Zaterdag 16 Mei 1942 Voor den Zondag DAGKALENDER Uit de Provincie ZATERDAG 16 MEI 1943 56e JAARGANG - No, 189 56e Jaar gang No. 33 Het eerste kind» Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 28—30 - Telef, 3128 Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0,21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent v bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra, Bij contract belangrijke korting ökdi'isblad GENOEG. „Ik ben het brood des Levens". Johannes 648. Vele woorden van Jezus treffen ons door hun eenvoud en diepe zin. Daar behoort ook bovenstaand woord toe. Het is eenvoudig. Jezus neemt zichBrood des Levens. In ens dagelijkseh leven speelt het brood een groote rol. Wij beseffen dat tegenwoordig heel goed. Nu zegt JezusWat het brood is voor uw natuurlijke leven, dat ben Ik voor het ware, het geheele, het eigenlijke leven. Want het gaat er niet om, dat wij maar voortleven van den eenen dag in den an deren, maar dat wij het ware, het eeuwige leven kennen. Welnu, ons geheele levensonderhoud wordt wordt samengevat in het woordje: „brood". Om dat brood bidden wij: „Geef ons heden ons dagelijkseh brood". Daar mee bedoelen we niet slechts, letterlijk, onze boterhammen, maar alles wat voor ons bestaan noodig is. En als wij „ons brood hebben" mogen wij niet klagen. Wan neer Jezus nu zegt, dat Hij het brood des Levens is, dan spreekt Hij daarmee uit, dat wij in Hem alles kunnen krijgen wat wij behoeven. Naast Hem is niets meer noodig. In Hem hebben wij alles, dus: ge noeg. Maar tegelijkertijd maakt Hij ons in deze woorden duidelijk dat wij zonder Hem alles ontberen. Zooals brood onmis baar is voor ons natuurlijk leven, zoo is Hij onmisbaar voor het eigenlijke, ware leven. Probeer niet U te voeden met an dere spijzen dan Jezus Christus Zelf. Meen niet, dat uw goede voornemens, of uw goede werken, of uw vroomheid of uw be keerd zijn, of uw geloof U er bovenop kun nen houden, U kunnen voeden. Met alle mooie schijn, zult gij ondervoed rondloo- pen, de instorting komt zeker. Het loopt uit op eeuwig verderf. Maar zou dat wel waar zijn, dat ik in Jezus Christus alles kan krijgen, wat ik voor tijd en eeuwigheid noodig heb? Zou ik ook nog niet voor iets anders moeten zorgen? Luister. Er ligt een diepe klank in dat woord brood. Hebt gij er wel eens' bij stil gestaan, dat achter iedere boter ham die gij eet, een heele geschiedenis ligt, een lijdensgeschiedenis? Het begon met de tarwekorrel, die uitgezaaid werd in de opengeploegde akker. Zij werd be graven onder de zwarte aarde, verloor haar kleur, Verteerde en deed zoo het scheutje ontspruiten dat zijn kopje op hief naar het zonlicht, om u* groeien tot sterke halmen en volle aren. Maar de halmen werden afgesneden, de aren over geleverd aan de brandende hitte der zon. Het werd op den dorschvloer en in de kaf- molen gebracht om gekneusd en geslagen, geschud en geschokt te worden. Zoo komt de tarwe in de zakken. Maar tarwekorrels zijn nog geen eetbaar voedsel. Tusschen DE MACHT VAN HET KLEINE. Soms zeggen wel eens kind'ren: Ik ben nog jong en klein; Kan ik ook reeds op aarde Tot nut en zegen zijn? Voor God zoo klinkt het antwoord is niemand te gering; De Heer bedient zich dikwijls Zelfs van een heel klein ding. Vleet gij 't nog wel hoe Goliath Voor David eens bezweek? En zeg mij, wat was 't middel? Een steentje uit de beek! Een steentje maar geslingerd Door David in Gods kracht, Bracht 'svij&mds heir meer nadeel, Dan heel een legermacht. Was niet de kleine Jozef, Steeds trouw in klein en groot, Die Farao's land bewaarde Voor grooten