Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER Binnenland WOENSDAG 22 APRIL 1942 56e JAARGANG No, 169 Als God slaat» Verscheidene" Sowjet-plaatsen genomen - Nog steeds bommen op Malta - Oproep van Hitier voor het Roode Kruis - De Britsch-Amerikaansche oorlogsplannen. Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg:, Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.2-1 losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting In „Oostloorn", het bekende boek van ds S. Ulfers, komt een beschrijving voor van een langdurige droogteperiode, welke de streek teistert. - De koeien verdorsten in de weiden, die kaal en roodachtig zijn van dorheid. De gewassen verbranden en verschrompelen op het land. Armoede en ellende dreigen voor de geheele bevolking. De menschen in het dorp zijn meest goed kerksch. Ze weten, dat ook in deze bezoeking Gods hand openbaar wordt/ En ze bidden tot den Almachtige om af wending van de plaag der droogte. Er komt onder de dorpelingen een stemming van algemeene boetvaardig heid. De kerken zijn voller dan ooit en er wordt vurig om uitkomst gesmeekt. Maar de vreeseljjke droogte blijft aan houden. Dan komt er moedeloosheid bjj velen. Ze geven het bidden maar op. God hoort nieti En spoedig ontaardt de moedeloosheid in onverschilligheid. De kerken blijven voortaan voor de helft leeg, maar de kroeg loopt vol. Er wordt gedronken, gedanst, gevochten. En men brengt in practjjk: „Laat ons eten en drinken en vroolijk zijn, want morgen zullen wij sterven". Wat ds Ulfers hier schetst, komt in- derdaad in het leven meermalen voor. Als -in de middeleeuwen pest en cho lera woedden, legden velen zich zware boetedoeningen op, beloofden geschen ken aan de heiligen. Doch als de vreese ljjke ziekten toch bleven heerschen, ga ven duizenden zich aan uitspattingen over. In het begin van den oorlog 1914 1918 stroomden in ons land de kerken vol. Velen, die sinds jaar en dag het be dehuis voorbijliepen, gingen weer kerk waarts. Maar hoe was het in de latere jaren van den oorlog? Er was helaas veel ont aarding en verwording te constateeren. En hoe is het nu? Het oorlogsgeweld is over ons land ge gaan. Veel dat ons lief was, ging verlo ren. Tal van zorgen drukken ons. Er kon in 1940 worden gezegd, dat de kerken voller waren dan tevoren. Som mige afdwalenden keerden terug. En zoo waren er meer gunstige factoren aan te wijzen. Maar was het b 1 ij v e n d e ver andering ten goede? Dat zal alleen kunnen, als ons volk zich van harte verootmoedigt tegenover God over zijn zonden, over de persoon lijke en over de volkszonden en Hem smeekt om Zijn leiding in het houden van Gods geboden. Alleen dan is er toe komst voor Nederland. Moge ons volk bewaard blijven voor een verwildering als wij hierboven be schreven. IN JAPAN GEÏNTERNEERDE NEDERLANDERS. Het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis heeft van 'het Japansche ministerie van Buitenlandsche zaken een telegram ontvangen met na men van Nederlanders, die in Japan ge ïnterneerd zijn. Zij, die nadere inlichtin gen verlangen, kunnen zich wenden tot het informatiebureau van het Neder- landsche Roode Kruis, Zwarteweg 75, te 's-Graveahage. (A. N. P.). Organisatie Hotel- ert Cafébedrijf ertz. De organisatiecommissie voor het be drijfsleven heeft ingesteld, als uitsluiten de vertegenwoordigster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf, de tot de hoofdgroep „verkeer" behoorende be drijfsgroep „Hotel-, Café-, Restaurant-, Pension- en aanverwante, bedrijven". Zij is onderverdeeld in de volgende onder vakgroepen: I. „Hotels en aanverwante bedrijven", welke is onderverdeeld in de volgende ondervakgroepen: „hotels", „pensions", kamerverhuurbedrij ven"rest aurants" „café's", „amusementsbedrijven", „café- of restaurantbedrijf i*1 verkeersinrich- tangen", „bijzondere inrichtingen tot het verstrekken van spijzen of dranken" en „besloten inrichtingen". II. „Logementen en aanverwante be drijven", onderverdeeld in de volgende ondervakgroepen: „logementen", „res taurants", „café's", „amusementsbedrij ven'], „bijzondere inrichtingen", beslo ten inrichtingen". ni. „Jeugdherbergen, herstellingsoor den en tehuizen op ideëelen of philan- thropischen