Christelijk Dagblad voor Zeeland 56e JAARGANG - No, 194 De strijd bij Charkof duurt voort - Afgeslagen Sowjet> aanvallen - Rede van Cripps. Binnenland Uit de Provincie DAGKALENDER 4- VRIJDAG 22 MEI 1942 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 Directeur-Hoofdredacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentlën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeellngen 24 cent per millimeter. Kleine adverteptiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van Charkof duurt de slag voort. Door sterke pantserstrijd krachten ondersteunde aanvallen van den tegenstander mislukten onder zware verliezen. Er werden wederom 63 vijan delijke pantserwagens vernietigd. De luchtmacht greep met sterke strijdkrach ten en groot succes in de gevechten op den beganen grond in. Ook in het gebied ten Z.O. van het Ilmen-meer werden vijandelijke aan vallen met groote verliezen voor den vijand afgeslagen. De negende divisie luchtdoelartillerie vernietigde in de gevechten in het gebied .rond Charkof tot den 20sten Mei 107 vijandelijke pantserwagens. Het regiment luchtdoelartillerie 91 heeft in het Oosten zijn lOlsten en de eerste afdeeling van het regiment luchtdoelartillerie 12 haar lOOsten pantserwagen stukgeschoten. Op Malta werden vliegvelden van den vijand overdag en des nachts gebom bardeerd. Voor de Z.O.-kust van Enge land beschadigden lichte gevechtsvlieg tuigen overdag een koopvaardijschip van middelbare grootte. In het tijdvak van 11 tot 20 Mei ver loor de Britsche luchtmacht 151 vlieg tuigen, waarvan 36 boven de Middelland- sche Zee en in Noord-Afrika. In den zelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 42 eigen vliegtuigen verloren. Luitenant Reichwald schoot den 18en Mei met een zwaar stuk luchtafweer geschut in enkele minuten 6 aanvallen de bolsjewistische pantserwagens kapot en heeft zoodoende in den loop van den veldtocht in het Oosten in totaal 27 pantserwagens stukgeschoten. Op er. neer golvende strijd bij Charkof. (D.N.B.). Over het verloop van den slag in het gebied van Charkof, waarbij de bolsjewiki niet opgewassen blijken te zijn tegen den beweeglijken Duitschen afweer, verneemt het D.N.B. de volgen de bijzonderheden van eén oorlogscor respondent De Duitsche infanterie heeft zich op de oprukkende bolsjewistische infanterie divisies geworpen en groote opruiming gehouden onder de aanvallende golven. Tegen iederen stormloop werd standge houden, ofschoon de bolsjewiki hun aan vallen door operaties van tallooze stuk ken lichte en zware artillerie inleidden. De aanval van maarschalk Timosjenko kwam tot staan. Door tegenaanvallen van Duitsche pantsers werden, in samen werking met stormgeschut der infante rie, verkenningsafdeelingen en pioniers, belangrijke plaatsen en hoogten aan de Sovjets ontrukt, ondanks den verbitter-, den tegenstand. Iedere aanval der bolsjewiki werd in afweergevechten op gevangen en door een snel ingezetten te genaanval ongedaan gemaakt. Er zijn in dezen slag geen starre linies, geen star front, er zijn slechts kilometers breede terreinstrooken, die vastgehou den worden. Er is slechts een tactisch terugwijken, wanneer de bolsjewiki met geconcentreerde krachten meenen in het front aan te vallen, er zijn flankaanval- len, die den vijand op de gevoeligste punten treffen en hem tot terugkeeren dwingen, en er zijn gevechten tussehen Duitsche en Sovjets-pantsérs, die iederen keer met de vernietiging van den tegen stander eindigen. Stuka's grijpen iederen dag weer ononderbroken in den strijd op den grond in. De lucht is vervuld, van het geronk tijdens hun duikvluchten en de aarde beeft onder de explosies van de zware bommen. Meer dan vijfhonderd bolsjewistische pantserwagens werden tot dusver stukgeschoten en buiten ge vecht gesteld. (D.N.B.) De afweerslag in het gebied van Charkof is nog steeds in vollen gang. Hij ontwikkelt zich naar het oor deel van militaire deskundigen steeds