Neem 'n AKKERTJE Toilet Uit de Provincie en kmnhtinspimninar nipt w«r «en d«r- TEGEN VERMOEIDE HUID! Mo«« de*» raw nist weer klaren ea 3D« lang# gestalte staat vóór haar, BESTRIJDING VAN RIJWIEL. DIEFSTALLEN, Schele HooW •teken, wat de meneehen thans maar dan Zuid-Beveland. 4 g«njke toestand ontstaan als wij hebben beleef,*, Vfsyw* b^voegdb^ton gevrsegd. Daartoe verwacht ik overigens een en ander: dat de natie mij het reoht geeft, overal, waar niet onvoorwaardelijk in dienst van de groote taak, waarbij het gaat om bestaan of ondergang, wordt gehoorzaamd ert gehandeld, terstond in te grijpen en zelf te mogen handelen. Front en vaderland, transportwezen bestuur en justitie hebben Blechts te ge hoorzamen aan een enkele gedachte, na melijk het behalen van de overwinning. Ik verzoek derhalve den Duitschen Rijksdag om de uitdrukkelijke bevesti ging, dat ik het wettige recht bezit een ieder tot vervulling van zijn plichten te nopen, resp. dengene, die zijn plichten naar mijn consciëntieuze meening niet vervult, tot gewoon ontslag te veroor- deelen of hem meedoogenloos uit ambt of functie te verwijderen, wie het ook zij of welke verworven rechten hij moge be zitten. Spr. noemde eenige voorbeelden van onbegrijpelijk milde vonnissen tepn de gemeenste misdadigers in een tijd, dat tienduizenden brave Duitsche mannen moeten sterven om het vaderland de ver nietiging door het bolsjewisme te bespa ren. Van nu af zou hy rechters, die ken nelijk het gebod van dit tijdsgewricht niet inzagen, van hun ambt ontheffen. Tot slot zeide Hitier: Wij hebben een geweldigen winterslag achter ons. Het uur zal komen, dat de fronten zich weer uit hun' verstarring zullen los- maken ert dan moet de geschiedenis be slissen, wie dezen winter heeft over wonnen): de aanvaller, die zijn menlschen- massa idiootwög opofferde, of de verde diger, die zich eenvoudig in zijn stellin gen handhaafde. De heer Churchill is in Mei 1940 met den luchtoorlog tegen de burgerbe volking begonnen. Ik heb vier maan den lang gewaarschuwd en gewacht. Toen kwam de tijd, dat ik gedwon gen was te handelen. Degene, die alleen verantwoordelijk is voor dit soort strijd, begon toen te jammeren. Ook thans is mijn wachten geen zwakheid. De delicate geur van Lux Toilet Zeep is nog niet vergeten, even» min als de zuivere, witte kleur, die bij gebrek aan de noodige grondstoffen voorloopig niet meer te bereiken ls. Voor een vermoeide huid was Lux Toilet Zeep onovertrefbaar. Door dit alles zal U Lux Toilet Zeep ntet vergeten, al was het alleen maar om den heerlijken geurl DEZE BEROEMDE ARTIKELEN BLIJVEN IN HAAR GEDACHTEN LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V. "PRTSSBR FEUILLETON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 9) -o- „Best", zegt die, zich bij den jongen vt egend. En samen stappen die weg, Moeder en Marie achterop. Bij die twee heeft zich ook Jane Gasius geschaard vaste gast bij de Olieheerds des Zondags. Freek Olieheerd wacht. De „Pollyx"-man zrl zoo wel komen. Hij zat vooraan, dus is het laatst uit de kerk. Als die komt, steekt hij spontaan de hand uit. „Ik zag je komen van morgen. Je gaat zeker mee, een kop koffie drinken?" „Sla ik niet af, schipper. Mijn naam is Van Straten, Alex van Straten." „Olieheerd de beurtschipper op Zuid burg, als je misschien al weet." Ze stappen op, druk pratend nu. Over de schipperij natuurlijk. Van Straten blijkt niet verlegen. Aan