Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie DONDERDAG 7 MEI 1942 56e JAARGANG No. 182 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J, J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 DI recte u r- H oof d redacte u r A, DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.W per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0,21 Losse nummers 6 gent Advertentiën 12'cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Conclusiën uit 1891. Succes op Dultsohe aanvalsoperatles - Verschillende luohtaanvallen - Corregldor in Japansohe handen - Japanners in Akyab - stand op Madagascar. Kraohtigo Fransche tegen- J IV Het eerste Christelijk Sociaal Congres, dat in 1891 gehouden werd heeft voor vele maatschappelijke vraagstukken zijn standpunt bepaald. Richtlijnen werden getrokken en con clusiën vastgesteld, die de juiBte weg aanwezen om uit de sociaile nood te ge- rSiksQi Het individualisme had in verkeerden zin zijn duizenden verslagen. De arme maatschappelijk zwakkeren werden ge ëxploiteerd: Ongelimiteerde werktijden, vrouwen- en kinderarbeid, vaak ontstel lend lage loonen en droeve woningtoe standen. Als gevolg van dit alles hooge sterftecijfers, veel t.b.c. en een zwak op groeiend geslacht. We halen nu een paar van de conclu sies aan, die de „Algemeene beginselen" bevatten. I. De Heilige Schrift leert, dat de menschelijke samenleving niet naar eigen goedvinden kan worden ingericht, maar gebonden is aan de wetten, die daarvoor door God zeiven in de Schep ping en in Zijn Woord zijn vastgesteld. III. Afwijking van deze wetten en or dinantiën, door God gesteld, is in het al gemeen de oorzaak van alle sociale mis standen. Door haar toch hebben de verschei denheden, die krachtens de Schepping onder de schepselen bestonden, haar eenheid verloren, zij zijn in tegenstellin gen veranderd en de schepselen zelve in een vijandige houding tegenover God en elkander gesteld. V. Het groote algemeene beginsel voor de oplossing der Sociale kwestie behoort naar de Schrift dat der gerechtigheid te zijn, d.i. de aanwijzing voor /ieder mensch van die plaats, welke hij naar Gods ordinantiën tegenover God en alle andere schepselen heeft in te nemen. VI. Het is daarom geheel in overeen stemming met de Heilige Schrift om: a. den mensch niet slechts de voorbe reiding voor zijn eeuwige bestemming, maar ook de vervulling zijner aardsche levenstaak mogelijk te maken; b. het onderscheid en verband van deze dubbele roeping door de instelling van de Zondag naast de werkdagen ook op politiek terrein te handhaven; c. van het kruis van Christus uit, dat de verzoening met God ons predikt, alle verhoudingen der menschen nieuw te re gelen en in hare oorspronkelijke ge daante te herstellen, meer bepaald op sociaal terrein. d. armoede en ellende, vooral verar ming te voorkomen e. opeenhooping van kapitaal en grond bezit tegën te gaan, en f. voor ieder mensch naar zijn stand een onbezorgd l°ven en een „mensch- waardig bestaan" te begeeren. Dr C. v. d. Berg directeur van Centraal Beheer. Naar de N. R. Crt. verneemt, is Dr C. v. d. Berg, oud-directeur-generaal van de volksgezondheid, benoemd tot direc teur van Centraal Beheer, als opvolger van Dr Posthuma. Uitkeering bij de geboorte van een kind. De centrale persdienst van het N.A.F. deelt mede, dat de arbeidscontractanten in dienst van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart en van het departement van landbouw en vis- scherij in afwachting van een nadere re- - geling bij geboorte van een kind in hun gezin aanspraak kunnen maken op een uitkeering van f 55. Deze regeling is terügwerkefide kracht verleend van 1 November 1941 af. Diefstal tijdiens het vervoer*. Het komt tegenwoordig meer dan eens voor, dat goederen tijdens het vervoer worden ontvreemd. Velen verzenden hun goederen nog steeds in verpakkingen, die opschriften dragen zooals: vet, vleeschwaren, zeep, koffie, suiker e.d., waardoor de diefstal in de hand wordt gewerkt, of in doozen en kisten, die door een onvoldoende slui ting of verpakking den inhoud gemak kelijk bereikbaar maken. Vaak ook verlangen de verzenders of ontvangers