meer ten gunste van de Duitsche en ver bonden troepen. Ook wees men in goed ingelichte mili taire kringen er nogmaals op, dat de Duitsche operaties in het gebied van Charkof, van hoe grooten omvang zij ook zijn, eveneens niet als het groote Duitsche offensief kunnenworden be schouwd. Rede van Cripps in het Lagerhuis. (D.N.B.) Naar de Britsche berichten dienst meldt, verlangde de Labour-afge- r aar dig de Shinwell in het Lagerhuis de verzekering, dat de regeering yoorne- mens was tot den aanval over te gaan. "et is mogelijk, aldus Shinwell, dat de oowjet-Unie wordt verslagen en dan valt het te betwijfelen, of het Britsche Rijk datc zal overleven. Cripps verklaarde, dat de leden van het oorlogskabinet zich bewust zijn van den ernst der situatie. Een buitengewoon groote moeilijkheid is een snel vervoer van troepen en luchtstrijdkrachten over zeer groote afstanden en onder snel ver anderende omstandigheden. De Duit- sehers en Italianen bezetten in Europa de binnenlinie en kunnen hun troepen van het eene front naar het andere over brengen; wij moeten ons daarentegen steeds buitenom bewegen. De Japanners beheerschen voorloopig de Stille Zuidzee en hebben dus het voor deel van een binnenlinie ter zee. Dat heeft hen in staat gesteld hun strijd krachten te concentreeren op de plaats, waar zij slag willen leveren; de Engel- sche en Amerikaansche bevelhebbers konden daarentegen moeilijk'zien, waar een aanval te verwachten was. Onder deze omstandigheden", aldus vervolgde Cripps, „is het verrassend, dat de gevol gen niet nog ernstiger zijn geweest." Ten aanzien van de bomaanvallen op Duitschland beweerde spr., dat Duitsch- land daardoor wordt gedwongen, sterke afdeelingen der luchtmacht aan het Sow- jetfront te onttrekken. Naar onze mee ning, aldus vervolgde hij, is dit de beste weg om materieelen steun aan de Sow- jet-Unie te 'verleenen, totdat de tijd komt, dat wij in staat zijn een zorgvul dig voorbereiden aanval op het Euro- peesche vasteland te ondernemen, het geen inderdaad in ons voornemen ligt. Italiaansch weermachtsbericht. Verkenningsvliegtuigen en bommen werpers van de As hebben in Noord- Afrika en boven Malta een groote activiteit ontwikkeld. In een luchtge vecht werd een „Spitfire" neergehaald. In het Oostelijke deel van de M i d d e 1- landsche Zee hebben onze vliegtui gen een] koopvaardijschip van middelbare tonüage herhaaldelijk met bommen ge troffen en zwaar beschadigd. Onze diiikbooten, die op den A11 a n- tischenOcea an, in de nabijheid van de Amerikaansche kusten opereerden, hebben nieuwe sucess'en behaald. Een duikboot heeft een volbeladen tankschip van 12.000 ton tot zinken gebracht, als mede een stoomschip van 10.000 ton. Een andere duikboot heeft een schip van 7000 ton tot zinken gebracht. De Duitsche wapenproductie. De rijksminister voor munitie en be wapening, Speer, heeft in zijn rede tij dens de plechtigheid ter gelegenheid van de uitreiking van onderscheidingen aan Duitsche arbeiders in de bewapenings industrie o.a. gezegS, da't de door Hitier verlangde productiecijfers niet slechts bereikt, doch steeds meer overtroffen werden. Bijna overal werd een derde tot de helft meer geleverd dan Hitier oor spronkelijk had verlangd, op enkele der belangrijkste gebieden zelfs het dubbele. Nederlandsche Kultuurraad. De president van den Nederlandschen Kultuurraad, Prof, Dr G. A. S. Snijder, heeft, met ingang van Dinsdag 19 Mei, tot leden van dien raad benoemd de heeren E. Bouws te Amsterdam en Dr G. Wijdeveld, letterkundige te Over- veen. 24-uurs tijdaanduiding voor ambtelijke stukken. