Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER V RIJD ko 1 MEI 19 42 56e JAARGANG - No, 177 Bureaux Lange Vorststraat 70, 6oes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en-Noordweg 155 Telefoon 3128 D i recte u r- H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes Onze arbeid. Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsén waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Zes schepen voor de Amerikaansohe kust tot zinken gebracht - Luchtaanvallen op Tobroek, Malta, Nor wich en Parijs - Japansche opmarsch in Birma. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Herhaaldelijk hebben wig reeds gewe zen op den duren plicht en het groote voorrecht, om door God gesterkt door onzen arbeid in onze levensbehoeften te voorzien. Op grond van Gods Woord be schouwen wij den arbeid niet als een vloek of een noodzakelijk kwaad, maar als een Goddelijke roeping, waarin wij trouw hebben te zijn, een beschouwing die wij ook hebben hoog gehouden, toen de arbeid op alle mogelijke manieren om laag werd gehaald en in woord en ge schrift werd uitgescholden en bespot. Menigeen zal zich den tijd nog wel her inneren, dat een arbeider, die verklaar de zijn werk met lust en liefde te doen door vele van zijn collega's werd uit gelachen, den tijd, dat hoofdarbeid nog eenigszins in trek was, maar handenar beid door velen als iets minderwaardigs werd beschouwd. Zij, die leven bij de Heilige Schrift, weten, dat wij tot arbeid geroepen zijn en dat ook het meest eenvoudige werk waarde en beteekenis heeït. Niet de grootte van het loon is waardemeter. Gods zegen op onzen arbeid gaat alle waardemeters verre te boven. Als wij weten, dat God ons tot den ar beid roept en dat Hij ons de plaats heeft aangewezen, waar wij werken zullen, dan belijden wij ook, dat wij niet alleen werken voor eigen belang, maar ook voor ons gezin, voor het bedrijf, ja voor het geheele maatschappelijk leven. Ieder, die den arbeid alleen maar ziet als een middel om in het leven te blijven, is mammondienaar en materialist. Hij, die in zijn arbeid een Goddelijke roeping ziet, en dus niet blind is voor de geeste lijke zijde van zijn beroep of bedrijf, voelt zich mede-arbeider Gods. Die zal er ook ernstig naar streven in het bedrijfsleven tot goede verhoudingen te komen, opdat er samenwerking ontsta en ieder zyn plaats in het geheel be- grijpe. Er is immers gemeenschap tus- schen patroon en arbeider Daarom is altijd van Christelijk-sociale zijde het principe gehuldigd: geen klassenstrijd, maar gemeenschap. Dus samen werken, elkaar leeren begrijpen, waardeeren. Geen strijd, maar bedrijfsvrede, bedrijfs- gemeenschap, overleg en samenspreking. Dë juiste, gewenschte verhoudingen brengt men in het bedrijf tot stand door de menschen te beschouwen en te behan delen als medewerkers, wier medewer king men inroept, die men beschouwt als gelijkwaardige menschen. Zoo wordt een goede zedelijke grondslag gelegd, waar op kan worden voortgebouwd en waarop de bedrijfsvrede kan rusten. Zoo ont staat een harmonische samenwerking van hoog tot laag. Christus zelf heeft den arbeid geëerd. Hij koos Zijn apostelen ten deele uit vis- schers. Hij sprak in Zijn prediking over het arbeidslèven. Geen enkele eerlijke arbeid is in het licht der H. Schrift gezien minderwaardig of gering. Wij worden niet geoordeeld naar den aard van ons werk, maar naar de trouw, waarmee wij het volbracht hebben. Iemand, die er de kantjes af loopt, is of wordt een loome geest, iemand zonder pit of fut. Hij, die leeft in en voor zijn werk wordt tot een sterke per soonlijkheid. Arbeid is een bron van vreugde. Heer lijk, dat wij werken mogen. Arbeid is glorie. Zie maar op het veld, waar ook in ons gewest de boer ijverig, maar kalm en rustig, zijn mooien arbeid verricht. Zie maar in die gezinnen, waar de moeder altijd op haar post is, naar het onvergelijkelijke beeld, ons ge- teekend in Spreuken 31. Wij mogen het lied