Abonneert U op dit blad Twee, voor wie energie-voeding onontbeerlijk is... Adverted Voor de Jeugd. Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, tijdelijk Korte Delft 20, MIDDELBURG. joos pold; UITBREIDEN ...x... ...x... ...x... ...x... ...x... ...x... ...x.:. ...x... ...x.;. ...x... Dirk en Kreeltje uit de Karsteeg. scheurd en blauwmaanzaad ver bouwen, moeten dit op het ge scheurde grasland verbouwen, wil len zij voor de scheurpremie van 250.per ha. in aanmerking komen. Telen ze het blauwmaan zaad op ander land, dan bedraagt /de scheurpremie slechts 150. Hier geldt dus hetzelfde als voor koolzaad. De aardappelen, welke men meer verbouwt dan in 1941 echter, behoeven niet op het ge scheurde grasland te worden ver bouwd om voor de scheurpremie van 250.in aanmerking te komen. Er wordt hier nog eens aan herinnerd, dat blauwmaanzaad- telers een extra toewijzing van spijsolie zullen ontvangen voor eigen gezinsgebruik. Deze toewij zing is afhankelijk van de inge leverde hoeveelheid zaad en be draagt voor de eerste 100 KG zaad, welke wordt ingeleverd, 1 KG. Voor volgende hoeveelheden, vol gens een bepaalde schaal, telkens iets minder, terwijl het maximum 50 KG per gezin bedraagt. Terugkoop van de PICA door zelfverzorgers. Indien de oogst van een zelf- verzorger geheel verloren gaat, -b.v. door brand, ook al geschiedt dit geheel buiten zijn schuld, wordt hij niet in de gelegenheid gesteld de producten, waarop hij volgens de zelfverzorgingsregeling recht heeft, van de PICA terug te koo- pen. In een dergelijk geval moet de betrokkene zich tot den Plaat- selijken Distributiedienst wenden, teneinde in het bezit te worden gesteld van de noodige bonnen. VLAS OOGST 1942. De telers van vlas oogst 1942 moeten als gewoonlijk een afzon derlijke opgave doen aan de L.C.O. v. Zeeland van de oppervlakte vlas, welke zij voornemens zijn te ver bouwen. Onder telers worden niet ver staan degenen, die zaaiklaar vos land verpachten of verhuren. De pachter of huurder van zulk land moet de opgave doen. Bedoelde opgaaf moet vóór 1 Mei geschieden; formulieren er voor zijn beschikbaar bij de plaat selijke bureauhouders en worden dus den telers niet toegezonden^ PROVINCIALE VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND. De Directeur van den Distribu tiedienst te Middelburg maakt be kend, dat de na-uitreiking der bonkaarten 5de periode op Zater dag 18 April a.s. zal geschieden. Zij, die dus nog niet in het be zit zijn van hun nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen voor de periode van 19 April tot 13 Mei a.s. zullen alsdan geholpen worden onverschillig met welke letter hun geslachtsnaam aanvangt. Kantoor geopend van 9 tot 12 uur! Middelburg, 17 April 1942. De Directeur voornoemd,. Mr P. C. ADRIAANSE, Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan- of onder hun berusting hebben, be- hoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer JAN KODDE, ge woond hebbende te Domburg, Bad, straat A 79, en overleden te Mid delburg, in het Gasthuis, den 11 Maart 1942, wordt verzocht daar van opgaaf, betaling of afgifte te doen ten kantore van Notaris/J. L. HERTOGS, Houtkaai 5 te Middel burg, vóór 1 Mei 1942. In de buitengewone algemeene ver gadering van v aandeelhouders der N.V. de eerste Goesche Stoom- wasch- en machinale Strijkinrich- ting annex chemische wasscherij en ververij „De Zon" te Goes, ge houden d.d. 13 December 1941 te Goes, is besloten tot ontbinding. Het plan van uitkeering is neer gelegd ten Kantore van het Han delsregister te Middelburg en ten Kantore