Castella Uit de Provincie Gemengd Nieuws FEUILLETON Dat lukt nooit! tchuimende TANDPASTA vut zooi m fMDUCU v. luiten-Fax Holland ra WEG MET DE WERKLOOSHEID. Veel is in het laatste anderhalf jaar 5"d om de verklo.shèid te bestry- dcn. - -L 'rc.i. g -soi, die ons voik roev iac^.' tien jaar dchtcrexn teis terde, niet geheel overwonnen worden, ofschoon daartoe van alle kanten kloek is aangepakt. Wy leven in een bewogen tyd, waarin, ook op het gebied der werkloosheldsbe- atrijding, alleen buitengewone middelen uitkomst kunnen bieden. Hiertoe behoort een tewerkstelling op ruimere schaal dan tot dusver van Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Daar komt men handen te kort. Vak man en ongeschoolde arbeider vinden thans in het nieuwe sociale Duitschland een uitstekende arbeidsgelegenheid. -• Zy worden daar als welkome gaster, ontvangen. Niet als vreemdelingen, doch als zonen van een verwant volk. Wie in het Nederlandsche arbeidsbe stel geen goede plaats vermocht te vin den, heeft in Duitschland een nieuwe kans. Vraagt inlichtingen by één der gewes telijke arbeidsbureaux of hun bijkantoren WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 5 Mei 1942. 's Morgens tot 6.04 u. 's Avonds van 21.10 u. 4- De nieuwe dienstregeling der N.S. In de nieuwe dienstregeling der Ne derlandsche Spoorwegen, welke vandaag is ingegaan, is wat de Zeeuwsche lijn be treft, eenige wijziging gekomen in de uren van aankomst en vertrek der trei nen. Deze tijdstippen zijn nu geworden: Aankomst (trein uit Holland)Goes 8.11, Middelburg 8.41 en Vlissingen 8.49. Verder resp. 11.87,12.06 en 12.14 ,v 14.37, 15.06 en 15.14; 17.26, 17.53 en 18.01; 20.37, 21.06 en 21.14. Bovendien vertrekt er 's morgens om 6.13 een trein uit Goee, welke om 6.50 te Middelburg en 7.01 te Vlissingen aankomt. 'Vertrek (naar Holland)Vlissingen 7.21, Middelburg 7.34 en Goes 8.04. Ver der resp. 11.02, 11.15 en 11.45; '13.54, 14.07 en 14.37; 17.02, 17.15 en 17.45; 18.35, 18.47 en 19.16. I^)e laatste trein uit Vlissingen vertrekt om 21.40,, vertrek Middelburg 21.52 en aankomst Goes 22.16. Wandeling door West-Brabant. Op Tweeden Pinksterdag organiseert de Ned. Toeristenbond A.N.W.B. een wan deling met onbekende bestemming door Vest-Brabant. Uitgangspunt is Bergen op Zoom, vanwaar met zeer veel zorg een parcours werd uitgezet, dat de deel nemers zal voeren door de mooiste ge deelten van het uiterste Westen van N. Brabant. Deze tocht is speciaal ontworpen om den inwoners van Zeeland in de ge legenheid te stellen, ook eens aan zulk een wandel-evenement van den A.N.W. B. deel te nemen. De wandeling is uitgezet over een af stand van 15 tot 20 km, die geenszins in een snel tempo behoeven te worden afgelegd. Winterhulp en Volksdifenst. Te Tho- len, St. Maartensdyk en Stavenisse hiel den Winterhulp en Nederl. Volksdienst vorige week openbare vergaderingen, waarin de heer J. Enzlin, de Prov. Voor lichtingsleider, het woord voerde en het doel en streven van beide instellingen behandelde met als resultaat dat een aantal der toehoorders zich als lid van den N.V.D. opgaf. - Middelljgrg. Turnen. Zaterdag heeft de Gymn. ver. „Achilles" weer eens kunnen toonen, wat leden en adspiranten kunnen. Des middags hebben de kleine jongens en meisjes voor een half gevulde Schutters hofzaal geturnd, terwijl des avonds, toen de leden werkten, geen stoel onbezet was en de zaal te klein om alle belangstellen den te bevatten. Zoowel des middags als des avonds heeft de