grondslag", onderverdeeld in de volgende ondervakgroepen: „jeugd herbergen" en „herstellingsoorden en te huizen op ideëelen of phiLanthropischen grondslag. De desbetreffende bedrijven zijn ver plicht zich aan te melden. Vilthoetdlen voor dames. Dameszomervilthoeden in witte kleur of uitgesproken pastelkleuren mogen we derom verkocht worden tegen in ont- y&ngstneming van de verschuldigde pun ten der textielkaart. ter ons. De Duitsche soldaat heeft de zen winter een tyd van beproeving door staan, die alle tot dusver door hem in dezen oorlog gebrachte offers verre overtreft. Bovenmenscheiyke eischen van lichamelfjken en geestelijken aard moesten hem gesteld worden. Hij heeft aan deze eischen voldaan met een offer vaardigheid, waarbij vergeleken de door het vaderland gedragen lasten en ontbe ringen, hoe. zwaar zij op zichzelf ook ge weest mogen zyn .en nog zijn, volkomen verbleeken. Wat het front voor ons volk opoffert, kan door het vaderland nooit vergolden worden. Het moet echter ten minste een kliein deel van zijn dankbaarheidsschuld inlossen door naar beste krachten mede te helpen de wonden te heelen, die de oorlog onze soldaten toebrengt". DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. (D. N. B.). In den centralen sector van het Oostelijk front is een omsin gelde vrij zwakke*' groep strijdkrachten van den tegenstander vernietigd. Bij de eigen ondernemingen van aanvals- en stoottroepen in den Noord e, lijken sector werden verscheidene plaatsen ge nomen, vijandelijke gevechtsinstallaties vernield en talrijke wapens buitgemaakt. Duikbommenwerpers vernielden in stout moedige aanvallen een aantal bruggen, die van belang waren voor de vijande lijke ravitailleering. De 44ste Weensche divisie infanterie heeft in wekenlange zware gevechten superieure vijandelijke strijdkrachten met succes afgeweerd en den bolsjewie ken zware verliezen aan menschen en materiaal toegebracht. InNoord-Afrika is een aanval van Britsche verkenningsstrijdkrachten in het gebied van Ain-el-Gazala door ar tillerievuur tot staan gebracht. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en jagers hebben de opeenvolgende aan vallen op militaire installaties en vlieg velden van het eiland Malta met ver nietigend effect voortgezet. Boven de wateren om Malta en langs Noord-Afri ka schoten Duitsche jagers zes Britsche vliegtuigen neer en vernielden vijf an dere op den grond. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren spoorweginstallaties aan de Engelsche Zuidkust met bommen en boordwapens aangevallen. Een enkel Briisch vliegtuig, dat in den afgeloopen nacht een storingsvlucht naar het Rijksgebied had ondernomen, werd inZuid-Duitschland neer geschoten. y 1 Italiaansch wetermachtbericht, In de streek van Ainz el'Gazala werd een vijandelijke verkenning, die ge steund werd door aanvalswagens, ondub belzinnig afgewezen door het vuur van onze artillerie. Aanvallen van Italiaansch-Duitsche formaties werden voortgezet öp de luchtvlootbases op M a 11 a. Belangrijke militaire doelen werden getroffen, tal rijke vliegtuigen werden in brand ge schoten en op den grond vernield, terwijl een duikboot doeltreffend geraakt werd. In het Oosten van de Middellandsehe Zee hebben onze vliegtuigen een schip van middelgroote tonnage getorpedeerd: Het schip maakte deel uit van een krach tig beschermd konvooi. Aanvallen op overstroomd terrein. (D. N. B.) Naar het opperbevel van de weermacht mededeelt, werden in den Noordelijken sector van het Oostelijke front Duitsche aanvallen op overstroomd terrein, dat doortrokken is met tal van sterk gezwollen stroomen, met succes voortgezet. Deze thans reeds vier we ken durende aanvals- en afweergevech- ten begonnen bij scherpe koude en in sneeuw, die tot aan de heup reikte en werden den laatsten tijd voortgezet op een terrein, waar het dooiwater de greppels vulde en bij temperaturen, die de overdag doornat geworden uniformen bij nachtvorsten aan het lichaam deden bevriezen. In die moeilijke omstandighe den drong een Duitsche gevechtsgroep door water, dat tot borsthoogte reikte, tot haar aanvalsdoel door en verdreef de bolsjewiki uit een bosch en joeg hen nog verder achterna. Ondanks alle tegenaan vallen der Sovjets