Christelijk Dagblad voor Zeeland VRIJDAG 24 APRIL 1942 56e JAARGANG - No- 171 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon - 3128 D i recte u r- F1 oof d red acteu r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 Gent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Mislukte Sovjet-aanvallen - De Britsche landingspoging De toestand in Birma - Radiorede van Wavell. Binnenland BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. Uit de Provincie DAGKALENDER DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het 0,osten leverden verschei dene eigen aanvalsoperaties succes op. Li den centralen en n o o r d e 1 y - ken sector van het front mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een groote be- wapeningsfabriek der bolsjewisten in Stalingrad aangevallen entalrijke bomtreffers geplaatst, waarop branden en ontploffingen volgden. Een andere doeltreffende luchtaanval was gericht tegen de haveninstallaties van Moer- m a n s k. In K a r e 1 i.ë hebben Finsche troepen na gevechten, die tien dagen hebben ge duurd, aan het front .aan de Swir 150 vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hier- by verloor de vijand behalve talrijke ge vangenen en wapens meer dan 14.000 dooden. Ook de tegen een Duitsche for matie ia dezen sector ondernomen aan val van den vijand mislukte met bloedige verliezen. In N o o r d - A f r i k a wederzijdsche activiteit van verkenningstroepen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en jachtvliegtuigen hebben overdag en des nachts met suc ces de aanvallen op de militaire installa ties en vliegvelden op het eiland Malta voortgezet. In luchtgevechten boven Malta werden 9 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen plaatsten bij nachteiyke aanvallen bomtreffers op een springstoffenfabriek in Zuid-Eng e- land. In het Kanaal ontstonden in den nacht van 21 op 22 April tusschen Duit sche patrouilleformaties en Britsche tor- pedomotorbooten verscheidene gevech ten, waarbij een aantal vijandelijke tor- pedomotorbooten werd beschadigd. In het zeegebied ten Zuiden van Bou logne werden in denzelfden nacht bij een botsing van Duitsche mijnenvegers met een Britsche formatie torpedomo- torbooten een vijandelijke torpedomotor boot tot zinken gebracht en twee andere zwaar beschadigd. De Britsche formatie trok zich daarop onder de bescherming van een rookgordijn terug. Onze eigen booten liepen zonder verliezen of bescha digingen haar steunpunt binnen. Tijdens djt korte gevecht zetten de Britten op èen afgelegen plaats aan de kust een kleine stoottroep aan land, die onmiddellijk in een vuurgevecht met een Duitsche kustwacht werd gewikkeld en zich ijlings met bloedige verliezen en met achterlating van de geheele uitrusting terugtrok. In den afgeloopen nacht wierpen Brit sche vliegtuigen bommen in West- Duitschland. De bevolking leed enkele verliezen. Geringe materieele schade werd vooral aangericht in woon wijken. Nachtjagers en luchtdoelartille rie schoten vijf der aanvallende bom menwerpers neer. Kapitein Ihlefeldt behaalde gisteren overdag aan het Oostelijke fropt zijn 98e tot 101e overwinning in de lucht. De ad- judant-onderofficier Gildner behaalde in den nacht van 22 op 23 April zijn 30e en de adjudant-onderofficier Beier zijn 15e nachtelijke overwinning in de lucht. Italiaansch weermachtsbericht. InCyrenaiea de normale activi teit der patrouilles. Een vijandelijk vlieg tuig, dat door ons afweervuur werd ge troffen, stortte brandend neer. De bombardementen uit de lucht op de militaire installaties van Malta wer den voortgezet. De Duitsche jagers schoten tijdens gevechten boven het ei land acht „Spitfires" en een „Curtiss" neer. Talrijke andere toestellen Verden op den grond vernield. In den afgeloopen nacht hebben En- gelsche vliegtuigen ëënige bommen ge worpen op Ragusa en nogmaals op C o m i s o (beide plaatsen in het Z.O. van het eiland Sicilië. Red.) Geen en kel slachtoffer onder de bevolking, scha de van weinig belang te C o m i s o Volgens