I T. Faberij de Jonge, Gemengd Nieuws Rechtszaken Telegrammen Burgerlijke Stand Kerk en School Burgerlijke Stand OOK GIJ KUNT WELVAART EN ARBEIDSVREUGDE VINDEN DOOR WERK IN DUITSCHLAND f Juwelier' Horloger f LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES - Zuinig op Uw kunstgebit! Levér bij aankoop van een nieuwen flacon a 75 ct. Uw ledigen met maatdop in! HOOGE LOONEN «.GOEDE KAMERAADSCHAP GUNSTIGE ARBEIDSVOORWAARDEN VRAAGT INLICHTINGEN BIJ DE GEWESTELIJKE ARBEIOSBUREAUX De secr. dhr J. J. van Dijke bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental 903 bedraagt. De penningmeester dhr W. J. de Groof bracht financieel verslag uit. Voortaan zal een kascommissie worden benoemd, terwyl bericht was ingekomen dat dhr Joh. Hage bode en depothouder te Seho- re wegens hoogen leeftijd bedankt. <Q^2> Prijsopdrijving. Op de z.g. St Servaaskermis te Maastricht, de eer ste sinds September 1939, bleek, dat de toegangsprijzen van de diverse verma kelijkheden sterk waren verhoogd ver geleken bij vroeger, zelfs met 200 pet. Tegen de exploitanten van de vermake lijkheden is proces-verbaal opgemaakt. Een spannende achter volging. Een marechaussee te Win schoten hield Zondag een fietsrijder aan, die zonder achterlicht reed. De aange houdene weigerde zijn persoonsbewijs af te geven en lokte een handgemeen met den verbalisant uit, waarbij hij den ma rechaussee een tand stuk sloeg en in het oor beet, waarna hij op zijn rijwiel een goed heenkomen zocht. De marechaussee greep een fiets en zette den man na. De man van de wet bleek de snelste sprinter en onder het rijden gelastte hij den an der af te stappen. Deze stoorde zich niet aan sommaties, noch waarschuwings schoten, zoodat de marechaussee was genoodzaakt het wapen op den man zelf te richten. Met een schot in zijn dij werd de ongezeglijke wielrijder ten val ge bracht. De kogel is in het R. K. zieken huis te Winschoten verwijderd. De ma rechaussee heeft daar het verscheurde oor laten hechten. Diefstal van zilverbons opgehelderd. In verband met den diefstal van een bedrag van f28.000 aan zilverbons uit een drukkerij aan de Rustenburgerstraat te Amsterdam, heeft de politie gearresteerd een 43- jarigen liftbediende, die in de drukkerij werkzaam was en een 45-jarigen visbh- venter, die worden verdacht dezen dief stal te hebben gepleegd. Als verdacht van heling 'zijn aangehouden de vrouw van den liftbediende en een man uit Amsterdam-Zuid, een ouden bekende van de politie. Een groot gedeelte van da gestolen zilverbons is achterhaald. - 1700 Zeep vervanging s- middelen in DuitscKland. Volgens opgave van het Duitsche rijks bureau voor de industrieels vetvoorzie- ning is de verkoop van niet minder dan 1700 verschillende soorten zeepvervan- gende waschmiddelen toegestaan. Hier onder vallen middelen voor het haarwas- schen, voor schuren, boenen enz. Deze artikelen zijn geen van alle op den bon. Hevige aardschokken in Ecuador. Naar eerst thans be kend wordt, is de havenstad Guayaquil in Ecuador, Woensdagnacht door hevige aardschokken geteisterd. Talrijke huizen, waaronder gebouwen uit gewapend be ton opgetrokken, zijn ingestort. Onder de