Uit de Provincie •Gemengd Nieuws Rechtszaken FEUILLETON üurgsmsiSttersbenoemlnger». De ooiomiotiaris-generaal voor bestuur en ju~-itie heeft tot burgemeesters be- «ua J. i-»renu. cot ourgGXiicos** ter v^„ WLuv.hoten met gelijktijdig eer vol ontslag uit zyn tegenwoordige func tie van burgemeester van Nieuwe Schans; H. van Deemter, gem.-ambte- naar in Groningen, tot burgemeester van Smllde; Jan Boll, koopman te Bodegra ven, tot burgemeester van Zaltbommel; J. G. v. Houten, grondbezitter te Rhoon, tot burgemeester van Oostvoorne. Verhooging pensionprijzen. In de Prijzenbeachikking pensions no. 1, opgenomen in de Staatse, van 28 April zijn de bedragen aangegeven, waarmede den pensiorispryzen, die op 9 Mei 1940 golden, mogen worden verhoogd. ïn de verhooging is tevens opgenomen de reeds vermelde verhooging uit hoofde van de betaalde omzetbelasting. Indien het bedrag van de pensionprijzen op 9 Mei inclusief omzetbelasting was be paald op meer dan f 80 per maand, dan mag het met 2y2 pet. worden verhoogd. Voor lagere bedragen is de toegestane verhooging in geld uitgedrukt. Wanneer de pensionprijs per, persoon op 9 Mei '40 lager was dan f 60 of f 80 per maand, mag hij per persoon met f 5 resp. f 4 worden verhoogd. Regeling van het volkstuinwezen. Om een volkstuin te mogen gebruiken, moet men zijn ingeschreven bij de land- bouw-crisis-organisatie, binnen wier werkgebied de tuin ligt. De oppervlakte van den volkstuin mag in geen geval grooter zijn dan voor de voorziening van het eigen gezin noodig is. De in dit jaar nieuw aangelegde volkstuinen mogen niet grooter zijn dan 225 m2, tenzij de landbouw-crisis-organi- satie- in bepaalde omstandigheden het gebruik van een grootere oppervlakte toestaat. Hiervan moet ten minstelOO m2 met aardappelen en het overige gedeelte met groenten worden beteeld. De reeds bestaande volkstuinen zullen in het al gemeen de oppervlakte, welke zij in 1941 reeds hadden, kunnen behouden. Per gezin mag men slechts één volks tuin gebruiken. Zij, die in hun particu lieren tuin reeds een voldoende hoeveel heid groenten en aardappelen telen, kun nen geen volkstuin krijgen. Al e werkzaamheden op den volkstuin, tehalve het bemesten en spitten van den grond, moeten worden uitgevoerd door den houder of diens gezinsleden. Verder wordt bepaald, dat van de pacht van een volkstuin een schriftelijke overeenkomst tusschen partijen moet worden opgemaakt. Bouwland, dat steeds is gebruikt of kan worden gebruikt ten bate van de al- gemeene voedselproductie, zal niet méér voor den aanleg van volkstuinen mogen worden uitgegeven. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 30 April 1942. 's Morgens tot 6.14 u. 's Avonds van 21.02 u. DE ROOKERSKAART. De-heer J. H. Graus, voorzitter van de afd. Noordbrabant van den Bond van grossiers in tabaksfabricaten „Bogrota", wees in een onderhoud met het „Dagbl. v. Z." op het misverstand, dat nog altijd bij veel winkeliers en rookers blijkt te heerschen over de invoering van de roo- kerskaart. De inlevering van de T-bon van de tex- tieikaart diende als maatstaf voor de eerste bevoorrading van de winke liers. Veel winkeliers zijn er op uit ge weest zooveel mogelijk T-bonnen te be machtigen. Zij hebben daarmèe echter niets bereikt, want er ontstaat daardoor geen klantenbinding; Het was voor hen alleen zaak minstens 20 T-bonnen te heb ben, daar zij anders hun