der vennootschap. De vereffenaar: Distributie van tabaksproducten. De Directeur van den Distribu tiedienst te Middelburg maakt be kend, dat detaillisten in tabak en sigaretten de bij hen ingeleverde bonnen T van de textielkaart op de volgende dagen bij den Distri butiedienst moeten inleveren: Op Maandag 20 April a.s. door de detaillisten wier geslachtsnaam begint met A t/m I. Op Dinsdag 21 April a.s. door de taillisten wier geslachtsnaam begint met J t/m R. Op Woensdag 22 April a.s. door detailisten wier geslachtsnaam begint met S t/m Z. De bonnen dienen te worden in geleverd op afzonderlijke opplak- vellen MD 18 en wel ten hoogste 100 bonnen per vel. Deze opplak- vellen moeten worden genummerd vanaf 1, Inlevering in veelvouden van 10 stuks is niet noodzakelijk! Wil de detaillist in aanmerking komen om als detaillist in tabaks artikelen te worden ingeschreven, dan moeten ten minste 20 bonnen T van de textielkaart DA worden ingeleverd. Tegelijk met de opplakvellen moet worden ingediend een ont vangstbewijs MD 201 voor elk ar tikel* afzonderlijk, d.w.z. tabak of sigaretten. Op dit ontvangstbewijs behoeft geen codenummer te wor-^ den ingevuld, wel dient het aantaf in te leveren opplakvellen b.v. 1 t/m 10 daarop te. worden aan gegeven. Overlegging van de tabaksver- gunping is noodzakelijk, welke al leen dan geldig is, wanneer het bewijs geleverd wordt, dat de be lasting voor het jaar 1942 is vol daan. Zulks kan blijken hetzij uit een aanteekenipg van den Ontvan ger Invoerrechten en Accijnzen, gesteld op de achterzijde van de vergunning, dan wel uit een giro strookje, waaruit de overmaking aan genoemden ontvanger blijkt. Opplakvellen en ontvangstbewij zen zijn bij den Distributiedienst verkrijgbaar. Grossiers in tabak en sigaretten kunnen in het tijdvak van 20 April t/m 28 April a.s. de ontvan gen toewijzingen dagelijks inwis selen tegen verzameltoewijzingen. De inlevering geschiedt af zonderlijk voor toewijzingen tabak en toew ijzingen sigaretten, dus in aparte enveloppen MD 258a en met aparte ontvangstbewijzen MD 257. Op»deze ontvangstbewijzen geen codenummer invullen! Eventueeele nadere inlichtingen zijn op Zaterdagmorgen 18 April a.s. op het distributiekantoor te bekomen Middelburg, 17 April 1942. De Directeur voornoemd, Mr P. C. ADRIAANSE. Distributie van De Directeur v tiedienst te Middi kend, dat detailis ringen de by hen nen P, AA en Hl kaart op de volges distributiedienst p Zy, wier codenurr 1000, op Maand Zy, wier codenurr 2000, op Dinsd Zy, wier codenurr 3000, op Woens. Bakkers, die no ten-codenummer op hun bakkersm op Woensdag 22 Bakkers, die een detaillist hebben, nummer inleverer. De bonnen mo( plakt op opplakv behöoren soort b; den opgeplakt. Inlevering moet een ontvangstbewi Grossiers in verf nen van 20 t/nr 1 ontvangen toewy'z kerwerk en choco enveloppen MD 251 bewijzen MD 257 toewijzingen voor inwisselen en wel Eventueele nad zijn op Zaterdagn a.s. op het distriï bekomen. Middelburg, 17 Ap De Direcl Mr P. C. UJ'. Ï'IWL* De Burgemeeste W.-Souburg maakt nog Vitamine-D-t< worden afgehaald kinderen van 3 ma. en a.s. moeders, laatste drie maanc valling, op vertoc neeskundige verkla De uitreiking g> kantoor van het p. butiekantoor op Dinsdag 21 April middags van 9.00- des namiddags ve ur, tegen overlegg. butiestamkaarten. O.- en W.-Souburg, De Burgemees Voor de zeer vel blijken van deelnen voor en na het ove> geliefde Moeder, B en Overgrootmoedc MARIA CORNELL Wed. van D. betuigen wij onz dank. L Middelburg, 16 Ap- Voor de vele blij neming, onderwonde lijden van onzen Vader, Behuwd- den heer betuigen wij onz dank. Uit aller Wed. J. P. Hl St.