Christelijk Dagblad voor Zeeland 1 I DAGKALENDER DINSDAG 21 APRIL 1942- 5 6 e JAARGANG - No- 168 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Directeur-Hoofdredacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contradt belangrijke korting Het groote gezin. De Viering van Hitlers verjaardag - Dultsohe dulkbooten brengen 143.000 ton tot zinken - De dool aan het Oost front - Radio-rede van Laval. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. t Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noördweg 155 Telefoon 3128 Hier en daar hoort men de opmerking dat by de loonbelasting de groote gezin nen wel heel erg worden ontzien. Kin deraftrek wordt natuurlijk toegejuicht, maar moet het nu zóó, dat de vader van een groot gezin zelfs by een redeiyk in komen geen cent belasting hoeft te be talen Zy, die deze vraag stellen, vergeten, dat er naast de loonbelasting ook nog andere belastingen zyn. Wy noemen al leen maar de personeele en grondbelas ting, als directe belastingen. Maar verder zy'n er de vele indi recte belastingen, die zeer zwaar, on evenredig zwaar zelfs, op het groote ge zin drukken. De accyns op suiker en zout, de vele heffingen op levensmiddelen, de omzet belasting, die kortelings is verhoogd en uitgebreid, zy vormen een zwaren druk op de groote gezinnen, een last die den laatsten tijd nog zwaarder is geworden. Het is geen eenvoudige opgave, om te becijferen, wat een gezin van zeg acht personen (man, vrouw en zes kinderen) aan indirecte belastingen moet opbren gen, maar hiervan zyn wy zeker, men zou van het week- of maandbedrag schrikken, als men het voor zich zag. Neen het is niet anders dan biilyk, als daartegenover een redelyke compen satie wordt gegeven by de directe be lastingen. In geldelijk opzicht blijft het ook dan in het groote gezin nog altijd krapper dan bij den vrijgezel of in het kleine gezin. Men denke maar eens aan het probleem om in dezen tijd een groot aan tal kinderen behoorlijk te voeden en te kleeden. Wat komt daar niet bij kijken! - Gelukkig en op dezen kant van de zaak willen wij ook niet nalaten te wy- zen staat daartegenover de levens vreugde, die in het groote gezin meestal wordt gevonden. VACANTIE IN OORLOGSTIJD. Nu het voorjaar is geworden en de zomer in 't zicht is gekomen, is het te begrijpen, dat er over de vacanties wordt gesproken. Wellicht worden al planhen gemaakt en daarom is Het goed, dat de leider van het Bureau voor vreemdelin genverkeer en toerisme dezer dagen eenige wenken heeft gegeven, waarmecjp men in zijn eigen belang rekening dient te houden. Er zyn n.l. in een oorlogstijd als deze verschillende bezwaren te over winnen. Allereerst „de bonnen". Maar daarover hebben wij het eenigen tijd ge leden al gehad. Een ander probleem is dat van het vervoer. Hier zyn de moei- lykheden niet gering. De spoorwegen zyn overbelast van wege het tekort aan materieel, terwijl geen sprake kan zijn van extra- en goed- koope treinen; het auto- en het in de laatste jaren zoo populair geworden auto bus^ en toeringcarvervoer is op 't oogen- blik onmogelijk geworden, althans zeer beperkt; de fiets zal in vele gevallen niet de diensten kunnen doen, die men ervan gewend was. Banden zyn nu eenmaal zeer schaarsch. Het buitenland is afgesloten en een ieder is derhalve gedwongen om* zijn va- cantie hier te lande door te brengen. Ten einde de zaak niet in het honderd te laten loopen, is vacantiespreiding, d. w. z. een min of meer gelijkmatige ver-, deeling der reizigers over de verschillen de maanden, die het seizoen telt, noodig. Zooals men weet, houdt zich een inter departementale commissie met dit pro bleem bezig. De resultaten van haar werkzaamheden kunnen wellicht .nog de ze maand worden tegemoet gezien. Ouders met schoolgaande kinderen kunnen het best afwachten, hoe de be slissingen van genoemde commissie uit vallen en daarnaar hun vacantietijd en -plan opmaken, terwijl het o n - gehuwden en echtparen zonder schoolgaande kin deren, w a nneer zij op reis gaan, wordt aangeraden, dit tedoen