la.tere berichten is de Brit sche torpedobootjager „Havock", die in het weermachtsbericht nr 675 werd ge noemd, door onze duikboot „Aradam", onder bevel van den luitenant ter zee der eerste klasse Oscar Gran, die van een kruistocht terugkeerde, getorpedeerd en tot zinken gebracht. De Britsche landingspoging. (D.N.B.) Omtrent de mislukte lan dingspoging der Britten aan de Fransche Kanaalkust ten Zuiden van Boulogne verneemt het D.N.B. van het opperbe vel der weermacht de volgende bijzonder heden: Bij de poging om een prikkeldraad versperring op het strand door te knip pen, werd de vijand opgemerkt. Hij open de daarop met automatische pistolen en geweren een zinloos vuur in den donke ren nacht. In weinige oogenblikken waren de be zettingen van. de Duitsche kazematten gereed tot afweer. De Britten sloegen zeer snel op de vlucht en brachten zich in veiligheid in twee op ongeveer handerd meter van het strand liggende motortor- pedobooten. By het aanbreken van den dag wer den voor het prikkeldraad de achterge laten Engelsche geweren en handgrana ten, eenige mijnen, pioniergereedschap en andere uitrustingsstukken gevonden. De Britten hebben zich acht minuten op Franschen bodem bevonden. Naar uit Londen wordt gemeld, aldus verneemt S.P.T., is de landing der Engel schen te Boulogne een „proefinvasie" ge weest met de bedoeling de Engelsche troepen voor een eventueels landing op groote schaal in Europa op te leiden. Te Londen doet verder het gerucht de ronde, dat by de landing der Engelschen by Boulogne ook Amerikaansche sol daten waren betrokken. V De toestancMn Birma. (D.N.B.) Radio Delhi meldt uit Birma, dat de Japansche opmarsch op den linkeroever van de rivier, de Salwin, dreigende afmetingen heeft aangenomen. De Japansche troepen staan reeds voor Lolkau, Aan het centrale front hebben die Japanners een punt van 240 km tén Zuiden van Mandalay bereikt. Radiorede van Wavell. De opperbevelhebber in Britsch-Indië generaal Wavell, heeft zich in een ra diorede tot de bevolking gewend met de verklaring, dat er geen reden bestaat voor paniekstemming, zoo meldt een V. P.B.-bericht. Volgens Wavell had Singapore on danks de gebrekkige verdediging tydens de hevige Japansche luchtaanvallen slechts eenige schade opgeloopen en maar weinig soldaten en burgers hadden er het leven verloren. Hy gaf intusschen toe, dat Britsch-Indië voornamelijk door het gevaar uit de lucht wordt bedreigd. Te vens garandeerde hij echter, dat de Ja pansche luchtaanvallen op Britsch-Indië nooit den omvang zullen krijgen van de Duitsche aanvallen op Londen. Spr. is overtuigd, dat de strijdkrachten te land en in de lucht, die onder zijn bevel staan, toereikend Zijn om den Japanners over al met succes het hoofd te bieden. Wavell wekte Britsch-Indië ten slotte op, niet te wanhopen aan de Engelschen, Amerikanen en Chineezen, „omdat hun overwinning boven eiken twijfel is ver heven". Zuidelijk-Zuidzeegebied. (A.N.P.) Naar Reuter uit Was hington meldt, heeft de Nieuw-Zeeland- sche (premier, Frazer, vandaag beves tigd, dat Nieuw-Zeeland en de eilandge bieden, waaronder de Fidzji-'eilanden, zullen worden aangeduid als zuidelijk Zuidzeegebied onder bevel van de Ame rikaansche marine. Dit gebied, zoo zei hij, zal worden on derscheiden van het zuidwestelijke ge bied der Stille Zuidzee onder opperbevel van generaal MacArthur. Déze nieuwe indeeling heeft instemming gevonden bij de regeering van de V.S., van Engeland, van Nederland, van Australië en Nieuw-Zeeland. Korte berichten. De evacuatie van twee groote steden in Britsch-Indië, Calcutta en Madras, is in vollen gang. Maarschalk Pétain viert vandaag zijn 86sten verjaardag. (D.N.B.)) Naar radio Lyon uit Washington verneemt, zal met ingang .van 5 Mei in de Vereenigde Staten distri butie van levensmiddelen worden inge voerd. (A.N.P.) Volgens den Britschen berichtendienst heeft Cripps gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij bin nenkort een verklaring over zijn missie naar Britsch-Indië zal afleggen, die