Christelijk Dagblad voor Zeeland 7 Binnenland DAGKALENDER MAANDAG 18 MSÏ 1942 5 6 e JAARGANG No, 190 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma'Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 Directeur-Hoofdredacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentlën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting zijn Iters, half- jnen. Z. iollen be- Is. EEL. een nette Kertsj in Duitsohe handen - Sowjet-aanvallen bij Charkof en Lapland afgeslagen - Da positie van Martinique. rer de Steenen Gortstraat 42, >OM, Stations- Antwerpsche- 3ERLAND |ke. plaatsgebrek: I Molenweg 35, |iano, orgel of lent, wij heb- |e. Billijke prij- COSTER-DEY, rel. orgel, accor- Iziekinstrunient en het koopen. itionstraat 34, zindelijke goe- Winkeloprui- Vloerkleeden, bveral te ont- lELAAR, 's-H. laat 26, Goes. |n- en Tabaks- versp., 5 ct. Komkommer- |p. St., by JAN |44, Kapelle. uit zqn asch luw fiets ver- jj gemoffeld, ge- Ivan n. kogels js ƒ10. JAC. Setinge. Ctrapeaud- fcls, Dressoirs, fenz. LOD. Hendrikskin- een werk- bij J. v. d. -Heer Arends- I vrouw alleen, aoekstraat 36, ERJONGENS. - Heinkens- itober HAND- fVITTE, West- JAGMEID of JOH. HAME- jmeldinge. pSJASJE, leef- Kerkplein 3, |land. i Cöintre N.V. BEKENDMAKING. Het bureau van den bevelheb ber^ der weermacht in Nederland maakt bekend: Den 15den Mei zijn ruim 2000 vroegere Nederlandsche beroeps officieren en aspirant-officieren weer in Duitsche krijgsgevangen schap gebracht. Aan de betrokke nen is daarbij de volgende moti veering bekendgemaakt: „De Führer van het Duitsche Rijk heeft, in aansluiting aan de capitulatie van de Nederlandsche weermacht in Mei '40 bevolen, dat zij, die tot deze weermacht behoo- •ren, niet meer als krijgsgevange nen behandeld zouden worden, doch vrijgelaten. Dit geschiedde in de veronderstelling, dat zij zich 't daarin liggende vertrouwen waardig zouden toonen. Misbruik makende van het loyale karakter van dezen maatregel, hebben leden van de voormalige Nederlandsche weermacht den laatsten tijd in belangrijke mate deelgenomen aan allerlei vijandige 'handelingen tegen Duitschland. Onder hen bevond zich een aanmerkelijk aantal vroe gere officieren en aspirant-offcie- ren. Deze hebben daarmede tege lijk, voor zoover zij destijds op eerewoord werden vrijgelaten, hun eerewoord gebroken. Het oppercommando van de Duitsche weermacht ziet zich daar door gedwongen de vrijlating der vroegere Nederlandsche beroeps officieren en aspirant-officieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmiddel lijk in werking. Daardoor worden zy weer in yollen omvang onder de voor krijgsgevangenen geldende be velen en voorschriften gesteld en in het bijzonder onder de voor krijgsgevangenen gebruikelijke be perkingen der persoonlqke vrq- heid." Deze redenen vooif de getroffen maatregelen worden bij dezen ter algemeene kennis van het Neder landsche volk gebracht. Bovendien gebruikt de bevel hebber der weermacht in Neder land dezen noodzakelijk geworden maatregel als aanleiding om er opnieuw en met nadruk op te wijzen, dat elke poging tot ver zet tegen de bezettende macht meedoogenloos onderdrukt wordt. Indien in de toekomst mocht blij ken, dat leden van de voormalige Nederlandsche weermacht deel hebben aan vijandelijke handelin gen tegen Duitschland, dan' zou de thans getroffen maatregel üit- gebreid moeten worden tot de vroegere reserve-officieren en beroeps-onderofficieren van de voormalige Nederlandsche weer macht. Japans plannen met Ned.-lndië. (Europapress.) De Japansche techni sche commissie, welke belast was met het onderzoek naar den stand van de industrialisatie in de bezette Ned.-Indi- sche gebieden, heeft in een rapport me- dedeeling gedaan, dat de industrialisatie in Ned.