Christelijk DagblacJ voor Zeeland EERSTE BLAD Binnenland Üit de Provincie DAGKALENDER N :n nette ZATERDAG 2 ME! 1942 56e JAARGANG - No. 178 Het onbegrensde Woord. Samenkomst van Hitler en Mussolini - Nieuwe Duitsche frontverbeterirvgen - De ontploffing in België. Nederlandsch Arbeidsfront ingesteld. de wijde rk of hij ien: Hallo er gehad, de stoep >p, die hij altijd zoet ïad. niet één tig, maar er in hem bij de zee, kei zonne- ler dan an- m de tafel ïint: „Dag antwoord odbehuilde Dirk in de zijn handen ook nooit en hij naar >e lang het e gezegd, naar school uit op de dat is dus t de school war. gers. iim weg en over. uur, dat is eindje van die nu nog van 's mid- ant hij heeft jan dus ook 's morgens 's middags de Zondags hij weet nu: twee vingers morgens en aar Kreeltje Lij merkt niet aar hoed op ioet nog even nis, dus hoef lijven. iks maar op- Kreeltje neer ziet hij dat en. Roode en even in het omt. n versjes lee- en Kreeltje ist heeft met kijken. 3 haalt Kreel- r een uit. want straks eelen. >or halve da- Nieuwstraat agd voor dag it. W. A. 5, Nieuw- en EEN NET morgenuren. HEULE, Pa- Cointre N.V. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon, 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg lê5 Telefoon 3128 D i recte u r- H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes, Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent' Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke kcyting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wij belijden, dat het Woord van God, den Almachtige, Schepper van hemel en van aarde, Wiens volgens Psalm 24, de aarde is, misgaders hare volheid, de we reld en die daarin wonen, voor a 11 e n en voor het g a n s c h e menschelijke leven is. Dit Woord komt met gezag tot allen. Het eischt van ons, dat wij ons daaraan volkomen onderwerpen. Het laat zich niet begrenzen en van bepaalde terreinen terugdringen. Er zijn heel wat pogingen aangewend, om aan deze belijdenis te ontkomen en ons bepaalde stukjes van het levenster rein aan te wijzen, waar het Woord van God geen zeggenschap zou hebben. Dat gebeurt in veler persoonlijk leven. - Als er dingen plaats hebben, in ons par ticulier of zakenleven, waarover ons ge weten ons aanklaagt, dan hebben wij er het handje van om onszelf en anderen' wijs te maken, dat de Bijbel zich hiermee toch werkelijk niet bemoeit. Maar ook in breedeyen. kring is er al tijd een streven geweest, om den invloed van het Woordvte verkleinen en om het leven van dat Woord los te maken. Soms geeft men dat een vromen schijn en re deneert men zoo: de Bijbel is toch feite lijk te heilig en te verheven om zich met het alledaagsche leven in te laten. De godsdienst is zóó gewijd van karakter, dat hij alleen voor de kerk en de binnen kamer geschikt is. Zoo wordt de macht van het Woord Gods begrensd tot een bepaald terrein, n.l. dat van het godsdienstige, innerlijke leven. De Bij bel geeft dan troost in smart, kracht in moeilijkheden en vrede bij het sterven, maar meer ook niet. Voor de wetenschap en op andere terreinen van het leven heeft hij geen gezag. Maar het profetische Woord, dat zeer vast is, staat midden in de wereld. Het beheerscht het geheele, volle leven. Men kan er niet neutraal tegenover zijn. Wie dit Woord verwerpt, zal geen dageraad hebbfen. Het opmerkelijke is, dat zij, die het gezag van Gods Woord over het gansche Teven niet erkenden, wel gingen buigen voor een ander gezag, dat in het men- schelijk denken zijn oorsprong vond. Men huldigde dan óók eén bepaalde levensbe schouwing, maar een andere, dan die, 'welke gegrond is op Gods Woord. En intusschen verwijderde men zich steeds verder van de ware Bron van kracht en wijsheid. Wie altijd en overal ootmoedig buigt voor Gods Woord en zich daaraan onder werpt erkent daarmede de onbegrensd heid van dat Woord ten volle. Die heeft richting en leiding in zijn leven en zoekt ook voor zijn volk het waarachtig goede. Een in de nabijheid van het industrie terrein gelegen technische school stortte ten deele in; de telefooncentrale van Tessenderloo werd buiten werking ge- steld. Talrijke huizen werden ten deele verwoest, ten deele zwaar beschadigd. Daar de