Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER MAANDAG 11 MEI 194? 56e JAARGANG No, 185 Tweede verplichte bijeenkomst ter contröle van de voormalige Nederlandsche Weermacht. Het bonnenproces. Sowjet-aanvallen afgeslagen - Bommen op Malta, Nor wich, Rostock en Warnemünde - Weer 21 schepen tot in de Koraalzee ten einde - zinken gebracht - Zeeslag Rede van Churchill. Duitsche vaandelwijding te 's-Gravenhage. Dr Robert Ley en de Rijkscommissaris voeren het woord. jen met op- prijs aan Elfhuizen ie Steenen ltstraat 42, I, Stations- Itwerpsche- N fRAAGD keelt. •aarden. |B OER, iaadhandel. I, Telef. 200. ÏY in eigen door onzen engageerden ilist. SOOMER, 12914, Göes. JEN STOEP lagen: Kerk- [GEL, doorl. prima staat, I KOSTER— Axel. H-LEN BE- Crapeaud- Dressoirs, ïz. LOD. lendrikskin- delijke goe- Yinkeloprui- loerkleeden, :ral te ont- LAAR, 's-H. 26, Goes. IANO, klein eurig instru- TER—DEY, 1. d om 2-JA- WEIDEN, Nieuwland- ANO'S, OR IS, enz. billijke prij- Stationstr. SKOE, keur JAN, Melis- VTH. jonnementen door Bath, D 56. EEL. vraagd. Mej. kerkscheweg e Cointre N.V. EEN HU.IS- eeftijd 25 t zoon. J. P. Langestr., jer AANKO- en AANKO- KOPPEJAN, Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J, J, FANOY Lange ©Iststraat 34 en Noordweg155 Telefoon 3128 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentlën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeellngen 24 cent per millimeter. Klelne'advertentlën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto, 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting 1) Venplicht tot aanmelding zijn alle; a) Beroepsofficieren, oadetten en adelborsten van de voormalige Neder landsche land- en zeemacht, die op 10 Mei 1040 in actieven dienat waren. b) Beroepsofficieren) van het voormalige Nederlandsche koloniale leger Lm. den leeftijd van 55 jaar. 2) Op 15 Mei 1942, 14 uur preciesy moet de tot aanmelding verplichte per soonlijk opkomen, overeenkomstig de volgende lijst: In de provincies:- verplichte bijeenkomst te: Groningen Assen, Friesland-Kazerne (Wilhelmina-kazter- ne) Drentsche Hoofdvaartbtraat 153. Friesland Overijssel Drenthe Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Ede, Maurits-kazerne, (Infanterie-kazerne) Stationsweg. Bussum, v. d. Palmkazerne, Amersfoortsche straatweg. Breda, Chasse-kazerne Vierwindenstraat 4. Roermond, Ernst Kasimir-kazerne. Noord-Brabant Limburg. 3) Ieder tot aanmelding verplichte moet meebrengen: a) een1 wettelijk legitimatiebewijs (persoonsbewijs, zakboekje, militaire documenten enz.). b) twee foto's van recenten datum in burger of in uniform, opgeplakt op twee vellen papier (formaat din), die met de volgende gegevens moéten worden ingevuld: familienaam alle voornamen geboorteplaats geboortedatum: gehuwd, ongehuwd, gescheiden: invullen in blokletters of laatste militaire rang: met schrijfmachine. laatste legerafdeeling: f tegenwoordig beroep: arbeidsplaats en/of werkgever: tegenwoordig adres: woonplaats: straat: handteekening 4) Niet verschijnen heeft onmiddellijk strafmaatregelen ten gevolge. 9 Mei 1942. Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden General der Flieger FR. CHRISTIANSEN. Het voor het Deutsche Obergerieht ge voerde strafproces betreffende de in braak in een distributiekantoor te Am sterdam heeft duidelijk gemaakt, dat misdaden van dergelijken aard zwaar ge straft worden en dat de voedselvoorzie ning van ons volk door een dergelijken diefstal groot gevaar heeft geloopen. Het ging in dit geval om hoeveelheden distributiemateriaal welke voor een ge- heele stad gedurende geruimen tijd rant soenen waarborgden. De bevoegdheid van het Deutsche Ober- gericht in zaken als de zoo juist berechte bonnen-affaire wordt gefundeerd op de verordening van den Rijkscommissaris omtrent de Duitsche jurisdictie in straf zaken van 17 Juli 1940. Krachtens deze