zijn praat te hooren, dat hij een Hollander is. Hij spreekt net als Jane Gasius. Een Rotter dammer-soms?" „Bijna", zegt Van Straten. „Uit Schie dam. Maar de laatste jaren was ik in Helvoet. Nu hebben ze mij op de „Pol lux" overgeplant". „In elk geval een mooi bootje maat. Om door een ringetje te halen. Hoeveel loopt dat ding?" kermen, al® ik xnj nu gedwongen zal ?ier;, een antwoord te geven, dat geer vee] leed qyüst sjjn rigsi» volk ral bren gen. De bolsjewistische kolos zal door ons worden geslagen, tot hy verbrijzeld is. Tegen Engeland zelf echter komt voor loopig het Duitsche duikbootwapen steeds meer in het geweer. Het aantal Duitsche duikbooten neemt in vast tempo van maand tot maand toe en heeft thans reeds het grootste aan tal duikbooten uit den wereldoorlog ver achter zich gelaten. Wy, Duitschers, hebben in deze wor steling om bestaan of ondergang alleen maar alles te winnen. Want het verlie zen van dezen oorlog zal in ieder geval ons einde zyn. Het barbarendom uit Mid- den-Azië zal over Europa komen als in den tyd der Hunnen of der Mongolen- tochten. Engeland zal in dezen oorlog niets winnen. Het zal verliezen. In dezen oorlog, aldus eindigde Hit- Ier zyn rede, zal de waarheid zegevieren. Zy nu staat aan onze zijde. Dat de Voor zienigheid mij heeft uitverkoren om in zulk een grooten tijd het Duitsche volk te mogen leiden, is mijn eenige trots. Mijn naam en mijn leven wil ik onvoor waardelijk verbinden aan zyn lot. Ik heb tot den Almachtige geen andere bede te richten dan ons in de toekomst evenzeer te zegenen als in het verleden en mij zoolang het leven te laten als in Zyn oogen noodig is voor den beslissenden stryd van het Duitsche volk. Volmachten verleend. Nadat Hitier zijn rede had gehouden, nam Göring wederom het woord, waar bij hij o.m. het volgende zeide: Deze winter was een groot gevaar. Het Duitsche volk voelde en besefte dit ge vaar. De houding van ons volk in het bin nenland evenaarde die van onze strij ders aan het front. Als thans het front in het Oosten in tact is en er wederom tot een krachtigen aanval kan worden overgegaan, dan is dat naast de dapperheid der troepen uit sluitend de verdienste van onzen Führer geweest. Het kan aan geen twijfel onderhevig zijn, dat de Führer in dezen oorlogstijd, waarin het Duitsche volk gewikkeld is in een strijd van bestaan of ondergang, het recht moet hebben om alles te doen, wat dient of bijdraagt tot het behalen van de overwinning. De Führer moet derhalve, zonder aan bestaande rechts voorschriften gebonden te zijn, steeds in staat, zyn zoo noodig eiken Duitscher, zy het een eenvoudig soldaat of een officier, een laag- of hooggeplaatst ambtenaar of rechter, een leidende of een dienende functionaris der party, een arbeider of een employé, met alle middelen, die hem gepast voorkomen, tot vervulling zijner plichten te brengen elf bij de verwaar- loozing daarvan na een consciëntieus on derzoek en ongeacht de zoogenaamde verkregen rechten een gepaste straf op te leggen, of hem in een bijzondere pro cedure zonder instructie, te verwijderen uit zijn ambt, zyn rang of zijn betrek king." Dat dit zoo is, verzoek ik u jegens den Führer uitdrukkelijk te bevestigen door van uw zetels op te staan. (De afgevaar digden hebben zich van hun zetels verhe ven). Ik constateer hiermede, dat de Rijksdag de door den Führer verlangde rechten eenstemmig heeft bevestigd en volgens zijn voorstel heeft