voorzitter, dhr K. de Vries, de aanwezigen verwelkomd, des avonds spe ciaal den burgemeester, den voorzitter •van het K. N. G. V., den inspecteur van die by een der nieuwe panden in de "elft werkzaam was, stapte Vry- HET HUISJE AAN DE HAVEN. v 13)i o— Krina is al gauw op de hoogte gesteld. Vanzelf gaat zij Vrijdagavond mee. Haar vader wil ook wat helpen. Maar Jan weet wel» dat die niet veel kan. Want er is een groot gezin op „Welgelegen". AI is de boerderij onbezwaard, er komt heel wat kijken. De gronden van „Welgelegen" zijn voor een deel ook geestgronden, niet zoo vruchtbaar als de vette klei, die overigens op het eiland gevonden wordt. „Weelzicht" is één kleimassa. Hij moet vóór Vrijdag Van O veren toch eens pol sen wat die vraagt. Dat zal niet mis we zen! Als het vader maar niet te gek isl Freek Olieheerd zoekt dienzelfden Maandagavond Van Dalen op. Dat is een zaakwaarnemer. „Hoor 'es, Woensdag of Donderdag komt Van Bergen uit Oostland, zooals je weet. Het is mij als zeker bekend dat hij zijn beurt verkoopen wil. Informeer eons voor mij, wat-ie vraagt. En dan moet ik dat Vrijdagmiddag, als ik terugkom uit Zuidburg, weten. Is-ie niet te prijzig, dan wordt ik kooper. We regelen dat dan wel nader. Maar je weet van mij niets, afgesproken? most alleen vragen of het L.O., den directeur van de F..H.B.S., wethouder Paul, vertegenwoordigers van U t het T-ro!k V ,c- bet Volk, het Mid- (sVr- »-£!- -■ M-i den»2eeuwsch- r>-' .,bs«.. V Tr ->V, big on zus* erveree- nigingan. De uitvoeringen stonden zoowel des middags als des avonds op hoog peil. De heeren A. van Oorschot en E. den Hollander zorgden voor afwisseling. Eert misstap. De werkman C. v, d. B, Langedel dagmiddag op een stelliing mis en viel ongeveer 4 m lager tusschen de balken. Hy is met kneuzingen aan de heupen naar zyn woning overgebracht. Met pertsioen. Donderdag heeft de heer C. Visch, die jarenlang als ambte naar by de N. S. aan het station alhier werkzaam was en by het publiek evenals by de achtereenvolgende chefs en colle ga's, zeer goed stond aangeschreven, voor het laatst dienst gedaan. De chef heeft onder aanbieding var. een ets als herinnering getuigd van groo- te waardeering en vriendschap. De heer Visch heeft voor woorden en geschenk dank gebracht. De sinaasappels. Dat de geste om uit een fonds door middel van de afdee- ling Sociale Zaken ter gemeentesecreta rie ouders, die om financieele redenen geen sinaasappels voor hun kinderen kunnen aanschaffen, daarbij te hulp te komen, een mooie is, bleek Zaterdagmor gen, toen weer door 40 gezinnen samen 120 bonnen werden ingeleverd, waarvoor een bewys werd uitgereikt voor het kos teloos verkrijgen van sinaasappels. Tentoonstelling. Ten tweeden male in korten tijd heeft de A. N. T. B. in een der zalen van de Ambachtsschool, die weer belangloos beschikbaar was gesteld een tentoonstelling georganiseerd, dit maal van werk van „Vyf aan den bok". Het bezoek was grootendeels uit vak kringen, doch dat ook de burgemeester en mevr. van Walré de Bordes en de lei der van den cursus voor typografen, de heer J. H. Klarenbeek, blyk van belang stelling gaven, werd op hoogen prys ge steld. VK De dertierfde Singelloop. Zaterdagmiddag heeft de Middelburg schei Athletiekvereen. „E. M. M." voor de 13de maal een Singelloop gehouden, waarvoor deelname en belangstelling zeer groot was. Een 70-tal seniores en juniores waren ingeschreven en versche nen op enkelen na aan den start. De vyf prijswinnaars