verordening berechtenuitsluitend Duit sche rechtbanken misdrijven, die ge pleegd worden door Duitsqhe onderda nen. Evenwel berechten Duitsche recht banken volgens deze verordening ook misdrijven, begaan door personen van andere dan Duitsche nationaliteit, wan neer die misdrijven zijn gericht tegen het Duitsche Rijk, het Duitsche volk, de N.S.D.A.P. of een Duitsehen onderdaan, ofwel begaan werden in dienst der 'Duit sche autoriteiten. Tenslotte valt.de berechting van een misdrijf van een misdrijf ook onder de bevoegdheid van de Duitsche rechtban ken wederom krachtens dezelfde ver ordening hierbovenbedoeld wanneer er kwestie is van een misdrijf, dat ge vaarlijk is voor de gemeenschap en voor al indien het de voedselpositie in gevaar brengt. Hierbij wordt een misdrijf- als ge vaarlijk voor de gemeenschap geken merkt, als het door zijn omvang en zijn rechtstreeksche of middèlijker gevolgen het geheel der Nederlandsche bevolking raakt, onverschillig of het de voelselpo- sitie betreft of niet, maar vooral als dit inderdaad het geval is. Wanneer een Duitsche rechtbank be voegd is tot berechting van Nederlan ders, blijft de vraag nog open, welke rechtsnormen zij kan toepassen. Krach tens de verordening van den Rijkscom missaris van 17 Juli 1940 passen de Duitsche rechtbanken toe: 1ste het door den Rijkscommissaris uitgevaardigde recht, 2de het in Duitschland geldende strafrecht, 3de het Nederlandsche straf recht met inbegrip van de bepalingen, welke de secretarissen-generaal, gemach tigd door den Rijkscommissaris, uitvaar digden. Wanneer nu het door den Rijkscom missaris uitgevaardigde recht voor een bepaald geval, zooals dat van de bonnen affaire, niet in een strafnorm voorziet, geldt van het Duitsche of het Nederland sche datgene, wat de zwaarste straf toe laat. Het Nederlandsche strafrecht bevat wel strafbepalingen terzake van distri butiedelicten, maar zij behelzen geen al gemeen complex van strafbare feiten in ruimer verband, zooals wel wordt bestre ken door de Duitsche ordening óp de oorlogseconomie. Deze straft in derge lijke gevallen van bijzonder ernstigen aard ook met de doodstraf. Een derge lijk ernstig geval is aanwezig, waar de levensbehoeften der bevolking kwaad willig in gevaar worden gebracht. In verband met het feit, dat de veror dening van den Rijkscommissaris, welke de gevallen opsomt, waarin de Duitsche rechtbanken hier misdrijven berechten en het Duitsche oorlogsstrafrecht toe passen kunnen,, reeds "van 17 Juli 1940 dateert, wordt, niet aangenomen, dat de schuldigen in de bonnenaffaire niet be kend konden zijn met de mogelijkheid van toepassing van de doodstraf. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat het Duitsche recht evenals het Nederland sche de stelling huldigt, dat iemand niet tweemaal voor hetzelfde feit kan worden veroordeeld. Evenwel kent het Duitsche recht terzake een restrictie. Genoemde regel wordt n.l. niet gevolgd, wanneer de eerste rechtspreker niet in staat was een juist oordeel te vellen, omdat hij niet beschikte over de daartoe benoodig- de gegevens en geen volledig inzicht had in den omvang van het misdrijf. Hierin vinde men dan de verklaring van het feit, dat in de bonnenaffaire beschuldig den ten tweeden male zijn veroordeeld. De druiven worden gekrent». Het hoogtepunt in de voorjaars be- drijfsdrukte in het Westland is aange broken: de druiven worden gekrent. Het is een werk, dat speciaal wordt uitgevoerd door vrouwen èn meisjes in de streek en waardoor menig gezin, dat een flink aantal meisjes telt, van een stevige extra inkomst gedurende een aantal weken verzekerd is. Reeds thans laat het zich aanzien, dat het Westland op een gunstig druivenjaar kan rekenen. gens staan zij thans niet meer'alleen zooals twee jaar geleden. Rusland heeft onder Stalin verliezen geleden, zooals nimmer te voren een land in zulk een korten