Christelijk Dagblad voor Zee 5 6? JAARGANG No, 188 Advertentlën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder SowjeMegers op Kertsj verslagen - Een groote buit - Nieuwe duikboot-suocessen - Besprekingen over Martinique. Binnenland Uit de Provincie DAGKALENDER "Vrijdag 15 mei 1942 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 x Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J, FANOY Nieuwe Burg "2830 - Telef. 3128 Directeur-Hoofdredacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: De veldslag, die1 gevolgd is op d'e door braak op de landengte van Kertsj, is be slist, Hij eindigde met de vernietiging van de aldaar1 overrompelde en ingeslo ten! strtjdkrachteivvan den! vijand. Tot nu toe heeft de vijand meer dan 40.000 gevangenen, 197 pantserwagens, 598 stukken geschut en 200 vliegtuigen verloren. Talloos ander oorlogsmateriaal werd buitgemaakt of vernietigd. De ach tervolging van de verslagen resten van den vijand in de richting van Kertsj wordt onvermoeid voortgezet. In het zeegebied van het schiereiland hebben gevechtsvliegtuigen gisteren vier kleine transportschepen tot zinken ge bracht en een groot a&ntal andere kust vaartuigen beschadigd. In Lapland verloor de vijand bij de succesvolle afweergevechten van de Duitsch-Finsche troepen in den sector van Louhi van den 24sten April tot den lOen Mei meer dan 11.000 dooden. Aan de kust van de IJ s z e e en in de haven van Moermansk hadden ge vechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers bij den strijd tegen scheepsdoelen bijzonder succes. Zij vernietigden een vrachtschip van 8000 brt. alsmede een klein kustschip en beschadigden vier groote transportschepen en verbindings vaartuig-en'1 ten deele zoo ernstig, dat verwacht mag worden, dat nog meer scheepsruimte vernietigd is. In samen werking met de marine brachten de gevechtsvliegtuigen bovendien hij de Noordkaap een vijandelijke duik boot tot zinken. In de luchtgevechten boven Malta schoten Duitsche en Italiaansche jagers, die gebruikt werden tot bescherming van eigen gevechtsvliegtuigen, elf Britsche jagers van het type Spitfire neer. Drie andere vijandelijke vliegtuigen werden aan de kust van N oord-Af rika omlaag, gehaald. Tijdens aanvallen van de luchtmacht, die overdag op militaire doelen aan de Zuidkust van. Engeland werden gedaan, richtten bomtreffers in havengebieden en fabrieksinstallaties belangrijke schade aan. Voor deNederlandsehe kust en aan den ingang van het Kanaal vonden verscheidene gevechten tusschen Duitsche p'atrouillevaartiugen en lichte Britsche zeestrijdkrachten plaats. Twee vijandelijke motortorpedobooten werden door voltreffers beschadigd. Een van on ze booten is gezonken. Het Opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteren mede: „Op het schiereiland Kertsj wordt de achtervolging van den verslagen vij and onvermoeid voortgezet. De haven van Kertsj en scheepsconcentraties in deze wateren zijn met succes gebombar deerd. Op verscheidene plaatsen aan het Donetzfront leveren onze troepen afweergevechten tegen een aanval van sterke' vijandelijke strijdkrachten, die dóór pantserwagens gesteund worden. In de N o o r d e 1 ij k e zone lever den Duitsche aanvalsoperaties plaatse lijke successen op. Bij de luchtgevechten van gisteren zijn aan het Oostelijk front 84 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, 5 Duitsche vliegtuigen worden ver mist. Finsche luchtstrijdkrachten heb ben met goed gevolg schepen bij den mond van de Wolda bestookt. Van 26 April tot 13 Mei hebben de bolsjewisten 748 vliegtuigen verloren. In dezelfde periode gingen aan het Oos telijk front 82 Duitsche vliegtuigen ver loren. Op Malta hebben Duitsche Stuka's bomtreffers geplaatst op vliegvelden en luchtafweerbatterijen. Boven de Mid- dellandsche Zee werden 4 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten een op Engeland varend convooi aangeval len en in zware, hardnekkige gevech ten, die