van den arbeid zingen. God is het, die dirigeert. En wij weten het: het geheim van goed zingen is goed letten op den dirigent. Vernietiging van bonnen. Na afloop van. iedere distributie-pe riode van vier weken, dat is dus op het oogenblik, dat de nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen in gebruik wor den genomen, kunnen alle niet aangewe zen bonnen der oude bonkaarten voor voedingsmiddelen worden vernietigd. Men, houde er evenwel voor reeds aan gewezen bonnen rekening mede: 1) dat na afloop van iedere distribu tieperiode de mogelijkheid bestaat, dat de geldigheidsduur van bepaalde bonnen wordt verlengd; 2) dat het eveneens kan voorkomen, dat bonnen bij aanwijzing voor een lan ger tijdvak dan een distributieperiode worden geldig verklaard. In deze laatste twee gevallen moeten de bonnen uiteraard niet vernietigd wor den, aangezien men ook in de volgende distributieperiode nog de op deze bon nen verkrijgbaar gestelde artikelen tegen inwisseling daarvan kan koopen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In den centralen en Noorde- 1 ij ken sector van het O o s t e 1 ij k front werden eigen aanvals- én stoot troepacties met succes uitgevoerd, en kele vrij zwakke aanvallen van den vij and werden afgeslagen. Door aanvallen van de luchtmacht op spoorweginstalla ties en achterwaartsche verbindingen le den de bolsjewieken gevoelige verliezen aan rollend materieel. Aan het front in Lapland en aan het front bij Moermansk misluk ten hernieuwde vijandelijke aanvallen on der hooge, bloedige verliezen voor den vijand. In Noord-Afrika als gevolg van hevige zandstormen slechts leven dige wederzijdsche verkenningsactiviteit. In het Oostelijke deel van de M i d - dellandsche Zee heeft een Duit sche duikboot een transport-zeilschip van 't Britsche ravitailleeringsverkeer tot zinken gebracht. Vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met goede uitwerking gebombardeerd. Duikbooten hebben aan de Ooste- 1 k e kust van Noord-Ame- r i k a zes vijandelijke koopvaardijsche pen met een gezamenlijken inhoud van 33.000 B.R.T. tot zinken gebracht en een ander vrij groot schip door torpedo treffers «beschadigd. De vergeldingsaanvallen van de Duit sche luchtmacht op Groot-Brittannië werden voortgezet. In den nacht van 29 op 30 April vielen formaties gevechts vliegtuigen bij goed zicht de Engelsche stad Norwich aan. In het centrum der stad en in industrieele installaties werden omvangrijke branden en hevige ontploffingen waargenomen. Bij een vijandelijken luchtaanval op de voorsteden van. P a r ij s ontstond vrij groote. schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevolking. Enkele Britsche vliegtuigen hebben storingsvluchten ondernomen bij de Noordduitsche kust'. Twee Britsche vliegtuigen werden neergescho ten. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het front van Cyrenaica levendige activiteit van onze verken ningspatrouilles, die door den hevigen Ghibli belemmerd werd. v Onze vliegtuigen vielen met succes de haven van Tobroek aan «n bescho ten met machinegeweren concentraties van vijandelijke voertuigen ten Westen van de vesting. Een Curtiss werd door Duitsphe jagers neergehaald. Sterke Italiaansche en 'Duitsche vlieg tuigformaties ondernamen herhaaldelijk bombardementen op Malta, waardoor groote verwoestingen werden aangericht. De Japansche opmarsch in Birma. D.N.B. Naar aanleiding van den opmarsch der Japanners in Birma geeft de „New-York Times" uitdrukking aan de vrees, dat de capitulatie van duizen den Britsche strijdkrachten en groote Chineesche versterkingen aanstaande is. De militaire medewerker van het blad verklaart, dat geheel Birma verlóren is. De snelheid, waarmede de Japanners opereeren, heeft de verdedigers over rompeld. De verovering van Lyingan zou de wegen naar Britsch-Indië openstellen voor de Japanners. In de Engelsche pers wordt er op ge wezen, dat, indien de Japanners er in slagen Lasjio