Rondgang door den Dam-doolhol. a'm'rn* DAGKALENDER Uit de Provincie „Eeuwig Lente". Hi ill pp iraalzee. ZATERDAG 9 MEI 1942 56e JAARGANG No. 184 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANl'OY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 v Abcnnèmentsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losss nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting kerkgebouw gelegd. Architect, was de stadsbouwmeester Jan de Munck. Bij den ingang van de kerk staat voor hem een gedenksteen. Boven de buitendeur is een zwaan, het wapen van Luther, afgebeeld. Op 20 Mei 1742 werd de nieuwe kerk ingewijd. Des voormiddags predikte de oudste predikant Ds Z. Feldman over Hag- gaï 11 10 en des namiddags Ds Chr. Mi- chels over Nehemia 8:5 en 6. Het orgel uit de oude kerk was naar de nieuwe kerk overgebracht en verbeterd. De oude kerk aan de Spuistraat werd verkocht en tot stal ingericht. In 1812 werd het Luther- sche weeshuis opgeheven. Even had het geschenen of de winter wijken ging. De wind draaide naar 't Wes ten, en op een ochtend probeerden de me rels en lijsters in den boogerd bij „Wei zicht" of ze hun deuntje van den vorigen zomer nog konden fluiten. Troepen vries ganzen trokken 't Oosten in. De boeren kregen moed, want ze verlangden hun werk op 't land te kunnen beginnen. Maar ach, de winter kwam weerom. De thermometer aan de schuur bij Kees Ven- teviele wees weer zes graden onder nuL Al meer dan zes weken duurde nu de yorst en 'tland en de weiden lagen onder een dikke sneeuwlaag bedolven. In 't blomhofje van ouwe Jerien hadden de sneeuwklokjes en crocusjes al eens ge probeerd hun kopjes omhoog te steken, maar de grillige vriesklauw had hun weer huiverig terug doen kruipen. Hongerige musschen en spreeuwen komen de etensrestjes wegpikken, die Jerien in 't blomhof je heeft gestrooid. De lucht betrekt weer. Er valt een fijne ijzel, waarmee de wind den grond zoo glad als zeep maakt. Tegen den donker sluit Jerien haar ven sters. Ze,weet bijkans niet te loopen over 'tstraatje voor de ramen, 'tis spiegelglad, en de rheumathiek zit haar in de beenen. Voetje voor voetje komt ze verder, tot ze eindelijk weer in d'r huisje terug is. Voorzichtig steekt ze de petroleumlamp aan. De afbeelding van 't middeleeuwsche jachtavontuur op de ouderwetsche schouw maakt in 'thalf donker een sprookjesach- tigen indruk. Van den Statenbijbel, die op den zijkant van den schoorsteen staat, zijn alleen de blinkende sloten te zien. Ouwe Jerien laat zich vermoeid neerval len in haar rieten krukstoel, bij de versle ten driehoekskachel, klagend over den lan gen, strengen winter. Met gebogen rug, de armen diep in d'r schoot,, probeert ze wat warmte bij de kachel te krijgen. Maar 't vuur is bijna uit. Jerien trekt haar blauwe schort zoo goed Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60a, Goes. Om „De Zeeuw-wisselbeker". Wedstrijdprobleem nr 27, Groep A. 1 2 3 4 5 47 48 49 50 Zwart 8 sch. op: 2. 5. 6. 7. 10. 20. 30. 36 en 4 dammen op: 1. 16. 24 en 46. Wit 17 sch. op: 13. 17. 18. 19. 21. 27. 28. 29. 32. 33. 37. 39. 41. 44. 45. 