Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD ZATERDAG 16 MEI 1942 56e JAARGANG - No, 189 Zóó niet! Binnenland Het Duitsch-Roemeensche offensief op KertsJ - Kertsj ernstig bedreigd Amerikaansche kruiser tot zinken gebracht - Japansche aanval op Australië verwacht. DAGKALENDER liit de Provincie Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 D i recte u r- hl oof d red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Lossa nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Als het er om gaat ons volksleven te veredelen, om de cultuur te bevorderen, om tal van groepen van de bevolking kennis te doen nemen van uitingen en producten van allerlei kunst, dan willen wij daaraan gaarne naar ons vermogen medewerken. Ook zijn wij overtuigd van het nut van een gepaste ontspanning. Immers de boog kan niet altijd gespan nen zijn. Maar wij moeten krachtig verzet aan- teekenen tegen pogingen om ons volk te brengen tot allerlei platvloerschheden, tot een hol en leeg vermaak, tot een uitle ven van allerlei zondige hartstochten. Zoo lazen wij onlangs, dat pogingen worden aangewend om dit jaar in meer dan 200 gemeenten kermis te vieren. De kermis zoo heette het moet dit jaar Nederland weer heroveren. Het orches trion zal weer daveren, naast het ouder- wetsche pierement en de draaimolens zullen weer wentelen, kortom de kermis moet weer in eere worden hersteld. Wij willen niet verhelen, dat wij dit met diep leedwezen gelezen hebben even als de mededeeling in „De Standaard", dat in een niet onvermaard stadje in Noord-Holland op Zondag 10 Mei j.l. kermis is gevierd en zooals te ver wachten was op een luidruchtige en uitgelaten wijze. Ondanks de beperkte voorraden sterken ,drank trokken jonge mannen en meisjes „aangeschoten", luid zingend door de straten. Zoo werd de Zondag ontwijd en gaf men zich over aan banale jool, op den gedenkdag van den oorlog. Het zijn wel droeve dingen, die tegen een deel van ons wolk getuigen. In een tijd, waarin alles roept tot verootmoedi ging en gebed, tot zelfinkeer en levens verdieping, waarin men in Duitsch- land het publiek vermaak beperkt, zien wij hier een uitgieting van zonde, die vloekt met den ernst der tijden. Wij spreken de hoop uit, dat de auto riteiten, die hierin te beslissen hebben, een andere richting zullen inslaan. Er is gelukkig ook nog andere ontspanning voor de avonduren en de vacantiedagen mogelijk, zelfs in oorlogstijd. Wij wijzen b.v. op een gezonde beoefe ning der sport, op het maken van uit stapjes en excursies, op de pogingen om meer belangstelling voor beeldende kunst en muziek te wekken, op het ge nieten van goede lectuur, enz. Er valt hier nog veel te organiseeren, te leiden en te verbeteren. Het cultureele peil van een groot deel van ons volk kan nog belangrijk worden verhoogd. Men behoeft het waarlijk niet te zoe ken in een richting, die ons volk eer om laag haalt dan verhoogt. Havermout of peulvruchten). Beschuit voor kinderert en) ziekert. Gedurende de distributieperiode van 17 Mei tot en met 13 Juni geeft bon „307 algemeen" naar keuze recht op het koo- pen van 250 gram peulvruchten of 250 gram havermout. Zooals bekend, is gedurende eenigen tijd geen havermout meer gedistribu eerd; ip plaats daarvan zijn peulvruch ten beschikbaar gesteld. Hierin is dus thans in zooverre wijziging gebracht, dat behalve peulvruchten ook havermout verkrijgbaar zal zijn, zij het slechts in beperkte mate. Het betreft hier ni. den verkoop van restantvoorraden. r Met ingang van 17 Mei zal beschuit uitsluitend verkrijgbaar zijn voor kinde ren van 0 tot en met plm. 3 jaar. Op de bonkaarten voor, voedingsmiddelen 6e periode 1942 k 403 en 1 403 komen te dien einde bonnen voor met het opschrift „beschuit". Voorts zal men beschuit kun nen verkrijgen op de met „een rantsoen beschuit" gemerkte rantsoenbonnen. Tegen afgifte van brood- en bloem- bonnen zal men met ingang van genoem den datum dus geen beschuit meer kun nen koopen. Wel kan men echter op de beschuitbonnen -in plaats van 75 gram beschuit desgewenscht 100 gram brood of een