wisten de Duitsche troepen de nieuwe stellingen te behou den. De bolsjewisten leden zware ver liezen. Het D. N. B. verneemt uit Ankara, dat uit berichten van reizigers, die den laat sten tijd de Russisch-Turksche grens hebben overschreden, blijkt, dat de si tuatie in de huidige Sowjet-Russische hoofdstad Koeibisjef onhoudbaar is ge worden. In de stad heerscht sedert we ken een vlektyphus-epidemie, die reeds duizend dooden heeft geëischt. De be strijding van de epidemie is onvoldoende, door het onbreken van eenigerlei hygië nische inrichtingen, een gebrek aan art sen en verplegend personeel en vooral door het gebrek aan medicijnen. De voe dingspositie is hopeloos. OPROEP VAN HITLER VOOR HET ROODE KRUIS. (D. N. B.). Hitier heeft een oproep gericht tot het Duitsche volk om met het thans beginnende derde oorlogshulp werk voor het Duitsche Roode Kruis een deel van de dankbaarheidsschuld in te lossen, die het vaderland heeft jegens de Duitsche soldaten voor him opofferin gen aan het front. In den oproep wordt o.m. gezegd: „Een winter van uiterst zware gevech ten en van de zwaarste lasten ligt ach- Na de rede van Laval. (A. N. P.). Lindley Fraser heeft den volgenden commentaar gegeven op de bewindsaanvaarding van Laval: Zonder twijfel staan ons moeilijke tjj- den te wachten, als Frankrijk gedwon gen zou kunnen worden in alle opzichten met Hitier samen te gaan. Dan zou de taak voor de vereenigde naties aanmer kelijk zwaarder worden, en de kans op een beslissende overwinning op Hitier zou geducht afnemen. Radio New York merkte op, dat' Laval gisteren door zijn radiorede alle deuren heeft dicht gegooid, die voor de gealli eerden in Frankrijk nog open stonden. Hij heeft al zijn hoop gevestigd op een overwinning der almogendheden. Volgens een hoofdartikel van de „Ti mes" was deze radiorede voor de geal lieerden een oproep tot verhoogde waak zaamheid. Bij de jongste machtsverschuiving te Vichy baart den Engelschen en Ameri kanen de toekomstige houding der Fran- Sche vloot de grootste zorg. De vloot in Toulon, de groote Fran- sche oorlogshaven aan de Middelland sehe Zee, noemt men te Londen „een ge- wichtigen factor". Zij bestaat uit de twee slagkruisers Strassbourg en Duinkerque, vier zware kruisers, elk met 18 kanonnen bewapend, vermoedelijk drie lichte krui sers, 19 groote torpedobootjagers, en waarschijnlijk 15 duikbooten. De Britsch-Amerikaansche plannen.' (A. N. P.). Volgens een Reuterbericht uit Washington heeft de chef van den Amerikaanschen generalen staf Marshall na zijn terugkeer uit Engeland met Roo sevelt besprekingen gehad, die 2% uur hebben geduurd. Generaal Marshall verklaarde tegen over de pers, dat de Ver. Staten zich in den komenden zomer in de eerste plaats zullen toeleggen op een zoo omvangrijk mogelijke hulpverleening aan de Sowjet- Unie. Degenen, die een spoedig Britseh- Amerikaansch offensief op het 'Europee- sche vasteland verwachten, stelde hij te leur met de verklaring: „De Amerikaan- sche troepen zullen deelnemen aan am- phibie-aanvallen. Er is reeds een Ame- rikaansch legercorps voor een dergelijke amphibie-oorlog opgeleid." Het ligt voor de hand, aldus V.P.B., dat hiermede op zijn hoogst een guerilla van gecombineerde land- en zeestrijd- krachten en geen grootscheepsehe lan ding met een daaropvolgend offensief kan worden bedoeld. Verder zeide hij, dat in Engeland Ame- rikaansche luchtstrijdkrachten zullen ge- stationneerd worden. Er zullen op groo- ter schaal dan tot nu toe Amerikaansche troepen over den Atlantischen Oceaan I worden gezonden, vooral gespecialiseerde troepen, die tezamen met de Engelsche „shock-troops" storingsaanvallen tegen het continent zullen ondernemen. De correspondent der B.B.Z. schrijft, dat de door Marshall en Hopkins bespro ken situatie als volgt is: Het Sovjet-leger is door den winter- veldtocht verzwakt en voelt zich niet meer sterk genoeg om het hoofd te bie den aan een Duitschen aanval. Het leger der Vereen. Staten is nog niet klaar om het initiatief te nemen en kan alleen hulpdiensten verrichten. Het Engelsche leger, dat in Moskou en Washington als de beschikbare reserve der Geallieerden wordt beschouwd, kan daarentegen on middellijk in den strijd worden gewor