vitamine F-gebrek Uit de Provincie Gemengd Nieuws Rechtszaken FEUILLETON Pas op voor lilt lm GOED Neem „AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstil/er WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 1 Mei 1942. 'sMu.-gens tot h, 12 u. 's Avoikta van ij..03 u. Borgstallingsfonda voor d« Zeeuwaohe Eilanden. Uit het jaarverslag over 1941 van de stichting „Borgstellingfonds voor de Zeeuwsche Eilanden" te Middelburg bi\jkt, dat het aantal behandelde aanvra gen in 1941 buitengewoon klein is ge weest, n,l. 7, waarvan er 4 werden toege staan en wel* 2 te Goes, 1 te Vlissingen en 1 te Yerseke. Door de tijdsomstandigheden worden de voorraden steeds kleiner en de liquide middelen grooter. Deze kaspositie levert voor den kleinen middenstand ongetwij feld gevaren op, gevaren om bedrijfska pitaal te gebruiken voor levensonder houd. liet is dan ook te verwachten, dat in den tijd na den oorlog, wanneer de voor- rauen weer op ruimer schaal kunnen worden aangevuld, zeer velen een beroep op het Fonds zullen doen. ln 1941 traden geen nieuwe gemeenten tot het Fonds toe. Dit is zeer te betreu ren, aangezien in de toekomst voor het Fonds ongetwijfeld nog een groote taak weggelegd is. In 5 jaren werd aan credieten verleend in totaal f33.692,52. Het aantal verleen de credieten bedroeg 97, n.l. 42 in Mid delburg, 22 in Goes, 13 in Yerseke, 11 in Vlissingen, 5 in Zierikzee, 3 in Domburg, en 1 Bruinisse. Het aantal aanvragen be droeg in totaal 211. Van de 66 gemeenten met 152.561 in woners zijn thans aangesloten 12 ge meenten met 79.965 inwoners, n.l. Mid delburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Oost- en West-Souburg, Yerseke, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoek, Domburg, Bruinisse, Wemeldinge en Wolphaarts- dijk. Middelburg Het Middelbur'gsch muziekkorps. ^Gisteravond hield de Ver. tot Instand houding van het Middelburgsch Muziek korps haal' jaarvergadering onder voor zitterschap van dhr Chr. J. Mazure. De secretaris-penningmeester, dhr P. Luteijn, bracht verslag ov,er 1941 uit, waarin hij er op wees, dat na een ge dwongen rustperiode van 9 maanden het korps in de tweede helft van Februari zijn werkzaamheden kon hervatten. Er werden 40 repetities gehouden. Enkele werkende leden namen ontslag. Tegen over dit verlies staat echter een grootera aanwinst van nieuwe leden, met het ge volg dat het korps op 31 Dec. 39 wer kende leden telde, tegen 37 op het eind van 1940. Bij den opleidingscursus waren op het eind van het jaar drie personen geplaatst. In 1941 werden 8 concerten op het Molenwater gegeven, die over het alge meen meer publiek trokken, dan dit in den laatsten tijd voor den oorlog het ge val was. Uit de exploitatierekening blijkt, dat ontvangen werd f 2647,42 en uitgegeven f 2217,15, alzoo 'n goed slot van f 430,27. De contributie-ontvangsten maakten een duikeling en wel van ruim 20 pet. Dat niettemin de rekening nog een vrij groot batig slot aanwijst, is dan ook uitslui tend te danken aan den directeur en de werkende leden, die genoegen nemen met een belangrijke daling hunner in komsten. Tót bestuursleden werden herkozen dhrn J. P. Ph. Doorenbos en D. P. P. Hoegen. - Men kan gaan1 zwemmen. De ge meentelijke zweminrichting aan den Ha- vendijk wordt Vrij dag" 15 Mei a.s. ge opend. s r i i i11 Driehoekwerk. De eerste lustrum- bijeenkomst van de N. M. C., afd. Mid- D.D D, doet de feuk beda ren en doodt de ziektekie men. zoodat de huid zich kan herstellen Flacons A 75 ct., 1.50 «n t. 2.5a tl. HET HUISJE AAN DE HAVEN. 