof zij den HEER der heeren. Ook door dit Pinksterfeest en dwars door onze dagen heen! Arnemuiden. H. SCHOLING. PINKSTERLIED. Uw lentewind langs dorre hagen en alle twijgen botten uit: En in de zoele zonnedagen zijn zij van vooglenlied'ren luid. Uw lentelied langs dorren akker, verstorven in den greep der vorst. En alom wordt het leven wakker, dat naar Uw zon en regen dorst. Een vlaag Uws Geestes langs de hagen van mijner ziele dorre land, En nieuwe lente gaat er dalen, breekt uit in bloei aan allen kant. Een vlaag Uws Geestes en ontwaken zal 'tleven dat verstorven leek; Geef dat een weel'ge regen rake den wortel en den grond doorweek'. Hoe zal 't dan zingen door mijn dagen, doorwaait Uw Zuidenwind den hof; Mij zonnend in Uw welbehagen zal 'k vruchten dragen tot Uw lof. N A. WAPENAAR. Uit „Het Komend Koninkrijk". VIJF MINUTEN. Op het jaarfeest van een jongelingsver- eeniging te New-York kreeg iedere spreker vijf minuten voor zijn aanspraak. De ge leerde Dr J. Prime opende de rij ,der spre kers met de volgende toespraak: „Jonge vrienden! Ik heb maar over vijf minuten te beschikken. Er kan in zoo korten tijd maar weinig worden gezegd, doch veel worden gedaan. In vijf minuten kan een groote stad in brand worden gestoken, een schip in den grond geboord, een ziel verloren gaan. In één minuut verkocht Ezau zijn eerstge boorterecht. In een onbewaakt oogenblik heeft reeds menig jongeling zijn goeden naam en goed gerucht verschertst of het geluk van een geheel mensehenleven. Maar in vijf minuten kan men ook een nieuw leven beginnen of zijn ziel vinden. De minuten zijn daarom kostbaarder dan juweelen; ze zijn wegen naar wijsheid! en welstand en treden op de trap naar den hemel. Leer ons alzoo onze dagen tellen, dat wij een wijs hart bekomen." (Vervolg.) Steeds doet het kind in zijn hulpeloos heid alle mogelijke pogingen de volwasse nen te zijnen dienste te laten werken. Het stelt zijn zwakheid in een schel licht: laat duidelijk zien, hoe angstig het wel is of het heeft in elk opzicht een koppige, negatieve houding en put daaruit motieven althans een kleinen kring te beheerschen, waar hij met een van deze middelen de schijnbaar zoo machtige volwassenen schaakmat zet ten kan. De onkundige opvoeder, die deze opwellingen verkeerd begrijpt, zal verzui men de positieve krachten van het kind aan te moedigen, zoodra dikmet zijn zwak heid gaat eoquetteeren, evenals hij direct den strijd zal aanvaarden, dien een opstan dige ongehoorzame kleine bengel hem aan biedt. De opvoeding van het eenige kind ontwikkelt zich in den regel als een meng sel van te groote teederheid en gestreng heid, waardoor beide fouten nog duidelijker uitkomen. Het is bij voorbaat onmogelijk te bepalen, waar het kind strengheid en liefdeloosheid als zoodanig ondervindt; het is van de gebruikelijke reactie's zijner ou ders afhankelijk. Een kind, dat gewoon is rijkeipk te genieten van de teederheid zij ner ouders, zal daar, waar men nu eens zijn zin niet wil doen, een even sterk gevoel van verzet ontwikkelen als een ander kind, dat vroeger geleerd heeft zichzelf te hel pen, in een veel lastiger situatie. Als wij van de overgevoeligheid van een mensch spreken, bedoelen wij zijn geestesgesteld heid op het moment, dat hij moedeloos, op gewonden en bedremmeld voor zijn opga ven staat en naar gecompliceerde uitvluch ten begint te zoeken. Een ander zal deze opgaven misschien nog zeer eenvoudig vin den. Ze zullen van hem geen bijzonder sterke inspanning vorderen. Deze overge voeligheid wordt in het eenig kind ge kweekt, doordat de kring, waarin het op onvoorwaardelijke hulp kan bouwen, met zeer