bedrijf niet kon den voortzetten en hun tabaksvergun ning gevaar zou gaan loopen. Een ander voordeel is er voor hen niet, want men zal straks met zijn rookerskaart bij eiken winkelier terecht kunnen. De uitreiking van de rookerskaart, waarvan de data in de re3p. gemeenten reeds is "aangekondigd, geschiedt tegen afgifte van bon-P van de textielkaart. De rookerskaart wordt verstrekt voor 5 perioden. Zy bevat 10 bonnen, twee voor elke periode. Elke bon geeft recht op een half rantsoen, dus op 20 sigaretten, of 5 sigaren of 25 gram tabak. Door deze splitsing is het mogelyk b.v. in het be- HET HUISJE AAN DE HAVEN. 10) -c- „Niet onmogelijk. Maar vandaag eet je met ons mee", beslist moeder. „Neen neen, dat gebeurt. Als een jongen van mij zoo alleen sjouwde, zou ik graag, zien, dat een ander zich over hem ont fermde op Zondag. En er is hier eten •genoeg". En zoo zet Alex van Straten zich aan tafel, bij de andéren. Op het laatste mo ment komt Kees binnen. „Middag allemaal". „Middag, Kees". Hij kijkt den nieuweling even aan. „Van de „Pollux?" Ja, ik zie het al. De „zoete inval" heeft jou opgenomen? Nog niet zoo kwaad". „Van Straten was in de kerk. Ik heb hem meegenomen op de koffie. En nu blijft hij' meteen maar eten", verklaard Olieheerd. „Bestig", vindt Ke.es, alsof zijn stem beslisend is. „Kunnen we gauw be- g'nnen?" „We zijn zóó klaar", antwoord moeder. l"aar haast is er niet bij, hoor. Het is Zondag". v „Veel te mooi weer om in huis te zit ten". meent Kees. s I gin van de week zftn half rantsoen op te nemen en aan het einde van de periode zyn andere helft. Ook kan men door dc'e'gpijti ing b v. een half rantsoen si- ge --»;■< (5) en een half rantsoen sigaret ten (20) per periode nemen. Vanzelf sprekend kan men natuurlyk ook ineens zyn volle rantsoen per periode (40 siga retten, of 20 cigariilos of 10 sigaren of 50 gram tabak) opnemen, waarbij men natuurlyk dient af te wachten of de winkelier immer datgene heeft, dat men wenscht. Voor de 5 perioden, waarover de bin nenkort te verstrekken rookerskaart be doeld is, is er echter in elk geval vol doende voorraad. Het ligt in de bedoe ling de eerste periode op 17 Mei a.s. te laten ingaan. De winkelier, die zooveel mogelyk T- bonnen heeft zien te bemachtigen en navenant een grootere eerste bevoorra ding krygt dan een ander, die minder T- bonnen ontvangt, kan dezen voorraad toch nooit van de hand doen en zeker niet aanvullen als hij geen bonnen van de rookerskaart ontvangt. Alleen heeft het optreden van zekere winkeliers, die veel T-bonnen bemachtigden door daar voor rookersartikelen te verstrekken ge leid tbt een dupeeren van bona-fide win keliers, die altyd hun voorraad verkoch ten. Overwogen wordt om deze gedupeer den tegemoet te komen. - Geert muziekconcours. Het muziekconcours, dat de muziek- ver. „Ons Genoegen" te Kapelle op 2en Pinksterdag te Goes zou organiseeren, gaat niet door. Ir1 B. Bosma. In een vergadering van de vereeniging van tuinbouwvakonderwijzers in Zeeland en West-Brabant te Goes werd afscheid genomen van den Rykstuinbouwcon.su- tent Ir B. Bosma. De secretaris, de heer J. van Willigen, heeft Ir Bosma, bij ontstentenis van den voorzitter toegesproken. Spr. dankte hem hartelijk voor zijn bemoeienissen met de vereeniging en prees in den heer Bosma de toewijding om de leiding der vakonderwijzers zoo goed mogelijk te doen zijn en memoreerde hoe de