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters medegedeeld, dat voortaan in alle ambtelijke stukken iedere tijdaanduiding zal geschieden vol gens dfe 24-uurs tijdindeeling. De minu ten zullen worden aangeduid met 2 cijfers, door een punt gescheiden van de vermelding der uren. Inzameling van afvalstoffen. Het Rijksbureau voor oude materia len en afvalstoffen is voornemens met ingang van 1 September a.s. de scho lieren in de schakelen bij de inzameling van afvalstoffen. Vooraf zal echter te ♦Eindhoven in den geest van de toekom stige plannen een proef worden geno men. Met ingang van 1 Juni zullen de kinderen van die scholen, welker hoofd medewerking heeft toegezegd, oud pa pier en karton en eventueel ook andere afvalstoffen als rubber, blik, lompen, enz. meenemen naar de school, waar het wordt bewaard en door een erkend wijkophaler afgehaald. Deze betaalt aan het hoofd der school .den vastgestelden prijs per afvalstoffen. Het geld wordt gestort in de schoolkas, het fondsje, waaruit b.v. schoolreisjes en dergelijke amusementen plegen te worden bekos tigd. De scholen, die in Juni per leer ling de grootste hoeveelheid oud papier en karton hebben ingeleverd, ontvan gen bovendien een flinken geldprijs. P. T. T. op tweeden Pinksterdag. De uitvoering van den post-, telegraaf- en telefoondienst en de openstelling der P.T.T.-kantoren zullen op Tweeden Pinksterdag geheel geljjk zijn aan den dienst op Zondag. Hef gezinsleven in één kamer. De commissie inzake huishoudelijke voorlichting en gezinsleiding heeft een prijsvraag uitgeschreven over de ervarin gen omtrent het gezinsleven in één ka mer, welke men heeft opgedaan geduren de den winter van 19411942. Het is dè bedoeling, dat men ten be hoeve van anderen een omschrijving geeft welke „vondsten" men heeft ge daan op het gebied van meubileering, ruimtebesparing, kookgelegenheid, ber ging, tochtafweer, verwarming, ventila tie, gezelligheid enz. Voor de beste in zendingen worden prijzen in geld be schikbaar gesteld, voor goede losse wen ken worden kleine bedragen in geld toe gezegd. Inzendingen moeten worden ge zonden aan het adres Surinamestraat 44, Den Haag. Winterhulp Nederland. De stichting Winterhulp Nederland heeft dezer dagen van de Staatsmijnen te Heerlen een bedrag ontvangen van ruim f157.149. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 23 Mei 1942. 's Morgens tot 5.36 u. 's Avonds van 21.38 u. De bloei in Zeeland. Op het oogenblik is de bloei in de provincie Zeeland wel op het mooist nu de appelboomen als groote rose bouquetten en de uitgestrekte koolzaad velden alsmede de meidoorns in Wal cheren een lust zijn voor het oog. Voor al het koolzaad geeft aan het Zeeuw- sche landschap iets zeer aparts. Ook andere jaren werd dit verbouwd, doch in mindere mate dan thans. In het bij zonder kan in dit verband gewezen Worden op den Wilhelminapolder bij Goes en op Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. Benoemingen. Benoemd tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den polder Noord bij Axel: W. van Dix- hoorn Dz. te Axel; tot dijkgraaf van den Wissekerkeppl- i der M. J. Doeleman en tot gezworene H. C. de Kater, beiden te Wissenkerke. Besmettelijke ziekten., In de week van 10 tot en met 16 Mei kwamen er in ons land 501 gevailen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 7 in de provincie Zeeland, n.l. 1 geval van roodvonk te Middelburg, 1 geval van diphtherie te Kruiningen en 5 gevallen van malaria, n.l. 4 te Middelburg en 1 te Vlissingen. Nieuwe R. K. Kerk te Westdorpe. Tijdens den oorlog in Mei 1940 is ook de R.-K. Kerk te Westdorpe verloren gegaan. Thans is men bezig aan den bouw van een nieuwe kerk. Men hoopt, dat de kerk voor den winter in gebruik kan worden genomen. Middelburg. Een ongekende drukte. Dat het koopend publiek bij winkels in levens middelen, rookartikelen of snoeperijen langen tijd staat te wachten, is niets nieuws meer, maar zooals het Woensdag en Donderdag in de Langedelft bij het nieuwe magazijn van Simon de Wit is geweest, hebben wij het nog niet ge zien. Soms moest de politie met drie of meer agenten de kooplustigen, die soms uren stonden te wachten, in de rij hou den. Dit duurde van 's morgens vroeg tot dat de winkel sluiten moest. Bescherm het gras. Op het taluut