Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER Uit de Provincie WOENSDAG 13 MEI 1942 56e JAARGANG - No. 187 Hemelvaart. Duitsoh-Roemeensche aanval op Kertsj begonnen Strijd in vollen gang - Gebruik van nieuwe wapens. Binnenland Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 D i recte u r- H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling.'Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting MORGEN (HEMELVAARTSDAG) ZAL ONS BLAD NIET VERSCHIJNEN Morgen, hopen wij Christus' hemel vaart te gedenken, den dag van Zijn be kroning. Een blijde dag, vol troost en bemoediging voor den geloovige. Op twee dingen willen we ditmaal wij zen. In de eerste plaats op het heerlijke afscheidswoord, dat 'de Heiland sprak: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde" en: „Ziet, Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der we reld". Als een van onze geliefden op zijn sterfbed ligt en van ons afscheid neemt, wat doen we dan een moeite, om zijn' laatste woorden te verstaan en als dat een heerlijk geloofsgetuigenis is, hoe be waren we dat dan ons geheele leven als een kostbaar kleinood. Welnu, wat moesten we dan veel meer leven by de laatste woorden, die Jezus Christus tot Zijn jongeren heeft gespro ken vóór Zijn hemelvaart. Dat zijn woor den, die ons eiken dag toespreken en moed en troost bieden. Ze geven ge noeg. Ze houden een volheid- van genade in. Christus, de ten hemel gevarene, Wien alle1 macht is gegeven in hemel en op aarde, is met ons en blijft met ons. Wat tobben en wurmen we dan toch! Bij alles wat ons overkomt, is Hij er. Hij laat ons nooit alleen. Jezus heeft eenzaam gestreden, maar wij behoeven dat nooit te doen. Hij 'biedt ons Zijn ondersteuning en bijstand. Het andere, waarop wij de aandacht wilden vestigen, is de boodschap van den Engel na Christus' hemelvaart: Deze Jezus, Die van u opgenomen is in den hemel Wat zegt ook dat ons veel. D e z e Je zus, Die daar zoo juist ten hemel is ge varen, is met datzelfde vleesch en bloed in den hemel opgenomen. Dat geeft ons vrijmoedigheid op te zien naar den hemel, als naar het huis des Vaders, waar Christus is met ons vleesch en bloed en waar allen zijn zullen voor wie Iiij Zich heeft gegeven in den dood. Hij is van de discipelen weggenomen, maar opdat deze straks Hem zien zullen gelijk Hij is, Hem gelijk zullen zijn en altijd met den Heere zullen wezen. Met deze woorden mogen wij elkander op dezen Hemelvaartsdag vertroosten. HEMELVAART. Richt thans naar omhoog Christenen, het oog, Nu uw Heer van d' aard Plechtig henenvaart. 't Overwinningsloon Wacht Gods grooten Zoon; Na volstreden strijd Eer en Heerlijkheid! Open wijd uw poort, Hemelsch vreugdeoord! Serafs, buigt u neer Voor uw Vorst en Heer! 't Blijde lofakkoord Hèm alleen behoort! Gods en ,'s menschen Zoon, Hjj beklimt den troon Moede zwerveling, Wien de kracht ontging, U wacht, nè, uw kruis Vrf.ugd in 't Vaderhuis! Jezus ging u vóór Langs het hemelspoor; In Gods heerlijkheid Wordt plaats bereid! Geref. Schoolverband. Onder pre sidium van den vice-voorz. Ds A. Meijers Ned. Herv. pred. te Utrecht, vond he den in het Jaarbeursgebouw aldaar de jaarlijksche algem. vergadering plaats van Geref. Schoolverband. Na een kort openingswoord kwamen de jaarverslagen aan de orde. Dat van den secr., den heer .J. Bos van 's Graven- hage, de penningmeester, den heer P. Timmermans van Zeist en dat van den paedagogischen adviseur Prof. Dr J. Waterink van Amsterdam, x werd goed gekeurd. Het jaarverslag van den secr. meldt dat de scholen te Tzummarum en te Vlissingen zich onttrokken aan het Verband en die te Beilen en te Loppersum als lid. toetreden. Aangeslo ten zijn thans 418 scholen met 69.149 leerlingen en 1981 leerkrachten. Het verslag van den penningmeester sluit wat de verlies- en winstrekening be treft met een eindcijfer van f 5729.88. Het leerstoelfonds heeft een eindcijfer van f 3573.86. In de middagvergadering