cursus sen, welke te Goes worden gegeven, steeds meer deelnemers trekken. Met er kentelijkheid gewaagde spreker van de vriendschap tusschen Ir Bosma en de vereeniging en spr. besloot met de beste wenschen. Hij overhandigde hem ten slotte een zeer waardevolle kaart van Zuid-Beveland uit het jaar 1740. Ir Bosma accepteerde het geschenk zeer gaarne, herinnerde aan de goede samenwerking, waaruit veel goeds voor den tuinbouw geboren werd. Spr. vroeg steun en medewerking ook voor zijn op volger en zei dankbaar te zijn voor de geuite goede wenschen en het fraaie ca deau, dat hem Zeeland te minder zal doen vergeten. Na afloop bleef men nog eenigen tijd in gezelligen kring bijeen. Middelburg Lichamelijke oefening. In de afge- loopen maanden is ook hier een cursus in lichamelijke oefening gehouden. Maan dagmiddag had in het gymnastieklokaal van de Rijksleerschool de eindles plaats De leider van den cursus, dhr G. J. Bussink, hield een inleiding over het be lang van de lichamelijke oefening en over de plaats, welke zij op de lagere school dient in te nemen. Een gegeven demon- stratieles toonde aan, welk een wijziging 'dit onderwijs in de laatste jaren heeft ondergaan en met hoeveel lust de kinde ren thans de lessen volgen. De heer F. A. Rosendaal heeft namens de leerkrachten, die aan de lessen deel namen, dank gebracht voor het gegeven onderwijs. Dhr Bussink bracht de cur sisten dank voor de wijze, waarop zij het onderwijs volgden. De herbouw. Op de open plekken in de binnenstad ziet men steeds meer Jane Gasius kijkt hem aan. „Wat aan me te zien, Jaantje? 'k Heb niks van je an, hoor". ,,'k Heb toch zeker mijn oogen, om te kijken?" vraagt zij vinnig. Zij begrijpt zijn haast; er is een ple zierboot met veel volk, ook meisjesvolk. Die Belgen zitten in de kroegen. Kees moet er bij zijn. Het komt Alex van Straten voor, zon der dat hij dit kan realiseeren, dat er iets in de sfeer van dit huis is gekomen, dat er niet in hoort. Iets gewrongens. Is dat deze zoon? Kees heeft het hoogste woord. Komt allicht, omdat hij enkele borreltjes heeft gedronken. Hij is vol van de aangeko men boot. Een beste dag voor Zeestad. Café's, winkels, zulke lui laten geld ach ter. Is dat nu praat op dezen Zondag? Bedaard leidt Olieheerd het gesprek af. Of liever gezegd: -het gezwets van Kees, waaraan weinig aandacht geschonken wordt. Terwijl de rustige stem van den schipper klinkt, kift Kees met Jane, die hem aan kan, dat is zeker. Maar tegelijk houdt zij hem op een behoorlijken af stand en geeft geen vingerbreedte toe. Het is eens gebeurd, dat Kec haar vroeg, met hem mee te gaan wandelen. Zij heeft dat voorste] bot afgewezen en tot Marie gezegd: „Als-ie het voor de tweede maal vraagt, ben ik hier voor het werkkeeten verrijzen. Nu is er zelfs een met èen verdieping er op, die als woning voor den uitvoerder van het betrokken werk, den bouw van het kantoor van de Zeeuwsche Brandwaarborgmaatschappy zal dienen. Rond de overblijfselen van de Nieuwe- en de Koorkerk zijn thans schuttingen en loodsen gebouwd, als bewys, dat men ook hier met het herstel begint. De uit voering van het werk is opgedragen aan den heer Woudenberg uit Utrecht, den aannemer van het herstellen van den steenen onderbouw van den Langen Jan. Niet met leidingwater schrobben. De nieuwe verordening inzake het tegen gaan van waterverspilling verbiedt o.a. het gebruik van