rantsoen gebak betrekken. Toast, waaronder begrepen de z.g.n. „Weerter beschuit", en scheepsbeschuit! vallen niet onder de beschuitdistributié en zullen derhave verkrijgbaar blijven op brood- en bloembonnen. Steunverleening aan kunstenaars. De Rijkscommissaris heeft de afdee- hng Beeldende Kunst van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten een bedrag van f 50.000 ter beschikking gesteld, dat besteed moet worden voor steunverleening aan talentvolle Neder- landsche kunstenaars. Naar het opperbevel der Duitsche weer macht meedeelt, blijven de succesvolle aanvalsgevechten der Duitsche en Roe- meensche troepen op het schiereiland Kertsj stelselmatig verloopen. In onver moeide achtervolging van den verslagen vijand werd de tegenstand van de bols jewistische achterhoeden en verstrooi de gevechtsgroepen, overal waar zij zich vertoonden, gebroken. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel v|n de Duitsche weer macht maakt bekend: lm eenl gevecht tegiert eenj Amerikaansch eskader heeft de DuitlSche luchtmacht Donderdag tüsscherr de Noord kaap en Spitsbergen! een ktuiser van de „Pertsa- cola"-klasSe van) 9100 ton, alsmede eert torpedoboofjage'r tot zinken gébracht Voorts wdrdlen eenl ijsbrekér van 3000 ton en) eert koopvaardijschip van 2000 brt. vernield, Eenl koopvaarder van 10000 brt. werd zóó ernstig gétroffert, dat het van den voorsteven! tot dien) achtersteven in' btand stond, Inl een/ haven aanl dé Zuidkust van En geland hebben lichte gevechtsvliegtuigen bovendien vier Britisohe koopvaardijschep pen met eenl ge'za menlijken) inhoud' van 7500 brt, vertniëld. Op de Krim staan de Duitsch-Roe meensche vervolgingscolonnes onmiddel lijk voor Kertsj, nadat zij vijandelijk verzet op de hoogten vóór deze stad ge broken hebben. De gevechten in den sector Char- k o v duren voort. In het verloop daarvan zijn tot dusver 145 vijandelijke pantser wagens stuk geschoten. Sterke gevechts- en stuka-formaties vernielden verzame lingen pantserwagens, artilleriestellingen en ravitailleeringscolonnes der Sovjet troepen. Aan het front van W o 1 c h o v werd een gevechtsformatie van den vijand in een gevecht van eenige dagen door for maties van bet leger en de Waffen-SS ingesloten en vernietigd. Hierbij verloren de Sovjettroepen 1000 man aan gevange nen, meer dan 3500 aan dooden, zes pantserwagens, 119 granaatwerpers, 202 machinegeweren en talrijk ander oor- logsmaterieel. Duitsche en Hongaarsche troepen en politieformaties hebben de laatste da gen in achter het front gelegen gebied talrijke krachtig gewapende bolsjewis tische henden aangevallen en vernietigd. Een aah de kust van de N o o r d e - 1 ij k e IJ s z e e gelande Sowjet-marine- brigade werd in een harden strijd van eenige dagen in weerwil van zeer sterke sneeuwstormen verslagen en tot den te-„. .rugtocht over zee gedwongen. De vijand liet meer dan 2000 dooden en een groot aantal lichte en zware wapens achter. Aan het Oostfront rijn gisteren 65 vijandelijke vliegtuigen vernield. Op M a 11 a rijn vliegbases en andere militaire doelen doeltreffend met bom men van zwaar kaliber bestookt. Duit sche en Italiaansche jagers schoten bo ven het eiland acht Br;tsche jagers neer. Kertsj bedreigd. D.N.B.) Exchange Telegraph meldt, dat op het schiereiland Kertsj de bols jewieken zich onder den sterken Duit- schen druk verder moéten terugtrekken. De Britsche nieuwsdienst meldt, dat de aanvalskracht der Duitschers „zeer aanzienlijk" is. Kertsj moet ernstig be dreigd worden geacht. Moskou ontevreden over winterveldtocht. 