trad als re ferent op Ds S. Wouters, Geref. pred. te Soestdijk, met het onderwerp: „Doel en gevaren van het godsdienstig onder- ,wijs op onze Christelijke scholen". DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Op het schiereiland KertkJ zijn Duit sche en Roemeenlsehe troöpeny gesteund doof Stefkd afdbelingeni delf luchtmacht, op 8 Mei tot' den' aanval overgegaan. Sindsdien is de slag in' vollen gang. Bij den strijd tegen scheepsdoelen in de wateren van 't schiereiland Kertsj en voor de Zuidoostkust van de Zee van Azof, heeft de luchtmacht twee trans portschepen met een gezamenlijken in houd van 5000 ton en verscheidene klei ne vaartuigen tot zinken gebracht. Ver der werd een koopvaardijschip bescha digd. Aan de' rest van het O o s t e 1 ij k front mislukten hier en daar onderno men vijandelijke aanvallen. Aanvallen en operaties van Duitsche, Kroatische en Roemeensche stormtroepen brachten succes. In Lapland en aan 't front van Moermansk werden enkele aanvallen van zwakke vijandelijke strijd krachten afgeslagen. Op M a 11 a hebben afdeelingen Duit sche gevechtsvliegtuigen in weerwil van het slechte weer opnieuw met goed ge volg de vliegvelden gebombardeerd. Ten Zuiden van Kreta hebben ge vechtsvliegtuigen in verscheidene gol ven een door verkenningsvliegtuigen ontdekt eskader van 4 Britsche torpedo- bootjagers aangevallen. Door bomtref- fers brachten .zij drie der vijandelijke oorlogsschepen tot zinken, terwijl twee Britsche vliegtuigen, die het eskader be schermen moesten, werden neergescho ten. Bij dezen aanval gingen geen Duit sche vliegtuigen verloren. Voor deNederlandsche kust vielen drie Britsche bommenwerpers van het type Hudson een Duitsch konvooi aan. Alle' drie deze vijandelijke vlieg tuigen werden, zonder treffers geplaatst te hebben, door de escortevaartuigen der marine neergeschoten. Van 1 tot 10 Mei heeft de Britsche luchtmacht 161 vliegtuigen verloren, waarvan 32 hoven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde pe riode gingen in den strijd tegen Enge land 42 Duitsche vliegtuigen verloren. Italiaarïslch wëerrnachtbeficht. Levendige bedrijvigheid in de lucht boven Noord-Afrika en de Mid dellandsche Zee. Er zijn bom aanvallen ondernomen op de achter- waartsche verbindingen van den vijand en op doelen op Malta. Jagers der al mogendheden hebben 4 vliegtuigen neer geschoten. Eén onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd van een kruistocht boven zee. In het Oosten der Middelland sche Zee, ten Noorden van de Golf van S o 1 1 o e m, hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in opeenvolgende gol ven een eskader, van vier Britsche tor- pedobootjagers aangevallen en drie er van tot zinken gebracht. Van de vlieg tuigen, die deze schepen begeleidden, werden er twee neergeschoten. De ver liezen, door de Britsche" luchtmacht op de Italiaansche operatietooneelen in de laatste1 vier dagen geleden, zijn daardoor tot 48 toestellen gestegen. Daarbij moe ten talrijke andere vliegtuigen worden gevoegd, die met zekerheid op den grond vernietigd of ernstig beschadigd zyn. De hel losgebroken» Het D. N. B. verneemt van militaire zijde: Boven de bolsjewistische stellin gen op het schiereiland Kertsj is de hel losgebroken. Eskader na eskader dringt door naar het bolsjewistische front, waarna de Junkers-vliegtuigen hun aan vallen in duikvlucht ondernemen. Overal ziet men den inslag van bommen en ex plosies. De vijandelijke luchtafweer is machteloos tegen het geweld der Duit sche aanvallen. Boven de bolsjewistische stellingen hangt een zwarte rookwalm. Nergens is een spoor van bolsjewistische jachtvlieg tuigen waar te nemen. Zoo gaat het op den eerste dag van den grooten aanval der Duitsche luchtmacht op het schier eiland Kertsj. Wijd en zijd valt er van vijandelijken afweer niets te bespeuren. Geeni gifgas. (A. N. P.). Naar het opperbevel der Duitsche1 weermacht meedeelt, is een door Reuter verspreid