leidingwater voor het schrobben van stoepen en straten. Dit mag dus in het vervolg alleen met re genwater plaats hebben. Het ligt in de bedoeling van de politie streng toezicht te houden op de naleving van dit ver bod. Verplichte aanmelding. Het is voor de Vlissingers, die des nachts alhier ver toeven, voorgeschreven, dat zij daarvan des morgens tusschen 9 en 12 uur op de afdeeling bevolking der gemeentesecre tarie kennis geven. J. D. Entink f. Op 82-jarigen leef tijd is te 's Gravenhage overleden de heer J. D. Entink, Middelburger van ge boorte, die van Mei 1898 tot Juni 1920 pachter van het Schuttershof alhier is geweest. 1Te laat op Straat. In den afgeloo- pen nacht zijn M. H. en C. M., die zich in de speruren op straat bevonden, des wege verbaliseerd. In de straat gezakt. Hedenmorgen is in de Langedelft een wagen, waarop 6700 kg ijzeren balken lag, met een wiel door de straat gezakt. De balken moesten,ter plaatse worden gelost. Goes. P. B. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn rijwiel, hetwelk hij onbeheerd in een winkelportiek aan de Klokstraat had neergezet. D& zwarte handel. Ambtenaren van de Prijsbeheersching hebben in samen werking met de gemeentepolitie weder door pare\witte, 9«on,de nieuwe tube pfodentlVooneclere^ u tandpasta, *e ke J met dop J moet U een leda ooW voor f TAH°P*S n tandsteen dispergo" te9e fUHKETUBE 25 ct. zeer groote tube 37 b ct. N.V. PRODENTA. AMERSFOORT •P 139 laatst geweest, je kunt er van op aan. Hij is je broer en alleen daarom praat ik tegen hem". Dat heeft Marie haar niet kwalijk genomen. Die Kees is een nagel aan vaders en moeders doodkist. Zij heeft hem kort en goed gezegd, dat hij voortaan Jane met rust laten moet, anders zal er meer gebeuren. Wat? Zij weet het nog niet. Maar Kees heeft in haar oogen iets gelezen, dat hem niet aanstaat. En hij heeft Jane met rust gelaten. Alleen hij houdt toch wel van dat meisje. Alex van Straten luistert beleefdheids halve naar Olieheerd, maar hoort niet 'alles. Want hij ziet, hoe Kees en Jane kiften. Hij maakt weer een gevolgtrek king, die er niet naastN is. Dat meisje kan dien jongen aan. Hij bewondert haar gevatheid in het antwoorden en paree- ren, Geen onaardig meisje. Maar als hij dan een stille vergelijking maakt tus schen Jane en Marie, dan moet de laat ste het winnen. Die is ook beslist, maar niet zoo kattig. Lieftalliger. Zij heeft iets van haar bedaarden vader, v Kees kijkt op de klok. „Ik ben' klaar. Kan ik niet weggaan?" vraagt hij. „We zijn nog niet klaar", antwoordt Olieheerd kalm. „Als we gelezen hebben, kun je gaan". (Wordt vervolgd.) enkele huiszoekingen verricht. B(j J. en Z. trof men 40 kilo-pakken surrogaat- cacao aan, welke tegen hoogen prys ver kocht moest worden en een aantal fles- schen rum. Deze waren betrokken van den handelaar M. De noodige processen- verbaal volgden. Zuid-Beveland. Krabbertdijke, Doordat een 4-jarig zoontje met vuur speelde, is Zondag het schuurtje van dhr J. L. afgebrand. Het ventje kon uit de schuur, waarin hooi en stroo was opgeslagen, nog gered wor den, doch kreeg ernstige brandwonden. Het is naar het ziekenhuis overgebracht. De braad kon met emmers water worden gebluscht. Kruiningenl. Dhr Joost Verschuure te Oostdyk (gem. Kruiningen) heeft we gens verhuizing naar Krabbendijke ont slag gevraagd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Voor deze vacature