getroffen gebouwen bevindt zich ook een ziekenhuis. De bevolking vluchtte in on beschrijfelijke paniek uit haar woningen. Daar de lichtleidingen reeds bij den eer sten schok in het ongereede raakten, moest het reddingswerk onder zeer moei lijke omstandigheden geschieden. Het aantal dooden bedraagt tot nu toe zestig en het aantal gewonden verscheiden hon derden. De schokken waren zoo hevig, dat zij ook in de op verscheidene honderden ki lometers afstand liggende hoofdstad van Ecuador, Quito, gevoeld konden worden. De aardbeving is, volgens de „New- York Times", de hevigste, die in de ge schiedenis van het land is voorgekomen. Het aantal gewonden wordt op verschei den honderden geschat, terwijl het aan tal doodea reeds'meer dan honderd be draagt. De plotselinge verduistering ver hoogde de paniek onder de bevolking. Op Donderdag 14 Mei werd op het Meteorologisch Instituut te De Bilt om 4 uur 26 min. 9 sec. midden-Europee- schen tijd, een sterke aardbeving gere gistreerd uit Westelijke richting, afstand 9800 km, oorsprong bij de Westkust van Zuid-Amerika in de buurt van Ecuador. Politierechter te Middelburg. Zitting van Vrijdag 15 Mei 1942. De volgende personen werden gedag vaard: P. Beeke, 36 jaar, koopman te Poort vliet, wegens mishandeling van D. v. d. Maas. Eisch: ƒ25 of 15 d. Uitspraak: f20 of 10 d. D. v. d. Maas, 39 jaar, landbouwer te Poortvliet, wegens mishandeling van P. Beeke. Eisch: 1 mnd gev. Uitspraak: f40 of 20 d. C. J. de Koster, 32 jaar, bakker te Haamstede, wegens het koopen van meel, dat gelijk hij wist, door diefstal was verkregen (heling). Eisch: 2 mnd. gev. Uitspraak: 6 weken gev. E. K. Voshol. 29 jaar, W. C. Oosdijk, 31 jaar, beiden landarbeider te Poort vliet, wegens diefstal van een boom stam te Tholen. Eischieder f 15 of 10 d. Uitspraak: ieder f10 of 5 d. W. Riemens, 19 jaar, landbouwers knecht te Sluiskil, wegens diefstal van een vijftal baalzakken. Eisch en uit spraak 14 d. gev. J. S. Kempe, 21 jaar, dienstbode te Axel, wegens diefstal van diverse arti kelen, toebehoorende aan Antje Koop- mans te Terneuzen. Eisch en uitspraak: vrijspraak. W. Hendrikse, 62 jaar, bankwerker te Terneuzen, wegens diefstal van een hoeveelheid steenkoolbriketten. Eisch f 15 of 15 d. Uitspraak f 15 of 10 d. F. D. van Rie, 63 jaar, landbouwer te Aardenburg, wegens verboden neder- lage (70 pakjes stijfsel). Eisch: f 100 of 50 d. Uitspraak: f75 of 25 d. M. de Feijter, 29 jaar, koopman te Axel, wegens het vervoeren van 270 K.Cr. aardappelen in de richting van de Belgische grens. Eischf 25 of 15 d. Uitspraak: f25 of 10 d. G. W. Dobbelaere, 21 jaar, student te Schoondijke, wegens ongedekt ver voer van stijfsel. Eisch: f20 of 10 d. met verb, verkl. Uitspraak: f15 of 10 d. met verb, verkl. A. M. Cardon, echtg. van J. P. Ploe- gaert, te Goes, wegens beleediging van- Mej. J. de Waard. Eisch: f5 of 5 d. Uitspraak: f3 of 2 d. P. I. Neufeglise, 46 jaar, grondwer ker te Middelburg, wegens mishandeling van A. Overweel. Eischf 25 of 15 d. Uitspraak: f25 of 10 d. BERLIJN. (D.N.B.) Britsche vlieg tuigen naar Duitschland. Zwakke strijdkrachten van de Britsche lucht macht zijn vannacht naar de