Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie MAANDAG 27 APRIL 1942 56e JAARGANG No, 173 Bureaux Lange Vorststraat 70, ©oes DI recteu r- H oof d red acte u r A, DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Het tuinbouwonderwljs in Zeeland, Sowjet-aanvallen afgeslagen Hevige luchtbombardementen. Rede van Hitler in den Duitschen Rijksdag. De moeiijkheden van den afgèloopen, winter. De strijd zal worden voortgezet. Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeeiingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder Meermalen hebben wij er bjj onze land bouwers op aangedrongen hun jongens een landbouwschool, of toch zeker een cursus te doen bezoeken. Een jonge boer, die geen school of cursus heeft bezocht, móet in dezen tijd bjj zijn collega's ach ter komen. Bovendien is het dure plicht om uit onzen bodem te halen, wat er in zit en daarbij gebruik te maken van de waardevolle voorlichting, die de man nen der landbouwwetenschap, als resul taat van hun studie en proeven, bieden. Hetzelfde geldt voor onzen tuinbouw. Mannen als Ir v. d. Plassche, Ir Bosma e.a. hebben er voortdurend op gewezen, dat de Nederlandsche fruit- en groente kweekers er naar moeten streven met prima producten op de markt te komen. Aan kwaliteitsverbetering en aan ziekte bestrijding zal dus de grootst mogelijke aandacht moeten worden geschonken, evenals aan sorteering en verpakking. Het aantal onderwerpen, dat hierbij aan de orde komt is zeker minstens even groot als by den landbouw. Daarom is de beteekenis van het tuinbouwonder- wijs zoo groot en het 'is geen wonder, dat daarop bij het afscheid van den rijkstuinbouwcohsulent voor Zeeland, Ir Bosma, met nadruk is gewezen. Het stemt tot blijdschap, dat er b.v. dit jaar in Zeeland 40 tuinbouwcursussen met gemiddeld 12 leerlingen waren en dat met de fruitteeltschool te Wilhelmi- nadorp zulke goede resultaten zijn be reikt. Op deze wijze wordt het werk van de mannen der wetenschap tot de men- schen van de practijk gebracht en is er goede hoop voor de toekomst van den Zeeuwschen tuinbouw. Wij weten, dat onze fruitkweekers over het algemeen mannen van initiatief en doorzettingskracht zijn. De .Zeeuwsche fruitteelt mag er zijn. Maar de toekomst zal veel van hen vragen. Zeeland heeft verschillende factoren mee en kan daar om concurreeren met de andere deelen des lands. Maar dan is het ook noodza kelijk, dat het tuinbouw-onderwijs de grootst mogelijke aandacht en belang stelling heeft en dat nog meer jonge fruitkweekers hiervan gebruik maken. Tentoonstelling van Ned. hedertdaagsche kunst geopend. In tegenwoordigheid van vele autori teiten en Nederlandsche kunstenaar^is Zaterdag te 'sGravenhage een groote tentoonstelling van Nederlandsche He- dendaagsche Kunst geopend. De tentoon stelling, waarvan de Rijkscommissaris Seyss-Inquart beschermheer is, werd ge opend door den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Prof. dr T. Goedewaagen zeide in zijn openingswoord: „Toen ik in April 1941 hét voorrecht had de tentoonstelling, van Nederlandsche schilders in Keulen te openen, was deze de eerste in een rij, een eerste proefneming, waarvan men nog niet kon zeggen, dat zij zou slagen. Slechts met moeite werd een jaar gele den een aantal kunstenaars bereid ge vonden, hun werk de grenzen over te zenden en mede te werken aan een cul- tureele uitwisseling tusschen Duitsch- land en Nederland, die op de cultuur van beide volkeren niet anders dan sti- muleerend zal werken." De ontvangst onzer schilderkunst in het Duitsche rijk aldus spreker is steeds hartelijker geworden, en dit heeft zijn uitwerking op onze kunstenaars gehad. Tydens mijn kort verblijf op het inter nationale perscongres te Venetië was ik in de gelegenheid te bemerken hoe buitengewoon groot bij de volkeren van Europa's vasteland db belangstelling voor onze cultuur, met name voor onze schilders is. Er zal weer een tijd moeten komen, dat onze schildersateliers leerschool ook voor andere volkeren worden. De Nederlandsche president der Nè- derl.