verscheidene dagen duurden, 9 schepen met een gezamenlijken inhoud van 31.000 ton, tot zinken gebracht. Een tiende schip werd door torpedo treffers beschadigd. Andere duikbooten brachten in de Amerikaansche wateren 12 koopvaardijschepen, met een inhoud van 82.000 ton en een bewakingsvaar tuig tot zinken. Daardoor heeft de vijandelijke scheep vaart in enkele dagen wederom 21 sche pen met een inhoud van 113.000 ton ver loren. In het verdere verloop van de zeege vechten bjj den toegang tot het Ka naal, heeft een DuitBChe torpedoboot een Britsche motortorpedoboot tot zin ken gebracht, door haar te rammen. Een tweede Britsche motortorpedoboot ging onder in den strijd met mijnvegers. Enkele Britsche bommenwerpers heb ben gisteren overdag onder de bescher ming van het wolkendek een vergeef- schen storingsaanval op 't W e s t- Duitsche gebied ondernomen. Italiaansch weermachtbericht. In sommige sectoren van het front van Cyrenaica viel activiteit van de wederzijdsche' artillerie waar te nemen. Tijdens herhaalde aanvallen werden de vliegvelden van Malta en voornamelijk te Venezia hevig gebombardeerd. Jacht vliegtuigen van de As schoten in felle luchtgevechten 11 vijandelijke toestellen neer. Eén van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Ook nieuwe wapens bij de marine, (D.N.B.) De gevechten op het schiereiland Kertsj ontwikkelen zich wanneer men deze toetst aan de plannen i van den Gr.-Duitschen gen. staf, vol- 1 gens 't algemeene oordeel van militaire kringen in de hoofdstad nog beter dan te verwachten was. De Sovjet-Russische erkenning inzake den terugtocht door bolsjewisten in de richting van Kertsj wordt beschouwd als een opvallend snel toegeven van het feit der voortdurende j achtervolging door de verbonden leger- deelen. Na Noorwegen is hier van Duitsche zijde weer voor het eerst een veelomvat tende samenwerking van alle Duitsche weermachtsonderdeelen naar voren ge komen. Men bevestigt dat ook van de zijde der Duitsche marine nieuwe wapens worden gebruikt. Het betreft hier nieu we constructies van stormbooten, die de proef schitterend hebben doorstaan. Met behulp van deze vaartuigen is het gelukt landingen uit te voeren in den rug van den vijand en hem in verwar ring te brengen en te omsingelen. Omtrent het groote offensief wordt medegedeeld, dat dit niet daar los barsten zal waar de vijand dit ver wacht. Men zal de juistheid van deze these spoedig ook in het "vijandelijke kamp leeren inzien. I Dróigltl Churchill met gasooriog? Churchill heeft in zijn jongste rede het thema van den gasooriog aangesneden. In bevoegde Duitsche kringen is men zich terdege bewust van de beteekenis van zulke toespelingen van Churchill, meldt het A.N.P. uit Berlijn. Zou Churchill het wagen, het door hem aangekondigde bevel tot den gas ooriog tegen Duitschland te geven, dan zal heel spoedig blijken, wie onder de verschrikkelijke gevolgen te lijden heeft. Duitschland neemt kennis Van Churchitls verklaring. Churchill moet weten, dat de wraak van den oorlog hem en zijn volk zou treffen. Besprekingen! over Martinique. Van bevoegde Fransche zijde is het volgende communiqué gepubliceerd: „De Fransch-Amerikaansche besprekingen in zake Martinique zfln te Washington voortgezet. Aan beide zijden werd de al lergrootste geheimhouding in acht geno men. De Fransche Hooge Commissaris op Martinique heeft het noodig geacht de openbare meening te waarschuwen te gen tendentieuze berichten eq,voorbarige conclusies. Laval heeft langdurige besprekingen gevoerd met De Brinon en Admiraal Darlan." De Amerikaansche regeering wil, zoo als ze dat uitdrukte, „de bescherming en het behoud van Martinique voor Frankrijk waarborgen". Washington streeft er daarbij naar een overeenkomst met den gouverneur af te sluiten, zonder naar de goed- of afkeuring van Vichy te vragen. Er blijkt nu echter, dat Admiraal Ro bert toch overleg met Vichy pleegt. Korte berichten!. (A.N.P.) Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Otta wa, heeft de Canadeesche regeering Woensdag bekend gemaakt, dat een tweede schip op de St. Laurens is ver loren gegaan door een duikbootaanval. (D.N.B.). Naar de Britsche nieuwsdienst meldt, heeft de waarnemen de minister-president, Attlee, de verlie zen der strijdkrachten van het empire sinds het begin van den oorlog bekend gemaakt. Deze bedragen tpt 2 Sep tember 1941 in totaal 183.550 man schappen, en wel als volgt verdeeld: 48.973 dooden, 46.363 gewonden, 58.458 gevangenen en 29.756 vermisten. Distributie van spijsolie. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de termen binnen wel ken de aflevering van spijsolie op de bonnen 24 der boter-"en vetkaart dient plaats te vinden, verlengd is tot en met 30 Mei a.s. Oorspronkelijk was het einde van dezen termijn bepaald op 16 Mei a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van boter, margarine of vet op bon 24 slechts is toegestaan tot en met 16 Mei a.s. Ovefval van eenf Engelsch vliegtuig op NecJerlandSche burgers, (A. N. P.). Dinsdag in de eerste uren van den avqnd heeft een Engelsch vlieg tuig onder bescherming van de laag hangende bewolking boven eenstad in het Westen des lands gevlogen. Met de boordwapens beschoot het vliegtuig in het wilde weg enkele straten, waardoor drie burgers zwaar en twee licht gewond werden. Er ontstond slechts onbeteeke- nende brandschade. Nedérlandsich koopvaardijschip tot zinkeri gebracht. (D. N. B.). Van militaire zijde ver neemt het D. N. B.: Een Nederiandsch koopvaardijschip van 4800 brt., dat hij het uitbreken van den oorlog met de Ver- eenigde Staten door de Amerikaan sche scheepvaartautoriteiten in beslag was genomen, is aan de Oostkust der Ver. Staten door een Duitsche duikboot aangevallen en, met torpedotreffers tot zinken gebracht. Een aantal overlevenden van de be manning slaagde er in het vasteland te bereiken. Bond vani Chr1. Gelref, J. V. Evenals de Chr. Geref. Meisjesbond heeft ook de Chr. Geref. Jongelingsbond besloten met het oog op de reismoeilijk- heden de bondsdag dit jaar in tweeën te houden. De eene bondsdag zal Woensdag 15 Juli a.s. te Dordrecht worden gehou den en de andere op Woensdag 5 Aug. a.s. te Zwolle. v Arrestaties te Batavia. (D. N. B.) Naar Domei meldt, hebben de Japansche militaire autoriteiten Maandagochtend te Batavia eenige hon derden anti-Japansch gezinde Nederlan ders in hechtenis laten nemen. WANNEER VERDUISTEREN"? Zaterdag 16 Mei 1942. 's Morgens tot 5.46 u. 's Avonds van 21.27 u. Benoemingen^ Benoemd tot gezworene van het war terschap „De Breede Watering Bewesten Yerseke" W. van Liere Wz. te 's-Heer Abtskerke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden en K. M. Straub te Kloe- tinge. Middelburg. Het schoolmuseum. De Woensdag morgen gehouden vergadering van de Vereen, het Schoolmuseum was flink be zocht. De voorzitter, dhr C. Wit, wees er op, dat het drie jaar geleden was, dat het bestuur ruggespraak met de leden had gehouden. De oorlog heeft ook in vloed op het onderwijs gehad, al zijn er gelukkig onder de leden geen slacht offers en onder de schoolkinderen in Zee land maar enkelen te betreuren. De ver- eeniging verloor alle bezittingen behal ve de leerboekjes, die in school C te Mid delburg waren ondergebracht. Dat er ge werkt wordt aan vooruitgang van de lichamelijke opvoeding is een bewijs, dat men ook bij de Vele ellende iets wil op bouwen. De consulenten hebben veel goeds verricht en het zou goed zijn als men op het gebied van teekenen, zingen en nutt. handwerken ook zoo iets zou heb ben. Wijzende op de mogelijkheid van een achtste leerjaar wees spr. erop, dat men niet in de fout moet vervallen als bij het zevende leerjaar en het niet moet worden een herhaling van het geleerde, maar een voortbouwen daarop. Spr. wijd de daarna uit over de vraag naar ver nieuwing bij het onderwijs, doch kwam op tegen het idee, dat het onderwijs van thans zoo slecht zou zijn. De voorzitter deed mededeelingen over de pogingen om de schade-enquête com missie te bewegen af te stappen van het idee, dat de vereeniging niet voor ver goeding in aanmerking komt, omdat het een museum is. Er is op gewezen, dat het niet is een museum zooals men dit in het algemeen verstaat. Tot bestuursleden werden herkozen dhr Mr H. J. M. Stieger te Goes en C. Roelands te Middelburg. Gekozen werd BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. 