't Sowjet-Russische opperbevel heeft blijkens een door de „Köln. Ztg." gepu bliceerd bericht van Exchange Tele graph uit Moskou zijn oordeel omtrent den winterveldtocht gepubliceerd. In het rapport wordt verklaard, dat het, in weerwil van dén grooten inzet van menschen en materiaal der Sowjet-le- gers, den Duitschers is gelukt hun win- terlinie te houden. Het strategische doel der Sowjet-aanvallen, n.l. om deze linie op te rollen, is niet bereikt. In den loop van het Sowjet-offensief is gebleken, dat steden als b.v. Nowgo- rod, Rsjev, Orel, Koersk, Charkow en Taganrog door de Duitschers zoo sterk verdedigd en met artillerie voorzien wa- ren, dat de Sowjetluchtmaeht haar aan vallen op deze punten had moeten con- pontreeren in plaats van zich aan den strijd tegen de Duitsche materiaals voorziening te kunnen wijden. De Strijd op Madagascar1. Sinds eenige dagen beschikt men te Vichy niet meer over nauwkeurige be richten over den strijd op Madagascar, meldt S. P. T. Men is van oordeel, dat, na de bezetting van Diego Suarez, gene raal Sturges' troepen niet veel rijn op geschoten. .Hoogstens is het Noordelijke deel van het eiland bezet, terwijl de ta melijk belangrijke havensbeden Majoen- ga in het Westen en Tamatave in het Oosten tot nu toe nog niet zijn aange vallen. Deze punten zullen door generaal Guillemet, den opperbevelhebber op Ma dagascar, tot het uiterste worden verde digd. Japansche vloot'concentrtatie bij N-rAuStTalië, (D. N. B.). United Pres meldt uit Mel bourne, dat volgens aldaar ontvangen berichten van vooruitgeschoven steun punten der geallieerden, een Japansche invasievloot voor een nieuwen aanval ge concentreerd zou rijn op de ten Noorden van Australië gelegen eilandsteunpunten Deze vlqot schijnt uitgebreide verster kingen te verwachten. Volgens berichten der geallieerde verkenningsvliegers rijn voortdurend nieuwe Japansche vliegtui gen en schepen te Rabaul, Iae en de ove rige door de Japanners bezette havens aangekomen. (D. "N. B.). In Australië neemt men volgens Radio-Schenectady aan, dat de Japansche hoofdmacht bij den slag op de Koraalzee intact is gebleven. De zender meldt voorts, dat de "Japansche vloot haar bedrijvigheid in de Australische wa teren heeft hervat. Nieuwei bonkaarten. De distributiediensten der gemeenten, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven, zullen tegen overlegging van de stamkaart en in ontvangstneming van een bon van het inlegvel, gedurende het tijdvak van 25 Mei tot en met 13 Juni op nader te bepalen tijdstippen de bon kaarten voor voedingsmiddelen 7e perio de 1942, benevens nieuwe aardappelkaar- ten, welke gebruikt zullen worden van 28 Juni tot en met 8 Augustus, uitreiken. Houders van L-inlegvellen zullen dit maal geen bijslagkaarten voor aardappe len ontvangen. Voorts zullen ditmaal aardappeltelers wèl een aardappelkaart ontvangen, met uitzondering van die te lers, die vroege aardappelen verbouwen. De distributiediensten zullen de brood-, respectievelijk vleeschkaarten van zélf- verzorgers voor brood of vleesch inhou- houden, evenals de melkkaarten van kin deren van melkveehouders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die geboren rijn in Juli van de ja ren 1921, 1928 en 1938 hun inlegvellen moeten ruilen, vóór zij hun bonkaarten in ontvangst nemen. Voorzitter Nederl/ Voetbalbond. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van Dr Van Prooye zal het bondsbestuur den ver eenigingen de gelegenheid bieden een candidatuur te stellen voor verkiezing van een voorzitter. Deze candidaatstel- ling zal vóór 24 Maart a.s. moeten plaats vinden. Het N.V.B.-bestuur heeft met alge- meene stemmen besloten den heer K. J. J. Lotsy hiervoor aan te bevelen. De couponboekjes voor1 ziekenfonds premies^ Er is al eens eerder op gewezen, dat de schutbladen van de couponboekjes voor de betaling van de ingevolge het ziekenfondsenbesluit verschuldigde pre mie, zorgvuldig dienen te worden be waard. Slechts bij hooge uitzondering zal aan verzoeken tot vergoeding van verlo ren gegane schutbladen kunnen worden voldaan. Verzoeken hiertoe kunnen uit sluitend gericht worden tot den commis saris, belast met het toezicht op de zie kenfondsen te 's-Gravenhage, dus niet tot de Raden van Arbeid of de bedrijfs- vereenigingen. Voorts wordt onder de aandacht ge bracht, dat alleen die schutbladen mogen worden ingeleverd ter betaling van pre mie, waarvan alle bijbehoorende coupons aan de arbeiders rijn uitgereikt in de pe riode, waarover de premiebetaling loopt. Derhalve mogen de ingeleverde schut bladen alleen betrekking hebben op reeds verschuldigde premie. Zij dienen dus eerst te worden ingezonden, nadat de werkgever de premie-opgave van den Raad van Arbeid of de bedrijfsvereeni- ging heeft ontvangen. Regeling arbeidsvoorwaarden banket bakkersbedrijf. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een regeling van arbeidsvoorwaar- I den vastgesteld voor de werknemers in I het banketbakkersbedrijf. In deze rege- ling worden de werknemers ondersehei- den in eerste bedienden (van 24 jaar en ouder), twee bedienden (van 20 tot 23 jaar), derde bedienden (vén 18 of 19 jaar) en leerlingen (jonger dan 18 ENKELE WIJZIGINGEN IN DE TEXTIELDISTRIBUTIE. In de sedert 1 November j.l. geldende bepalingen betreffende de distributie van textielproducten z\jn onlangs enkele wjjzigingen aangebracht. Voor de tot 1 Mei 1942 puntenvrij verkrijgbare koeliedekens en moltonde kens, de z.g. k. a.-dekens, dienen in het vervolg 12 punten te worden afgegeven, ongeacht de oppervlakte. Verpleegsters moeten bij den aankoop van verpleeg sterslinnen, de benoodigde v.v.a.-punten afstaan en tevens een ontvangstbewijs tejekenen. Het blijkt, dat de aflevering van da- mèskousen nog steeds te wenschen overlaat. Uit de productiecijfers volgt echter, dat de productie voldoende is om aan de vraag te voldoen, indien ten minste zoowel standaard- (ongemin- derd, zonder naad, rondgebreid) als cot ton- (geminderd met naad) kousen worden afgenomen. De handel is ver plicht van zijn leveranciers een kousen quotum in ontvangst te nemen, dat voor Üe eene helft uit standaard- en voor de andere helft uit cotton-kousen bestaat. De koopsters dienen er dus rekening mede te houden, dat de detailhandelaar verplicht is bij elk paar cottonkousen één paar standaardkousen af te leveren. Wanneer een koopster slechts één paar kousen wenseht te koopen, zal haar slechts een paar standaardkousen kun nen worden afgeleverd. Luiers kunnen thans, behalve op de textielkaart voor babies, ook gekocht worden op de textielkaart voor kinde ren van 1 t. en m. 3 jaar; voorts mogen thans alleen dan luiers op v..v.a.-punten worden afgeleverd, indien de kooper te vens een door het Rijksbureau Distex afgegeven machtiging kan worden over gelegd. Zeiljoppers zijn zonder speciale ver gunning op punten verkrijgbaar, maar uitsluitend op leveringsvergunning. Wollen onderkleeding voor kinderen beneden 15 jaar kan men zonder ver gunning, dus alleen op punten van de textielkaart, koopen. Vervolgens is het niet ondienstig er op te wijzen, dat na 11 Mei 1942 op den K-bon geen bedruk te kunstzijden stof of bedrukte kunst zijden japonnen meer mogen worden af geleverd. In de verhouding van winkelier en pu bliek doen zich den laatsten tijd enkele moeilijkheden voor. ,J3ij den verkoop van vitrage wordt door sommige ondernemingen een inter ne rantsoeneering toegepast. Dit is niet toegestaan. Dit artikel mag, voor zoo ver het niet is vrijgesteld, alleen op le veringsvergunning worden verstrekt. Sommige winkeliers weigeren den ver- kbop van gordijnstof, wanneer niet te vens opdracht tot 't confectionneeren daarvan aan deq verkooper wordt ge geven. Dit is slechts toegestaan, voor zoover de onderneming voor 10 Mei 1940 geen gordijnstof aan het stuk verkocht en dus uitsluitend geconfectionneerd le verde. Ook omtrent het vasthouden van goe deren door den detailhandelaar komen thans veel meer klachten uit het publiek los dan in de eerste maanden van de distributieregeling het geval was. Som mige winkeliers trachten vooral goede ren van betere samenstelling vast te houden en aan den verkoop te onttrek ken of als ruilobject te gebruiken voor levensmiddelen, enz. Het spreekt van zelf, dat dit ten eenenmale ontoelaat baar is. Hiertegen zal het Rijksbureau distex met alle ten dienste staande mid delen ten strengste optreden. Klachten uit het publiek, welke op deze kwestie betrekking hebben, kunnen bij officieele instanties worden aangebracht en zul len nauwkeurig worden onderzocht. JU jaar. x Bepaald is, dat tenminste 1/3 der werknemers moet bestaan uit eerste bedienden. Voor de bepaling van het loon