Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER MAANDAG 20 APRIL 1942 5 6e JAARGANG -- No. 167 De liefde tot het vaderland. Hitiers verjaardag - Dultsohland meldt suooessen In het Oosten - BIJ luohtaanvallen boven de bezette gebieden, Augsburg en Hamburg gingen 27 Britsohe vliegtuigen verloren - Nieuwe regeering In Frankrijk - Luohtaanvallen op Tokio en Yokohama. Vergadering te Middelburg met burgemeesters, secretarissen, leeraren e.a. uit Zeeland. Verschillende sprekers Bureaux Lange Vorststraat 70, Goës Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J, J. FANOY1 Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Directeur-Hoofd redacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededéelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting „De liefde tot zijn land is ieder aan geboren". Dit woord van een van Neêr-O lande dichters geldt ook voor Neêrlands volk. Hoe zou het ook anders kunnen. Ne derland heeft een rijke historie vol van Gods wonderlijke leidingen. Het heeft zijn onafhankelijkheid in de 16e eeuw veroverd in een langen; bangen, bloedigen strijd. Onze vrijheden en rechten, de welvaart, die in deze ge westen werd gevonden zijn vruchten van moeizamen eningespannen arbeid van vele geslachten. Voor een belangrijk deel van ons land geldt het in den letterlijken zin van het woord: „ontworsteld aan de-baren" En die strijd met de golven duurt nog steeds voort. De drooglegging van den Noord-Oostelijken polder der voormalige Zuiderzee is daarvan het jongste bewijs. Voor wat het kleine Nederland pres teerde op het gebied van handel en scheepvaart, land- en tuinbouw, indus trie, kunst en wetenschap, ontginning en drooglegging, onderwijs en techniek, ko lonisatie, gezondheidszorg enz.' is ons meermalen uit het buitenland lof en hul de gebracht. v Wij zullen ons hebben te wachten voor zelfgenoegzaamheid en hoogmoed. Maar dankbaar mogen en moeten wij er wel voor zijn. Wij hebbfen ons land hartelijk lief. Een rechtgeaard Nederlander verdiept zich graag in de studie van onze historie-en bezint zich op het eigene, het nationale van ons volk. Daardoor worden we be waard voor oppervlakkigheid, maar wordt juist de liefde tot het vaderland verdiept. Er is onder ons verschil in levensop vatting en levensovertuiging, dat zich niet laat wegdoezelen, maar als Neder- landers zijn wij nauw verbonden. Ook in de 16e en 17e eeuw was er groot verschil tusschen Gereformeerden en Roomschen, tusschen Doopsgezinden en Lutherschen, maar voor het vaderland stond men schouder aan schouder. Wat hebben de Nederlanders in dien tijd veel gepresteerd. Hoe meer men zich daarin verdiept, hoe dankbaarder men wordt, ook Nederlander te mogen zijn. Maar dan rust op ons de plicht ook zoo te willen zijn, hun zonen niet ont aard, en in biddend opzien tot God het waarachtig goede voor ons land en volk te zoeken. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRAND STOFFEN. Waar het van belang is de bevoorra ding van vaste brandstoffen voor den komenden winter zoo spoedig mogebjk te beginnen, zal reeds binnenkort worden overgegaan tot het verstrekken van de nieuwe bonkaarten vaste brandstoffen. Bij het uitreiken der nieuwe kaarten zal voorloopig geen onderscheid worden ge maakt tusschen de verschillende cate gorieën, die tot nu toe onderscheiden werden, namelijk „Haarden en Kachels 1 tot en met 4 kamers", „Haarden en Kachels 5 en meer kamers" en „Centrale Verwarming", zoodat aan al deze ver bruikers een zelfde kaart gemerkt „D. V." van 14 bonnen zal worden verstrekt. De uitreiking der nieuwe brandstoffen- kaarten zal zoo veel mogelijk geschie den gelijktijdig met de verstrekking van de bonkaarten voor de 6e distributieperi ode. De kaarten'zullen uitsluitend wor den uitgereikt aan personen, die de aan duiding „Hoofd" op hun stamkaart heb ben en in het afgeloopen seizoen een