Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie WOENSDAG 20 MEI 1942 5 6e JAARGANG - No, 192 Bijbelsche geschiedenis op de school, Straat van KertsJ door Dultsohe troepen bereikt - Drie Sowjet-legers bij KertsJ vernietigd - Nieuwe Sowjet-aanvallen bij Charkof afgeslagen. Bureaux Langs Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 D i recte u r- H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiërt 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting In „De School met den Bijbel" schreef de heer W. 'tHooft onlangs: „Dezer dagen ben ik geschrokken. Ik las, dat sommige onderwijzers aan ulo-scholen meenden, dat een half uur godsdienstonderwijs per dag er niet „af" kon. Andere vakken hadden den tijd zoo hard noodig, dat ze voorstelden, dan maar een half uur eer ,te beginnen. Aan dat „er niet af kunnen" heb ik me geërgerd. «Misschien is het niet eens zoo kwaad bedoeld, maar een on derwijzer aan een Chr. school moet toch weten, dat godsdienstonderwijs hoofd vak is en dat er geen sprake mag of kan zijn van „er niet af" kunnen. Principiëel gezien is deze mentaliteit voor onze Chr. scholen verderfelijk. Daarbij komt ook nog om de hoek de zeer eenzijdige, sterk intellectualistisch gerichte inslag van het onderwijs, dat door zulke menschen gegeven wordt, die om een half uurtje geheugendril of „lesjes-opzeggerij" vechten, alsof hun leven er van afhing, maar dat heeft in dit verband slechts ondergeschikte, zij het keusch geen geringe beteekenis. Dat eerste, dat principieele, daar slaat iemand de schrik van in de beenen. Wie zoo oordeelt over het hoofdvak van onze Chr. scholen, of dat het nu Ulo of het gewoon lager onderwijs betreft, die kent het abc van ons Chr. onderwijs niet. Laten we toch begrijpen, dat vooral in onzen tijd alle onderwijs en opvoeding aan onze scholen moet rusten op ons godsdienstonderwijs. Dat is fundamen teel. Wil het godsdienstonderwijs aan onze Chr. school de centrale plaats blijven in nemen, zal het moeten blijven de wezen lijke grondslag voor alle ontwikkeling en opvoeding aan onze scholen, dan moeten we ook met ons hoofdvak niet achter de dingen blijven aanloopen, maar ons be zinnen op positieve krachtsontwikkeling, Er wordt maar al te vaak negatief ge werkt. Ik denk hierbij wel eens aan de verhouding gebod en verbod. GEboden wordt er veel te weinig, VERboden veel te veel. Het gebod richt positief en geeft activiteit; het verbod is negatief en loopt in de passiviteit achter het leven aan. Ons godsdienstonderwijs vraagt po sitieve activiteit, die voortgestuwd wordt door een levend geloof. We moe ten oppassen, dat ons hoofdvak nooit wordt gezien als een soort van „oud-libe rale tuchtmeester". Onze jeugd heeft po sitieve en actieve leiding noodig in een tijd, waarin de omringende factoren in „tijd en ruimte" snelle en groote veran deringen ondergaan. Daar moeten we mee rekenen en daarop moet onze didac tiek zich richten. We moeten streven naar een harmonische ordening, naar een organische samenhang/ van ons totale onderwijs en dat kan en mag niet gaan buiten de fundamenteele grondsla gen, waarop het geheele ontwikkelings proces moet rusten." Scherpe controle op treinreizigers. Het komt den laatsten tijd steeds meer voor, dat het publiek zonder verder uit te zien in een willekeurige coupé plaats neemt en ontelbare malen reeds is ge constateerd, dat er reizigers met le of 2e klasse plaatsbewijzen moesten blijven staan, terwijl 3e klasse reizigers plaatsen in de le en 2e klasse coupé's bezetten. In den loop van deze week zullen dui delijk cartons in de coupé's van alle treinen worden aangebracht, waarop staat aangegeven, dat de reizigers zich aan een bijbetaling van ten minste f 1,50 of f 3,bloot stellen, indien zij zich, zonder den conducteur voor het instap pen gewaarschuwd hebben, in de 3e, hesp. le of 2e klasse bevinden, zonder een, voor die klasse geldig kaartje. Dit slaat dus ook op het zich sterk uitbreidend verschijnsel, dat men geheel zonder kaartje in den trein plaats neemt, zon der dat men dit den conducteur voor het instappen heeft medegedeeld. De spoorwegen zullen aan deze bepa lingen van af heden zeer streng de hand houden. Vereen, tot bevordering der Hompeopathie. