Castella Dat lukt nooit! Gemengd Nieuws Neem „AKKERTJE bijdrage toezegt van f 100.000. Deze me- l dedeeling werd met instemming verno men. Zor.'v discussie of hoofdelijke stem ming keurö* de vergadering het jaar verslag over 1941 goed en vereenigde zij zich met de voorstellen tot verhooging van de grens voor den duurtetoeslag, tot wijziging van de salarisverordening en tot aangaan van een 3Vï pet. geldlee- ning van f 85.000 met de N.V, Maat schappij voor Gemeentecrediet te Am sterdam af te lossen in 20 jaren. Hierna was aan de orde het voorstel tot het verleenen van een crediet van f 10.000 voor het geven van opdracht aan het Waterloopkundig Laboratorium te Delft om modelproeven te nemen, waardoor meer inzicht omtrent de uit werking van in de toekomst te verwach ten veranderingen in het stroombed van de Schelde bij de Zuidwatering en voor al ook omtrent de te verwachten resul taten van de in het uitgebrachte rapport besproken afweermiddelen zal „kunnen worden verkregen. Zooals reeds gemeld, zal het Rijk de helft der kosten tot een maximum van f5000 bijdragen. Öe heer Loeff vroeg of ook niet an dere polders belang hebben bij het on derzoek. De voorzitter zeide, dat alleen de Rijkswaterstaat en de Domeinen er be lang bij hebben en daarom het Rijk me- debetaalt. De heer Loeff doelde op polders in Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter zeide, dat het onderzoek ach wel tot Borsselen zal uitstrekken, doch dat evenmin als in Zeeuwsch- Vlaanderen er op Zuid-Beveland polders zijn, die er belang bij hebben, wat deiÉeer van de Minne onderschreef. Hierna werd het voorstel z.h.s. aangenomen. Dit geschiedde ook met de voorstellen tot het doen van afstand van beheers- rechten op enkele perceelsgedeelten te Vlissingen aan die gemeente en tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van verharding van den Lageweg te Rit- tliem. Bij dit laatste voorstel maakte de heer Wisse de opmerking, dat het toch wel e'genaardig is, dat men nu komt met een voorstel tot het verleenen van een bijdrage, terwijl de verbetering reeds een paar jaar geleden tot stand kwam. De heer Osté zou het niet erg vinden' als de weg weer verbeterd werd. Vastgesteld werd de begrooting 1042, welke aanwijst voor de gewone inkom sten en uitgaven een eindcijfer van f 481.656.52 met een post onvoorzien van f 38283.27 en een nadeelig slot 1940 ad f 13669.28voor de buitengewone uitga ven en inkomsten een eindcijfer van f 263.400, voor dè gewone inkom sten en uitgaven van straat- en zandwe gen f 17.325.75 voor de buitengewone f 8.614.86. De begrooting voor de ge bouwde eigendommen heeft aan inkom sten f 161.400 en uitgaven f 157.418.01, alzoo een batig saldo van f 3981.99. De termijnen van invordering van het dijkgeschot werden vastgesteld op 1 Ju ni, 1 Juli, 2 October en 21 December. Bij de rondvraag wees de heer Wisse er op, dat er nog veel vrijland is en hoe dat eigenlijk is ontstaan. De voorzitter zeide, dat o.a. bosschen er onder vallen. De heer Wisse zeide, dat er toch wel land bq kan zijn, dat veel verbeterd is en ook schotbaar zou kunnen worden, vooral bö de stijging van de lasten. De voorzitter zeide, dat dit veel inge wikkelder is dan de heer Wisse zich voorstelt. De lasten van het vrijland zijn toch ook verhoogd. De heer Wisse heeft uitgerekend, dat de 1476 h.a. vrijland als zij schotbaar waren f12000 meer zouden opbrengen. De voorzitter zegt, dat het hier histori sche rechten geldt. De heer Jeronimus meent, dat men eerst had moeten trachten vrijland tot schotbaar land te maken, en dan eerst over belasting van het gebouwd gaan denken. Spr. meent, dat er ook land is waarvoor heelemaal niet betaald wordt zooals voormalig bosch en vroon. De voorzitter zegt, dat dit een heel andere kwestie is. Het dag. bestuur zal de zaak eens onder de oogen zien als er tijd voor is. Hierna werd de vergadering gesloten. Rijksverkeersinspectie. Tot com mies in vasten dienst bij de Rykaver- FEUILLETON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 