Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie De boer. Britsche kruiser en verscheidene koopvaarders tot zinken gebracht - Luchtaanvallen op Malta, Alekandrië, Hastings, Exeter en Hamburg. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. DINSDAG 5 56e JAARGANG M E 1,1 9 4 2 No, 180 Bureaux Lange Vcrststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J* J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Directeur-Hoofdredacteur: v A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwariaal Weekabonnementen voor Middelburg, •Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden- mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of mcjtto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Wü wezen er eenigen tijd geleden op, dat de boer zich in deze dagen, meer dan vroeger, in de algemeene belangstelling mag verheugen. Vele stedelingen, die voorheen óf in het geheel niet óf met een zekere minachting over den boer spraken, zijn nu hevig geïnteresseerd voor de bewerkers van onzen bodem. Misschien erkennen zij, dat zij vroeger uit onkunde of kortzichtigheid gehan deld hebben. Wij hopen dit. Maar het is ook mogelijk, dat wij hier moeten denken aan het spreekwoord: „De liefde van een mensch gaat door de maag". Men ziet nu wel in, dat land- en tuin bouw voor het volksgeheel veel bèteeke- nen en .men wil nu den boer wél aan sporen tot intensieven arbeid, om toch maar zooveel mogelijk te produceeren. Landbouwproblemen, die vroeger al leen behandeld werden in agrarische of plattelandsbladen, vindt men thans in iedere krant besproken. Het scheuren van grasland, de verbouw van oliehou dende zaden, de maatregelen, welke ge komen worden om de melkproductie zoo mogelijk te kunnen opvoeren, het zijn al lemaal onderwerpen, die tegenwoordig den stedeling meer dan vroeger interes seeren. Wij zien zelfs thans een nieuwe belangstelling voor hoerenkunst, voor folklore, voor boerenkleederdrachten, voor boerenromans, enz. Wij meenen echter de vraag te mogen stellen, of de boer wel getjiend en gebaat is bij een dergelijke romantiseering van hem en zijn -werk. Naar wij wel eens meenen te hebben opgemerkt houdt de Zeeuwsche boer over het algemeen niet van een dergelijke belangstelling. Hij wil het liefst gezien worden, zooals hij in werkelijkheid is. Hij vraagt voor den landbouw erkenning als een hoogst be langrijk deel van ons volksgeheel. Niet alleen nu, waar het nijpt met de voed selvoorziening, maar ook in meer nor male tijden. Steeds is èr, ook Van Zeeland uit, x>p gewezen, dat allen elkaar noodig hebben. De stad het platteland en het platteland de stad. Als dit nu in dezen tijd eens ingezien wordt, krijgt ook de boerenbe volking de plaats onder ons volk, die haar toekomt. Burgemeesters. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette NederlandscheO gebieden heeft op grond van par. 3 van zijn verordening nr 180/40 den kapitein b.d. Van der Werf te Eg- mond, op het oogenblik volontair ter ge meentesecretarie te Zaandam, benoemd tot burgemeester van Bergh. De verkoopprijzen van huizen en bouwterreinen. In het Verordeningenblad van 4 Mei 1942 is een besluit afgekondigd, waarbij de maximale verkoopprijs van bouwter reinen en huizen wordt geregeld. Bij de berekening van deze prijzen wordt voor ongebouwde goederen .de prijs van 9 Mei 1940 en voor huizen de gekapitaliseerde netto-opbrengst als ba sis genomen. Bij deze kapitalisatie geldt een rente van 4 pet. Daar dit percentage lager ligt dan op 9 Mei 1940 gebruikelijk was, is tevens bereikt, dat de maximum prijzen worden aangepast aan de sinds dien ingetreden waardestijging voor hui zen, zoodat aan den normalen handel weinig belemmering in den weg wordt - gelegd. Voor de overdracht zal voortaan de toestemming van het locale Prijzen bureau voor Onroerende Zaken vereischt zijn, dat Voor de aanvraag formulieren ,zal verstrekken. Men is verplicht de aan? vraag via een notaris bij het Prijzenbu- reau in te dienen. In gevallen, waarin een hypotheek hooger is, dan de gekapitali seerde opbrengst, kan het Prijzenbureau den verkoopprijs gelijk stellen aan de op dit goed drukkende schuld, eventueel vermeerderd met de achterstallige rente en kosten. Overeenkomsten, die kennelijk geslo ten zijn om de werking van -dit besluit teniet te doen, maken de overdracht nie tig. Het besluit regelt ook de prijzen te betalen op openbare verkoopingen, als mede de schadeloosstellingen bij onteige ning en vordering. In het eerste geval stelt 't Prijzenbureau tevoren den maxi maal te betalen prijs vast.