Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland 'DAGKALENDER DINSDAG 28 APRIL 1942 56e JAARGANG - No. 174 Bureaux Lange Vorststraat 70, 6oes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J, FANOY Lange Gistslraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Directeur-Hoofdredacteur: v A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Zelfinkeer. Plaatselijke Duitsche aanvallen - De luchtbombarde menten - De toestand In de MIddellandsohe Zee. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. De rede van Hitier - De prestaties in den barren winter - Scherper lucht- en duikbootoorlog - Nieuwe bevoegd heden gevraagd en verkregen. Deze veelbewogen tijd stelt den geloo- vigen Christen voor talrijke vragen en problemen. Ons Protestantsch-Christelijk beginsel, gegrond op Góds Woord, heelt echter ook beteekenis voor onzekere en duistere tij den én verschaft juist voor -.die tijden licht en leiding. Veelbewogen tijden bren gen vaak den zegen, dat zij tot ver dieping van de beginselen kunnen leiden. Christus is de Koning der wereld en wie in gehoorzaamheid aan Hem leeft, zal niet van de wereld zijn, maar zal midden in de wereld staan als een licht drager. Hij zal voelen den onafwijsbaren eisch om op elk terrein van het leven te leven naar de geboden Gods. De vraag mag worden gesteld, of wij Christenen, in deze tijden zulke lichtdra gers zijn, of' wij laten schijnen het licht, dat wij ontvangen hebben in de Open baring Gods, of wij boven alles beleven onze belijdenis en of wij die in het ver leden hebben beleefd. Hebben wij in onze verhoudingen van mensch tot mensch op heel dat breede terrein van net sociale en economische leven steeds gearbeid en arbeiden wij'nog, zooals God wil, dat wij dat zullen doen? Stond en staat er een christelijk stempel op ons werk? Zijn wij te onderscheiden van an deren? Wij moeten ons verootmoedigen voor God, en erkennen, dat ook wij zwaar en menigmaal hebben overtreden en dat Hij ons niet gedaan heeft naar onze tekort komingen. Hebben wij niet dikwijls vastgehouden aan materieele waarden, die in de verste verte niet de beteekenis hadden, die wij er aan toekenden en waaraan wij onze geestelijke waarden ondergeschikt heb ben gemaakt? Laten wij al onze verhoudingen bezien in het licht van Gods Woord. Wij zullen dan beseffen, ook in de ver anderingen der tijden, dat het Gods hand isl Hij brengt op Zijn wijze, vaak voor ons onverklaarbaar, Zijn Goddelijk raads- plan tot uitvoering en vraagt van ons niet anders den gehoorzaamheid aan Zijn wil. Japanners schaffen siësta in Indië af. (Domei). Volgens de „Asaji" hebben de Japansche militaire autoriteiten be paald, dat met ingang van 29 April, den verjaardag van den Keizer van Japan, het in Ned.-Indië heerschende gebruik van de siësta wordt afgeschaft. Wegens de felle hitte rust hier het werk in de middaguren, naar men weet. Volgens de nieuwe verordening moe ten alle overheidsbureaux, banken en be drijven, maar ook alle winkels, voortdu rend geopend zijn. De winkels zelfs tot 10 uur 's avonds. Daar thans alle Aziatische volkeren medewerken aan de reorganisatie van Azië, is het volgens de opvatting der Ja pansche autoriteiten onmogelijk de tra- ditioneele sië3ta te handhaven. AdVietecommiséies bij de voedsel voorziening. In de Ned. Staatscourant van 24 de zer is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van landbouw en vis- scherij tot instelling van commissies van advies by de provinciale voedselcommis- sarissen en by de plaatselijke bureau houders. Hierin wordt onder meer be paald: In iedere provincie wordt by den pro vincialen voedseleommissaris een com missie van advies ingesteld, bestaande uit ten minste vijf en ten hoogste negen leden, die worden benoemd door den boerenleider uit de ih de provincie ge vestigde land- en tuinbouwers. De commissie van advies heeft tot taak aan de voedselvoorziening mede te werken. Te dien einde zal de provinciale voedseleommissaris de