iaierclaij 9 Mei 1942 Voor den Zondag DAGKALENDER Uit de Provincie 56e Jaar gang No. 32 Het eerste kind. raalzee. ZATERDAG 9 MEI 1942 56c JAARGANG No. 154 l Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FAN'OY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Abcnnèmentsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cept bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting t ÓNDAliBLAD EIIH.II.mJL, EEUW DOOR HET GELOOF. 9 en hij is uitgegaan, niet wetende, waar hij komen zou". Hebr. 11: 8 b. „Ga uit!" zoo had God tot Abraham gezegd,en hij is uitgegaan, niet weten de, waar hij komen zou". Dat Iaat zich zoo gemakkelijk lezen en toch, het was zoo een voudig niet. Abraham zat heel rustig in de stad Ur en nu eischt God van hem weg te gaan uit zijn land, zijn geslacht en zijn familie. Hij moest breken met drie groote machten, die eiken mensch van jongsaf bin den: land, volk, maagschap. En dat is nog niet alles. Hij moest ook breken met zijn geloof, n.l. met zijn stamgoden. Kortom: Abraham moest breken met alles. Hij moest weg! Waarheen? Naar een ander land. Naar een anderen God. Naar een andere gemeen schap. En hij ging. Stel u voor, dat Abraham aan het reke nen was gegaan. Het zekere voor het on zekere had genomen. Wat hij had was een goede basis voor een onbezorgde toekomst: geld, goed. Als Abraham het oog alleen gericht had op het zienlijke, en niet op het onzienlijke, „den Onzienlijke", dan was hij gebleven die hij was: een afgodendienaar. Iemand, die in het „vlakke" was gebleven en nooit tot het Hoogere was opgeklommen. Het gaat in ons leven om deze twee din gen: het aardsche of het hemelsche. Het hemelsche doorsnijdt het aardsche. Ik kan het ook zóó zeggen: Gods weg kruist des menschen weg. Op dat kruis punt staat God tegenover den mensch, ge biedend: verlaat, breek. Geef voor het Hoogste het hoogste, uzelf, uw alles! Waar de mensch zichzelf handhaaft blijft hij in het vlakke: een afgodendienaar. Waar de mensch zich gewonnen geeft, gelooft in God, daar wordt hij de drager van het eeuwige, de beloften Gods: een dienaar Gods. Wij menschen zijn gewoon het zekere voor het onzekere te nemen. Wij verzeke ren ons tegen brand, oorlogsschade, onge vallen. In dit leven willen wij geen risico loopen! En in dat andere leven? Ook daar slui ten wij vaak een verzekering Wij wor den meer of minder godsdienstig, opdat wij later geen straffenden God tegenover ons zien. Dat is geen geloof! Dat is een carica- tuur van het geloof. God is geen agent bij wien wij een ongevallenverzekering afslui ten. God is de God van het Kruis, Die op Golgotha, het kruispunt, het snijpunt der wegen, staat en eischt: „ga uit!" In N. T.- sche taal: geloof. Het hoogste voor het Hoogste. „Die vader of moeder" ik kan er bijvoegen: man, vrouw, kinderen, geld, goed „liefheeft boven Mij, is Mijns niet waardig". Durf het onzekere voor het ze kere te nemen. God is ook een God van beloften. Als Abraham gelooft geeft Hij "de belofte: „Ik zal u zegenen„Ik zal u groot maken". „Ik zal u gevenZonder geloof komen we nooit tot de beloften Gods. Zij krijgen pas waarde als er geloof is. Als wij zelf den weg uitstippelen, den loop der dingen trach ten na te speuren, risico's ontwijken, ons zelf safe willen stellen, dan is er van ge loof geen sprake, nog minder van voor ons geldende beloften. Op het: „gaat dan heen" van Christus, volgt: „Ik ben met ulieden al de dagen tot de voleinding der wereld". Door het geloof alleen, dus, het onzekere voor het zekere durven nemen, risico dur ven loopen, is het mogelijk Gode te beha gen. Dat geloof echter is iets onverklaarbaars. Het openbaart zich als gehoorzaamheid. Toch