van de expediteurs, dat zij de goederen uit of in de opslagplaats sjou wen, ook als hun transportmiddel daar door onbeheerd buiten moet blijven staan en de kans op diefstal wordt ver groot. Den verzenders van goederen wordt daarom in hun eigen belang dringend aangeraden met de expediteurs overleg te plegen over de wijze, waarop de dief stal van goederen ^tijdens het vervoer kan worden tegengegaan en de vervoer ders by te staan in hun voortdurenden strijd tegen den diefstal van goederen, die aan hen ter verzending zijn toever trouwd. DUIT8CHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Aan het O o s t e 1 k e front leidden Duitsche aanvalsoperaties tot succes. Verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand werden afgeslagen. IndeNoolrdeiyke zone van het Oosteljjke front herstelden de Duitsche troepen door een moedigen, systematisch voorbereiden aanval de verbinding met een belangrijk steunpunt, dat door den vijand was ingesloten. Het onder bevel van generaal-majoor Scherer staande garnizoen van dit steunpunt heeft sedert 21 Januari 1942 in zware verdedigings gevechten met groote dapperheid stand gehouden tegen de talrijke aanvallen van sterkere vijandelijke strijdkrachten. In Leningrad ontstonden bij de beschieting van wapenfabrieken langdu rige branden. Achter het Oostelijke front werden op verschillende plaatsen gewapende bolsje wistische benden vernietigd. De gevechten in Lapland en aan bet front van Moermansk duren voort. Na het afslaan van vijandelijke aanvallen zijn onze troepen op vele plaat sen tot den tegenaanval overgegaan. Gevechtsvliegtuigen hebben met goed gevolg militaire installaties in S e b a s- topoi, op DKrim en in het Kau- kasische binnenland gebom bardeerd. InNoord-Afrikabij aanhou dende zandstormen geringe verkennings actie aan weerskanten. De aanvallen op LaValettaen vliegvelden op M a 11 a werden met goede resultaten voortgezet. In den nacht van 4 op 5 Mei geraak ten lichte zeestrijdkrachten, die in Het Kanaal opereerden, in gevecht met vijf Brit3che torpdobootjagers, waarvan er eenige door geschutvuur beschadigd werden. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren spoorweg- en fabrieks- emplacementen in de Engelsche kuststad Folkestone met succes aangevallen. Britsch© bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht systeemlooze storingsvluchten naar Z.- Duitsch- 1 a n d. Zij lieten enkele bommen vallen op kleine steden en plattelandsgemeenten Nachtjagers en afweergeschut schoten drie bommenwerpers neer. Luitenant Koeppen behaalde gisteren aan het Oos telijk front zijn 85ste overwinning in de lucht. Italiaansch weermachtbericht. Aan het front iriCyrenaica wer den de operaties aan weerszijden door zandstormen beperkt. De bombardemen ten door de afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen op vlootbases en vliegvelden op Malta werden voortgezet. Duitsche jagers hebben een Spitfire neergeschoten. Moslkou tegienl landingen In het' Westert. Blijkens een bericht uit Ankara in de „National Zeitung" schrijft het blad van het Sowjet-leger, „Rood© Ster": „Wan neer onze bondgenooten van meening zjjn, dat een door hun gevormd plan voor een actie tegen het Europeesche continent een gemakkelijke taak betee- feent, dan is dat een ernstig zelfbedrog. Het zou beter zijn, wanneer zij hun aan dacht niet verdeelen over allerlei moge lijkheden, maar liever op datgene, wat wij van hen mogen verwachten op grond van de beloften, die zij ons gegeven heb ben". Het Sowjetblad eindigt zelfs met een beroep op de Geallieerden, af te zien van landingspogingen. Stalin en zijn raadgevers houden het blijkbaar voor den veiligsten koers, dat de geallieerden boven al de Sowjet-Unie van oOrlogsma- terieel voorzien. Krachtiger* Frhnsche tegenstand op Madagaskar. (D. N. B.). Naar de Britsche berich tendienst meldt, wordt in toonaangeven de kringen te Londen verklaard, dat het verzet tegen de Britsche strijdkrachten op Madagaskar krachtiger is geworden. De Britsche troepen zijn tot dusver on geveer 40 km opgerukt. De doelen te Diego en Suarez en in Antisiranq zijn echter nog niet veroverd. Het door