8)j i -o- Aan die gewoonte heeft Jane Glasius het land gehad maar zij moest meegaan. En nu weet zij niet beter. Het is zoo ge schikt kunnen worden, dat zij 'n plaats heeft naast juffrouw Olieheerd en Marie. In de zijbank zit Freek Olieheerd. Ne vens hem is de plek van zijn zoon Jan, die niet thuis is. Hij werkt op een boer derij in Zandvliet een uurtje loopen van Zeestad. Hij legt dien afstand steeds op de fiets af. Om de veertien dagen is hij 's Zondags vrij en gaat uit de kerk mee naar huis. Zij meisje ook. Die woont eveneens in Zandvliet Krina Landman. Het gebouw vult zich steeds meer. Tot het vol is. Het orgel zwijgt. Teeken, dat de dominee op komst is. Maar dan wenkt de koster nog: een forsche jonge man komt naderbij. Die krijgt een plaats in de ouderlingenbank. Omdat er anders nergens een gaatje meer is .Onbevangen neemt de man plaats. Menschen buigen de hoofden naar elkaar: wie is dat? "Nooit gezien in Zeestad. Maar Freek Olieheerd zegt tot Jan: „De nieuweling van de „Pollux". He keerslnspectie is benoemd de adjunct commies J. L. Nieuwenhuis, Middelburg. Middelburg. Vroeqe zwemmers. Niettegenstaan de bet nog weinig lenteachtige weder en den frisschen wind hebben reeds drie jongens, twee van 12 en een van 13 jaar zich in het kanaal bij het electrisch pol dergemaal in het water begeven. De tennisbaan. De laatste jaren was er van de tennisbaan op het gemeente lijk sportterrein slechts weinig gebruik gemaakt. Nu een tweetal 'tennisgelegen- heden in de stad hebben opgehouden te bestaan, hebben weer verschillende clubs voor middagen of avonden de gemeente lijke baan gehuurd. Om geld spelen. De politie verbali seerde twee jongens, J. V. en G. O., die- aan den Poelendalesingel om geld speel den. Rijden zonder licht. Een viertal per sonen, die fietsten zonder eenige ver lichting aan hun rijwiel, zjjn deswege door de politie bekeurd. Geen vergunning wel verlof. De verlofhouder A. v. d. W„ die sterken drank in z(jn zaak bleek te hebben, liep deswege een procesverbaal op. Vlissingen. Tandarts L. D. Hertstein. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat tandarts L. D. Hertstein zijn practijk hier ter stede aanving. De heer Hertstein, Amsterdam mer van geboorte, studeerde aan de R. U. te Utrecht en vestigde zich na z(jn examen te Vlissingen, waar hij groote bekendheid verwierf. Aan het openbare leven neemt hij op bescheiden wijze deel. De wandelende tabakspot, 'n Amb tenaar van de Prijsbeheersching die deze week in de tram naar Vlissingen zat bemerkte dat zijn buurman 'n jas- omvang had, die niet harmonieerde met zijn andere lichaamsverhoudingen. In de stad aangekomen, verzocht hij het gezette heertje even mee te wande len naar het politiebureau, waar uit kwam, dat hij zijn jekker „gewatteerd" had met pakjes tabak, netjes opgespeld of vastgehaald aan de voering, 'n Vijftig onsjes kwamen zoo te voorschijn. De man, een Zeeuwsch-Vlaming, afkomstig uit Zuidzande, bekende dat hij met de zending op weg was naar een afnemer die de pakjes gewoön was voor woeker prijs te verkoopen aan werklieden op „de Schelde". Natuurlijk is de zending in be slag genomen. Goes. Eerste Goesche Singel loop. Za terdagmiddag heeft de Sportvereen. „Goes" een Singelloop georganiseerd, waaraan ca. 50 loopers hebben deelgeno men, terwijl ook de Junioren-afdeeling goed bezet was. Om half vier werd het startschot gelost voor de Junioren, die 1500 m. moesten loopen. De uitslag hier van was: le J. Roben (Walcheren) 5 min. 21 sec.; 2e H. Harting (A.V. '35) 5 min. 21,2 sec.; 3e H. Strijers .