bericht uit Mos kou, dat Duitsche troepen hij de gevech ten op de Krim gifgas hebben gebruikt, volkomen gefantaseerd. Gebruik van geheel nieuwe waperis. (D. N. B.). Met den grooten aanval van de Duitsche en Roemeensche leger- formaties op het schiereiland Kertsj is de opperste Duitsche leiding op een voor- loopig plaatselijk beperkt punt aan het Oostelijke front uit den toestand van het winterdefensief overgegaan tot de fase van de offensieve oorlogvoering. In militaire vakkringen in de Duitsche hoofdstad ziet men echter in de eerste offensieve operatie van dit jaar nog geensins het begin van de aangekondig de groote Duitsche offensieve beweging. In kringen der Duitsche generaliteit wees men er vandaag veeleer op, dat het hier een gedeelte van een actie betreft met de vastomlijnde taak van voorberei ding voor de nog te verwachten zeer groote gebeurtenissen. Toch speelt deze eerste groote aanval van dit jaar van de Duitsche en verbon den troepen in het aangegeven beperkte kader een niet geringe rol. Want een overwinning van de Europeesche forma ties zou beteekenen, dat de Sovjet-Rus sen een repds sinds lang zorgvuldig ver sterkte springplank voor groote opera ties tot herovering van de Krim zouden verliezen. De vijand heeft in dit betrekkelijk smalle gebied ongewoon zware verster kingen met een uitstekende grondorga- nisatie voor groote luchtvlootformaties aangelegd en treedt hier met strijdkrach ten op, die reeds zuiver numeriek verre superieur kunnen worden beschouwd aan de Duitsche en Roemeensche troepen. Uit betrouwbare Duitsche bron ver nam men gisteren, dat het gebruik van nieuwe wapens, over welks technische bijzonderheden om begrijpelijke redenen voorloopig nog moet worden gezwegen, de bolsjewistische divisies totaal heeft verrast. Het betreft hier wapens en gereed schappen met een uitwerking, welke soortgelijk zal blijken te zijn als bij den strijd tegen de Maginotlinie aan den dag is getreden. De zeeslag in de Koraalzee. (D.N.B.) De woordvoerder der Japan- sche marine heeft verklaard, het te be treuren, dat hij om strategische redenen geen nadere mededeelingen kon doen omtrent den zeeslag op de Koraalzee. Hij bepaalde zich ertoe, de door radio- San Francisco verspreide berichten be lachelijk te noemen. De geallieerde vloot bestond uit twee slagschepen, twee vliegkampschepen, d»ie kruisers, waarvan twee van 10.000 ton, en 6 of 7 torpedobootjagers, die bijna alle tot zinken zijn gebracht. De operaties op Madagascar. (Afip). Uit te Vichy ontvangen inlich tingen uit Tanarive blijkt, dat dé Engel- schen alle officieren van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten hebben geïnterneerd op hun schepen. - De onderofficieren en de manschap pen bevinden zich in kampen op het eiland zelf. De inlandsche strijdkrachten werden gedemobiliseerd. De militaire operaties worden in ver traagd tempo voortgezet. Korte berichten. (A.N.P.). De' Britsche berichten dienst bevestigt in een officieele mede- deeling, dat in de Middellandsche Zee Maandagavond drie Britsche torpedoja gers door aanvallen van de Duitsch^ luchtmacht tot zinken zijn gebracht. De Fransche generaal de la Lauren- cie- is, naar volgens de correspondent van de Rheinisch Westfalische Zeitung te Zürich uit Vichy gemeld, wordt, we gens staatsvijandige actie gearresteerd. Hij zou den laatsten tijd in het onbezette gebied een onverbloemde propaganda voor De Gaulle- en het separatisme ge voerd hebben. (Stefani). De correspondent van het „Giornale d'Italia" te Sofia seint, dat talrijke in Turkije wonende Joden beginnen met de liquidatie van him za ken, ten einde zich op emigratie voor te bereiden. De in meer bescheiden om standigheden levende Joden verlaten het land in menigte om zich naar Palestina te begeven. Geschertk van dlenf Rijkscommissaris aani Ir MuSsfert. In den loop van Maandag heeft Ir Mussert bezoek ontvangen van commis saris-generaal Schmidt en den S.S.