hongersnood? En 'twas de jonge dienstmaagd, Gevoerd in ballingschap, Die God als middel gebruikte Tot Naamans beterschap. Vergeet ook niet het wolkje, Niet grooter dan een hand, Dat stroomen bracht van zegen Op Israëls dorstig land. En denk aan 't mosterdzaadje 't Is klein en ook niet schoon. Maar plant het en het wordt eens Een groote, sterke boom! Celestine Oliphant-Schoch. de molen steenen werden ze geplet. Ze verliezen haar vorm. De levenskiemen wer den gedood en ze kunnen niet opnieuw wor den uitgezaaid om vrucht te worden. Zoo wordt de tarwe meel. Maar ook meel is nog geen voedsel. Het moet gemengd en gekneed om daarna in broodvorm, onder hooge temperatuur gebakken te worden. En als het dan gesneden wordt en op 'uw tafel komt, dan pas is het voedsel. Het brood heeft een weg van lijden afgelegd om levensvoedsel te worden. De weg van lijden ligt ook achter het woord van den Heer. Hij is begonnen als tarwegraan, dat in de aarde valt en sterft. Hij zegt: Ik ben het brood des levens. Dat is gesproken vanuit Paschen, want de vernedering en de ver werping, het verraad en de verloochening, de spot en de pijn, de nederlaag en de dood is door Gods machtige genade veranderd in over-winning en leven. Daarom zegt Je zus ook: „en het brood dat Ik geven zal, is Mijn vleesch, hetwelk Ik geven zal voor het leven der wereld". Maar ook: „Ik ben de Opstanding en het Leven". Daarom zegt het Avondmaalsformulier, dat Jezus Christus in Zijn offerande (die eenmaal aan het kruis is geschied) „onze hongerige en dorstige ziel tot een waarachtige spijze en drank des eeuwigen levens is gewor den". „Want", zoo volgt er, „door Zijn dood heeft Hij de oorzaak van onze eeuwige honger en kommer, namelijk de zonde, wegggenomen en ons de levend makende Geest verworven". Zie, nu is het brood gereed. Nu kunt gij in Jezus Christus alles krijgen wat gij noodig hebt en behoeft gij voor- niets an ders meer te zorgen. In Hem hebt gij alles. Hij is ons genoeg. Nu deelt Hij, die zelf het brood des le vens is, uit: „Neemt, eet, dat is Mijn lichaam dat voor u gebroken wordt". Nemen en eten, wat dat is, blijkt uit de woorden, die aan de tekst vooraf gaan: „Voorwaar, voorwaar zeg Ik u, die in Mij gelooft, heeft het eeuwige leven". Hoor de roepstem van den hemelschen dokter! Als gij niet eet, wordt uw honger niet gestild. Als gij het te lang zonder wilt 'volhouden, ondermijnt gij uw krachten. Wees geen hongerstaker, die misschien neervalt. Dan is het te laat. Voor heel ons leven op deze aarde geldt: Eet. Het brood des levens is onmisbaar. Jezus Christus alieen geeft het eeuwige leven. Hij alleen geeft ons kracht om voort te gaan. „Wie tot Mij komt, zal geenszins hongeren." Wij mogen genoeg hebben aan de ge nade van onze Heer Jezus Christus. Hij is gekomen opdat wij het leven zouden heb ben en overvloed. Wij mogen meezingen het geloofslied van Christus' Kerk op de moeilijke, zware reis van deze bedeeling: De Heer is mijn Herder! In 'thart der woestijn Verkwikken en laven Zijn hemelsche gaven: Hij wil mij versterken Met brood en met wijn. (Gezang 184: 4.) Gr. H. A. v. L. (Vervolg.) De vorige maal eindigden we met een opmerking over die vrouwen, die niet rei ken tot 's levenshoogte; zij zien in huwe lijksgemeenschap niets anders dan haar afhankelijkheid van of hoorigheid aan den man, hetgeen hen nu en dan onder het oog moet worden gebracht. Kleinzielige en vrees-motieven, als de vorige maal be schreven, kunnen natuurlijk ook voor ge huwde mannen gelden, als zij geen kinde ren meer wenschen. Zoo zijn moeder- en vaderschap geen functies, welke eenvoudig bepaald worden door het bestaan van een nakomeling schap. Het is steeds de vraag, of ouders tot hun kinderen in innerlijke betrekking staan op grond van een gerijpte levens opvatting, waarvoor de verantwoordelijk heid wordt aanvaard en die rekening houdt met de eischen der gemeenschap. Dit is niet steeds het geval. En vooral in gezin nen met een eenig kind bestaat meestal N IN DE -TIE. j.l. geldende distributie langs enkele 2 puntenvrij n moltonde- ienen in het a afgegeven, 'erpleegsters tn verpleeg- -/.v.a.