tfld. Van. den eer sten dag van den veldtocht in Rusland hebben de Engelschen evenwel met de Russen broederschap gesloten. Churchill sprak vervolgens over het bombardement van Duitsche steden. Hij spoorde de bevolking van de Duitsche steden aan zich naar het vrije veld te be geven en daar hun brandende woonste den gade te slaan. Thans wachten de Engelschen tot de hel weer losbreekt in de Sowjet-Unie. Wanneer dat zal zijn weet men evenwel niet. Churchill wierp vervolgens de vraag op, wat Engeland nog kan doen om de Sowjet-Unie te helpen. Hij noem de de mogelijkheid van vorming van een tweede front in Europa, maar hij wei gerde de Engelsche plannen bekend te maken. Omtrent Madagascar merkte hij op, dat de geallieerden ten kosten van alles wilden voorkomen, dat dit eiland den vijand in handen zou vallen. Als de ha ven Diego Suarez in het bezit der Japan ners was geraakt, zou Engelands verbin ding met Voor-Indië en het Midden-Oos ten zeer in gevaar zijn gekomen. Het is waar, zoo zeide hij, dat de Ja panners gemakkelijker him rooftocht in den Indisehen Archipel konden volvoe ren door gebruik te maken van de om standigheid, dat wij elders werden be zig gehouden. Thans evenwel staan zij tegenover een steeds krachtiger verweer. Zij kunnen zich niet veroorlooven nogmaals zulke verliezen te lijden als in den slag in de Koraalzee. Churchill erkende overigens, dat de bijzonderheden daaromtrent hem nog niet bekend waren. De militaire kracht der Ver. Staten, aldus Churchill is alleen al grooter dan die van Japan en ook Engeland zal bij dragen tot de verplettering van deze heb- en eerzuchtige natie. Tot slot zeide Churchill, dat de, geal lieerden, wat er ook moge gebeuren, op de eindoverwinning afkoersen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het Ojo sten mislukten nieuwe plaatselijke, door pantserwagens onder steunde aanvallen van den vijand. De te genstander leed zware bloedige verlie zen. In Lapland en aan het front van Moermansk werden vrij zwak ke vijandelijke aanvallen' afgeslagen. In Noord-Afrika wederzijdsehe artillerie- en verkenningsactiviteit. Bij nachtelijke aanvallen werden de woes tijnspoorweg en automobielconcentraties met succes door de luchtmacht be stookt. Op Malta plaatsten gevechtsvlieg tuigen talrijke bomvoltreffers op vlieg veldinstallaties alsmede in torpedo- en brandstofdepots op het eiland. Aan de Z u i d - en Z.O. -kust van Engeland bombardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag voor de oorlogvoering belangrijke doelen en brachten in het zeegebied ten Z.W. van Worthing een patrouillevaartuig tot zinken. Als vergelding voor de aanvallen van Britsche bommenwerpers op Duitsche steden en landelijke gemeenten hebben formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van 8 op 9 Mei ten deele van ge-, ringe hoogte de stad Norwich met bom men bestookt. Strijdkrachten van de Britsche lucht macht wierpen op de stad Rostock en het zeebad Warnemünde bri sant- en brandbommen. Luchtdoelartil lerie en jachtafweer brachten deïi tegen stander bij dezen nieuwen, terrorisee- ringsaanval op de burgerbevolking zwa re verliezen toe. Achttien der aanvallen de bommenwerpers werden neergescho ten. In dit afweersucces had de lucht doelartillerie een belangrijk aandeel. In het Oosten steunde de lucht macht met sterke strijdkrachten de af- weergevechten van het leger in den Noordelijken sector. Vier vijandelijke vliegtuigen werden daarbij neergescho ten. In de wateren van het schiereiland K e r t s j vernietigde een verkennings vliegtuig een vijandelijken mijnenveger,. De vliegtuigbestuurder in een jacht- eskader, luitenant Koppen, overwinnaar in 85 luchtgevechten en drager van het eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Met hem verliest de luchtmacht een harer stout moedigste en succesrijkste jachtvliegers. Italiaansch weermachtsbericht. In