-Grup- penfiihrer Rauter, die hem mede namens den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr Seyss Inquart, met zijn 48sten verjaar dag kwamen gelukwenschen, waarbij commissaris-generaal Schmidt namens den Rijkscommissaris aan Ir Mussert een boekwerk overhandigde van buitenge woon groote afmeting, afkomstig uit de stad Munster in Westfalen, en waarvan de inhoud de geschiedenis van Neder land behandelt, gezien van de Neder- landsch-Duitsche verhoudingen uit. BEKENDMAKING. Het bureau van den bevelheb ber der weermacht in Nederland deelt mede: Het in de bekendmaking van 4 Mei 1942 vermelde proces tegen de leiders van een geheime or ganisatie is geëindigd. Bewezen is, dat zich opnieuw 27 Nederlan ders hebben schuldig gemaakt aan spionnage, begunstiging van den vijand en verboden wapenbezit. Vijf en twintig hunner zijn ter dood veroordeeld, twee tot levens lange tuchthuisstraf. Een der doodvonnissen is door gratie ge wijzigd in levenslange tuchthuis straf. De andere 24 doodvonnis sen zijn door fusilleering vol trokken. WOENSDAG 13 MEI 1942. In de grootste smarten, Blijven onze harten In den Heer gerust. 'kZal Hem nooit vergeten Hem mijn helper heeten, Al mijn hoop en lust. Ps. 33 10 b. Extra treinen voor officieren die zich moeten melden. De commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weer macht deelt mede, dat op 15 Mei a.s. drie extra treinen zullen worden inge- lascht ten behoeve van de beroepsoffir eieren, adelborsten en cadetten, die zich moeten melden, en wel op de trajecten: 'sGravenhageBreda v.v., Arnhem Ede v.v., UtrechtEde v.v. In verband met de te verwachten drukte op de stations is het noodzake lijk om den dag te voren reeds plaats bewijzen te nemen. Tijdstippen van aankomst en vertrek der extra treinen: Heen: Den Haag V. 11.15, Delft 11.27—11.29, Rotterdam D.P. 11.48— 11.51, Rotterdam B 11.59—12.01, Dor drecht 12,26—12.28, Breda A. 13.00. Terug: Breda V. 19.00, Dordrecht 19.38—1940, Rotterdam B. 20.04r-20.06, Rotterdam D.P.20.1420.16, Delft 20.33—20.35, Den Haag A 20.46. Heen: Arnhem V. 12.38, Ede A. 12.51. Terug: Ede V. 18.43, Arn hem A 18.56. Heen: Utrecht V. 12.05, Drieber gen 12.16—12.18, Ede A. 12.40 Te rug: Ede V. 18.35, Driebergen 18.58, Utrecht A. 19.10. Burgemeesters. J. Cornelissen is op zijn verzoek met ingang van 1 Juni als burgemeester der gemeente Schagen eervol ontslagen. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 14 Mei 1942. 's Morgens tot 5.49 u. 's Avnods van 21.25 u. Vrijdag 15 Mei 1942. 's Morgens tot 5.47 u. 's Avonds van 21.26 u. Ons bijkantoor te Middelburg. Vanaf heden is ons bijkantoor te Middelburg gevestigd: Nieuwe Burg 28—30 (Telefoon 3128). Naar de bloeiende] boomgaarden!. Gaarne wekken wij onze lezers op, om morgen (Hemelvaartsdag) een bezoek te brengen aan Zuid-Beveland, waar de vele boomgaarden thans ryk bloeien. Men kan uitstapjes of fietstochtjes maken naar Kapelle, Biezelinge, Wemeldinge en Kloetinge, maar ook 'e-Gravenpolder en de Zak van Zuid-Beveland hebben tal van mooie plekjes. Overal valt nu van een witte en rose weelde te genieten. Commissaris vani Politie te Middel^ burg. De heer J. Fontijne is geschorst als commissaris van politie te Middel burg; belast is met de tijdelijke waarne ming van het ambt van commissaris van politie te Middelbiirg R. A. Avink, hoofd inspecteur van politie aldaar. Middelburg. Het Schoolmuseum. Heden had de jaarvergadering plaats van de Vereeni- ging „Schoolmuseum Middelburg", onder voorzitterschap van den heer C. Wit. In de morgenvergadering kwam" o.a. aan de orde het jaarverslag van den secretaris, den heer C. Roelands. Daaruit blijkt, dat de secretaris tot het geven van inlichtingen aanwezig was in het Museum, dat nog steeds gevestigd is in school C op de Bree. Tot eenige uitbreiding buiten de methodiek der leervakken is het, wegens gebrek aan goede ruimte nog niet gekomen. Voor de Schade-enquête-commissie is de opgave voor