Castella Uit de Provincie Gemengd Nieuws OOK GIJ KUNT WELVAART EN ARBEIDSVREUGDE VINDEN DOOR WERK IN DUITSCHLAND Dat lukt nooit! mm wd «OOGt. LOONEN GOEDE K A ME R A A Q S C H AP' GUNSTIGE ARBEIDSVOORWAARDEN VRAAGT INLICHTINGEN BI) DE GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAUS Als u eerts wist Als u eens wist, hoe het gewaardeerd wordt dat de Njederlandsche mannen aan het Oostfront, die in den strijd ge wond raken, de beste verzorging krijgen, die mogelijk is, dan zoudt ge geen oogen- blik meer aarzelen om mede te helpen aan den arbeid der Nederlandsche am bulance. Dan zouden alle vooroordeelen weg vallen en niets u meer in den weg staan •om uw giroboek te pakken en een bij drage, iets meer dan u kunt missen, over te schrijven op girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. een genummerd merk voorzien en daar voor een geldige, ingevulde verkoops- kaart aanwezig is. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleeseh stelt taxatie-com missies in. Bij de taxatie moeten onderstaande maximumprijzen in acht worden geno men. Kwal. Ouderdomsklasse. 10 jaar klasse Ij. 2j. 3-10 j. en ouder A f 1100 f 1450 f 1650 f 1500 I f 825 f 1125 f 1350 f 1200 n f 600 f 750 f 825 f 750 De indeeling" der ter taxatie aange boden gebruikspaarden geschiedt uit sluitend in de kwaliteitsklassen I en II en in de ouderdomsklassen 1 tot en met 4. Gebruikspaarden, waarvan kan wor den aangetoond dat zij afstammen van een stamboekpaard en welke van een bijzondere kwaliteit zijn, kunnen in uit zonderingsgevallen daarnevens in de kwaliteitsklasse A worden ingedeeld. De taxatie-waarde van de gebruiks paarden mag de in de genoemde klas sen aangegeven maximumprijzen niet te boven gaan. v Ter taxatie voorgeleide stamboek- paarden worden in één der nagenoemde kwaliteits- en ouderdomsklassen inge deeld. De taxatie-waarde der stamboekpaar- den mag niet hooger zijn dan de in de onderscheidene klassen aangegeven ma ximumprijzen, vermeerderd met 15 pet. Onder paarden van de kwaliteitsklasse A worden verstaan gebruikspaarden en stamboekpaarden van bijzonder goeden bouw en uitmuntende prestatie, onder paarden van de eerste kwaliteitsklasse gebruikspaarden en stamboekpaarden zonder gebreken en in staat tot het ver richten van een normgie arbeidsprestatie of met slechts geringe afwijkingen in bouw, stand of gang, welke het prestatie vermogen niet of niet noemenswaard in- fluenceeren en onder paarden van de tweede kwaliteitsklasse alle gebruiks paarden en stamboekpaarden, met uit zondering van paarden van de kwali teitsklasse A en de eerste kwaliteits klasse. FEUILLETON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 24) o Dat wordt nog wat: hoe moet die boot nu gehaald worden? Marie heeft er grapjes over gemaakt. Moet vader maar eens een weekje vacantie nemen! Kees heeft' er wel ooren naajr. Kunnen ze ook eens in Rotterdam neuzen. Van Straten is er goed bekend. Die kan wel oen paar dagen langer vrijaf krijgen. Die lui van de „Pollux" hebben toch een prinsenleven. Dat is nog eens de moeite waard. Heel wat anders dan dat gesjouw op de „Eben-IIaëzer". Zoo'n onmogelijke naam heeft dat ding! Hij beeft voorge steld, den motor als vader nu eenmaal bepaald 'n naam hebben wil „Succes" of zooiels te noemen. Maar de ouwe blijft staan op „Eben-IIaëzer". De motor zal ook zóó heeton. De naam is er misschien al op goscliildord. Een week vacantie! Ja, dat kun je be grijpen! 's Maandagsmorgens met de eerste tram naar Rotterdam. Als het kan dien éigen dag nog afvaren naar Zeestad. Daar laden met'spoed. Uiterlijk 's Woens dagsmorgens naar Zuidburg. Kunnen ze 's Vrijdagsmorgens terug zijn. Vervolgens wordt het veer van Van Bergen overge nomen. Da beidp zeilschepen is Qlieheerd WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 19 Mei 1942. 's Morgens tot 5.42 u. 