commissie hoorén over alle door hem te nemen of uit te voeren maatregelen, voor zoover deze van algemeene strekking zijn. Bij iederen plaatselijken bureauhouder wordt een commissie van advies inge steld. De leden van de commissie wor den benoemd door den boerenleider uit de in het betreffende district gevestigde land- en tuinbouwers. De voorzitter van deze commissie van advies wordt door den boerenleider benoemd. Voor de eerste maal treden als com missies op, de district-commissies, ge noemd in art. 22 van de statuten van de stichtingen landbouw-crisis-organisaties, zooals deze luidden voor de wijziging van 16 Februari 1942. De boerenleider is Jbevoegd deze dis trictscommissies met één of meer leden uit de land- en tuinbouwers, gevestigd in het district, aan te vullen. In vacatu res wordt door den boerenleider op over eenkomstige wyze voorzien. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het'Oostelijk front eigen plaatseiyke aanvals- en stormtroepac ties. Verscheiden aanvallen en uitvallen van den vyand werden afgeslagen. In Lapland sloegen Duitsche en Finsche troepen nieuwe aanvallen der Sovjets in harnekkige afweergevechten af. De vijand leed zware bloedige verliezen. Ver scheidene pantserwagens werden ver nietigd. In het gebied van Moer man s k vernietigden Duitsche jacht vliegtuigen in luchtgevechten negen vy- andelyke jagers zonder eigen verliezen. In Noord- Afrika levendige ver kenningsactiviteit. De luchtaanvallen op het eiland Malta werden met sterke strydkrachten en goed gevolg voortge zet. Lichte gevechtsvliegtuigen plaatsten overdag voltreffers op kazernes en in een fabrieksinstallatie in Z. O. - E n g e- 1 a n d. In het zeegebied van IJ s 1 a n d werd een patrouillevaartuig tot zinken ge bracht. Vrij sterke formaties gevechtsvlieg tuigen zetten in den afgeloopen nacht de vergeldingsaanvallen tegen Engeland voort. Bij goed zicht werd de stad Bath met krachtige uitwerking gebombar deerd. Duitsche bommenwerpers herhaalden in den nacht van 26 op 27 April hun terroriseeringsaanvallen op woonwijken in de stad Rostock. De burgerbevol king leed opnieuw verliezen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden twee vijandelijke bommenwerpers neer geschoten. (D.N.B.) De Britsche luchtaanval op Rostock in den nacht van 24 op 25 April trof weer, evenals de vorige aanval op Lübeck, oude Duitsche cultuurmonumen ten en cultureele objecten, zoo wordt van Duitsche zijde opgemerkt. Getroffen werden de Nieolaikerk, het oude gym nasium, het stedelyke theater, het gil denhuis en andere cultuurmonumenten. Italiaansch weermachtsbericht. Aan weerskanten activiteit van artil lerie en verkenners aan bepaalde deelen van het front van Cyrenaica. Ty- dens geslaagde aarivalsoperaties tegen vyandelyke vliegvelden voerde de Duit sche luchtmacht zegevierende gevechten met den.vyand, die acht machines van Amerikaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den beganen grond door machinegeweervuur zwaar beschadigd. Massale bomaanvallen van-de Duitsche luchtmacht veroorzaakten uitgestrekte branden en hevige ontploffingen in de als doel gestelde objecten van Malta. Stellingen luchtdoelgeschut werden tot zwijgen gebracht. In luchtgevechten wer den vier Engelsche toestellen vernield en vier andere ernstig gehavend. In den afgeloopen nacht hebben twee Britsche vliegtuigen enkele bommen la ten vallen in de omgeving van Cata nia. Er vielen geen slachtoffers en er wordt gèen melding gemaakt van schade. Een Hurricane werd door het luchtdoel geschut brandend neergehaald. Tegenwoordige toestand aan hét Middellandsche Zeefront. (D. N. B.). Van Italiaansche militaire zyde wordt het volgende overzicht ge geven van de huidige situatie aan het front in de Middellandsche Zee. Aan alle oorlogsfronten wordt de strijd op dezelfde wyze als de afgeloopen we ken voortgezet, zonder dat er verschyn- selen zyn, die wyzen op nieuwe operatie ve handelingen. Men verkeert thans in een stadium, waarin alle