vóór half Juli dan wel nè, half Augustus. Teleurstellingen kunnen dan reeds voor een deel worden voorkomen. Er zijn zeer vele plaatsen, waar nog* plaats is voor vacantiegangers, die niet in files willen loopen of fietsen. Men den ke in dit verband aan Drente, Overijsel, Brabant-, Midden- en Noord-Limburg, doch vroeg bespreken zal voor iéder zeer gewenscht zijn en in aller belang. Er zijn omtrent de plaatsruimte in hotels en pensions allerlei inlichtingen te krijgen bij de Alg. Ver. voor Vreemdelingenver keer, die ook dit jaar weer een,afzonder lijken inlichtingendienst heeft georgani seerd inzake de bezetting van hotels en pensions. Men ga echter dezen zo mer niet op reis, zonder vooraf plaats besproken te hebben. HITLER'S VERJAARDAG. (D. N. B.). Hitier bracht zyn 53sten verjaardag zonder eenige feesteiykheid door in zyn hoofdkwartier. Hy had er pry's op gesteld, dat deze dag zou verloopen alls iedere andere werkdag in zyn hoofdkwartier. Ook gis teren leidde hy van deze plaats af recht streeks de operaties. Op uitdrukkelyken wensch van Hitier •Werd ditmaal afgezien van het overhan digen van verjaardagsgr.schenken. Voor het begin van de militaire be sprekingen, brachten de chef van het op perbevel der weermacht, generaal veld maarschalk Keitel, en de chef van den generalien staf van het leger, general- oberst Halder, Hitier, ook uit naam van het leger, him gelukwenschen over. Tegen den middag bracht de Rijks maarschalk van het Groot-Duitsche rijk, Hermann Göring, die vergezeld was van generaal-veldmaarschalk Milch en Groot admiraal Rader, -Hitler de gelukwen schen van luchtmacht en marine over. Verder kwamen hun gelukwenschen aanbieden: de Ryksminister van buiten- landsche zaken Von Ribbentrop, de Rijks leider der SS en chef van de'Duitsche politie, Himmler, de Rijksorganisatie- leider van de NSDAP, Rijksleider Dr Ley, de chef" van de partijkanselarij, Rijksleider Bormann, de rijksperschef Dr Dietrich, de chef van de Rijkskanselarij Dr Lammers en de Rijksminister voor bewapening en munitie, Albert Speer. (D, N. B.). De Zondagsbladen stonden geheel in het teeken van Hitler's ver jaardag. Ook de Italiaansche bladen wijdden groote gedeelten der eerste pagina's aan Hitler's verjaardag. De bladen te Kopenhagen herdachten eveneens Hitler's geboortedag. REDE VAN GOEBBELS EN EEN OPROEP VAN GOERING. (D. N. B.). Minister Dr Goebbels hqeft tijdens de plechtige byeenkomst der NS DAP op den vooravond)van Hitler's ver jaardag een rede gehouden, waarin hy o.m. wees op den zwairen winter, dien het Duitsche volk juist achter den rug heeft. „Het Duitsche volk heeft in den winter de vuurproef doorstaan. Een volk dat een dergelijke proef doorstaat, is tot de overwinning geroepen". Daarna ves tigde Goebbels de aandacht op den. ver jaardag van Hitier. Laten wij den Almachtige vragen Hit- Ier voor ons te sparen, hem kracht te ge ven om zijn werk te vermeerderen, ons te versterken in het geloof, ons standvas tigheid des harten en geestkracht te verleenen en ons volk na strijd en offer de overwinning te schenken. (D. N. B.). Rijksmaarschalk Goering heeft een oproep aan het'Duitsche volk uitgevaardigd, waarin hij o.a. schrijft: In de luttele vredesjaren heeft Hitier een Rijk geschapen, dat de bewondering der geheele wereld heeft gewekt door de innerlijke eendracht des volks en de on vergelijkelijke grootheid van zyn politie ke macht. Consequent zou het nu geweest zijn, als de volken, die thans onze, tegenstanders zyn of waren, met dit sterke Duitsch- land een gemeenschappelyk front had den gevormd om Europa te beschermen tegen de alles verpletterende wals van Bolsjewistische vernietigingswoede en communistische vernielzucht. Maar haat en wangunst van een ge allieerde kliek brachten den oorlog. On der de geniale aanvoering van den veld heer Hitier heeft toen Jt Duitsche. zwaard onverbiddelijk toegeslagen. Glorieuze overwinningen, zooals nog nimmer ih de geschiedenis zyn geboekstaafd, zijn ver van de Duitsche grenzen in Oost en west, in noord en zuid