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland zal Woens dag 3 Juni a.s. te Utrecht onder presi dium van dr J. N. Voorhoeve worden gehouden. In de middagvergadering zul len mededeelingen worden gedaan en besprekingen worden gehouden over de actie inzake Ziekenfondsen. na de iaai"vergadering wordt de algemeene vergadering gehou den van het Homoeopathisch Onderling Ponds voor Ziekenhuis- en Operatiekos- In luchtgevechten verloor de tegen stander 323 vliegtuigen. In de wateren rondom het schier eiland werden 16 schepen van 13.600 ton in totaal, een mijnenveger en 21 kleine kustvaartuigen in den grond ge boord. Tien andere schepen van middel matige grootte werden door bomtref- fers zwaar beschadigd. De vijand, die over de straat van Kertsj trok, leed hierdoor opnieuw zware verliezen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakt bekend: De vernietiging van de laatste resten van den vijand op het schiereiland Kertsj is bijna voltooid. In het gebied van Charkof wer den nieuwe massale aanvallen van den vijand afgeslagen. Hierbij werden giste ren weder 80 vijandelijke pantserwa gens stukgeschoten. Verder werden nog 31 pantserwagens en meer dan 550 voer tuigen van allerlei slag door de lucht macht buiten gevecht gesteld. Daarme de is het aantal door den vijand verlo ren pantserwagens sedert het begin van deze gevechten tot 447 gestegen. "In den centralen en den Noordelijken sector van het Oostelijk front, hadden eigen plaatselijke aanvallen succes. In het achter het front gelegen gebied in den centralen sector werd een sterke bolsjewistische bende vernietigd. In Lapland maakten de Duitsche troe pen in verbitterde boschgevechten goe de vorderingen. Vijandelijke tegenaan vallen werden afgeslagen. In de wate ren van het schiereiland Kola werd een groot vrachtschip door bomtreffers zoo zwaar beschadigd, dat aangenomen kan worden, dat het verloren is gegaan. Luchtaanvallen op Moermansk richt ten aanzienlijke verwoestingen in het havengebied aan. De bolsjewisten verloren in luchtge vechten 45 vliegtuigen, waaronder 13 Hurricanes. In Noord-Afrika vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen tenten- en barakken kampen der Britten in het gebied rond Tobroek, alsmede den woestijnspoorweg bij Capuzza met succes aan. Boven Malta schoten Duitsche en Ita- liaansche jagers in luchtgevechten vyf Britsche vliegtuigen neer. Aan de Zuidkust van Engeland heb ben lichte gevechtsvliegtuigen overdag voor den oorlog belangrijke doelen der havensteden Brightop en Deal doeltref fend met bommen bestookt. Hierbij wer den treffers in spoorweg- en fabrieksin- stallaties waargenomen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt nader bekend: Op de Krim hebben Duitsche en Roe- meensche troepen onder het opperbevel van kol.-generaal von Manstein bij de achtervolging van den verslagen vijand de zeestraat van Kertsj over de geheele breedte bereikt. De laatste, krachtig versterkte brug- gehoofden aan weerskanten van de stad Kertsj werden vandaag na verbitterden tegenstand bestormd. De aanvals- en achtervolgingsslag, die hiermede zijn einde heeft gevonden, heeft geleid tot vernietiging van drie Sovjetlegers van 17 divisies infanterie, drie brigades infanterie, twee divisies cavalerie en vier brigades tanks. Afgezien van zijn zware, bloedige ver liezen, liet de tegenstander bovendien 149.256 gevangenen, 1133 stukken ge schut, 372 granaatwerpers, 258 tanks, 3814 auto's, vele duizenden paarden en onafzienbare hoeveelheden lichte wape nen en ander oorlogstuig in onze handen achter. Slechts armzalige resten van den vij and konden de kust aan de overzijde van de zeestraat bereiken. Aan dit geweldig succes hebben ster ke formaties van de luchtmacht onder aanvoering van den kolonel-generaal Loehr en Freiherr von Richthofen een zeer groot aandeel. In onvermoeiden strijd hebben zij de gevechten van de troepen op den beganen grond gesteund, den vijand op de vlucht afbreuk gedaan en de vijandelijke luchtmacht