Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD dit blad tng ZATERDAG 18 APRIL 1942 56e JAARGANG - No. 166 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 D i recte u r- H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 eent Advertentlën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting De tijdsomstandigheden en het kerkelijk leven» De jaardag van Hitier Vergeefsehe Sowjet-aanvallen De regeeringswijziging in Frankrijk fi Binnenland DAGKALENDER |e, ja, dat heeft ze waren ze veer heel nu wat |>laat. Een ver. Nu, leer. Een wijd rood pij een rol voor ze iet dikke t hij den kt met z'n i. Nee, de fn, dat er it nu de sjes bezig [it. Hij zal vat is dat at op z'n met gou- 1 handen, Iran buiten Ir zit een iaden zijn niet mooi |el weer op den sleu- het slot gaat kij- kast en aers niets, tóch maar de keu ter en die en opeens naar de )mpt zijn i, want hij volk voor- It hij naar emaal zijn iteens weer Zondags- heel den In. Itje opeens ipeens heel t naar de nou eitje er nu geen raad jezegd, als n nog wel i dan gaan reeltje op- stille Kar- lucht. En ucht ook lucht is de ie waar de ten en gra- dllen doen, nou?" alleen, en laten. nz. Br. fr. sdijk. Aan ZWARTE ST, 54 b. w. JE voor de BUITEN- tr. 19, Goes. Oostsingel N FLINKE üointre N.V. Dit rt^mmo-v bestaat u|t 2 bladen. In „Het Ouderlingenblad" schrijft prof. dr F, W. Grosheide een actueel artikel, dat niet alleen beteekenis heeft voor de Gereformeerde, maar ook voor andere kerken en dat niet uitsluitend voor ou derlingen van belang moet worden geacht. Wanneer men aldus de schrijver niet zonder reden verwacht, dat ook ons ker kelijk leven den invloed van de tijdsom standigheden zou kunnen ondergaan, is de taak, die we hebben te volbrengen, dat we dat leven toetsen en dan natuur lijk toetsen aan Schrift en belijdenis. We gelo'oven, dat de inrichting van ons ker kelijk leven voldoet aan <3e eischen, vast gesteld door Gods Woord. Maar het werkt langzaam, het is omslachtig, het is kost- baap Het samenroepen van een Synode kost veel voorbereiding, veel tijd. Er is om slachtigheid. De noodige deputaatschap- pen werken niet steeds met de toch noo dige voortvarendheid. De predikanten hebben in de eerste plaats voor hun eigen gemeenten te zorgen en zijn heven- dien niet zelden deputaat voor onder scheidene zaken. De ouderlingen hebben hun dagelijkschen arbeid en kunnen dien niet telkens voor allerlei kerkelijk werk in den steek laten. En door al de om slachtigheid wordt het kerkelijk leven ook kostbaar, veel deputaten, veel ver gaderen, veel reizen, veel schrijven.! We willen n.l. nog op een andere scha duwzijde van ons kerkelijk leven wijzen, die veel ernstiger is, dan de reeds be sprokene, een misstand, dien we zeker met alle kracht, die in ons is, hebben te bestrijden. Wij denken hier aan het- gemis aan onderling vertrou wen. Wanneer men zich afvraagt, hoe het komt, dat de Synodje van Utrecht 1905 in drie weken tijds, de belijdenis inzake Art. 36 herzag, de Kerkorde wijzigde, een nieuwe emiritaatsregeling opstelde, en een beslissing nam in de toenmalige leer- geschillen, dan moet het antwoord niet luiden, de Synode telde minder leden of iets van dien aard, maar: de ver houdingen war-en beter. Mer^ heeft vóór 1905 ook scherp tegenover el kander gestaan, tóch kwam men spoedig tot overeenstemming en die overeenstem ming is gebleken tot grooten zegen te zijn, omdat men elkander volledig ver trouwde en broederlijk samenwerkte. Op, dat punt is er veel en waarlijk niet ten goede veranderd. We zullen