's Avonds van 21.32 u. C. Wind van Merkesteyn overleden. In het gemeente-ziekenhuis te Arn hem overleed, 66 jaar oud, de heer C. Wind van Merkesteyn, algemeen direc teur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram- weg-Mij. en directeur van de stoom tram Hulst-Walsoorden. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de kroonorde van België. Giften voor Winterhulp. Het Prov. Bureau van Winterhulp ontving over het tydvak^van 4 Mei t.m, 9 Mei 1942 de volgende giften: Eerste Ned. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek, Sas van Gent f 800; N, N. te Goes f 250, J. de la Ruel- le-Sehervers Kousenfabriek, Hulst f 250. Raad van Beroep. By besluit van den secretaris-gene raal van het departement van justitie is mr P. Dieleman, op zijn yerzoek eervol ontslagen als plaatsvervangend voorzitter van den raad van beroep (so ciale verzekering) te 's Hertogenbosch. Middelburg. De gpmeerit'e zal de Concert- ert Ge hoorzaal verder exploiteererï. Toen tegen het einde van de vorige eeuw besloten was bij de verbouwing van de Abdijge bouwen de Statenzaal en de sectiekamers aan de Groenmarkt te vestigen, betee- kende dat, dat de toenmalige concert zaal, die sedert 1839 ter plaatse werd ge ëxploiteerd, moest verdwijnen. Er zijn toen in Middelburg een aantal personen geweest, die onder leiding van den burgemeester, Jhr Mr L. Schorer, de handen ineen sloegen, wat leidde tot het oprichten van de N. V. Concerten Ge hoorzaal, die het huis van de familie Van Doorn van Koudekerke in de Sin gelstraat aankocht en in den tuin de eigenlijke zaal deed verrijzen. Korten tijd later heeft het orgelfonds, dat werkte onder leiding van de echtgenoote van den burgemeester, mevr. Schorer-Plaat, het mogelijk gemaakt het orgel, dat zoo veel aan het welslagen der concerten heeft bijgedragen, in de zaal te kunnen plaatsen. Het is voor de N. V. steeds moeilijk geweest de zaal in behoorleken toestand te houden en de vennootén hebben op hun aandeelen van f 250 nimmer divi dend uitgekeerd gekregen. Nu de gebeurtenissen der laatste ja ren ook in de zaal haar sporen hebben achtergelaten," zou het voor de N .V. on mogelijk zijn de zaal te restaureeren en te moderniseeren. Dit is voor den bur gemeester, die tevens voorzitter van het bestuur is, aanleiding geweest te over wegen wat te doen zou zijn. Het resultaat is geweest, dat Zaterdag in de vergadering der N.'V. een voorstel ter tafel kwam, om de zaal enz. te ver- koopen aan de gemeente, die haar voor hetzelfde doel na herstel en modernisee ring zal exploiteeren. Zij zal daarvoor vergoeden het verschil tusschen de schulden en baten van de N. V. en daar boven f 35 per aandeel van f 250, dat ter inwisseling zal worden aangeboden. Dit voorstel werd z.h.s. aangenomen, nadat de voorzitter het nog had toege licht. Voel U weer krachtiger - méér fit envrij van Pijnen. Rheumatiek Is n sluipende, sloópende kwaal, die ge onder de leden hebt, vóór U het weet, Dat doen kou of tocht, maar ook vocht of een kil huis. - De een krijgt deze be zoeking al jong, de ander op rijperen leeftijd, maar de oorsprong is altijd onzuiver bloed. Kruschen Is door zijn samenstelling het bloedzuiverende versterklngs-middel bij uit nemendheid, De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld werken als een tonicum, ze oefenen een actieve, aan sporende werking uit op lever, nieren en In gewanden, Bij Apothekers en Drogisten 1.47, 0,76, 0.41Kruschen wordt uitsluitend verkocht in de bekende gele verpakking. (Adv.) al kwijt. Hij heeft die niet slecht ver kocht ook. Kees heeft zijn vader hoorend zoo nu en dan, al lang ,in de gaten, dat het koopen van Van Bergens veer het voor hem niet gemakkelijker maken zal. Je mag dan op het- water minder te doen hebben, twee veren bedienen is eigenlijk moordend werk. Het wordt jakkeren met laden en losen, want vader staat er op, indien het eenigszins kan op Vrijdaga vond te blijven thuiskomen om 's Dins dags te vertrekken. Het moet niet al te gek worden, dan smeert Kees 'm. Elders