besloten. Führer, zooals gij in den hardsten al ler winters het noodlot hebt beheerscht, zoo staan thans hechter dan ooit het Duitsche volk en zyn weermacht voor u gereed, om onder uw aanvoering, door te vechten en alles op zich te nemen. Leger, vloot en luchtmacht zyn er hei lig van overtuigd, dat deze aanval de grootste overwinning zal worden, een overwinning welke Duitsehland de groot heid zal verzekeren, die hem gegeven is door de weergalooze persoonlijkheid van onzen Führer. WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 29 April 1942, 'b Morgens tot 6.16 u, 's Avonds van 21.u. „Tien knoopen. Kan opgevoerd tot vijf tien". „Dacht ik wel. In Bolnes gemaakt?" „Ja, daar hebben we het ding gehaald, deze week. Die lui hier zijn er mee in hun schik, geloof ik. Er was nogal be langstelling voor". „Een nieuwtje, hé? Houen de lui hier van. Hoor maar. Moet je straks eens kijken op de haven". Muziek weerklinkt. Lawaai ook. „Een plezierboot uit Antwerpen", mort Olieheerd. „Komt onze Zondagsrust ver storen". Ze tornen tegen de naar de haven op- Ioopende straat op. De schipper heeft ge lijk: zwart van het volk, dat komt kijken naar een groote, bevlagde stoomboot, de vlag in Belgische/ kleuren. „Zoo om de veertien dagen of daar omtrent komt er zoo'n ding. Met een duizend lui. Die hangen enkele uren in Zeestad om en verdwijnen dan weer. Je mot er maar plezier in hebben!" Meteen staat hij stil voor zijn kleine woning. Ze gaan naar binnen. Drukke bedoeninc in de voorkamer, waar moe der al troont. Maria loopt bedrijvig heen en weer. De koffie moet gezet. En er zijn gasten. Een wildvreemde zelfs als vader dien mee kan krijgen. I (V.P.B.) In deze dagen is een rijwiel met goede banden een zeldzaam en daarom fèl-begeerd bezit. Vandaar dat de fiets zich meer dan ooit in de belang stelling van een zeker soort lieden ver heugt, die gemeenlyk met den naam van zwyntjesjagers worden betiteld, maar zoo langzamerhand een minder gemoede- lyken naam verdienen. Geen. dag gaat voorby, of in ons land worden honderden fietsen gestolen. Fiet sen met en zonder slot worden ont vreemd. Gelukkig is de politie waak zaam. Knipte niet dezer dagen een vol ijverige speurder, specialist in het jagen op zwyntjesjagers, zyn honderdsten ry- wieldief? De politie heeft echter de me dewerking van de rywielbezitters in de zen moeilijken tyd noodig. In de eerste plaats moet de eigenaar van een fiets er voor zorgen dat deze fiets van een deug delijk slot, nog liever van twee sloten zeker in dezen tyd is voorzien en in de tweede plaats is een identiteitskaart voor het rywiel zeer zeker gewenscht. Op het politiebureau spelen zich immers 'eiken dag de volgende tooneeltjes af: „Meneer, m'n fiets is gestolen!" „Merk, kenteekenen, framenummerDe dienstdoende beambte wacht, het pot lood in de hand. „Tja..." weifelt het slachtoffer, „hoe heette die fiets ook weerHet was zoo'n eigen merk, weet u, en het merk van de banden, wat was dat ook weer? Het framenummer weet ik heusch niet en het merk van het zadel evenmin. Maar het was nog een mooie fiets meneer, pas gelakt en ver chroomd De rijwielbrigade in Den Haag en de politie in het geheele land zijn actief ge noeg. Alleen in Den Haag werden in de afgeloopen tien maanden ruim duizend rijwielen achterhaald. Het aantal had nog grooter kunnen zijn, wanneer de be stolene een nauwkeuriger signalement van zijn stalen-ros had kunnen geven. Vandaar, dat