Cyrenaica normale activiteit van verkenningstroepen en artillerie. Italiaansche en Duitsche vliegtuigfor maties hebben vastberaden aanvals- acties ondernomen tegen militaire doe len op M a 11 a en met bijzondere fel heid de opslagplaatsen van Floriana getroffen. Pogingen van het Britsche luchtwapen, om de operaties der Duit sche bommenwerpers te verhinderen, mislukten. Onze jagers, die terstond aanvielen, botsten na elkander op twee in aantal belangrijk sterkere formaties Spitfires en brachten vier vliegtuigen na harden strijd ten val, terwijl talrijke andere vliegtuigen doeltreffend met ma chinegeweervuur werden bestookt. Aan onze zijde geen verliezen. Op de Middellandsche Zee werd een van onze konvooien zonder succes herhaaldelijk het doel van arglis tige vijandelijke" lucht- en duikbootaan- vallen. De schepen, die geenerlei schade leden, bereikten alle hun plaats van be stemming. WEER 21 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: „Iii het verdere verloop van den strijd tegen de ravitailleeringsscheepvaart .heb ben Duitsche duikbooten in Amerikaan- sche wateren, in de Caraibisehe Zee en in de Golf,van Mexico 21 schepen met een gezamenlijken inhoud van 118.000 brt. tot zinken gebracht. Radio-redd van Churehill. (A. N. P.) In een radiorede heeft Churehill de problemen van verleden en heden behandeld. Hij erkende, dat' de voorafgaande periode vol zorgen en vol moeilijkheden is geweest en dat de En gelschen menige teleurstelling hebben moeten slikken. Omtrent het heden verklaarde Chur ehill, dat de Engelschen evenals in den wereldoorlog, weer vele nederlagen en ontberingen moeten doormaken, Overi- MAANDAG 11 MEI 1942. Wien heb ik nevens U omhoog? Wat zou mijn hart, wat zou mjjn oog, Op aarde nevens U toch lusten? NietB is er, daar ik in kan rusten. Ps. 73 13 a. Zon op onder 5.54 21.19 15 Mei Nieuwe maan. 23 Mei Eerste kwartier. Maan op onder 4.45 17.12 DE ZEESLAG OP DE KORAALZEE. De correspondent te Bern van de „Köl- nische Zeitung" meldt: De laatste officieele mededeeling uit het hoofdkwartier van generaal Mac- Arthur over den slag in de Koraalzee, laat er geen twijfel over bestaan, dat de groote zee- en luchtslag in het voordeel der Japanners is beslist. De slag in de Koraalzee, zoo wordt woordelijk gezegd, is voorloopig gestaakt. De aanval van den vijand werd afgeslagen. Onze aanval wordt voortgezet. Eenige dagen gelederi werd een georganiseerde Japansche aan val opgezet. Onze marinestrijdkrachten ondernamen voor den afweer hiervan een eigen aanval. (D. N. B.). Het Keizerlijke hoofdkwar tier heeft Zaterdagmiddag om 3.40 Jap. tijd de volgende nieuwe resultaten van den zeeslag op de Koraalzee bekend ge maakt. Een vijandelijke kruiser, waarvan het type en de naam niet zijn vastgesteld, werd door torpedovliegtuigen, die zich in zelfvernietiging op het schip stortten, zwaar beschadigd. Een vijandelijke tor pedojager werd tot zinken gebracht. Sedert den 7en Mei zijn, naar verder verluidt, 89 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. De Japansche marine verloor een klein hulp-vliegkampschip, dat uit een vroe ger tankschip tot een vliegtüigdrager was omgebouwd. Bovendien zijn 31 Jar pansche vliegtuigen tot dusver niet te rug gekeerd. Volgens de Tokio Asahi Sjimboen gin gen met de beide vliegtuigmoedersche pen meer dan 110 geallieerde vliegtuigen verloren. 