Duitsche Bocht en de Westkust van Denemarken gevlogen. En zijn berichten binnengeko men over schade door het neerwerpen van bommen. Daarentegen werden vol gens voorloopige berichten twee Brit sche bommenwerpers neergeschoten. LISSABON. (ANP.) Een Ameri- kaansche koopvaarder is by de mon ding van de Missisippi getorpedeerd en in den grond geboord, naar de Engel- sche berichtendienst uit Washington meldt. Over de maand April. ZAAMSLAG. Huw-aangiften9, J. Maas, 28 j. en L. C. van Overdulve, 24 j.; 23, C. den Hamer, 24 j. en M. Hamelink, 21 j. Gehuwd: 23, M. J. Goossen, 36 j. en C. J. Wilhelm, 33 j.; C. H. Griep, 30 j. en P. J. de Bruyne, 24 j. Geboren: 1, Cornelia Neeltje, d. v. C. Klaassen en B. C. Tramper; 15, Corne lia Elizabeth en Elizabeth Cornelia,* dochters v. A. van de Ree en J. A. de Putter; 17, Jacomina Janna, d. v. J. L. Hamelink en D. den Hamer. Overleden: 6, C. A. van Fraeijenhove, 66 j., wedn. van M. E. Lensen; 14, S. D. Scheele, 61 j., wed. van C. de Visser18, W. P. de Regt, 38 j.; 20, F. S. Snap, 48 j., wed. van J. van Langevelde. (T. C.) ST.-ANNALAND. Geboren: 6, Johan- nis, z.v. D. de Jonge en M. van der Jagt 12, Abraham Adriaan, z. v. A. Scherpe- nisse en A. J. den Engelsman; 12, Adri aan, z. v. A. Gunter en D. Heijboer; 22, Maatje Engelina, d. v. I. Rijnberg en J. P. Polderman; 26, Josephus Eduard Cor nells, z. v. J. de Goffau en W. de Smit; 26, Abramina Hugorina, d. v. A. P. Rid- derhof en P. Polderman; 26, Pieternella Elizabeth, d. v. J. A. Kaashoek en M. Heijboer; 27, Qornelia Francina Adriana Janna, d. v.M, van Oost en J. A. van Zet ten 30, Leunt je Elizabeth, d. v. L. Heij boer en J. K. Bruijnzeel. Getrouwd: 9, P. Mast, 27 j. (van Den Bommel) en C. J. Geluk, 24 j.; 9, J. Bur gers, 25 j. en J. S. van den Boogaart, 22 j.; 16, A. Heijboer, 28 j. en J. M. den Haan, 19 j.; 30, L. A. Vogelaar, 26 j. (van Dinteloord) en M. J. van Houdt, 24 j. Overleden: 11, M. A. van Schouwen, 72 j., ongeh.; 22, T. A. Goedegebuure, 83 j., wed. van J. Moerland22, W. Hey- boer, 83 j., echtg, van J, M, Vos. Nech Herv. Kerk. V f t a 1 te Groningen (vac. J. C. E. v. Herwaarden en Dr H. v. Oyen), J. C. J. Dykstra te Meppel, M, Groenen- berg te Vlaardingen, A. Oskamp te Ha ren, P, A. v. Stempvoort te Eindhoven en H, A, Visser te Raalte. Aangenomen naar Leeuwar den (vac. A, Oskamp), P, J. v. Veen te Hoogkerk (Fr.)naar Zaltbommel (vac. A. Dronkers), J. B, Oskamp te Made (N.-Br.)naar Zuidbroek (vac. J. M. Willemsen), J. P. v. Mullem te Aker sloot (N.-H.). Bedankt voor BleskensgraafW. L. Tukker te Hei- en Boeicop. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Ede, M. v. d. Klis te Maarsen. Bedankt: voor 's-Gravenhage-Oost, N. Brandsma te Harderwijk. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen: naar Purmerend (vac. H. L. G. Ouwerkerk), G. Fafié te Stadskanaal. Hulppredikers. Geref. Kerken: Aangenomen naar Breskens, cand. G. Visser te Werkendam. Ned. Herv. Gemeente te Goes. De godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk te Goes draagt morgen ochtend een bijzonder karakter. Het is geen jeugddienst, maar jongens en meisjes van 1216 jaar zullen onder leiding van hun jeugdleiders en -leidsters den dienst bijwonen. In dezen dienst zal de voorganger, Ds G. W. K o r e v a a r den tekst zoo kiezen en zijn stof zoo behandelen, dat het bevattelijk is voor de jeugd. Ter toelichting op dezen dienst schrijft het „Kerkblad". „De moeilijke vraag, die wij als Kerk te beantwoorden heb ben is: „Hoe bereiken wij de jeugd, die weinig ter kerke komt?" Men heeft het in andere plaatsen geprobeerd met een aparte jeugdkerk des Zondags morgens, maar de ervaring leerde, dat de jongens en meisjes, die die diensten bezoeken, thuis gaan blijven, zoodra ze er te groot voor worden. Daarom willen wij het hier zóó probeeren: in den ge wonen dienst hen laten bemerken, dat aan hen wordt gedacht". Part. Synode van Zeeland. De classis Middelburg der Ge ref. Kerken heeft naar de a.s. Part. Sy node van Zeeland afgevaardigd Ds A. C. Heij te Koudekerke en Ds M. Vreug- denhil te Meliskerke en de ouderlingen K. Polderman te Meliskerke en E. Tan- ge te Souburg, primi en Ds G, Smeenk te Vlissingen en Ds A. Koning te St. Laurens en de ouderlingen J. Bosselaar en A. Pouwer, secundi. Ds P. M. Eigeman. Morgen viert Ds P. M. Eigeman, em.-pred. te Utrecht, zijn 75sten verjaardag. Hij studeerde aan de R.U. te Utrecht om in 1893 can- didaat te worden. 15 April 1894 beves tigde zijn vader hem te Nigtevecht in zijn eerste gemeente, vanwaar hij in 1900 naar Willemstad vertrok, waar hij de Ned. Herv. Gem. heeft gediend tot aan zijn emeritaat, dat hem 24 April 1938 eervol werd verleend. Korte berichten. Op het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente van Almelo tot instelling van een 4e predikantsplaats is gunstig beschikt. Met het beroepingswerk zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Het bestuur van de Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie te Schiedam heeft een schrijven gezonden aan den kerke raad der Ned. Herv. Gemeente aldaar, waarin het uiting geeft aan zijn leed wezen over het gescheiden opgaan op den Zondag en zijn verlangen'om als ge meente samen te komen in de oude bede huizen tot den dienst des Woords en der Sacramenten, waarom hij het ernstig doch dringend verzoek tot den kerkeraad richt om het aantal predikantsplaatsen met één uit te breiden en deze te stich ten zesde predikantsplaats dan te doen bezetten door een predikant van Gerefor meerde richting. Het bestuur der Evan gelisatie verklaart zich bereid tot een samenspreking en volledige medewer king om langs dezen weg de breuk te herstellen. De classis 's Gravenhage heeft een voorstel om adhaesie te betuigen aan het verzoek van de classis Almelo der Geref. Kerken tot de Gen. Synode om thans de leergeschillen niet in behande ling te nemen, verworpen. Ned. Bond van J.V. op G.G. Onder presiduim van den vice-voor- zitter, den heer P. v. Nes Czn, van Den Haag, werd te Amersfoort de 54e bonds dag gehouden van den Ned. Bond van Jongelingsvereen. op Geref. grondslag. De voorzitter sprak een openingswoord getiteld: „Het zaad zal Hem dienen" en las vervolgens den tekst van een ingekomen kaart van den bondsvoorzit ter en andere afwezige bondsbestuur- ders. Hierna kwamen de jaarverslagen