*5n het tweede geval geschiedt zulks door den Secreta1- ris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken. Een vlotte en soepele afdoening van de verzoekschriften door de Prijzenbu- reaux is zooveel mogelijk gewaarborgd. De beslissing der Prijzenbureaux zullen binnen twee weken worden gegeven, zoo dat de handel zoo weinig mogelijk hinder zal ondervinden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: In den Centralen sector van het oos telijke front werd een eigen plaatse lijke aanvalsactie met succes uitgevoerd. In L a p 1 a n d en aan het front bij Moermansk werden hernieuwde aan vallen van den vijand afgeslagen. In de Noordelijke IJszee hebben onder en boven water varende strijd krachten van de marine in samenwer king met formaties van de luchtmacht vijandelijke convooien, die door sterke gevechtsgroepen werden beschermd, in aanvallen, die dagenlang hebben ge duurd, tijdens storm, zwaren zeegang en ijsvorming bestookt. Hierbij heeft een duikboot onder bevel van den luitenant ter-zee 1ste klasse Teichert twee torpe dotreffers geplaatst op een Britschen kruiser van 10.000 ton, die stil bleef lig gen en later gezonken is. Een Duitsche flottielje torpedoboot- jagers bond den strijd aan met de nu meriek sterkere vijandelijke bescher ming van torpedobootjagers. Verschei dene vijandelijke torpedojagers werden daarbij zwaar beschadigd. Een Duit sche torpedobootjager liep vrij zware beschadigingen op. Van een der vijandelijke convooien werden twee"schepen met een gezamen- lijken inhoud van 12,000 b.r.t. door tor pedobootjagers getorpedeerd. Aangeno men kan worden, dat beide schepen bij den zwaren zeegang verloren zijn ge gaan. Duiftbooten brachten een munitie- schip van 6500 b.r.t. tot zinken en torpe deerden een ander schip. Gevechtsvliegtuigen brachten drie koopvaardijschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 19.000 b.r.t. tot zinken en beschadigden een vrij groot vracht schip zwaar. In Noord -Afrika activiteit van artillerie en verkenningsgroepen. Militaire doelen op Malta werden overdag door de Duitsche luchtmacht aangevallende haven Alexandria werd des nachts aangevallen. In den strijd tegen Groot-Britan- n i plaatsten lichte Duitsche gevechts vliegtuigen overdag bomtreffers op voor den oorlog belangrijke installaties in de kuststad Hastings. Als vergelding voor de terroriseerings- aanvallen van Britsche bommenwerpers op Duitsche steden bestookten sterke formaties gevechtsvliegtuigen in den nacht van Zondag op Maandag wederom de havenstad Exeter met brand- en brisantbommen. Pogingen van de Britsche 1 luchtmacht om met krachtige bescherming van ja gers gisteren overdag de Kanaalkust aan te vallen, werden met aanzienlijke ver liezen voor den vijand afgeslagen. Duit sche jagers en luchtdoelartillerie schoten hierbij 10 vijandelijke vliegtuigen neer. De Britsche luchtmacht viel in den af- geloopen nacht woonwijken in Ham burg hoofdzakelijk met brandbommen aan. Nachtjagers en luchtdoelartillerie schoten vijf der aanvallende bommen werpers neer. Itali^iansch weermachtsbericht. Onze vliegtuigformaties, die kampe menten en autocolonnes met machinege weervuur bestookten, hebben den vijand gevoelige verliezen toegebracht. In het vijandelijk achterland werden felle en uitgestrekte branden veroorzaakt. In an dere sectoren van het Cyrenaicafront dreef de artillerie afdeelingen, die onze stellingen trachtten te naderen, uiteen. De luchtmacht van de spil was actief boven het eiland Malta en trof ver scheidene malen militaire doelen op -het eiland. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De verwanten der opvarenden zijn gewaarschuwd. Op de Middellandsche Zee is een aan val van Engelsche vliegtuigen op een konvooi mislukt. Het konvooi vervolg de zijn weg zónder schade en kwam op zijn bestemming aan. Na de bijeenkomst te Salzburg. (V.P.B.) Nu de ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini te Salzburg een ein de heeft gemaakt aan de sensa^oneele berichten over een Italiaansch streven om tot een afzonderlijken vrede te ko men, drukken de Italiaansche bladen een bloemlezing uit dezen vloed van berich ten af. Het blijkt, dat New York het sein gaf tot deze campagne, die ter stond door Londen werd overgenomen om vervolgens voornamelijk gevoerd te j worden via Buenos Aires, Stockholm, Lissabon en Bern. Het diplomatieke corps weer naar Moskou. S.P.T. meldt uit New York: Volgens hier ontvangen berichten zullen alle bui- tenlandsche diplomaten in Koeibysjew naar Moskou terugkeeren. Volgens ra dio Moskou gaan ook alle journalisten, die in September van het vorige jaar Moskou moesten verlaten, naar de Sow- jet-hoofdstad terug. Na den vat van Mandalay. (D.N.B.) Een oorlogscorrespondent van Domei, die Mandalay met de Ja- pansche troepen is binnengetrokken, meldt, dat de stad een huiveringwekken- den aanblik biedt. De troepen van Tsjoengking, die Man dalay bezet hadden gehouden, hebben vóór hun vertrek de stad volkomen in de asch gelegd. In de stad zelf zijn kilometers ver slechts rookende puinhoopen te zien. Nergens ziet men een levende ziel. DOEL EN TAAK VAN HET NEDERLANDSCHE ARBEIDSFRONT. Rede van den heer Woudenberg. In een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw is Vrijdagavond op plech tige wijze de oprichting van het Neder- landsche Arbeidsfront gevierd. Aan het A.N.P.-verslag ontleenen wij: Vele Nederlandsche en Duitsche auto riteiten waren op de eereplaatsen geze ten, o.a, General-kommissar Schmidt als vertegenwoordiger van den Rijkscommis saris,'de gevolmachtigden voor den Rijks commissaris van Noord-Hoiland, Zeeland, Zuid-Holland en Rotterdam e.a. De leider van het N.A.F., de heer H. J. Woudenberg, hield een redevoering. Het is vanzelfsprekend, aldus spr., dat waar de geest van den nieuwen tijd eischt, dat alle tegenstellingen in den arbeid en tusschen de arbeiders verdwij nen moesten, zoo verstrekkend, dat ook de werkgevers ,en werknemers niet meer als twee -tegenover elkaar staande on derhandelende partijen konden blijven bestaan, het N. V. V. als eenige Neder landsche organisatie der werknemers, nog niet zijn eindvorm had gevonden. Spr. zeide respect te hebben voor die eerste pioniers' in de arbeidersbeweging, die na een arbeidsdag van 12 en 14 uur nog de kracht en de vitaliteit vonden om er op uit te trekken, om hun arbeids kameraden tot organisatie, tot gemeen schappelijk verzet aan te sporen. Spr. verweet echter den leiders der vakbeweging, dat zij de teekenen des tijds niet hebben verstaan en hardnekkig bleven vasthouden aan allerlei vormen, die door de maatschappelijke ontwikke ling reeds lang waren achterhaald. De oude vormen vanvakbonden, die den ouden geest bevatten, konden niet blijven bestaan. Heden is het N.A.F. op gericht. Spr. zette hierna uiteen, wat de taak van het N.A.F. is, n.l.: Behandeling, voor bereiding, bespreking, vormgeving in alle sociaal-economische aangelegenheden; grondvesting van de bedrijfsgemeen- schap; de rechtsbescherming, de verhoo ging van de arbeidsbekwaamheid, ar beidsproductiviteit en beroepsvorming; vorming van het cultureele leven door de gemeenschapsorganisatie: Vreugde en Arbeid; Oprichting van zelfhulp- en on dersteuningsfondsen (het N.A.F. neemt de verzekèringen tegen de werkloosheid en de steunuitkeeringen geheel over en sticht fondsen voor ondersteuning in ge val van nood, bij huwelijk van vrouwe lijke leden, bij overlijden, voor ouder- doms- en invaliditeitsondersteuning en bij t.b.c.), uitgifte van