is het dat niet alleen. Het is in zijn diepste wezen niet iets mannelijks, maar iets vrouwelijks; het is een volkomen over gaaf aan God, het is de opneming van Gods liefde en Gods wil in het hart. Het is een zeggen: „Wij willen, Heer, wat Gij wilt, help Gij ons nu overwinnen". Als ons ge loof zoo is, daad en overgaaf tegelijk, dan komt er een blijdschap, een vrede, een zalig heid in onze ziel, zoodat alle ellende der wereld diep onder onze voeten ligt. Wemeldinge. Wer ges. Wij hebben een woord voor de wereld, die sterft aan haar twijfel en strijd: het woord, dat slechts waarheid en liefde den weg tot den vrede bereidt. Wij weten een lied voor de wereld, door de eeuwen den menschen bewaard dat eenmaal de spies wordt verbroken, tot sikk'Ien geslagen het zwaard. Wij wijzen een weg door de wereld, in weedom en smarten verteerd: dat allen de liefde gelooven van God, Die de wereld regeert. Wij kennen een Heiland der wereld, Wiens liefde den kruisdood verdroeg, in Wien God nog altijd blijft zoeken het hart, dat naar Hem nimmer vroeg. Wij hebben een woord voor de wereld: een tijdperk van vrede breekt aan! Zijn Koninkrijk komt, én wij weten, dat eeuwig dit Rijk zal bestaan. (Vervolg.) Een andere serie fouten, welke uit de gezinsopvoeding voortkomen, tenzij men den kring van voortdurend verouderende betrekkingen om den kleine vergroot, wordt veroorzaakt door de onderlinge ver houding van de kinderen van één paar ouders. De plaats van de eerstgeborene, van. oudere of jongere broers cf zusters, van den benjamin enz. heeft steeds een eigen karakter en houdt het gevaar in zich besloten, dat het kind tot een eenzijdige le vensbeschouwing wordt geleid. Het is dan nog de vraag, of het een jongen of een meisje is, die een dergelijke bijzondere po sitie inneemt. Een jongste kind, een meisje, heeft het zeker veel moeilijker dan als het een jongen was geweest, doordat onze maatschappelijke atmosfeer van vooroor- deelen betreffende het overwicht van den man verzadigd is. Zoo'n meisje ervaart alle nadeelen van de laatstgeborenede andere kinderen zijn haar in kracht en verworven rechten vooruit. Buitendien worden haar gevoelens van minder-zijn door voortdu rende vergelijking met de sterkere jongens versterkt. Dit alles is uit den weg te rui men, als men het gezinsmilieu naar alle zijden openbaart en het op alle mogelijke manieren verbindt aan het levende ver keer in de maatschappij. De opvoedingssfeer, waarin zich alle on gunstige omstandigheden ophoopen en op scherpe wijze tot uitdrukking komen is die van het eenige kind. De moeilijkheden be ginnen meestal reeds bij de ouders. Slechts bij uitzondering toch vindt men een steek houdend motief (zooals dood van een der ouders, ziekte enz.) waarom aan een eenig kind broertjes en zusjes en daarmee zijn natuurlijke kameraadjes worden onthou den. Ik sta sceptisch tegenover de beweeg redenen, die de meeste ouders van eenige kinderen aangeven. Veelal wordt gewezen op economische moeilijkheden, een motief, dat hier al dadelijk gemakkelijk kan wor den ontzenuwd, want waar een gezin van drie leden reeds bestaat, oefent de tweede kleuter maar weinig nieuwen druk op de overigen uit. Althans in het begin. Vele dingen, die men voor het eerste kind aan schafte, van een wieg tot de al gauw te klein geworden kleertjes, blijven de meeste bruikbaar voor het tweede kindje. Veel geldt hiervan ook voor latere jaren. Van de werkelijke oorzaken, dat een tweede kind geen toegang tot het leven krijgt, noem ik: een overdreven voorzichtigheid, een zekere moedeloosheid tegenóver het leven, die geen kracht en liefde voor het opvoedingswerk geboren doen