Gemengd Nieuws OOK GIJ KUNT WELVAART EN ARBEIDSVREUGDE VINDEN DOOR WERK IN DUITSCHLAND mm looi ooio d|sbelm^n HOOGE LOONEN GOEDE KAMERAADSCHAP GUNSTIGE ARBEIDSVOORWAARDEN VRAAGT INLICHTINGEN BIJ DE GEWESTELIJK! ARBEIOS BUREAUX DE NEDERLANDSCHE VOLKSDIENST IN DE PRACTIJK. Over een onderdeel van den Nederl. Volksdienst, de tandverzorging bij de schoolgaande jeugd schreven we reeds eerder. Behalve voor de jeugd zorgt de N.V.D. voor volwassenen, die hulp be hoeven. Zoo kwam het in het najaar van 1941 voor, dat in een Zeeuwsch dorp een' huismoeder, in het bezit van drie kin deren, door ziekte en door verzwakking niet meer in staat was voor haar gezin te zorgen. Bij onderzoek bleek dat ver sterkende middelen uitkomst konden brengen, maar dat het geld voor die middelen ontbrak. De provinciale leider" van den N.V.D. stelde het geld voor een en ander beschikbaar, met het gevolg, dat het plaatselijke buurtschapshoofd hem dezer dagen kon melden: „De be treffende vrouw is 7 kilo aangekomen, dank zij de extra-voeding, die zij heeft kunnen koopen; zij geniet een goede ge zondheid en zij is weer in staat de zorg voor haar drie kinderen op zich te nemen." Dit is een voorbeeld uit vele. Doordat de N.V.D. een goed georgani seerde instelling is, blijven haar niet veel gevallen van hulpbehoevendheid verbor gen. De Ned. Volksdienst werkt systema tisch en snel. Iedereen kan aan zijn reeds groote mogelijkheden echter nog uitbreiding ge ven, n.l. door als contribueerend lid toe te treden. Bevordering van het stadsschoon te Middelburg, In het Weekblad voor Gemeentebe langen is afgedrukt de door den burge meester van Middelburg vastgestelde verordening tot bevordering van het stadsschoon in die gemeente. Reeds voor den oorlog heeft zich bij het gemeentebestuur het ontbreken van een goede reclEimeverordening sterk doen gevoelen. Thans achtte de burgemeester het noodzakelijk deze zaak te regelen. Im mers de eerste weder opgebouwde pan den zijn gereed en hopelijk zullen er in de volgende maanden nog heel wat meer gereed komen. De bewoners dier panden dienen te weten aan welke normen zjj voor het aanbrengen van reclames ge bonden zullen zijn. Ook is het noodzake lijk, waar zooveel wordt ten koste ge legd aan de architectonische schoon heid van de te herbouwen stra ten, om er voor te waken dat de nieuwe door sommige van de beste architecten van ons land ontworpen gevels, niet verknoeid worden door onoordeelkun dig aangebrachte reclames of door rec lames op oude panden het oude stads beeld niet ontsieren. De nieuwe verordening stelt in het algemeen het aanbrengen van reclames, opschriften, afbeeldingen enz. en van voorwerpen en inrichtingen bestemd of gebruikt voor het aanbrengen van rec lame afhankelijk van een vergunning van den burgemeester. Op dit beginsel is een aantal vanzelfsprekende uitzon- FEUILLET ON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 27) —o— Nou, ze liggen vlak bij elkaar. Hij geeft wel een seintje, als het kan. Hij moet het doen. Het is gezellig in Vlisdijk. Merk je tenminste nog eens, dat je lééft. Op zoo'n schuit knies je je een ongeluk, waar of niet? Ze staan nu bij de loopplank van de „Goede Verwachting". Op de achterplecht komt een gestalte: Steinmetz. „Of je nooit terugkomt", vloekt hij. „We,willen naar bed." „Kom, kom, je kunt wel gaan slapen al ben-ik niet aan boord. Ik loop niet in zeven slooten tegelijk, hoor. Mag ook wel eens wat hebben. Je bent toch ook jong geweest, niet?" Terwijl haar schrille lach weerklinkt verdwijnt schipper Steinmetz mopperend en vloekend weer in de roef van zijn schuit. „Tot morgenavond, jongen. Je doet het, hoor." Ze dringt zich tegen hem aan. „Tot morgenavond", zegt Kees dan. Oplettend schuift hij over de loopplank van de „Eben-Haëzer" en zoekt de roef op, die donker is. Vader ligt zeker al ter deringen toegelaten, zooals voor bordjes aanduidende, dat een huis te huur