te bezetten, zij niet alleen den Birmaweg in handen hebben, maar dat zij tevens een wig drijven tusschen de Britsche en Chineesche troepen. New York thans verduisterd. (V.P.B.) Met ingang van Maandag j.l. is thans ook New York verduisterd. Uit de rapporten der overlevenden van verscheidene tot zinken gebrachte Ame rikaansohe Vrachtschepen was gebleken dat het licht van deze wereldstad tot ver in den Atlantischen Oceaan weerkaatst werd. Het schijnt meermalen voorgeko men te zijn dat tegen dezen lichtschijn de schaduw der koopvaardijschepen zóó sterk afstak, dat de duikbooten ze in de donkerste nachten op grooten afstand konden waarnemen. De nieuwe ver scherpte verduisterings-maatregelen strekken zich niet alleen over New York maar ver over de geheele Oostkust der Vereenigde Staten uit. Omtrent de Amerikaansche plannen om het duikbootgevaar door middel van luchtschepen te bestrijden zijn thans na dere bijzonderheden bekend geworden. Op vrij groote schaal worden er orders geplaatst voor luchtschepen van het niet- styve type met een lengte van circa 80 meter. Men wil op de Oost- en Westkust elk 4 eskaders van 6 luchtschepen sta tioneeren. Korte berichten. (A.N.P.) Zooals bekend is de Duitsche nationale feestdag van den eersten Mei dit jaar verplaatst naar den 2en Mei, waardoor alle Duitsche werkers van twee opeenvolgende vrije dagen kun nen genieten. Op uitdrukkelijken wensch van den Führer zullen alle marschen, po litieke bijeenkomsten en bedrijfsvergade ringen achterwege blijven. De dagen moeten geheel aan rust en ontspanning gewijd zijn. (D.N.B.) Admiraal Darlan is te Parijs aangekomen. Kort na zijn aan komst begaf Ijy zich naar het Elysée, het vroegere paleis van den president der re publiek, waar thans het bureau geves tigd is van den opperbevelhebber der mi litaire strijdkrachten voor het bezette gebied. De beide stichters der Nationaal- Socialistische beweging in Zwitserland, Burri en Leonhardt, zijn bij verstek ver oordeeld tot vijf jaar tuchthuisstraf. De beschuldiging luidde, dat zij o.a. de on afhankelijkheid van het eedgenootschap hebben aangevallen, een illegale vereeni- ging opgericht en het besluit van den bondsraad tot bescherming van de de mocratie overtreden. Tengevolge van den zwaren regen val in Catalonië (Spanje) zijn de Besos en de Llobregat tot 7 meter boven hun normalen stand gestegen, waardoor het oeverland overstroomd is. Meer dan 10.000 gezinnen zijn dakloos geworden. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. (Stefani.) In de streek van Stockholm zullen van 9 tot 20 Mei groote manoeuvres worden gehouden. Een huuraangiftebesluit. Eerlang zal een huuraangiftebesluit worden uitgevaardigd, waarbij het doen van aangifte bij verhuizing (by een pry- zenbureau onroerende goederen) ver plicht zal worden gesteld, zoowel voor den verhuurder als voor den huurder. Het doel van dit besluit is misbruiken te voorkomen als op het oogenblik by huurwisseling nog wel voorkomen om den huurstop te ontduiken, zooals het vragen (geven) van sleutelgeld en de verplichte overneming van gebruiksvoor werpen. Bedoeld besluit zal vooreerst alleen voor gemeenten gelden, waar een acuut gebrek aan woningen bestaat, zoo als in de randgemeenten van Rotterdam. Schoewentbormert twee maanden geldig. In den vervolge zullen schoenenbon nen worden uitgereikt met een geldig heidsduur van twee maanden. In verband hiermede wordt de geldig heidsduur van de in den loop van April uitgereikte schoenenbonnen, welke gedu rende één maand geldig waren, verlengd met één maand. De in April uitgereikte bonnen blijven derhalve twee maanden na den daarop vermelden datum van af-, gifte geldig. Scheermesjes Voor het gerucht als zouden eenheids scheermesjes op komst zijn bestaat vol gens de „Telegr." geen aanleiding. Even min wordt overwogen, scheermesjes uit- slifltend tegen inlevering van bonnen voor het publiek beschikbaar te stellen. Uit vele winkels zijn