-punten /angstbewijs ing van da- e wenschen üijfers volgt bende is om indien ten (ongemin- aid) als cot- td) kousen idel is ver een kousen en, dat voor en voor de -jen bestaat, as rekening ülhandelaar ottonkousen te leveren, ts één paar zal haar :ousen kun- talve op de ok gekocht voor kinde- orts mogen ,v.a.-punten kooper te- eau Distex orden over- teciale ver- Paar, maar unning. r kinderen -onder ver ren van de Sens is het -;en, dat na ;en bedruk- :kte kunst- worden af- elier en pu- tijd enkele age wordt een inter- Dit is niet voor zoo- leen op le- erstrekt. m den ver- ■;r niet te- •tionneeren wordt ge- taan, voor 0 Mei 1940 x verkocht mneerd le pt van goe- lar komen iet publiek en van de was. Som ral goede- vast te e onttrek- ïiken voor -eekt van- ontoelaat- ijksbureau tande mid- Klachten ie kwestie officieele it en zul- zocht. uk0°Pen- Wel kan men echter op de beschuitbonnen -m plaats van 75 gram beschuit desgewenscht 100 gram brood of een rantsoen gebak betrekken Toast, waaronder begrepen de z.g.n. „Weerter beschuit", en scheepsbeschuit, vallen niet onder de besehuitdistributie en zullen derhave verkrijgbaar blijven op brood- en bloembonnen. Steunverlening aan kunstenaars. De Rijkscommissaris heeft de afdee- hng Beeldende Kunst van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten een bedrag van f 50.000 ter beschikking gesteld, dat besteed moet worden voor steunverlening aan talentvolle Neder-, landsche kunstenaars. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die geboren zijn in Juli van de ja ren 1921, 1928 en 1938 hun inlegvellen moeten ruilen, vóór zij hun bonkaarten in ontvangst nemen. Voorzitter Nederl/ Voetbalbond. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van Dr Van Prooye zal het bondsbestuur den ver eenigingen de gelegenheid bieden een candidatuur te stellen voor verkiezing van een voorzitter. Deze candidaatstel- ling zal vóór 24 Maart a.s. moeten plaats vinden. Het N.V.B.-bestuur heeft met alge- meene stemmen besloten den heer K. J. J. Lotsy hiervoor aan te bevelen. bladen alleen betrekking hebben op reeds verschuldigde premie. Zij dienen dus eerst te worden ingezonden, nadat de werkgever de premie-opgave van den Raad van Arbeid of de bedrijfsvereeni- ging heeft ontvangen. Regeling arbeidsvoorwaarden banket bakkersbedrijf. Het college van Rijksbemiddelaars heeft een regeling van arbeidsvoorwaar den vastgesteld voor de werknemers in het banketbakkersbedrijf. In deze rege ling worden de werknemers onderschei den in eerste bedienden (van 24 jaar en ouder), twee bedienden (vap 20 tot 23 jaar), derde bedienden (van 18 of 19 jaar) en leerlingen (jonger dan 18 vyiiVid-Va. ilaxjr - 1 1/3 der uit eerste van het ;ld in drie en bedra- drie klas- 1,f25,en f 23,Ook voor de tweede en derde bedienden zijn loonen vastgesteld. Bovendien bevat de regpling nog be palingen betreffende uitkeering bij ziek te en ongeval en geoorloofd verzuim met behoud van loon. Aan de werk nemers zal per jaar 6 dagen vacantie worden gegeven. Tenslotte is aan Ir A. H. W. Hacke de bevoegdheid verleend, dispensatie van bepalingen van deze regeling te verleenen. Verzoeken tot zoodanige dis pensatie dienen te worden gericht aan het loonbureau voor het bakkersbedrijf te 's-Gravenhage. De regeling treedt in werking met ingang van de loonweek, waarin Maan dag 25 Mei valt. Ju ZATERDAG 16 MEI. U zij altijd Mijn hart gewild, O God van liefde en zegen. Zon op onder 5.46 21.27 Maan op onder 6.58 22.27 23 Mei: Eerste kwartier. 