ge volgd zal worden door een debat. (D.N.B.) De nieuwe secretaris generaal voor de Politie in het Fransche ministerie van Binnenlandsche Zaken, Bousquet, zal, naar van bevoegde zijde verluidt, binnenkort een ingrijpende re- i organisatie van de Fransche politie ten i uitvoer leggen. Naar verder verluidt, zal de aange- kondigde wijziging in het prefectencorps eveneens zeer binnenkort plaats vinden. In politieke kringen verwacht men, dat I Laval tot een ingrijpende „zuiverings actie" in het geheele inlichtingen- en propagandawezen zal overgaan. Ned'. Ver. vart Huisvrouwen. De Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft gisteren in een algemeene vergadering het voorstel van het hoofdbestuur om tot ontbinding der vereeniging over te gaan, met 121 tegen 19 stemmen aan genomen. De ambtertaóert en de< N. 8. B. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft zich tot de burgemeesters gewend met een schreven, waaraan het volgende is ontleend. Sommige burgemeesters hebben in strijd met hetgeen dienaangaande is voorgeschreven, aan het gemeente-per soneel o.m. gevraagd in hoeverre zij sym- pathiseeren met de Nationaal Socialisti sche Beweging in Nederland. In verband hiermede heeft genoemde secretaris-ge neraal zich in verbinding gesteld met de Duitsche autoriteiten, waarop de Com missaris-Generaal voor Bestuur en Ju stitie heeft bericht als volgt": „Op 8 Februari 1941 heb ik den secre tarissen-generaal medegedeeld, dat het niet in de bedoeling ligt, van de ambte naren en andere personen in overheids dienst verklaringen over hun standpunt ten opzichte van de N. S. B. te vorderen. Laatsteiyk op 23 Februari 1942 deelde ik, in verband met een desbetreffende vraag mede, dat deze richtlijn van kracht biyft. Wanneer echter, tegeiyk met an dere vragen, b.v. naar den leeftijd, de ge boorteplaats, den godsdiénst en derge lijke persooniyke aangelegenheden ook gevraagd wordt of een lid van het over heidspersoneel by de N. S. B. aangeslo ten is, bestaat hiertegen geen bezwaar. Het is echter niet geoorloofd ambtena ren of andere personen in openbaren dienst, die niet bij deze beweging aan gesloten zijn, te-vragen, of zy met de N. S. B. sympathiseeren". Den burgemeesters is opgedragen aan dit standpunt stipt de hand te houden. 1 Mei gaat de distributie voor aardewerk en porcelein in. Het thans van kracht zijnde verbod tot het koopen, verkoopen en afleveren van thee-, tafel- en ontbytserviezen en serviergoed van aardewerk of porselein is verlengd tot en met 30 April 1942. Onder serviesgoed moet worden ver staan: platte borden, diepe borden, des sertborden, ontbijtborden, koppen met bijbehoorende schotels (oorgoed), losse koppen en kommetjes, gedekte schotels (dekschalen), vleesehschotels (rond en ovaal), vischschotels (rond en ovaal), soepterrienes, sauskommen, saladebak- ken, zuurschalen, theepotten, koffiekan nen, melk- en roomkannetjes, suikerpot ten, botervloten, broodschalen, melkkan nen, melkbekers, nestenschalen. Na het verkpopsverbod zal distributie volgen. Het spreekt vanzelf, dat daarbij allereerst diegenen in aanmerking ko men, die nieuw aardewerk beslist noo- dig hebben. Dit zijn in de eerste plaats zij, die gaan trouwen, die voor een uitzet ook serviezen, koppen en schotels noodig hebben. De overheid zal doen wat zij kan om deze menschen van het noodige te voorzien, doch ook hier zal vermoedelijk heel dikwijls aan speciale wenschen niet kunnen worden voldaan. Voor alle gezin nen met kleine kinderen zal bovendien gelegenheid bestaan eenig aardewerk te betrekken op nader aan te wijzen bon nen. Pas daarna komen andere gegadig den in aanmerking. Voor hen wordt ech ter ook een distributieregeling getroffen. Glaswerk valt buiten de voorgenomen regeling. Ook hiervoor bestaat de rant soeneering ten aanzien van de lévering door fabrikanten en grossiers aan win keliers op basis van het jaar 1940. Hoewel met de verschillende soorten glaswerk (huishoudeiyk glaswerk, medi cijnglas, verpakkingsglas, café- en hotel