is ook wel werk te krijgen. Maarals hij het dbet, dan niet weer op de vaart,tenminste op den duur niet. Die schipperij, die kan hem gestolen worden. Als hij zoo wel eens mort, zegt de ouwe: „Jongen je weet niet wat je wenscht kun je het nu beter-heb ben dan op onze drukke beurtvaart? Zeker, er is veel armoei onder de schip perij. Maar er zijn ook andere voorbeel den." Mogen zij God niet danken, dat Hij hen zooveel te doen geeft, dat zij een flink stuk brood hebben? Er moet voor ge sabbeld worden natuurlijk. Maar wat is heerlijker dan stevig* werken? En voldoe ning van het werk te hebben? Kees antwoord er gewoonlijk niet veel op. Allicht bij gebrek aan argumenten. Maar de ouwe heeft dan steeds het Als nu de gemeente van hoogerhand goedkeuring hiervan zal hebben ver kregen, zal de overdracht verder worden afgehandeld. De vos zal nooit proeven, wat er in de vaas zit. Zijn kop zal nooit de nauwe hals van de vaas passeeren. Evenmin zijn de omvangrijke schuim- bellen van normale tandpas ta's in staat, zich in de nauwe en fijne groefjes te° dringen, waarvan ieder gebit zoo rij kelijk is voorzien. Daarom is Castella Tand pasta verrij kt met het speciale ingrediënt Perldon, dat de omvang van de schuimbel- letjes oneindig verkleint. Bij massa dringen deze belletjes zelfs microscopisch kleine holten binnen en reinigen alle plaatsen, die voorheen als on bereikbaar golden fchuimende TANDPASTA D.^BBELM^NiSü Weer enkele bekeuringen. De po litie verbaliseerde weer een persoon, die zonder persoonsbewijs was; verder en kelen, die zich in het plantsoen buiten de Bolwerken begaven en ten slotte W,. R. en L. O. die zich aan strooperij van gras schuldig maakten. Slechthoorenden. In de Zaterdag middag gehouden laatste bijeenkomst van het seizoen 19411942 heeft de beer Chr. Kloosterman uit Goes voor de afdeeling van de Vereeniging tot be hartiging van de belangen van slecht hoorenden een aantal voordrachten ten besté gegeven, waarvoor mevrouw Van Deinse, als vice-voorzitster, den heer Kloosterman dank bracht. E. H. B. O. In de Vrijdagavond on der voorzitterschap van arts C. F. Fru- mau gehouden ledenvergadering van de afdeeling Middelburg van de Ned. Ver een. E.H.B.O. werden de verslagen van secretaresse en penningmeesteresse goedgekeurd. Medegedeeld werd dat in het afgeloopen jaar in 9 ongevallen hulp is verleend. In plaats van mej. A. T. Wognum, die Middelburg metterwoon verlaten heeft, koos de vergadering den heer J, J. van Bergen tot bestuurslid. Goes. Suiker gestolen. A. C. v. S. deed aangifte van diefstal van 20 pakken sui ker uit zijn pakhuis. Politie-voetbal. Naar wij vernemen, zal deze week de voetbal van de Politie- en Luchtbeschermingsmannen weer gaan rollen. Vrijdagavond wordt op het Ge meentelijk Sportterrein de eerste wed strijd in dit seizoen gespeeld tegen „Du- kol", het kantoorpersoneel der Fa. Gebr. Duvekot, Ongetwijfeld zal er onder lei ding van den agent Joh. Borrie naar ge streefd worden in dit seizoen goede suc cessen te behalen, welke wij de dienaren van Hermandad gaarne toewenschen. En belangstelling zal er zeker ook wel zijn. onbehagelijke gevoel, dat Kees niet de rechte man op de rechte plaats is., HOOFDSTUK V. Het wordt een dag van zwaar sjouwen, tegen den wind op. Maar eindelijk be reiken zij het kanaal het laatste deel van den tocht. Daar chartert Olieheerd een sleeper, die zijn paard fluks te voor schijn brengt, om de „Eben-Haëzer" naar Zuidburg te sleepen. In het kanaal is niet te laveeren. Het duurt trouwens te lang. NCl hebben ze nog enkele uren voor den boeg. Maar voor de duisternis ge heel invalt kunnen zij hup ligplaats in Zuidburg bereikt hebben. Van lossen komt vandaag niets meer. Zoowel zeil als fok zijn nu geheel ge streken. Kees heeft die opgerold en hij hangt zoo wat om hij den boegspriet terwijl de ouwe het roer houdt, rustig genietend van zijn pijpje. Over het jaag pad trekt het paard met kalmen tred. Het