-lndië en in het bijzonder ook op Sumatra, in een verder stadium verkeer de, dan men aanvankelijk verwacht had. De commissie stelde vast, dat in het bij zonder de Nederlandsche ingenieurs en technici vruchtdragenderi arbeid hebben verricht en tot den economischen op bouw van deze gebieden veel hebben bij gedragen. Vooral ook op het gebied van de sterkstroomproductie zijn de resulta ten grooter dan men tot dusver had aan genomen, hetgeen in het bijzonder voor het gebied rondom Medan geldt. Door de ontwikkeling van hef electriciteitswe- zen is de verdere 'industrialisatie van deze gebieden verzekerd. De Japansche autoriteiten hebben een aantal Neder landsche ingenieurs en technici in dienst gehouden en deze bij de verdere uitbrei ding van de technische installaties inge schakeld. De Japansche handelsautoriteiten heb ben besloten een tweetal suikerraffina derijen op Formosa te sluiten, teneinde zich geheel in te stellen op den invoer van suiker uit Java en de Philippijnen. Bij technisch onderzoek is n.l. komen vast te staan, dat de op Java gevestigde suikerfabrieken over de meest moderne installaties beschikken en daardoor Java meer geschikt is als centrum voor de suikerindustrie in de Groot-Aziatische DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: Na het overwinnen! varf hardnekkig vertset zijn gisteren Duitsche troepen Kertsj binnengedrongen. Stad erl haven bevindert zich in onze handen'. In het gebied van Charkof zette de vijand zijn aanvallen voort. Deze wer den tijdens een harden strijd afgeslagen. Eigen tegenaanvallen leverden succes op. De vijand verloor tot nu toe 180 pant- serwagens. InLapland sloegen Duitsche en Finsche troepen tijdens moeilijke ge vechten in de bossphen den vijand ach teruit en vernietigden een gevechtstroep, die van haar verbindingen was afge sneden. Aan het Moermanskfront heb ben Duitsche troepen in den tijd van 26 April tot 13 Mei talrijke aanvallen van numeriek sterke vijandelijke strijdkrach ten afgeslagen en omsingelingspogingen verijdeld. Hierbij verloor de vijand be halve talrijke gevangenen, meer dan 8000 dooden en talrijk oorlogsmaterieel. Onder den druk van deze zware verlie zen heeft hij zijn aanvallen gestaakt en zich op zijn aanvankelijke stellingen te ruggetrokken. In de baai van Kola heeft de lucht macht een vijandelijk transportschip van 8000 brt. vernietigd. Een ander groot koopvaardijschip werd door bomtreffers beschadigd. In de M i d cLe llandsche Zee hebben Duitsche duikbooten een forma tie duikbootjagers, een Britsch bewa kingsvaartuig en een begeleidend vaar tuig tot -zinken gebracht. Het bombardement van de vliegvel den op M a 1 t a werd voortgezet. Voor de Nederlandsche kust hebben patrouillevaartuigen tijdens een Britschen luchtaanval op een Duitsch konvooi vijf van de acht aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Boven dien werden in het K a n a a 1 en aan de Nederlandsche kust een Brit- sche bommenwerper en een jachtvlieg tuig door mijnenvegers, twee bommen werpers door artillerie der marine neer geschoten. Een eigen mijnenveger en een patrouillevaartuig werden tijdens deze gevechten zwaar beschadigd. Zwakke strijdkrachten van de Brit- sche luchtmacht werden ih den afge- loopen nacht boven de Duitsche B o c h t en aan de Deensche Westkust waargenomen. Nachtjagers en lucht doelartillerie brachten drie mijnenve gers en twee Britsche bommenwerpers ten val. Italiaansch weermachtabericht. Onze ïüchtformaties hebben in Cy- renaica doeltreffend vijandelijke con centraties voertuigen aangevallen. Een nachtelijk bombardement werd onderno men op Benghazi door Britsche vliegtuigen, waarvan een werd neerge haald. Hevige ganvallen werden herhaal- deiyk door vliegtuigen van de spil onder nomen op vliegvelden van Malta, Ita- liaansche jagers, die de bommenwerpers beschermden, verdreven een groote^ for matie Spitfires en haalden er vier van omlaag. Twee andere Engelsche toestel len werden door Duitsche jagers vernield Eén van onze machines is niet terugge keerd. Een van onze torpedobooten'heeft een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht De positie van Martinique. Laval heeft in een nota aan Washing ton zijn ontstemming over de door de Vereen. Staten gestelde eischen laten blijken. Hij noemt ze „de ernstigste schending van de Fransche souvereini- teit over de Antillen". Hij legt er ook met klem den nadruk op, dat Admiraal Robert, de gouverneur van Martinique, slechts als. tusschenpersoon bij- de