ontploffing plaats vond op het •oogenblik, waarop de werkplaatsen in vol bedrijf en de scholen gevuld waren is het aantal te beklagen slachtoffers zeer hoog. Beschuit voor ziekem en Jonge kindeken. Met. ingang van de nieuwe distributie- periode zal beschuit uitsluitend beschik baar zijn voor kinderen beneden de 4 jaar en zieken. Op de levensmiddelenkaarten van kinderen van 0 t.m. 3 jaar zijn vier b-bonnetjes van de broodsectie vervangen door een bon „beschuit". Patiënten zul len beschuit kunnen betrekken op de z.g. ziekenrantsoenen, welke op medisch ad vies door den distributiedienst worden uitgereikt. - Verdere electrificatie bij de Spoorwegen. Naar het Alg. Hld meldt, zal het aan tal geëlectrificeerde baanvakken bij de Nederlandsche Spoorwegen weer met twee worden uitgebreid. Met ingang van de nieuwe dienstrege ling op 4 Mei zullen namelijk de trajec ten UtrechtAmersfoort v.v. en Utrecht Hilversum v.v. met electrische treinen worden gereden. Het spoorboekje van de dienstrege- ling, die 4 Mei ingaat, is van^ heden af in den boekhandet-verkrijgbaar. Gildeleiders benoemd. Bljjkens het verordeningenblad der Nederlandsche cultuurkamer is tot leider van het letterengilde benoemd Prof. Dr Jan de Vries te Leiden; tot leider van het Filmgilde: G. J. Teunissen te 'sGra- venhagetot leider van het muziekgilde H. Rijnbergen te Amsterdam; tot leider van het gilde voor bouwkunst, beeldende kunst en kunstambacht: J. Bakker te Voorburg. Tot leider van de vakgroep beeldende kunsten is benoemd A. Colnot te Am sterdam tot leider van de vakgroep bouwkunst: Dr Ir G. A. O. Blok te s Gravenhage. HITLER CONFEREERT MET MUSSOLINI TE SALZBURG. (D. N. B.). Hitler en Mussolini hebben 29 en 30 April in de nabijheid van Salz burg een onderhoud gehad. De samensprekingen tuschèn beide re- geeringschefs stonden in het teeken Van den geest der nauwe vriendschap en on wrikbare wapenbroederschap der beide volken en hun leiders.. Zij leverden de volledige overeenstemming van opvate tingen op over de situatie, welke gescha pen is door de geweldige overwinningen der landen van het driemogendheden- pact en over de verdere oorlogvoering der beide landen op politiek en militair gebied. De harde vastberadenheid van Duitschland, Italië en hun bondgenooten om de definitieve overwinning met alle hun ter beschikking staande machts middelen te behalen kwam daarbij op nieuw tot uiting. Aan deze politieke, besprekingen werd deelgenomen door den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Van Ribbentrop en den koninklijk-Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano. Aan de militaire besprekingen namen van Duitsche zijde deel, de chef van het opperbevel"van de weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, en van Italiaan- sche zijde de chef van den Italiaanschen generalen staf, kolonel-generaal graaf Cavallero. De Duitsche ambassadeur te Rome, Van Mackensen en de koninklijk- Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, waren eveneens aanwezig. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. e Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijke front leidden eigen plaatselijke aanvalsondernemingen tot nieuwe frontverbetëringen. Plaatse lijke aanvallen van den vijand, welke door pantserwagens werden gesteund, hadden geen succes. In L a p 1 a n d en aan het front van Moermansk sloe gen Duitsche en Finsche troepen ver scheidene aanvallen onder zware verlie zen voor den vijand af. Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en in den nacht van 30 April op 1 Mei mi litaire doelen in Sebastopol, No- worosijsk en Leningrad met goede uitwerking van brisant- en brand bommen aan. In luchtgevechten van gisteren ver loren de bolsjewieken 53 vliegtuigen. Drie toestellen werden op den beganen grond vernield. InNoord-Afrika werden bij den afweer van nachtelijke Britsche verken- ningsaanvallen een aantal gevangenen gemaakt. De vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goe de uitwerking gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vielen in den af- geloopen nacht havens en werven aan de Oostkust van Engeland met succes aan. Oberleutnant Rück en onderofficier