bok deze din gen niet nader uitwerken, doch we aar zelen niet te spreken van een kanker, die in de ingewanden van ons kerkelijk leven wroet en die met de hulp des Hee- ren moet worden uitgesneden. Hier is iets, waarahn we nu reeds kun nen en moeten beginnen. Veranderingen staan te wachten. Schriften belijdenis zullen moeten onderzocht. We zullen niet onmogelijk voor zeer moeilijke vragen komen te staan. Het kan zijn, dat het uiterlijk aanzicht onzer kerken zal wis selen, zal moeten worden gewijzigd, dat we dingen anders zullen moeten gaan doen, dan we ze tientallen van jaren heb ben gedaan. We zijn alleen opgewassen tegen een dergelijke taak, indièn we het doen in de vreeze des Heeren, in volledig onderling vertrouwen, van elkander niet* slechts hopendé maar geloovende, dat we het goede voor Jeruzalem zullen zoeken, de een den ander uitnemender achtende dan zichzelf. „Toekomst".* Dezer dagen wordt een nieuwe uit- geve, „Toekomst", van het departement van volksvoorlichting en kunsten huis aan huis verspreid, 't Poel van deze uit gave- omschrijft de heer N. Oosterbaan in zijn woord vooraf o.m. aldus: Thans is ons volk in den smeltkroes van oorlog en revolutie, de strijd om het naakte bestaan beheerscht het leven. Niet in dadenloos gedroom over het verleden verzonken te blijven, niet in een wezenloos staren op het vluchtige heden te verstarren, doch frisch en krachtig met en in dit heden naar de toekomst te groeien, het Nederland- sche volk hiertoe aan te sporen, dat is het doel van dit blad „Toekomst"! Deze uitgave bevat artikelen over arbeidsdienst, productieslag, volksge zondheid, béscherming van den huurder, enz. Op de laatste pagina is opgenomen een prijsvraag, waarVan de hbofdprijs f 500-is. In de opgave is een zetfout ge slopen: de. tweede beginletter moet n-iet zijn een S, doch een W. Voorts ijp de termijn van inzending, aanvankelijk bepaald op 1 April, ver lengd tot 30 April. 53e JAARDAG VAN HITLER. Maandag wordt de Führer van het Duitsche Rjjk 53 jaar. Gezien de oorlogs omstandigheden zal feestbetoon wel ach terwege blijven, maar wel is te verwach ten, dat vooral de Duitsche pers aan hem en zijn werk tal van artikelen zal wijden. -- Nu reeds meer dan negen jaar staat Duitschland onder Hitiers leiding, nadat hij eerst bij de Rijksdagverkiezing van 5 Maart 1933 de meerderheid had verkre gen. Vóór deze verkiezing had hij voort durend het Duitsche volk er op gewezen, dat de gevolgen van het verdrag van Versailles, waardoor volgens hem Duitschland in de to$n heerschende moeilijkheden en zorgen was gekomen, moesten worden weggenomen. Met hem was blijkbaar de groote meerderheid van het Duitsche volk van oordeel, dat eerst aan déze voorwaarde moest worden vol daan, wilde er sprake zijn van een op richting en een herleving van Duitsch land. De achterliggende negen jaren, zijn fel bewogen jaren geweest. De gebeurtenis sen volgden elkaar met dynamische kracht op. De laatste drie jaren van de negen zijn oorlogsjaren, waarin Duitsch land in hevigen strijd is gewikkeld, waar door, zooals vanzelf spreekt, het vredes werk in Duitschland, zooals Hitier zich dat had ingedacht, wat op den achter grond is gekomen. Hitier heeft meermalen o.a. op 9 November j.l. erkend, dat .de oorlog zwaar is, maar hijTieeft het zonder aar zelen uitgesproken: „wij zijn bereid en in staat den strijd voort te zetten, tot het gestelde doel is bereikt." Hij heeft herhaaldelijk zijn absoluut vertrouwen in de overwinning van Duitschland, ook op Sowjet-Rusland, uitgesproken. Hitier