of te koop is; aankondigingen krachtens wet telijke verplichting; naamborden tot be paalde afmetingen; reclame in vitrines en aankondigingen voor wedstrijden, tentoonstellingen enz, Voor bestaande reclames, aankondigingen enz. wordt een overgangstermijn van twee jaar toe gelaten, binnen welken een vergunning moet zijn verkregen. Ook wordt door deze verordening ge waakt tegen verwaarloosde reclames enz., verwaarloozing van stukken land en tuinen, ontsierende afvalbergplaat sen e.d. N Middelburg Weer een herbouwd pand in ge bruik. Vandaag is wederom een her bouwd pand in gebruik genomen en wel dat voor de grossierderij der firma J. J. F.. Hoogenboom op den hoek Koorkerk hofReigerstraat. De firma, die vroe ger op den Wal gevestigd waswaar haar gebouw vernield werd, heeft thans de beschikking over ruime, flinke maga zijnen en kelders en practische kantoor- en pakruimten. Een aanrijding. Gisteren had op de Bodenplaats een aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto, die uit de rich ting van de Gortstraat kwam en een bakfiets met melkbussen, die van de richting Pottemarkt kwam, met als ge volg een kapot wiel van de fiets en ver- Wen gaan van een deel van de vervoer de melk. De oorzaak moet mede worden gezocht in den hoogen stapel steenen op de Bo denplaats, welke het uitzicht belem merde. Concert. Morgenavond geeft het muziekgezelschap „Oefening na den Ar beid" een concert op het Molenwater van half acht tot 9 uur. Goes. Morgenavond wordt er op -het Gem. Sportterrein een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Pol. Elftal en Dukol. De opstelling der elftallen is als volgt: Politie-elftal: Machielse v. d. Merwe, Vermeulen v. d. Kamer, v. d. Plas, Franken Huisman, Baarends, Peeters, Tak, Borrie. Dukol-elftal: Toorenaar Stolk, Ingelse Gazan, v. d. Wiele, Kramer v. Oosten, Duvekot Jr., v. d. Weele, v. d. Male, Toorenaar. Zuid-Beveland. Kapeile. Het fanfarekorps „Ons Ge noegen" (dir. dhr W. L. Harthoorn) hoopt Zaterdagavond 8 uur bij gunstig weer een concert te geven. Het pro gramma luidt als volgt: 1. Souvenir de Lusaemborgh (Marsch Lureman).' 2. Les Deux Etoiles, Ouverture (G. Ga- denne). 3. Heinselmanchens Wachtparade (Arr. Adr. Jman). 4. Voix Roumaines (Valse de Concert, Rends). 5. Entre de Concours (marsch, C. J. N. Cou). 6. Norma (Fantasie sur l'Opéra), Arr. O. Tilfles. 7. Roses du Midi (Valse, Johann Strauss). 8. Air Varié (L. Montagne), Baryton- Solo. 9. Mirella (Fantasie), G. Gadenne. 10. Finale. Walcheren. Domburg. De algemeene ledenverga dering van de Coöperatieve Boerenleen bank werd alhier Maandagavond gehou den. Uit het verslag van den kassier bleek, dat het ledental 297 bedraagt en het aantal uitgegeven spaarboekjes 623. Door voorschotnemers was afgelost in '41 f 73.753.97 en opgenomen f 53.022.06. Aan spEiargelden was ingebracht f 183.958.69 en opgenomen f 118.211.29. Een winst was gemaakt van f 956.74. welke bij de reserve werd gevoegd die reeds f49.184.44 bedroeg. In zijn toe lichting wees de kassier er op dat de toevloed van geld naar de bank zeer groot is en dat van het uitstaande geld kooi. In het duister gaat hij zich ontklee- den. Maar dan zegt Olieheerd opeens. „Maak maar licht, Kees. Ik heb op je gewacht." „Ik ben zóó klaar", antwoordt Kees. „De moeite niet waard, om licht te ma ken". Eén minuut later: „Welterusten". „Welterusten jongen". Olieheerd heeft liggen overleggen of hij direct met Kees zal praten. Maar hij heeft besloten, om te wachten tot morgen ochtend. Nu zal het zeker niet de meest ge schikte tijd zijn. 