worden. Soms ligger de oorzaken dieper: gebrek aan liefde tusschen man en vrouw, een plotseling optredende vervreemding van elkaar, die echter niet tot scheiding leidt erz. Dit komt natuurlijk neer op een lief deloos, uit elkaar gereten gezinsmilieu. Een groote rol speelt hier zeer dikwijls de ker over de «.ustralië zal :e vlootactie r Australië aanbreken, •g" schrijft, waarbij de rijdkrachten i van haar Engelsche rachten ge- liezen wor- eraties van nsche slag- :liging van- kt. Madagascar. ïdigers van nderhande- ber van het getreden, zekere ver- het Vader- oen van Pé- rdnekkigen 3 garnizoen ringen zag dat gezien .n de Fran- (aan Fran- 7000 man inheemsche ongeveer oen kunnen de troepen onde onbe- v'oortduren, i slechts 48 heeft toch .B.: In men Vrij- "d, dat het voortgezet. r Beobach- duikbooten tot zinken i nog geen resultaten sche bond- in officieel >n verster- ansche in- :egaan. nst voegt m bestaan den oorlog la-oorlog. FFEN SS. n S.S. zijn Deutsches ■tel Noord- >ven, Huis Roermond, L 'eberstraat ■rnenunter- Concert- ieuwarden, am,school .cht, Deut- café Den hoe? Het leed, dat ons trof, is' hard, maar hoe staan wij er tegenover? Pro- beeren we ons misschien wijs te maken, dat we moeten trachten het te verge ten en er niet of zoo weinig mogelijk aan te denken? Zoeken we wat verzet en.af leiding? Zoo'n herdenking is zooals de bur gemeester van Middelburg op 17 Mei 1941 opmerkte onwaardig. Het is een vlucht uit de werkelijkheid. Staan we misschien te mokken, met een gebalde vuist en een vloek in het hart of op onze lippen? Dat zou vreese- lijk zijn. Wij moeten het lijden aanvaarden en Gods bedoeling daarmede trachten te verstaan. Het is een opvoedende maat- tement v. Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat zij, die geen brandstoffenkaart D. V. hebben ontvan gen, aangezien zij geen bonkaart J. K. of L konden inleveren, gedurende het tijd vak van 18 tot en met i23 ,Mei a.s. een aanvraagformulier MD 61 bij de plaat selijke distributiediensten kunnen indie nen ter verkrijging van een brandstof fenkaart DV, voor zoover zij daar recht op meenen te hebben. Tabaksdistributie. Naar aanleiding van de berichten in andere bladen, dat reeds op 16 Mei op de bonnen van de tabakskaart zou kun nen worden gekocht, deelt men van be voegde zijde mede, dat hieromtrent nog geen beslissing is genomen. S. P. T. meldt uit Londen: De groote zeeslag in de Koraalzee duurt nog voort. De slag is van Maan dag af aan den gang. Te Londen wordt de lijst van de tot zinken gebrachte sche pen nog aangevuld, zonder dat de eigen verliezen aan schepen worden genoemd. Slechts werd verklaard, dat tot nu toe drie vliegtuigen van de geallieerden zijn verloren gegaan. De opvatting, dat het verloop van den slag voor de geallieerden van zeer groot belang zal zijn, wordt be vestigd door een verklaring van den Australischen minister-president Curtin, in het Huis van afgevaardigden te Can berra afgelegd. Hij zeide o.m., dat het resultaat van den slag voor den afloop van den oorlog weliswaar niet doorslag- dediensten tijdstippen ■iet 30 Mei 'oor'extra- :haald. De door den c vast te Jen. verstrekt ivee maan- a melkers, en „vuilen bedrijven, waarin zoogenaamde „vuile arbeid" ver richt wordt. Gediplomeerde bakers, kraamverzorg sters enz. zullen, voor zoover zij per 1 Februari j.L voor een perriode van zes maanden extra rantoenen ontvangen hebben, thans geen extra rantsoenen ont vangen. Een nieuw soort zeeppoeder. Naar aanleiding van het bericht be treffende de bonaanwijzing voor fiet product „zeeppoeder nieuwe samenstel ling", worden van officieele zijde enkele hieronder volgende nuttige wenken ge geven ten