Radioprogramma Advertent C. F. Fru Voor de Jeugd. VOETBAD- Schutte Thieme hervat Zaterdag de praktij Nette Dienstbode 16. Belegging Nederfand f 570. 1/1 Bin nenland f 240, 115 id. f 1189, VI Over- zee f 188y2, 1/5 id. f 938%. Zaterdag 25 April 1942. HILVERSUM I. 415,5 M. 6,45 Gram. 6,50 Ochtendgymn. 7,00 Gram. 7,45 Och- tendgymn. 7,55 Gram. 8,00 BNO.: Nieuwsber. 8,15 Brandende kwesties, canserie (opn.). 8,30 Gram. 9,15 Voor de huisvrouw. 9,20 Gram. 10,00 Ernstige muz. (opn.). 11,00 Voor de vrouw. 11,20 Pianovoordr. 12,00 Ensemble Rentmees ter. 12,40 Almanak. 12,45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13,00 De landstand aan het werk. 13,45 Amusementsork. en solisten. 14,00 Waarom leeren wij eigenlijk 14,20 Na gedanen arbeidMuziek en vroo- lykheid. 15,45 Orgelspel (gram.). 16,00 Bijbellezing. 16,20 Cello en piano. 16,45 Omroepkamerkoor. 17,15 BNO.Nieuws- en econ. ber. 17,30 Gram. 17,35 Duitsche taalcursus. 18,00 Gram. 18,15 Het kwar tier van den Arbeid. 18,30 Gram. 18,50 BNO.: Nieuwsber. 19,00 BNO.: De we- reldmeening uit den aether geplukt. 19,10 Gram. 19,15 Als ik 't voor 't zeggen had. 19,30 Bonte Avond. Vanaf 20,15 alleen voor de Radiocentrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 20,15 Het Riele Queling-kwartet en gram. 21,45 BNO.: Nieuwsber. 22,00 BNO.: Militair weekoverz. 22,10 Gram. 23,0024,00 Dansmuz. en zang (gram.) HILVERSUM H. 301,5 M. 6,45—8,15 Zie Hilversum I. 8,15 Gram. 10,00 Mor genwijding. 10,15 Gram. 10,30 Lichte muz. (opn.). 12,00 Pianovoordr. en zang met pianobegel. 12,45 BNO.: Nieuws-, econ. en beursber. 13,00 Ensemble Joan Lancé. 13,40 Voor de jeugd. 14,00 Utrechtsch Sted. ork. en solist. 14,45 De teelt van augurken, komkommers en eet bare pompoenen, 15,00 Utrechtsch Sted. Ork. 15,45 Een strijkork. en het Figura- kwartet. 16,45 Van man tot man. 17,00 Voor de binnenschippers. 17,15 BNO.: Nieuws- en econ. ber. 17,30 Orgelspel. 18,00 „De radio brengt...", programma overzicht. 18,15 Krontjongork. van de Indische Club (gram.). 18,30 De N.S.B. antwoordt. 18,45 De Melodisten en so liste. 19,30 BNO.Nieuwsber. 19,40 Spie gel V! ningsct 20,15 a over ee> schikke Avond, onze be. Nieuwsl 22,05—. nacht door wordt gewerkt aan het ver voer van de duizenden wagens met goe deren, die in normale tijden iederen dag door de Spoorwegen of hun cliënten worden geladen en gelost. Meer dan 25.000 goederenwagens zijn regelmatig In bedrijf. Zjj vervoeren in normale jaren ca. 15 mlllioen ton goederen per jaar, Laat ons eens zien, waaruit dat goe derenvervoer bestaat. Het zal misschien verrassing wekken, dat meer dan de helft van al die getransporteerde goe deren uit steenkolen bestaan. Het kolen- vervoer vormt, zoowel wat den omvang betreft, als wat de beteekenis voor de volkshuishouding betreft, £en van de belaneriikste nrpsf-ntïo'o «o Verder moeten de landbouwproducten worden verzonden naar de steden, ter wijl veel van wat omgekeerd de land bouw noodig heeft, zooals b.v. kunst mest, veevoeder, naar het platteland moet worden vervoerd. Voor deze stof wisseling vormen de Spoorwegen als het ware de kanalen; het vervoer van land bouwproducten vindt voor een groot ge deelte per spoor plaats. Nog sterker spreekt dit voor den export van