het Britsche ministerie van Oorlog en de admiraliteit uitgegeven communiqué spreekt van vastberaden tegenstand in het Noorden. De verliezen zijn vandaag derhalve zwaarder dan gis teren. In een te Vichy gepubliceerd over zicht van de situatie op het eiland wordt gezegd, dat alle pogingen van de aan vallers zich van de zeè- of van de land zijde uit meester te maken van het vloot- steiunpunt en de stad Diego Suarez tot nu toe met verliezen voor den vfland zjjn afgeslagen. Woensdagochtend versterk ten de Britsche strijdkrachten haar luchtaanvallen, die mogelijk gemaakt zijn door de aanwezigheid van een vlieg kampschip. Een aantal der aanvallende vliegtuigen werd neergeschoten door de Fransche strijdkrachten. Te Vichy is officieel medegedeeld, dat de Fransche marine by de eerste Brit sche aanvallen de duikboot „Beveziers" en den hulpkruiser „Bougainville" heeft verloren. Het grootste deel der opvaren den is gered. Het Engelsche eskader, dat in de Cou- rierbaai in de nabijheid van Diego Su arez kruist, omvat in totaal 23 schepen. Hieronder bevinden zich 5 groote, 12 middelmatige en 6 kleine schepen. Den geheelen dag door hebben de En- gelschen, naar verder in het telegram gezegd, wordt, de luchtaanvallen met versterkte kracht voortgezet. Het Fran sche liuchtwapen werd met alle toestel len voor den afweer in den strijd gewor pen en de tegenstand duurt voort. De gouverneur-generaal voegt er echter in zijn telegram nog aan toe, dat de situa tie kritiek blijft. Corregidor in Japansohe handen. Uit Stockholm: Naar de Britsche be richtendienst meldt, heeft het Australi sche hoofdkwartier medegedeeld, dat Corregidor heeft gecapituleerd. Een communiqué uit 't hoofdkwartier van generaal Mac Arthur bevestigd, dat de vesting Corregidor, na vier maanden te hebben stand gehouden, is gevallen. Akyab veroverd? Het Japansche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat in Birma opereerende Japansche troepen op 4 Mei het vlieg veld van Akyab aan de Golf van Benga len bezet hebben. Daardoor ligt Calcutta, dat 500 km van Akyab verwijderd is, binnen het bereik der Japansche lucht macht. Ofschoon men nog niet over officieele bevestiging beschikt, neemt men in wel ingelichte kringen te Tokio aan, dat in middels ook de stad Akyab bezet is. De strijd wordt, volgens Tojo pas in de toekomst beslist. (D.N.B.) Op de vergadering van den bond van wapenfabrikanten heeft de premier, Tojo, verklaard, dat Japan wel iswaar sedert het begin van den oorlog buitengewone successen heeft geboekt, maar dat de kwestie van overwinning of nederlaag definitief pas in de toe komst wordt beslist. Amerika en Engeland treffen thans koortsachtig toebereidselen voor den a.s. beslissenden strijd, om met gebruikma king van hun vele hulpmiddelen op het gebied van grondstoffen de schande uit te wisschen van de bittere nederlagen uit het eerste stadium. In dit tijdsgewricht is het Japans drin gende plicht de noodzakelijke bewape ning beschikbaar te stellen, de totale oorlogvoering te versterken en daardoor ook op het gebied der wapenindustrie by te dragen tot de verplettering van Engeland en de V. S. Korte berichten. Het Engelsche Lagerhuis heeft be sloten een strafvervolging in te stel len tegen een lid, dat„ berichten had doorgegeven betreffende een geheime zitting van het parlement. (D.N.B.) ]?e Bulgaarsche regeering heeft besloten tot aanwerving van 25.000 ar beiders voor den aanleg van nieuwe we-, gen in Bulgarije, vooral in de bevrijde gebieden. In Tsjoengking wordt volgens de „Kölnische Zeitung" gezegd, dat de aan- vals-operaties die door de Chineesche troepen ifi de richting Nanking zouden worden ondernomen tot de inneming van verscheidene fabrieken, arsenalen en spoorwegstations hebben geleid. Ook in Hangjoe zouden Chineesche troepen zijn binnengedrongen. Exchange Telegraph meldt uit Je ruzalem, dat opnieuw een aanslag is ge pleegd op den plaatsvervangenden Brit- schen politiechef. Een bom ontplofte voor zijn huis en beschadigde de auto, waarin liij zich met enkele anderen be vond. Allen bleven ongedeerd. Ned. Arbeidsfront. De Persdienst van het N.A.F. meldt: Om alle misverstanden