47 en 49. Wit begint en wint. als 't kan over de ellebogen. Ze heeft al wat afgetobt dezen winter op haar eentje. Van 't najaar werd ze verkouden en se dert heeft ze veel last gehad van een ver velenden prikkelhoest waardoor ze 's nachts bijna geen oog dicht kan doen. Bij den dag voelt ze zich achteruit gaan; de langdu rige winter sloopt haar krachten. Sinds haar man gestorven is heeft ze altijd alleen geleefd, maar zonder veel te klagen. Vele jaren droeg ze in stil berus ten haar kruis. In de zorgen en moeiten van 't leven had ze geleerd zich in vertrou wen over te geven aan Hem, Dien ze haar Vader weet. In haar bijbel op den schoor steen staan verscheiden potloodkruisjes bij teksten, die haar lief zijn geworden. Jerien heeft vroeger zoo goed als geen school gegaan; toen ze twaalf jaar was ging ze al bij den boer dienen. Lezen en schrijven kon ze toen nagenoeg nog niet. Maar ze heeft haar zelf leeren lezen. Heel lang duurde dat, maar eindelijk ging het toch, woordje voor woordje. En zoo kan ze ook in „den Boek" lezen, en op haar eigen, ongekunstelde manier spreekt ze daarvan met anderen. Maar bij 't ouder worden voelt ze al meer haar eenzaamheid. Ze weet haast niet meer buiten haar huisje te komen en kan reeds lang niet meer naar de kerk. En nu met dezen strengen winter kwam de inzinking De kachel is nu geheel uitgebrand en 't wordt al kouder in huis. Buiten is 'tweer volop gaan sneeuwen en 't vriest dat 't kraakt. „O Vader," hijgt Jerien, „geef toch uutkomst en laet 'et toch weê gauw voor- jaer worre". Ze probeert op te staan, want ze ver langt naar bed, maar ze waggelt op haar beenen. Krampachtig grijpt ze de tafel vast om niet te vallen. Met behulp van een stoel, die ze bij de leuning neemt, sukkelt ze naar de bedstee. Ze bibbert van de kou en d'r leden zijn geheel verstijfd. Half uitge kleed weet ze eindelijk in bed te komen. De kou houdt ze wakker. Den heelen nacht ligt ze te tobben. V Den volgenden morgen bleven de ven- st^gp van Jeriens huisje gesloten. Arjaan Zegers klom door een opgeschoven raam naar binnen en vond ouwe Jerien in zware koortsdroomen. Spoedig werd de dokter ontboden, die nauwkeurige verzorging en bewaking voor schreef. Rine van Stoffel Flipse werd aan gesteld om ouwe Jerien op te passen. Zoo ligt ze nu al dagen te bed en is zwaar ziek. Ze heeft veel strijd gehad. Maar ein delijk is er rust gekomen in haar ziel. Ze weet dat ze sterven gaat, maar ze ver trouwt zich toe aan haar Heiland, dien ze lief heeft met heel haar hart. De dominee heeft veel met haar gespro- Wedstrijdprobleem nr 27, Groep B. 12 3 4- 16 26 36 45 SS 15 25 35 45 47 48 9 ii Zwart 7 sch. op: 7. 8. 9. 16. 17. 18. 39. Wit 7 sch. op: 19. 31. 32. 33. 41. 44. 48. Wit begint en wint. Eindspel met varian ten aangeven. Oplossingen in te zenden aan den redac teur vóór 20 Mei. De auteurs van beide vraagstukken zul len bij de oplossingen bekend worden ge maakt. Oplossing wedstrijdprobleem nr 24 groep A Auteur J. van Zweeden, Goes. Stand zwart 15 sch. op: 2. 4. 5. 6. 8. 12. 13. 14. 16. 17. 18. 22. 27. 32. 