enkele onzer bekende producten, zooals groen ten en fruit, zuivelproducten, vee, bloe men, enz. enz. Een overzicht van enkele belangrijke goederen, die op deze wijze in een der producten spelen in het goederenvervoer ook bouwmaterialen en industriëele pro ducten een groote rol. Aan zand en grint (wat ten deele door het eigen bedrijf wordt gebruikt), wordt ongeveer 750.000 ton per jaar vervoerd. Met deze gegevens hopen wij u een beeld te hebben gegeven van de ver scheidenheid van het massavervoer, dat de Nederlandsche Spoorwegen verzorgen. Welk een organisatie voor dit alles noo dig is, zal ieder zonder meer duidelijk zijn. Het Spoorwegbedrijf geeft dan ook aan tienduizenden werk. Op 31 Decem ber 1940 waren er 28.561 monophon in Wat Spoorwe vervoer, eens ee toch uit1 goederen nachts e ,,'s Av, zorgd" OFFIC. LANDBOUWMEDEDEE- LINGEN VOOR DE PROVINCIE ZEELAND. Uitstel scheurplicht. Zij, die grasland voor scheuring hebben opgegeven, moesten vóór 10 April 3.1. aan hun verplichting tot scheuren hebben voldaan. Voor sommigen hebben de weers omstandigheden dit bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk, gemaakt/ Wie in zoo'n geval verkeerde kon uitstel krijgen van den Productiecommissaris (Ryksland- bouwconsulent). Zoo iemand mag dus maar niet zonder meer aannemen, dat hij automatisch vergunning heeft om met scheuren te wachten tot 10 Augustus, doch moet wel dege lijk zorgen, dat hij in het bezit is van een schriftelijke vergunning tot uitstel. Tevens wordt er hier nogeens aan herinnerd, dat aan het ver- leenen van uitstel tot 10 Augustus de voorwaarde wordt vastgeknoopt, dat er dan op het gescheurde per ceel vóór 25 Augustus koolzaad moet worden gezaaid. Nicopren voor thrips. Ter bestrijding van thrips in vlas kunnen de vlastelers in Zeeuwsch-Vlaanderen bij hun P.B.H. een aanvraagformulier in vullen ter verkrijging van een aankoopvergunning voor een ni- cotine-preparaat. Er zal maximaal 3 KG per h.a. worden toegewezen. Bij de bespuiting dient men 2 KG Nicopren op 1000 L. water te ge bruiken per h.a. Gerekend is op vijf maal bespuiten, waarvoor dus 10 KG noodig zou zijn, men ont vangt echter maximaal 3 KG, zoo dat men telkens slechts ongeveer Va gedeelte kan bespuiten, dus alléén de randen der vlas-per- ceelen. DE PRODUCTIE- COMMISSARIS. Voor de rest en wel met inga worden de bepal) van aankoopquat turn en potergeb! king gesteld. Di< dat telers nu, ook telers buiten'hun buiten hun pre kunnen afleveren betreffende het echter van krach; dus tot den Distr te wenden voor h: een verzendadvies. DE PROVE SELCOMM' ZE. Zemelen ter bestrijding van emelten. Land- en tuinbouwers, die be hoefte hebben aan zemelen ter be strijding van emelten, dienen zich te wenden tot hun p.b.h. Men doet goed er rekening mede te houden, dat er eenige dagen verloopen tusschen het tijdstip van aanvrage en het tijdstip waar op men den toewijzingsbon ont vangt, terwijl het zal voorkomen, dat de handelaar de zemelen niet steeds direct kan leveren. Rundveelevering. Er blijken «veehouders te zijn, die thans vee verkoopen in den vryen handel. Dit vee wordt dan nu of later geleverd door eèn anderen veehouder. Wij raden den veehouders aan toch eerst den aanslag, die toch al zwaar