-Duitsche Kuituurgemeenschap, de heer H. C. van Maasdijk, verzocht den aanwezigen, de opening van deze kunst tentoonstelling in grooter verband te willen beschouwen. Zij is een schakel in een onafgebroken keten van kultureele daden, die alle tot doel hebben, het Ne derlandsche en DuLsche volk nader tot elkaar te brengen. Kousen voor kinderen tot en met 3 jaar. Voor kinderen van 0 tot en mét 3 jaar kunnen kousen worden gekocht, zonder dat daarbij een kousenbon of kousen machtiging behoeft te worden afgegeven. Wel moet het vereischte aantal punten der textielkaart dan wel het verschuldig- de aantal g-punten worden ingeleverd. Personen boven drie jaar dienen bij het koopen van kousen een kousenbon of een DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden plaatselijke aanvallen van den vijand af geslagen. Eigen stoottroepacties verlie pen succesvol. De luchtmacht bombardeerde met goede uitwerking haveninstallaties aan de kust van den Kaukasuseninlde Zee van Azof, alsmede de achter- waartsche verbindingen der bolsjewisten Bij den reedsi gemelden aanval van Duit sche gevechtsvliegtuigen op M o e r- m a n s k schoten vergezellende jagers in hievige luchtgevechten 18 vijandelijke vliegtuigen neer. Italiaansche vliegtuigen vielen op 23 April op verrassende wijze een bolsje wistisch vliegveld aan en vernielden ne gen vijandelijke vliegtuigen op den grond. De luchtaanvallen op de militaire in stallaties en vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en des nachts voorgezet. Talrijke bomtreffers van zeer zwaar kaliber veroorzaakten nieuwe, om- vangrijke vernielingen. In het Kanaal stieten lichte bewa kingsstrijdkrachten van de marine in den nacht van 23 op 24 April op vijan delijke torpedojagers en -motortorpedo- booten. Een Britsche torpedoboot jager werd op korten afstand door artillerie vuur beschadigd. De vijand brak daarop het gevecht af. Gisteren overdag, schoten Duitsche jagers boven de Kanaalkust in luchtgevechten met sterke Britsche jachtformaties zes vijandelijke vliegtui gen neer. Lichte Duijgehe gevechtsvliegtuigen vielen overdag fabrieks- en ravitaillee- ringsinstallaties in Z u i d-E n g e 1 a n d met bommen en boordwapens aan. Als vergelding voor herhaalde Engelsche luchtaanvallen op Duitsche steden werd de stad E xe ter aan de Engelsche Zuid kust met zware uitwerking gebombar deerd. Britsche.bommenwerpers vielen in den nacht van 24 op 25 April woonwijken in Rostock aan. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Een aantal woonhuizen, cultureele mo numenten en' liefdadigheidsinrichtingen werden vernield of beschadigd. Twee der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Onderofficier Rudolf Muller behaalde in luchtgevechten bij Moermansk op één dag vijf overwinningen in de lucht, Italiaan'sch weer'machtbericht. Geen gebeurtenissen van belang in C y r era a i c a, waar de weersomstan digheden slechter zijn geworden. Sterke vliegtuigformaties hernieuw den overdag en des nachts de hevige aan- valsacties tegen de doelen van Malta. Er werden treffers geplaatst en ernstige schade toegebracht aan havenwerken, marinewerven, vliegvelden, opslagplaat sen en pakhuizen op het eiland, die door bommenwerpers van de as werden be stookt. Eén vijandelijk ^vliegtuig werd door Duitsche jagers neergehaald. Engelsche vliegtuigen trachtten onze opdeMiddellandsche Zee varende convooien aan te vallen. Onze schepen leden in het geheel geen schade en dank zy hun snelle manoeuvres en de doeltreffende bescherming van het lucht doelgeschut der begeleidende schepen konden zij him weg vervolgen en behou den hun bestemmingshaven bereiken. „Turksche neutraliteit behoeft niet onvoorwaardelijk te zijn". Naar de „Giornale d'Italia" meldt, heeft de Turksche minister van buiten- landsche zaken, Saragoglu, in een bijeen komst van persvertegenwoordigers te Ankara gezegd, dat in het ernstig oogen- blik een. groote voorzichtigheid nood zakelijk