van de gracht aan de Heerengracht zijn boomen gerooid en nu heeft men de, kale plekken met graszaad bestrooid. Gaar- ,ne brengen wij het verzoek van het ge meentebestuur aan de ouders der om wonende kinderen over, dat zij deze en andere kinderen er op wijzen niet öp het gras te gaan spelen en ravotten. Zuid-Beveland. Kruiningen. Donderdagmiddag is de landbouwer E. S., toen hij op een 1 M. hooge afheiningdraad klom, gevallen doordat de draad brak. Dokter N. con stateerde een dubbele beenbreuk en liet hem per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoeren. Donderdag vergaderden de inge landen van het waterschap „Kruinin gen" onder voorzitterschap van djjk- BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. 24 Mei tot en met 30 Mei 1942. 27 A brood 4 rants, brood "of gebak. 27 B brood rants, brood of gebak. 27 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 27 A vleesch. 1 rants, vleesch of vl.w. 27 B vleesch rants, vleesch of vl.w. 27 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 27 B aardapp. kg. aardappelen. 28,29 tabak1 rants, tabak. 17 Mei tot en met 13 Jnnl 1942. 299 algém.1 kg. suiker, 303 algem.500 gram jam of 250 grom suiker. 301, 305, 309, 313 algem.1 rants, bloem, brood of gebak. 4-17,4-18 res. 250 gram rijst. 3Ö7 algem.... 250 gram peulvruchten of havermout 311 algem.250 gram gort. 315 algem.100 gram vermicelli of maizena. 298,302,306,310, 314 algem100 gram kaas. 26 A t/m 29 A melk 3% liter melk, 26 B t/m 29 B melk 1% liter melk. 26 versnaper. 100 gr. chocolade. 27 versnaper. 100 gr. suikerwerk. 28 versnaper. 100 gr. van een van beide. 19 April tot en met 13 Juni 1942. 288 algem250 gram koffiesurrogaat. 17 Mei tot en met 25 Mei 1942. 26 boterrants, boter. 26 vet<y2 rants, boter, margarine, vet. v Diverse artikelen. I April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum. II Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Mei tot en met 31 Mei 1942. 293 algem. 1 rants, zeep. J Zeep1 rants, zeep. J toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet 1 Mei tot en met 31 Ang. 1942. U textiel (mannen)50 gram scheerzeep. 18 Med tot en met 31 Juli 1942. 22 petroleum S en T één rantsoen kaarsen. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 23 Mei: 26 brood, vleesch, aardappelen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd s Tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 algemeen (zeep); G, H, I zeep, toilet zeep; 24 boter en vet voor aflevering slaolie; 3,12, 4-12 reserve (sinaasappelen). Mann. personen van 18 jaar en ouder. graaf A. J. Lindenbergh. Uit de reke ning van den ontv.-griffier dhr J. H. J. Poleij bleek, dat de inkomsten bedroe gen f 42.931.45, de uitgaven f 40.972.01, batig saldo f 1959.44. Het djjkgeschot bracht op f 19.107.46, restant inunda- tieschade van het Rtfk f 11.883.13. De begrooting gaf een eindcijfer van 33.121 gulden, met een onvoorzien van 1238.19 gulden. Walcheren. Aagtekerke. Woensdagmiddag had al hier de jaarlijksche Geitenkeuring plaats. Aangevoerd 6raren 34 geiten. Uitslag: Groep lammeren, aanwezig 11 stuks. Ie pr. J. Minderhoud; 2e pr. J. de Hollander; 3e pr. J. Wijkhuis; 4e pr. P. Brouwer; 5e pr. J. Wisse en 6e pr. W. Kodde. Groep 1-jarige geiten: le pr. J. Wis se; 2e pr. idem; 3e pr. J. de Hollander en 4e pr. Arn. Dekker. Groep 2-jarige geiten: le pr. W. Wisse. Groep oudere geiten: le pr. J. de Hol lander; 2e pr. idem; 3e pr. J. Wisse; 4e pr. J. Minderhoud; 5e en 6e pr. J. Wijk- huijs 7e pr. J. van Eijzeren; 8e pr. W. Kodde; 9e pr. J. Wijkhuijs en 10e pr. R. Boogaard. Zeeuwsch-Vlaanderen. Terneuzen. De burgemeester heeft tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie be noemd de heer J. M. Poelman te Mid delburg. Tholen en St.