brandstoffenkaart J, K of L hebben ont vangen. Deze kaart J, K of L, waarop alle nog niet aangewezen bonnen moeten voorkomen,uitgezonderd die bonnen, welke vernietigd kunnen wvorden, name lijk de bonnen „21 C.V." en „22 C.V." van de L-kaart, moet bij de in ontvangst neming vafi de bonkaart „D.V." worden ingeleverd. Ten aanzien vaneigenbrand- turfproducenten, schippers, flatwonin gen, personen, die geen J-, K- of L-kaart kunnen inleveren, alsmede B-, C-, D- en E-verbruikers zullen nog verdere mede- deelingen volgen. Speciale vergunningen voor1 genehator- turf cokes. Tot op heden werd generator-turfco- kes ten behoeve van het wegverkeer door de Rijks(Hoofd) inspecteurs van het Ver keer (namens den Directeur van 't Rijks- kolenbureau) toegewezen op machtigin gen generator-anthraciet. Hierin zal met ingang van 1 Mei 1942 wijziging worden gebracht in zooverre, dat het Rijkskolen- bureau en ■genoemde Rijks(Hoofd)in- specteurs uitsluitend ten behoeve van 't wegverkeer, speciale vergunningen voor het betrekken van generator-turfcokes zullen verleenen, waarop, zonder tus- schenkomst van den distributiedienst, Duitschland vlagt. (D. N. B.). De Duitsche minister van Volksvoorlichting en Propaganda heeft de bevolking van Duitschland naar aan leiding van den geboortedag van Hitier uitgenoodigd vandaag van haar huizen tot zonsondergang de vlag uit te steken. Bjj den verjaardag van Adolf Hitler. De Führer wordt tijdens zijn intocht i«. ,het Sudetengebied geestdriftig be groet P.B.Z.-Pax Holland m Artikel var» Dr Dietrich. ,(D. N. B.). „In dezen noodlottigen strijd om het leven en de toekomst van het volk", aldus schrijft de Rijkspers chef, Dr bietrich, o.a. in de „National- sozialistische Korrespondenz" ter gele genheid van den 53en verjaardag wan Hitier op 20 April, „zijn al onze gedach ten, al onze krachten en al ónze energie slechts op één doel geconcentreerd; de overwinning. De verjaardag van Hitler* isvoor het Duitsche volk een dag van bezinning, een geestelijk rustpunt in den rusteloozen stroom van het gebeuren, een mijlpaal langs den weg waar wij zien op de krachten, die ons lot en onze toe komst bepalen. Drie dingen garandeeren ons niettegenstaande alle beproevingen de overwinning: wij hebben de beste soldaten, wij bezitten de beste leiding eu wij beschikken over de betere idee. Het woord Führer is ons volk tot een symbool geworden van onzen tijd. Eer de Führer zoo werd genoemd, was hij het reeds". Hitler1 in derf vorigen oorlog. Hitler's commandant, die hem in 1914 voordroeg voor de verleening van het IJzeren Kruis eerste klasse, schreef: '„Korporaal (vrijwilliger) Hitier, 3de compagnie, heeft getoond in alle gevech ten een uitstekend soldaat te zijn. Als ordonnans onderscheidde hij zich zoowel in den stellings- als iii den bewegings oorlog door zijn koelbloedigheid en durf en was steeds vrijwillig bereid tde be richten in de moeilijkste omstandighe den en met groot gevaar voor eigen leven over te brengen. Nadat in moeilijke gevechtsposities alle verbindingen verbroken waren, was het aan de onvermoeibaarheid en of fervaardigheid van Hitier te danken, dat wij belangrijke meldingen, niettegen staande alle moeilijkheden konden door geven". Hitier verkreeg het IJzeren Kruis 2e klas voor dapper gedrag in den slag bij Wytschaete op den 2den Decehiber 1914. Ik acht Hitier voor onderscheiding met het IJzeren Kruis le klas absoluut waardig". direct turfcokes kan worden betrokken van de daarvoor aangewezen wederver- koopers. Deze regeling maakt het noodig, dat houders van anthracietgasgeneratoren, welke een mengsel van anthraciet en turfcokes wenschen te stoken," deze brandstoffen afzonderlijk aanvragen, evenals dit thans geschiedt door de hou ders Van hout- en turfgasgeneratoren, welke turfcokes wenschen te stoken ter vervanging van houtskool. Op distributiebonnen, gemerkt „genera- toranthraciet" zal