de goedkoope mesjes plotseling verdwenen. Dit vindt, naar het blad verneemt, zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in ons land slechts de duurdere kwaliteit mes jes worden aangemaakt, welke tegen de hoogste daarvoor geldende prijzen mogen worden verkocht. Voor de goedkoopere, uit Duitschland geïmporteerde soorten gelden lagere prijzen. Tegen het voor schrift in worden deze meermalen tegen de voor betere kwaliteit geldende pryzen verkocht. Dit misbruik wordt streng ge controleerd, in menig geval is reeds pro- ces-verbaal opgemaakt. Arbeiders er» kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan!! De jonge en lichamelijke gezonde Nederlander, die zijn betrekking in Nederland aan een ouderen of lichamelijk zwakkeren kameraad afstaat, dient Nederland en han delt in het belang van het vader land. Wanneer je er ook zoo over denkt, meld je dan aan by het arbeidsbureau in je woonplaats. 3 Mei tot en met 9 Mei 1942. 23 A brood 23 B brood 23 A vleesch 23 B vleesch 23 A aardapp. 23 B aardapp. 4 rants, brood of gebak. rants, brood of gebak. 1 rants, vleesch of vl.w. y4 rants, vleesch of vl,w. 1^4 kg. aardappelen. y2 kg. aardappelen. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 279 algem1 kg. suiker. 280 algem.500 gram jani of 250 gram suiker. 277, 281, 285, 289 algem1 rants, bloem, brood of gebak. 4-09, 4-10 res.250 gram rijst. 283 algem250 gram peulvruchten. 284 algem250 gram gort. 287 algem100 gram vermicelli of maizena. 278, 282, 286, 290,294 algem. 100 gram kaas. 21 A t/m 24 A melk 3% liter melk. 21 B t/m 24 B melk 1% liter melk. 19 April tot en met 13 Juni 1942, 288 algem.250 gram koffiesurrogaat. 30 April tot en met 8 Mei 1942. 23 boterrants, boter. 23 vetrants, boter, margarine of vet. BIJZONDERE RANTSOENEN. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 291 algem.250 gram peulvruchten. 3-12 of 4-12 reserve 400 gram sinaasappelen. 1 April tot en met 13 Juni ^942. 16 petroleum 2 liter petroleum. 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Mel tot en met 31 Mei 1942. 293 algem. 1 rants, zeep. J Zeep1 rants, zeep. J toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen)50 gram scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 2 Mei: 22 brood, vleesch, aardappelen; L textiel (scheerzeep); 07, 08 K.F. brandstoffen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Zondag 31 Mei: 211, 228, 272 algemeen (zeep); G, H, I zeep, toilet zeep. Tot en met Zaterdag 9 Mei: 3-04, 4-04 reserve' (sinaasappel). DIENSTNEMING BIJ DEN REICHSARBEITSDIENST. Op grond van artikel 13 der Arbeids dienstverordening en in overeenstem ming met de par. 2 en 3 der verordening nr 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Artikel 1. De met toestemming van den com mandant van den Nederlandschen Ar beidsdienst bij den Reischarbeitsdienst doorgebrachte diensttijd telt voor de toe passing van het arbeidsdienstplichtbe- sluit ten volle mede als diensttijd, door gebracht by den Nederlandschen Arbeids dienst. Artikel 2. 1 Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. Gravenhage, 29 April 1942. De wnd secretaris-generaal van het Departement van Algemeens Zaken, W. G. SCHRIEKE. Verhooging huur van landhuisjes verboden. Evenals het vorig jaar zal ook in het komende seizoen een groot aantal perso nen een landhuisje of een eenvoudig ge meubileerd buitenverblijfje willen huren. De' gemachtigde voor de pryzen ves tigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat het verhoogen van huren boven het peil van 1940 verboden is. VRIJDAG 1 MEI 1942. De werken Zijner handen zyn waar heid en oordeel; al Zyn bevelen zyn ge trouw. Ps. 111 7. Zon op onder 6.12 21.03 Maan op onder 21.49 6.56 Textielpunten blijven nog geldig. Het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten deelt mede, dat de per 1 November 1941 geldig verklaarde tex tielpunten van de laatste textielkaart voorloouig ook na 30 April nog geldig blijven. Over de oorspronkelijk na 30 April geldig wordende nieuwe punten dier tex tielkaart kan voorloopig nog niets wor den medegedeeld. 