Quante, deel uitmakende van een afdee- ling verkenningsvliegtuigen, hebben zich bij de succesvolle uitvoering van belang rijke verkenningsopdrachten tegen En geland door bijzondere dapperheid on derscheiden. Italiaansch weermachtböricht. Een aanval van pantserstrijdkrach- ten op onze linies ten Oosten van Me- k i 1 i werd met beslistheid afgeslagen.,. De vijand liet verscheidene gevangenen in onze handen, terwijl enkele dooden op het slagveld achterbleven. Benghazi werd gebombardeerd door Engelsche vliegtuigen, die geener lei schade aan de installaties veroorzaak ten, noch slachtoffers onder de burger bevolking maakten. - Overdag en des nachts ondernamen vliegtuigformaties van de as aanvallen op Malta, boven welk eiland een Spit fire werd vernield. Vijandelijke vliegtuigen lieten eenige bommen vallen op Kreta. Er worden geen verliezen gemeld. De orvtploffingsramp in België. (D. N.i B.). Een ontploffingsramp in de fabriek voor chemische producten te Tessenderloo in de Belgische provincie Limburg heeft, zooals reeds gemeld, tot dusver 250 dooden geedscht en circa dui zend gewonden. Blijkens verdere mededeelingen van het ministerie van Binnenlandsche Zaken vond de geweldige ontploffing, die de fabriek «verwoestte, Woensdag tegen half twaalf plaats. De fabriek vervaar digde uitsluitend verschillende soorten kunstmest en waschmiddelen en wel uit sluitend voor het Belgische bedrijfsleven. De vernielingen, door de explosie ver oorzaakt, strekten zich uit met een ra dius van verscheidene honderden meters. Korte berichten. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den nationalen feestdag van het Duitsche volk, heeft de Rijksorganisatieleider dr Ley zich in een rede tot alle arbeiders gewend, waarin hij aan de bijna boven- menschelijke eischen herinnerde, die de ongelooflijke harde winter aan de Duit sche soldaten heeft gesteld. Hij spoor de de arbeiders aan, door een laatsten inzet in het vaderland, den mannen aan het front den weg tot de overwinning voor- te bereiden. In een Britsche luchthaven zijn gis teravond volgens den Britschen berich tendienst de Amerikaansche ambassa deur te Londen, Winant, en admiraal Stark aangekomen. (A.N.P.) Volgens éfen bericht van „Associa ted Press" uit Koeibisjev heeft de Sow- jet-regeering de traditioneele 1 Mei-pa- rade afgezegd. De arbeiders moesten zich op 1 Mei in de fabrieken bevinden. LEIDER DE,HEER H. J. WOUDENBERG. Gisteren heeft de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, het Neder landsche Arbeidsfront ingesteld en tot leider daarvan benoemd den heer H. J. Woudenberg. De taak van dit arbeids front zal zijn, naar de woorden van den Rijkscommissaris, de werkende Neder landers op te voeden in den zin der be- drijfsgemeenschap tot wederzijdsch be grip voor hun economische belangen én ter verzekering van den arbeidsvrede, bij de vorming van sociaal-politieke toe standen mee te werken, zijn leden te ad- viseeren en te vertegenwoordigen en bo vendien die instellingen op te richten en in stand te houden, die dienen tot be vrediging van de cultureele behoeften der Nederlandsche werkers en tot in standhouding en bevordering van hun prestatievermogen. In de groote, rustige werkkamer van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, was gistermorgen een klein gezelschap bijeengeroepen voor de plechtige installatie van den heer H. J. Woudenbrg als leider van het gisteren opgerichte Nederlandsche Arbeidsfront. Tegelijk met den heer Woudenberg wer den ook de heeren van de financieels commissie geïnstalleerd. (Wordt vervolgd.) Generaal pardon afgekondigd. In de groote bijeenkomst, welke het Nederlandsche Arbeidsfront te Amster dam heeft gehouden, heeft de leider van het N.A.F. de heer H. J,. Woudenberg, medegedeeld, dat geen enkele Nederland sche werker wordt buitengesloten. Om dat het gaat om het belang van die werkers, is er opnieuw een zeer ruim ge neraal pardon afgekondigd. Dat wil zeggen, dat diegenen, die voor 15 Juli 1Ö40 lid waren van eenige er kende vakorganisatie, wanneer zij voor 1 Juli 1942 tot het Arbeidsfront toetre den, alle rechten zullen hebben die bij de reglementen van het arbeidsfront zijn omschreven en