onder handelingen mag optreden en dat de eindbeslissing aan Vichy moet blijven. Wel echter is zijn regeering bereid door bemiddeling van admiraal Robert alle voorstellen in overweging te nemen en te behandelen, welke bjj een inachtnemen van de souvereiniteit van Frankrijk zou den kunnen worden'gedaan om den sta tus van de Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond te veranderen, Een bericht van den Berlijnschen cor respondent der N. R. Crt gaf te ver staan, dat de overeenkomst al zoo goed als in kannen en kruiken was. De Ame rikanen zouden een vèr-gaande controle krijgen over het geheele eiland, in het bijzonder over de oorlogshaven. De op de reede voor anker liggende oorlogs schepen worden gedemobiliseerd. Daar tegenover stond dan de toezegging, dat de Fransche souvereiniteit over 't eiland behouden blijft en dat de Fransche goud schat, welke op het eiland opgeborgen 'is, niet aangetast wordt. Oorlogslonkostent stijgen zeer1 Sterk, De „New York Times" constateert, dat de Vereen. Staten met hun oorlogs program meer geld uitgeven dan in de periode van George Washington tot Pearl Harbour. Van 1789 tot 7 Dec. '41 bedroegen de algemeene staatsuitgaven volgens officieele statistische gegevens van 't departement van financiën 197.18 milliard dollar; de kosten van het te genwoordige oorlogsprogram met in begrip van de 35 milliard dollar, die Roosevelt' de vorige week heeft doen vo- teeren, zijn daartegenover in totaal tot een bedrag van 197,27 milliard dollar gestegen. De loopende onkosten bedragen vol gens de „New York Times" ongeveer 1 milliard dollar pér week en het blad herinnert er aan, dat president Wilson tijdens den vorigen wereldoorlog in het jaar 1918 slechts 18.5 milliard dollar heeft uitgegeven. ruimte te worden aangewezen, dan ah- dere gebiedsdeelen in Azië. Formosa wil men meer en meer voor de rijstcultures reserveeren. Zomerkampen van den 1\I.A.D. Behalve het groote aantal kampen van den Nederlandschen arbeidsdienst, waarin op Maandag 1 Juni a.s., de diënsttijd van vijf en een halve maand voor vele jonge Nederlanders aanvangt, zal de N.A.D. nog een 'tiental andere kampen in bedrijf stellen en wel op 1 Juli. Ten aanzien van deze tien kampen is de aanmelding nog t/m 2 Juni moge lijk voor die ongehuwde Nederlanders, die den leeftijd van 17, doch nog niet dien van 24 jaar hebben bereikt. Bovendien wordt een beperkt aantal plaatsen beschikbaar gehouden voor hen, die in aanmerking wenschen 'te ko men voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 December 1919 zijn geboren, terwijl zij de minimum-leeftijdsgrens voor arbeidsmannen (17 jaar) hebben bereikt^ De aanmelding tot vrijwillige dienst neming kan geschieden bij de aanmel- dingsbureaux in Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen, 's-Hertogen- bosch en Utrecht, bij de gemeentehuizen of bij de arbeidsbureaux. Défilé van Ned. S.S.-rrianschappen. Gistermiddag hebben te 's Gravenhage eenige honderden manschappen der Ne derlandsche S.S. voor den Reichsführer- S.S. Himmler^ Chef der Duitsche politie, gedefileerd. Op den hoek van den Vijverberg voor het standbeeld van Johan de Witt waren twee tribunes aangebracht. Daarop ver zamelden zich de autoriteiten en genoo- digden, waaronder de vertegenwoordiger van den bevelhebber der weermacht de gezant Bene, talrijke vertegenwoordigers van afdeelingen van het Rijkscommissa riaat, de bevelhebber der Ordnungspoli- zei, generalmajor Schumann, dr Goede- waagen met hoofden van dienst van het departement van volksvoorlichting, de -heer Rost van Tonningen, president der Ned. Bank, de heer Woudenberg, leider van het N.A.F., de wnd. Generaal-Ar- beidsdienstleider de Bock, vertegenwoor digers van Duitsche en Nederlandsche politie, van den staf van het; hoofdkwar- kwartier der N.S.B. en vele officieren van S.S. en Sicherheitsdienst. Omstreeks kwart voor twee arri veerden in eenige auto's Reichs- führertS.S. Himmler, Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart en ir Mus- sert, de General-Kommissar für das Sicherheitswesen en Hoherer SS- und Polizeiführer Rauter, commissaris-gene- i raai