(Walche ren) 5 min. 21,3 sec. De Senioren, die hierna startten, leg den 3500 M. af. De voorzitter van „Goes" de heer J. van Benthem, loste het start schot. De uitslag van dezen loop was le J. v. d. Hout (E.M.M. te Middelburg) 10 min. 48.8 sec.; 2e J. Fliers (Mara thon) 10 min. 58.6 sec.; 3e H. Lakon (Marathon) 11 min. 5.4 sec. De burgerij heeft voor deze eerste Sin gelloop flinke belangstelling getoond en Bij na niet in staat uw dage- Iijksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar t De Neder/andsche Pijnstillet» hoort die bij ons? Zullen we meenemen op de koffie". Jan informeert niet verder. Wat weet hij van de „Pollux" af! Zal hij wel nader van hooren. Halzen rekken zich: de dominee. Waar om rekken de halzen? Zeestad is vacant. Het vreemde trekt aan. Na afloop van den dienst zeggen de menschen, die langzaam het gebouw ver laten,dat hij een beste preeker is. Wil len ze voor teekenen. De kerkeraad moet hem vast op het tal plaatsen. Bij den uitgang blijft Olieheerd wach ten. „Ik kom wel, moeder. Misschien brengen we een koffiedrinker mee". „De nieuwe van de „Pollux"? Ik heb hem gezien". „Wat is dat toch van de Pollux"? vraagt Jan, nieuwsgierig nu. Zijn vader legt hem uit. O, het nieuwe recherchevaartuig. Interesseert Jan slechts matig. Hij is boer, geen schipper. Als je moest verklaren, hoe het moge lijk is, dat Kees een zoon van Olieheerd is, kun je dat niet. Maar dat Jan zoon van een rasecht schiper, totaal niets voor de Lciiiptjbrij voelt en al jaren on een boardeiij zn, met alle werkzaamheden op de hougte dat is niet onverklaarbaar. Heet de vrouw van Olieheerd van zich zelf niet Kloet? Nou, de Kloets zijn in de politie heeft onder leiding- van- in specteur Reneman voor een goede afzet ting zorggedragen. Na afloop vond in de „Landbouw" de prfjzenuitreiking plaats. Dit geschiedde bjj monde van den heer Nordlohne, 2e voorz. van „Goes", die aan de winnaars medailles overhandigde. Voorts bracht hij allen medewerkenden dank, in 't bijzonder aan den directeur der R.H.B.S. voor het afstaan van eenige leslokalen als kleedgelegenheid. Bestratingen in de bouwplannen. Nu men niet meer over voldoende mate riaal beschikt, zal gemeentewerken dit jaar zich voornamelijk bepalen tot bet her-bestraten van de bouwplannen n en Hl, waar dit noodzakelijk is. Zuidvliet- straat en Scheldestraat kregen reeds een beurt. De omvangrijke stier zal het obstakel van het nauwe hek nooit overwinnen. Zoo vor men de kleine holten van Uw gebit ook onoverwinbare ob stakels voor groote schuim- bellen van normale tandpasta. Daarom bevat Castella Tand pasta het speciale ingrediënt Perldon: duizenden schuim- belletjes worden gevormd, zóó klein, dat zij in iedere minieme gebitsholte reini gend kunnen binnendringen! Holten, die tot nog toe on bereikbaar bleven! Eindelijk 100% gebitsverzorging! schuimende TANDPASTA D^BBELM^N -PRQüUCIi Zuid-Beveland. Kloetinge. Door de stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Flattelande zal hier een kookcursus voor huisvrou wen gegeven worden. Deze cursus be staat uit 6 lessen en begint Woensdag 29 April a.s. Kapelle. Tot directeur-veilingmeester aan de veilingsver. K. B. O. is benoemd dhr A, D. Snoep, alhier. Yerteeke, Officieel is bekend gemaakt, dat het verwerken van mosselen na 9 Mei a.s. is verboden. De kokerij van kokha nen heeft slechts twee dagen geduurd. De aanvoer van deze schelpdieren was zeer moeilijk en de opbrengst te gering. Slippers worden hier nog niet gekookt, daar het netto vischgewicht van deze in de maanden April en Mei zeer gering is. De kreeftenvangst is heel klein. De prijs is zeer hoog. De vraag zeer goed. Het rapen van kreukels is een goede broodwinning, daar de prijzen zeer hoog zijn en in de Schelde veel kreukels voor komen. Nieuwdorp. Donderdagavond hield de Chr. Zangvereen. „Tot nut en Genoegen" haar jaarvergadering met begunstigers en genoodigden, onder leiding van den directeur, dhr A. Goedegebure. Een aar dig programma werd vlot afgewerkt. Uit het verslag van de secretaresse' bleek, Zeestad alom bekend. Allemaal boeren. Keuterboeren, gezeten boeren. Melkboe ren. Er is ook een kweeker. Hoeveel Kloets zijn er eigenlijk in Zeestad en om geving? Je zou het niet kunnen zeggen. Dus is Johanna Kloet, van boerenaf komst. Het is zelfs wat vreemd gevonden, dat zij huwde met Olieheerd, den schip per. Maar het is best gegaan. Zij weet alles van de schipperij af in den loop der jaren, al heeft zij er feitelijk niet mee