krachten worden georgani seerd om in den stryd te worden gewor pen in de nog zwaarder worsteling die voor de deur staat. Men beseft namelijk de beteekenis van de, komende maanden voor de toekomst der wereld. Aan het front vaij Cyrenaica hebben den laatsten tijd het ongunstige weer en de zandstormen iedere actie te land en, in de lucht belemmerd. De voor naamste zorg der oorlogvoerenden geldt de ravitailleering. De operaties der Duitsch-Italiaansche vloot- en luchtstrijdkrachten in de Mid dellandsche Zee hebben een voor de As- mogendheden zeer gunstig verloop. Da Engelschen van hun kant geven steeds meer de voorkeur aan de landwegen in het Midden-Oosten en Egypte boven da verbindingen ter zee. Een symptoom van deze nieuwe En gelsche methode is dë zorgvuldigheid, waarmee de Engelschen zorgen voor de verdere ontwikkeling van de spoorlyn, die aanvankelyk Alexandrië verbond met Mersa Matroe en thans langzamerhand is doorgetrokken tot de grens van Cyre naica. Wellicht zal Engeland in de toekomst probeeren met wanhopige inspanning van alle krachten de heerschappy in de Middellandsche Zee té heroveren, maar het is karakteristiek, dat Engeland zich bijna geheel heeft teruggetrokken uit de Middellandsche Zee, nadat het met de Italiaansche strydkrachten in botsing is gekomen. Korte berichten. Reuter verneemt uit Moskou, dat, gezien de huidige omstandigheden, 1 Mei de nationale feestdag der Sowjet Unie, niet zal worden gevierd. (Afip). (ANP). Volgens de volkstelling van Juni 1941 bedraagt de bevolking van Canada 11.42 millioen, hetgeen 1.042 mil- lioen zielen meer is dan by de volkstel ling van 1931. Uit Tsjoengking wordt aan Reuter gemeld, dat het door maarschalk Tsjang Kai-sjek onderteekende decreet inzake algemeene mobilisatie op 5 Mei in wer king treédt. (Afip). Volgens de „New York Times" be staat er zoo goed als geen kans, dat de door brand vernielde en gedeeltelyk ge zonken „Normandië" weer geheel wordt hersteld., (D. N. B.) Bijeenkomst propagandakader N.S.B. en Nat.- Soc. organisaties. Zaterdag werd in het gebouw Belle- vue te Amsterdam een besloten byeen- komst gehouden van leden van het pro- pagandakader der N.S.B. en harer ne venorganisaties, zoowel W.A., S.S., N.S. V.O., Jeugdstorm, fronten en gilden en van leden van het propagandakader van die organisaties en instellingen, die wel iswaar los staan van de N.S.B., doch wier activiteit gebaseerd is op de grond stellingen van het nationaal-socialisme. Volksdienst, Winterhulp, N.V.V. en ar beidsdienst waren in gesloten verband opgekomen, terwijl bovendien aanwezig waren functionarissen van de N.S.D.A.P. en N.S.B. Het doel van deze byeenkomst, die een reeks van dergelijke Vergaderingen alom in den lande heeft ingeluid, was, de be teekenis van een gelijkgerichte propa ganda, door deze organisaties en instel lingen gevoerd, overal te doen doordrin gen. Als sprekers traden op de heer Ger- nand, chef van de Hauptabteilung Pro paganda und Volksauferklarung van het rijkscommissariaat en Ernst Voorhoeve, propagandaleider van de N.S.B. Chineezen op Java gearresteerd. D.N.B. De Japansche militaire autoriteiten te Batavia hebben, volgens de „Tokio Nitsji Nitsji" op 26 April 200 Chineezen gearresteerd, die sedert de bezetting des lands anti-Japansch opge treden waren. Onder de gearresteerden bevindt zich de leider van de afdeeling Batavia der Kwomintang en de eigenaar van het Chineesche dagbladconcern al daar. Het verkeer op Java wordt snel her steld. Drie groote bruggen op den groo- ten weg tusschen Soerabaja en Grissee zyn formeel weer in gebruik genomen. Installatie Boekerij-commissie. Prof. J. van Dam, secretaris-generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, heeft dezer dagen de boekerij commissie geïnstalleerd. De secretaris-generaal wees er op, dat de commissie op korten termijn voor stellen zal hebben in te dienen over de organisatie van 't boekerywezen. Meer dan tot op heden zal de voorzie ning met lectuur langs