35. ken en samen hebben ze gebeden. Op haar verzoek las hij nog eens de teksten met de potloodkruisjes, die ze alle na zei, met een lach op d'r gezicht. Stil wacht ze af tot ze verlost wordt uit haar lijden.De dingen rondom haar heeft ze nog zoo lief. Zelfs denkt ze nog aan de vogeltjes, en zegt te gen Rine: „vergeet toch gin eten te strooi en voe die stakkers 'oor, ze ebbe zo'n oen- ger mee die koue." Soms is 't net of ze weer wat beter wordt. Dan komt er weer gloed in d'r oogen en ze voelt zich weer wat opgeknapt. Verwon derd is dan haar vraag: „zou ik noe waer- lik nog 't voorjaer 'aele Maar die op flikkeringen duren maar kort. V Koud en guur gaat de winter nog altijd over 'tland. Allerwegen wordt geklaagd over den zeldzaam langen winter en den droevigen oorlog. Ook in 't huisje van ouwe Jerien heerscht een gedrukte stemming. Arjaan Zegers zit bij haar bedstee. Den heelen nacht heeft hip met Rine bij haar gewaakt Zooeven heeft Jerien nog gepraat, maar 't was erg verward wat ze zei. Ze had het over Wil lem, haar man, en dan weer over potlood kruisjes in d'r bijbel. Behalve Arjaan Zegers en Rine staan nog een paar buren bij de bedstee, die me kaar toefluisteren. Langzaam gaat de tijd voorbij, 'tis stil in huis. Niets is te hooren dan het tikken van de hangklok en 't jagen van Jerien d'r borst. Opeens richt de zieke zich op, grijpt om zich heen, valt weerom in 't bed en wijst naar boven. Dan ligt ze roerloos, met een bleek gezicht en een glimlach op de lippen. Buiten blaast de felle vrieswind bloemen tegen de ruiten en smakt de sneeuw tegen de vensters. Voor ouwe Jerien is 't eeuwig lente ge worden. J. C. Verton. Waar moeten we eindigen als we de schoonheid van ons vaderland willen aan wijzen en schetsen? En daarom is het zoo jammer, dat velen hun land niet kennen! En daarom is het zoo goed, dat we in de zen tijd op ons land zijn aangewezen! Laat ons God danken, dat we hier mogen wonen, dat Hij ons hier heeft neergezet in dit kleine, eenvoudige landje, dat onze va deren, met Zijn hulp, maakten tot wat het geworden is, en dat zij ons hebben overge leverd als een heerlijk pand. En als een heilig pand. Wat zijt ge mooi, Holland! (Uit: „Ons Vaderland"). Wit 15 sch. op: 23. 24. 25. 29. 33. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. 48. 49 1. 25—20 2. 2420 3. 41—37 4. 33—28 5. 39—33 6. 42—37 7. 43—39 8. 4843 9. 40X7 10. 43X3 wint. 14X25 25X14 32X41 22X24 18X29 41X32 32X34 29X38 2X11 Van een fijne constructie kan men hier niet spreken. De beginstand doet goed aan, maar de eindstand is minder mooL Voor wedstrijdprobleem'kan het zeer goed dienst doen: Goede oplossingen ontvangen van C. v. Biemen en A. C. M. Deurloo te Goes, J. Strooband, W. Lente, C. K. Kraan te Mid delburg, M. F. de Jonge te Kloetinge, A. W. Beukema te Nieuwdorp, D. v. d. Kreeke, Goes, S. Blaas, Aagtekerke. Oplossing wedstrijdprobleem nr 24 groep B Auteur A. C. M. Deurloo, Goes. StandZwart 9 sch. op6. 7. 8. 9. 10.12. 14. 20 en 26 en dam op 13. Wit 11 sch. op: 17. 21. 23. 28. 29. 32. 34. 36. 38. 39. en 44. iker over de vustralië zal ie vlootactie <r Australië aanbreken. ig" schryft, waarbjj de rijdkrachten i van haar Engelsche rachten ge- 'liezen wor- >eraties van msche slag- iliging van- •kt. Madagascar. sdigers van mderhande- ber van het getreden, zekere ver- het Vader- pen van Pé- irdnekkigen 3 garnizoen ringen zag dat gezien ui de Fran- (aan Fran- t 7000 man inheemsche i ongeveer oen kunnen de troepen ande onbe- voortduren, slechts 48 heeft toch '\B.: In men Vrij- rd, dat het voortgezet. r Beobach- duikbooten tot zinken 4 nog geen resultaten .sche