11) —07- En laat die Kees nu geen woor.d meer zeggen! Hij haalt alleen demonstratief de breede schouders op, doch blijft rus tig zitten, als de schipper voorleest het hoofdstuk uit Mattheus waaruit de do- miné dien morgen gepreekt heeft, een vaste gewoonte van hem. Eerst na het dankgebed staat Kees l haastig op en is dan meteen verdwenen met een nauwelijks hoorbaar uitgespro ken groet. Alex van Straten begrijpt er alles van. „Elk huis heeft zijn kruis": deze zoon is het kruis van dit huis. Het is onge- loofelijk, als. je meemaakt de sfeer van dit gezin, die door en door Christelijk is. Opeens is hij alleen in het vertrek met moeder Olieheerd. „Je hebt wel raar opgekeken bij Kees", zegt zij. „Dat ligt voor de hand". „Die valt wel wat uit den toon", moet Van Straten opmerken. „Maar ik heb hem toch ten doop ge houden, drie en twintig jaar geleden. Hij is een Verbondskind. En daarom ver lies ik den moed nog niet. Als we zingen; delburg, werd gisteravond door de pre sidente "an het Plaatselijk Comité, me- vi uw E. Strubbe-Ven Veen met- gebed f'ppend, yij ;»i bet bjjsmder de e-- pre#!wc. Van W?Jré de Bordes-Grothe welkom heette. Het pro gramma gaf voor de talrijke aanwezigen voor een paar uurtjes een prettige af wisseling en was een goede propaganda voor bet driehoekewerk, Viitelngen, Belastingkantoren. De belasting kantoren zijn tijdelijk verplaatst naar de Bogardzaal te Middelburg. Het bureau vein den insp. der inv. en acc. is tijdelijk ondergebracht in het perceel Noordstraat 39. Een 7-jarig meisje is door de tram overreden, doordat zjj, toen de tram in het Beilamypark het eindpunt naderde, op de treeplank sprong en er af vieL Haar linkervoet wórd afgereden en z\j liep verwondingen aan haar arm op. Z\j is naar „Bethesda" overgebracht. De po litie stelde een uitgebreid onderzoek in. Op de begraafplaats zijn gisteren èn eergisteren ter aarde besteld de stof felijke omhulsels dergenen, die tenge volge van een noodlottig ongeval het leven lieten. Bij de begrafenisplechtig heden was het gemeentebestuur verte genwoordigd en er was veel belangstel ling. Goes. Jaarverslag B. A. Verschenen is het jaarverslag over 1941 van het Bur- berlijk Armbestuur, waaraan het volgen de is ontleend: Ook 1941 droeg het kenmerk van den bijzonderen nood der tijden en ook in dit verslagjaar werd van de bestuursleden heel wat tijd gevergd voor de uitoefening der armenzorg. De opheffing van het Weeshuis en uitbesteding der weezen heeft niet tot teleurstellingen geleid. Het totaal getal ondersteunden in de groep die doorloopend onderstand in geld of natura geniet (ouden van dagen, weduwen en hulpbehoevenden) bedroeg 97 met een weektotaal van f 599 tegen f 469 in 1940. In totaal werd aan die groep uitgekeerd f 30.009 (f 26.173) of gemiddeld per persoon f 5.92 (f 5.22) per week. Aan de groep „tijdelijk ondersteun den" werd uitgekeerd f 19.789 (f 16.892 in 1940) en gemiddeld per persoon f 6.40 (f5.23). Het aantal ondersteunden in deze groep varieerde van 86 tot 51. De post „Losse gevallen" vergde f 11.266 (f 17.363). Het betreft hier voor zieningen bij ziekte en ongeval van werk- loozen, aanvulling van ziekte-geld, re genverlet, reisgeld voor ziekenbezoek of begrafenis, hulp in de huishouding, be taling van huishuur, enz. Met Paschen en Kerstmis werd een extra-uitkeering gedaan aan de onder steunden en wel in den vorm van 25 pet. toeslag op hun steundit eischte f 561, terwijl de kosten voor brandstofverstrek- king f 2705 (f 2188) beliepen. Een andere vorm van hulp bestaat in het in pacht geven aan ondersteunden van kleine perceeltjes tuingrond aan den Oosthavendijk. De ruim 7 H.A. van deze gronden, welke het B.A. bezit, werden in 69 kleine perceeltjes verpacht f100 per H.A. Doordat het Brokkenhuis zjjn werk niet kon voortzetten, moest het B.A. op gebied van kleeding en deksel meer voor zieningen treffentotale kosten f 1080 (f314). Voor goedkoope margarine en vet werden ruim 12.000 bonnen uitge reikt. Het aantal bedeelden was 323 tegen 366 in 1940. Er werden voor ondersteunden 1286 recepten betaald. Bedrag f988 (f1053). Het aan specialisten betaalde bedrag be liep f 974 (f 1051)de ziekenhuis- en ge- stïchtsverpleging vorderde f 7260 (vorig jaar f 5483) en voorts waren er nog klei nere posten voor begrafeniskosten, ban dages en premies doktersfonds. De staat van bezittingen geeft een