der juniores wa ren: 1. Raben, Kath. Sportver. Wal cheren te Vlissingen, 4 m. 47.8 sec.;'2. H. Harting, A. V. '35, Vlissingen, 4 m 44.6 sec.; 3. J. de Waard, Walcheren, 4 m. 51 sec.; 4. H. Stryers, Walcheren 4 m. 53 sec. en 5. J. van Molenbroek, Marathon, Vlissingen, 4 m. 57.4 Bec. Daarna moesten de seniores starten, waarbij bleek, dat G. Dobbelaire, de fa voriet, die even te voren nog gezien was, niet te ontdekken viel. Het startschot viel en men ging er van door zonder den man, die anders zeker winnaar was ge worden, wat ook bleek, toen hij eeftige minuten later er van door ging en nóg ver voor de laatste loopers van het offi- cieele deel den finish bereikte. 1. was nu H. Lacor van Marathon, Vlissingen, in 10 m. 13 sec.; 2. J. van der Horst, E. M. M„ 10 m. 16.6 sec.; 3. J. Fliers, Marathon, Vlissingen, 10 m. 17 sec.; 4. J. Vermeulen, Marathon, W.- Zeeuwsch-Vlaanderen, 10 m. 17 sec. (de ze looper hinderde no. 3) eh 5. P. Simpe laar, Marathon, W. Z.-VL, 10 m. 26 sec. Op het gemeenteiyk sportterrein heeft de voorzitter van E. M. M., de heer R. van Roo, de medailles uitgereikt. De heer G. J. Boel heeft als leider van de Handbalcompetitie den daarvoor beschikbaar gestelden wisselbeker aan A. V. '25 overhandigd. Het was voor den heer Boel voorloopig de laatste handeling voor de athletiek in Zeeland, want hy is nu uit Middelburg vertrokken om een betrekking te Deven ter te kunnen aanvaarden. Het Was dan ook begrypelyk, dat dhr Van Roo den scheidende dank bracht voor alles wat hy voor de athletiek en vooral pok speciaal voor E. M. M. heef gedaam Een boekwerk op het gebied van de athletiek bood spr. namens E. M. M. als biyvende herinnering aan. Rijwiel opgevischt. Uit een der ves ten is een damesrijwiel opgehaald, dat bleek gestolen te zyn. Het is intusschen aan de eigenaresse teruggegeven. Dat mag niet meer. Het overtre den van het verbod om op stoepen, te gen muren en in portieken te staan, nam den laatsten tyd vooral op Zaterdag en Zondagavond weer steeds toe en daarom is de politie begonnen met er krachtig tegen op te treden. Gisteravond zyn drie jongens wegens zulk een overtreding naar het bureau gebracht en eerst te elf uur heen gezonden. In het vervolg zal proces-verbaal worden opgemaakt. Beter verduisteren. De politie heeft weder enkele personen verbaliseerd we gers het niet voldoende afschermen van het licht in hun woning en wegens het niet goed afschermen van rywiellampen. Goes. De kunstminnaars te Goes en om geving zullen met blijdschap vernomen hebben, dat in Sturms keurige kunst zaal weer van een waardevolle schilde ryen-expositie is te genieten. De bekende Veersche schilder Koets stelt er een flink aantal van zijn werken ten toon en reeds Zaterdag was er een goede belang stelling voor. Bij verschillende schilde ryen was al het bordje „Verkocht" aan gebracht. De heer Koets blijkt een meester te zijn in het schilderen van paarden. De wijze, waarop hij de stevige Zeeuwsche paarden op het doek weet te brengen, is boven alle lof verheven. Zoo'n schilderij te bezitten is een bron van voortdurend genot. Dat Koets Veere ontrouw zal worden, is uitgesloten. Het Markiezaat is ook in deze zaal behoorlijk vertegenwoordigd. Schitterend is het oogststuk met Veere op den achtergrond. Niet gaarne zouden wij vergeten de visschersbooten, waarvan zoo'n weldadi ge rust uitgaat, te noemen. Ook verschillende bloemstukken zijn te bewonderen, hoewel Koets, naar het ons voorkomt, hierin niet zóó zijn