te maken. Want meegevaren heeft zij nooit. Behoeft ook niet. Maar, het is alleszins verklaarbaar dus, dat één van haar zonen zich aangetrok ken heeft gevoeld tot het boerenbedrijf. Dat is het bloed van moeder. En hoewel Olieheerd het jammer vond, hij heeft den jongen niet willen tegenwerken. Liever had hij hem op de „Eben- Haezer" gehad, omdat Jan van aanpak ken weet, in tegenstelling met Kees die, als jongen reeds, de kantjes er af liep. Maar niet het schip, doch de boerderij trok Jan onweerstaanbaar. Een mensch maakt het niet uit, wat hij worden zal. Zóó redeneert Olieheerd. „Vader". „Zoo, Krien, hoe gaat het?" Olieheerd schudt krachtig de hand van een frisch meisje, de verloofde van Jan. (Wordt vervolgd.) dat het ledental sterk toegenomen was. Verder werd de avond gevuld met voordrachten, samenspraken en 'n zang stukje, terwyl de zangvereeniging drie keer optrad. Het was een goed geslaagde en gezel lige avond. De voorzitter, dhr P. de Kok, wekte de niet-leden op lid de worden van de vereeniging. Walcheren. Sf Laurier^ De woningbouwvereniging „Huis en Hof" hield Vrijdagavond haar jaarvergadering. Uit de verslagen bleek, dat 1941 geen onvoordeelig jaar is ge weest. Als bestuurslid werd herkozen dhr S. Simonse, als commissaris dhr P. Gilde en gekozen als commissaris dhr M. J. te Boekhorst, zulks in de plaats van dhr A. Walraven, die als zoodanig heeft bedankt. Serbbskerke (W.)„ Donderdagavond hield de ijsvereeniging „Nooit gedacht" haar jaarvergadering. Uit het jaar verslag bleek, dat de vereen. 377 leden telt. De financieele positie is gezond. Statuair werden weer 10 aandeelen uit geloot. Als bestuursleden werden herko zen de heeren H. L. Meijers en P. Wille- boordse. In de plaats van dhr P. den Hol lander, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd gekozen dhr J. Melse. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Naar wij vernemen, zijn vori ge week een tweetal molenaars door de ambtenaren van de meelcentrale be keurd, daar zij meel in voorraad hadden van particulieren, waarvoor geen maal- vergunning enz. was uitgereikt. Bij een landbouwer onder deze ge meente werd door de C. C. C. D.-ambte- naren een ongemerkt varken in beslag genomen. Door de koude waren de vangsten der botvisschers zeer laag. De verdien sten der kuilvisschers waren loonend, terwijl ook op de weervisscherij eenige honderden kg bliek kon worden gevan gen. De verzending van mosselen be droeg plm. 2700 ton van 100 kg. Oesters werden er zeer weinig verzonden. Door de ambtenaren van de C. C. C. D. is bij enkele melkslijters een on derzoek ingesteld naar het aanwezig zijn van karnwerktuigen. Bij enkele werd een dergelijke installatie in beslag genomen en tevens een partij boter, welke in be reiding was. Oud-Vossemeer. De politie heeft drie personen aangehouden, verdacht van handel in distributiebonnen. St. Maartensdijk. De coöp. Boerenleen bank hield haar jaarvergadering. De kassier gaf een toelichting op de exploi tatierekening en de balans. Deze heeft een eihdcijfer van f 586.974.26. Er is een klein verliessaldo,. De heer A. L. Hage werd als bestuurslid gekozen en de heer P. V. v. Splunter als lid van den raad van toezicht. Schouwen-Duiveland. Zierikzee. Woensdagavond j.l. verga derde de Commissie tot voorlichting bij Beroepskeuze voor Sch. en Duiv. Na be handeling van huishoudelijke zaken vond een bespreking plaats van het psycho technisch onderzoek in Juni 1941. Over het algemeen kan dit goed geslaagd wor den genoemd; 24 candidaten werden ge test om te zien, of de gegeven adviezen juist ziin geweest, zal nog eénigen tijd moeten verloopen. Ook in 1942 zal de Commissie de ge legenheid geven zich psychotechnisch te laten testen. (Z. N.) Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed... Ook Rheumatiek is daar een gevolg van rheumatiek die sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren zich ophoopen en vastzetten in spieren en spierweefsels. Rheumatiek uil zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen en U weer krachtig te maken, dat Is de taak van Kruschen. Begin daarom vandaag nog de beroemdeKruschenkuur Bij Apoth. en Drog. 1,47 - 0.76 0,41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. Zeeuwsch-Vlaanderen. Biervliet. B(j het spelen trok het zoon tje van den heer B. een ketel met kokend water omver, welke h(j over het lichaam kreeg. Met hevige brandwonden ovër het geheele lichaam is het knaapje naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Uit den trein gevallen. Vrijdagmorgen is tusschen Vucht en 's-Hertogenbosch een 13-jarige jongen uit Eindhoven uit den electrischen trein gévallen. Hij stond tegen de deur van de coupé geleund, die plotseling openschoot. Met een zwane hersenschudding is de jongen naar het ziekenhuis te 's-Herto genbosch overgebracht. Verdronken. In de nabijheid van de ouderlijke woning is uit de Oude haven te Vlaardingen opgehaald het lijk je van den 7-jarigen J. B., die sedert Woensdagmiddag werd vermist. Brand. Vrijdagmiddag heeft een felle brand gewoed in huize De Lich- tenbeek aan den Amsterdamschen weg nabij Arnhem, in welk pand een rusthuis voor invalide missionarissen van Mill Hill is gevestigd. De brand is ontstaan, doordat een pot met olie, welke op een kamertje op de zolderverdieping werd verwarmd, vlam vatte. Het belangrijkste gedeelte van het pand is uitgebrand. Een gedeelte van den inboedel van het gebouw, waarin ruim 20 paters waren gehuisvest, kon men nog tijdig naar buiten dragen. Verscheidene paters hebben evenwel al hun bezittin gen verloren. (A. N. P.) Doodelijke ongelukken. Tijdens het polsstokspringen heeft de 8- jarige H. W. te Harlingen de pols in zijn zijde gekregen. Ofschoon hij aanvankelijk niets voelde, moest later geneeskundige hulp worden ingeroepen. Hij is opgeno men in het ziekenhuis en daar over leden. Donderdagmiddag kwam de 6-jarige G. J. M. R. op de Javalaan te Heemstede, toen hij schrok voor een hond, onder een met paard bespannen wagen terecht. Het achterwiel van den wagen ging over zijn lichaam heen. In de Maria-stichting is het jongetje overleden. Woensdag begaf mevrouw V. te Maastricht zich naar. het distributiekan toor. Toen zij thuis kwam vond zij haar kindje van anderhalf jaar dood in bed. Het was gestikt tusschen den rand van het bed en een kussen. Zij kunnen rooken. Voor de kantoren van dq Eerste Haarlemsche Coöperatieve In- eh Verkoopcentrale te Haarlem stopte dezer dagen 's morgens om half zes een auto, netjes langs het trottoir. Twee mannen stapten uit, één van hen nam een breekijzer en drukte rustig, hoewel met veel gekraak, het slot uit de deur, aldus de „Tel." Een half uurtje later vertrok met onbekende be stemming het leeuwendeel van de roo- kersportie voor het Kennemerland in de komende weken, ettelijke tienduizenden sigaretten, 12.200 sigaren en vele kilo's tabak, nog afgezien van een brandkast met een inhoud van f 1285,43. Het kar wei was zeer vlot verloopen. In het ma gazijn stonden vele pakken rookartike len gereed, om naar de afnemers te wor den verzonden. De inbrekers hadden het maar vdor het inladen, wat zij dan ook prompt deden. Een afzonderlijke voor raad van 750 pakjes sigaretten lieten zij evenmin liggen. Toen stond er nog de brandkast. Zij sjorden er eens aan, het viel mee en samen wisten zij de kast, zooals een spoor op den vloer verried, naar buiten te schuiven en- in den auto te werken. Deze verdween hierop weldra uit het gezicht. De politie werd pas gealarmeerd toen de kantoortijd begon. Een buurman had lawaai gehoord, maar dat gebeurde wel meer. Overburen, die vroeg op wa ren, hadden wel een auto zien staan, maar ook dat kwam vaker voor. De po litie, kon dus weinig meer doen dan spo ren zoeken. Ook in Twente is het poten van aardappelen begonnen. De voorste man maakt met een z.g. poter de gaten in den grond, de vrouw gooit de aardappelen er in, terwijl de man op den achtergrond de gaten met de voeten dichtmaakt. Hartgeriak-Pax Holland xa

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2