van secr. en penningm., de heeren J. Wijn beek van Zwolle en A. van Rijn Dzn van Den Haag, aan de orde. De heer J. Wijnbeek te Zwolle werd als lid van het bondsbestuur herkozen. In de vac. voor raadsman van den bond verkreeg de heer A. Jansede Bi g- g e k e r k e (aftr.) 378 en ds C. Veen- h.of te Utrecht 576 stemmen, zoodat laatstgenoemde werd gekozen. In de middagvergadering hebben de heeren A. Zij Is tra en J. Schouten den bond toegesproken alsook mej. J. Ad miraal als vertegenwoordigster van den Geref. Meisjesbond. Prof. Dr J. H. Bavinck van Bilthoven refereerde hierna over „Het Zendings bevel van Christus", terwijl ds G. Meynen van Naaldwijk een opwekkend woord sprak, getiteld: „Er staat geschreven". De voorzitter sprak een kort slotwoord, waarna prof. Bayirrek voorging in darikgebed. Staande zong men nog twee coupletten van 't Luther- lied. H. F. C. Musch. Vandaag viert de heer H. F. C. Musch, hoofd van de Herv. school te Klaaswaal, zijn zilveren ambts jubileum. De jubilaris ving zijn loopbaan als onderwijzer aan de Chr. school te Bolnes en arbeidde vervolgens als zoo danig te Heerjansdam, Slikkerveer en Rotterdam, om 16 Nov. 1929 op te tre den als hoofd te Biggekerke, wel ke standplaats hij eenige jaren geleden met zijn tegenwoordige verwisselde. Benoemd tot leeraares bij de Stich ting Huishoudelijke Voorlichting ten ten Plattelande met standplaats Den Haag, mej. J. R. van As, leerares aan de Landbouwhuishoudschool te Terneuzen. Examens. Voor het eindexamen der Landbouwhuishoudschool te Ter neuzen zijn geslaagd St. Altena te Zaamslag, J.. Bakker en Cath. Broekhoven te Axel, J. C. Dees te Othene, J. E. Dekker te Axel-Sassing, A. de Feijter te Axel, Eliz. de Feijter te Schapenbout (Axel), S. F. Fraeijenhove en A. L. van Hoeve te Zaamslag, H. v. Hoeve te Hoek, M. D. Jansen en J. M. Meeusen te Terneuzen, J. S. Luteijn en A. C. Overdulve te Axel, E. Riemens en M. A. Ruben te Terneuzen, A. E. Scheele te Axel, D. Tolhoek te Terneu zen en M. van Westen te Zaamslag. Af gewezen 2. PREDIKBEURTEN. Ned. I^erv. Kerk. Goes, 9,30 u. ds Korevaar, 6 u. ds Odé. Wilhelminadorp, 10 u. dr Dankbaar, 3 u. ds Korevaar. Hansweert, 9,30 u. dhr v. d. Maden, 6,30 u. ds Postma. Kruiningen, 10 u. ds Mortier, 2,30 u. dhr Overgaauw. Kattendijke, 10,30 u. ds v. Voorthuijsen, 3 u. ds v. Dijk. Wolfaartsdijk, vm. ds v. Dijk, nm. ds van Voorthuijsen. Geref. Kerken. Arnemuiden, 10 u. leesd., 2,30 u. ds Scholing. Grijpskerke, 10 u. ds Kraan, 2,30 u. ds v. Andel. Souburg, 10 u. ds v. Andel, 2,30 u. ds Kraan. GOES. GeborenAnnemarie, d. v. J. A. Hofwegen en G. B. de Vries; Leo Cornelis, z. v. A. P. van 't Veer en M. A. Quakkelaar; Piet Joris Gerard, z. v. G. Kaaysteker en C. P. Kribbe. Overleden: W. Meijer, 82 j., weduwe van J. Torbijn; E. Bracke, 74 j., echtge- noote van C. Pieters, te Heinkenszand; W. de Leeuw, 2 weken, te Baarland. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Nederlandsch Scheepvaart kundig Proefstation te Wageningen is een cavilatietank, de grootste ter we reld, in gebruik genomen. Deze tank werd in Hamburg ontwerpen, in Neder land door Werkspoor gebouwd en ze wordt gebruik, om den weerstand van de scheepsschroeven te onderzoeken. Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m MAATDOP Een dagelijksch Prokudent-bad voor kunstgebitten en platen is nqodzakelijk voor de hygiëne. Door de zuiverende en bacteriëndoodende werking, reinigt en steriliseert Proküdent het zoo kost bare kunstgebit op de meest practische, afdoende en voordeelige wijze. He^,(an Aanbevolen door H.H. Tandartsen. N.V. PRODENTA - AMERSFOORT MIDDELBURG. Geboren: Adri, z. v. W. Schuilwerve en M. Willems; Alida Francina, d. v. C. J. Visser en Ed. Dek ker; Fredericus, z. v. P. Caljouw en J. M. Cosijn; Pieternella Adriana, d. v. A. Vermeulen en J. W. v. Wallenburg; Abraham Hendrik, z. v. F. Joziasse en N. C. Clarisse; Catharina, d. v. J. P. Gil lissen en A. Neufeglisé. Ondertrouwd: J. J. L. Mooij, 28 j. en C. M. Smith, 19 j.; P. A. Meijler, 25 j. en A. de Kam, 21 j.; T. v. Overbeeke, 24 j. en P. G. Broodman, 21 j.; M. J. Geuze, 23 j. en T. Kooman, 23 j.J. H. M. Lamers, 27 j. en D. Abrahamse, 24 j. H. J. Tax, 26 j. en M. K. Janshen, 29 j.; J. van Eek, 22 j. en J. Hubregtse, 20 j.; J. M. Rotte, 31 j. en L. Matthijsse, 29 j. Getrouwd: J. van Duin, 26 j. en A. J. Kraak, 24 j.; S. Schout, 23 j. en J. Ma rijs, 21 j.; G. Damman, 34 j. en L. R. de Valk, 30 j.; W. Minderhout, 33 j. en E. P. J. Vlijberge, 33 j.; P. Adriaanse, 28 j. en L. Aarnoutse, 23 j. Overleden: A. Philipse, 81 j., man v. M. OtteA. M. de Man, 85 j.S. den En gelsman, 41 j., vrouw v. J. v. Meten. (P.Z.C.) Over de maand April. KOUDEKERKE. GeborenJacomina Johanna, d. v. A, Joziasse en A. Wijk- huijs; Krijn, z. v. D. Wielemaker en C. Verhage; Cornelia Elisabeth, d. v. M. H. Wesdorp en L. de Ronde; Cornelia Hen- drika, d. v. H. van Benschop en J. van de Wege; Francina Jacoba, d. v. P. Kos ten en F. J. G. van der Mee; Johanna Adriana, d. v. J. van Schijndel en P. J. van den Boogaart; Johannes Lodivicus Marie, z. v. A. E. v. Raaij en C. P. Fran ken; Pieter, z. v. A. C. Maas en F. Bas- sie; Huibrecht, z. v. A. Gideonse en T. Roelse. Ondertrouwd: L. de Looff, 23 j. en C.- Kluijfhout, 22 j.; J. de Kam„ 27 j. en L. Wielemaker, 25 j. Getrouwd: L. W. Kodde, 26 j. en J. Koene, 27 j. Overleden: N. M. Brandes, 61 j., wed. van W. Kluijfhout; J. Poppe, 61 j., wedn. van S. Vos; G. Koorneef, 75 j., wed. van K. van Belle; J. Simonse, 81 j., wedn. van M. Besuijen; C. de Pagter, 57 j., echtgen. van A. Leenhouts; P. W. de Wijze, 27 j., ongeh. d. HOEDEKENSKERKE. Geboren: Cla- zina Maria Magdalena, d. v. J. Uitter- hoeve en F. J. Meijers; Sebastianus Ma- rinus, z. v. C. Rentmeester en E. Vroon land. Getrouwd"J. de Koster, 35 j. en J. de Winter, 33 j. OverledenJ. Hoekman, 81 j., wedn. v. J. Duijnkerke. MELISKERKE. GeborenKlazina, d. v. J. de Vos en W. Kleinepier; Tan- netjè Johanna, d. v. I. Matthijsse en C. den Hollander. Getrouwd: A. J. van Leersem, 24 j. en M. Jakobsen, 20 j.; A. de Visser, 24 j. en M. Minderhoud-23 j.; P. Wisse, 25 j. en Ch. de Korte, 24 j. Ondertrouwd: L. A. Krijger, 20 j. en M. Geertse, 23 j. Levenloos geboren: een kind van het vrouwelyk geslacht van J. Kodde en E. Geschiere.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 6