groote straal is getrokken. Doen de ouders, die den drang naar zelfstandigheid niet juist weten te leiden, dan de ervaring op, dat het kind steeds meer egoïstische en in het leven onduldbare eischen heeft, dan weten zij deze „gebreken" slechts door middel van plotseling verbod en bijzondere maatregelen te bestrijden. Het kind ant woordt daarop met nieuwe, agressieve han delingen. Zoo werkt het zichzelf in een stemming ten opzichte van het leven, waar tusschen de gevoelens van zelfverheerlij king, van grenzelooze macht over men schen en dingen, van vijandigheid ten op zichte der wereld en van hulpeloozeeen zaamheid haast geen rechte levenslijn is te vinden. Hij zal overal tekort schieten waar hij op eigen kracht is aangewezen. Naast de hoogere eischen, die hij stelt, vindt men in zijn levensplan gebrekkige ervaringen en vermogens, zoodat hij in de praktijk zijn normale opgaven als mensch niet be- heerscht. De levensloop van dergelijke EN VET. t het De- Visschery het tijd- uni a.s. de Ier boter- •n van 125 ad tijdvak ;e bon der van 125 voorraad ne of 100 t zijn dus emeen zij, vpril 1920 totaal on- cotaal zijn plaatsen, nog onge- ingedeeld. de datum Is tijdstip it zjj niet lefenen of i geen ge- volgen, die pp 15 geschoold metaalbe en en het 1 Juli in terwijl de jepen voor at zich tot ïog op de u aanmel- ïders, die niet dien Voor hen, te komen <,ren dienst en die na en, wordt l plaatsen REN? je verruiming. De directie van den rijksdienst voor de werkverruiming heeft besloten om met ingang van 1 Juni a.s. slechts bon- looze maaltijden te verstrekken. Deze maaltijden,- waarvan de prijs 5 cents be draagt, zijn te beschouwen als bijvoe ding. Zij bestaan uit liter stamppot zonder vleesch of vet. De arbeiders zul len, naast deze maaltijden, dus ook hun broodvoeding moeten nuttigen. Evenals tot dusver wordt warme voeding alleen baar verstrekt, waar de meeste arbeiders OP een grooteren afstand dan 15 km van nua woonplaats werken. mersbond. Notariaat; Bij besluit van den secr.-gen. van het departement van Justitie is benoemd tot notaris binnen 't arrondissement Utrecht ter standplaats gemeente Lopik, de heer H. Kloosterboer, cand.-nótaris te Heerde De Arbeidsdienst. In de Vrijdag gehouden Haagsche persconferentie zijn nadere inlichtingen verstrekt omtrent de groepen die in de komende weken voor het vervullen van den dienstplicht bij den N.A.D. zullen worden opgeroepen. kort geleden een besluit uitgevaardigd, waarbij de oproeping van verschillende categoriën werd geregeld, n.l. ten eer ste vrijwilligers, ten tweede a.s. studen ten en a.s. overheidspersoneel, en ten derde personen, die niet of niet volledig meër hun beroep uitoefenen of in een bedrijf werkzaam zijn en geen geregeld beroep of schoolplan volgen. Het aantal vrijwilligers, dat zich heeft opgegeven en waaronder zich ook een flink aantal studenten en leden van het overheidspersoneel bevinden, be draagt rond 4200 man. Van het over heidspersoneel zal nu de oudere jaar- :ot gezwo mmen van i te Nieu- den Drei- te Drei- iddelburg heeft het ng na den ■ijk weder, iet Molen- dat onder '.teur, dhr en winter >nd op een niet meer "en. S> LZ. CO. ".elhouders ien toege- elle, boek man 1 Juni firma van volle wijze ;1 de hee- vl. van der 'erden be- personen geen per- /bssingen. Goes. zijn niet het stad- erwijl nog twee paartjes in ondertrouw zijn ge gaan. Het was dan ook voor het stad huis erg druk met belangstellenden, die wilden deelen in de vreugde der paar tjes. Logé's. Wie thans vrijwillig logé's in huis opneemt, houde er rekening mee, dat men de eventueel toegewezen logé's ook moet opnemen. Men plege dus voor af overleaten stadhuize, hetgeen in zjjn eigen belalfig is. Met den bouw van de centrale keu ken gaat het vlot. Het exterieur nadert zijn voltooiing en met de afwerking wordt thans een begin gemaakt. ZATERDAG 23 MEI 1942. Och, schonkt Gjj mjj de hulp van Uwen Geest! Mocht die m# op mjjn pa&n ten leids man strekken! Ps. 119 3 a. Zon op onder 5.36 21.38 Maan op onder 13.05 2.35 Vandaag Eerste kwartier.' 