er thans vrijwel overal op aangedrongen wordt om een rijwiel-iden titeitskaart aan te schaffen, waarop mo del, firmanaam, framenummer, model en kleur van de onderdeelen en verschillen de bijzondere kenmerken kunnen worden opgeteekend. De opsporing van de gesto len fietsen zal er in vele gevallen door vergemakkelijkt kunnen worden. (Na druk verboden.) rr verdwijnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik van een AKKERTJE. Geen sche le hoofdpijn migraine') meer met AKKERTJES In huis. De Nederlandsche Pünstille^ Korfbal. Voor de afd. 2B speel den Zaterdag S. D. O. van Kapelle tegen de S. V. Waarde van Waarde. S. D. O. won met 41. Unitas I van Kloetinge ging by Vlos I van Krabbendyke op be zoek met als uitslag 2—1 voor Vios 1. Unitas II speelde voor de afd. 3 b tegen D. S. V. H uit Rilland. Deze stryd wist Unitas II met 31 te winnen. De Z, K. B. bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Zeeuwschen Korfbalbond wor den op de Togo-velden te Goes met He melvaartsdag Seriewedstrijden gehouden waarvoor nu reeds groote belangstelling van de Zeeuwsche clubs bestaat. Veel wild in Zeeuwsch-Vlaanderen. In de Zeeuwsch-Vlaamsche polders en ook op de kreken wordt thans buitenge woon veel wild aangetroffen. Byzonder sterk zyn de wilde eenden toegenomen, dóch ook hazen en patrijzen worden veel waargenomen op de landerijen en wei landen. (T. C.). Middelburg. Baldadigheid. De 'jeugd schynt meermalen de ernst der tyden niet te verstaan. Dit blykt o.a. als men des avonds op straat voetzoekers hoort af steekt de hand uit. „U is, geloof Ik, een dochter? Mijn naam is Van Straten. Van de „Pollux" om zoo te zeggen, al is er niks van mij bij". Hij lacht vroollijk. En het ijs is direct gebroken. „Marie Olieheerd. Dat is mijn vriendin, Jane Gasius. Daar mijn broer Jan met zijn meisje, Krina Landman". Ziezoo, Alex van Straten is in eenen op de hoogte. Plichtplegingen worden niet meer gemaakt. Hij zit in den kring die koffie drinkt. De mannen rooken sigaren. Zoo terloops kijkt Van Straten naar Jan: neen, dat is toch niet de zoon, die op het schip is. Als hij in dien geest een opmerking maakt, komt hij al spoe dig op de hoogte: geen schipper; een boer. Over Kees wordt niet gesproken. Alex van Straten maakt een gevolg trekking. Die een uurtje later juist blijkt te zijn. Want als hij opstaat, om naar boord te gaan, zegt moeder Olieheerd: „Moet je je eigen potje gaan koken, van Straten?" „Voorloopig nog wel; juffrouw. Ik ga deze week eens op een kosthuis af. Als u een goed adres weet, ik hou me aanbe volen". (Wordt vemdgd.) in normale tijden doet schrikken en dan ook sterk is af te keuren. Een ander euvel is ook het afrukken van bloemen in het plantsoen. Eert boefje). De politie hield den 15- jarigen C. K. aan, welke jongen zich her haaldelijk aan straatschender-yen en dief stallen heeft schuldig gemaakt. Goes. Jubileum Leger des Heils. Zooals gisteren werd geannonceerd zal op Don derdag 7 Mei a.s. in de Groote Kerk een herdenkingsdienst worden gehouden in verband met het 50-jarig jubileum der afd. van het Leger des Heils alhier. Aan het gebouw en by de leden van het Le ger des Heils is nog een beperkt aantal programma's verkrijgbaar. Men vrage, om teleurstelling te voorkomen, er tydig een aan. Geref. Jeugdverband. In een verga dering van het Geref. Jeugdverband, welke gisteravond werd gehouden, heeft Ds J. Meester van Brouwershaven ge