glas) eveneens uiterst zuinig dient te worden omgegaan, staat hiervoor een eigenlijke distributie volgens bonnen systeem niet op het prpgram, daar het verbruik van huishoudelijk 'glaswerk be-, langrijk minder is dan dat van aarde werk. Wel kan terloops worden meege deeld, dat inmaakglazen en rubberrin- gen hiervoor slechts op zeer beperkte schaal beschikbaar zullen zijn. Schuttevaer. Onder leiding van mr W. A. C. van Dam uit Rotterdam is gisteren te Amers foort de 92ste algemeene vergadering van de schipp'ersvereeniging Schuttevaer gehouden. In zqn openingsrede wees de voorzit ter op de byzondere moeilijkheden waar mee de scheepvaart te kampen heeft. Vervolgens gaf hy een overzicht van de voornaamste gebeurtenissen van het af geloopen jaar. De agenda, welke 111 punten bevatte, werd vlot afgewerkt. De aftredende be stuursleden werden herkozen. 26 April tot en met 2 Mei 1942. 22 A brood 4 rants, brood of gebak. 22 B brood rants, brood of gebak. 22 A vleesch. 1 rants, vleesch of vl.w. 22 B vleesch rants, vleesch of vl.w. 22 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 22 B aardapp. kg. aardappelen. 19 April tot en met 16 Mol 1942. 279 algem.1 kg. suiker. 280 algem.500 gram jam of 250 gram suiker. 277, 281, 285, 289 algem.1 rants, bloem, brood of gebak. 4-09,4-10 res.250 gram rijst. 283 algem.250 gram peulvruchten. 284 algem250 gram gort. 287 algem.100 gram vermicelli of maizena. 278, 282, 283, 290,294 algem. 100 gram kaas. 21A t/m 24 A melk 3% Hter melk. 21B t/m 24. B melk 1% liter melk. 19 April tot en met 13 Juni 1942. 288 algem..n 250 gram koffiesurrogaat. 21 April tot en met 28 April 1942, 21 boterfyz rants, boter. 21 vet.,rants, boter, margarine of vet. BIJZONDERE RANTSOENEN. 19 April tot en met 16 Mei 1942, 291 algem.... 250 gram peulvruchten. 1 April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum. Tot en met 30 April 1942. 07 K.F. brandstoffen 1 eehh. brandstoffen. 08 K.F. brandstoffen 2 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 April tot en met 30 April 1942. 272 algem. en I zeep1 rantsoen zeep. I toiletzeep75 gram. toiletzeep 80 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 25 April: 21 brood, vleesch, aardappelen. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Donderdag 30 April: 211 algemeen (zeep); 228 algemeen (zeep); G zeep, toiletzeep; H zeep, toiletzeep. Tot en met Zaterdag 2 Mei3-04, 4-04 reserve (sinaasappelen). WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 25 April 1942. 's Morgens tot 6.24 u. 's Avonds van 20.53 u. Het Muziekconcours. Het muziekconcours op den 2en Pink sterdag zal niet te Kapelle, doch te Goes worden gehóuden. ir G. de Bakker. Naar wij vernemen is binnenkort de officiëele benoeming te wachten van Ir G. de Bakker tot Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland, als opvolger van Ir B. Bosma, aan wien met ingang van 1 Mei a.s. op zijn verzoek eervol ontslag is verleend, in verband met zyn overgang naar het particuliere bedrijf. Ir G. de Bakker werd in 1915 te" Rot terdam geboren en bezocht aldaar het Gymnasium, waarna hy studeerde aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen. In September 1941 legde hij met goed gevolg het ingenieursexamen af, waarna hij in November van het vorig jaar tot adjunct-Rijkstuinbouwconsulent werd be noemd. Ir de Bakker is twee jaar assis tent geweest aan het instituut voor erfelijkheidsleer. Middelburg. Verbetering aanbrieitgem, Er is op pag. 39 van de plaatseiyke nieuwe tele foongids een foutief cijfer geplaatst voor den naam van den heer G. Schuyer, wyk- agent in wijk V, zynde het deel, dat tot 1 Oct. j.l. by Koudekerke behoorde. Het komt meermalen voor, dat ingezetenen uit dié" omgeving den voormaligen veld wachter van Koudekerke willen opbellen doch dan geen gehoor zonden krijgen. Daarom zaj gemeld, dat het nummer niet is 2412, doch 2205. Het beste is, dat ieder direct de wyziging aanbrengt. e VRIJDAG 24 AfRiL 1942. Hy brengt den nooddruftige uit de verdrukking in een hoog