vertrouwt op het Duitsche volk en is er zeker van, dat dit hem ook in de toekomst zal volgen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In den centlralen sector van het Oostelijke front viel de vijand op een plaats met vrij sterke strijdkrachten aan. De aanval werd afgeslagen. Andere plaatselijke aanvallen van den vijand in denCentralen en Noordelij- k e n sector van het front bleven even eens tevergeefs. Bij luchtaanvallen op achterwaartsche verbindingen en vlieg velden van de Bolsjewisten leed de vij and aanzienlijke verliezen aan vliegtui gen en rollend materiaal. Op het schiereiland Kerts j werden haveninstallaties met goede uitwerking gebombardeerd. Boven het Kanaal en de Enge 1- sche Zuidkust schoten Duitsche jagers gisteren overdag in luchtgevech ten 11 Britsche vliegtuigen neer. Formaties gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht ravitailleerings- installaties inSouthampton aan, waar branden en explosies ontstonden. ItlaL wesrtnachtberlcht. Aan het front' inCyrenaica niets van belang te melden. Een vliegtuig is door Duitsche jagers neergeschoten. Een overval, die door den vijand was onder nomen op een van de eilandjes ten Zui den van K r e t a, is mislukt. Een van onze torpedobootjagers heeft een vijan delijke duikboot in Jiet midden van de Middellandsche Zee tot zinken gebracht. DE REGEERINGSWIJZIGING IN FRANKRIJK. (D. N. B.). De Fransche ministerraad is gisterochtend onder voorzitterschap an maarschalk Pétain bijeen gekomen, 'a afloop is het volgende communiqué uitgegeven: „De ministers en staatssecretarissen zijn op 17 April bijeen gekomen in hei paviljoen Sévigné onder voorzitterschap van den chef van den staat, maarschalk Pétain. De plaatsvervangende minister-presi dent, admiraal Darlan, heeft den chef van den Staat de portefeuille van staats secretaris, waarmede hij tot dusver be last was, overhandigd. De aangewezen opvolger van den chef van den staat, ad miraal Darlan, verklaarde zich op ver langen van den maarschalk bereid, om onder diens! rechtstreeksch gezag 't op perbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht op zich te nemen. Alle ministers en staatssecretarissen stelden den chef van den staat hun por tefeuilles ter beschikking. Maarschalk Pétain zeide admiraal Dar lan, den ministers en staatssecretarissen dank voor de toegewijde medewerking, die zij hem hebben verleend in de moei- ljjke omstandigheden, die het land thans doormaakt. Tot zoover het communiqué. De minis ter lijst van de te verwachten regeering- Laval is reeds door maarschalk Pétain goedgekeurd. Korte berichteri. (D. N. B.). Van Duitsche militaire zij de verluidt, dat de Bolsjewieken sinds het begin van den veldtocht in het Oos ten tot eind Maart 1942 als gevolg van de Duitsche actie in totaal 20.476 vlieg- tuigen hebben verloren. 1 In Engeland wordt volgens „Da- gens Nyheter" een groote rubberinzame ling gehouden. De huisvrouwen zijn uit- genoodigd alle warmwaterzakken, bad mutsen, rubbersponzen enz. af te staan^ Naar uit Washington wordt ge meld, zijn tot Dinsdag j.l. in totaal 8010 vijandelijke buitenlanders gearresteerd. De „Daily Telegraph" meldt, dat Churchill voornemens is een radiorede voor het Engelsche volk: te houden over de oorlogssituatie. Dit zal evenwel eerst geschieden na een geheime zitting van het Lagerhuis. (D. N. B.). De Britsche admiraliteit maakt be kend, dat de kanonneerboot Indus tien dagen geleden door een bomaanval ge zonken' is. Geen enkele opvarende heeft het leven verloren. Tien man zijn gewond (A. N. P.). Naar de Britsche be richtendienst meldt, heeft de Ameri- kaanschiei regeering medegedeeld, dat Japansche troepen zijn geland op het eiland Panay van de Philippijnen. De verdedigers bieden tegenstand. (Afip). Uit New Delhi wordt ge meld: De Japanners hebben twee divisies versterkingstroepen te Rangoon ont scheept. Van 17 Mei af zullen ook in België tabak, sigaren'en sigaretten gedistribu eerd worden. Vrouwen, kinderen en niet- rookers kunnen, evenals te onzent, een „versnaperingskaart" krijgen. (A. N. P.). Dezer dagen zijn 8000 Italiaansche arbeiders uit him vaderland vertrokken naar Duitschland. (D. N. B.). Berichten uit Ecuador maken melding van een nieuwe poging tot een staatsgreep, welke mislukt moet zijn. MEDEDEELINGEN OVÈR HET ARBEIDSDIENSTPLICHTBESLUIT. Nogmaals wordt met nadruk op het volgende gewezen: 1. Jongemannen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en na 1 Jan. 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, moeten hun ar beidsdienstplicht hebben vervuld (bo venstaande geldt niet voor hen geboren voor 1 Jan. 1920). l 2. Gelegenheid tot aanmelding voor deze dienstplichtvervulling bestaat tot uiterlijk 25 April a.s. in persoon of schriftelijk bij een der aanmeldingsbu- reaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's Gra- venhage, Groningen, 's Hertogenbosch en Utrecht. 3. De kampen beginnen op 1 Juni a.s. en eindigen op 14 November a.s. (voor a.s. studenten op '24 October). 4. Voor vrijwillige dienstneming kun nen ongehuwde personen in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar zich nog op geven, doch hét aantal plaatsen voor vrijwilligers is beperkt. Deze vrijwilli ge dienst geeft vrijstelling van de ver- 1 vulling van den arbeidsdienstplicht. Jongemannen, die als student wen schen te worden ingeschreven, of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, moeten hun arbeidsdi'enstplicht hebben vervuld in- dien zij voor 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar den leeftijd van 18 jaar. hebben bereikt, i Bovenstaande geldt niet voor hen, die geboren zijn vóór 1 Januari 1920 en voor hen, die zich voor 1 Januari 1942 als student lieten inschrijven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een universiteit of hoogeschool. Aanstaande studenten, die op 1 Juni a.s. jonger zijn dan 18 jaar, doch niet jonger dan 17 jaar, kunnen zich vrijwil lig verbinden. Deze vrijwillige verbinte nis geeft vrijstelling van den later op hen rustenden arbeidsdienstplicht. Aanmelding moet vóór 25 April a.s. geschieden bij /een der aanmeldingsbu- reaux te Amstérdam, Apeldoorn, 's Gra- venhage, Groningen, 's Hertogenbosch en Utrecht (mondeling of schriftelijk). De kampen beginnen op 1 Juni a.s. en duren voor de a.s. studenten tot en met 24 October. 8LA- OF BOTEROLIE OP BON 24. Op bon „24" der boter- en vetkaart, welke voor hët tijdvak van 9 t/m 16 Mei a.s. geldig verklaard zal worden, zal desgewenscht slaolie of boterolie ver krijgbaar zijn. Zjj, die slaolie of boter olie wenschen te betrekken, moeten ge noemden bon op Zaterdag 18 April tot en met Woensdag 22 April bij hun win kelier inleveren, waarvoor deze desge wenscht een ontvangstbewijs moet af staan. Per 6 bonnen der boter- en vetkaart zal men een heele flesch, inhoudende 720 gram, per 3 bonnen, een halve flesch; inhoudende 360 gr. kunnen verkrijgen. Per 2 bonnen zal men dus 240 gram slaolie of boterolie kunnen betrekken. De aflevering van de spijsolie mag eerst plaats hebben in het tijdvak van 9 t/m 16 Mei a.s. KOFFIESURROGAAT EN