talen ten weet te oiitplooien als bij de boven genoemde objecten. Over het algemeen is zijn werk veel rustiger dan in zijn eerste periode. Het het Van Bergen onverschillig is, wie ziju zaakje koopt". s De slimme oogjes van Freek Olieheerd glinsteren. „Begrepen", zegt Van Dalen. „As de vent nu maar nuchter is, anders valt er met hem niet te overleden". „Met Van Bergen kun je altijd zaken doen, of-ie nuchter is of aangeschoten 'k Heb de ervaring". Een zakenwaarnemer moet een punc tueel man zijn. Dat is Van Dalen. Anders zou Olieheerd het niet met hem aanpap pen. De ouwe weet wel, wat-ie doet. Het verbaast hem niets, als hij den Vrijdag middag daarop, wanneer de „Eben-Haè- zer" achter de „Pollux" meert Alex van Straten is dan bezig, het dek te schrokken en heft vriendschappelijk 'de hand ten groet op den zaakwaarnemer op de kade ziet drentelen, om hem op te wachten. Hij wenkt, als de boot vóór den wal ligt en een plank is uitgelegd. „Kom even .in de roef, Van Dalen. En?" „Het is Van Bergen onverschillig, wis koopt, 'k Heb geen naam genoemd, zoo als je gpzeerd hebt". Hi; noemt een som. „Uiterste priis", Olieheerd kijkt verbaasd op. »,Schip en beurt?" „Schip en beurt. Maar geen cent minder". De kat is te groot voor de kooi-opening. Binnen komt hij nooit. Voor dezelfde on mogelijkheid staan de groote schuimbellen van normale tandpasta's, wanneer zij pro- beeren de kleine holten bin nen te dringen, waarvan ieder gebit er vele telt. Dat lukt nooitDat lukt alleen aan Castella Tandpasta omdat het ingrediënt Perldon voor zéér kleine schuimbel- letjes zorgt, klein genoeg, om in alle plaatsen te drin gen, die vroeger onbereikbaar blevenDét is pas volledige gebitsverzorging D^BBELM^N ,,'tls billijk", meent Freek. „Dat zou wel eens kunnen dóórgaan, Van Dalen. Je hoort nader van mij. Een paar dagen geduld". Een uurtje later, midden in de beslom meringen van het losen, klampt de ouwe Van Straten aan, als die de „Pollux" ver laten wil. „Jij hebt er verstand van, naar ik ge merkt heb. Ik weet er niets van. Iloe lang zouden ze in Bolnes noodig hebben, om een motor van een tachtig ton te bouwen?" t „Ais ze gauw beginnen, drie maanden", meent VAn Straten stellig. „Komt aardig uit met mijn idee. Dank je". „Denk je aan een motor, schipper?" „Ik denk er al een paar jaar aan. Maar er moet een goede gelegenheid zijn. Drie maanden. Hm. Heb je al een kosthuis?" „Ja, Je vrouw heeft me een adres aan de hand gedaan. Zonvyle, ginds aan den Vischdijk. Ik ben er al". „O, die. Dat is in orde. Zul je geen spijt van hebben. Zien we je Zondag op de koffie? Of kom morgenavond eens buurten. Kunnen we eens over een paar dingen praten". Dat komt voor elkaar. (Wordt vervolgd.) is dieper en warmer geworden- Een ten toonstelling als deze in dezen tyd te kun nen bewonderen, is een ryk voorrecht. Dat velen er gebruik van 'maken. Wy vermelden nog, dat deze tentoon stelling dagelyks (behalve 's Zondags) van 9 u. tot 6 u. nm. te bezichtigen is. De toegang is geheel vry. (Hoofdred.) Op het verkeerde pad. De poltie heeft Zaterdagmiddag aangehouden mej. C. K. uit Middelburg, die zich met haar dochtertje schuldig maakte aan winkeldiefstallen' alhier. Zy hadden o.a. een mantelpakje, een blouse, en een hoedje ontvreemd. Na verhoor, waarin zij een bekentenis aflegden, zyn zij op vrye voeten gesteld. Mej. P. uit 's-H. H. kinderen is in de 's-H. H. kinderenstraat met een wielrydster in botsing gekomen. Zy liep lichte verwondingen op, terwyl de