is. De minister heeft onder streept, waarom de neutraliteit de vaste grondslag van de Turksche politiek blijft, „maar", zoo voegde hij hier aan toe, „deze neutraliteit behoeft niet on voorwaardelijk te zijn". Korte berichten. (D.N.B.) De commandant van een Duitsche divisie infanterie, ridderkruis drager generaal-majoor Gerhard Ber- thold, heeft bij de zware gevechten in den centralen sector van het Oostelijk front het leven verloren. Voorts is de commandant van een Brandenburgsch infanterie-regiment, de drager van het Ridderkruis luitenant-kolonel Albreeht Erdmann op 15 April bij een aanval ge sneuveld. (D.N.B.) Naar het opperbevel der Duitsche weermacht mededeelt heeft de tegenstander sedert—-1 April door de systematische acties van de Duitsche marine en het luchtwapen niet minder dan 88 schépen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 550.000 brt. verlo ren, waaronder 13 waardevolle tankboo ten. (A.N.P.) Naar de Britsche berich tendienst meldt, heeft Smuts verklaard, dat Tobroek door Z.-Afrikaansche troe pen is overgenomen. (D.N.B.) De Fransche generaal Gi- raud, die zich in Duitsche krijgsgevan genschap bevond, is uit de vesting Kö- nigstein ontvlucht. De generaal had om gezondheidsredenen grootere bewegings vrijheid gekregen., Van deze tegemoet komendheid maakte hij gebruik om de vlucht te nemen. kousenmachtiging af te geven, tezamen met het verschuldigde aantal punten der textielkaart, dan wel het verschuldigde aantal g-punten. Nieuwe verordeningen. Het verordeningenblad bevat een tweede verordening van den Rijkscom missaris nopens de behandeling van vij andelijk vermogen, krachtens welke het zich in het bezette Nederlandsche ge-y bied bevindende Amerikaansche vermo gen binnen een week moet worden aan gegeven. Verder een verordening van den Rijks commissaris, houdende aanvulling der verordening no. 135/1941 betreffende den dienst van Nederlanders by de Duit sche weermacht, de Waffen SS. of bjj het vrijwilligerslegioen Nederland en een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij suikerwerken en al dan niet gevulde chocolade-artikelen als distributiegoederen worden aangewezen. Het tienjarig bestaan van de N.S.V. Ter gelegenheid van het 10-jarige be staan van de national-sozialistische Volkswohlfahrt in Duitschland heeft de persreferent van deze instelling, dr W. Reher voor een aantal journalisten een rede gehouden over doel en werkwijze van deze instelling. Het nationaal-socialisme, aldus dr Reher, heeft de vraag gesteld, hoe in de plaats van de aanvullende liefdadig heid een werkelijke sociale orde kon worden gebracht. Alleen door de orga nische opbouw van alle volken kan een geordende welvaart tot stand komen. Duitschland is en wordt hieuw geor dend op soeiologischen, biologischen grondslag. Hieruit is de kracht van de N. S. V. te verklaren. In aansluiting hierop heeft Bereichs- leiter Holler, de leider van de N. S. V. in het Arbeitsbereich in Nederland, het woord gevoerd. Hij schetste de moeilijk heden, die in Duitschland by den opbouw van het werk der N. S. V. moesten wor den overwonnen en wekte de Nederlan ders op tot steun aan den Nederland- schen Volksdienst. Nieuwe procureur-generaal. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zyn verordening nr 108/40 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) den raadsheer van het Vredesgerechts- hof te 's Gravenhage, mr A. Semplonius, benoemd tot procureur-generaal te Leeu warden. Mr A. Semplonius is in 1891 te Born- zwaag geboren en promoveerde in 1920 aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. Na advocaat te zyn geweest, werd hy benoemd aan het departement van Justi- lie, later werd hy raadsheer in het ge rechtshof te 's Gravenhage, tevens lid van het Vredesgerechtshof. In 1940 trad hy toe tot de N.S.B. Aanmelding voor den Arbeidsdienst. Voor a.s. studenten en a.s. personeel in openbaren dienst of by het by'zonder onderwijs, die onder de bepalingen van het Arbeidsdienstplichtbesluit