den weg der openbare leeszalen en bibliotheken in' eerste instantie een aangelegenheid die nen te zyn van overheidszorg, in dien zin, dat de overheid direct achter de centrale organisatie op dit gebied zal moeten staan, terwijl aan deze organisatie vol doende bevoegdheden dienen te worden toegekend voor het inschakelen of aan eenvoegen van alle op het onderhavige gebied werkzame instellingen, het ratio neel verdeelen der werkgebieden en het in het leven roepen van nieuwe boeke rijen in gebieden, waar hieraan behoefte bestaat. Wettelijke maatregelen zullen daarvoor noodzakelijk zijn. Bevracht!n'gsdlsttrict M tte Terneu- zem. Bij beschikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Wa terstaat zijn, gezien art. 7 van het Bin- nenscheepvaartreglement 1941, benoemd tot leden van de adviescommissie voor het Bevrachtingsdistrict M (Terneuzen) dhrn P. A. van Bouchaute, G. F. P. van der Peyl en W. A. Wieland, allen te Ter- neuzen, 26 April tot en met 2 Mei 1942, 22 A brood 4 rants, brood ol gebak. 22 B brood rants, brood of gebak. 22 A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 22 B vleesch rants, vleesch of vl.w. 22 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 22 B aardapp. kg. aardappelen. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 279 algem.1 kg. suiker. 280 algem.500 gram jam of 250 gram suiker. 277, 281, 285, 289 algem.1 rants, bloem, brood of gebak. 4-09,4-10 res.250 gram rijst. 283 algam.250 gram peulvruchten. 284 algem.250 gram gort. 287 algem.100 gram vermicelli of maizena. 278, 282, 286, 290,294 algem. 100 gram kaas. 21 A t/m 24 A melk 3% liter melk. 21 B t/m 24 B melk 1% liter melk. 19 April tot en met 13 Juni 1942. 288 algem250 gram koffiesurrogaat. 21 April tot en met 28 April 1942. 21 boterrants, boter. 21 vety2 rants, boter, margarine of vet. BIJZONDERE RANTSOENEN. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 291 algem250 gram peulvruchten. 26 April tot en met 16 Mei. 3-12 en 4-12 reserve 400 gram sinaasappelen. 1 April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum. Tot en met 30 April 1942. 07 K.F. I jifUJ brandstoffen 1 eenh. brandstoffen. DINSDAG 28 APRIL 1942. De werken des Heeren zyn groot; zy worden gezocht van allen, die er lust in hebben. Ps, 111 2, Zon op onder 6.18 20.68 Maan op onder 17.51 5.27 30 April Volle maan. 7 Mei Laatste kwatrier. ^#5><a^5><as;3><as^><asJ3>^sïc><9js5><Sssö><ès:5>(; Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan!! Nederlander! Zorg voor vrouw en kind is voor den Nederlandschen man iets vanzelfsprekends. Voor je gezin kan je het best zorgen, i) als je werkt. In Duitschland kan je te allen tijde door te werken goed verdienen en daardoor in het onderhoud van je gezin voorzien. Je kunt je aanmelden bij alle x S arbeidsbureaux. 08 K.F. brandstoffen 2 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 April tot en met 30 April 1942. 272 algem. en I zeep1 rantsoen zeep. I toiletzeep75 gram. toiletzeep 80 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Donderdag 30 April: 211 algemeen (zeep); 228 algemeen (zeep); G zeep, toiletzeep; H zeep, toiletzeep. Tot en met Zaterdag 2 Mei3-04, 4-04 reserve (sinaasappelen). (D. N. B.). Na een, pauze van meer dan vier maanden was de Duitsche rijks dag voor de zesde maal in dezen oorlog door zyn president Göring voor het aan- hooren van een verklaring der regeering byeengeroepen. Duizenden en nog eens duizenden Ber- lyners stroomden samen om Hitier te kunnen begroeten tydens zyn rit haar de Kroll-opera, waar het grys der mili taire uniformen overheerschte. Diepe stilte heerschte toen Hitier bin nentrad. Toen hy zyn plaats had bereikt, werd hy het voorwerp van een geestdrif tige huldiging van de afgevaardigden. Ryksmaarschalk Göring opende de zitting met het voorlezen van de namen der gesneuvelde Ryksdagleden. Hy her dacht voorts de overleden leden der Re geering, Todt en Kerrl, en verbond aan dit eerbetoon de gedachte aan alle zware