sproken over het onderwerp „Liefde en haat in de H. Schrift". Spr. ving aan met een omschrijving van het begrip liefde te geven en de soorten van liefde. De religieuze liefde draagt een byzonder karakter, want zy drukt uit de geloofsgemeenschap met Jezus Christus. Zij is in tegenstelling met de horizontale liefde tusschen menschen verticaal gericht. De liefde tot God gaat in de H. Schrift boven alle andere uit. Liefde en haat behooren byeen. Zy zyn eikaars tegenpolen. De haat des Heeren is anders dan de menschelijke haat. Wy haten de werken der goddeloozen, dus de zonde, maar wij moeten voor de zon daars blyven bidden. Vervolgens ging spr. na wat de H. Schrift over deze beide begrippen zegt. In het N. Testament is veel minder spra- de van liefde van mensch tot mensch dan in het Oude Testament. In het N. Test. is deze ondergeschikt aan de liefde tot Christus, in Wien alle liefdesverhou dingen worden bepaald. Spr. betoogde, dat de Geref. theolo gie de eenheid in deze kwestie heeft ge zocht en gevonden in het Verbond Gods, waarin Hij zich tot Zijn volk nederbuigt. Reeds in het Paradijs voor den val was deze verhouding bepaald. De liefde Gods in het Verbond is dan ook de grondwet der religie. De liefde, waarvan de Bijbel spreekt, is verbeurde Verbondsliefde. Door den Middelaar des Verbond^, Chris tus, wil God met ons in gemeenschap le ven en onze liefde tot God is vrucht van het geloof. De liefde tot Hem moet het allesbeheerschende van ons leven zyn en daarom moeten wy vaak veel verlooche nen en zelfs onze vyanden liefhebben, omdat God het ons heeft geboden. In Zyn verbond schenkt God Zichzelf weg en op den dag van Zyn wederkomst zal Zyn liefde en haat tenvolle worden geopenbaard. De by eenkomst, welke zeer druk be zocht was, stond onder leiding van den voorzitter, Ds W. H. v. d. Vegt. Uitreiking perceelskaarten. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het uitreiken der z.g. „perceelskaarten", die in elk perceel aan de binnenzijde van de voordeur moeten worden aangebracht. Tevens zal gecontroleerd worden of vol gens voorschrift in elk perceel een em mer met water, een schop, een bak met zand en een vuurzweep aanwezig is. Br'andaffioffenkaarten. Morgen (Woensdag), Donderdag en Vrijdag zal in het Beursgebouw uitreiking van nieu we brandstoffenkaarten plaats vinden. Men leze de publicatie in dit nummer. Vitamine C-tabletfert. Aan a.s. en jonge moeders worden in het distributie gebouw kosteloos vitamine-C-tabletten uitgereikt. Ook hiervoor zy verwezen naar de publicatie in dit nummer. De politie neusde Vrydag in de mand van een Arnemuidschen vischven- ter en ontdekte toen een part jt je vleesch en een kistje goede sigaren. Hj hield stokstijf vol alles op straat gevonden te hebben. Aan dergelyke buitenkansjes geloofde de politie echter niet, maar om dat de man bj deze verklaring bleef, werden tenslotte vleesch en sigaren in beslag genomen en kreeg de vischventer een proces-verbaal wegens verduiste ring. Waarde. Zaterdagavond werd in de O, L. school de jaarljksche ouderavond gehouden onder voorzitterschap van dhr A. Dek. Deze deelde mede, dat dit de laatste ouderavond was onder zjn lei ding daar hy niet meer voor een her benoeming in aanmerking kwam, omdat hy geen schoolgaande kinderen meer heeft De secretaris, dhr C. v. Koeveringe, deelde in zyn verslag mede, dat het voor de school een gunstig jaar was. Ook is er een derde leerkracht bijgekomen. Het hoofd der school, dhr v. d. Zande, liet vervolgens door de kinderen van de hoogste klasse een 8-tal liederen zingen. Daarna hield het hoofd een lezing over de opvoeding van het kind zoowel in school als thuis. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Tot lid der oudercommissie werd gekozen dhr M. van Weele. De onderwijzer dhr Zegers las vervol gens een gedicht voor, waarna het hoofd der school een woord van dank sprak tot dhr Dek voor al hetgeen hy in de afgeloopen 10 jaar voor de school is ge weest. Thans is tot voorzitter benoemd dhr J. J. Pieper. Oudelande. Vrijdagmiddag werd al hier de slotles van den consulentencur sus voor de leerkrachten uit de gemeen ten Oudelande, Baarland, Ellewoutsdijk, Driewegen, Ovezande, Nisse, 's Graven polder, 's H. Abtskerke en Hoedekens- kerke gegeven. Hierby waren o.a. tegen woordig de burgemeesters van Oudelan de, Baarland en 's H. Abtskerke. Er werd een lezing gehouden door den heer Bussink, terwijl onder diens leiding een 24-tal meisjes een les in lichamelyke oefening kregen. Waarde. Daar de heer C. W. Braam met ingang van 1 Mei bedankt heeft als koster der Ned. Herv. Kerk, is door den kerkeraad als zoodanig benoemd dè heer J. Oranje. Schouwen-Duiveland. Zierikzee. In het hotel „De Koren beurs" werd de sluitingsbijeenkomst ge houden van Winterhulp-Nederland. De burgemeester heette de talrijke aanwezigen welkom en wees op het ver richte W.H.N.-werk in den afgeloopen winter. De leider van den propagandadienst, de heer Enzlin, heeft een korte toe spraak over den arbeid van de Winter hulp gehouden, welke echter door velen nog niet begrepen wordt en dankte de collectanten voor hun opofferingen. Tenslotte zette spr. het doel van den H.V.D. uiteen. De bijeenkomst werd op geluisterd door muziek, declamatie, ter wijl na de pauze een tooneelstukje werd opgevoerd. Onder leiding van Dr C. J. M. Boo- gerd hield het „Groene Kruis" zjn alge- meene vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Schot-Engel vaart, bleek, dat het ledental gestegen was tot 962. De wykzuster bracht 7141 bezoeken, waarvan 429 voor de T.B.C.- vereeniging; het consultatiebureau voor zuigelingen hield 22 maal zitting, terwyl 298 maal materiaal werd uitgeleend. In het jaarverslag werd herdacht de bode, wijlen de heer W. Mes en de ar beid van Zr Potappel. Het fin. verslag van den penningm., den heer A. *v. Tooren, sloot met een na- deelig saldo van f542.08. De heer A. Heuseveldt bracht verslag uit namens de materialencommissie. Mevr. Schot-En gelvaart werd als bestuurslid herkozen, die tevens met de heer P. A. A. Kok werd aangewezen als afgevaardigden naar de alg. verg. der Prov. vereen. Hierna werden nog enkele huishoude- lyke zaken afgehandeld. (Z. N.) Tholen en St.-Philipsland. Stavenisse. Als verdacht van diefstal van een bedrag van f 200 zyn naar het Huis van Bewaring te Middelburg over gebracht de 19-jarige I. M. en de 18- jarige I. W. Laatstgenoemde is bereids op vrije voeten gesteld. Eerstgenoemde heeft bekend zich schuldig te hebben ge maakt aan den diefstal van een belang rijk aantal broodbonnen uit de bakkerij van mej. de wed. H. alhier. Tegen een inwoner, die de gestolen bonnen had op gekocht, is proces-verbaal opgemaakt. De Nederlandsche arbeiders in DuitBchland. Een overzicht van den gemeen- achappeljken maaltjd. Folygoon-Friti-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2