vallen, wordt, in verband met de groote drukte by de aanmeldingsbureaux, de termyn van aanmelding voor de kampen per 1 Juni a.s. verlengd tot uiteriyk 8 Mei 1942. Zij, die zich na dien datum aanmelden, kunnen alleen nog worden opgenomen in de kampen welke op 4 Januari 1943 aan vangen. Voor a.s. studenten en zij, die reeds aan een hoogeschool of universiteit stu- deeren, eindigt de diensttijd op 24 Octo ber 1942, voor de andere categorieën op 14 November 1942. Aanmelding kan van heden af ook ge schieden by de gemeentehuizen. MEEDOOGENLQOZE BOMAANVAL OP DE NEDERLANDSCHE BURGER BEVOLKING. (A.N.P.) Vrydag ln de namiddaguren is een misdadige Engelsche bomaanval op de burgerbevolking van een plaats ln het Westen des lands geschied. Uit groote hoogte strooiden de Engelsche luchtpl- raten een aantal brisantbommen boven een woonwyk van deze plaats omlaag, waardoor een reeks woonhuizen volko men werd vernield en talryke huizen be schadigd werden. Naar tot nu toe werd vastgesteld, zyn hierby 20 burgers gedood en 16 gewond. By, storingsvluchten van Britsche vlieg tuigen in den nacht van Vrydag op Za- dag werd door het omlaag werpen van eenige brisantbommen een aantal woon huizen deels zwaar, deels minder ernstig beschadigd. Schade aan militaire doelen is door deze zinlooze aanvallen niet aangericht. Extra-voeding. In verband met het beschikbaar stel len van extra rantsoenen voor zieken en kinderen wyst het voorlichtingsbureau van dén Voedingsraad er op, dat het noodzakelyk is dat de extra-voeding deze twee groepen ook bereikt en niet den ge zonden of volwassen huisgenooten ten goede komt. Kinderen en zieken hebben dit extra rantsoen beslist noodig. Van een tekort in de groeijaren kunnen de kinderen hun leven lang schade onder vinden en het gevaar bestaat, dat de herstellende zieken langer slap zullen blijven, wanneer men hun de extra-rant soenen onthoudt. MAANDAG 27 APRIL 1942. Ik zal den Heere met myn mond zeer loven, en in het midden van velen zal ik Hem pryzen. Ps 109 30. Zon Maan op onder op onder 6.20 20.56 16.35 5.01 30 April Volte maan. 7 Mei Laatste kwatrien. Arbeiders en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan! Nederlandsche arbeider! Je be hoeft niet werkloos te zijn. In Sfuitschland is er allerlei werk voor je. Je wordt goed betaald, je hebt dezelfde rechten als de Duitsche arbeider en kan in het onderhoud van je gezin voorzien. Meld je daarom voor werk in Duitschland aan by bet' arbeids bureau. 1 <ass5><&#v>Oss&<3s;5><Ss!v>^^><Ss5P><as!c><a#:5>^ Scholing van W i nterih u i p-medevverkers. Van 2325 April heeft een aantal vrijwillige medewerkers uit Zeeland van de Winterhulp in de jeugdherberg „De Mijlpaal" te Vught vertoefd om daar door lezingen en voordrachten, en door uitwisseling van gedachten nader ver trouwd te worden gemaakt met het Win- terhulpwerk. (A.N.P.) Hitier heeft gisteren in den Rijksdag een rede gehouden, waar aan wij het volgende ontleenen. In zijn rede gaf Hitier een historische uiteenzetting van de houding van. Enge land ten opzichte van het continent. Engeland heeft zich vastgeklampt aan de politieke weerspiegeling, die werd ver oorzaakt door de versplintering van het vasteland, welke eerste voorwaarde moest zijn voor de welvaart en uitbrei ding van het Britsche rijk. De opkomst van tegenkrachten kon op den duur dit land geen plaats verze keren in Europa, maar hoogstens met Europa. Door den wereldoorlog 19141918 be gon het Britsche rijk in al zijn voegen te kraken en dat Engeland zelf economisch geschokt was, financieel belast en naar volkskracht uitgeput uit den oorlog te voorschijn kwam, bewijst dat deze over winning slechts een Pyrrhus-overwinning was en dat dit de oorzaak van zware latere nederlagen kon worden. Verder wees Hitier op de krachten, welke Duitschlands kracht verlamden. De joden waren de oorlogsophitsers in de Europeesche democratiën. Door den invloed van de Joden werden de V. S. evenals in 1917 weer in den oorlog ge dreven. Zij waren