bevochten. In de zware defensieve gevechten van dezen barren winter zijn de ijzeren ener gie en het onbuigzame verzet van Hitier in stand gebleven. Als Hitier ons dit jaar opnieuw naar groote beslissingen en overwinningen voert, dan vindt hij front en vaderland steeds bereid zijn wil te doen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extra bericht be kend: N Het Duitsche duikbootwapen maakt melding van' nieuwe groote'successen op de verschillende oorlogstooneelen. Aan de Oostkust van Noord-Amerika en1 in de Caréïbische Zee bracht het Duit sche duikbootwapert 18 vijandelijke sche pen met een gezamenlijkenl inhoud van 131.000 brt tot zin'kenl. Een duikboot nam alle olie-opslag- plaatseni aan de Bullentoaai op Curagao onder1 artillerievuur1, waardoor1 deze In brfend vlogen.» In de Noordelijke IJszee werden uiteen •~convooi In samenwerking met de-lucht macht 2 vijandelijke schepen, waaronder eerl tankschip, met een totalen inhoud van 12.000 brt tot zinken gebracht* drie andere groote schepen werden bescha digd. Op begeleidende oorlogsschepen wérden eventeens treffers geplaatst* In de Middellandsche Zee torpedeerde eieri Duitsche duikboot een aan den pier van Beiroet liggend schip, Een andere duikboot viel» de electrische centrale van Jaffa met artillerievuur aan» ert bescha digde deze zwaar. Verder meldt het opperbevel Aan deKaukasuskust bom bardeerden Duitsche gevechtsvliegtuigen met goed gevolg havenwerken en ravi- tailleeringsinstallaties.Een groot Sov jet-Russisch tankschip werd door bom- treffers beschadigd. In den Z u i d e 1 y- k e n sector van het Oostelyke front schoten Duitsche jagers in luchtgevech ten zonder eigen verliezen 22 vyandely- ke vliegtuigen neer. In den centra- 1 e n en den Noordelpen sector mislukten na verbitterde gevechten af zonderlijke plaatselyke aanvallen van den vyand. Bij succesvolle eigen aanvalsac- ties in den Noordelijken frontsector wer den op een punt in gevechten, die ver scheidene dagen duurden, 11 kanonnen, alsmede 50 granaatwerpers en machine geweren vernietigd of buitgemaakt. InKarelië brachten Duitsche en Finsche troepen aan het front van de Swir in dagenlange afweergevechten den vyand zware verliezen toe. InNoord-Afrika mislukte een uitval van Britsche verkenningsafdeelin gen aan het front van Cyrenaica. Uit het Britsche ravitailleeringsver- keer aan de Noord-Afrikaansche kust brachten Duitsche duikbooten nog drie transport-zeilschepen tot zinken. De grootscheepsche aanvallen van de luchtmacht op de militaire werken op het eiland Malta werden voortgezet. Bom- voltreffers van zwaar kaliber veroor zaakten, vooral in ravitailleerings-instal laties, omvangrijke verwoestingen, bran ded* en ontploffingen, terwyl wederom^ zware schade werd aangericht aan de vliegveld-installaties van het eiland. Lichte Duitsche gevechtstoestellen vie len fabrieksinstallaties en scheepsdoelen aan deEngelsclhe Zuidkust met bommen en boordwapens aan. Italiaartsch weermachtbericht. Beperkte acties van -patrouilles en ar tillerie in Cyrenaica, waar voortdurende ongunstige weeromstandigheden en zwa re zandstormen ook de activiteit van de luchtmacht hebben beperkt. De Engelsche luchtmacht ondernam een nachtelijken aanval opBenghasi Er zyn geen menschenlevens verloren ge gaan, noch werd schade van beteekenis aangericht. Onze duikboot „Bianchi" is niet op haar basis terug gekeerd. Sterke luchtstrijdkrachten van de as hebben hevige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Oorlogsinstallaties, Tmagaijnen, depots en luchtafweerstellin gen werden hevig gebombardeerd. In het gebied der doelen, waar zich herhaalde lijk ontploffingen voordeden, braken he vige branden uit, die van de kust van Cicilië zichtbaar waren. Voorts werd een groot aantal vijandelyke vliegtuigen op den beganen grond vernield of bescha digd. De dool aan het Oostfront. (D. N. B.). Het smelten van de sneeuw neemt toe en geschiedt thans ook in den Noordelijken sector van het Oostelijk front. De Duitsche troepen hebben bij eigen aanvallen opnieuw