17 Mei tót en met 23 Mei 1942. 26 A brood 4 rants, brood of gebak. 26 B brood rants, brood of gebak. 26 beschuit.. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 26 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 20 B vleeschrants, vleesch of vl.w. 26 A aardapp. 1%, kg, aardappelen. 26 B aardapp. y2 kg. aardappelen. 17 Mei tot en met 13 Juni 1942. 29Ö algem.1 kg. suiker. 303 algem500 gram jam of 250 gram suiker. 301, 305, 309, 313 èlgem,1 rants, bloem, brood of gebak. 4-17,4-18 res. 250 gram rijst. 307 algem250 gram peulvruchten of havermout. 311 algem.250 gram gort. 315 algem100 gram vermicelli of maizena. 298,302,306,310, 314 algem100 gram kaas. 26 A t/m 29 A melk Sy2 liter melk. 26 B t/m 29 B melk 1% liter melk. 19 April tot en met 13 Juni 1942. 288 algem250 gram koffiesurrogaat. 17 Mei tot en met 25 Mei 1942. 26 boterrants, boter. 26 vetf/2 rants. boteV, margarine, vet. Diverse artikelen. 1 April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum.' 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Mei tot en met 31 Mei 1942. 293 algem. 1 rants, zeep. J Zeep1 rants, zeep. J toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pot. I Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. II Mel tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 16 Mei: 24 brood, vleesch, aardappelen, boter en vet; 277 t/m 287, 289 t/m 291 en 294 algemeen; 4-09, 4-10 reserve (rijst), 21 t/m 24 melk. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd Tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 algemeen (zeep); G, H, I zeep, toilet zeep; 24 boter en vet voor aflevering slaolie; 3,12, 4-12 reserve (sinaasappelen). De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch of vleeschwaren. in de vacature wylen dhr J, Onderdak dhr J. Ph. Koene, hoofdcommies ter gemeentesecretarie te Middelburg. De middagvergadering was nog druk ker bezocht. Met groote aandacht is de inleiding van mej. Dr H. C. M. Ghijsen over: „Zeeuwsche klanken en de Zeeuw- sche woordenschat" gevolgd, ook door den oud-inspecteur van het L. O., dhr J. N. Pattist, die hier vertoefde. Met grooten dank aan mej. Dr Ghijsen sloot de heer Wit de vergadering. Wijleri mej. A. M. de Mart ter aarde besteld. Een kleine schare vrienden en bekenden, o.w. de burgemeester, wachtte Donderdagmiddag op het kerkhof de komst af van de lijkstoet, waarmede het stoffelijk overschot van wijlen mej. A. M. de Man naar zijn laatste rustplaats werd gebracht. Achter den lijkwagen reed een open wagen met bloemstukken en dan volgden een viertal rijtuigen met vriendinnen en vrienden en een enkel fa milielid. Nadat de kist in het graf was neergelaten heeft Mr G. A. de Graag uit Utrecht namens de zuster en verdere familie van mej. De Man dank gebracht voor de laatste eer de overledene bewe zen. Grond van) de' gemeente verhuurd. De burgemeester verhuurde ongeveer 1358 m2 grond aan de St Barbaragang aan dhr L. F.' Groosman, en wel 661 m2 voor den tijd van 11 maanden en het overige voor een jaar, beide eindigende 31 Mei 1943, zulks voor 20 cent per m2 of f 260,58 totaal. Mr Doortenlbos afgetreden. Met in gang van heden heeft Mr H. Doorenbos, die sedert April 1922 secretaris is ge weest van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden VRIJDAG 15 MEI. Gods Woord houdt stand in eeuwigheid En zal geen duimbreed wjjken. Zon op onder 5.47 21.26 Vandaag: Nieuwe maan. 23 Mei: Eerste kwartier. Maan op onder 6.26 21.28 alhier en voordien o.a. gemeente-ontvan ger