Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER De bevolking van België. Duitsche stellingen, aan het Oostelijk front verbeterd Bommen op Malta, Eastborne, Cowes en Z. W. Duitsch- land - Brjtsclie troepen bezetten Madagascar. t WOENSDAG 6 MEI 1942 56e JAARGANG - No, 181 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg-155 Telefoon 3128 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE- te Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder létter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Dezer dagen zijn over de bevolking van België enkele cijfers gepubliceerd, die ook voor Nederland leerzaam zijn. Reeds vroeger maakten wij enkele op merkingen over geboortecijfers enz. in Frankrijk en enkele Scandinavische lan den, maar ook die van België verdienen onze volle aandacht, temeer omdat zjj tevens iets laten zien van de gevolgen van den oorlog, voor wat huwelijken, geboorten en sterfgevallen betreft. De Belgische dienst voor statistiek deelt mede, dat het aantal inwoners, dat op 31 Dec. 1940 8.294.674 bedroeg, is gedaald tot 8.257.392 op 31 Dec. 1941. De vermindering bedraagt dus 37.282 inwoners of 0.45 pet. •Het aantal geboorten, dat in 1940 110.323 bedroeg, is in 1941 gedaald tot 98.417, wat een bedenkelijke verminde ring moet worden genoemd. Ook het aantal sterfgevallen daalde en wel van 125:083 tot 118.670, maar men moet daarbij bedenken: le. dat het sterftecijfer in het oorlogsjaar'1940 hoog was (het was van 1931 tot 1938 gemid deld ruim 100.000), zoodat het in 1941 nog verre boven dat gemiddelde lag en 2e. dat het aantal sterfgevallen dat der geboorten in 1941 toch nog met ruim 20.000 overtrof. Deze cijfers zien er beangstigend uit en het beeld wordt er niet mooier op, als we ook letten op de huwelijkscijfers. Het aantal huwelijken bedroeg van 1931 tot 1938 gemiddeld 63.000, in '39 54.000, in 1940 35.685, terwijl de daling zich in 1941 nog heeft voortgezet. Naar te vree zen ,is, zal dus het geboortecijfer in de toekomst nog wel blijven dalen. Wij weten wel, dat zich in oorlogstijd, ook in een bezet land, allerlei moeilijk heden voordoen, die het aantal huwelij- ken drukken. Wij denken b.v. aan het tekort aan woningen en bouwmaterialen, aan de bezwaren, aan het bijeenbrengen van een uitzet verbonden, aan het onze kere van veler beroep of bedrijf, maar dit verklaart toch niet alles. Immers de daling in het aantal huwelijken was er ook reeds in 1939, toen België nog niet in den oorlog was betrokken. Nog eens, dit onderwerp verdient de volle belangstelling van allen, die hun land en volk liefhebben en die ook voor de toekomst het goede daarvoor zoeken en bevorderen willen. Ook in oorlogstijd moet de Christe lijke moraal worden hpog gehouden, te meer, daar het gevaar dan zoo groot is, dat de demoralisatie hand over hand toeneemt. Gods Woord blijft eeuwig waar: „Tot de wet en .tot de getuigenis! Zoo zij niet spreken naar dit woord, het zal zijn, dat zij geen dageraad zullen hebben". Oorlogsinvaliden in treinen. Om te voorkomen, dat Nederlandsche oorlogsinvaliden in den trein moeten blij ven staan, heeft men bij de Nederland sche Spoorwegen een nieuwen maatregel getroffen. De oorlogsinvaliden kunnen zich op grond van een met de Spoor wegen gemaakte afspraak in den vervol ge vóór het vertrek van een trein tot den conducteur of tot den stationschef wenden, met het verzoèk hun aan een zitplaats té helpen. In het on'denkba.re geval, dat geen der reizigers zijn zit plaats aanbied, zal het personeel gebruik maken van zijn bevoegdheid en voor den invalide een zitplaats doen vrij mgken. Postzegelautomaten buiten gebruik. Als gevolg van het buiten omloop brengen van de bronzen centen en de omloopbeperking der zilveren dubbeltjes zullen.de postzegel- en briefkaartauto maten dezer dagen buiten gebruik wor den gesteld.. Bond van Geref. Vrouwenvereenigingen. De vyfde jaarlijksche bondsvergade ring van den Bond van Geref. Vrouwen vereenigingen zal Woensdag 27 Mei a.s. in de Geref. Kerk te Nijmegen onder pre sidium van mevr. E. M. Heuzeveldtv. d. Lelie van Hazerswoude worden gehou den. In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. Na af loop daarvan zal Ds J. W. de Jager, Geref. predikant te Zutphen, een rede houden getiteld„Mijne getuigen". In de middagvergadering zal als refe rent optreden Ds D. v. Dijk, Geref. pre dikant te Groningen, met het onder werp: „Een zachtmoedige en stille geest". Aan het jaarverslag van de secreta resse, mevr. F. M. L. Nawijnv. Dijk van Bergum, ontleenen wij dat in 1941 zich elf vereenigingen bij den bond aan sloten. Thans telt de organisatie 70 ver eenigingen met ongeveer 2000 leden. Het ledental steeg met 350. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Aan het O o s t e 1 y kp front zijn ver scheidene aanvalsacties ten uitvoer ge legd ter verbetering van de eigen stel lingen. Plaatselijke aanvallen van ster ke vijandelijke strijdkrachten bleven zon der succes. In Noord-Afrika geringe we derzijdsche activiteit van verkenningsaf- deelingen en artillerie. De haven La Valetta en de vliegvel den vah het eiland Malta zijn met succes gebombardeerd. - Aan den ingang van het Kanaal hebben in den nacht van 3 op 4 Mei mij nenvegers een torpedo- en artillerieaan- val van Britsche torpedomotorbooten op een Duitsch convooi met succes afge weerd. Patrouillebooten hebben op 4 Mei tVpe Britsche bommenwerpers neerge schoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben overdag spoorweginstallaties der Engelsche kuststad Eastborne aan gevallen. De treffers hadden een goede uitwerking. De Brfitsche luchtmacht heeft giste ren boven de kust van het Kanaal in luchtgevechten en door luchtdoelgeschut 18 vliegtuigen verloren. Sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht het Britsche vlootsteunpunt Co wes met brisant- en brandbommen aan gevallen. - Britsche bommenwerpers hebben luk raak een reeks aanvallen gedaan-op on beschermde kleine steden en landelijke gemeenten in Zuid- en Zuid- west-Duitschland en op woon wijken in Stuttgart. Een Britsche bommenwerper werd neergeschoten. Strijd tegen, modder aan Oostfront. (D.N.B.) Naar Jiet opperbevel van de j weermacht mededeelt, brachten succes rijke Duitsche aanvallen en bolsjewisti sche uitvallen op den, 2den Mei een le vendige gevechtsactiviteit teweeg. De gevechtshandelingen werden door mod der en moeras dermate bemoeilijkt, dat men er zich haast geen voorstelling van kan vormen. Water en modder vloeiden van de bermen en de overstroomde slooten over de stukgereden straatwe gen en veranderden de verkeerswegen in metersdiepe modderige poelen, waarin opgestapelde steenen en stammen weg zonken. Van menschen en materieel moest in den strijd tegen deze modder- stroomen het uiterste gevergd worden. Stap voor stap moest men zich door de bodemlooze massa naar voren wer-' ken. Met het open terrein was het niet anders gesteld. De Duitsche soldaten moesten dikwijls door boschgebied trek ken en vaak zonken zij daarbij, wanneer de verraderlijke grasbodem hen niet meer hield, tot aan de borst in de modder. Italiaansch weermachtsbericht. In Cyrenaica bedrijvigheid Van patrouilles. Aanvallen van Italiaansche en Duit sche afdeelingen vliegtuigen op Malta waren gericht tegen doelen op de vlieg velden Mikabba, Oudia en Halfar en op het entrepot van Floriana. Bij gevechten met vijandelijke jagers schoot een onzer afdeelingen twee „Spitfires" neer, die in zee vielen. Alexandrië werd opnieuw be stookt door vliegtuigen der Asmogend- heden, die met succes spoorwegemplace menten en havenwerken bombardeerden. Boven Egypte heeft een Duitsch vlieg tuig een vijandelijk viermotorig toestel van een Amerikaansch type vernield. DE ENGELSCHE LANDING OP MADAGASCAR. (D.N.B.) Volgens inlichtingen, die de Fransche staatssecretaris Marion Dinsdagavond om 8 uur aan de binnen- en buitenlandsche pers heeft verstrekt, zyn aanzienlijke Engelsche strijdkrach ten op 20 km van de marinebasis Diego Suarez in een baai op Madagascar ge land. De landing' werd voorafgegaan door een landing van valschermjagers. Verder zetten de Engelschen lichte ge motoriseerde eenheden aan wal. De landingstroepen worden op twintig duizend man geraamd. De Fransche ver dedigingsstrijdkrachten zijn naar ver houding zwak en worden op 