's GRAVENIÏAGE. In een feestelijk- plechtige samenkomst van Nationaal- Socialisten, in hoofdzaak Duitsche man nen en Vrouwen, Hitlerjugend en een aantal leden der N.S.B., in aanwezigheid van den' ^Rijkscommissaris, Rijksminis ter dr Seyss-Inquart, den Bevelhebber der weermacht hier te lande, gen. Chris tiansen, Commissarissen-gen. Schmidt, Rauter en Wimmer, gezant Bene en van verscheidene hooge Duitsche officieren en leiders van geestverwante organisa ties, waarbij dg NSB was vertegenwoor digd door haar plv. leider van Geelker ken, heeft Dr Robert Ley Zondagmid dag in de geheel gevulde groote zaal van den Haagschen Dierentuin in zijn kwaliteit van Reichsorganisationsleiter de vaandels gewijd, welke toebehooren aan de hier te lande gevestigde Duit sche werkersverbonden. D r L e ydie met een geestdriftig applaus werd begroet, hield een bezie lende rede, waarin hij schetste wat de Duitsche volksgemeenschap beteekent, die aan Hitler is te danken. Hij herin nerde aan de tijden rond den vorigen wereldoorlog, toen 't Duitsche volk zich die eenheid nog niet bewust was, on danks de grootste beproevingen, welke het moest doorstaan. Dr Ley ging ver der de geschiedenis van het Duitsche rijk na, dat 300 jaren geleden zijn een heid verloor en dat reeds als drager van de cultuur in Europa trad, toen Enge land nog een onbekend eiland was. Eerst na den wereldoorlog is een een voudig soldaat uit de millioenen solda ten, een eenvoudig arbeider uit de mil lioenen arbeiders, opgestaan om het Duitsche volk bewust te maken van zijn saamhoorigheidAdolf Hitler, die met zijn ideaal dat volk aaneensmeedde, on danks heftige en felle bestrijding door allen, die van de verdeeldheid meenden te moeten leven. Dien strijd heeft Hitier gewonnen, doordat hij zijn hart gaf aan het Duitsche volk. Dank zij den Fuehrer vormen thans 85 millioen Duit- schers een onverbreekbaar blok, als van beton. Het Duitsche volk, zoo riep Dr Ley met stemverheffing ,uit, behoort aan Adolf Hitler en aan geen ander. Ook herinnerde Dr Ley aan den da tum van heden twee jaren geleden, toen de aanval op_ het Westen in den aan Duitschland verklaarden en door Hitier niet gewilden oorlog begon. Spreker noemde dezen oorlog een strijd van Duitschland tegen Juda, van het socia lisme tegen het kapitalisme, van den ar beid tegen het geld. Wat het Nederlandsche volk betreft, verklaarde spreker overtuigd te zijn, dat dit niet door de wapens, doch slechts door de nationaal-socialistische ge dachte kan worden gewonnen en hij schetste daarbij de verbondenheid van het Germaansche bloed van het Duit sche en 't Nederlandsche volk. De Fueh rer, aldus Dr Ley, is de trouwste kame raad van ons allen. Hoe groot Adolf Hitler moge zijn als staatsman, als volksleider, als soldaat, het grootste is hij als mensch en kameraad. Ten slotte wijzend op de symbolieke beteekenis van het vaandel der natio- naal-soc. volksgemeenschap, ging Dr Ley tot de eigenlijke wijding der op het podium opgestelde vaandels over, waar bij het muziekkorps der Duitsche Orde- politie ih plechtig langzaam tempo het Horst Wessellied deed weerklinken. Hij herdacht hierop de gevallen kame raden, waarbij de muziek het lied „Ik had een kameraad" ten gehoore bracht. Rijksmin. Dr Seyss-Inquart dankte den Reichsorganisationsleiter in hartelijke bewoordingen namens de in Nederland wonende of verblijf houdende Duitsche volksgenooten en gaf opnieuw uiting aan de gevoelens van lotsver bondenheid van allen die van Germaan- schen bloede zijn en bovenal van de trouw aller Duitschers aan den Fueh rer. De taak van de in het buitenland wonende Duitschers, aldus spreker, is verre van gemakkelijk, doch zij worden gedragen door de gedachte der Duitsche eenheid, die zij veel eérder en veel inten siever nog dan de in Duitschland wonen den moeten hebben aangevoeld. Namens hen- zegde spreker aan Dr Ley volledi- gen steun toe. Juist heden, aldus de Rijkscommissa ris, op den tweeden verjaardag van de komst der Duitsche troepen in Neder land, is er alle aanleiding voor een plech tigheid als deze, die wederom getuigt van onze beginseltrouw aan volk en Fuehrer. De taak, waarvoor Duitschland onder Hitiers leiding is gesteld, is grootsch als geen andere, want het gaat thans om het bestaan of niet-bestaan van het avondland, van de cultuur in Europa.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1