pen. De „Observer" meldt, dat men in de Vereen. Staten thans algemeen de ko mende maanden en niet het komende jaar als van beslissende beteekenis be schouwt. Korte Berichten. (D. N. B.). Cripps is volgens den En gelschen nieuwsdienst gisteren te Lon den terug gekeerd van zijn reis naar Voor-Indië. DE NEDERLANDSCHE ARBEIDS DIENST» De waarn. commandant van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst meldt: Reeds veel is er den laatsten tijd ge schreven over het instituut van den Ne- derlandschen Arbeidsdienst en het is be grijpelijk, dat nu het arbeidsdienst- plichtbesluit verschenen is de belang stelling naar doel en streven van dit op voedingsinstituut met dén dag grooter wordt. Nogmaals zij er met nadruk op gewe zen, dat de kampen geen vooropleiding geven tot den militairen dienst en dat er van eenige beoefening van den „wa penhandel" geen sprake is. Het wapen van den N.A.D. is en blijft „de schop". Taak van den Nederlandschen Ar beidsdienst is om door arbeid aan den Nederlandschen bodem en door de opvoe ding van de in kampgemeenschappen vereenigde Nederlandsche jeugd, het be grip over de waarde van den arbeid en de beteekenis van onze volksgemeen schap tot de jeugd te laten doordringen. Deze opvoeding bestaat o.m. uit marsch- en ordeoefeningen, sport, spel en zang ter verhooging van de orde en tucht de eenheid in de kampen en niet, het zij nogmaals gezegd, voor eeni ge militaire opleiding. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Van bevoegde zijde is er nog eens weer op gewezen, dat de te werkstelling, van 'Ned. arbeiders in Duitsehland niet al leen van belang is voor het Duitsche rijk, maar ook en wel in de eerste plaats voor Nederland zelf. In den loop van den langen en stren gen winter was het aantal geregistreerde werkloozen gestegen tot 225.000, waarin niet begrepen de z.g. onzichtbare werk loosheid, met inbegrip van de z.g. sei- zoenwerkloozen alsmede van de arbei ders in bedrijven, die slechts tendeele of in het geheel niet werken, maar niet temin hün personeel nog aangehouden hebben. Met het voorbijgaan van de kou zijn er een 100.000 arbeiders weer aan den gang gekomen, evenwel blijven er aan inge schrevenen bij de arbeidsbureaus: en aan personen, die op eenigerlei wijze steun trekken nog 110.000 werkloozen over, plus een 60.000, die aan z.g. werkver ruimingsobjecten te werk zijn gesteld. En tenslotte zijn er eveneens 110,000 arbei ders in bedrijven, die in het geheel niet werken of te weinig. Onder deze 110.000 zq'n er op zijn minst 50.000, die „nul uur" werken. Alles te zamen genomen kan men zeg gen, dat er 285.000 arbeiders zijn, die geen of weinig werk hebben. De Duitsche opdrachten, die in Neder land worden geplaatst bewijzen, dat het in beginsel van Dujtsche zijde het stre ven is den arbeid Zooveel mogelijk naar de arbeiders te breügen en njet omge keerd. Dit stelsel heeft echter zijn gren zen, bijvoorbeeld in de beschikbare hoe veelheid machines en grondstoffen en voorts in de mogelijkheden van het transport. Waar de grens is bereikt kan men er niet aan ontkomen, dat Neder landsche arbeiders elders waar dd ge- noemde moeilijkheden niet bestaan, te werk worden gesteld. Hierbij echter kan men er geen genoe gen mee nemen, dat, zooals tot dusver ten deele is geschied, alleen werkloozen en personen, die in bepaalde opzichten (leeftijd, gezondheid) als eenigszins min derwaardig moeten worden beschouwd zouden worden uitgezonden, met andere woorden juist de minst geschikte, maar integendeel moet men erop staan, dat juist de meest geschikte ter beschikking worden gesteld. Het streven moet dan ook zijn, dat uit de bedrijven diegenen worden uit gezonden, die ongehuwd en lichamelijk in allen deele geschikt zijn en dat an deren, die gehuwd en lichamelijk min der geschikt geacht worden (hetgeen nog volstrekt niets wil zeggen ten aan zien van hun arbeidsprestatie) hun plaatsen innemen. Als voorbeeld werd een bedrijf van 50 man personeel ge noemd, waarvan de helft ongehuwd. De 25 ongehuwden zouden naar Duitsehland kunnen gaan en door anderen vervangen worden, die minder geschikt zijn om uitgezonden te worden en tot het leger van de werkloozen behooren. Mochten zij onverhoopt weigeren zich vrijwillig ter beschikking te stellen, dan zou er eventueel dwang opgelegd moeten worden ingevolge de bekende arbeids plicht. De vraag doet zich voor of men bij een schifting als bovenbedoeld ten slotte (V. P. B.). Het gerucht, dat de Ja panners in Birma reeds de olievelden van Magwe bezet hebben, wordt thans door recente berichten uit Tsoengking bevestigd. WOENSDAG 22 APRIL 1942. Wij hebben gezondigd, mitsgaders onze vaderen, wij hebben verkeerdelijk gedaan; wij hebben goddelooslijk gehan deld. Ps. 106 6. Zon op onder 6.30 20.48 23 April le kwartier. 