genoeg zal zijn, af te wachten. Bljjkt men als dan nog vee te kunnen of willen verkoopen, dan is het daaraan verbonden risico in ieder geval veel ge ringer. f Wie thans toch reeds wil ver koopen kan op verzoek van ons mededeeling ontvangen hoeveel KG vleesch hij zal moeten leveren. Vordering voederbieten. Het vorderen van voederbieten, waarmede vorige week een aan vang was gemaakt, is gestaakt. Ook de reeds uitgevoerde vorde ringen kunen als vervallen wor den beschouwd, zoodat betrokke nen geen voederbieten aan de N.I.C.A. zullen moeten leveren. Tot vordering zal alleen nog worden overgegaan bij telers, die bij verkoop een hoogeren prijs be dingen dan den vastgestelden prijs. Overschot goedgekeurd pootgoed. OFFICIEELE ME! Jutezat De Directeur va tielbureau maakt de gedeeltelijke het in artikel 7bis king 1939 No. 2 bod tot het in vo handen hebben va gang van 1 April getrokken. In verband hier nen, die jutezakk hebben ook in het hoeveelheden b stuks of minder - vergunning aan te Rijks-Textielbureau Aan het verleenen gunning kunnen voc den verbonden. Het niet-nakome; plichting om genoer aan te vragen kan ben, dat de goede worden genomen. Voor nadere inl men zich wenden Textielbureau, Sect lemsplein 5 te Arr Luchtbeschermi De Burgemeeste: brengt ter kennis, c aan alle huizen p zullen worden uit; moeten onmiddellijk gebracht aan de bi de voordeur, nadat van het gezin de noo zjjn ingevuld. Voorts wordt er a dat steeds in elk per moeten zijn een emm schop, een bak met vuurzweep. Bij verhuizing m( ceelskaarten worden gemeente-secretarie. Bij het niet-naleve: schriften stelt men z strafrechtelijke verve De Burgemeeste; C. E. P. ARTS - MIDDt Gevraagd wegens tegenwoordige een huwelijk der P.G., leeftijd 3045 jaar, by drie bejaarde menschen. Adres: GEBR. KRIGER, A 208, Heinkenszand. Mevr. v. RIJN, Zijdelaan 29, Mar lot, Den Haag, vraagt per 15 Mei. degelijk MEISJE ALLEEN. Goed k. koken en netjes werken, v.g.g.v. 11. 18—12 12. 5X26 13. 26—37 14. 33—28 15. 12—7 27—32 36—41 41X32 32X23 23—28 72 wint op tempo. Dit zijn de voornaamste variantende verschillende onder-varianten komen op de zelfde speelwijze terug, met alle een schit terend eindspel. De namen van goede oplossers komen in de volgende rubriek. W. B. te Middelburg. Het is jammer dat U door omstandigheden niet verder kunt deelnemen, temeer daar de strijd nu goed is ontbrand. DE BOER. De landsche dochteren en zonen Tezaam in stilheid opgegroeid, Met blonde haren, roode konen, En armen, waar het bloed in bloeit, Zien bij het rijpen hunner jaren Hun struischheid en hun taaie kracht, En als hen wet en zede paren, Begint een nieuw gezin zijn pracht. I Zoo is 't geweest en zal het blijven. God zegende en beval hun teelt Met forsche zielen, fiere lijven. Hij wapende hun hand met eelt, En gaf hun hart één grootsch ontroeren, Dit vreeslijk en geweldig spel: Den bouw verbeten te volvoeren Tot Hij zal zeggen: het is wél! En dit vererft op dochtren, zonen, Al wat er landlijk werkt en trouwt God, die hun 't akkerwerk wou toonen, Merkt op, en ziet! er wordt gebouwd! Willem de Mérode f Beste Nichtjes en Neefjes! Nu heb ik jullie verleden week zoo goed verteld hoe het moest met het inzenden van de briefjes en daarbij zelf