vertrek. Ps. 107 41 a. Zon op onder 6.26 20.51 Maan op onder 13.08 3.31 80 April Volle maan. 7 Mei Laatste kwatrier. Zomermuziekuitvoeringert. Van 15 Mei tot 11 September zullen iederen Vrg- dag in het komende seizoen muziekuit voeringen op het Molenwater plaats heb ben. Het Middelburgsch muziekkorps zal 't le concert en in totaal 10 concerten ge ven, telkens om de 14 dagen. De Vrijda gen er tusschen zullen „Oef. na den Ar beid", „Excelsior", „Crescendo" en „St Caecilia" ieder twee uitvoeringen geven. In de maanden Mei en September heb ben de concerten plaats van half acht tot 9 uur en in de maanden Juni, Juli en Augustus van 8 uur tot half tien. Onder leiding van Ds J. J. de Vries van Vrouwenpolder kwam de kring Wal cheren van den Ned. Bond van Mannen- vereen. op G.G. in eerste vergadering by- een. Ds M. Vreugdenhil van Meliskerke hield een lezing over „Kerkeiyk besef", waarop een breede discussie volgde. Vlissingen. De P. Z. C. vernèemt, dat het be stuur van een kolenvereenlglng aangifte heeft gedaan van een tekort in de kas, hetwelk ontdekt was, nadat de penning meester zy'n functie had neergelegd. De politie stelt een onderzoek in. Zuid-Bevelanfl. Yerseke. Thans is bekend geworden dat de totale kósten van den herbouw der gemeente ruim fl millioen zullen bedragen. De herbouw van particuliere gebou wen vordert ongeveer f 400.000; aan woningbouw door de stichting volks huisvesting Yerseke zal f 200.000 wor den besteed; de uitvoering van het ont eigeningsplan, inclusief alle openbare werken kost naar schatting» f 250.000 en de herbouw van kerk en toren zullen on geveer f 230.000 vragen. School I. Het aantal leerlingen van de openbare school no. I, hoofd dhr M. J. Steketee, dat acht jaar geleden nog 124 bedroeg is sedert dien geregeld terug geloopen en bedraagt thans maar 70 meer. Indien er dus geen bijzondere oplossing gevonden wordt, zal de school per 1 Jan. a.s. een 2-mansschool worden. Kruiningen. Woensdagavond hield de Coöp. Kolenveréên. „Uit voorzorg" G.A. alhier haar jaarvergadering in hotel Ko renbeurs. Voorz. dhr C. Wondergem. Het jaarverslag over 1941 van den admi nistrateur dhr Duindam gewaagde van vele moeilijkheden en weinig kolenom- zet. Uit de rekening bleek dat deze sloot met een bedrag van f 4415.46, aan brand stoffen ontvangen f 2514.47, terwijl het ledental bedraagt 145. De aftredende be stuursleden C. Wondergem en J. Buijze werden beiden herkozen, alsmede het aftr. lid der comm. van toezicht J. J. Francois. Na bespreking van enkele huishoudelijke zaken volgde sluiting. Donderdagmiddag vergaderden de ingelanden van het waterschap Kruinin gen in Hotel „Korenbeurs", onder voor zitterschap van dijkgraaf A. J. Linden- bergh. Na opening en notulen deelde de voorzitter mede, dat de uitslag op het gebouwd èt 4 pet. in 1937 voor 5 jaar is goedgekeurd door Ged. Staten, doch dat op 1 Mei a.s. deze termijn in verkropen, redenen waaróm het bestuur deze ver gadering heeft belegd en voorstelt de aanslag op het gebouwd onveranderd op 4 pet. te houden. Met alg. st. wordt dit voorstel aangenomen. Lewedorp. Dezer dagen hebben ambte naren van den C.C.C.D. en marechaussee een inval gedaan op de boerderij van den landbouwer O., alhier. Vorige week Waren er ook twee con troleurs geweest. Toen deze op het erf eens in een bak wilden kijken, werd de boer kwaad en ging hy tot handtaste lijkheden over. De controleurs, die het hunne hiervan dachten, verlieten daarop het erf en gingen huns weegs. Maandag avond laat verschenen er 4 controleurs, vergezeld van eenige marechaussee's. Zy stonden onverwacht voor den boer, die in den kelder bezig was met frauduleus karnen. Ook werd een hoeveelheid room aangetroffen. Men nam een kluit van 18 kg boter en een ontroomer in beslag, ter- wyi de boer werd gearresteerd. Hy is in bewaring gesteld op het politiebureau te Góes. In een verhoor heeft hy een bekentenis afgelegd. Het biykt dat de boter aan een aantal personen, w.o. een handelaar,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1