30 Mei: VojLle maan. ZONDAG 24 MEI 1942. Heden is het Pinksterfeest! Looft en dankt den Heil'gen Geest. Zoa op onder 5.35 21.39 Maan op onder 14.14 3.02 MAANDAG 25 MEI 1942. Wij weten niet, wat wij bidden zullen, gelijk het behoort, maar de Geest zelf bidt voor ons met onuitsprekelijke zuch tingen. Rom. 8 26 b. Zon Maan op onder op onder 5.34 21.40 15.26 3.28 VERBETERING, In de tweede alinea van het artikel over Aanmeldingsplicht in ons nummer van 21 dezer is een zinstorende fout in geslopen. Bedoelde alinea moet luiden: Wie door arbeid geheel in zijn levens onderhoud voorziet, behoeft zich niet aan te melden, tenminste, waaneer het weekloon niet minder dan f 4,of de arbeidstijd niet minder dan 24 uur per week bedraagt. Is dit laatste het geval, dan moet men zich wel aanmelden. Walcheren. Westkapelle. Donderdagavond had al hier een geitenkeuring plaats. Als keur meesters waren aanwezig de heeren W. Sietema en J. Versluijs Sz. Aangevoerd werden 36 geiten en lam meren, terwjjl de keuring het volgende resultaat had: Lammeren: le pr. P. Hengst Jz., 2e pr. A. Verhulst Chrz.; 3e pr. A. Ga- briëlse Pz. Een-jarige geiten: le pr. met diplo ma, tevens aanbieder van het kampioen- schapsdier, H. Lievense Lz.; 2e pr.jJ. Roelse Az.; 3e pr. A. Verhulst Chrz. Tweejarige geitenle pr. met diploma A. Simonse Lz., 2e pr. J. van Rooyen Az.3e pr. P. de Kam Pz. Driejarige en' oudere geitenle pr. P. K. v. Rooyen Jz.; 2e pr. idem; 3e pr. met diploma P. de Kam Pz. Geiten van 9 maanden oud: le pr. P, K. van Rooyen Jz.; 2e pr. A. Gabziëlse Az.; 3e pr. K. Huibregtse Kz. Een tiental geitenhouders ontving een aanbeveling voor de fokkerij, terwijl de kampioensprijs werd beschikbaar ge steld door den heer K. Kleinepier Jz. te Boudewijnskerke. De strijd tegen den clandestlenen handeL De politie te 's-Hertogenbosch heeft een grootscheepsche actie op touw gezet te gen handelaars in distributiebescheiden, welke reeds in verschillende gevallen tot verrassende resultaten heeft geleid. Zoo zijn bij razzia's reeds een aantal bonnen- koopers en verkoopers gearresteerd. Thans heeft de politie weer een aantal distributiezwendelaars, die vervalschte bonnen verkochten en in circulatie brachten, aangehouden. Op vakkundige wijze waren verioopen en ongeldige bon nen door cijferverandering in geldige veranderd, waarna zij werden verkocht en in circulatie gebracht. De politie zette een val op, waardoor zij de vier hoofd schuldigen in handen kreeg. Met inbe grip van een drietal anderë lieden, die een tweetal Amsterdamsche kooplieden voor 1500 gulden hebben opgelicht, zijn thans in de laatste dagen reeds 'n 20-tal bonnenhandelaars en -vervalschers in ar rest gesteld. Gemeente-ontvanger pleegde fraude. De gemeente-ont vanger B. de W. te Waspik heeft valsch- heid in geschrifte gepleegd, waardoor de gemeente voor een paar duizend gulden is benadeeld. De W. is in verzekerde be waring gesteld. Vacan tieg an ger s over- stroomen Veluwe. Het toerisme belooft dezen zomer op dé Veluwe zoo levendig te worden als nooit te voren. Het is nu zoover dat men er niet dan met veel moeite nog een vacantieverblijf bespreken kan. Tal van vacantiegangers

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1