waarde aan van f 958.076.37, terwijl de rekening van den kapitaaldienst sluit met een batig slot van f 215.86. De rekening 1941 vermeldt aan in komsten uit bezittingen f 44.977.88 en aan subsidie van de gemeente 55.298,27 gulden. Totaal werd aan ondersteuning en zorg voor zieken en ouden van dagen uitgegeven f 91.084.53. God zal Zijn waarheid nimmer krenken, imaar eeuwig Zijn verbond gedenken, dan is dat geen loos vers. God gedenkt het verbond. Ik blijf bidden voor mijn jongen". Het wordt me wel eens bang om het hart, als ik naar dien jongen kijk. Maar God zal eenmaal het gebed hooren. 'k Hoop, dat ik het nog beleven mag". In dit korte moment want Olieheerd komt binnen, gevolgd door Jan, de drie meisjes verzorgen den afwasch is Alex van Straten heel dicht bij deze eenvou dige vrouw gekomen. Hij vergelijkt haar met zijn moeder. Na een half uur stapt Van Straten^ op. Om vijf uur weer kerk? Ja, hij weet het. „Als je vanavond idee hebt, maat", zegt Olieheerd. ,,'k Zou graag willen-, maar ik heb een afspraak met den kapitein. „O, dan een andere keer. Stevens is een fideele vent. We kennen mekaar al jaren. Ga je morgen de haven uit?" ,,'k Weet er niets van. Volgens Stevens is het hier niet dru"k. Jammer. Ik mag graag mei ae boot den hort op. Tot ziens, menschen". Moedter Olieheerd heeft direct haar oordeel gereed. „Een beste jongen, die Van Straten", Wanneer her vitamine F-gebrek den vinger uitsteekt naar meisjes en vrouwen, dan is het met de frischheid van haar teint gedaan. Dit schoonheidsvitamine, gebonden aan vetten, moet de frischheid en de jeugd yan de huid opbouwen en instandhouden. Wacht niet, tot uw huid duidelijk een tekort aan vitamine F gaat verraden. De wetenschap helpt u. Rijke hoeveelheden vitamine F zijn verwerkt in Castella Crèmes. Dat is uw weg naar een blijvend- jong en stralend teint! DJ^BBELM^N Tengevolge van brand in 't schuur tje van C. B. aan het Nissepadje, zijn 13 konijnen verbrand, Zuid-Beveland. Yerseke. Daling leerlingen-! aantal. Het hoofd van school I, dhr M. J. Steketee, deelt ons mede, dat met toepassing van art. 56 2e lid der Wet op het lager onderwas op 1 Jan. '43 de 3e leerkraoht gehandhaafd kan blijven. Walcheren. Nieuw- en St.-Joosland. Ongeveer 5 jaar geleden verloor een heer een vulpen op de hofstede van den landbouwer Janse alhier. Thans heeft een arbeider bij het bewerken van bouwland die pen gevonden. De pen was ongeschonden en men kon er direct goed mee schrijven. O.- en W.-Souburg. Het oude gemeen tehuis aan het Oranjeplein is thans in gebruik genomen als gymnastieklokaal. Zoowel het exterieur als het interieur heeft een ander aanzien gekregen, waar door ook het Oranjeplein aanmer kelijk is verbeterd. De lagere scholen maken er een druk gebruik van. Het oude gemeentehuis kan op deze wij ze weer heel wat jaren voor nuttige doel einden jworden besteed. Ohder leiding van cand. H. Roest heeft de Herv. Jeugdcentrale een gezel lige bijeenkomst gehouden voor de leden van aLle jeugdvereenigingen. Het pro gramma bestond uit zang, declamatie en voordrachten en bood veel afwisseling Het was een geslaagde avond. Doodelgk ongeluk. Dins dagmiddag is op den onbewaakten over weg aan de Hilschestraat onder de ge meente Wouw "een vrachtauto door den trein uit de richting Roosendaal gegre pen en totaal versplinterd. De bestuur der, de 28-jarige P. S. uit Roosendaal en zyn 14-jarig knechtje J, G. uit Zegge, werden uit de auto geslingerd en ernstig gewond. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Roosendaal overgebracht, waar S. is overleden. Brand te Amsterdam. Epn brand van een omvang, als Amster- „Het lijkt er veel op", meent ook de schipper. En nou zoeken jullie tweetjes het maar uit, meisjes", grapt Jan. „Hij is nog vrij. Dat wordt me een strijd, denk ik". „Vast niet. Daarvoor keek hij te veel jou richting uit, Jaantje". Marie en haar vriendin verwijderen zich lachend, om een wandeling te gaan maken. Dat voorbeeld zal door het ver loofde paar wel worden gevolgd zoodat de beide oudjes alleen zullen blijven. Maar van de gelegenheid maakt Jan nog even gebruik: „Hebt u morgenavond een uurtje voor mij, vader of is het te druk?" „Kan wel. We kunnen Dinsdag niet voor acht uur weg, als de wind tenminste niet ongunstig is. Wat is er aan de hand?" „We moeten eens praten, vader. Mor gen. „Weelzicht" van Van Overen is te koop. 