heeft het Burg. Armbestuur de volgende voordracht op gemaakt: no. 1. dhr M. Sinke Jac.z., no. 2. dhr W. Verspuy van Rietschoten, bei den te Oostdyk. Wemeldinge. Gisternamiddag is even beoosten het kanaal alhier gezonken het geladen Belgische sleepschip „Rubens" metende 1339 ton. De opvarenden be staande uit schipper, diens vrouw en de beide knechts, zijn door de bemanning van de sleepboot van Muller gered. De schipper Beurses bleek enkele verwon dingen en kneuzingen te hebben opgeloo- pen, waarvoor medische hulp werd inge roepen. Het andere tot dezelfde sleep behoorende schip „Richard" kon nog tij dig worden binnengebracht. Van de goe deren van de opvarenden kon niets wor den gered. Yerseke. Het echtpaar Jac. Kosten Schaalje vierde Dinsdag onder veel blij ken van belangstelling zijn gouden hu welijksfeest. DE VACANTIESPREIDlNG. De leider van het bureau Vreemdelin genverkeer en. Toerisme, tevens secre taris van de inter-departementale com missie ter bestudeering van het vraag stuk van de vacantiespreiding, de heer H. J. Leupen, deelde in de gisteren ge houden persconferentie het volgende mede Vacantiespreiding is niet alleen abso luut noodzakelijk onder de huidige om standigheden vanwege het vervoerpro bleem, doch is evenzeer in normale tyden van groot economisch belang. Tot heden werden de vacanties vrij wel uitsluitend in de periode van half Juli tot half Augustus genomen. Hier door is een overbelasting van het hotel- en pensionbedrijf gedurende deze weken in normale tijden niet te voorkomen, terwijl van het mooie voor- en naseizoen practisch geen gebruik werd gemaakt. Deze spreiding, in vredestijd reeds zeer aan te bevelen, is in 1942 onont beerlijk voor een goed verloop van ieders vacantie. Voor het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs stelt de commissie voor het land te verdeelen in drie groe pen, waarvan de vacantie met steeds een week verschil aanvangt. Voor 1942 zouden de aanvangsdata dan aldus zijn: a) In de provincies Groningen, Fries land, Drente en Overijsel: 27 Juni. b) In de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland: 4 Juli. c) In de provincies Noord-Brabant, Limburg en Zeeland: 11 Juli. Het tweede voorstel, bestemd voor het lager onderwijs, voorziet in een sprei ding van in totaal elf weken, aanvangen de 27. Juni en eindigende 14 September. De commissie adviseert dan ook drin gend in alle plaatsen waar het de moei te loont, doch stellig voor plaatsen met meer dan 25.000 inwoners, telkens bij een vierde gedeelte van de lagere scholen de vacantie een week later te laten be ginnen: zoo mogelijk zelfs de scholen in meer dan vier groepen te verdeelen. Verder wordt "nog geadviseèrd in ge meenten, waar zich arbeiderswijken be vinden, er voor zorg te dragen, dat de vacantie voor scholen in dergeHjke wij ken zooveel mogelijk samenvalt met de vaste vacantieweek voor de bouwvak arbeiders. I Van veel belang is ook, dat men den bedrijven richtlynen zal geven, aan de hand van dit rapport, om te bevorderen, dat gehuwde werknemers met school gaande kinderen hun vacantie kunnen l nemen in den tyd, waarin voor die be paalde plaats de schoolvakanties vallen. Tevens zal dan onder het oog gezien moeten worden, dat ongehuwden en ge huwden zonder schoolgaande kinderen zooveel mogelyk voor 1 Juli en na Augustus met vacantie gaan. Doodelijke ongelukken. Gistermorgen is aan de