-Laurens, 16 Ai Coöp. Landbou\ „Eiland Walcheren Kalizout 40 a besteld Blauwmaan Nabouw Witte-, boorien en Wikken de week worden a Kalk voor directe beschikbaar evenals Blauwe. De Burgemeester Kapelle maakt be Uitbreidingsplan voor aeze ge meente,-goedgekeurd door gedepu teerde Staten van Zeeland bij be sluit van 25 October 1935, No. 30, vanaf heden herzien wordt en dat voor het dorp Schore een uitbrei dingsplan voorbereid wordt voor gronden binnen een straal va.n 300 m., ^waarvan het middelpunt vormt de nieuwe Ned. Herv. Kerk te Schore. Kapelle, 15 April 1942. De Burgemeester voornoemd, W. BIERENS Jr. Het spel verliep als volgt: 41. 30—25 42. 18—23? beter was 812 geweest. 43. 44. 42—37 8—12 45. 37—31 17—22 46. 31—26 12—17 47. 32—28 15—20 48. 28—23 4—9 49. 48—42 20—25 50. 42—37 24—30 51. 23—19 30—35 52. 37—32 25—30 53. 35—40 54. 39—34 55. 22—28 56. 27—32 57. 58. 23—18 32—28 59. 19—-13 9—14 60. 13—8 3842 61. 2420 zwart geeft op. De wereld zit midden in de kerk, dat is veel grooter ellende dan de ellende daar buiten, waar wij zoo stichtelijk en hoog moedig over kunnen kreunen. Ik wil geen Christelijke vlag alleen, maar ook een Christelijke lading. Ik wil geen Christelijke organisatie der kerk alleen, maar ik wil de gemeenschap der heiligen en het samen leven der heiligen bij lief en leed. (Dr M. J. A. de Vrijer.) Beste Nichtjes en Neefjes! Eigenlijk is het niet de week van de briefjes, maar voor dezen keer zal ik er nu enkele beantwoorden, die te laat waren voor de vorige correspondentie. Het gebeurt iederen keer, dat er briefjes te laat komen en dan is het natuurlijk een teleurstelling, als je ze bij de andere niet beantwoord vindt. En toch is het zoo heel eenvoudig. Als je vóór a.s. Zaterdag je briefje ver zendt, heb je de daarop volgende Zaterdag antwoord. Het is dus je eigen schuld als j" naam er niet bij staat. We beginnen weer met een nieuweling en dat is in Kapelle, „Oranjeboompje". Gezellig dat jij nu ook mee gaat doen. Doe je brief den volgenden keer maar met die van de andere twee. Was het een erge teleurstel ling, toen je er niet bg stond? „Sneeuw witje". Wat bofje jij zeg, zoo fijn uit logee- ren. Ben je de heele vacantie weg geweest Je postpapier vind ik snoezig en het briefje zag er keurig uit, maar dat mag ook wel op zulk mooi papier. Oudelande, „Leeuwerik". En hier ook al een nieuw lid. Ja hoor, er is nog plaats genoeg voor jou. Ik kan begrijpen, dat je een vriend van Nachtegaaltje bent en zou jullie samen wel eens willen hooren zingen, want dat doen jullie toch zeker wel veel? Nieuwdorp. „Tweelingen". Ja, die verjaardagen dat duurt nog een heele poos en ik hoop dat jullie er tot dan mee toe komen. De oplossingen waren allemaal goed en het vreemde woord ook. Het was zeker wel gezellig om de handwerken mee naar huis te nemen? „Vriendinnetjes". Nu ik hoop dat hg het toch niet heeft ontdekt maar ik wist ook niet dat er maar één was. Dat was een fijne Dinsdag vooral nu jullie allebei bent overgegaan. Ja hoor, de brief was heel gezellig en ik hoop dat de volgen de weer net zoo is. 's H. H. k i n d e r e n. „Sneeuwklokje". Je moet maar goed opletten, want het staat er altijd bij. Als je het begin gelezen hebt, weet je het al. Fijn dat je uit mocht. Heb je al viooltjes geplukt? Nee, ik heb ze nog niet gezien. Goes. „Zangvogeltje". Nu ik kan het goed begrijpen, want zelf ben ik ook heel blij dat het eindelijk Lente is geworden. Fijn he, als je hier en daar weer bloemen ziet. Hadden jullie ook overgang? „Anjer". En hoe is het afgeloopen? Kv.am er toch nog een ei? Dat woord heb je op school toch vast wel eens gehad bij de Vad. Ge schiedenis of vergeet je dan soms wel eens te luisteren? Het beteekent Wanhoopt niet. En hier zijn de prijsraadsels. 