bestre den. Italiaansch weermachtsbericht. In Cyrenaica werden eenige groo te vijandelijke verkenningsafdeelingen door vooruitgeschoven gepantserde for maties verdreven. Andere vijandelijke verkenners werden op de vlucht gedre ven doof het vuur van onze artillerie. Ten zuidoosten van M c h i 1 i werd een vijandelijk detachement onder bevel van een officier gevangen genomen. Ons luchtdoelgeschut haalde twee Engelsche vliegtuigen omlaag. Vijandelijke voer tuigen werden doeltreffend door onze verkenningsvliegtuigen beschoten in het woestijngebied. Tijdens luchtgevechten, die zich af speelden boven Malta, vernietigden Duitsche jagers vier Spitfires. Een an der vijandelijk toestel van het type Bris tol, waarmede een machine van de Ita- liaansehe marine een verwoed gevecht leverde, viel ten Oosten van het eiland in zee. Van onze vliegtuigen is er één verloren gegaan. Moederdag in Duitschla^id. Ter gelegenheid van den moederdag zijn in Duitschland de eerekruisen aan moeders van groote gezinnen uitgereikt. In Berlijn is het aantal onderscheidin gen van dezen aard 4544 tegen 2901 in het afgeloopen jaar. In 1941 waarvoor thans de eerekruisen worden uitgerëikt zijn derhalve in de groote gezinnen 50 pet. meer kinderen geboren dan in 1940. Vichy verloor een derde der koloniën. Na 1940, aldus meldt het „Hamb. Fremdenblatt", hebben de Engelschen zich meester gemaakt van een derde van het koloniale rijk; voorts hebben zij een kwart van de Fransche koopvaar dijvloot in beslag genomen of vernield. Via de acties van Gaullisten of door directe aanvallen hebben de Engelschen zich meester gemaakt van: Fransch-Aequatoriaal-Afrika met 21/2 millioen vierk. km; Syrië en Libanon met ongev. 200.000 vierk. km; Togo en Kameroen, mandaatgebieden met een oppervlakte van ongev. 500.000 vierk. km; Madagascar, dat ongeveer 600.000 vierk. km groot is. De verliezen der Fransche koopvaar dijvloot worden te Vichy officieel op j 723.000 b.r.t. gesteld, waarvan de En gelschen 650.000 brt. in beslag namen en 73.000 tot zinken brachten. Korte berichten. (D.N.B.) Sedert het bestaan van den oorlogstoestand tusschen de Spilmo- gendheden en de Vereenigde Staten, n.l. 8 resp. 11 Dec. tot nu toe hebben de Duitsche, Japansche en Italiaansche duikbooten 465 vijandelijke koopvaardij schepen met een .gezamenlijken inhoud van meer dan 3 millioen b.r.t. tot zin ken gebracht. Meer dan de helft van dit aantal be stond uit waardevolle tankschepen. (A.N.P.) Uit Melbourne wordt ge meld, dat in Zuid-Australië en Prince- lown de staat van beleg is afgekondigd. (A.N.P.) Desgevraagd werd in de Wilhelmstrasse te Berlijn verklaard, dat er geen aanleiding bestaat om een ver klaring af te leggen ovér den Belgi schen staatsvorm. De A.N.W.B. Centrale Toeristische Organisatie. Naar de leider van het bureau Vreem delingenverkeer en toerisme, "de heer H. J. Leupen in de dagelijksche persconfe rentie te Den Haag mededeelde zijn tus schen den A.N.W.B., de Ned. Automobiel Club (N.A.C.) en de Ned. Motorrijders Ver. (N.M.V.) overeenkomsten tot stand gekomen. De N.A.C. en de N.M.V. dra gen haar arbeid over aan de A.N.W.B. De N.A.C. en N.M.V. blijven o.a. zelf standig als voorheen het sport en wed strijdwezen op auto, resp. motorwielrij- dersgebied behartigen, alsmede club- tochten enz. Tusschen de besturen der drie vereenigingen zal onderling per soonlijk contact tot stand voorden ge bracht door uitwisseling van enkele be stuursleden. De samenwerking zal ook tot uitdrukking komen in de organen. Notariaat, Mr A. Mijs is op zijn verzoek met ingang van 1 Juli eervol ontslagen uit zijn betrekking van notaris te Rotter dam; bepaald is, dat de vacature van notaris te Rotterdam, ontstaan door het eervol ontslag van mr A. Mijs, niet zal worden vervuld. Bepaald is, dat de vacature van nota ris te Amsterdam, ontstaan door het overlijden van J. Vriesendorp, niet zal worden vervuld. Benoeming. Benoemd tot dijkgraaf van het water schap Nieuwe West Kraaijert W. C. Ver- mue te Nieuwdorp (gemeente 's Heer Arendskerke). VOORZORG EN WAARSCHUWING. Wij lezen in