vaktijdschriften. De contributie zal (zulks in tegenstelling met die der vroegere vakbonden) voor ieder vak en beroep gelijk zijn en zal al leen verband houden met het verdiende loon en de grootte van het gezin. Lid van het N. A. F. kunnen zijn alle Nederlandsche werkers, werkgevers en werknemers, grooten en kleinen, in den uitgebreidsten zin des woords. (Ieder, die in het bedrijfsleven staat, de horlogemaker, de straatreiniger, de I fabrieksdirecteur, de winkelier, het schoenmakersbaasje, een werkvrouw, of groothandelaar. Spr. behandelde hiërna het reeds Zaterdag vermelde „generaal pardon" voor de leden der vroegere vakbonden, die hun organisaties hebben verlaten. Het N. A. F. vervult een door den Staat officieel opgelegde taak. Het is niettemin geen staatsinstelling, die van boven af allerlei regelingen dwingend oplegt. Het is zonneklaar, dat het doel door dwang van bovenaf nimmer kan worden bereikt. De Staat zou den werker een verplicht lidmaatschap kunnen opleggen. 3 Mei tot en' met 9 Mei 1942. 23 A brood 23 B brood 23 A vleesch 23 B vleesch 23 A aardapp. 23 B aardapp. 4 rants, brood of gebak. y2 rants, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. 14 rants, vleesch of vl.w. 1*4 kg. aardappelen. 1/2 kg. aardappelen. 19 April tot en met 16 Mei 19*42. 279 algem.1 kg. suiker. 280 algem.500 gram jam of 250 gram suiker. 277, 281, 285, 289 algem.... 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-09, #-10 res.250 gram rijst. 283 algem.250 gram peulvruchten. 284 algem.250 gram gort. 287 algem.100 gram vermicelli of maizena. 278, 282, 286, 290,294 algem. 100 gram kaas. 21A t/m 24 A melk 3% liter melk. 21 B t/m 24 B melk 1% liter melk. 19 April tot en met 13 Juni 19(2. 288 algem.250 gram koffiesurrogaat. 30 April tot en met 8 Mei 1942. 23 botery2 rants, boter. 23 vety2 rants, boter, margarine of vet. BIJZONDERE RANTSOENEN. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 291 algem250 gram peulvruchten. 3-12 of 4-12 reserve 400 gram sinaasappelen. 1 April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum. 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Mel tot en met 31 Mei 1942. 293 algem. 1 rants, zeep. J Zeep1 rants, zeep. J toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd- Tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 algemeen (zeep); G, H, I zeep, toilet zeep. Tot en met Zaterdag 9 Mei: 3-04, 4-04 reserve (sinaasappel). Wat werd dan bereikt? Niet meer dan een gedwongen betaling der lidmaat schapsbijdrage. Het gaat echter om per soonlijke toewijding van ieder werkend volksgenoot aan de groote zaak. Daarom is het lidmaatschap van het N. A. F. vrijwillig en%lijft iedere dwang achterwege. Uit deze redeneering, wordt het ook duidelijk, dat het N.A.F. niet gebonden is aan eenige politieke partij. De geweldige strijd, die nu op de we reld heerscht, laat den Nederlandschen mensch geen keus. Wie wil en wenscht dat de verbonden Europeesche legers, waarvan het grootste gedeelte gevormd wordt door de Duitschers aan de Oost zijde 'hun strijd verliezen, is een zelf moordenaar en wenscht den ondergang van Europa en van zijn volk. En zoo is het omgekeerd, ieder die zijn volk en zijn land liefheeft, moet willen, dat Europa ongedeerd, dus zege vierend door dezen strijd komt. Hij moet niet alleen dit willen, zoo besloot de heer Woudenberg, maar moet daaraan bok daadwerkelijk medewerken en wel door te helpen de kapitalistische maatschappij om te vormen tot een socialistische. RADIOREDE IR. MUSSERT. De leider van de N.S.B. Ir A. A. Mus- sert heeft een radiorede gehouden over den arbeid en over het socialisme. Er zijn, aldus, spr., twee soorten men- schen. De eene soort bestaat uit hen, die liever lui dan moe zijn, die zooveel mo gelijk de kantjes er af loopen. Onder arbeiders verstaat spr. diege nen, die liefde hebben tot den arbeid, die in zich gevoelen den drang tot het ten volle doen van den plicht. Willen wij omhoog komen dan moeten wij den arbeid, orga'niseeren, zoo, dat er zoo weinig mogelijk van verloren wordt in onderlinge tegenstrijdigheid, zoo, dat er zooveel mogelijk nuttig effect uit voorkomt voor ons volk. Wij zjjn bezig om straatarm te worden. Wij willen een welvarend volk worden. Dat is alleen mogelijk als alle beschik bare krachten op dit doel gericht wor den. Iedere arbeider moet zich weten dienaar van zijn volk, drager van zjjn volk, vechter voor zijn volk. DINSDAG 5 MEI 1942. Als ik omringd dbor tegenspoed, Bezwijken moet, Schenkt Gij mij leven. (Ps. 138 4a) Zon op onder 6.04 21.10 Maan op onder 1.18 10.16 7 Mei Laatste kwartier. 