met ingang van 1 Mei 1942 geen turfcokes meer afgeleverd respectievelijk betrokken mogen worden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten werden enkele plaat selijke aanvallen van den vijand afgesla gen. Inda.ZwarteZee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een vijandelijk koop vaardijschip van 7000 ton tot zinken ge bracht. Inden centralen en Noorde/- 1 ij k e n sector van het Oostelijk front leverden eigen aanvalsoperaties ondanks de zeer moeilijke terreingesteldheid suc cessen op. De luchtmacht vernielde con centraties van troepen en pantserwagens van den vijand en deed doeltreffende aanvallen óp de achterwaartsche verbin dingen der bolsjewisten. Bij de in het weermachtsbericht van 16 April gemelde vernietiging van een vijandelijke gevechtsgroep werden on- derdeelen van het 33e bolsjewistische leger verslagen en na gevechten, die ver scheiden dagen duurden, tegen een taai en, vijandelijken, tegenstand, 45 plaatsen en rond 1000 kazematten veroverd. De vijand verloor hierbij meer dan 6000 ge vangenen en 8000 dooden, 170 stukken geschut, 269 granaatwerpers en mitrail leurs, alsmede 10 vliegtuigen, die door formaties van het leger buitgemaakt of vernietigd werden. 'In de periode yan 21 Maart tot 10 April 1Ó42 verloor dé bolsjewistische luchtmacht 872 vliegtuigen. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijk front 88 eigen vliegtuigen verloren. In het Oostelijke deel' van de M i d - dellandsche Zee brachten Duit sche duikboofen van het Britsche ravi- tailleeringsverkeer een tankschip van 4600 ton, 6 transportzeilschepen, alsme de een bewakingsvaartuig tot zinken. Aan de Engelsche Zuidkust werden dpor lichte Duitsche gevechts vliegtuigen overdag verscheiden haven installaties, des nachts door formaties gevechtsvliegtuigen de haven van Southampton aangevallen, waar- daardoor zware schade werd aange richt. Britsche bommenwerpers hebben gis teren overdag onder krachtige "bescher ming van jachtvliegtuigen boven de be zette gebieden in het Westen ge vlogen. Door Duitsqhe jagers tot den strijd gedwongen, verloren zij in hevige luchtgevechten 17 vliegtuigen, waaron der een aantal viermotorige bommen werpers. Hierbij heeft een tweede jacht- eskader in het Westen zijn duizendste overwinning in de lucht behaald. Gisteravond heeft een gering aantal Britsche vliegtuigen industrieele instal laties in Augsburg aangevallen. Er werd een gering aantal personen getrof fen; de aangerichte materieele schade was eveneens gering. De luchtdoelartil lerie schoot drie der aanvallende vlieg tuigen neer. In den afgeloopen nacht wierpen Brit sche vliegtuigen bommen op woonwijken in Hamburg.. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Een aantal huizen werd vernield of be schadigd. -De luchtdoelartillerie en nachtjagers schoten 7 der aanvallende bommenwerpers neer.Zoodoènde heeft de Britsche luchtmacht gisteren overdag en in den afgeloopen nacht 27 vliegtui gen verloren. Italiaansch weermachtsbericht. In Cyrenaica werd de verken ningsactiviteit belemmerd door hevige zandstormen. Onze vliegtuigen hebben doeltreffende bomaanvallen gedaan op de achterwaartsche verbindingen van den vijand. Een Hurricané werd door de luchtdoelartillerie neergeschoten. In het. centrale gedeelte van de M i d - dellandsche Zee heeft een torpe dojager een vijandelijke duikboot tot zin ken gebracht. DÉ NIEUWE FRANSCHE REGEERING. (D. N. B.). Nadat-zich op het laatste oogenblik nog een aantal moeilijkheden had voorgedaan bij de keuze van de per soonlijkheden, is de nieuwe Fransche mi- nisterlijst thans officieel bekendgemaakt Leider van de regeering, tevens minis ter van Buitenlandsche en Binnenland- sche Zaken, alsmede van Voorlichting: is Pierre Laval. Alvorens de nieuwe ministerlijst werd bekendgemaakt, is Zaterdagmiddag door staatssecretaris Paul Marion, het