de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden": De maatregelen, waartoe de bevelheb ber van de Duitsche Weermacht in Ne derland zich genoodzaakt heeft gezien, zullen na hetgeen den laatsten tijd is voorgevallen het Nederlandsche publiek waarschijnlijk niet meer verrassen. Men zal veeleer in 'bezadigde kringen moeten toegeven, dat deze maatregelen onvermij delijk waren. De voorwaarden, onder welke indertijd de vrijlating der Neder landsche krijgsgevangenen was geschied, waren door het onverantwoordelijke ge- ïntrigeer van voormalige officieren ca detten en adelborsten vervallen, daar het hier niet meer een daad betrof van en kele personen, voor wie men de groote massa niet verantwoordelijk kon stellen, maar, zooals in de bekendmaking van den bevelhebber wordt geconstateerd, een aanzienlijk aantal. De bezettende over heid, wier hoogste plicht de beveiliging van den strijd om het bestaan van het Duitsche volk is, kon niet anders hande len, wilde zij zich te eeniger tijd niet blootstellen aan de beschuldiging van een ernstige achteloosheids In een strijd, die aan beide zijden met den wil tot volledige vernietiging van den tegenstander en daardoor zonder erbar men wordt uitgevochten, moeten wij ons met alle middelen beveiligen tegen tegen standers, die plotseilng in onzen rug zou den kunnen opduiken. Het terugzenden van de vroegere beroepsofficieren, cadet ten en adelborsten wan de voormalige Nederlandsche weermacht beteekent zulk een beveiligingsmaatregel; verder niets. Het gaat niet om een daad van wraak zucht, waar A it onze handelingen trou wens nog nóóit zijn voortgesproten. Zoo is het feit, dat de betrokkenen weer in Duitsche krijgsgevangenschap zijn ge bracht, geenszins, zooals men hier en daar lijkt aan te nemen, een onteerende straf; de behandeling der krijgsgevange- vangenen geschiedt juist op grond van de internationale bepalingen, welke voor officieren zijn vastgesteld. Dat de krijgs gevangenen zich wel moeten onderwer pen aan de gewone beperkingen van hun persoonlijke vrijheid, zal tegenover de vrijheid, die zij in de afgeloopen twee jaar genoten, door menigeen als iets on aangenaams worden gevoeld. De verant woordelijkheid voor het feit, dat het zoo is gegaan, moeten we echter overlaten aan diegenen, die door hun onverant woordelijke kuiperijen de maatregelen van den weermachtsbevelhebber hebben uitgelokt. Op een ander plan staat de arrestatie van de 460 gijzelaars. Het ondergrondsche gewroet van zekere kringen heeft ook dezen maatregel afgedwongen, maar hier staat de factor van de vergelding op den voorgrond. Aan het sjot van de officiëele waarschuwing lezen wij, dat, wanneer het door de kuiperijen van de emigran- tenclique te Londen tot geweldadige han delingen tegen Nederlanders en Duit- schers in bezette Nederlandsch gebieden zou komen en de rust en orde verstoord zouden worden, deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg staan." Daarmede is, voor elkeen onmiskenbaar, de bedoeling van dezen maatregel geschetst. Wie voor taan nog met het denkbeeld rondloopt om zijn eigen wraakzucht tegen zijn ei gen landgenooten of tegen Duitschers bot te vieren, weet, dat hij "daarmede het leven der gijzelaars, die uit de hem na staande kringen zijn genomen, op het spel zet. Dat dit van Duitsche zijde geen ij del dreigement is, maar de vergelding zoo noodig op de daad zal volgen, behoort niet nader te worden uiteengezet, nadat de executies van den jongsten tijd een duidelijke taal hebben gesproken. Twee jaar bezetting hebben bewezen, dat de Duitschers het met de politiek van schikking en verzoening tegenover het Nederlandsche volk eerlijk meenden. Het waren niet alleen de overheidsin stanties, die deze politiek officiéél ver tegenwoordigen en nog altijd vertegen woordigen, doch veeleer heeft iedere Duitscher of hij zich nu als lid van dé weermacht of van het Rijkscommis sariaat of in eenigerlei particuliere kwa liteit in dit land ophield zich een ver tegenwoordiger van deze politiek gevoeld, als resultaat van de achting, welke de Duitscher, zooals vanzelf spreekt, voor een broedervolk gevoelt. In deze