fiets beschadigd werd. Ten nadeele van C. D. is voor een café aan de Korte Kerkstraat een rywiel ontvreemd. Zuid-Beveland. Nieuwdorp. Vrydagavond hield de mu- ziekvereen. Q.N.D.A, Alhier haar jaar vergadering met donateurs en genoodig- den. Uit het verslag van den secr. bleek dat de vereen, thans 22 leden telt. Hier na werd een gevarieerd programma van muzieknummers uitgevoerd, onder lei ding van den directeur dhr A. Goedége- bure, afgewisseld door zangstukjes, voordrachten, declamatie, fluitduet en een tooneelstuk. Het was een gezellige avond. Yerseke. Van den landbouwer P. de Koeijer in den Olzendepolder alhier wist een paard zich, nadat het reeds een stal deur had ingetrapt, los te maken uit den stal. Het ontdekte op z'n tocht door de schuur een zak graan die het op at, met het ernstige gevolg dat het paard dood gegaan is. Voor den eigenaar een scha depost. 's Heer Arendskerke. De Chr. Werk- liedenvereen. kwam in jaarvergadering bijeen, waarin verslag werd uitgebracht over het afgeloopen jaar. De uitkeerin- gen aan ziekengeld waren zeer hoog. Het financieel verslag sloot desondanks met een batig saldo. In de vacature van den heer J. van Schaik werd de heer F. v. d. Berge tot secretaris gekozen, terwyl de heeren J. Mol en Jac. Nieuwenhuyze resp. tot bestuurslid en lid der comm. van toezicht werden herkozen. Walcheren. Oostkapel Ie. Mej. H. v. S. reed, toen zij 's avonds per fiets huiswaarts keer de, tegen den aanhangwagen van een haar tegemoet rijdende auto aan. Met ernstige inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Mid delburg vervoerd. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Donderdag j.l. had alhier de jaarlijksche keuring plaats van merries voor het' stamboek. Opgenomen werden Hedi, eigenaar S. Smits; Selma en Eva- lina, eig. M. Geuze; Coba, eig. P. J. Ooms; Herime van Vredenburg, eig. D. Istha, allen te Oud-Vossemeer; Zabina, eig. J. Swagemakers, Tholen; Lina en Elza, eig. C. H. C. de Wit; Juliana en Anny van Vosmeer, eig. W. J. v. Enge len; Cora en Nelly, eig. H. v. Gorsel, allen te Oud-Vossemeer; Ida, eig. A. W. C. en J. K. v. Nieuwenhuyzen, Lyonne, eig. E. J. Kosten, Rumella, eig. Chr. A. C. Aertsen, allen te Tholen; Rosa, eig. A. M. Kloet, Kaat van Wijkzicht, eig. M. Geluk, Willy v. d. Waarde, A. P. Ge luk Blanca, eig. A. C. Geluk, allen te St. Maartensdijk; Julia v. Welgelegen, L. C. Potappel, Stavenisse; Mina, eig. C. J. Ampt, Oud-Vossemeer; Ida en Martha v. Dykzicht, eig. J. C. Janse, Scherpe- nisse; Metha; eig. J. W. Hage, Oud-Vos semeer. De strijd tegen den clandestienen handel. Een zeer omvangryke sluikhandel in zaaigranen en peulvruchten is dezer dagen aan het licht gekomen. Groote hoeveelheden van deze artikelen, de grondslag voor den nieuwen oogst, zyn aan haar oorspronkeiyke bestemming onttrokken en tegen woekerpryzen op de zwarte markt gebracht. Tot dusverre heeft men by het onderzoek partyen tot een totalen omvang van 130.000 kg. weten te achterhalen, aldus meldt de „Tel." Uit den Wieringer- en den Haarlem mermeerpolder afkomstig, werden de granen en peulvruchten die als zaai goed van de allerbeste kwaliteit zyn te Amsterdam in bekende café's verhan deld. Ze verdwenen ten slotte voorname- ïyk naar het Gooi en de omstreken van de hoofdstad. Een onbeduidend voorval heeft tot de ontdekking van dit complot geleid. On geveer twee weken geleden werd te Laren een man aangehouden, die tien pond boonen vervoerde. Op zyn arres tatie volgde