15 Mei Nieuwe maan. I De beste organisatie is, in nationale arbeidsgemeenschappen. Spreker, ging dieper op die arbeidsge meenschappen in. In de eerste plaats-is er de arbeidsgemeenschap van alle boe ren en boerenarbeiders,' tuinders en kweekers: de landstand; dan die van al len die werkzaam zijn in de industrie, handel en scheepvaart: het Nederland sche Arbeidsfront; de derde is die van allen, werkzaam op het gebied der volks gezondheid, dus medici, apothekers, ver pleegsters, sociale werkers en werksters'; de vierde is die van opvoeding en on derwas de vijfde wordt gevormd door de dragers van de Nederlandsche cul tuur: schrijvers, dichters, denkers, schil ders, beeldhouwers enz., terwijl de zesde en laatste arbeidsgemeenschap is die van de dienaren van den staat, de ambtena ren en de politie en zij, die bij het rechtswezen zijn. De toekomst van ons volk eischt een sterken nationaal-socialistischen staat, die opgenomen moet kunnen worden in een bond van Germaansche nationaal- socialistische staten. Zij, die in overheidsdienst zijn en daar aan niet willen mede doen, zullen hun plaats moeten ruimen, maar zij, die loyaal hun plicht doen, hoe moeilijk het hun ook is, zij bewijzen ons volk in de zen moeilijken overgangstijd groote diensten. Hierna zette spr. uiteen hoezeer het noodig is door arbeid nieuwe welvaart te scheppen. De wagen van het Nederlandsche volk is vastgeloopen in de modder. Wij zul len allen moeten trekken, doch aan den zelfden kant en wel aan den voorkant. De tegentrekkers unoeten, zoo noodig in den letterlijken zin, op hun vingers ge tikt worden. Het Nederlandsche volk moet kunnen rekenen op zijn dragende kern: de ar beiders. Collecte voor jeugdherbergen. Zaterdag 9 Mei a.s.- wordt er in ons land een collecte gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is, om jeugdherber gen te bouwen. Jeugdherbergen zijn, zoo als bekend, huizen, waar jongens en meisjes voor weinig geld kunnen over nachten en kunnen eten. Er is voldoende pasmunt. De wnd. secretaris-generaal van fi nanciën deelt mede, dat in verband met het feit, dat in den laatsten tijd voldoen de pasmunt van de nieuwe modellen ge reed is gekomen ter voorziening in dfc behoefte aan dit ruilmiddel, een tekort aan klein geld zich niet behoeft voor te doen. Indien op sommige plaatsen een tekort aan pasmunt mocht worden geconsta teerd, kunnen klachten daaromtrent worden gericht tot den waarnemend the saurier-generaal bij het departement van financiën, Kneuterdijk 22, 'sGraven- hage. Verplichting tof het verrichten van diensten. In het Verordeningenblad is versche nen eeh verordening van den Rijkscom missaris, waarbij de verordening betref fende de verplichting tot het' verrichten van diensten, wordt aangevuld, in dier voege, dat behalve zooals tot dusver het gewestelijk arbeidsbureau, ook een door den Rijkscommissaris (commissaris-ger neraal voor bijzondere aangelegenheden) gemachtigde instantie, bewoners van het bezette Nederlandsche gebied kan ver plichten voor een bepaalden tijd op een hun aangewezen plaats diensten te ver richten. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag f Mei 1942. 's Morgens tot 6.02 u. 's Avonds van 21.12 u. Dï*nieuwe dienstregeling der N.S. De gewijzigde dienstregeling voor de lijn GoesHoedekenskerke is, als volgt Vertrek Goes 4.46, 's Gravenpolder "s Heer Abtskerke 4.55, Aankomst Hoe dekenskerke 5.08.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1