dat de jaren dat zij lid van hun vakbond waren bij de bereke ning van die rechten zullen medetellen. Benoemingen Nederl, Arbeidsfront. Het Rijkscommissariaat maakt be kend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van de par. 7 en 10 van zijn decreet over de oprichting van het Nederlandsche Ar beidsfront (N.A.F.) van 1 Mei 1942 be noemd den heer H. J. Woudenberg te Den Haag tot leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, den secretaris-generaal van het departement voor Bijzondere Economische Aangelegenheden Mr Rost van Tonningen, tot voorzitter' der finan- cieele commissie van het Nederlandsche Arbeidsfront, en tot leden van deze fi nancieels commissie: den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, Ir R. A. Verwey, den bankdirecteur H. C. van Maasdijk te Den Haag, den heer Fr. G. Gips, zakenman te Den Haag en den transportarbeider G. Sormani te Oosterbeek. HET AARDAPPELRANTSOEN TIJDELIJK VERLAAGD. Met éért kilogram per week. Met ingang van Zondag 3 Mei zal het aardappelrantsoen, dat tot heden 3 y2 kg per persoon per week bedroeg, met één 1 kilogram worden verlaagd tot 2Va kg per persoon per week. De bestaande toeslag voor personen van 14 tot 21 jaar, die 50 pet. van het rantsoen bedraagt, blijft gehandhaafd en bedraagt dus van genoemden datum af 50 pet. van het nieuwe rantsoen, ook de toeslagen voor personen, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, blijven gehandhaafd en zullen dus resp. 50 pet. en 100 pet. van het nieuwe rantsoen be dragen. De extra-toeslag van y2 kg, waarop houders van vetkaarten recht hebben, blijft voorloopïg ongewijzigd. De verlaging zal ongetwijfeld van tij- delijken aard zijn. Zoodra de aardappel oogst van dit jaar volop in gang is, zal het rantsoen weer op normale hoogte kunnen worden gebracht. Wanneer dit tijdstip zal zijn aangebroken, hangt nog van verschillende weers- en' bedrijfsom standigheden af, waarover nu nog geen voorspelling is te doen. Het aardappelrantsoen is nu gebracht op: Voor kinderen t/m 3 j. 1% kg p. week Van 4 t/m 13 jaar 2Vfc kg p. week Van 14 t/m 20 jaar 3% kg p. week Voor volwassenen'2% kg p. week Nieuwe slachtoffers vart Engelsche bommen op de burgerbevolking.'' (A. N. P.). Een stad in het Westen des lands, die nog onlangs onder haar burgerbevolking verliezen had te betreu ren als gevolg van Engelsche bomaan vallen, is opnieuw het doelwit geweest van Engelsche vliegers. Van groote hoogte lukraak neerge worpen bommen verwoestten vijf woon huizen. Het aantal slachtoffers onder de Nederlandsche bevolking bedraagt zeven dooden, 3 zwaar- en twintig licht-ge- kwetsten. Nieuwe burgemeesters. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van paragraaf 3 van de Verordening nr 108/40 Jhr. Ir E. F. Sandberg te Deventer tot burge meester van Kampen en den administra teur B. A. van der Sluijs in Overveen tot burgemeester van Alkmaar benoemd. Arbeiders en kantoorbedienden schenkt hier aandacht aan!! Wanneer de beschikbare arbeid juist verdeeld wordt, kan iedereen werk vinden. Het verwisselen van betrekking in de bedrijven heeft ten doel, dat werklooze arbeiders met veéi kinderen en oudere Ne derlanders in het arbeidsproces worden opgenomen. Wanneer daar toe van jonge .en krachtige men- schen eens gevergd wordt arbeid in Duitschland te verrichten, is dat dan onrechtvaardig? Wees eerlijk, hoe denk je daarover? WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 3 Mei 1942. 's Morgens tot 6.08 u. 's Avonds van 21.06 u. Maandag 4 Mei 1942. 's Morgens tot 6.07 u. 's Avonds van 21.08 u. ZATERDAG 2 MEI 1942. Hij heeft Zijn volk verlossing gezon den; Hij heeft Zijn verbond in eeuwig heid geboden; Zijn naam is heilig en vreeselijk. Ps. 111 9. Zon op onder 6.10 21.05 Maan op onder 23.06 7.33 7 Mei Laatste kwartier. 15 Mei Nieuwe maan. ZONDAG 3 MEI 1942. Zingt, aard en hemel! zingt uw' Heer Het driemaal heilig meld' zijn eer! Zingt Hem op hooge toonen! De lof' van Gqd vervuil' 't heelal, Die is, die was, die komen zal, En onder ons -wil wonen. Gez. 2 5. Zon op onder 6'.08 '21.06 Maan op onder 8.19 Vestigingsmogelijkheden in O. Z.