bond en officieel an verster- .ansche in gegaan, nst voegt an bestaan den oorlog la-oorlog. FFEN SS. n S.S. zijn Deutsches 'tel Noord oven, Huis Roermond, 1. ^eberstraat ■rnenunter- Concert- aeuwarden, am,school <cht, Deut- café Den v ■■Tg. - j.x±.c«/CCi. hoe? Het leed, dat ons trof, is hard, maar hoe staan wij er tegenover? Pro- beeren we ons misschien wijs te maken, dat we moeten trachten het te verge ten en er niet of zoo weinig mogelijk aan te denken? Zoeken we wat verzet en.af leiding? Zoo'n herdenking is zooals de bur gemeester van Middelburg op 17 Mei 1941 opmerkte onwaardig. Het is een vlucht uit de werkelijkheid. Staan we misschien te mokken, met een gebalde vuist en een vloek in het hart of op onze lippen? Dat zou vreese- lijk zijn. Wij moeten het lijden aanvaarden en Gods bedoeling daarmede trachten te verstaan. Het is een opvoedende maat- tement v. Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat zij, die geen brandstoffenkaart D. V. hebben ontvan gen, aangezien zij geen bonkaart J. K. of L konden inleveren, gedurende het tijd vak van 18 tot en met 23 .Mei a.s. een aanvraagformulier MD 61 bij de plaat selijke distributiediensten kunnen indie nen ter verkrijging van een brandstof fenkaart DV, voor zoover zij daar recht op meenen te hebben. Taba ksd i sürl bufie. Naar aanleiding van de berichten in andere bladen, dat reeds op 16 Mei op de bonnen van de tabakskaart zou kun nen worden gekocht, deelt men van be voegde zijde mede, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. scuepen. S. P. T. meldt uit Londen: De groote zeeslag in de Koraalzee duurt nog voort. De slag is van Maan dag af aan den gang. Te Londen wordt de lijst van de tot zinken gebrachte sche pen nog aangevuld, zonder dat de eigen verliezen aan schepen worden genoemd. Slechts werd verklaard, dat tot nu toe drie vliegtuigen van de geallieerden zijn verloren gegaan. De opvatting, dat het verloop van den slag voor de geallieerden van zeer groot belang zal zijn, wordt be vestigd door een verklaring van den Australischen minister-president Curtin, in het Huis van afgevaardigden te Can berra afgelegd. Hij zeide o.m., dat het resultaat van den slag voor den afloop van den oorlog weliswaar niet doorslag- iiediensten tijdstippen iet 30 Mei Toor' extra- ihaald. De door den t vast te den. verstrekt wee maan- a melkers, en „vuilen, bedrijven, waarin zoogenaamde „vuile arbeid" ver richt wordt. Gediplomeerde bakers, kraamverzorg sters enz. zullen, voor zoover zij per 1 Februari j.l. voor een perriode van zes maanden extra rantoenen ontvangen hebben, thans geen extra rantsoenen ont vangen. Eert nieuw soort zeeppoeder. Naar aanleiding van het bericht be treffende de bonaanwijzing voor Let product „zeeppoeder nieuwe samenstel ling", worden van officieele zijde enkele hieronder volgende nuttige wenken ge geven ten aanzien van het practische ge bruik van dit nieuwe artikel. De eigenschappen van dit zeeppoeder verschillen in zooverre van die van het ZATERDAG 9 MEI 1942. Hij kan en wil en zal in nood, Zelfs bij het naad'ren van den dood Volkomen uitkomst geven. (Uit Ps. 68:10.) Zon op onder 5.57 21.16 15 Mei Nieuwe maan. 23 Mei Eerste kwartier. Maan op onder 3.55 14.56 ZONDAG 10 MEI 1942. Wjj, o verheven