30 April Volle maan. Maan op onder 11.11 .2.12 in Nederland niet enkel mindergeschikte arbeiders zal overhouden. Deze vrees is, zoo meldt men, ongegrond. Het is in de eerste plaats te doen om ongehuwde en jonge arbeiders, die in lichamelijk opzicht zoo fit mogelijk zijn. Maar dit wil niet zeggen, dat degenen, die ach terblijven voor het werk, dat er in Ne derland te doen blijft minder geschikt zouden behoeven te wezen. Ook is de vrees ongegrond, dat het stelsel van schifting ertoe zou leiden, dat gaande weg minder Duitsche opdrachten in Ne derland zouden worden geplaatst. Het eenige bezwaar, dat er voor de werkgevers aan verbonden zou kunnen zijn is, dat hun loonkosten vermoedelijk wat zullen stijgen, aangezien oudere ar beiders in den regel meer verdienen dan jongere/ Een verstandig werkgever zal hierover echter heenschappen, daar hij weet, dat hij op de oudere arbeiders beter kan rekenen dan op de jongere. Zij hechten meer aan het bedrijf en hebben in den arbeid ook meer overleg en ervaring. WANDELMARSCHEN VERBODEN. Op grond van par. 45 van de vororde- ning nr. 138/1941 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de bescherming van de orde wordt bepaald: Par. 1 Wandelmarschen en wandel tochten in gesloten groepen of uniforme kleeding zijn verboden. Van dit verbod zijn tochten van scho len en tochten, waartoe door den com missaris-generaal voor hetveiligheids wezen speciale vergunning is verleend, uitgezonderd. Par. 2. Handelingen in strijd met deze regeling zijn overtredingen en worden gestraft met hechtenis tot 'zes maan den en boete tot 1000 gulden of met een van deze beide straffen, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaardere straf opgelegd wordt. Par. 3. De regeling wordt met de pu blicatie van kracht. De publicatie ge schiedt door bekendmaking in de pers. Nadat het tot talrijke incidenten, anti- Duitsche betoogingen en andere onbe houwenheden van den kant van groepen trekkers van allerlei aard was geko men, werd in Juli 1941 door een beschik king van den Höheren S.S.- und Polizei- fiihrer een verbod uitgevaardigd voor tochten van dezen aard in gesloten groe pen of uniforme kleeding. Het verbod kreeg een termijn tot 1 September 1941. Herhaalde, na afloop van dezen ter mijn gedane waarnemingen hebben aan getoond, dat het verbod geen opvoedend effect heeft gehad en dat ook na dezen termijn een ordelijk en gedisciplineerd trekken niet was gewaarborgd. Bij be schikking van den Höheren S.S.- und Polizei-führer wordt derhalve het hou den van wandelmarschen en -tochten wederom en ditmaal zonder termijn ver boden. Men is vrij tabak en versnaperingen te koopeni, waar mert wenscht. Met nadruk wordt het publiek er op gewezen, dat men volmaakt vrjj is, zijn tabaksproducten of versnaperingen te koopen bij wien men wenscht. Men is dus volstrekt niet gebonden aan den detail list, bij wien men zijn T of P bon heeft ingeleverd. Brandstoffen. Tegen inlevering van met „Brandstof fen één eenheid" gemerkte bonnen mo gen wederom brandstoffen worden afge leverd. Niéuwe burgemeester van Roosendaal. De nieuw benoemde burgemeester van Rooselndaal, de heer J. H. T. Daems, werd geboren te Breda, 22 Aug. 1903. In 1926 werd hjj benoemd tot 2e luite nant bij het wapen der artillerie ter standplaats Gorkum. In 1939 werd hij bevorderd tot kapitein en daarna be noemd tot garnizoenscommandant van Hoek van Holland. Na de oorlogsdagen is hü eerst werk zaam geweest in den Opbouwdienst. Per 1 Juli 1940 volgde zijn benoeming tot leider van den distributiedienst te Em- men. De heer Daems is lid van de N.S.B.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1