1. Voor de grooten. Het geheel bestaat uit 51 letters. 35. 1. 24. 8. is een jongensnaam. 18. 10. 29. 45. is een lichte kleur. 3. 19. 9. 32. is een echte hondennaam. Een 30. 41. 44. 50. is aan den voet. 27. 6. 13. 38. is onbeschadigd. Een 51. 16. 20. 32. is bekend uit de Vad. Geschiedenis. 42. 46. 48. is een ander woord voor haat. De 25. 32. 36. 5. is door Mohammed gepredikt en hij heeft zijn profetieën in de 47. 19. 4. 12. 11. opgeschreven. 28. 22. 2. 21. 15. 34. zijn dappere men- schen. Een 39. 37. 7. 33. 24. is een verscheu rend dier. Een 4. 49. 26. 51. heeft geen begin en geen einde. De 14. 31. 23. 47. is aan de hand. De 7, 12. 43. 40. 24. 46. is boven in de kerk. 17. 19.19. 31. 39. is een ander woord voor nooit. (Ingezonden door „Naerebout".) 2. Voor de kleinen. Het geheel bestaat uit 22 letters. We zijn iederen dag blij als we de 14. 2. 19. zien. Uit een 8. 17. 10. kun je drinken. Een 13. 3. 16. leeft meest onder den grond. Een 11. 18. 4. 15. 7. 5. 21. 7. is een kleine ton. 14. 17. 22. 20. is niet stout. Als prijsje krijgt ieder graag een 1. 9. 22. 8. 6. 7. Met een 1. 12. 9. 20. kun je varen. Allen hartelijk gegroet van TANTE DOLLIE. 26) o— Nee, het is toch nog zoo gek niet, die Zondagsschool. Ze leeren er geen kwaad, dat is zeker en als het zoo blijft als vandaag,^zijn ze er ook nog heel den middag zoet mee. Da schuift een eindje naar voren en kijkt door het open randje naar buiten. De jongens zitten met hun rug naar haar toe en merken niets. Op de stoep liggen drie briefjes met een versje er op en één heeft Dirk in zijn hand. Als ze die allemaal nog moeten leeren, denkt Da. Dan staat ze op, kijkt nog even naar de jongens en gaat dan naar de linnenkast. Heel zachtjes draait ze den sleutel om. Het slot knarst een beetje. Even kijken. Nu, die twee daar op de stoep merken er niets van. Daar gaan de deuren open, Da bukt zich en een oogenblikje later staat ze met een grooten, zwaren Bijbel in haar handen. De Bijbel, die, zoolang Da het zich her innert, maar één maal in het jaar uit de kast kwam: met de schoonmaak. Ieder jaar weer werd hij met een stof doek afgeveegd en op tafel of op een stoel gelegd en dan als de kast schoon was, ging hij weer naar z'n oude plaatsje terug en werd er een heel jaar lang door niemand naar gekeken. Vroeger, toen Da een klein meisje was en haar Moeder de kast schoonmaakte, mocht Da de platen bekijken. Later, toen Da zelf de kast schoon moest maken, had ze geen tijd meer om naar de platen te kijken, en er in lezennu dat heeft Da heelemaal nooit gedaan. Het eenige wat Da nog van den Bijbel weet is, dat de platen gekleurd waren met veel rood, maar wat ze voorstelden? Dat is Da al lang vergeten. Op tafel slaat Da den Bijbel in het mid den open en laat de bladen dan langs haar duimen naar elkaar toewaaieren. Dan snuift ze diep. Dat luchtje, ja, dat is nog precies als vroeger, daarin heeft ze zich niet vergist. En ze zijn zoo geel. Ja, dat waren ze vroeger ook al. Da weet het nu weer heel precies. Da bladert nog eens, maar nu wat langzamer. Wacht eens, daar heb je een plaat. Een paar bladzijden terug. Zo is al te ver. Nu, die plaat herinnert ze zich niet meer. Een man met een lange baard en een wijd rood kleed om. In zijn handen houdt hij een rol papier. Da bladert weer