's Morgens, als ze zitten te eten, be gint hij er over, zonder eenige inleiding. „Doe dat niet weer, Kees, wat je gis teravond hebt gedaan. Dat is geen meisje voor 'n fatsoenlijk man", smeekt hij. „Is er wat op aan te merken?" vraagt Kees, toch niet zoo strijdlustig, als zijn vader min of meer verwacht had. ,,'tls geen fatsoenlijk meisje, jongen. Ik ken ze niet, maar je kunt het zóó wel zien. Gooi je nu niet weg. Er zijn fatsoenlijker meisjes genoeg, ook al zou den die niet van de kerk zijn. Het gezin van Steinmetz het is een heidensche boel, zie je dat nu zelf niet in? Ik vertrouw die meid voor geen halve cent, nu weet je precies mijn meening, Kijk eens naar bij de centrale bank slechts een gering rente-percentage wordt genoten. Dit was van invloed op het behaalde winst saldo, Als bestuursleden werden herko zen de heeren J, W. Schuurman en J, P. Almekinders. Gevonden voorwerpen: Een sleutel te bevragen bij den gemeenteveldwach ter en een wit boerendoekje te bevragen bjj P. Minderhout D 18a te Westkapelle. N. en St. Joosland. Maandag hield de Geitenfokvereen. alhier de jaarlijksche keuring. Er werden 37 dieren voorge leid, n.l. 14 lammeren, 12 een-jarige, 2 tweejarige, 5 driejarige en 4 stamboek geiten. De bekroningen waren als volgt: Lammeren. Goede klasse: 1. J. van Eenennaam; 2. R. Joosse, 3. J. v. Eenen- naam, 4. J. Poppe Az.; 5. H. Hoebeke; J. Moens, 7. J. van Eenennaam, 8. Jac. Poppe, 9. W. Janse, 10. J. Joosse, 11. P. van Eenennaam, 12, J. Joosse, 13. L. van Eenennaam, 14. M. van Moolen- broek. In de zeer goede klasse: Tweejarige: 1. J. Joosse, 2. J. Poppe Wz., 3. J. van Eenennaam, 4. H. Hoebeke, 5, Ch. Reijn- houdt, 6. J. Moens, 7. J. Moens, 8. L. v. Eenennaam, 9. W. Janse, 10. C. Joosse, 11. C. Joosse, 12. J. Marijs. Tweejarige: 1. Jac. Poppe, 2. Jac. v. Eenennaam. Driejarige en ouder: 1. M. Haartsen, 2. J. Moens, 3. Jac. van Eenennaam, 4. Jac. van Eenennaam, 5. R. Joosse. Stamboekgeiten. Zeer goede klasse: 1. J. Poppe Wz., 2. A. Westveer, 3. J. Pop pe Jz., 4. Jac. Poppe Jz. Arnemuiden. Op de Maandag gehou den geitenkeuring bedroeg het aantal aanwezige geiten 25, n.l. 8 lammeren, 6 eenjarige, 2 tweejarige en 9 oudere geiten. Prijzen werden toegekend voor lam meren: W. Duvekot en J. Meeuwse le p.; J. Schravemade en L. Klaasse 2e p. Voor 1-jarige geiten: A. v. d. Velde en A. Buis le p., M. Vader en B. Eppen 2e p., J. Baaijens en F. M. Baaijens 3e p. Voor 2-jarige geiten: A. Buis en J. Schravemade 2e p. Oudere geiten: A. Buis le p. met diploma, A. Tramper le pr, J. Tramper en A. Goedegebure 2e pr.; M. Martjjn en J. Meeuwse 3e pr. Gebrek aan vitamine F bedreigt hel uiterlijk van duizenden meisjes en vrou wen dit vitamine, dat uit vetten aan het organisme moet worden toegevoerd, is onmisbaar voor de jeugd van de huid Hoevele vrouwen vragen zich niet af, waarom haar teint achteruit gaat. hoevele anderen zoeken naar het middei, om haar jong teint jong te houden Hier is het onmisbare middel. Vitamine F, - rijkelijk verwerkt in Dobbelman's Castella Crèmes. Voor een blijvend-jong, stralend en jeug dig teint VITAMINE-F-CREMES P8D0UCTJ ONZE KOLENVOORZIENINO. Aan een artikel in de „Limburger Koe rier" is het volgende ontleend: Zondag j.l. zijn de mijnwerkers nor maal zooals op een door-de-weekschen werkdag naar de mijn gekomen, om te werken. Blijkbaar zijn dus de misver standen, welke aanvankelijk bij de mijn werkers hebben bestaan, uit den weg ge ruimd. Zij waren aanleiding, dat op de voorafgaande Zondagen, waarop gewerkt moest worden een gedeelte van het per soneel weg bleef. Toch was de toelichting, die gegeven was, duidelijk genoeg. Het werken op één Zondag van iedere maand werd inge voerd, omdat de teruggang der steenkool productie moest worden gestuit Zoowel ten behoeve van de huisbrandvoorziening, welke den afgeloopen winter onvoldoen de was geweest, als ten behoeve van het industrieelé leven, dat op gang moet blij ven tenslotte ook ten behoeve van den landbouw welke de kunstmeststoffen een bijproduct van de cokesfabricage niet ontberen kan, was het noodig, dat de steenkoolproductie op peil bleef. In gezien werd, dat het werken op Zondag een offer voor de mijnwerkers beteekende dat eenigermate vergoed moest worden. Daarvoor werden extra rantsoenen