Schmidtz, luitenant-generaal Seyf- fardt en de heeren van Geelkerken en van 't Hoff, respectievelijk plaatsvervan gend leider der N.S.B. en wnd. comman dant der W.A. Terwijl een muziekkapel een parade- marsch speelde, trokken de manschap pen in strammen tred aan de autoritei ten voorbij. Het waren een vijftal deta chementen van de Nederlandsche SS met voorop den voorman der Nederlandsche SS, Feldmeyer, die zich bij de autoritei ten meldde, gevolgd door een bataljon van de Waf f en SS. VacantïeSpreiding. In de persconferentie van Vrijdag is medegedeeld, dat de medewerking van de gemeentebesturen én onderwijsinstan- ties met de plannen inzake vacantie- spreiding zeer bevredigend is. s. Thans wordt ook een beroep gedaan op de bedrqven. DISTRIBUTIE VAN TABAK EN VER SNAPERINGEN GAAT HEDEN IN- Voorshands zullen per periode van vier weken drie bonnen van de versna- peringenkaart tegelijk' worden aange wezen, waarvan één ter verkrijging van chocoladewerk, één ter verkrijging van suikerwerk en één ter verkrijging van een dezer artikelen naar keüze. Onder chocoladewerk vallen alle artikelen, waarin of waaraan chocolade is ver werkt. Gedurende het tijdvak van 18 Mei tot en met 13 Juni a.s. zal bon „26" der versnaperingenkaart recht geven op het koopen van 100 gram chocoladewerk, bon „27" op 100 gram suikerwerk en bon „28" op hetzij 100 gram chocolade werk, hetzij 100 gram suikerwerk. Voorts zal men naar keuze 100 gram chocoladewerk of 100 gram suikerwerk kunnen betrekken tegen inlevering van met' „een rantsoen versnaperingen" ge merkte bonnen. Van Maandag 18 Mei tot en met Za terdag 23 Mei geeft xelk der bonnen nr 26 en 27 van de tabakskaart recht op het koopen van hetzij 20 sigaretten, 5 sigaren, 10 cigarillos of 25 gram tabak, terwijl in hetzelfde tijdvak de bon nr 06 van de sigarettenkaart recht geeft op het koopen van 20 sigaretten. Cigarillos kunnen van sigaren worden onderscheiden, doordat zij een paarse banderolle hebben^terwijl sigaren van een groene banderolle voorzien zqn. Pak jes van 25 gram tabak zijn niet in den handel verkrijgbaar, zoodat degenen, die tabak wenschen te koopen, de bon nen 26 en 27 tezamen ter verkrijging' van een pakje tabak 50 gram dienen ih te leveren. Aangezien Zaterdag 23 Mei a.s. opnieuw bonnen geldig zullen worden, kan men door de bonnen 26 en 27 tot 23 Mei te bewaren en deze met de volgende bonnen te combineeren, ook een pakje tabak 100 gram koopen. De eerstvolgende bon van cigaret- tenkaart zal voor het tijdvak van Za terdag 30 Mei tot en met Zaterdag 6 ,Juni a.s. worden aangewezen. Ten behoeve van degenen, die in ho tels, cafè's of restaurants tabaksarti kelen wenschente koopen, zijn wissel bonnen a 1/5 rantsoen ontworpen. De Wisselbonnen hebben practisch alleen beteekenis voor den aankoop van siga ren of cigarillos. Op iederen bon voor 1/5 rantsoen zijn een sigaar of 2 cigarillos verkrijgbaar. Deze bonnen zijn, evenals de wisselbonnen voor boter, vleesch enz. uitsluitend geldig in hotels, café's, res taurants e.d., zoodat men hierop geen tabaksartikelen bij een winkelier mag koopen. Voorts wordt er nogmaals met na druk de aandacht op gevestigd, dat men geheel vrij is in de keuze van wel ken winkelier men zijn tabaksartikelen wenscht te betrekken. Het is in het ge heel niet noodig, dat men dit doet bij den winkelier, bij wien men indertijd zijn T-bon heeft ingeleverd. Er wordt op gewezen dat men in ho tels enz., waar men rookartikelen be stelt, een „heele" bon kan afgeven; men ontvangt dan, evenals b.v. by boter, wisselbonnen terug. Hqewel op versnaperings- zoowel als op rookerskaart staat vermeld: „geldig tot 5 September", zullen deze kaarten slechts acht weken in gebruik blijven. Daarna worden nieuwe kaarten, die in middels zullen zijn uitgereikt, in ge bruik genomen. Vermicellisoep op den bon. Met ingang van 17 Mei a.s. dient men bij het koopen van pakjes vermicellisoep den ter verkrijging van vermicelli aan gewezen bon af te geven. Per bon wordt een hoeveelheid, waarin 100 gram ver- micelli is verwerkt, beschikbaar gesteld. In verband hiermede zal de vermicelli soep worden verpakt in zakjes elk in houdende ten hoogste! vier pakjes, met dien verstande, dat de inhoud van ieder zakje overeenkomt met 100 gram ver micelli. MAANDAG 18 MEI. Beveel gerust uw wegen Al, wat u 't harte deert Der trouwe hoed' en zegen Van Hem, die 't al regeert. Gez. 273la. Zon op onder 5.45 21.30 Maan op opder 8.16 23 Mei: Eerste kwartier. 