een vergis sing gemaakt, want er stonden prijsraad sels, terwijl het die niet moesten zijn. We zullen ze deze keer dan maar laten verspringen, dus behoeven er nu geen brief jes geschreven. Zooals jullie ziet, hebben we dit keer weer een prettig groot aantal briefjes, zoo dat we alles bij elkaar veel ruimte noodig hebben en daarom moet het verhaal ditmaal achterwege blijven. Kapelle, Nee, als je~de wind tegen hebt, valt het niet mee om over de dijken te fietsen. Gezellig dat de vriendinnetjes meegingen. En toen de verrassing toen je thuiskwam! Ze hadden het maar mooi in orde gemaakt. „Sneeuwwitje". Wat een fijn uitstapje was dat zeg; je hebt het maar wat goed naar je zin gehad. Zijn de tollen nu alweer opgeborgen of doen jullie het toch nog wel eens? En nu op school maar 'weer ijverig je best doen. Wat doen jullie met handwerken? „Dotterbloempje". Ja, de raadsels moeten ook wel eens moeilijk zijn, anders hebben jullie het veel te gemakke lijk. Jammer dat het vischje nu dood is. Heb je er nog meer? En bloeien de dotter bloempjes al of hebben jullie die niet in den tuin? „Oranjebloempje." Was dat wegens papierschaarschte, dat ik zoo'n „groote" brief van je kreeg? In ieder geval kwam jij er deze keer gemakkelijk af, maar ik hoop toch dat de volgende brief wat langer wordt. Dat is veel gezelliger hoor. Goes. „Zonnebloem." Ja, ik begon heusch al een beetje aan jullie bestaan te twijfelen, maar gelukkig, er kwam toch weer een brief. Fijn hé, dat het met je neef je zoo goed gaat. Ik was niet in de kerk, maar heb hem wel eens gezien. Helaas bleef toen het lachje achterwege. „Haagsch Hop je". Zoo'n paar takken met kastanjeknop pen daar heb je altijd erg veel plezier van. Vond je het niet prachtig om ze uit te zien komen? Jammer dat Z. haar vacantie niet even lang was. Hebben jullie het alweer druk op school Maar nu geen briefjes meer vergeten hoor. „Anjer." Jullie hebt er op zoo'n manier een echt gezellig dagje van ge maakt, al was het wel erg hard trappen. Een strop hoor, als je terug de wind ook weer tegen hebt. Heb je flink meegeholpen aan de schoonmaak en zijn jullie nu al klaar? Ja hoor, het leek mij ook wel erg veel. Serooskerke. „Karekiet." Heeft het lammetje zulke dolle sprongen gemaakt, dat het zijn pootje brak? Toen het beter was liep het zeker wel stijf, of viel het nog al mee. En nu weer zooveel konijnen er bij, het wordt weer gezellig vol bij jullie. Geloof maar dat het in 't heele land „lente" was. Middelburg. „Blondje". Ja, die klei ne zus is op zoo'n manier een heele poos weg en je hebt gelijk, als ze terugkomt zal ze wel heel wat veranderd zijn. Je verlangt er zeker wel naar? Jij bofte maar weer dat je uit mocht, maar je schreef niet waar naar toe. „Bruinoogjes." De school gaat natuurlijk voor, maar ik denk dat er na schooltijd, of daarvoor, toch wel eens een uurtje overschiet om in den tuin te helpen. Wat doen jullie het liefst? En is het vestje al klaargekomen? Het zal gezellig zijn als S. het aan kan hebben; echt leuk hé als je het zelf hebt gebreid. Kattend ij ke. „Naerebout." Ze heb ben jóu te goed bedacht, want één was de bedoeling. In ieder geval bof jy er nu bij. Ik ben alweer vergeten hoé het vorige rap port was,maar als ik me niet