Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER f IJl per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Lo§§e nummers 5 Weinig activiteit aan het Oostfront - Britsche kruiser tot zinken gebracht - Diego Suarez gevallen - Japan- sche vorderingen op de Philippijnen, Zes doodvonnissen in het groote bonnenproces. i. V R ÏJ D A G 8 M E I 19 4 2 56e JAARGANG - No, 183 Bureaux Lange Vorststraat 70, Gees Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J, FANOY Lange Giststraat 34 "en Noordweg155 Telefoon 3128 D i recte u r- H oof d red acteu r A. DE LANGE te Goes Advertentlën 12 rent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting DÜITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Aan uitgestrekte deelen van het O o s- t e 1 y k e front is het rustig. Slechts in de Noordelijke zone werden plaat selijke, maar hevige gevechten geleverd, waarbij de vijand zware verliezen leed. De Wurtembergsche vijfde en de Sile- zische achtste divisie lichte infanterie hebben zich bijzonder onderscheiden bij zware aanvalsgevechten onder de moei lijkste weers- en terreinsomstandighe den. In Lapland en aan het front van Moermansk bleven onze tlgenaan- vallen een geslaagd verloop hebben. Nieuwe aanvallen van sterke vijande lijke strijdkrachten werden afgeslagen. Bij luchtaanvallen op het gebied van Sebastopol, waaraan ook door Kro atische vliegers werd deelgenomen, wer den bomtreffers in havens en op vlieg veldinstallaties waargenomen. In Noord-Afrika hebben afdee- lingen 'der Duitsche luchtmacht concen traties van Britsche auto's verstrooid en bomtreffers geplaatst tusschen op een woestijnvliegveld staande vliegtuigen. Op Malta werden vestingwerken en vliegvelden, voor het eiland Oozzo zeedoelen met succes gebombardeerd. Voor de Zuidkust van Enge land hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag een vrachtschip van 2500 ton en een bewakingsvliegtuig tot zinken ge bracht. Andere aanvallen waren gericht op belangrijke militaire doelen in een haven ten Noorden van Dover. Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de vijandelijke ravitaillee- ringsscheepvaart voor de Oostkust van Noord-Amerika en in de Caribische Zee 22 koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 128.000 ton tot zinken gebracht en twee schepen met een geza- menlijken inhoud van 17.000 ton door torpedotreffers zwaar beschadigd. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op het gèbied van West- en ZuidwestDuitsch- 1 a n d storingsaanvallen ondernomen, die geen militair resultaat hadden. Door nachtjagers en luchtdoelgeschut werden zeven der aanvallende vliegtuigen neer geschoten, nadat overdag reeds vijf vij andelijke vliegtuigen in luchtgevechten bij de Kanaalkust vernietigd waren. Bij de successgn van Duitsche duik booten heeft zich de duikboot welke on der, bevel van korvet-kapitein Zapp staat, bijzonder onderscheiden. De eer ste luitenant Ostermann heeft gisteren zijn 95ste en 96ste overwinning in de lucht behaald. Italiaansch weermachtsbericht. Ten Oosten van M e k i 1 i werden vij andelijke pantserwagens door het gecon centreerde en doeltreffende vuur van oïize artillerie gedwongen terug te kee- ren. Aanvallen van vliegtuigen van de As op versterkingswerken en installaties op Malta veroorzaakten in het gebied der doelen felle branden en hevige ontplof fingen. Een overval, die Britsche elementen op het eiland K u f oten Zuiden van Kreta, trachtten te ondernemen, werd door ons garnizoen prompt afgeslagen. Engelsche kruiser1 ert torpetloboot- Jager tot zinken gebracht. A.N.P.. Naar de Britsche berichten dienst thans toegeeft, is de 10.000 ton metende kruiser „Edinburgh" door vij andelijke actie tot zinken gebracht. De Engelsche admiraliteit heeft, vol gens D.N.B., voorts bekendgemaakt, dat de torpedobootjager „Jaguar" tot zin ken is gebracht. De komende operatie!» in het