te voorkomen moet erop gewezen wórden, dat het Ge neraal Pardon slechts geldt voor hen, die op 15 Juli 1940 nog lid waren van een erkende vakorganisatie. Zy, die dus voor dien datum uit een vakorganisatie zijn getreden, komen niet in aanmerking voor het Generaal Pardon. Vle«#ohver*koop op Maandagi ert Dinsdag. In de Vee- en Vleeschverordening 1942 ie vastgelegd het verbod tot het verkoo- pen en afleveren van vleesch, vleesch waren en gerechten, waarin vleesch is verwerkt, aan de verbruikers op Maan dagen en Dinsdagen. In het op 0' Mei verschenen voedsel- voorzieningsblad van de bedrijfsorgani satie voor vee en vleesch is opgenomen een besluit, waarin van de ontheffings mogelijkheid gebruik is gemaakt tot het toestaan van verkoopen en afleveren door den kleinhandel tegen het in ont vangst nemen van andere soorten distri butiebescheiden van de genummerde bon nen van de levensmiddelenkaart; dat zyn voornameiyk z.g.n. wehrmachtsmarken en ziekenbonnen. De nieuwe ontheffing staat tevens toe verkoop en aflevering op genoemde dagen van voorwaardeiyk goedgekeurd vleesch (over de vrijbank) en van gesteriliseerd vleesch. Beperkte uitgifte vanl BChoenteribonnen. In verband met een te treffen wyzi- ging in de schoenendistributie, waarom trent binnenkort nadere berichten zul len worden gepubliceerd, zullen de plaat selijke distributiediensten in de maand Mei geen schoenenbonnen 1 aan perso nen van 16 jaar en ouder uitreiken. Der halve dienen personen van 16 jaar en ouder in Mei ook geen aanvraagformu lieren voor bon 1-schoenen by de distri butiediensten in te leveren. Aanvragen van personen beneden 16 jaar en aan vragen van personen boven 16 jaar voor werkschoenen, bon 2-schoenen of pan toffels kunnen in Mei wel worden inge diend. Naar het Oostfront. In het kamp van den Ned. Arbeids dienst te Eeze bij Steenwijk, zijn gister morgen drie afdeelingen van den N.A.D. bestaande uit ongeveer 400 manschap pen, beëedigd in verband met hun a.s. vertrek naar het Oostfront. De Generaal-Arbeidsleider De Bock, sprak de mannen toe, om hen te wijzen op de zeer belangrijke gebeurtenis der eedsaflegging, het afleggen van den eed van trouw aan den Führer van 't Groot- Duitsche Rijk. De leiding van den N.A.D. waardeert het in hooge mate, dat deze mannen vrijwillig vertrekken. Zorgt er voor, al dus spreker, dat de goede geest, discipli ne en kameraadschap van den NA.D. ge handhaafd blijven. Na de beëediging nam Reichsarbeits- fuehrer Hierl het woord. Gy wilt in de zen grooten tijd, waarin het lot van Europa voor eeuwen wordt beslist, met uw jonge kracht niet werkloos thuis zit ten, gij wilt daar bij zijn. Nooit zullen Nederlanders en Duitschers meer tegen elkander in mogen gaan. Wij behooren tezamen en gemeenschappeiyk willen wy naar de toekomst marcheeren. Ik vertrouw er op, dat gij in uw hou ding en uw prestaties den Nederland- schen naam eer zult aandoen. DONDERDAG 7 MEI 1942. Wént deze God is onze God, Hy is ons deel, ons zalig lot, Door tyd noch eeuwigheid te scheiden; Ter dood toe zal Hy ons geleiden. Ps. 48 0. Zon op onder 6.01 21.13 Maan op onder 2.51 12.34 WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 8 Mei 1942. 's Morgens tot 5.59 u. 's Avonds van 21.15 u. DRIE KINDEREN TE DRIEWEGEN VERBRAND. Gisteravond te ongeveer half 0 brak te Driewegen brand uit in een schuurtje van den arbeider de W., doordat drie kinderen met lucifers speelden op een zoldertje, waarop hooi was geborgen. Het schuurtje was direct met rook ge vuld, zoodat de kinderen niet meer weg konden komen. Door het krachtig optreden van de plaatselyke brandweer bleef de brand tot het schuurtje beperkt en konden de aangrenzende woningen behouden biy- ven. Het vuur was spoedig gebluscLt. Twee der kinderen, die in het schuur tje wanen, een jongen en een meisje van den arbeider de W„ resp. 6 en 4 jaar oud, bleken echter in de vlammen omgeko men te zyn. Het derde, een 8-jarig jon getje van den schaapherder de W„ een neefje van de beide andere kinderen, had zware brandwonden opgeloopen en moest naar het R. K. ziekenhuis te Goes worden overgebracht, waar het vanmor gen is overleden. Arbeidsfront. Tot leider van het Ned. Arbeidsfront in Zeeland is benoemd de heer H. C. de Jonge Baas te Middel burg. Middelburg. Volksonderwijs. In de Woensdag avond gehouden vergadering van de afd. Middelburg van Volksonderwy's bleek uit het jaarverslag dat het ledental terug liep in 1941 van 340 tot 308 en op 1 April j.l. 284 bedroeg. De rekening wijst een goed slot 1941 aan van f 38.59, wat de kas doet sty'gen tot f 117.91 Vandaag Laatste kwartier. 