7 Mei Laatste kwartier. 15 Mei Nieuwe maan. DISTRIBUTIE VAN SERVIEZEN. Met ingang van 1 Mei 1942 zal een aanvang worden gemaakt met de distri butie van aardewerk of porselein ver vaardigde tafel-, thee en ontbijtservie zen, platte, diepe, dessert- en ontbijtbor den, koppen met schotels (oorgoed), losse koppen en kommetjes, melk- en roomkannetjes, gedekte schotels (dek schalen), vleeschschotels (ronde en ova le), vischschotels (ronde en ovale), losse schalen, soepterrines, sauskommen, sa- ladebakken, zuurschalen, theepotten, koffiekannen, suikerpotten, botervloten, broodschalen, melkkannen, melkbekers, en nesten schalen. Van 1 Mei 1942 af mogen deze artike len slechts tegen afgifte van geldige distributiebescheiden worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Voorloopig zul len slechts serviezen en wel in gevallen van eerste inrichting en huwelyk en van totaal verlies ten gevolge van brand of oorlogsgeweld worden beschikbaar gesteld. Binnenkort zullen nadere mede deelingen worden gepubliceerd betref fende de beschikbaarstelling van de overige hierboven genoemde artikelen. Ten behoeve van degenen, die in het huwelyk treden of om een andere reden voor het eerst een huishouding gaan inrichten en van hen, wier inboedel ten gevolge van totalen brand of oorlogsge weld verloren is gegaan, zullen de distri butiediensten speciale vergunningen af geven. Er zijn drie soorten speciale vergun ningen ontworpen: a) Eén voor een tafelservies, bestaan de uit 1 soepterrine, 1 gedekte schotel of 2 gedekte schotels zonder soepterrine en voorts uit 1 slabak, 1 sauskom, 1 vleeschschaal, 4 diepe borden, 4 platte borden en 4 dessertbordjes, óf, indien dit servies niet verkrijgbaar is, of niet gewenscht wordt, uit: 1 nest schalen, 4 diepe borden, 4 platte borden en 4 des sertbordjes. b) Eén voor een ontbijtservies be staande uit 6 ontbijtbordjes, 1 brood- schaal, 1 botervloot en 2 zuurschaaltjes, óf, indien dit servies niet verkrijgbaar is of niet gewenscht wordt uit: 6 ont bijtbordjes, 1 melkkan en 2 melkbekers. c) Eén voor een theeservies bestaan de uit 1 theepot, 1 melkkannetje, 1 sui kerpot, 6 koppen, 6 schotels en 1 koffie pot met filter. De bovenstaande hoeveelheden wor den verstrekt voor een gezin, bestaande uit hoogstens vier personen. Voor groo- tere gezinnen kan een aanvulling wor den gegeven. Het is voorts niet geoorloofd de hier boven genoemde aantallen en artikelen te wijzigen, zoodat men de serviezen in de standaardsamenstelling moet betrek ken. Leden van de N, S. B. móétiert hun1 insigne dragert. Het Nat. Dagblad deelt mede, dat de districtsleider van district 24, Den Haag, heeft bepaald, dat alle leden der Bewe ging verplicht zijn hun insigne te dra gen. Zij, die meenen gegronde redenen te hebben het teeken der Beweging niet te dragen, kunnen zich wenden tot de kringleiders, die gemachtigd zijn vrij stelling van deze verplichting te geven in bizondere gevallen. Aan het naleven "van bovenvermelde bepaling zal streng de hand worden gehouden. Ziektewet en wachtdagert. Gelijk bekend, schryft de ziektewet voor, dat ov.er de eerste drie dagen van de arbeidsongeschiktheid geen zieken geld wordt uitgekeerd. Naar wy in „De Bouwer", orgaan van den Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond lezen, heeft de Alg. Bedrijfsvereeniging voor de Bouwbedrij ven zich thans gewend tot het Dept. van Soc. Zaken, met het verzoek een regeling te willen treffen, waarbij de wachtdagen worden afgeschaft, of althans voor het Bouwbedryf worden afgeschaft. Prov. StoombootdiertSt. De waarn. Commissaris der Provincie Zeeland heeft met ingang van 1 Juni a.s. aan P. de Visser, kapitein by den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, eervol ontslag verleend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1