houding zal ook in de toekomst geen wijziging komen; zij zal in ieder geval, wanneer er nog meer aanwijzingen voor anti- Duitsche activiteit aan het licht zouden komen, scherper en duidelijker zijn en zij zal duidelijker de grenzen laten zien, welke door de oorlogsomstandigheden zijn getrokken. Zouden sommige kringen, die tot dusver nog niets van de ver schrikkingen van den oorlog hebben ge merkt, hebben vergeten, dat het Duitsche Rijk een harden strijd om zijn bestaan voert, dan zouden zij met drastische middelen tot de werkelijkheid moeten WOENSDAG 20 MEI. Door geen bekommeringen Geen klagen en geen pijn, Laat God zich iets ontwringen, Hjj wil gebeden zjjn. Gez. 273:2b. Zon Maan op onder op onder 5.40 21.34 9.57 0.53 23 Mei: Eerste kwartier. 30 Mei: Volle maan. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 21 Mei 1942. 's Morgens tot 5.38 u. 's Avonds van 21.35 u. Regeling van loonen voor transport arbeiders. Het college van rijksbemiddelaars heeft, blijkens de Staatscourant van Maandag, de tarieven voor de transportarbeiders, werkzaam Jte Breskens voor graanop- slaghouders, met 15 pet. verhoogd. Deze verhooging gaat in in de loonweek, waarin Maandag 18 Mei valt. Tevens is vergunning verleend, over het reeds ver streken gedeelte van het oogstjaar 1941 1942 de verhoogde tarieven te betalen. Belastingdienst. De ontvanger der registratie en domei nen G. N. Nelemans, werkzaam ten kantore der registratie te Goes werd verplaatst naar 't kantoor dier middelen te Bergen op Zoom. Ingetrokken werd de verplaatsing van den rijksklerk der directe belastin gen enz. I. van Leersum van Maas sluis, kantoor Directe Belastingen enz. naar Hans.weert, kantoor invoer rechten en accijnzen. De schrijver 2e klasse der directe be lastingen enz. J. Hemelaar werd verplaatst van Goes, inspectie belas tingen naar Hansweert, kantoor in voerrechten en accijnzen. Middelburg. Middelburgsche Reddingsbrigade en Zwemvereeniging „Luctor et Emer- go". Gisteravond hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. A. Min derhout, die er 'op wees, dat het afge loopen vereenigingsjaar een verandering bracht door de samensmelting van den Nederlandschen Zwembond en den Bond voor het redden van drenkelingen.. Bij de ingekomen stukken was een rapport van den heer Reijnders over den toestand der'reddingskastjes. Deze verkeerden bij den aanvang der controle in een desolaten toestand, doch dank zij de medewerking van gemeentewerken is thans veel verbeterd. Nog was_ inge komen een mededeeling, dat de vereeni ging voor het zwemmend redden Dins dags- en Donderdagavonds mag oefenen bij de gemeentelijke zwemschool, zulks vanaf 2 Juni. De secretaris, de heer P. A. Bouwense, bracht daarna het jaarverslag uit, waar uit bleek, dat het ledental met ongeveer 50 is toegenomen. Het verslag werd goedgekeurd, even als de rekening van den penningmees ter, den heer J, de Pagter, met een goed slot van f64,06. Ook de hoofdleider, de heer A. C. Ju lianus, bracht verslag- uit, waarbij bleek, dat o.a. agenten van politie en leden van het Korps Maréchaussée aan de lessen deelnamen. Er slaagden 17 leden voor verschillende diploma's en bovendien nog 16 deelnemers van den medisehen cursus. De heeren mr P. C. Adriaanse en P. A. Bouwense werden als bestuursleden her- kozen. Hierna wees de voorzitter op de wen- schelijkheid; dat er een t.c. is voor zwem mend redden en een voor sport zwem men. Hierna werd een schrijven voorge lezen van de t.c. van den Zeeuwschen Zwemkring, die een programma van wedstrijden in verschillende plaatsen van Zeeland heeft opgemaakt, die te samen een competitie zullen vormen. In prin cipe kon de vergadering zich daarmede vereenigen. Men zal op zooveel mogelijk trachten den Zondag te vermijden. Te Middelburg zal de wedstrijd op Zaterdag 22 Augustus worden gehouden. worden teruggebracht. Zij zouden daar mede niet alleen zichzelf schade aan lijf en goed berokkenen, maar ook een slech ten dienst bewijzen aan hun volk, welks belangen alleen worden gewaarborgd door handhaving van rust en orde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1