Oosten. (D.N.B.) Aan het Oostelijk front ontwikkelen de dingen zich, naar Duit sche militaire verklaringen, voortdu rend in de richting van de komende sla gen. Van Duitsche zijde heeft men reeds herhaaldelijk naar voren gebracht, dat, de voor de komende operaties gereed gehouden Duitsche reserves tot nog toe op geen enkele plaats aan het oostelijk front in den strijd zijn gebracht. Reeds sedert weken komt de activi teit aan het Oostelijk front weer uit sluitend van de zijde van de Duitsche troepen en hun bpndgenooten. Hun doel is nog steeds het vormen van de gun stigste uitgangsposities voor stormaan vallen. Onder het motto „zorgvuldige voorbereiding van de komende gebeur tenissen" heerscht aan het geheele front aan Duitsche zijde koortsachtige bedrü- vigheid. Burgerbevolking heeft Le ningrad ontruimd. (A.N.P.) Exchange Telegraph meldt uit Leningrad: v De stad Leningrad is, naar thans kan worden gemeld, bijna geheel door de burgerbevolking ontruimd. Slechts het garnizoen, dat de laatste weken nog aanzienlijk ia versterkt, en de arbeiders der bewapeningsbedrijven zjjn in de stad gebleven. De maatregel werd getroffen om het ravitailleerlngsprobleem van de belegerde stad te vergemakkelijken. Nieuwe Japansche vorderingen. (D.N.B.) Domei meldt, dat Japan sche troepen aan land zijn gegaan op het eiland Caballo, ten Zuidwesten van Cor- regidor, en -het eiland geheel hebben bezet. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, bevonden zich bij den val van Corregidor naar schatting 11.500 personen op de eilanden in de Baai van Manilla. Naar het ministerie van oorlog in dit verband mededeelt, zijn deze personen vermoedelijk allen in krijgsgevangen schap geraakt. Het Amerikaansche departement van Marine maakt de namen bekend van de 3 mijnenvegers en de 2 kanonneerbooten die bij Corregidor tot zinken werden ge bracht. (D.N.B.) Een woordvoerder van Tsjoengking heeft medegedeeld, naar de Britsche berichtendienst meldt, dat de Japansche troepen, die langs den Bir- maweg oprukken, Tsjefang, dat 25 mij len over de grens van Joenan is, hebben bereikt. (D..N.B.) Naar de „Nitsji Nitsji S jimboen" meldt, maken berichtenuit Tsjoengking gewag van het feit, dat maarschalk Tsjang Kai-sjek zich met vier divisies naar de grens van Birma heeft begeven om generaal Stilwell te helpen. DE STRUD OP MADAGASKAR. Vijancfélijkhedert gestaakt in Diego Suarez. (D.N.B.). In bevoegde Fransehe krin gen heeft men Donderdagavond beves tigd, dat de vijandelijkheden te Diego Suarez gestaakt zijn. De verdedigers der stad en van het vlootsteunpunt. voeren onderhandelingen met de Engelsehen over de modaliteiten van den wapenstil stand. Voorts is bevestigd, dat Antsirane, een der belangrijkste steden aan de baai van Diego Suarez, gevallen is. Men legt er te Vichy echter den na druk op, dat dit staken der vijandelijk heden alleen betrekking heeft op Diego Suarez en dat de strijd in het achterland wordt voortgezet. Engelsche zeestrijdkrachten zijn Don derdagmiddag om 15 uur 30 de haven van Diego Suarez binnen geloopen. Korte berichten. Van het begin van den veldtocht in het Oosten tot eind April -1942 hebben de Bolsjewisten, naar te Berlijn van mi litaire zijde verluidt, in totaal 21.267 vliegtuigen verloren. Volgens een mededeeling van den Britschen berichtendienst heeft Cripps in het Lagerhuis medegedeeld, dat, alvo rens het Huis op Pinksterreces gaat, een openbaar debat van twee dagen over den oorlogstoestand zal worden gehouden. (D. N. B.). Met het oog op de bij zondere eischen van den oorlog worden in het Duitsche Rijksgebied ook dit jaar Hemelvaartsdag en Sacramentsdag naar de op deze dagen volgende Zondagen ver schoven. (Afip). De Turksche autoriteiten hebben voorzorgsmaatregelen getroffen langs de grenzen van den Kaukasus, van Iran en Irak. (Stefanl). Bij arrest van heden zijn alle Joden, tusschen de 19 en 55 jaar, ook al gelden te