7000 a 8000 man geraamd. Volgens de tot dusver ontvangen berichten bieden de Fransche troepen heldhaftig tegenstand. Te Londen is officieel medegedeeld, dat de Britsche strijdkrachten in de Cou- rierbaai geland zijn. Zij zijn op weinig tegenstand gestuit. De operatiestegen het eiland werden door gecombineerde Britsche zee- en landstrijdkrachten geopend, nadat een ultimatum door de Franschen was afge wezen. Aan Fransche zijde zjjn reeds verliezen geleden, o.a. werd gemeld, dat een Fran sche duikboot en een aviso tot zinken zijn gebracht. Twee Engelsche vliegtui gen zouden zyn neergeschoten. Maarschalk Pétain en Darlan hebben tot den gouverneur-generaal van Mada gascar een boodschap gericht. Darlan zegt o.a.: Wederom heb ben de Angelsaksers in plaats van hun tegenstanders te bestrijden, goed- koope successen gezocht door onver wachts een vèr van het moeder land verwijderde kolonie aan te vallen. Houdt vastbesloten, de eer van de vlag hoog. Verdedigt u tot aan de grens van het mogelijke en laat de Britten hun struikrooversstreek zoo duur mogelijk betalen. Verdedigt u, verdedigt de Fransche eer. De dag komt, waarop Engeland de schuld zal betalen. Leve Frankrijk." Laval heeft den Amerikaanschen zaak gelastigde Tuck ontvangen en hem eén nota ter hand gesteld, waarin o.a. wordt gezegd „De Fransche regeering laat een ener giek protest hooren tegen de agressie, waaraan Madagascar van de zijde van Britsche strijdkrachten heeft blootge staan. Zij neemt kennis van de gegeven verzekering, dat Madagascar eens aan Frankrijk zal worden teruggegeven. „Engeland heeft sedert den wapenstil stand zoo vaak zijn vijandige gezindheid tegenover Frankrijk bewezen, dat de thans tegen Madagascar ondernomen agressie de Fransche regeering niet heeft verrast. A.N.P. In de Wilhelmstrasse të Berlijn onthield men zich gisteren nog van commentaar op deze bezetting. Slechts hield men zich bezig met de vay Engelsche en Amerikaansche zijde gege ven motiveering van dezen maatregel. Zoolang er gekuipt en gehuicheld werd, kon men nog in het onzekere verkeeren, hoe daarop gereageerd moest worden, zoo verklaarde men van bevoegde zijde, doch nu men van Anglo-Amerikaansche zijde met militaire maatregelen komt, spreekt men een taal, waarin wij weten te antwoorden. Ten aanzien van de Britsche landing op Madagascar merkt men volgens Do mei in toonaangevende Japansche krin gen te Tokio op, dat hier sprake is van een directen aanval op Vichy. De mili taire waarde van een bezetting van Ma dagascar is overigens twijfelachtig,'om dat de Japansche vloot den Indischen Oceaan beheerscht. De „New York, Suil" juicht de Brit sche landing op Madagascar toe en noemt dit een groote overwinning der geallieerden. Het blad schrijft voorts, dat thans de vraag opkomt, of de gealli eerden verder -moeten gaan en ook Da kar moeten overnemen. Amerikaansche Slagscheperi haar de Middel landsche Zee. De Popoio di Roma bericht naar aan leiding van Roosevelts mededeeling, dat Amerikaansche schepen reeds opereeren <in de Middellandsche Zee, dat de slag schepen Washington en North Carolina, van 35.000 ton elk, bij Gibraltar de Mid dellandsche Zee zijn ingevaren en by Suez weer eruit zijn gegaan in de rich ting van den Indischen Oceaan. Daar moeten zij de beschadigde schepen ver vangen en de Engelsch-Amerikaansche positie versterken, die verzwakt was door den ondergang van de Prince of Wales en de Repulse. Korte berichten. (D. N. B.). Gisternacht hebben Britsche vliegtuigen bovèn Vichy gevlo gen. Volgens de tot dusver beschikbare berichten zijn lichtkogels uitgeworpen. Het luchtdoelgeschut trad in werking. (D. N. B.). Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt, hebben de bolsjewisten in den nacht van 3 op 4 Mei getracht, onder begunstiging der duisternis, met twee motorbooten een landing uit te voeren aan de kust van de Zee van Azof. De gelande afdeelingen werden echter onmiddellijk door de kust verdediging tot den strijd gedwongen en moesten zich na een kort vuurgevecht over zee terugtrekken, Aan de „D. Z. i. d. Ni" wordt ge meld, dat de Japanners op Nieuw-Guinea een groot offensief hebben ingezet. (D. N. B.). De strijd om he{; eiland Mindanao heeft naar „Tokio Asahi" meldt, met de bezetting van Dansalam zijn einde gevonden. De voormalige Phi- lippijnsche regeering en het legerbestuur hebben zich aan de Japansche troepen j overgegeven. (A. N. P.). Naar de Eng. nieuws dienst uit Tsjoenking verneemt, heeft de Japansche voorhoede van Birma uit de Chineesche grens overschreden en do voorsteden van Wantien bereikt. (A. N. P.). De Londensche zender meldt, dat er een bericht uit Tsjoenking is ontvangen, volgens hetwelk maar schalk Tsjang Kai Sjek een oproep ge richt heeft tot het Chineesche volk, waarin de maarschalk wijst op den ern- stigen toestand van de Chineesche troe pen in Birma en de Chineezen oproept tot inspanning van alle krachten. VERMOGENSBELASTING. Aan het besluit tot heffing van een vermogensbelasting is ontleend: Als binnenlandsche belastingplichti gen zijn aan de belasting onderworpen de binnen het rijk gevestigde rechtsper- personen, commanditaire vennootschap pen op aandeelen? vereenigingen zonder rechtspersoonlijkheid en kredietbedrijven van openbare lichamen, welke aan de vennootschapsbelasting zijn onderwor pen. Voorwerp van de-vermogensbelasting is by de binnenlandsche belastingplich tigen het zuivere bedrijfsvermogen by het begin van het jaar. Hét geheele vermogen wordt als be drijfsvermogen beschouwd met betrek king tot vennootschappen, welker kapi taal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld, coöperatieve vereenigingen en andere vereenigingen op coöperatieven grondslag, onderlinge verzekeringmaat schappijen en vereenigingen, welke op onderlingen grondslag als verzekeraar of kredietinstelling optreden. Het voor de vermogensbelasting in aanmerking te nemen zuivere bedrijfs vermogen'wordt gesteld op hetzelfde be drag, waarop het voor de heffing van de vennootschapsbelasting wordt bepaald, behoudens enkele uitzonderingen. Voorwerp van de belasting is bij de buitenlandsche belastingplichtigen het binnenlandsche zuiver vermogen bij het begin van het jaar. De belasting bedraagt f 5 voor elk geheel bedrag van f 1000, dat in het zui ver vermogen is begrepen. Voor binnenlandsche vennootschap pen, welker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld, bedraagt de be lasting echter niet minder dan f120. Aan hieronder niet vallende binnenland sche belastingplichtigen, wordt slechts dan een aanslag opgelegd, indien het zuiver vermogen meer dan f 7500 be draagt. De genoemde bedragen van f5.en f120.gelden per jaar van twaalf maanden. De belasting wordt voor het eerst ge heven voor het boekjaar, waartoe de lste Januari 1941 behoort. Haar bedrag wordt voor dat jaar verminderd met zooveel twaalfde gedeelten, als het aan tal geheele maanden bedraagt, welke van dat jaar in het kalenderjaar 1940 vallen. Met afwijking hiervan wordt de belas ting ten laste van buitenlandsche belas tingplichtigen voor het eerst geheven voor het jaar, waartoe de lste Mei 1941 behoort. Het besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het lidmaatschap van het N.A.F. De persdienst van het Nederlandsch Arbeidsfront meldt le. Allen, die lid zijn van een vak bond, worden automatisch Jid van het N.A.F. Zij- behoeven zich dus niet als lid op te geven. Wel moeten zij de hun toegezonden vragenformulieren invullen. Dit is noodzakelijk, omdat op grond hiervan moet worden vastgesteld, op welke rechten het lid aanspraak kan maken. Wie geen. invulformulier mocht hebben ontvangen, kan het krijgen bij de kantoren en bureaux van het N.A.F. 2e. Individueel lid kan ieder werkend Nederlander worden, die aan de daar toe gestelde eischen voldoet. Aan vraagformulieren voor lidmaatschap knunen worden verkregen by de kanto ren en bureaux van het N.A.F. 3e. Publiekrechtelijke lichamen kun nen, na gepleegd overleg met den lei der van het N.A.F., als geheel tot het Nederlandsche Arbeidsfront toetreden, waardoor dus een collectief lidmaat schap ontstaat. Beschuit voer zieken er» kleine kinderen. Het ligt in de bedoeling, dat voor' kin deren, voorlóopig voor die onder den leeftijd van vier jaar, op speciaal daar toe aangewezen bonnen beschuit zal kunnen worden verkregen, waartegen over de beschikbaarstelling van brood tot de overeenkomstige voedingswaarde zal worden verminderd. Voorts wordt nagegaan, of, en eventueel op welke wijze voor zieken, waarvoor een be schuitvoeding wenschelyk is, eveneens WOENSDAG 6 MEI 1942. God is een toevlucht voor de Zijnen, Hun sterkt', als zy door droefheid kwijnen. Ps. 46 :1a. Zon op onder 6.02 21.12 Maan op onder 2.09 11.23 7 Mei Laatste kwartier. 