is een vaart van elf en dertig, maar ze komen toch vooruit. De ouwe peinst er over, dat binnenkort dit trekken afge loopen zal zijn. Wel sneu voor deri jager. Maar dat is de nieuwe tijd. Dien kun je toch niet tegenhouden. Hij hóórt den mo tor al weerklinken langs de kanaal- boorden. (Wordt vervolgd.) De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen G. J. B. te 's Heer Hen drikskinderen, J. S. en M. v. d. W., bel den te Wolfaartsdyk wegens het zich op houden in een portiek en tegen S. H. J. M. te Kattendyke wegens het niet by zich dragen van het persoonsbewijs. Zuid-Beveland. Kloetinge. Naar wij vernemen worden door de korfbal-afdeeling van Unitas al hier, op 2e Pinksteren seriewedstrijden georganiseerd, waaraan door de volgende clubs wordt deelgenomen: Togo, Vitesse, S. D. O., Seolto, V. I. O. S., Unitas a, K. V. W., Tjoba, Be Quick, D. S. V., V. Z. O. D. en Unitas b. J I Oudelande. Hemelvaartsdag hield de handboogschutterij „De Edele Hand boog" een concours, waaraan 75 schut ters van 18 sociëteiten hebben deelge nomen. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: Jan de Beste van „de Edele Handboog" te Oudelande; eerste klepprijs: Jan de Baste van „De Edele Handboog" Je Oudelande. Tweede klep prijs: M. de Jonge van „Willem Teil" te Ovezande. Derde klepprijs: H. Driedijk. van „Doel naar Hooger" te Wolfaarts- dijk. Eerste zijvogel: E. Kaas uit Sas van Gent. Tweede Zijvogel: H. Driedijk, voornoemd. Eerste Hoofdkal: burge meester! Nieuwenhuize van „de Edele Handboog" te Oudelande; tweede hoofd kal: P. de Baar vna „Willem Teil" te Ovezande. Eerste kleine kal: P. de Baar van „Willem Teil" te Ovezande. Tweede kleine kal: S. "Westveer van „de Edele Handboog" te Oudelande. De meeste kleine vogels werden ge schoten door A. M. Oele van „Ons Ge noegen" te Oudelande. Walcheren. Stl Lauren's. Vrijdagavond had alhier de. jaarvergadering plaats van de E. H. B. O.-vereeniging onder voorzitterschap van dhr A. C. Schipper.' Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar weder om 11 cursisten het Eenheidsdiploma E. H. B. O. hebben gehaald. Namens het bestuur werd dank gebracht aan dokter Doeleman voor zijn kundige leiding bij dit. werk. Uit het verslag van de penningmeeste'- resse bleek, dat de inkomsten f 133,93 waren; de uitgaven f 132,22. Tot lid van het bestuur werd herkozen mej. A. de Muijnck-de Zwarte en in plaats van dhr K. Janse, die zich niet meer herkiesbaar wenschte te stellen, werd gekozen mej. J. Koole. In het loopende jaar wordt geen nieu we cursus gehouden, doch wel een her halingscursus voor de gediplomeerden. Tot bode werd benoemd P. Boon Jzn. Westkapel Ie. Benoemd tot Wijkdiaco- nes Zr. D. Hollestelle, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Noord-Beveland. Kortgene. Deurwaarder G. Heijboer alhier viert vandaag zijn 30-jarig ju bileum. Zeeuwsch-Vlaanderen. Zeeluwsch-Vlaamsche Bondsdag. Het Ned. Jongelingsverbond en het Ned. Verhond van Chr. Jonge Vrouwen en Meisjesvereenigingen (ringen Oost en West-Zeeuwsch-Vlaanderen) hebben op Hemelvaartsdag hun druk bezochten bondsdag gehouden te Axel. Eerst werd de dienst in de Ned. Herv. Kerk bijge woond. Ds van Oeveren hield een predi- catie naar aanleiding van Matth. 28:18. Daarna werd op de Markt een concert gegeven door de Chr. harmonie „Ho sanna". Vervolgens had een koffiemaal tijd plaats, waarna de vergadering een aanvang nam. De bijeenkomst werd geopend door Mevr. L. Drost-del Campo. Spr. wees op de scherpe contrasten die naar voren komen. De Heer is echter Koning, de Heer regeert. Op God kunnen we ons altyd verlaten. Na gebed, zang en declamatie, volgde eeiï toespraak door Ds H. J. Plaggemars te Hansweert, met als onderwerp: „Do dagen onzer jaren", naar aanleiding van het boek van den journalist Pierre van Paassen over het wereldgebeuren van de laatste 25 jaren. Wij verwachten een toekomst, die het leed zal wegvagen. Spr. stemt in met dit