-Phtllpsland. Tholen aan den drank. Omstreeks het einde van het vorige jaar heeft een controleur proces-verbaal opgemaakt tegen de drankwinkelierster mej. E. v. Rijssel te Tholen, die op listige VRIJDAG 22 MEI 1942. Laat Hem besturen, waken, 'tls wisheid, wat H(j doet, Zoo zal H(j alles maken Dat g' u verwonderen moet, Gez. 273: 7a. Zon Maan op onder op onder 5.37 21.36- 11.58 2.06 23 Mei: Eerste kwarier. 30 Mei: Volle maan. wijze de prijzen van tal van soorten al coholische dranken had opgedreven. Bo vendien had zij getracht het onderzoek naar den aard en omvang van haaf over tredingen op velerlei wijzen te bemoeilij ken. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching veroordeelde mej. van Rijssel tot f 100 boete en tot sluiting van haar zaak gedurende een jaar. Voorts werd open baarmaking van het vonnis gelast. De in beslag genomen dranken, onge veer 1250 flesschen, kruiken en mand- flesschen port, likeur, cognac, jenever enz. werden verbeurd verklaard, terwijl de burgemeester tot onderhandsche ver koop werd gemachtigd. De burgemeester zond den Tholenaars een rondschrijven, waarop zij konden invullen hoeveel en welke dranken zij wenschten te koopen. Daarvan is druk gebruik gemaakt: niet minder dan 850 gezinnen van de 860, die dit rondschrijven hadden ontvangen, hebben zich als gegadigden opgegeven. Morgen a.s. zal de verkoop in het ge meentehuis geschieden. Poortvliet. De landbouwersknecht H. v. d. Jagt kreeg een trap van een paard tegen het onderlijf. In zijn woning werd geneeskundige hulp verleend door Dr Poortvliet, die het slachtoffer naar het ziekenhuis deed vervoeren ter obser vatie. Staven isse. Op tal van plaatsen gaat de aanvankelijk goede stand van de sui kerbieten achteruit. Het kevertje, dat deze schade aanricht, vreet de kiembla- deren en de overige nog zeer kleine blaadjes totaal op. Het insect, dat de laatste jaren veelvuldiger wordt aange troffen, draagC den naam van C.assida nobilis of schildpadtorretje en is te hër- kennen aan de twee goudgroene strepen op de dekschilden. Het is zaak ten spoe digste tot bestrijding over te gaan n.l. door bespuiting met een oplossing van Parijsch groen ter sterkte van 1/10 waaraan men 1 kalk toevoegt of door bespuiting met een oplossing van lood* arsenaat. DE DIENST DER PRIJSBEHEERSCJrIING. Enkele grepert uit de practijk. (Slot.) Uien- en worte1enza ad Wij meldden eenigen tijd geleden reeds iets over den zwarten handel in uien- en wfortelenzaad in Zeeuwsch- Vlaanderen. Dit was een wijdvertakte affaire, die aan de ambtenaren van den dienst der prysbeheersehing maandenlang werk heeft bezorgd. Het ging hier om duizen den kilo's zaaizaad en om reusachtige bedragen. Niet minder dan 30 verdach ten zjjn er in deze zaak. Alleen door de A.T.O. en de beurtschippérs is reeds 8000 kg zaad vervoerd. Groote partijen zaad werden uit Hol land naar Zeeuwsch-Vlaanderen ver voerd om vandaar naar België gesmok keld te worden, waar men dit product blijkbaar voor de fabricage van bouillon blokjes schijnt te gebruiken. Uienzaad, dqt f 875 per kg mag kosten, werd ver handeld voor f 3000 f 4000. Enorme winsten werden dus gemaakt. Het ge volg was, dat men in Zeeuwsch-Vlaan deren moeilijk uien- en peenzaad kon krijgen en dat de voedselvoorziening ër in ernstige mate door is bedreigd. Aangezien de handel in bedoelde za den alleen aan erkende handelaren is toegestaan, waren de mannen van den zwarten handel genoodzaakt de mede werking van erkende handelaren in te roepen. Op hun naam moest gehandeld worden. Ook dit werd royaal betaald, b.v. met f1000 voor een telefoontje! De ambtenaren van den dienst der prijsbeheersching hebben groote partijen zaad kunnen achterhalen. Daarbij bleek, dat er ook flink geknoeid werd, want overjarig zaad met weinig of geen kiem- kracht werd ook verhandeld. Als dit mocht uitgezaaid zijn, zullen de resul taten op het veld wel te zien zijn! De geheele zaak is thans in behande ling bij den inspecteur der prijsbeheer- sching, die "ongetwijfeld hier gevoelige straffen zal uitdeelen. Nog een ander geval. Een ambtenaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1