'k Heb er machtig veel zin in en hoop dat 't gaat. Maar morgenavond kom ik wel praten". „Goed mijn jongen". En dan zwijgen zij er over. Als zij weg zijn, merkt Olieheerd op: „Hij is nog wat jong voor een boerderij, denk je niet, moeder?" „Bijna twee en twintig, ja, jong nog. Maar hij bezit verantwoordelijkheids gevoel", (Wordt vii'-olgd.) dam in geen jaren gekend heeft, heeft gistermiddag gewoed aan den Zeebur- gerdyk. Een uitgebreid complex houten gebouwen is in vlammen opgegaan en eenige woningen hebben belangrijke brand- en waterschade opgeloopen. De hoofdstedelijke brandweer heeft niet dap na zeer veel moeite het vuur tot staan kunnen brengen. Aan het einde van den Zeeburgerdijk staat een complex houten gebouwen, waarin gistermiddag door tot nu toe on bekende oorzaak brand is ontstaan. Toen de brandweer met veel materiaal ver scheen, was het gansche complex reeds een vlammenzee en op het alarm „groote brand" rukten van alle kaften materiaal en manschappen naar het terrein van den brand. Van de straat af werden in totaal een 20-tal stralen op het vuur gericht. Met man en macht werd gewerkt om althans uitbreiding van den brand te voorkomen, doch de brandweer kon niet verhinderen, dat ook een blok woningen, dat aan het brandende gebouwencomplex grensde, vlam vatte. Zelfs sloeg het vuur over naar de rij woningen aan de overzijde van de straat, doch hier had de brand weer het vuur spoedig onder de knie. Van de aangrenzende woningen moesten verschillende worden ontruimd. Door de krachtige bestrijding vermin derde langzaam de felheid van het vuur en was men na eenigen tijd den brand meester. Branden. Dinsdagmiddag is te Koudekerk a. d. Rijn brand ontstaan op het zoogenaamde Fort, bestaande uit 6 woningen. Door den feilen wind breidde de brand zich zoo snel uit dat in korten tijd de zes woningen waren afgebrand. (A.N.P.) I VOLLEDIG EERHERSTEL VAN OVERSTE MUSSERT. Res.-kapitein Bom en res.-eerste luit. Kruithof veroordeeld resp. tot 10 en 20 jaren gevangenisstraf. Ontstellende militaire verhoudingen in oorlogstijd. II. Geest van wantrouwen. Voorts is aan het Hof 'n grenzenlooze mate van lichtvaardigheid gebleken, waarmede hoofdafficieren met verwaar- loozing van hun eerste militaire plich ten aanleiding tot wantrouwen in de ge- zmuneia van oen luitenant-kolonel Mus- sert meenden te kunnen vinden en den geest van dit wantrouwen weder op anderen, bepaaldelijk op hun onderheb benden overbrachten. Het Hof wil in dit verband buiten beschouwing laten ver klaringen van dit soort als van getuige, den reserve-eerste luitenant Van der Valk, die uit de omstandigheid, dat te Dordrecht bij een lid der N.S.B. een doosje looden luchtdrukkogeltjes was gevonden, waarvan het Hof weet, dat deze voor het gebruik van een zooge naamde windbuks gebezigd worden, reden tot wantrouwen ten opzichte van hen, die tot bedoelde beweging behoor den, meende te kunnen putten, omdat het Hof ook afgezien van de niet te qualificeeren dwaasheid dezer verkla ringmede uit de omstandigheid, dat de luitenant-kolonel Mussert door de Nederlandsche legerleiding in zijn mili taire functie is gehandhaafd, vaststelt, dat er tusschen de N. S. B. en den luite nant-kolonel Mussert geenerlei verstand houding bestond, al zou het Hof het be staan van een zoodanige verstandhou ding uiteraard niet als eenigen redelij ken grond tot wantrouwen hebben aan vaard, vermits het Hof uit eigen weten schap bekend is, dat de beginselen dier beweging de vervulling van den uiter sten plicht jegens het vaderland