vergis was het toen goed, dus is het nu ook in orde. Ja, vacanties vliegen altijd om. St. Laurens. „Lodewijk." Tegen woordig is dat spreekwoord zeker goed, maarhad je de kost ook verdiend? Nu, ik heb zoo'n idee dat je je vacantie wel goed besteed hebt en dat is eigenlijk het prettigst ook. Nee, de natuur doet-he laas niet aldoor mee aan de lente. Nieuwdorp. „Krullebol". Gezellig dat jij ook mee gaat doen en je briefjes waren keurig in orde. Zeg maar tegen Moe der, dat ik er toen nog niet was hoor. Pret tig dat jij ook naar het koor mag. Zing je eerste of tweede stem En werden de schil len mooi dun? „Vriendinnetjes". Als het zoo gaat zullen we den naam nog moeten veranderen, maar misschien valt het nog wel mee en doen jullie het weer gezellig met z'n tweetjes. Nog hartelijk gefelici teerd met je verjaardag. Heb je mooie ca deautjes gehad en mochten er ook meisjes komen? „Tweelingén". Maar trouw mee blijven doen, dan komt er ook wel een prijsje, dat zul je zien. Ja, een enkele keer gebeurt het wel meer, dat een nichtje of een neefje zelf een raadsel maakt. Jullie ziet, dat er „knapperds" bij zijn. Oudeland e. „Leëuwerik". Je hebt je vQor niets bezorgd gemaakt, want de raad sels heb je allebei goed hoor. Nu ben je zeker wel blij? Wat fijn dat jij zoo'n zus hebt, die je overal bij helpt. En waar help jij haar mee, want dat zal toch óok wel eens gebeuren? „Viooltje". Je hebt de zin nen goed onthouden hoor, want het was in orde zoo. Wat zal die pop van""jou er snoe zig uitzien met dat mooie jurkje. Maak je er ook een mutsje-Jnj Fijn he, dat je nu weer zoo heerlijk in het zonnetje kimt wandelen en de pop mee natuurlijk! „Oran jebloesem". Jullie troffen het wel, dat je zoo veel viooltjes hebt gevonden. En doen ze het nu goed in de nieuwe aarde. Heerlijk hoor, als je de wei zoo dicht bij huis hebt. Staan de bloemen nu in de schoone kamer? „Madeliefje". Ik was blij te hooren, dat je zoo'n mooi rapport hebt. Nu maar flink je best doen dat het zoo blijft. Wil je je zusje nog van mij feliciteeren Dom hoor, om zoo beng te zijn voor dien hond, je ziet wel, hij deed niets. Zijn de viooltjes toch nog goed thuisgekomen Vrouwenpolder. „Bloemenmeisje". Gefeliciteerd hoor, met je overgang. En hoe bevalt het nu in de nieuwe klas. Moet je er meer huiswerk maken? Ik ben blij voor je dat je het poesje mag houden. Hoe noem je het, of heeft het nog geen naam? „Doornroosje". Ik weet niet wanneer je je briefje geschreven hebt, want er stond geen datum boven, maar als je de plaat nu nog niet hebt, schrijf je dan even een briefkaartje? Het beste is dat jij en je vriendinnetje de brieven samen in één en veloppe doen, dan heb je maar één post zegel noodig. N i s s e. „Zusje". Jammer dat de plaat niet wil draaien. Kun je het nog niet eens met een andere naald probeeren, of heb je geen langer. Ja, dat zou dan wel een tegen valler zijn als je nog twee jaar naar school moet, inplaats van één, maar als de rapporten zoo goed blijven is het toch ook wel de moeite waard. 