zijn de gemeenten ingedeeld in drie klassen^ Voor eerste bedienden bedra gen de minimum-loonen jn de drie klas sen onderscheidenlijk f27,f25,en f 23,Ook voor de tweede en derde bedienden zijn loonen vastgesteld. Bovendien bevat de reggling nog be palingen betreffende uitkeering bij ziek te en ongeval en geoorloofd verzuim met behoud van loon. Aan de werk nemers zal per jaar 6 dagen vacantie worden gegeven. - Tenslotte is aan Ir A. H. W. Hacke de bevoegdheid verleend, dispensatie van bepalingen van deze regeling te verleenen. Verzoeken tot zoodanige dis pensatie dienen te worden gericht aan het loonbureau voor het bakkersbedrijf te 's-Gravenhage. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maan dag 25 Mei valt. ZATERDAG 16 MEI. U zjj altijd Mijn hart gewijd, O God van liefde en zegen. Zon op onder 5.46 21.27 Maan op onder 6.58 22.27 23 Mei: Eerste kwartier. 30 Mei: Volle maan. ZONDAG 17 MEI. Wij zullen in Zijn woning gaan Ons buigen, daar Zijn, troon zal staan En bidden voor Zijn voetbank aan. Ps. 132: 5a. Zon op onder 5.44 21.29 Maan op onder 7.33 23.22 Neid. Bond' van1 J.V. op Geref. grondslag, Het jongste jaarboek van den Ned. Bond vaii Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag maakt melding van een groei van 83 vereenigingen en 1037 le den. In geen enkele prov. liep het leden tal of het aantal aangesloten vereenigin gen terug. Zuid-Holland heeft met 27 vereenigingen en 377 leden het leeuwen aandeel in de vooruitgang. In 1941 tel de de bond 1219 aangesloten vereenigin gen met totaal 24.388 leden. WANNEER VERDUISTEREN*? Zondag 17 Mei 1942. 's Morgens tot 5.44 u. 's Avonds van 21.29 u. Maandag 18 Mei 1942. 's Morgens tot 5.43 u. c 's Avonds van 21.30 u. Middelburg. Molenwatercortcert. Het Middel- burgseh Muziekkorps gaf gisteravond bij prachtig weer het eerste concert in dit seizoen op het Molenwater onder lei ding van den heer Joh. Caró. Het begon evenals verleden jaar met „Ik worstel en ontzwem", een marsch van den direc teur met motieven van het Zeeuwsche Volkslied van Jan Morks. Verder zijn een achttal andere num mers op zeer verdienstelijke wijze uit gevoerd, waarbij o.a. de versterking van de clarinetpartijen sedert het vorige sei zoen opviel. Aanvankelijk was het bezoek gering, maar steeds nam het aantal bezoekers toe. Men schijnt er niet op gelet te' heb ben dat, althans voorloopig, hét aan- vangsuur half acht is. Vlissingen. Tot nader aankondiging zijn de werktijden bij de - N.V. De Schel de in de niet verduisterde afdeelingen als volgt vastgesteld: Maandag tot en met Vrijdag 7.3012 en 1.305.30, Za terdag 7.301 uur. Wreed spelletje. Van den Bou levard Bankert, achter het standbeeld vanNaerebout,' is een schaap te water gesprongen. Het beest, dat opgejaagd was door kinderen, nadat het langs de Spuiboezem liep te grazen is in zijn angst den boulevard opgerend en had geen besef van de steile diepte, die zich achter het muurtje ter plaatse bevindt. Weliswaar kon het arme dier gered wor den, doch het moest'worden afgemaakt. Goes. Expositie Koets. De expositie dér schilderijen van D. Koets uit Veere in Sturms Kunstzaal is verlengd tot 31 Mei a.s. Gelijk bekend is de toegang ge heel vrij. Zuid-Beveiand. Kloetinge. Onder groote belangstelling werden alhier door de voetbalafdeeling van Unitasi iseriewedstrijden gehouden op Hemelvaartsdag. Uitslagen waren: Yerseke-Unital 11 (Yerseke wint met strafschoppen)Ro- bur-Wemeldinge 41Unitas-Wemel- dinge 40; Robur-Yerseke 41. Robur kan beslag leggen op de le prijs. Na afloop werden de prijzen door den voorzitter van Unitas uitgereikt, welke bestonden uit: beker, sport-plaquette en 2 herinneringsdiploma's, j, Unitas II speelde een wedstrijd tegen Wemeldinge H en won deze met 31. Kruiningert. Woensdagavond verga derde de afd. Kruiningen-Hansweert- Schore van het Groene Kruis, onder lei ding van den voorzitter Dr J. Nieuwen- huize, die in zijn openingswoord het overleden bestuurslid B. J. Elsman her dacht, die de vereen, vele jaren als bestuurslid diende.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5