decreet, voorgelezen ovfer maarschalk Pétain's neerleggen van het ambt yan leider der regeering. Het decreet luidt als volgt „Wjj, maarschalk van Frankryk, lei- DE NIEUWE BOTERBON. Gedurende het tijdvak van 21—28 April geeft de met 21 genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van 125 gr. boter en de met 21 genum merde bon van de vetkaart op 125 gr. boter zonder reductie of 125 gr. marga rine of voor zoover voorradig 100 gr. bak- of braadvet. der van den Franschen staat, verordenen krachtens art. 2 der grondwet van 11 Jhli 1940: De effectieve leiding van Frankrijks binnen- en buitenlandsche po litiek wordt waargenomen door den lei der der regeering, die benoemd wordt dóór den leider van den staat en aan hem verantwoordinglschuldig is. De lei der der regeering legt aan den leider van den staat de ministerlijst ter goedkeu ring voor en brengt hem verslag uit van zijn initiatieven en handelingen". Ook is nog een officieele uiteenzetting gegeven, waarin gezegd wordt: President Laval zal de actieve leiding van de buitenlandsche en binnenlandsche politiek van Frankrijk op zich nemen. Behalve deze functies als leider der re geering, zal president Laval persoonlijk de functies- van minister van Binnen landsche Zaken, Buitenlandsche Zaken en Voorlichting aanvaarden. President Laval zal deze functie onder het hooge gezag van den leider van den staat op zich nemen, jaan wien hij ver antwoording schuldig is en wien hij re kenschap moet afleggen van zijn initia tieven en handelingen. Duitschland eri Laval. Te Berlijn wijst men er op, dat Laval tijdens zijn eerste ambtsperiode na den wapenstilstand begrip heeft getoond voor de gedachte van de nieuwe Euro- peesche ordening en zich ook tegen het communisme heeft gekeerd, waaraan de op hem gepleegde aanslag kan worden toegeschreven» Van dit gezichtspunt be schouwd, staat men ook van Duitsche zijde niet afwijzend tegenover zijn terug keer. Naar de meening van de Wilhelmstras- se is het Laval ongetwijfeld duidelijk, dat hij weer van voren af aan moet be ginnen en dat een zware taak hem wacht Luchtstrijdkrachten der Ver. Stated inl Engeland. (D. N. B.). De thans in Engeland ver toevende chef van den Amerikaanschen generalen staf, Marshall, heeft medege deeld, dat Amerikaansche luchtstrijd krachten overal in het Vereenigde Ko ninkrijk zullen worden gestationneerd. Ook Amerikaansche troepen zullen voortdurend op Engelschen bodem blij ven aankomen. De grootste moeilijkheid is en blijft echter de scheepsruimte. MAANDAG 20 APRIL 1942. Halleluja! Looft den Heere, want Hjj is goed, want Zijn goedertierenheid is in der eeuwigheid. Ps. 106 1. Zon op onder 6.35 20.44 23 April le kwartier. 30 April Volle maan. Maan op onder 9.36 0.33 De luchtaanval op Japan. (Domei.) Naar waarnemers hebben verklaard zijn de vijandelijke vliegtui gen, die de luchtaanvallen op Japan heb ben uitgevoerd, ongetwijfeld Ameri kaansche toestellen geweest. Ofschoon geen militaire doelen wer den getroffen, kregen een school en een hospitaal verscheidene treffers. Volgens de tot dusver ontvangen be richten zijn bij een aanval van vijande lijke vliegtuigen op het gebied van Tokio en Jokohama negen vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Het was de eerste luchtaanval sedert het begin van den oorlog. De aangerichte schade is gering. Volgens een nog onbevestigd gerucht, zou aan de oostkust van Japan een Ame- rikaansch vliegkampschip tot zinken zijn gebracht. Het luchtalarm heeft in totaal zeven uur geduurd. Het keizerlijk paleis heeft geen schade opgeloopen. Ook Nagoja en Kobe werden gebom bardeerd. De bevolking bleef kalm. BOEREN, VERBOUWT BLAUW- MAANZAAD. Boeren, het Nederlandsche volk vraagt u om vet! Geeft daarom aan den op roep tot verbouw van veel blauwmaan- zaad gehoor. Doet, wat gij kunt om uw volk voor een vettekort te behoeden. Uw moeite zal worden