Majesteit! Gedenken Uw weldadigheid In 't midden van Uw heil'ge woning. Ps. 48 4 a. Zon op onder 5.56 21.17 15 Mei Nieuwe maan. 23 Mei Eerste kwartier. Maan op onder 4.01 16.05 gewone zeeppoeder, dat naar verhouding kleinere hoeveelheden by het wasschen gebruikt moéten worden. Tevens dient niet met een warm sop te worden ge- wasschen, doch integendeel, by een zoo laag mogelijke temperatuur van het wa ter. Daar 't nieuwe product wellicht reeds in den loop van deze maand verkrijgbaar zal zijn, zal men er nauwkeurig op moe ten letten, of men met zeeppoeder van de nieuwe of van de oude samenstelling te doen heeft. Indien men zeeppoeder van de nieuwe samenstelling ontvangt, is dit op de verpakking aangegeven. Stopzetting Pluimveestteunregeling. In verband met de toenemende werk zaamheden in den landbouw wordt de hulpverleening aan de door de inkrim pingsmaatregelen in nood geraakte pluimveehouders behalve voor de op eigen bedrijf tewerkgestelde kleine grondgebruikers gedurende de maan den Juni, Juli, Augustus en September stopgezet. Bond van Meisjesvereentigingen) op Geref. grondslag in1 Nederland. De jaarlijksche bondsdag van den Bond van Meisjesvereen. op Geref. grondslag in Nederland zal dit jaar Woensdag na Pinksteren te Amersfoort worden ge houden. Aan den bondsdag, die ditmaal slechts toegankelijk is voor één afgevaardigde per vereeniging, gaat aan den avond van Dinsdag 26 Mei een wijdingssamen komst vooraf, waarin zal voorgaan Ds B. Holwerda, Geref. pred. te Amersfoort. Op den bondsdag zal in de morgen vergadering het woord worden gevoerd door Mévr. Tj. Abels-Torenbeek van Zutphen, over: „Onze stuwkracht". In de middagvergadering zullen als sprekers optreden de heeren Ds R. J. v. d. Meulen, Geref. pred. te Utrecht, met het onderwerp: „Heeft ons leven zin?" en J. Schouten van Rotterdam, onder werp: „In den lentetijd". Aanmelding Arbeidsdienst. Daar op 1 Juli tien nieuwe kampen in bedrijf zullen worden gesteld, blijft tot 2 Juni de mogelijkheid geopend tot vrij willige toetreding bij den N. A. D. voor de zomerkampen van 1 Juli tot en met 15 December. Jongelieden in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar, mits ongehuwd, kunnen zich voor vrijwillige dienstneming voor de Juli-kampen bij de aanmeldingsbu- reaux, gemeentehuizen en arbeidsbu- reaux voor dienstneming aanmelden; nog een beperkt aantal plaatsen zal be schikbaar worden gesteld, teneinde jon gelieden, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling bij den open baren dienst of bij het bijzonder onder wijs, gelegenheid te geven de voorge schreven arbeidsdienstplicht te vervul len. Deze laatste personen moeten by in diensttreding op 1 Juli den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 2iy2 jaar. Opgemerkt wordt nog, dat vrijwillige dienstvervulling vrijstel ling van arbeidsdieristplicht geeft. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 10 Mei 1942. 's Morgens tot 5.56 u. 's Avonds van 21.17 u. Maandag 11 Mei 1942. 's Morgens tot 5.54 u. 's Avonds van 21.19 u. Benoemingen, Benoemd tot dijk graaf van het waterschap „de Bathpol- ders", W. Kakebeeke en tot plaatsverr vanger van den dijkgraaf D.' Butijn, bei den te Rilland-Bath.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3