30 Mei: Volle maan. ZONDAG 17 MEI. Wfl zullen in Zijn woning gaan Ons buigen, daar Zijn, troon zal staan En bidden voor Zjjn voetbank aan. Ps. 132: 5a. Zon op onder 5.44 21.29 Maan op onder 7.33 23.22 Ned. Bond van' J.V. op Geref. grondslag,. Het jongste jaarboek van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag maakt melding van. een groei van 83 vereenigingen en 1037 le den. In geen enkele prov. liep het leden tal of het aantal aangesloten vereenigin gen terug. Zuid-Holland heeft met 27 vereenigingen en 377 leden het leeuwen aandeel in de vooruitgang. In 1941 tel de de bond 1219 aangesloten vereenigin gen met totaal 24.388 leden. WANNEER VERDUISTEREN"? Zondag 17 Mei 1942. 's Morgens tot 5.44 u. 's Avonds van 21.29 u. Maandag 18 Mei 1942. 's Morgens tot 5.43 u. 's Avonds van 21.30 u. Middelburg. Molenwaterconcert. Het Middel- burgsch Muziekkorps gaf gisteravond bij prachtig weer het eerste concert in dit seizoen op het Molenwater onder lei ding van den heer Joh. Caró. Het begon evenals verleden jaar met „Ik worstel en ontzwem", een marsch van den direc teur met motieven van het Zeeuwsche Volkslied van Jan Morks. Verder zijn een achttal andere num mers op zeer verdienstelijke wijze uit gevoerd, waarbij o.a. de versterking van de clarinetpartijen sedert het vorige sei zoen opviel. Aanvankelijk was het bezoek gering, maar steeds nam het aantal bezoekers toe. Men schijnt er niet op gelet té heb ben dat, althans voorloopig, het aan- vangsuur half acht is. Vlissingen. Tot nader aankondiging zijn de werktijden bjj deN.V. De Schel de in de niet verduisterde afdeelingen als volgt vastgesteld: Maandag tot en met Vrijdag 7.30—12 en 1.30—5.30, Za terdag 7.301 uur. Wreed spelletje. Van den Bou levard Bankert, achter het standbeeld van Naerebout,' is een schaap te water gesprongen. Het beest, dat opgejaagd was door kinderen, nadat het langs de Spuiboezem liep te grazen is in zjjn angst den boulevard opgerend en had geen besef van de steile diepte, die zich achter het muurtje ter plaatse bevindt. Weliswaar kon het arme dier gered wor den, doch het moest'worden afgemaakt. Goes. Expositie Koets. De expositie dér schilderijen van D. Koets uit Veere in Sturms Kunstzaal is verlengd tot 31 Mei a.s. Gelijk bekend is de toegang ge heel vrij. Zuid-Beveland. Kloetinge, Onder groote belangstelling werden alhier door de voetbalafdeeling van Unitas' iseriewedstrijden gehouden op Hemelvaartsdag. Uitslagen waren: Yerseke-Unital 11 (Yerseke wint met strafschoppen)Ro- bur-Wemeldinge 41Unitas-Wemel- dinge 40; Robur-Yerseke 41. Robur kan beslag leggen op de le prijs. Na afloop werden de prijzen door den voorzitter van Unitas uitgereikt, welke bestonden uit: beker, sport-plaquette en 2 herinneringsdipioma's. I, Unitas H speelde een wedstrijd tegen Wemeldinge H en won deze met 31. Kruiningen. Woensdagavond verga derde de afd. Kruiningen-Hansweert- Schore van het Groene Kruis, onder lei ding van den voorzitter Dr J. Nieuwen- huize, die in zijn openingswoord het overleden bestuurslid B» J. Elsman her dacht, die de vereen, vele jaren als bestuurslid diende.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1