beloond. Het door U verbouwde blauwmaanzaad zal door 'de regeering worden afgenomen voor f 60 per 100 kg, wat u een flinke geldelijke opbrengst waarborgt, terwijl u bovendien het recht ontvangt om voor iedere 100 kg blauwmaanzaad dat u in levert, 1 kg spijsolie of spijsvet extra te koopen tot een maximum van 50 kg per gezin. Verbouw van blauwmaanzaad op ge scheurd grasland geeft bovendien recht op een scheurpremie van f250 per h.a. Boeren, verbouwt dus blauwmaanzaad zooveel als in uw vermogen ligt. Het is de hoogste tijd! Daarom direct aan den slag! Zaterdagmiddag werd in den Schouw burg teMiddelburg een bijeen komst gehouden, bijeengeroepen door den wnd Commissaris der Provincie, den heer Mr P. Dieleman, waartoe waren uitgenoodigd burgemeesters, secretaris sen, leeraren van middelbare scholen en andere leiding gevende personen in Zee land. Aangekondigd was, dat o.a. het woord zou worden gevoerd door den Ge- neralkommissar Dr Schmidt. De heer Mr P. Dieleman verwel komde alle aanwezigen, speciaal den Beauftragte voor Zeeland en de an- v dere Duitsche autoriteiten, alsmede per- sonen uit de leiding der N. S. B. en in het hijzonder Generalkommissar Dr Schmidt om daarna mede te deelen, dat eerst de heer C. vanGeelkerken't woord zou voeren. Deze wees er op, dat de N. S. B. thans de eenige toegelaten politieke partij in Nederland is, wat bijzondere verant woordelijkheid en verplichtingen oplegt. Spr. deed een krachtig beroep op alle volkskringen, om de N. S. B. die niet de pretentie heeft, dat zij het alleen wel klaar kan spelen niet alleen te laten staan. Daarna behandelde Spr. de periode 19181^31. Volgens spr. leefde ons volk toen in absolute rust, onverschilligheid, en vergenoegdheid, al zagen we ook onze fouten wel. Van onze vroegere nationale trots en van ons zelfbesef was volgens spr. weinig overgebleven. De politieke splitsing werd doorge trokken, tot zelfs in de waterschappen, al erkent spr., dat de politieke strijd ook wel zijn nut gehad kan hebben. De grootheid van ons land en volk moet terug komen. Spr. wekt daarom de aanwezigen op, zich in te zetten voor de verbondenheid van, ons volk, dat niet slecht, maar goed is. Spr. erkent, dat de N.S.B., die het zelf respect van ons volk wil herstellen, ook fouten heeft gemaakt en menschen heeft meegenomen, die geen houwers van de toekomst konden zijn. Ook heeft ze Wel eens vergeten, dat ons volk niet te over tuigen is door er op los te slaan,vmaar door ér midden in te gaan staan. Toch zegt spr. is er door de N. S. B. niets misdreven, wat de arrestaties op 10 Mei rechtvaardigde. Aangezien het om ons volk gaat, heeft de N. S. B. met de.Duitschers loyaal sa mengewerkt, zoodat er tusschen beiden een kameraadschap is ontstaan, die uit gegroeid is tot saamhooyigheid. Als Duitschland niet wint, aldus spr., is er voor Europa en Nederland geen toe komst meer. Dan komt ook hier het Bolsjewisme. Spr. eindigt met een beroep te doen "op ieder, om steun met hoofd, hart en hand te verleenen in het belang van ons volk. Rede Dr Schmidt. Daarna sprak Generalkommis sar Dr Schmidt. Wij zijn in dit land, aldus spr., gekomen omdat het moest, om een grooter gevaar af te wenden. In verband hiermede, her innerde spr. aan de gebeurtenissen, die aan den oorlog in 1939 voorafgingen Oostenrijk, Danzig, *Sudeten-vraagstuk, enz.). Engeland wilde deze vraagstuk ken anders oplossen. Maar Duitschland was van meening, dat de democratie had afgedaan. Het stelde daarvoor in de plaats: ras, bloed en bodem. Wij hebben, zoo vervolgt spr., hoog achting voor het ras der Nederlanders. Het is niet onze bedoeling van de Ne derlanders Duitsehers te maken. Tus schen ons ligt niets. Toen Hitier voor de eerste maal Ne derlandsche nationaal-socialisten ont ving, zei hij: Nederland heeft de groot ste zeehelden voortgebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1