le- I vensmiddelen en enkele andere artikelen beschikbaar gesteld boven de normale vergoeding voor Zondagswerk ten bedra ge van 100 pet. boven het loon. Een belangrijk punt was voorts, dat sedert 1 November de uitvoer van steen kool niet grooter was geweest dan de invoer en dat de Duitsche autoriteiten de verzekering hadden gegeven te zullen trachten deze verhouding te handhaven. Hierdoor werd het op peil houden van de productie een bij uitstek Nederlandsche zaak. De geheele hoeveelheid welke door de Nederlandsche mijnen, wordt geprodu ceerd is immers noodig ter voorziening in de binnenlandsche behoefte. Zooals gezegd: deze argumenten schij nen nu te hebben doorgewerkt De mijn werkers hebben begrepen wat op het spel staat en hebben het offer van het Zondagswerk gebracht. Het Nederlandsche publiek zal daar dankbaar voor zijn. Het heeft te meer reden tot dankbaarheid nu enkele kolen- bons zijn aangewezen en ieder dus reeds voor de eerste wintermaanden een hoe veelheid huisbrand kan opslaan. Deze hoeveelheid behoeft in de komende win termaanden niet te worden vervoerd en moeilijkheden ten aanzien van dit ge deelte zijn dus niet te vreezen. Daar ook aan de voorraadvorming bij de groote steden aandacht zal worden geschonken zullen moeilijkheden, zooals die er in den afgeloopen winter waren, wel voor komen kunnen worden. DE DIENST DER PRIJSBEHEERSCHING- En'kel© grepen! uit de pracfijk. Eenige weken geleden hebben wjj in een artikel gewezen op den plicht van het publiek om mede te werken met den dienst der prijsbeheersching. Wij willen dit vandaag nog eens onderstrepen. Men moet zich eens indenken, hoe de toestand zou zgn, als er niet krachtig werd opge treden tegen het opjagen der prijzen en als de zwarte handel ongemoeid werd gelaten. Ieder zal begrijpen, dat dan de prijzen dei' eerste levensbehoeften steeds maar de hoogte zouden worden inge jaagd, dat een groep „handige jongens" zich zou verrijken ten koste van de an deren en dat de menschen met smalle beurzen zich niet van het absoluut noo- dige zouden kunnen voorzien. Zoover mag het in ons land niet ko men. Het prijsniveau moet met alle kracht, zooveel als maar mogelijk is, ge handhaafd worden. Het gevaar, dat onze prijspolitiek door het welig tieren van den zwarten handel in het gedrang zou komen en dat de prijzen, omdat zij veel lager liggen dan in den ongeoorloofden handel, zouden moeten, worden verhoogd, moet worden tegengegaan. De dienst der prijsbeheersching doet in dezen al het mogelijke, maar stuit helaas wel eens op tegenwerking. Daarom vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat deze dienst er is in het belang van het publiek. En kele grepen uit de practijk mogen, dit bewijzen. v Marie, naar Jane Gasius zijn die niet heel anders? Deze is ^een café-meid, anders niets. Ik maak me sterk, dat je gister avond met haar in de kroeg hebt geze ten, beken eens". „We hebben in een behoorlijk café een glas bier gedronken", zegt Kees. „Ik zie er niks in." „Zou je dat met Jane bijvoorbeeld ook doen?" „Wat zeur je toch over Jane? Ik „Ik geef maar een voorbeeld. Noem voor mijn part een ander fatsoenlijk meisje op. Je zou geen kans krijgen, want die gaan niet in de kroeg zitten We dach ten. moeder en ik, dat je aan het ver anderen was. We waren er zoo blij mee. Je bent mee geweest naar de kerk, Maan dag „Nou, ik kan toch zeker geen'spelbre ker wezen, als Jan trouwt! Die kerk kan me gestolen worden, hoor. En de heele schipperij er bij. En laten we er nou niet langer over kletsen. Ik ben geen kleine jongen meer." Dan zwijgt Freek Olieheerd. Zijn bes te, lieve vrouw heeft gelijk; je moet het aan God overlaten. Die jongen luistert niet meer naar een goed woord van zijn vader' of moeder. (Wordt vervolgd.) Bonbons achter de klom pen. Ambtenaren van den dienst der prijsbeheersching en van den C.C.C.D. stelden in een café op een der W a 1- chersche