CACAO. Voor het tijdvak van 18 April t/m 13 Juni 1942, d.i. dus een tijdvak van. acht weken, zal slechts één bon ter verkrijging van koffiesurrogaat worden aangewezen. Reeds thans kan echter worden medegedeeld, dat voor het tijd vak van 13 Juni t/m 11 Juli weer een bon met een geldigheidsduur vanvier weken zal worden aangewezen. Voorts zal voorshands geen bon meer voor cacao worden aangewezen. JAM OF 250 GRAM SUIKER. Ten einde tegemoet te komen aan dikwijls geuite wenschen van het publiek, zal voortaan op den ter verkrijging van jam aangewezen bon naar keuze 500 gr. jam of 250 gr. suiker beschikbaar ge steld worden. Bon 280 algemeen geeft derhalve gedurende het tijdvak van 19 April tot en met 16 Mei a.s. hecht op het koopen van hetzij 500 gram jam, hetzij 250 gram suiker. DE RANTSOENEN VOOR ZIEKEN. Te véél aanvragen. Het aantal aanvragen om ziekenrant soenen neemt in den laatsten tijd onrust barend toe. Het is daarom niet overbo dig een beroep te doen op de medewer king van het publiek en op de artsen om alle aanvragen, waarvan met eenige ze kerheid kan worden verwacht dat zij niet zullen worden ingewilligd, achterwege te laten. Wanneer een arts meent, dat een pa tiënt in aanmerking komt voor extra toewijzing, schrijft hij een formulier M D 29 uit, waarop de diagnose wordt ver meld, het aantal en de soort rantsoenen die hij wenschelijk acht en de duur van de periode, waarover deze dienen te wor den verstrekt. Daarna levert hij dit for mulier in bij de controleerende instantie (vertrouwensarts). Is diens besluit geno men, dan zendt de vertrouwensarts zijn beslissing naar den distributiedienst, die voor de bonnen zorgt. Hieruit blijkt, dat er met het verzen den van de diverse papieren eenigen tijd ,'is gemoeid. Alleen in uitzonderingsge vallen kan het onderzoek worden be spoedigd. Deze betrekkelijk omslachtige metho de is noodzakelijk. Wil men niet een cha- otischen toestand scheppen, welke een onbillijke bevoordeeling van groepen van personen boven anderen met zich zou medebrengen, dan moet een vertrou wensarts ingeschakeld blijven. De vertraging ontstaat grootendeels, doordat er een onnoemelijk aantal aan vragen is, dat niet voor inwilliging in aanmerking komt. In tal van gevallen zijn verkeerde di agnoses gesteld. De directie van het cen traal distributiekantoor in Den Haag be klaagt zich zeer ernstig hierover en ook over de weinige medewerking van het publiek. Wanneer de goede regelingen worden doorkruist door a-sociale praktijken, kan het niet uitblijven, dat de goeden, in dit geval de werkelijk ernstig zieken, on der de kwaden lijden. Niét in orde. Bon P en bon T (voor tabak en versnaperingen) mogen zich in groote. populariteit verheugen. Het zijn bonnen waar hier en daar voorschot op gegeven wordt. Wie zijn bon inleverde werd hier en, daar gelokt met de aankondiging, dat er nu reeds snoep of sigaretten ge-* geven werden zonder bon. Wie even nadenkt zal begrijpen, dat degenen, die nu kunnen verkoopen, zulks doen uit achtergehouden voorraden en dat, wie nu niet kunnen "inleveren, in dertijd hun klanten meestal getrouw be diend hebben. Hier en daar verschenen er plotseling doozen bonbons en reepen chocolade, die tegen inruiling van bon P werden ver kocht. Maar men heeft ingegrepen en de bonbons en de chocolade zqn verdwe nen. Inmiddels zal men gelezen hebben, ZATERDAG 18 APRIL 1942. Hij gedenkt Zijns verbonds tot in eeuwigheid. Ps. 105 8 a. Zon op onder 6.39 20.41 23 Aprü le kwartier. 