eischen. Het Hof wil daarentegen naar voren brengen de verklaringen van getuigen, die als commandanten met den luitenant kolonel Mussert in diens hoedanigheid van kantonnementscommandant van Dordrecht hebben moeten samenwerken. Uit de verklaring van getuige majoor De Bie blijkt, dat deze een groote mate van wantrouwen tegen den luitenant-kolonel Mussert koesterde, vooral doordat deze laatste hem bevolen had met het oog op vijandelijke pantserwagens aangebrach te versperringen, „K"-rollen genaamd, uit den weg te ruimen, ten einde het in eigen dienst staande verkeér niet te be- lemmer.en, zulks terwijl getuige De Bie voor zichzelf de zekerheid bezat, dat vijandelijke pantserwagens naderden, hetgeen ook inderdaad gebleken is het geval te zijn geweest. Het Hof acht het opkomen van twijfel aan de juistheid van het vorenbedoelde bevel van den luitenant-kolonel Mussert op zichzelf allerminst onredelijk, maar stelt vast, dat indien de betrokken com mandanten hun plicht hadden gedaan gelijk in een dergelijk geval geboden door van hun bevinding onverwijld mel ding te maken, zoodat zij ter kftinis van het commando van de Vesting Holland, waartoe de hierbedoelde onderdeelen behoorden, was gekomen, aanstonds ge bleken zou zijn, dat in het gemelde be vel van den luitenant-kolonel Mussert geenerlei grond tot wantrouwen aan zijn eerlijke bedoelingen kon hebben gele gen. De commandant der Vesting Hol land, de reserve-luitenant-generaal Van Andel, heeft immers voor het Hof ver klaard, dat hy zelf aan den luitenant kolonel Mussert telefonisch had mede gedeeld, dat een Fransche lichte divisie van uit het Zuiden in de richting Moer dijk ter versterking onzer troepen op rukte en dat de luitenant-kolonel Mus sert inderdaad op grond van die mede- deeling aanleiding had aan te nemen, dat ook al naderden vreemde pantsërwa- gens, deze niet als vijandelijke konden worden beschouwd, zoodat daarop niet geschoten moest worden en hun geen hinder in den weg gelegd. De getuige, de majoor De Bie, heeft in zooverre aan zijn militairen plicht vol daan als hij, gelijk hij verklaard heeft, van zijn vorenbedoelde bevinding mede- deeling heeft gedaan van zijn regiments commandant, den luitenant-kolonel Mijs- berg, die echter, naar deze als getuige voor het Hof heeft verklaard, in gebreke is gebleven, opgevende, dat de gelegen heid daartoe hem ontbrak, van deze me- dedeeling aan hoogere commandanten kennis te geven. De getuige, de luitenant kolonel Mijsberg, is derhalve naar het oordeel van het Hof in belangrijke mate mede schuldig geweest aan den groeien- den geest van wantrouwen tegen den persoon van den luitenant-kolonel Mus sert. Overleg. Voorts is aan het Hof gebleken uit de verklaringen van verschillende getuigen, dat de majoor De Bie en de luitenant kolonel Mijsberg, hoewel zij aan hoogere commandanten geen mededeeling deden van hun wantrouwen in den persoon van den luitenant-kolonel Mussert en van de feiten, waar dit op steunde, zich niet hebben ontzien daaromtrent in den breede overleg te plegen met hun on derhebbende officieren, waarbij, voor zoover den majoor De Bie betreft gelijk uit de verklaringen van getuigen de reserve-eerste-luitenant Oltmans en de eerste-luitenant Davidson blijkt gesproken is over de vraag of men de bevelen van den luitenant-kolonel Mus sert nog verder zou opvolgen en zelfs over het voornemen hem van het leven te berooven. De lichtvaardige wijze, waarop hoogere officieren zich in een stemming van -wantrouwen jegens den luitenant-kolo nel Mussert lieten brengen, is aan het Hof gebleken uit de verkiaring van den In Uw hulsapotheek en in Uw zak. steeds by de hand, zijn AKKERTJES een eerste hulp by onverhoedsche pijnen en ook by 'n opkomende verkoudheid. In de gemeente Ruinen verricht een landbouwer zijn werkzaamheden op den akker met behulp van twee ossen in plaats van met paarden. v. Buiten-Fax Holland ro

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2