terrein gewon nen. Om deze prestaties naar waarde te kunnen schatten moet men zich de bui tengewoon ongunstige weers- en terrein omstandigheden voorstellen. Om vooruit te komen moeten de Duit sche troepen door modder en poelen, vaak ook tot aan de borst door sneeuw water trekken. Het smelten van de sneeuw heeft in den noordelijken sector hier en daar ge leid tot overstroomingen, waardoor de bolsjewistengedwongen werden hun stelling te ontruimen. Op enkele plaatsen trachtten de bols jewisten met steun van vechtwagens aan te vallen, doch zij werden overal terug geslagen en leden zware verliezen. Duitsche plaatselijke aanvallen leid den in weerwil van het verbitterde ver zet tot resultaat. RADIO-REDE VAN LAVAL. (D. N. B.). Dei chef der Fransche re- gëering, Laval, heeft gisteravond voor den omroep gesproken. Hy zeide o.a.: 10 April tot en met 25 April 1942. 21A brood 4 rants, brood of gebak. 21B brood rants, brood of gebak. 21A vleesch. 1 rants, vleesch of vl.w. 21B vleesch rants, vleesch of vl.w. 21A aardapp. 1% kg. aardappelen. 21B aardapp. kg. aardappelen. 10 April tot en met 10 Mei 1042. 279 algem.1 kg. suiker. 280 algem.500 gram jam of 250 gram suiker. 277, 281, 285, 289 algem.1 rants, bloem, brood of gebak. 4-09,4-10 res.250 gram rijst. 283 algem.250 gram peulvruchten. 284 algem.250 gram gort. 287 algem100 gram vermicelli of maïzena. 278, 282, 286, 290,294 algem. 100 gram kaas. 21A t/m 24 A melk 3% liter melk. 21 B t/m 24 B melk 1%: liter melk. 19 April tot en met 13 Juni 1942. 288 algem.250 gram koffiesurrogaat 21 April tot èn met 28 April 1942. 21 boterrants, boter. 21 vet.,y2 rants, boter, margarine of vet. BIJZONDERS RANTSOENEN. 19. April tot en met 16 Mei 1942. 291 algem250 gram peulvruchten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen, is verlengd. Tot en met Donderdag 30 April: 211 algemeen' (zeep); 228 algemeen (zeep); G zeep, toiletzeep; H zeepj, toiletzeep. Tot en met Zaterdag 26 April: 3-04, 4-04 reserve (sinaasappelen). 1 April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum. 1 April tot en met 30 April 1942. 272 algem. en I zeep1 rantsoen zeep. I toiletzeep75 gram. toiletzeep 80 1 Jan. tot en met 30 April 1942. L textiel 3g (mannen) 50 gram scheerzeep. „In myn politieke leven heb ik moei- Iyke oogenblikken gekend, waarop het bestaan van Frankryk in gevaar was. Op dergelyke oogenblikken altyd kwam ik aan de macht. Opnieuw sta ik voor u met de op dracht van den maarschalk om onder zyn hoog gezag de aangelegenheden van Frankryk op het meest tragische oogen- blik zyner geschiedenis te leiden terwyl admiraal Darlan de militaire strijd krachten zal com m andeeren in naam van den maarschalk. Wy beleven harde tyden, wy kennen ontberingen in plaats van overvloed. Ove rigens verkeeren alle volken in deze po sitie. De regeering zal haar plicht doen en trachten uw lyden te verzachten, maar alleen door uw arbeid, door langdurige, geestdriftig© en hardnekkige inspanning zult gy bydragen tot de herryzenis van ons land. Gy kent onze tallooze moeiiykheden. De ravitailleering is natuurlyk moeilyk door de omstandigheden. Egoïsme en winstbejag bemoeileken een op zichzelf al moeilyke distributie der levensmidde len. De regeering kan niet aankondigen, dat morgen de overvloed terugkeert, maar zy zal niets nalaten om alle Fran- schen te voeden en te kleeden. Boeren van Frankryk, ik roep u op, uw grond te bewerken met het geduld, waarmee wjj hem verdedigen. Tot het Arbeidsfront wil ik zeggen, dat het van het komende regiem niets te vreezen, maar alles te verwachten heeft. In het nieuwe Europa zal overal het socialisme tot stand komen, met eerbie diging van den aard en de nationale wenschen van ieder volk. Wy beminnen de vryheid. Om haar te veroveren heeft ons land geleden. Wij zullen haar in discipline en orde her vinden. Misluke aanslag op Doriot. (D.N.B.) -Toen Jacques Doriot, de voorzitter van de Fransche Volkspartij te Rennes een rede hield, werd tegen het einde van zijn rede. een handgranaat naar het tooneel geworpen, waarop zich Doriot en enkele zijner medewerkers be vonden. Het projectiel viel tusschen de eerste en tweede rij parket. Een toe hoorder snelde vastberaden toe en wierp het projectiel in de orkestruimte. Eén persoon werd licht gewond. De aanwezigen beantwoordden dezen aanslag met het zingen van de Marseil- laisè en met levendige sympathiebetoo- gingen voor Doriot. DIN8DAG 21 APRIL 1942. Wie zal de mogendheden des Heeren uitspreken of Zjjn lof verkondigen? Ps. 106 2. Zon op onder 6.32 20,46 23 April le kwartier. 