hunnen gunste uitzon deringsbepalingen, in Italië tot arbeids dienst verplicht. Polders en waterschappen. De wnd Commissaris der Prov. Zeeland heeft be noemd tot lid van de vaste commissie voor de vereeniging van polders of wa terschappen in deze provincie, den heer C. PhilipSe, fd bestuursraad der provin cie, te 's-Heer Arendskerke. Aan den heer H. W. van Gorsel te 's-Heer Arendskerke is' eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van den Jacobapolder. Benoemd tot dijkgraaf van den Vis- scherpolder dhr D. F. Dieleman en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf dhr A. Scheele, beiden wonende te Axel. De thee is op komst. In de Staatscourant van 7 Mei is een beschikking opgenomen, waarbij het af leveringsverbod van thee door theepak kers aan grossiers en detaillisten onder bepaalde voorwaarden is opgeheven. Wel is waar is aflevering van de thee aan het publiek hiermede nog niet toe gestaan, doch het tijdstip, waarop dit zal geschieden, zal nu toch niet lang meer op zich laten wachten. De datum, met Ingang waarvan de thee door het publiek kan worden gekocht, zal nog nader wor den bekend gemaakt. Tabaksdistributie vervroegd. Naar het Vad. verneemt, is de in gangsdatum voor de distributie van ta baksproducten met twee dagen ver vroegd, n.l. van 18 op 16 Mei a.s. Men zal dus Zaterdag over een week voor het eerst sigaren, sigaretten en tabak kun nen koopen op den eerst aangewezen bon van de tabakskaart. Verkoop van snoeperijen. In verband met'de voorbereiding van de distributie van versnaperingen is de verkoop daarvan aan het publiek gedu rende het tijdvak van Vrijdag 8 Mei tot en met Zaterdag i6 Mei a.s. verboden. Onder versnaperingen vallen voor de toepassing van dit verbod alle suiker werkartikelen en alle chocolade-artike len. Hiertoe behooren dus onder anderen borstplaat, fondants, bruidsuikers, ule vellen, caramels, toffee's, drups, nougat, boterhamstrooisel, zooals hagelslag, muisjes, e.d., dragee's, hoestbonbons, z.g. Engelsche drop, kauwgummi, schuimpjes, pepermunt, alle soorten bon bons en chocolade in alle vormen, zooals tabïètten, reepen, staven enz. De aandacht wordt er op gevestigd, dat medicinale drop, zooals zoute drop (jujubes), katjesdrop e.d., laurierdrop, pe.ctorales, salmaniakpastilles enz., niet oncler de distributie zal vallen en het verkoopverbod daarop derhalve evenmin van toepassing is. Centraal i Beheer. De N. R. C. meldt:: Het bericht, als zou Dr C. van den Berg zijn benoemd tot directeur van Centraal Beheer, als op volger van Dr Posthuma, is onjuist. Dr Posthuma is reeids op 30 April 1939 als president-directeur afgetreden en hij is sindsdien adviseur van Centraal Beheer. Van een benoeming van Dr van den Berg is geen sprake. Inschrijving van volkstuinen. Op grond van de „Bodemproductiebe- schikking 1942 volkstuinen" zijn alle volkstuinders verplicht voor 12 Mei a.s. een aanvrage om inschrijving van hun volkstuin in te dienen bij de Landbouw- Crisis-Organisatie. Als de volkstuinder niet, of niet tijdig, aan deze verplichting voldoet, stelt hij zich aan moeilijkheden bloot. Schema van de N. S. B. Op den scholingsdag van de N.S.D.A.P. en de N.S.B. voor de drie noordelijke pro vincies, te Leeuwarden gehouden (van welke bijeenkomst wij reeds verslag ga ven) heeft Ir Mussert o..m. een schema ontwikkeld van de Nat. Soc. Beweging, zooals die zal worden gevormd. Bovenaan staat het Nederlandsche volk van negen millioen zielen. Het klop pend hart van dat volk is de Nationaal- Socialistische Beweging. Vandaar uit worden zes groote nationaal-socialisti- sche arbeidsgemeenschappen gevormd, te weten, 1. de arbeidsgemeenschap van de voedselvoorziening, zooals deze thans is georganiseerd in den Landstand2, de economische groep van het Arbeidsfront 3. de medische dienst; 4. opvoeding en onderwijs; 5. de cultureele werkers; 6. de dienaren van staat en gemeente. Mussert