schadevergoedingen nader toege licht. Uit een en ander bleek, dat de aan spraken op vergoeding voor vereenigin- gen in het algemeen niet erg sterk staan. Tot heden is nog geen antwoord van ge noemde commissie ontvangen. Veel uit gaven komen niet binnen, wat begrijpe- Zon op onder 5.50 21.23 15 Mei Nieuwe maan. 23 Mei Eerste kwartier. Maan op onder 5.33 19.23 DONDERDAG 14 MEI 1942. Het leven is aan 't licht gebracht De hemel staat ons open De Heer ontsloot hem, rijk in macht, De Heer, op Wien wij hopen. Gez. 235 2 a. Zon op orrder 5.49 21.25 Maan op onder 5,58 20.27 lijk is, daar de uitgevers weinig nieuws in den handel brengen. Toch kunnen ge regeld nog iedere maand enkele uitgaven in 't Maandbericht verantwoord worden. Het aantal leden bedraagt 320 (v. j. 342)subsidie verleenen 17 (19) ge meenten, 24 (24) schoolbesturen en 5 (5) vereenigingen. Het bezoek kan zeer bevredigend ge noemd worden. Verschillende malen is ook gebruik gemaakt van" het aanbod van toezending van -het benoodigde aan hen, die moeilijk het School museum kunnen bezoeken. Verschei dene pakketten zijn verzonden naar alle deelen van de provinöïe. Met deze zendingen mede hebben 90 personen hun belangstelling voor het Schoolmuseum getoond. Er is dus een flinke opleving te constateeren. In de middagvergadering sprak mej. dl' H. C. M. Ghijsen uit Domburg over „Zeeuwsche klanken en de Zeeuw- sche woordenschat". De Zeeuwsche dialectverschijnselen wortelen op zeer ouden bodem en zijn van belang om .de eigenaardige ontwik keling sedert de oudste tijden doorge maakt. Hoe onze strijd tegen Spanje een rol heeft gespeeld bij de ontwikkeling van bepaalde klinkers in onze taal, werd in bijzonderheden toegelicht. Spr. deed eenige grepen uit de rijke overvloed van woorden en uitdrukkingen, typeerend voor onze streektaal en wees er op, hoe veel uit de oudere taal hierin voortleef de, zoodat het dialect is: een reservaat van de taal. De streektaal is een bron, waaruit de algemeene taal zich steeds weer verrijken kan. De voordracht werd geïllustreerd door een aantal gekleurde kaarten van het Zeeuwsch taalgebied. Spr. bracht dank aan den heer J. M. de Nooijer te Renesse, die de kaarten vervaardigde en aan den heer Roelands, die de bijschriften teekende. Helïrtg. Naar aanleiding van de aanhouding van twee personen uit Vlis singen wegens rijwieldiefstal, is thans aangehouden A. H. uit Souburg, ver dacht van heling van rijwielen. Overtreding distributietwét. Door ambtenaren van de prijsbeheersching is naar het1 politiebureau gebracht en ter beschikking van den wnd Commissaris van Politie gesteld zekere A. J., ver dacht van overtreding der distributie- wet. Symbool varï deri wederopbouw. Onder de voorstellen, welke bij het be stuur van de stichting Herbouw-Middel- burg, naar aanleiding van den oproep, binnen gekomen zijn, bevindt zich er een, dat zeer aantrekkelijk is als sym bool voor den wederopbouw der stad, n.l. de Middelburgsche adelaar, opstij gend uit de vlammen. De'ze gedachte is van verschillende zijden naar voren ge bracht en is naar de meening van het Bestuur ^bijzonder toepasselijk. Immers wordt er de herrijzenis van Middelburg uit de verwoesting op eenvoudige en voor ieder begrijpelijke wijze in gesym boliseerd. Dit symbool sluit zich op ge lukkige wijze aan bij dat, hetwelk geko zen is voor den wederopbouw der boer derijen in geheel Nederland: een leeuw, die uit de vlammen opstaat. De zeer geslaagde gevelsteen waarop deze is afgebeeld en welke bij alle her bouwde landbouwbedrijven is ingemet seld, valt ook op verschillende panden alhier te bewonderen. Bovendien heeft een uit de vlammen opstijgende adelaar een diepe beteekenis: het is een der ge bruikelijke vormen, waarop een phoenix wordt afgebeeld, de legendarische vogel, die verjongd uit zijn asch te voorschijn komt, van ouds her het symbool van on sterfelijkheid en opstanding.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1