de oorzaak, dat Ame rika zich niet langer kon onthouden en mee moest doen. Hierna gaf Hitier een overzicht van de redenen van dén oorlog in Europa. Hitier schilderde daarna de redenen van de moeilijkheden in den afgeloopen winter. Een strenge koüde, de strengste sedert 140 jaar, viel in, waarin als laag ste temperatuur 52 gr. onder nul werd geregistreerd. Dat het gelukt is de nederlaag af te wentelen, dankt het Duitsche volk uit sluitend aan de dapperheid, de trouw en de onmenschelyke bereidheid tot lyden van onze soldaten. Aan de spits daarvan staat de infanterie, dat met alle andere wapens door Hitier werd genoemd. Ver volgens somde hy de landen op, waarvan de stryders aan den oorlog deelnemen, o.a. Finland, Spanje, Italië en alle an dere landen van Europa. De bepreoving, aldus de Fiihrer, die deze winter voor front en vaderland heeft gebracht moet voor ons allen ook een leer zyn. Zuiver organisatorisch heb ik de beschikkingen getroffen, die nood zakelijk zijn om a priori een herhaling van dergelyke noodtoestanden te voor komen. De Duitsche spoorwegen zullen den komenden winter waar deze ons ook aantreft, hun taak beter vervullen dan den,, vorigen. Van de locomotieven tot de tanks, tractoren, 'locomobielen en vracht auto's toe zal het leger in het Oosten beter zijn uitgerust. Voor den afzonderlijken soldaat zal, ook al mocht een dergelyke natuurramp zich herhalen, als gevolg van ervaring en krachtsinspanning niet meer een derge lyke toestand ontstaan als wy hebben beleefd. Daartoe verwacht ik overigens een en ander: dat de natie mij het recht geeft overal waar niet onvoorwaardelijk in dienst van de groote taak waarbij het gaat om bestaan of .ondergaan wordt gehoorzaamd en gehandeld, terstond in te grijpen en zelfs te mogen handelen. Front en vaderland, transportwezen, bestuuren justitie hebben slechts te gehoorzamen aan een enkele gedachte, namelyk het behalen van de overwin ning. Ik verzoek derhalve' den Duitschen Rijksdag om de uitdrukkelijke bevesti ging, dat ik het wettige recht bezit een ieder tot vervulling van zijn plichten te nopen resp. dengene die zijn plichten naar mijn consciëntieuze meening niet vervult, te veroordeelen tot gewone ver nietiging of hem meedoogenloos uit zijn ambt en functie te verwijderen, wie hij ook zijn of welke verworven rechten hij moge bezitten. En wel juist daarom, omdat het onder millioenen Slechts om enkelingen gaat. Tenslotte merkt Hitier op, dat, mocht Engeland aan de gedachte toegeven de strijd tegen de burgerbevolking met de nieuwe middelen voort te zetten, Chur chill dan niet moet gaan klagen, dat de vyand meedoogenloos antwoord geeft, want hij brengt daardoor leed over zyn eigen volk. Van nu af aan, zal slag om slag worden vergolden (Wordt vervolgd.) WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 28 April 1942. 's Morgens tot 6.18 u. 's Avonds van 20.58 u. POLDER WALCHEREN. Zaterdagmorgen had de voorjaarsver gadering plaats van het Polderbestuur van Walcheren onder voorzitterschap van mr H. F. Lantsheer, met wien aan wezig waren de 4 raden en 20 commis sarissen. Afwezig waren met kennisge ving de commissarisseri Bosselaar en v. Doorn en zonder kennisgeving de com missarissen Kryger en van Woelderen. Nadat de geloofsbrieven waren onder-, zocht en tot toelating was besloten, leg de de nieuw gekozen commissaris, de -heer D. Gideonse, in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af. De voorzitter wenschte den heer. Gi deonse geluk en hoopte, dat deze veel in het belang van den Polder zal kunnen doen, waarop de nieuwe commissaris toezegde te zullen trachten dit te doen. De griffier las een schrijven voor van den algemeen gemachtigde voor den we deropbouw, waarin 'deze gezien het feit, dat een renteloos v/oorschot is toegekend van f 130.000 voor den herbouw van het Polderhuis met aflossing in 40 jaar en dat de totale herbouw den polder onge veer f200.000 zal kosten, daarvoor een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1