30 Mei: Volle maan. WAARSCHUWING. Officiëel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die de Duit sche Kriegsgerichte dezer dagen tegen een groep samenzweerders tegen de veiligheid van de bezet tende macht hebben moeten uit spreken en die intusschen voltrok ken zijn, hebben een taal gespro ken, die niet misverstaan kan wor den. Het verloop van het proces leverde de ondubbelzinnige bewij zen op, dat de onverantwoorde lijke ophitsende leuzen van de overzijde van Het Kanaal in een bepaalde minderheid van de be volking steeds nog gewillige werk tuigen vinden, die in hun grenzen- looze verblinding niet terugschrik ken voor kuiperijen, waardoor zij logischerwy'ze in conflict moeten komen met de bezettingsautori teiten. Daar alle vermaningen en waar schuwingen blijkbaar niet gehol pen hebben, heeft de bezettende macht zich thans gedwongen ge zien de noodzakelijke voorzorgs maatregelen tegen een herhaling van soortgelijke complotten te ne men. 460 Personen, die vroeger in het openbare leven stonden en van wie -aan te nemen is, dat zij met de aanstichters van de tegen de bezettende macht gerichte kui perijen sympathiseerén, zijn als gijzelaars in arrest gesteld. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, waarop niet in scheld kanonnades van den Londenschen Zender bedreigingen met den dood aan het adres van Nederlanders en Duitschers in de bezette Ne derlandsche gebieden worden ge richt. Elementen, die het zouden wagen zich in verblinde onbezon nenheid tot handlangers te maken van deze zelf op veiLigen afstand levende Volksvijandige elementen, moeten weten, dat zij niet alleen met hun eigen leven, doch ook met het leven van deze gijzelaars een roekeloos spel spelen, waarvan de afloop voor iedereen met eenig inzicht niet twijfelachtig kan zijn. Wanneer het door de kuiperijen van de emigrantenclique te Lon den tot gewelddadige handelingen tegen Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederlandsche ge bieden zou komen en de rust en orde verstoord zou worden, dan staan deze gijzelaars met hun leven hiervoor borg. V. Kaarsenbonnen. Gedurende het tijdvak van 18 Mei tot en met 31 Juli a.s. geven de met „22" genummerde bonnen van de petroleum- kaarten „S" en „T" recht op het koopen van één rantsoen kaarsen. Zooals be kend gemaakt, bedraagt één rantsoen kaarsen 300, gram. De aandacht wordt in verband met het bovenstaande er op gevestigd, dat de voor het koopen van kaarsen aange wezen bonnen vooraf bq den winkelier moeten worden ingeleverd, desge- wenscht tegen ontvangstbewijs, en de aflevering der kaarsen aan de verbrui kers eerst plaats heeft nadat de winke lier zich met behulp van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad. Groote moeilijkheden zullen zich voor het bedrijf wel niet voordoen, wanneer men het advies van de commissie op volgt: a) dat gehuwde werknemers met schoolgaande kinderen hun vacantie kunnen nemen in den tijd, waarin voor die bepaalde plaats de schoolvacanties vallen b) dat ongehuwden en gehuwden zon der schoolgaande kinderen zooveel mo gelijk voor Juli en na Augustus met va cantie gaan. Waar de eerste week van Juli en de laatste week van Augustus beduidend minder bezet zqn, zullen in de practqk de vaeantieperioden voor ongehuwden en gehuwden zonder kinderen kunnen worden uitgebreid tot 6 Juli en na 22 Augustus. Het behoeft wel geen betoog, dat uit zonderingen mogelijk moeten blijven, zooals bijvoorbeeld voor jonge ongehuw de werknemérs om eventueel gelijktijdig met hun ouders vacantie te kunnen ne men, wanneer dit mogelijk en ge- wenscht is. Maximumprijzen voor paarden. Gebruikspaarden en stamboekpaarden mogen alleen worden verkocht en ge kocht, indien zq zqp getaxeerd pn van e 'I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1