15 Mei Nieuwe maan. Goes. Valsche suikerbon. Dezer dagen kwam een meisje in den winkel van den beer V. suiker halen, waarvoor zij een bon inleverde. De winkelier zag terstond dat de bon vervalscht was en waar schuwde, terwyi hy het meisje liet wach ten, de politie. De bon was van mej.,S. C. de P., die de bekentenis aflegde de bon te hebben vervalscht. Zy kreeg een proces-verbaal, Een landbouwer, die een fiets tegen een abnormaal hoogen prijs had ver kocht, is door ambtenaren van de Prijs- beheersching gearresteerd. Zuid-Bevelarid. Yerseke. De burgemeester heeft beslo ten over te gaan tot aankoop van een strook grond, ter grootte van ruim 33 vierk. meter, van den heer P. Verwijs Sr. alhier, liggende voor diens woning in de Kaaistraat, zulks ter completeering van de verbreeding van genoemde straat. Door deze overeenkomst zal aan den onhoudbaren toestand ter plaatse spoe dig een einde komen en een gevaarlijk verkeersobstakel kunnen worden opge ruimd. Kruiningert. De oude schuur van dhr L.op den hoek van de Achterstraat en Snellemarkt moest omvergetrokken wor den om ongelukken te voorkomen. Reeds lang hing ze bedenkelijk scheef, totdat Dinsdag een gekraak ingrijpen noodza kelijk maakte. Met de noodige voorzorgs maatregelen voor de belendende wonin gen werd de afgeleefde grijsaard onder groote belangstelling en met medewer king van de jeugd omver getrokken. Een ongewoon schóuwspel, wat nog niet zoo vlot ging. Onder groot gekraak en hoera van de jeugd zakte het bouwsel ineen. Walcheren. Westkapelle. Maandagavond vergader de de vereen. „Het Groene Kruis". Voor zitter Ds W. Reus. De secretaris, dhr P. de Vos, bracht jaarverslag uit. Het le dental steeg met 11 en bedraagt thans 651. De bestrijding van de T.B.C. had de vereeniging veel zorg gegeven. De kin deren van beide scholen werden onder zocht. Er werd één nieuwe tent ge maakt, één gebruikte tent werd ver nieuwd, terwyi nog een nieuwe tent werd aanbesteed. Van de hoogtezon werd vry druk gebruik gemaakt. De penningmeester, de heer J. Stoel, meldde Groene Kruis-rekening: Met het batig slot over 1940 ad f 1975.20 bedroegen de inkomsten f 2765.91, de uitg. f 578.81%, batig slot 2187.09%. Hoogtezon-rekeningMet het batig slot over 1940 ad f 143.14y2 bedroegen de inkomsten fl76.94y2, de uitgaven f 66.44, batig slot f 110.50%. T..B.C.-rekeningMet het nadeèlig slot over 1940 ten bedrage van f 392.75 be droegen de uitgaven f 1519.97, de in komsten f 402.50, nadeelig slot f 1117.47. Van zuster Traas was een dankbetui ging binnengekomen voor het bloemstuk, dat zij ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum van de afdeeling ontving. De voorzitter herdacht daarna den om het leven gekomen magazijnmeester wy- len den heer J. van Rooyen Az. Herbenoemd werden tot magazyn- knecht de heer H. Lievense Lz. en tot bode de heer Adr. Gabriëlse Stz. Op voorstel van den heer H. Lievense Lz. werd besloten, al het materieel van de vereeniging onder te brengen in het Groene Kruis-gebouwtje. Tholen en St.-Philipsland. Stavenisse. Onder voorzitterschap van den dijkgraaf C. Steendyk werd een ver gadering van ingelanden van het water schap „Stavenisse" gehouden. Het dyk- geschot werd voor het dienstjaar 1942 '43 vastgesteld op f 19 per H.A. De begrooting voor het nieuwe dienst jaar werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 26073.04. Uitgetrokken werd voor schuldaflossing een bedrag van f 10734.94. De post voor onvoorzie ne uitgaven werd vastgesteld op f 4288. Aangenomen werd een voorstel om de salarissen der ambtenaren in dienst van het waterschap te verhoogen met 5 pet., te rekenen vanaf 1 April 1941, v

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1