offers aan menschenlevens, die de natie tot dusver heeft gebracht. De Ryksdag had zich in zyn geheel ter eere van de gesneuvelden en over ledenen van zyn zetel verheven. Hierna sprak Hitier een rede uit, waarvan wy gisjeren reed3 een en ander mededeelden. Een historische beschouwing van En- gelands politiek ten opzichte van Europa vormde de inleiding van de rede. Hy schetste de gevolgen, welke de oorlog van 19141918 voor Engeland heeft ge had, en betoogde, dat Engeland in zijn poging het vasteland van Europa te biy- ven beheerschen zyn kracht verliest. Do nieuwe oorlog moet eindigen met een ramp voor het Britsche wereldrijk. Te genover deze" politiek van Engeland stelde Hitier de kracht van het jonge Europa, waarvan de jeugd thans aan het Oostelijke front strijdt voor een nieuwe en betere orde, voor een sociale en na tionale vrijheid. De beslissing van dezen oorlog zal in het Oosten van Europa vallen. Hitier heeft er wel op gewezen, dat de mogelijkheid bestaat, dat ook dit j a a r de beslissing in Oost-Europa nog ni et zal vallen. Wel zal „de bolsjewis tische kolos worden geslagen tot hij is verbrijzeld". Om te voorkomen, dat de soldaten, die aan het Oostfront strijden, opnieuw zullen worden blootgesteld aan de verschrikkingen van een Russischen winter, heeft Hitier nu reeds beschikkin gen getroffen om herhaling van derge lijke noodtoestanden te voorkomen. Daar toe zullen de Duitsche spoorwegen hun taak beter vervullen. Locomotieven en tanks, tractoren, locomobielen en vracht auto's zullen het leger in ruimer mate en beter uitgerust ter beschikking staan. De barTe Winter, Over de verschrikkingen van den bar ren winter zei Hitier o.a.: Toen ik voor de laatste maal tot u sprak, daalde over het Oosten een win ter, zooals in Europa en ook in deze ge bieden in meer dan 140 jaar niet was beleefd. Binnen enkele dagen zakte de thermometer van 0 graden en daarboven tot min 47 graden en daaronder. Daar door vonden alle verdere operaties vier weken vroeger dan te voorspellen viel een plotseling einde. Het front werd terug getrokken over een algemeene lyn, die van Taganrog tot het Ladogameer loopt. Ik mag thans uitspreken, dat deze ope ratie oneindig moeilijk uit te voeren was. Er waren oogenblikken, dat mensch en machine dreigden te verstyven. Dat het gelukt is de dreigende ramp volstrekt af te wenden, dank ik uitslui tend aan de dapperheid, de trouw en de onmenscheiyice bereidheid tot lyden van onze brave soldaten. Hitier heeft in dit verband zijn solda ten geëerd en hy betrok in zijn lof de legers der bondgenooten en de legioenen van de vrywilligers, die met Duitschland strijden. Gij zult begrijpen en stellig billyken, dat ik nu en dan meedoogenloos en hard heb moeten ingrypen, om met grimmige vastberadenheid een lot meester te wor den, waaraan wy anders wellicht hadden moeten bezwijken. Toen de Napoleontische legers in 1812 terugstroomden uit Moskou en ten slotte werden verpletterd, was de felste koude ongeveer 25 graden onder 0. Dit jaar be droeg de laagste temperatuur, die wy aan het Oostelyk front hebben gemeten, evenwel precies 52 gr. By het geweldige historisclite succes van Duitschland en zijn. bondgenooten behoefde ik slechts in enkele gevallen in te grijpen. Slechts waar de zenuwen bezweken, de gehoorzaamheid te kort schoot of gebrek aan plichtsbesef bij de vervulling van de taak aan den dag trad, Jieb ik harde beslissingen genomen en wel krachtens het souvereine recht, dat ik naar mijn meening van mijn Duitsche volk hiertoe heb gekregen. De beproeving, aldus Hitler, die de zen winter voor front en vaderland heeft gebracht, moet voor ons allen ook een leer zyn. Zuiver organisatorisch heb ik de beschikkingen getroffen, die noodza- kelyk zyn om a priori een herhaling van dergelijke noodtoestanden te voorkomen. Voor den afzonderlijken soldaat zal, ook al mocht een dergelyke natuurramp zich herhalen, als gevolg van ervaring

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1