deelde eveneens mede, dat Ne derland straks zal worden verdeeld in 70 grondgebieden, die ieder een logisch afgerond geheel zullen vormen. Volgens dit principe zal de Nationaal-Socialisti- sche Beweging straks uit 70 kringen be staan. Een zelfde verdeeling in distric ten zal worden doorgezet in organisaties als Winterhulp en Arbeidsfront. Schaakkampioenschap van Nederland. De onderhandelingen in den Neder- landschen Schaakbond betreffende een wedstrijd om het kampioenschap van Nederland hebben thans tot een resul taat geleid. Eind Juli zal te Leeuwarden een tienkamp worden gespeeld, waarvoor de tien beste Nederlandsche schakers buiten Dr Euwe dan zullen worden uitgenoodigd. De winnaar van dit toernooi zal dan Dr Max Euwe uitdagen tot een tweekamp met als inzet den titel van kampioen van Nederland. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. 10 Mei tot en met 16 Mei 1942. 24 A brood 4 rants, brood of gebak. 24 B brood y2 rants, brood of gebak. 24 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 24 B vleesch 14 rants, vleesch of vl.w. 24 A aardapp. 1*4 kg. aardappelen. 24 B aardapp. y2 kg. aardappelen. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 279 algem.1 kg. suiker. 280 algem.500 gram jam of 250 gram suiker. 277, 281, 285, 289 algem.1 rants, bloem, brood of gebak. 4-09,4-10 res.250 gram rijst. 283 algem.250 gram peulvruchten. 284 algem. a 250 gram gort. 287 algem.100 gram vermicelli of maizena. 278, 282, 280, 290,294 algem. 100 gram kaas. 21A t/m 24 A melk 31/2 liter melk. 21 B t/m 24 B melk 1% liter melk. 18 April tof en met 13 Juni 1942. 288 algem.250 gram kofflesurrogaat. 9 Mel tot en met 16 Mei 1942. 24 botery2- rants, boter of Spijsolie. 24 vety2 rants, boter, margarine vet of spijsolie. BIJZONDERE RANTSOENEN. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 291 algem250 gram peulvruchten. 3-12 of 4-12 reserve 400 gram sinaasappelen. VRIJDAG 8 MEI 1942. Gy richt mijn voet, dat hy zich nim mer stoot. Gü zyt voor my een Schild in allen nood. (Uit Ps. 50: 6.) Zon op onder 5.59 21.15 15 Mei Nieuwe maan. 23 Mei Eerste kwartier. Maan op onder 2.27 13.45 Diverse artikelen. 1 April tot en met 13 Juni 1942. 10 petroleum 2 liter petroleum. 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Mel tot en met 31 Mei 1942. 293 algem. 1 rants, zeep. J Zeep1 rants, zeep. J toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mel tot en met 31 Aug. 1842. U textiel (mannen)50 gram scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen ls verlengd. Tot en met Zondag 31 Mei: -gil, 228, 272 algemeen (zee;4); G, H, I zeep, toilet zeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 9 ftlei: 23 brood, vleesch, aardappelen; 3-04, 4-04 reserve (sinaas appelen). (A.N.P.) Gisteravond heeft het Deut sche Obergericht uitspraak gedaan in het proces tegen de 23 verdachten, betrok ken bij de inbraak in het distributiekan toor te Amsterdam en den daarop ge volgden bonnenhandef op groote schaal. Het vonnis luidde: A. Thuring, boekhouder, Amsterdam, doodstraf (eisch: doodstraf). L. Kesseler, bankwerker, Amsterdam, doodstraf (doodstraf). A. van Batum, monteur, Amsterdam, doodstraf (doodstraf). C. de Vries, metaalarbeider, Amster dam, doodstraf (doodstraf). A. Pots, koopman, Amsterdam, dood straf (doodstraf). P. A. van Dieren,/pensionhouder, Den Haag, doodstraf (doodstraf). H. G. Meyer, electro-technicus, Am sterdam, 15 jaar (15 jaar). Ch. F. J. Bakker, schilder, Amster dam, 15 jaar (15 jaar). K. de Voogt, kok, Den Haag, 15 jaar (doodstraf). J. L. Doornheim, koopman, Den Haag, 15 jaar (doodstraf). P. Di'ngenouts, lasscher, Amsterdam, 10 jaar tuchthuis (12 jaar tuchthuis). j. Petersen, koopman, Den Haag, 10 jaar (15 jaar). J. D. Kesseler, stoker, Amsterdam, 9 jaar (12 jaar). J. Schouten, veehandelaar, Oostzaan, 6 jaar (9 jaar). W. Kila, koopman, Den Haag, 3Vs jaar (5 