30 April Volle maan. Maan op onder 8.25 23.35 ZONDAG 19 APRIL 1942. Gaat tot Zijn poorten in met lof, Met lofzang in Zijn heilig hof, Looft Hem aldaar met hart en stem, Prijst Zijnen naam; verheerlijkt Hem! Ps. 100 3. Zon op onder 3.37 20.43 Maan op onder 8.59 DE BELANGEN DER NEDERLAND- SCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Zooals bekend, werkt een groot aantal Nederlandsche arbeiders in Duitsch land en begrijpelijk is het, dat hun families hier te lande graag iets willen weten van de verzorging vah man of zoon. Van Duitsche zijde is dezer dagen dienaangaande het een en ander mede gedeeld. Het Duitsche arbeidsfront, zoo werd gezegd, zorgt in samenwerking met het N.V.V. zooveel mogelijk voor de Ne derlandsche arbeiders die het gezinsle ven moeten missen. Deze zorg begint reeds op de reis naar Duitschland. On derweg krijgen zij te eten en te drinken. Zijn ze in Duitschland aangekomen, dan worden ze meestal in kampen onder gebracht. Zij blijven dan als Nederlan ders onder elkaar en het is gemakkelij ker voor hen te zorgen, dan wanneer elk afzonderlijk gehuisvest is. Voor on geveer 1.20 mark ontvangen de arbeiders kost en inwoning. Aangezien de loonen goed zqn, is het steeds mogelijk, dat een behoorlijk bedrag (minimum 25 mark per week voor een ongeschoold arbeider) naar huis wordt overgemaakt. Hierop wordt zooveel mogelijk toegezien. Ook voor ontspanning wordt gezorgd. Zoo zijn er in de kampen Nederlandsche kranten en tijdschriften, terwijl reeds 450 bibliotheken, ieder van minstens 100 boeken, naar de kampen zijn verzonden. Ook tooneel- en muziekavonden zullen worden georganiseerd. Wij spreken de hoop uit, dat ook aan de godsdienstige behoeften dezer arbei ders aandacht zal worden geschonken. dat de Prjjsbeheersching met strenge straffen dreigt tegen hen, die de bonnen P en T als lokaas willen gebruiken, om toekomstige klanten te vangen met goe deren, die zij vroeger hebben achterge houden in plaats van ze aan de klanten 'te leveren. Verwacht mag worden, dat een billijker grondslag voor dp toewijzin gen zal worden verkregen. Wie regelmatig verkocht heeft, mag niet de dupe van zijn'eerlijkheid worden. De Rijkscommissaris te Lunteren. Donderdagmiddag heeft de Rijkscom missaris, rijksminister Dr Seyss-Inquart met klein gevolg per auto een bezoek aan 't hagespraakterrein bij den Gouds- berg te Lunteren, dat voor deze gelegen heid feestelijk met vlaggen was versierd, gebracht. In het gezelschap van den Rijkscommissaris bevond zich ook Ir A. A. Mussert, leider der N.S.B. Vergunning voor vestiging te Utrecht noodig. De burgemeester van Utrecht heeft een verordening inzake de vestiging bin nen de gemeente Utrecht vastgesteld. Volgens art. 1 daarvan is het een ieder verboden, zonder vergunning zijn woon plaats binnen de gemeente Utrecht te vestigen of daar hoofdverblijf te hou den voorzoover hij op het oogenblik van het in werking treden van deze verorde ning aldaar geen woonplaats of hoofd verblijf heeft. Voorts is het verboden zonder vergunning aan personen die zich in strijd met het in artikel 1 bepaalde in de gemeente vestigen of hebben ge vestigd een woning geheel of ten deele ter bewoning af te staan. N.V.V. wordt Nederlandsch Arbeids front. In een Donderdagmiddag te Kerkrade ten raadhuize gehouden vergadering, heeft de heer Tielemans, provinciaal vertegenwoordiger van den commissaris van het N.V.V., sprekende over de toe komst van Nederland, medegedeeld, dat de naam N.V.V. spoedig zal worden ver anderd in dien van Nederlandsch Ar beidsfront.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5