verlangen naar het nieuwe ochtendglo ren onder één voorwaarde, dat het nim mer een laffe vlucht wordt uit het bange heden. Wy moeten staan in het heden met alle kracht van het geloof dat in ons is. Afwisselend volgde hierna nog zang en vioolmuziek, waarna door de Axel- sche afdeelingen werd opgevoerd het tooneelspel in 4 bedrijven„Een stille heldin". Vervolgens werd een toespraak gehou den door Da M. P. Stol, Evang. Luth. predikant te Groede, met als onderwerp: „Volhouden". Nog volgde hierna zang en declamatie. De goed geslaagde Bondsdag werd besloten met een woord van dank door den heer J. C. Germing, voorzitter vem den Ring W. Z.-Vl. van het N. J. V. Tholen en St.-Philipsland. Tholert. S p o r t. Bij een vriendschap- pelijken wedstrijd tusschen Thoolsche Boys en de ambtenaren van den C.C.C.D. alhier, verloren de laatste met 61. Bij een competitiestrijd tusschen W. W. W. van St Maartensdijk en W. H. S. van St Annaland, verloren de laatste met 4^—2. De spanning neemt nu wel toe. daar W. H. S. nu uit 11 wedstrijden 13 punten heeft en de Thoolsche Boys uit 10 wedstrijden ook 13 punten, zoo dat, als Tholen de laatste wedstrijd op St Annaland wint, zij kampioen van de Thoolsche competitiè wordt. Met Hemelvaartsdag speelden de Thoolsche Boys I in de seriewedstrijden te Rilland en won daar de le prijs. De uitslag was als volgt Thoolsche Boys-Rilland 22 na 2 strafschoppen door Th. Boys gewonnen. De botvangsten waren vorige week loonender dan vorige weken. De kwali teit der bot wordt zeer goed. Op de weervisscherij werd een weinig ansjovis gevangen, doch de vangsten van andere vischsoorten waren zeer gering. De verzending en aanvoer van mosse len is beëindigd. Oesters werden er zeer weinig verzon den. Ook de vangsten van kreeften wa ren zeer gering. i Bij het rooien van boomen heeft de heer J. Sch. alhier, zich zoodanig in een zijner beenen gehakt, dat hij per auto moest worden thuis gebracht. Een arts heeft de wond op meerdere plaatsen-ge hecht. r Door den inspecteur der prijsbe- heersching is machtiging verleend aan den burgemeester, om de in beslag ge nomen alcoholica onder de bevolking te verdeelen. Doodelijke ongelukken. Vrijdagavond is te Bussum een ernstig ongeluk gebeurd, da.t aan 'n naar schat ting 55-jarige dame het leven beeft ge kost. Het slachtoffer, dat op de fiets reed, werd door het achterwiel van een haar achterop rijdende verhuisauto geraakt en tegen den grond geslingerd. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig met haar hoofd op de straat terecht, dat zij met eon schedelbasisfractuur bleef liggen. Een geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. De dame had geen persoonsbewijs bij zich, zoodat haar identiteit nog niet kon worden vastgesteld. De auto, die was doorgereden, bleek van een expeditie firma uit Hilversum te zijn. De chauffeur had niets van de aanrijding gemerkt. Het tweejarig zoontje vah de fa milie van L. te Oss wist door de omraste ring van een kalkkuil te komen en is in de kalk terecht gekomen. Het liep daar bij zulke ernstige verwondingen op, dat het spoedig aan zijn verwondingen/ is overleden'. Uit de leemputten te Gilze-Reyen is het rijk opgehaald van een 62-jarigen man uit Breda. Zijn naam is nog niet bekend, daar zijn persoonsbewijs gedeel telijk vernield was. Toen de landbouwer J. v. Z. te Kruisland met een egge naar zijn land reed, kwam Irij door een ongelukkig toe val in een sloot terecht met de egge boven op zich. Hij werd daarbij zoo ern stig gekwetst, dat hij korten tijd later aan de gevolgen overleed. Verdronken. Uit de Oude Maas nabij het buiten Walevecht te Dordrecht, is Vrijdagmiddag een lijk opgehaald. Het Een overzicht van de rouwplechtigheid te Kopenhagen ter gelegenheid van de staatsbegrafenis van den overleden Deenschen minister Stauning, die onder groote belangstelling ten grave is gedragen, Scherl-Fellinga-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2