was, Zijn functie met eervol ontslag veriaten. Hij heeft hedenmorgen Middel burg verlaten om zich metterwoon te Huizen te vestigen. Verschillende bekeuringen. De po litie bekeurde een persoon, die zijn wo ning niet voldoende verduisterd had; drie wegens het fietsen zonder bel, een wegens het wielrijden in verboden rich ting, drie, die geen persoonsbewijs bij zich hadden en twee jongens, die op den Blauwendijk met een lopie aan het rijden waren. Vlissingen. Afscheid directrice „Bethesda". In het Chr. Ziekenhuis „Bethesda" werd afscheid genomen van directrice zuster C. A. Müller, die wegens gezondheids redenen ontslag nam, terwijl tevens de begroeting plaats vond van de nieuwe directrice, zuster E, H. J. Bout. In de kerkzaal van het ziekenhuis wa ren tal van genoodigden samengekomen, w.o. de burgemeester, de heer Van Woel- deren, wethouder Rorije, dr Staverman en vele medici, en afgevaardigden van verschillende corporaties, benevens het voltallige personeel met het bestuur van „Bethesda". De voorzitter, ds J. J. Hietkamp, gaf een overzicht van hetgeen in de 11 jaar dat „Bethesda" bestaat, de scheidende directrice voor het ziekenhuis is ge weest. Zuster Müller heèft een eigen stempel op het huis gezet. Haar eigen schappen waren orde en stiptheid. Zuster Müller had rijke gaven en het bestuur zal haar nooit vergeten. Spr. zegt haar ha- mens bestuur en personeel-hartelijk dank voor alles wat zij voor „Bethesda" heeft verricht en hoopt, dat God haar nog een lange periode van rust mogê schenken. Hierna richtte spreker zich tot zuster Bout, en heette haar hartelijk welkom. Spr. hoopt, dat zij in het huis goede lei ding zal mogen geven met een liefdevol hart. Niet alleen het lichamelijk, doch niet minder het geestelijk welzijn van pa tiënten en personeel gaat ons ter harte, en spr. hoopte, dat de nieuwe directrice in biddend opzien tot God haar moeilijke doch heerlijke taak vele jaren mag ver vullen. Na deze rede van den voorzitter zong het verpieegsterpersoneel „Ach blijf met Uw genade, Heer Jezus haar nabij". De burgemeester sprak zijn groote waardeering uit voor den arbeid van de scheidende directrice. Spr. weet dat haar taak een zeer zware is geweest, vooral in de laatste jaren. Die taak was echter in uitstekende handen, en spr. gunt haar gaarne de rust, die zij zoo zeer van noode heeft. Spr. goede Wenschen gaan ook uit naar de nieuwe directrice, die haar taak wel onder zeer moeilijke omstandigheden aanvaardt. Spr. hoopt, dat zij vele jaren het mooie werk, dat in '„Bethesda" ge schiedt, Zal mogen leiden. Dr A. Staverman sprak als vriend en als medicus, mede namens den medi- schen staf, woorden van hartelijken dank en groote hulde tot zuster Müller, die hij heeft leeren waardeeren als een buiten gewoon goede kracht. Vooral als opleid- ster der verpleegsters heeft zij prachtig werk verricht. Spr. geeft zuster Müller de verzekering nog nooit zulk een goede hulp bij zijn chirurgischen arbeid te heb ben gehad. Spr. bood haar uit erkente lijkheid een prachtig schilderij aan. Ook dr Staverman verwelkomde de nieuwe directrice. Ds Bakker van Meliskerke sprak na mens de Walchersche predikanten en plaatselijke vereenigingen woorden van dank tot de scheidende directrice en hoopte, dat weer spoedig als voorheen vele patiënten van de dorpen naar „Bethesda" zullen komen. De hoofdverpleegster, zuster Blok, dankte (namens het geheele verplegers- personeel zuster Müller voor de harte lijke vriendschap en goede zorgen aan het personeel besteed en heette eveneens de nieuwe directrice welkom. Mj. A. van Damme gaf in keurigen dichtvorm uiting aan de gevoelens van het huishoudelijk personeel bij dit af scheid. Al deze toespraken gingen vergezeld met het aanbieden van( geschenken en bloemen aan de beide directrices. Zuster Bout zegde dank aan allen voor de gesproken woorden en gaf dé verze kering, dat zij met Gods hulp het goede

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1