15 Mei Nieuwe maan. KEURINGEN VOOR DE WAFFEN SS. De keuringen voor de Waffen SS. zijn als volgt vastgesteld: 11 Mei 10.00 Uhr Rotterdam, Deut- sches Haus. 16.00 Uhr Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 12 Mei 10.00 Uhr Eindhoven, Huis Ma ria, Kruisstraat; 16.00 Uhr Roermond, N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 13 Mei 10.00 Uhr, Arnhem, Weberstr. 16b, 16.00 Uhr, Zwolle, Kasernenunter- kunft, school a. d. Turfmarkt. 14 Mei: 10.00 Uhr, Groningen, Con certhuis, Poelestr.; 16.00 Uhr, Leeuwar den, huize Schaaf, Breedstr. 15 Mei: 10.00 Uhr, Amsterdam, school Iepenweg 13, 16.00 Uhr. Utrecht, Deut- sches Haus. 16 Mei. 10.00 Uhr., Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. een distributieregeling kan worden ge troffen. Volledigheidshalve dient er nog op ge wezen te worden, dat de beschikbaar stelling beperkt moet blijven, omdat de beschuitfabricage speciale grondstoffen vraagt, die zeer sehaarsch zijn, reden ook, waarom niet kan worden overge gaan tot een verstrekking aan ouden van dagen, behoudens dan via een even- tueele regeling voor zieken. Vrijstellingen vennootschapsbelasting. Van de vennootschapsbelasting zijn vrijgesteld: 1. het Staatsbedijf der Posterijen, Te legrafie en Telefonie, de Rijkspostspaar bank, de Staatsloterij en 't Staatsbosch- beheer; 2. rechtspersonen en commanditaire vennootschappen op aandeelen, welker bezittingen uitsluitend of nagenoeg uit sluitend bestaan in onroerende goederen, waarvan in de Natuurschoonwet 1928 is bepaald, dat zij kunnen worden aange merkt als landgoederen; 3. rechtspersoonlijkheid bezittende, ten behoeve van personeel ingestelde pen sioenfondsen en ondersteuningsfondsen, volgens èdoor den Secretaris-Generaal van Financiën te geven richtlijnen: De vrijstelling, omschreven onder 3, geldt slechts ten aanzien van binnen het Ryk, dan wel in Ned.-Indië, Suriname of Curasao gevestigde rechtspersonen. Voorwerp van de belasting is bij de binnenlandsche belastingplichtigen het over een jaar berekende belastbare be drag. De winst wordt berekend op den voet van de artikelen 8 tot en met 12 en 22 van het besluit op de Inkomstenbelas ting 1941, tenzij bij of krachtens dit be sluit anders is bepaald of tenzij uit het verschil in wezen tusschen den belas- tingplichtigen en een natuurlyk persoon 'het tegendeel voortvloeit. Voor de heffing van de belasting blij ven buiten aanmerking de uitkomsten van: 1. het Spoorwegbedrijf der Ned. Spoor wegen, met inbegrip van het locaalspoor- bedrijf, doch met uitsluiting van het tramwegbedrijf 2. het beleggen van toevertrouwde spaargelden, indien de belastingplichtige zich volgens doel en feitelijke werkzaam heid uitsluitend of in belangrijke mate wydt aan het bevorderen van het sparen door kleine spaarders of door personeel eener onderneming, dan wel van een groep van ondernemingen. Deze vrijstel ling is nniet van toepassing, indien het beleggen geregeld mede den vorm aan neemt van credietverleening voor be drijfsdoeleinden. Buiten beschouwing bij het berekenen van de winst blijft de vermogensver meerdering, ontstaan door het prysgeven van rechten van schuldeischers ter be vordering van een reorganisatie van den -^belastingplichtige. Bij het bepalen van de winst wordt een aantal posten als bedrijfskosten be schouwd, onverminderd hetgeen in het besluit op de Inkomstenbelasting 1941 is bepaald. Bladérieri voor1 theéSutrogaten. In de Staatscourant van 5 Mei 1942 is opgenomen een beschikking van den se cretaris-generaal van Landbouw en Vis- scherij, waarbij het plukken en verzame len van bladeren van berken, boschbes- senstruiken, bramenstruiken, Meidoorn-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1