dorpen een onderzoek in. Daarbij vonden zjj een vry groote party chocolade-artikelen (ongeveer 1500 ree pen en 250 doozen bonbons) achter een party klompen verborgen. De artikelen waren door den caféhouder, zwarte han delaar, gekocht Dtf een grossier te M i d- d e 1 b u r g, en natuurlijk tegen veel hoo- gere prijzen dan de vastgestelde. De grossier, hoewel geen onbemiddeld man, was voor het verleideyjk aanbod bezwe ken. De caféhouder, die eerst de waarheid niet wilde zeggen, werd eenigen tijd in bewaring gesteld, en bekende toen vry spoedig. Tegen hem en tegen den gros- Bier zal een vervolging worden ingesteld, terwijl de in beslag genomen artikelen aan twee bona fide handelaren werden verkocht met de verplichting ze op de normale wijze in kleine hoeveelheden in den handel te brengen. Ook hier blijkt weer, zooals wy reeds vroeger schreven, dat het de bedoeling van den dienst der prijsbeheersching is, de in beslag genomen artikelen weer in normale distributie te brengen. Haast onnoodig te zeggen, dat de „boekhouding" bij beide overtreders ook veel te wenschen overliet. Bonbons en sigaren. Een ander geval is het volgende. Een ambte naar van de prijsbeheersching zag toe vallig iemand met een flinken. koffer uit een winkel te G o e s komen en vond het een verdacht zaakje. Hij npodigde den man uit eens mee te gaan xiaar het po litiebureau, waar bleek, dat de koffer ge vuld was met bonbons, die bij een Goe- schen winkelier tegen veel te hoogen prijs waren gekocht. De aangehoudene bleek voor een ander persoon op Zuid- Beveland zaken te doen. Ook daar gin gen de ambtenaren eens neuzen en met succes. Daar werden 2000 sigaren na tuurlijk veel te duur gekocht in be slag genomen. Ook hier bleek weer, dat hoe langer de ketting is, voor de artikelen 't laatste adres, de consument bereiken, des te meer de prijs wordt opgejaagd. Onge looflijke bedragen hoorden wij noemen. Op den uitkijk. Toen een amb tenaar van den dienst der prijsbeheer sching onlangs teMiddelburg op den uitkijk stond, zag hij toevallig twee maal iemand met volle dopzen een gara ge binnengaan. Hij steldé zich eens op de hoogte en ontdekte, dat de goederen niet in de garage bleven, maar door een poort naar een schuurtje achter een win kel werden gebracht. De zaak werd ver der onderzocht. In het schuurtje werd een groote partij tabak aangetroffen, die de winkelier van een handelaar had ge kocht. Natuurlijk tegen banderolleprijs Jawel, pakjes shag van 39 cent voor f 1 of f 1,50, zoodat op f 1500 ongeveer 1100 gld ongeoorloofde winst werd gemaakt. Ook deze handelaar, die voor de verlei ding was bezweken, zal zijn straf niet ontgaan. De dienst der prijsbeheersching treedt tegen dergelijke woekerwinsten nu eenmaal krachtig op. Nog een tabaksverhaal tje. Een ambtenaar van den dienst der prijsbeheersching trof in de tram van Middelburg naar Vlissingen een man aan, die er wat al te corpulent uitzag. Hij volgde hem bij het uitstappen en een on derzoek wees uit, dat de man in zijn jas 50 pakjes tabak had genaaid. Voor deze Belgische tabak, die slecht van kwaliteit is, en die ver boven den toegestanen prijs was gekocht, bleek onder de arbeiders van een Vlissingsch bedrijf veel vraag te zijn. In een volgend nummer hopen wij nog enkele staaltjes te geven. D o o d e 1 ij k ongeluk. De 61- jarige heer R. J. P. le L. uit Rotterdam, die kort geleden door een tram is over reden en die ernstig gewond in het zie kenhuis werd opgenomen, is aan de ge volgen van zijn verwondingen overleden. Groentenwinkel geplun derd. Tijdens afwezigheid van de bewo ners is Dinsdagavond ingebroken in een groentenwinkel te 's-Gravenhage. Uit een De Reichsfiihrer der SS, Himmler, inspecteert met den Rijkscommissaris, Dr Seyss Inquart (links) en Ir Mussert (midden) de eerewacht tijdens zijn bezoek nan 's-Graveufeaf®. Stapf-Mol-Pax Holland m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2