jaar). S. Brilleslijper, kellner, Amsterdam, 3 jaar (4 jaar). J. D. Daudeij, koopman, Den Haag, 3 jaar (5 jaar). S. Turfryer, koopman, Den Haag, 3 jaar (4 jaar). A. J. Bronk, machinist, Den Haag,2 jaar (3 jaar). F. J. de Bie, monteur, Den Haag, 2 jaar (3 jaar). A. van Es, teekenaar, Den Haag, 2 jaar (3 jaar). A. Brillesiyper, vrijgesproken (vrij spraak). Mr M. H. Huygens, advocaat, Den Haag, 9 maanden gevangenisstraf (1 jaar gevangenisstraf). Allen met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring der in beslag geno men goederen. Toelichting. De president vestigde er de aandacht op, "dat dit proces het omvangrijkste is, dat een Duitsch Gerechtshof buiten de grenzen van het Rijk te beoordeelen kreeg. Meer dan 200 personen zijn er bij betrokken. De 23 verdachten, die thans terechtstaan, vormen hiervan slechts de voorhoede. Nadat spreker de nuchtere feiten, die boekdeelen spreken, had gememoreerd, somde hy nog eens de aantallen toewy- zingen en rantsoenen op, die werden ont vreemd. Deze loopen in de duizenden en vertegenwoordigen, in levensmidde len omgezet, een hoeveelheid die vol doende is om een stad van- 80.000 inwo ners een jaar van vet, een van 26.000 in woners van brood en een van 11.000 in woners van meel en een van 40.000 in woners van kolen te voorzien. Het Obergericht ontleent zijn compe tentie om in dezen te ©ordeelen aan de Verordening 52/1940 van den Rijkscom missaris. De Nederlandsche wet en de aangehaalde verordening stellen niet strafbaar het verhandelen van blanco toewijzingen. Deze worden door haar als „waardelooze" papieren beschouwd. Dat deze opvatting niet strookt met een ge zond rechtsgevoel blijkt wel uit het prac- tisch gebruik, dat verdachten er van hebben gemaakt. Voorts werd hier overtreding der Kriegswirtsehaftsverordnung ten laste gelegd. Deze moet, ten gevolge der be zettingen, ruimer dan in den tekst voor zien, Worden geïnterpreteerd. Waarbij 1 niet moet worden vergeten, aldus .de president, dat Duitschland en Neder- I land op voedselgebied op allernauwste wijze thans verbonden zijn en nagenoeg één gemeenschap geworden. 1 Wanneer o.a. is aangevoerd, dat de Nederlandsche rechter reeds een enkel vonnis heeft uitgesproken, dan moet er I rekening mede worden gehouden, dat deze den samenhang van het complot niet kende en slechts beschikte over een klein deel der benoodigde gegevens. Had hy deze alle ter beschikking gehad, dan zou hij tot de overtuiging zijn gekomen, dat hy in dezen niet competent was. Deze vonnissen hebben geen geldigheid, om dat voorts voorop moet staan, dat de be- oordeelende instantie ook werkelijk tot oordeelen bevoegd is. De Nederlandsche rechter was dat niet, omdat deze affaire door de groeiende lotsgemeenschap tus schen beide landen en door haren om vang, meer is dan alleen een Nederland sche aangelegenheid. Zeker onder de hui dige omstandigheden. Dat verscheidene der verdachten niet konden weten, dat de toewyzingen van diefstal enz. afkomstig moesten zy'n, is volgehs den president niet aanvaardbaar. Ten aanzien van hen, over wie de doodstraf werd uitgesproken, merkte de president o.a. op, dat zij zich ten koste van het eigen volk op lage wyze direct hebben verrykt. Ten aanzien van De Voogt en Doorn heim heeft het Obergericht genade voor recht laten gelden. 'Wat mr Huygens betreft, hem is niet meer ten laste gelegd dan hijzelf heeft toegegeven. Deze advocaat heeft een smet geworpen op de eer van zijn stand. Dat hij niet volkomen op de hoogte was van de strafbaarheid van zijn cliënt is te zijnen voordeele uitgelegd. Tot besluit wees de president er op, dat het Obergericht, gezien den omvang van het ontvreemde en de beteekenis der daad, niet milder heeft kunnen oor deelen dan het heeft gedaan. Hy bracht dank aan de politie-instanties en aan de verdedigers voor hun medewerking in het proces.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1