aanzien van het practische ge bruik van dit nieuwe artikel. De eigenschappen van dit zeeppoeder verschillen in zooverre van die van het ZATERDAG 9 MEI 1942. Hjj kan en wil en zal in nood, Zelfs bij het naad'ren van den dood Volkomen uitkomst geven. (Uit Ps. 68:10.) Zon op onder 5.57 21.18 15 Mei Nieuwe maan. 23 Mei Eerste kwartier. Maan op onder 3.55 14.58 ZONDAG 10 MEI 1942. Wij, o verheven Majesteit! Gedenken Uw weldadigheid In 't midden van Uw heil'ge woning. Ps. 48 4 a. Zon op onder 5.56 21.17 15 Mei Nieuwe maan. 23 Mei Eerste kwartier. Maan op onder 4.01 16.05 gewone zeeppoeder, dat naar verhouding kleinere hoeveelheden bij het wasschm gebruikt moéten worden. Tevens dient niet met een warm sop te worden ge- wasschen, doch integendeel, bij een zoo laag mogelijke temperatuur van het wa ter. Daar 't nieuwe product wellicht reeds in den loop van deze maand verkrijgbaar zal zijn, zal men er nauwkeurig op moe ten letten, of men met zeeppoeder van de nieuwe of van de oude samenstelling te doen heeft. Indien men zeeppoeder van de nieuwe samenstelling ontvangt, is dit op de verpakking aangegeven. Stopzetting PIui mveeSteunregel ing. In verband met de toenemende werk zaamheden in den landbouw wordt de hulpverleening aan de door de inkrim pingsmaatregelen in nood geraakte pluimveehouders behalve voor de op eigen bedrijf tewerkgestelde kleine grondgebruikers gedurende de maan den Juni, Juli, Augustus en September stopgezet. Bond van Meisjesvereeriigingeni op Geref. grondslag in' Nederland. De jaarlijksche bondsdag van den Bond van Meisjesvereen. op Geref. grondslag in Nederland zal dit jaar Woensdag na Pinksteren te Amersfoort worden ge houden. Aan den bondsdag, die ditmaal slechts toegankelijk is voor één afgevaardigde per vereeniging, gaat aan den avond van Dinsdag 26 Mei een wijdingssamen komst vooraf, waarin zal voorgaan Ds B. Holwerda, Geref. pred. te Amersfoort. Op den bondsdag zal in de morgen vergadering het woord worden gevoerd door Mevr. Tj. Abels-Torenbeek van Zutphen, over: „Onze stuwkracht". In de middagvergadering zullen als sprekers optreden de heeren Ds R. J. v. d. Meulen, Geref. pred. te Utrecht, met het onderwerp: „Heeft ons leven zin?" en J. Schouten van Rotterdam, onder werp: „In den lentetijd". Aanmelding Arbeidsdienst. Daar op 1 Juli tien nieuwe kampen in bedrjjf zullen worden gesteld, blijft tot 2 Juni de mogelijkheid geopend tot vrij willige toetreding bij den N. A. D. voor de zomerkampen van 1 Juli tot en met 15 December. Jongelieden in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar, mits ongehuwd, kunnen zich voor vrijwillige dienstneming voor de Juli-kampen bij de aanmeldingsbu- reaux, gemeentehuizen en arbeidsbu- reaux voor dienstneming aanmelden; nog een beperkt aantal plaatsen zal be schikbaar worden gesteld, teneinde jon gelieden, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling by den open baren dienst of by het bijzonder onder wijs, gelegenheid te geven de voorge schreven arbeidsdienstplicht te vervul len. Deze laatste personen moeten bij in diensttreding op 1 Juli den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 2iy2 jaar. Opgemerkt wordt nog, dat vrijwillige dienstvervulling vrijstel ling van arbeidsdieiistplicht geeft. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 10 Mei 1942. 's Morgens tot 5.56 u. 's Avonds van 21.17 u. Maandag 11 Mei 1942. 's Morgens tot 5.54 u. 's Avonds van 21.19 u. Benoemingen. Benoemd tot dijk graaf van het waterschap „de Bathpol- ders", W. Kakebeeke en tot plaatsver vanger van den dijkgraaf D.' Butyn, bei den te Rilland-Bath.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1