30 April Volle maan. Maan op onder 10.21 1.25 REGELING VOOR HET KUSTGEBIED De Commissaris-Generaal voor de vei ligheid heeft een bekendmaking afge kondigd over by'zondere maatregelen in het afgesloten gebied van de Westfrie- sche eilanden en van de Nederlandsche kust in het gebied der provincie Zeeland en de provincie Zuid-Holland. Op grond van par. 45 der verordening van den Rykscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied in zake het handhaven van de orde nr' 138/41 gelast ik het volgende: Par. 1.1 In het afgesloten gebied, dat is vast gesteld in de bekendmaking van 7 Mei 1941: a) Op de West-Friesche eilanden: Texel, Vlieland, 'Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog, Siemonssand, Bosch plaat, Rottumerplaat en Rottumeroog. b) Aan de Nederlandsche kust ten Zuiden van Hoek van Holland tot de Bel gische grens en de in dit gebied gelegen eilanden (provincie Zeeland en het Zui delijke deel van de provincie Zuid-Hol land, ten Zuid-Wésten van de linie Nieu we Waterweg-Oude Maas-Dordtsche Kil) is het baden slechts veroorloofd op de door de weermacht aangewezen en door borden gekenmerkte openbare badgele- genheden. Par. 2. Indien men zich aan deze verordening niet houdt, begaat men een overtreding, welke voor zoover daar niet volgens an dere bepalingen een zwaardere straf op staat, overeenkomstig de aan het begin vermelde bepalingen wordt gestraft met een hechtenis van maximum 6 maanden en een boete van maximum duizend gul den of met een van deze straffen. ParT3. Deze bekendmaking treedt op 1 Mei 1942 in werking. 's Gravenhage, 20 April 1942. De Commissaris-Generaal voor de veiligheid, (Get.) RAUTER, S.S.-Gruppen- fiihrer en luitenant-generaal der Politie! Ook is afgekondigd een bekendmaking van den- Commissaris-generaal voor de veiligheid over het verbod in zake het betreden van het strand en de duinen in de kuststrook tusschen Den Helder en Hoek van Holland. Zondagmiddag weer lucht alarm te Tokio. (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier heeft bekendgemaakt, dat vy- andelyke vlooteenheden, waaronder drie vliegkampschepen, op 18 April op eeni gen afstand van de Oostkust van Japan verschenen. Blykbaar uit angst voor een Japanschen aanval sloegen zy echter zonder de kust te naderen, op de vlucht. Denzelfden dag verschenen ongeveer 10 vijandelijke vliegtuigen van een Noord- Amerikaansch type boven Tokio en an dere gebieden. De vyandelijke vliegtui gen ontkwamen, voor zoover het hun mogelyk was, in de richting van China. De aangerichte schade was uiterst ge ring. Zondagmiddag, even na -één uur, is achter elkaar voor verscheiden gebieden in Centraal Japan wederom luchtalarm gegeven. Omtrent een vijandelyken aan val is tot dusver nog niets bekend ge worden. Na den luchfaanval van Zaterdagmid dag heeft Tokio in den nacht van 18 op 19 April nogmaals luchtalarm gehad, dat van ongeveer 2 tot 4 uur duurde. Waarschijnlyk betrof het slechts een proefalarm. Korte berichten. (D.N.B.) Naar uit New York wordt gemeld, zyn de chef van den Amerikaan- schen generalen staf, Marshall, en Hop kins, de. administrateur van het leen- en pachtprogram, weer uit 'Engeland te New York aangekomen. (O.F.I.) Attlee, de plaatsvervan gende Britsche premier, heeft in een rede te Dundee verklaard, dat het Brit sche leger eerlang tot den aanval zou moeten overgaan, indien het een kans wilde behouden om den oorlog te win nen. D.N.B.) Uit goed ingelichte bron I fl i r il

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1