verder, maar voor ze weer bij een plaat is, slaat ze het dikke boek met een klap dicht. Voor het raam staat Dirk. Heeft hij haar gezien V Heeft hij den Bijbel gezien? Nee, vast niet. Gelukkig. Hij staat met z'n rug naar haar toe. En hij hoeft het niet te zien ook. Nee, de jongens hoeven het niet te weten, dat er hier een Bijbel in de kast ligt. Da zal hem weer opbergen, want nu de jongens niet meer met hun versjes bezig zijn, heeft Da geen rust meer. Als Dirk omkijkt of binnenkomt. Hij zal natuurlijk dadelijk vragen: „Da, wat is dat voor een boek?" En dan hoeft ze hem niet wat op z'n mouw te spelden, want het staat met gou den letters op den rug: BIJBEL. Nog even, met den Bijbel in haar handen, blijft Da voor de open kast staan. Eigenlijk heeft Da den Bijbel van buiten ook nog nooit goed bekeken. Er zit een dikke, zwarte band om en de bladen zijn goud op snee, maar dat is al niet mooi meer, zoo dof Daar slaat een deur. Komt Dirk binnen? Met een smak legt Da den Bijbel weer op de onderste plank. De deuren weer dicht, ze draait den sleu tel omzou ze hiem niet uit het slot nemen? Als Dirk eens in de kast gaat kij ken en den Bijbel vindt.- Ach nee, hij komt nooit in die kast en waarom dan nu welHij weet immers niets. En dan laat Da den sleutel tóch maar weer in het slot zitten als ze naar de keu ken gaat. Op de jongens let ze niet meer en die twee op de stoep, nee, die hebben opeens zooveel plezier niet meer. Met z'n oogen strak naar boven, naar de blauwe lucht, zegt Kreeltje prompt zijn versje op. Tenminste, dat is hij van plan, want hg kent het heelemaal. „U alleen, U loven wg". Daar komt een groote, witte wolk voor bij. Recht over de Karsteeg gaat hij naar de zee. OKreeltje vergeet heelemaal zijn versje op te zeggen. Die wolk, die is de schuldige. Door die wolk moet hij er opeens weer aan denken, dat Dirk fijn naar de Zondags school is geweest en hijzelf hier heel den middag op de stoep heeft gezeten. Daardoor komt het, dat Kreeltje opeens niet meer verder gaat. „Dirk". Kreeltje's stem klinkt opeens heel klagelijk. „Nu ben ik nog nooit naar de zee geweest; wanneer gaan we nou?" Dirk schrikt ervan. Begint Kreeltje er nu weer over. Nee, hij weet er ook geen raad op. „Kreel, de dokter heeft toch gezegd, als je groot bent, dat je beenen dan nog wel sterk kunnen worden. Nou joh, en dan gaan we samen hoor, iederen dag". „Ja maar, ik wil nü", zeurt Kreeltje op nieuw. "Dirk kijkt wanhopig door de stille Kar steeg. Hij kijkt ook naar de blauwe lucht. En daar verderop, ja, daar is de lucht ook blauw en' daar onder die blauwe lucht is de zee en bij de zee is het strandje waar de kinderen zoo fijn aan het scheppen en gra ven zijn en pootje baden. O, hij zou zelf ook wel mee willen doen, maar Kreeltje. „Nou Dirk, wanneer gaan we nou?" Nee, Dirk kan niet gaan, alleen, en Kreeltje hier op de stoep achterlaten. I ui-nUVVL, i M/AniUMrr'C.L-LllM F. J. CASTEL, Brigdamme, B 103a. KATTEN- EN HONDENVOET, bonvrij a 0,22 per pakje. D. i ALEWIJNSE ZONEN, Middel burg. MGLESTVERZEKERING ad 0,60 per mille Xvoor kust gebied ƒ1,per mille). KESTE- LOO EN ZOON, Serooskerke (W.) TE KOOP: SCHAAP EN LAM MEREN. L. MARINISSEN, B 98, Grijpskerke. kunnende lasschen, enz. Br. fr. B. BRAIJL, Wolfaartsdijk. Aan hetzelfde adres z.g.a.n. ZWARTE JACQUETJAS EN VEST, 54 b.w. Gevraagd: EEN MEISJE voor de morgenuren, Adres: L. BUITEN DIJK, Middelburgschestr. 19, Goes. Mevrouw VAN DONK, Oostsingel 84, Goes, vraagt EEN FLINKE DIENSTBODE. Druk Oosterbaan Le Cointre N.V. Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 4