'sH e e r Hendrikskinderen. „Sneeuwklokje". Een tegenvaller hoor, dat je nu nog niet heelemaal beter bent. Moet je nog thuisblijven? En nu ook geen rap port, maar dat is het ergste niet. Ja, dat papier dat weet wat, maar zoo ging het best hoor. Wat fijn, dat je de oplossing van het groote raadsel nu ook kon' vinden. Oostkapelle. „Colporteur". In ieder geval verveel je je niet als je zooveel huis werk hebt in de vacantie. Nog hartelijk gefeliciteerd met Moeder's verjaardag. Nu, het viel voor mij ook nogal mee, maar dat was ook een bof hoor. Het moest zijn wee- nen en noen. Hier zijn een paar raadsels die de groo- ten en de kleinen allebei wel eens kunnen probeeren. In de hokjes moet je woorden van vier letters invullen. De letters, die op de kruis jes vallen, vormen van boven naar beneden gelezen een mooie zinspreuk, die uit 27 let ters bestaat. 10 11 12 13 14 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 25 27 1. Een ander woord voor mist of damp. 2. Een» geldstuk, dat eerst van koper was. 3. Die. 4. Ander woord voor verlegen. 5. Een dapper man. 6. Wordt iets omheen gedraaid. 7. Duurt niet lang. 8. Vlug. 9. Tweemaal achter elkaar dezelfde kor te uitroep. 10. Even getal. 11. Bekende schoen fabriek in ons land. 12. Opening is een rots. 13. Op een keer. 14. Bewoner van een naburig land. 15. Is waar. 16. In het jaar onzes Heeren. 17. Plat vaartuig. 18. Verwachting. 19. Moet je op naar boven. 20. Deelen jongens bij het vechten uit. 21. Zoet. 22. Moet je beklimmen. 23. Hetzelfde woord als op 3. 24. Deel van een trap. 25. Vreugd. 26. Bontmantel. 27. Voor aan het hoofd. Zet de volgende gevraagde woorden on der elkaar. Het aantal letters staat er achter. Heb je de woorden, zoek dan van boven naar beneden uit ieder woord een letter, zoodat je dezelfde meisjesnaam krijgt, als op de eerste regel. Een bekende meisjesnaam (7). Ander woord voor boeket (6). Hopen we weer in vrede te leven (5). Een getal boven de 12 en onder de 50 (6). Een woord dat nu nog maar enkele da gen boven ieders brief staat (5). Een kleur (6). Is voor ieder op z'n beurt een feest dag (5). Nu, jullie probeert maar eens welk van de twee je kimt vinden, of allebei, dat is nog beter. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE. VOOR VERMOEIDE PIJNLIJKE VOETEN hebben wij weldadige MIDDELEN! D R OG I 8T E R IJ In het Huis Pilaren met de Roode In deze rubriek worden opgenomen kleine advertentiën van één tot vijf regels k f 0.65 bij vooruit betaling. Iedere regel meer 13 ct. Maximum 8 regels. Onder letter of nummer 10 ct. verhooging. TE KOOP GEVRAAGD: MODERN WANDELWAGENTJE, beslist in prima staat, met prijsopgaaf. Adres: Noordzandstr. 12, Ierseke. TE KOOP: MOOI VAARSKALF. J. LOUWERSE, Schroeweg, Mid delburg. unnr utvnrtftuu voor i ou, noes. het weiden van twee 1%-jarige beesten en SPEENLAMMERS TF Terstond gevraagd: beesten en SPEENLAMMERS TE KOOP. K. COPPOOLSE Pzn, Se rooskerke (W.), A 134. KALFKOE, MELKSCHAAP OF BEIT TE KOOP. SCHORRE t Vrouwepolder. EEN MEID HUISHOUDSTER, leeftijd 50—55 j., bij A. NIEUWENHUIZE, Oost straat A 3, Kapelle. Gevraagd: EEN DELVER. P. DE KROO, Veersche weg B 164. Gevraagd een DAGMEISJE, we- LAMMEREN. W. DEKKER, Se- j gens huwelijk van de tegenwoor- rooskerke (W.). I dige. Zondags vrij. Mw. MEYLER, Noordweg B 3, Middelburg. Gevraagd: JONGE KIPPEN. Derde weg I, Nieuw- en St.-Joos-1 Druk Oosterbaan Le Cointre N.V. land. Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 4