-Vlaanderen. Naar het D. v. Z. meldt, is op in stigatie van den wnd. Commissaris der Provincie, een commissie in het leven ge roepen die de vestigingsmogelijkheden in het N.O. deel van Z.-Vlaanderen be- studeeren moet. De volgende heeren zijn gevraagd om zitting te nemen in deze commissie: C. Philipse, fungeerend Bestuursraad; jhr. mr Schuurbecque Boeye, burgemeester van Zierikzee; P. Vercauteren, burge meester van Clingemr Scholten, hoofd- insp. Dep. Sociale Zakenir Droogendijk, Rijkslandb. consulent in Zeeland, ir Cor- nelisse, inspecteur Werkverruiming en voorts een inspecteur van den Prov. Wa terstaat en iemand aan te wijzen door den directeur van den Cultuurtechni- schen dienst. De vorming van deze commissie houdt verband met een eventueele bedijking van het land van Saeftinge. Naar men weet, zijn er onlangs van Belgische zijde stappen gedaan om de schorren van Saeftinge, voor zoover die althans op Belgisch gebied liggen, in cultuur-land om te zetten. Gaan die plannen door, dan zal ook van Nederlandsche .zijde aange pakt worden. Jaarwedden Provinciale ambtenaren. De Commissaris der Provincie heeft enkele wijzigingen aangebracht in de be zoldiging van de ambtenaren in dienst der provincie. O.a. wordt bepaald, dat aan een refe rendaris na ten minste vier jaren dienst, als zoodanig, nog tweemaal een twee- jaarlijksche verhooging van f250 kan worden toegekend. Een jaarlijksehe toelage kan worden toegekend aan ambtenaren in het bezit van een of meer diploma's en wel van f 50 voor het praktijkdiploma „Mercu- rius" of eenig ander daarmee gelijk te stellen boekhouddiploma; f 100 voor het staatspraktijk-diploma boekhouden of het diploma gemeente-administratie I; f 150 voor het diploma gemeente-finan- ciën, f 200 voor een diploma gemeente- administratie H of B of een voor ge meente-accountant. Voor de technische ambtenaren van den Prov. Waterstaat wordt -de wedde gebracht op f2200f 3800 en voor de opzichters op f 2120f 3520, beide met periodieke verhoogingen van f200. Aan een districtsingenieur wordt, na dat hij 4 jaar het maximum der jaar wedde heer genoten, nog tweemaal een verhooging van f250 toegekend, de tweede zes jaar na dat het maximum was bereikt. De aanvangsweöde bij de thans gecom bineerde provinciale stoombootdiensten wordt voor den directeur gebracht op f3700. Met twee jaarlijksehe verhoogin gen kan deze stijgen tot f 5200. Voor den hoofdmachinist tevens plaatsvervangend directeur is de wedde van f2900 tot f3400 met twee jaarlijksehe verhoogin gen van f 150. Aan den chef van het kantoor kan een verhooging van ten hoogste f 400 worden toegekend. Aan het varend personeel worden de volgende diploma-toelagen verstrekt binnenscheepvaartdiploma of voorloopig machinistendiploma groote vaart f 50 diploma kustvaart, zeevaartschool B, machinisten diploma B, vijfjarige avond school voor Nijverheidsonderwijs voor houtbewerking, metaalbewerking of electriciteit, derde stuurman of machi nistendiploma B groote vaart f 150eer ste stuurman groote vaart of machinis tendiploma C groote vaart f 200. Het kantoorpersoneel krijgt voor een Mercurius of dergelijk diploma f 50.. Aan een kapitein, die 10 jaar dienst doet, kan f 200 toelage worden* toegekend. Aan niet-varend personeel kan op grond van andere diploma's of van den aard hunner werkzaamheden een toelage van ten minste f 50 en ten hoogste f 150 worden toegekend. Indien een ambtenaar in het bezit van meer dan één diploma is, wordt enkel de hoogste toelage genoten. Steun aan zieke Provinciale ambtenaren. De Commissaris der Provincie heeft besloten, dat aan een ambtenaar, die aan t.b.c. lijdt, indien na een geneeskundig onderzoek, ingesteld door een tubercu- losearts, blijkt, dat opneming in een in richting tot verpleging van ljjders aan die ziekte genoegzaam uitzicht op her stel geeft, de kosten van verpleging in zulk een inrichting kunnén worden ver goed, totdat herstel is. ingetreden of zich verschijnselen voordoen, waaruit blijkt, dat verdere verpleging aldaar van geen nut meer is. Bij uitzondering kan ook voor andere ziekten een tegemoetkoming worden ge geven in de kosten van verpleging in een ziekeninrichting of van een andere behandeling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5