Waalkade te Nij megen een ernstig ongeluk geschied waarbij een man is gedood en twee ar beiders zijn gewond. Toen men met een groote hijschkraan die voor de oude electrische centrale aan den walkant stond opgesteld, bezig was kolen uit een schip te lossen, is door een plotselinge hevige windvlaag het gevaarte op het voetstuk 'afgebroken en met een zwa- ren slag dwars over de Waalkade ge vallen. De 26-jarige gehuwde kraanvoer der P. J. N. werd ernstig verminkt uit de ravage te voorschijn gehaald. Hij was op slag ^gedood. Twee arbeiders werden gewond. "Van hen moest de 29-jarige F. V. in ernstigen toestand naar het zieken huis worden vervoerd. Gistermiddag is de 45-jarige ploeg baas van de Nederlandsche Spoorwegen, H. C. H., op den spoorweg van Den Haag naar Amsterdam, terwijl hij bezig was met werkzaamheden aan de lijn, overre den door een electrischen trein. H. was op slag dood. Verdronken. In de buurt schap Nieuwe Krim geraakte het 4-jarig kindje van den heer N. te water in een diepe wijk. Hoewel het kind spoedig op het droge was gebracht, kon de ijlings ontboden dokter slechts den dood con- stateeren. Vijf villa's afgebrand. Tóen de bewoners van de villa de Wiek slag aan den Rondeweg in het Vught- sche villapark te Vught gistermiddag in een open haard papier verbrandden, ont stond brand in den schoorsteen en vatte het rieten dak vlam. Weldra stond de groote villa, toebehoorende aan dr ir Bouwers, in lichter laaie. Door het bosch, dat de villa omgeeft, sloeg het vuur via de toppen der hoo rnen over op de villa van mr van. Leeu wen, welke ook in brand geraakte. Door den hevigen wind stonden in kor ten tijd 5 villa's in vlammen. Dfe Vught- sche brandweer slaagde er niet in den brand meester te worden, zoodat ook de boschbrandweer werd gealarmeerd. Even dreigde nog gevaar voor het Oos telijke deel van het villapark, dat door een klein boschcomplex van het terrein van den brand is gescheiden, doch door het ingrijpen van de brandweer kon dit gevaar worden afgewend. Vijf villa's brandden echter geheel uit. Door hulp I van de omwonenden kon uit eenige hui zen het grootste gedeelte van het meubi lair worden gered. Tijdens het blus- schingswerk zijn negen fietsen gestolen. (A.N.P.) Arr.-Rechtbank te Middelburg. Uitspraken van de Rechtbankzitting van Vrijdag 17 April 1942. De landbouwer Fondse uit Zonnemaire vermiste toen hij hij op 9 Juli van het vorige jaar van enkele dagen vacantie terug kwam een kistje inhoudende een gouden tientje en f 60 aan zilvergeld. De linnenkast was opengebroken. Tegen den 36-j. bakkersknecht C. Pols uit Dreischor werd in verband hiermede een gev. straf van 1 jaar en 6 mnd. geëischt met toe wijzing der civiele vordering van f 70. Uitspraak: Voor de diefstal met braak i wordt verd. vrijgesproken en F. niet ont vankelijk verklaard in .zijn civiele vorde ring, doch voor de bandendiefstal krijgt verd. 5 mnd. gev. straf met aftrek voor arrest tot heden. Een 15-jarige jongen uit Haamstede, J. C. den Boer en de 19-jarige kantoorbe diende J. van Straalen, wonende te Bus- sum, doch tijdelijk werkzaam te Haam stede, hadden zich in de maand October eenige malen schuldig gemaakt aan dief- Adolf Hitler tijdens zyn rede voor den Duitschen Rijksdag in de Krollopera te Berlijn op Zondag 26 April 1942. Telefoto Weltbild-Polygoon-Pax Holland m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2