inbeslagneming van enkele tientallen kilo's peulvruchten. Van het een kwam het ander. Spoedig bleek, dat een partij van vijfduizend kg. zaaigra nen op mysterieuze wyze was verdwe nen. Zeer nauwe samenwerking tus schen regeeringsinstanties en den een- stralen crisiseontroledienst bracht vele ongerechtigheden aan het licht. Het is namelyk voorschrift, dat de groothandelaar een staat byhoudt van zijn leveranties, die slechts aan erken de handelaren mogen geschieden. Dezen op hun beurt dienen eveneens een staat over te leggen van hun aankoopen en beider gegevens moeten uiteraard over eenstemmen. Nu gebeurde het soms, dat zich bij een groothandelaar een persoon vervoegde, die den naam noemde, welke bij controle inderdaad die van een erken den handelaar was. Te goeder trouw verschafte men dan een belangrijke hoe veelheid zaaigoed en vulde den opge geven naam op den staat in. De betrok ken handelaar, die natuurlijk zelf 'biet gekomen was, vermeldde echter op zijn staat geen veranderingen en bleef ont kennen ooit zoo iets te hebben ontvan gen. Bij confrontatie kon de groothande laar niets anders zeggen dan'dat hij den pseudo-kooper. niet kende. Maar dank zij het gevonden controle systeem moésten de ontduikers vroeg of laat tegen de lamp loopen. Dagenlang zijn de ambtenaren van den C.C.C.D. nu reeds in touw om alle details van dezen enormen sluikhandel bloot te leggen. Tientallen personen heeft men o.a. te Amsterdam en in het Gooi gearresteerd en nog is het einde niet in zicht. Men neemt aan, dat nieuwe partijen van dui zenden kilo's elders in beslag zullen worden genomen. Doodelijke ongeluk ken. Vrijdagmiddag is bij het uithalen van musschennesten te Veghel de 32-ja- rige gehuwde arbeider A. W. v. R. van het dak van de superfosfaatfabriek ,Coe- nen en Schoenmakers" gevallen. De man kwam hierbij zoo ongelukkig terecht, dat hij eenige oogenblikken later is over leden. Vrijdagmiddag stond de echtgenoote van den heer F. uit Alkmaar met haar dochtertje bij den overweg van de Ker-. kelaan te Heiloo, te wachten tot de electrisehe trein uit Amsterdam gepas seerd zou zijn. Toen deze voorbij was staken zij de rails over en werden ge grepen door een uit de richting Alk maar komenden trein. Moeder en kind zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De vrouw is Zaterdag overleden. De jeugd en de volle autobussen. De secretaris-gene raal van het Dep. van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming heeft er eenige maanden geleden reeds de aan dacht van schoolbesturen op gevestigd, dat in de overvolle autobussen de jeugd dikwyls tracht met geweld een zitplaats te veroveren en hierbij niet de minste be leefdheid toont tegenover ouderen; hy heeft er toen met klem op aangedron gen, dat de leerlingen in de scholen tot een betere nakoming van de beleefd heidsvormen zouden worden aange spoord. Aangezien hiervan echter nog weinig te bespeuren is heeft thans de A.N.W.B. zich tot den genoemden functionaris ge wend met het verzoek andermaal de medewerking van de scholen in te roepen. Voorts heeft de A.N.W.B. zich gewend tot het bestuur van den Ned. Bond van Autobusdienstondernemers en de bestu ren van de vyf grootste gemeenten om Ook in Staphorst bloeit de belangstelling voör den landbouw. Vooruitstrevende landbouwers hebben een schoffelmachine laten construeeren, waarmede tien ryen kor enof vier ryen aardappelen tegelyk geschoffeld kunnen worden,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2