Abonneert U op dit blad Twee, voor wie energie-voeding onontbeerlijk is... Advertefr Het huisje aan de haven. w h et beste adres voor MANUFACTUREN Is dat van L. E. RIVIERE, tijdelijk Korte Delft 20, MIDDELBURG. UITBREIDING 1 J Middelburgsche Brieven. FEUILLETON Mathilde Wrede, ZATERDAG 5 6e JAARGAN V scheurd en blauwmaanzaad ver bouwen, moeten dit op het ge scheurde grasland verbouwen, wil len zij voor de scheurpremie van 250.per ha. in aanmerking komen. Telen ze het blauwmaan zaad op ander land, dan bedraagt /de scheurpremie slechts 150. Hier geldt dus hetzelfde als voor koolzaad. De aardappelen, welke men meer verbouwt dan in 1941 echter, behoeven niet op het ge scheurde grasland te worden ver bouwd om voor de scheurpremie van 250.in aanmerking te komen. Er wordt hier nog eens aan herinnerd, dat blauwmaanzaad- telers een extra toewijzing van spijsolie zullen ontvangen voor eigen gezinsgebruik. Deze toewij zing is afhankelijk van de inge leverde hoeveelheid zaad en be draagt voor de eerste 100 KG zaad, welke wordt ingeleverd, 1 KG. Voor volgende hoeveelheden, vol gens een bepaalde schaal, telkens iets minder, terwijl het maximum 50 KG per gezin bedraagt. Terugkoop van de PICA door zelfverzorgers. Indien de oogst van een zelf- verzorger geheel verloren gaat, b.v. door brand, ook al geschiedt dit geheel buiten zijn schuld, wordt hij niet in de gelegenheid gesteld de producten, waarop hij volgens de zelfverzorgingsregeling recht heeft, van de PICA terug te koo- pen. In een dergelijk geval moet de betrokkene zich tot den Plaat selijken Distributiedienst wenden, teneinde in het bezit te worden gesteld van de noodige bonnen. VLAS OOGST 1942. De telers van vlas oogst 1942 moeten als gewoonlijk een afzon derlijke opgave doen aan de L.C.O. v. Zeeland van de oppervlakte vlas, welke zij voornemens zijn te ver bouwen. Onder telers worden niet ver staan degenen, die zaaiklaar v(as- land verpachten of verhuren. De pachter of huurder van zulk land moet de opgave doen. Bedoelde opgaaf moet vóór 1 Mei geschieden; formulieren er voor zijn beschikbaar bij de plaat selijke bureauhouders en worden dus den telers niet toegezonden. PROVINCIALE VOEDSEL- COMMISSARIS VOOR ZEELAND. De Directeur van den Distribu tiedienst te Middelburg maakt be kend, dat de na-uitreiking der bonkaarten 5de periode op Zater dag 18 April a.s. zal geschieden. Zjj, die dus nog niet in het be zit zijn van hun nieuwe bonkaar ten voor voedingsmiddelen voor de periode van 19 April tot 13 Mei a.s. zullen alsdan geholpen worden onverschillig met welke letter hun geslachtsnaam aanvangt. Kantoor geopend van 9 tot 12 uur! Middelburg, 17 April 1942. De Directeur voornoemd,/ Mr P. C. ADRIAANSE. Distributie van tabaksproducten. De Directeur van den Distribu tiedienst te Middelburg maakt be kend, dat detaillisten in tabak en sigaretten de bij hen ingeleverde bonnen T van de textielkaart op de volgende dagen bij den Distri- Distributie van v De Directeur van tiedienst te Middelb kend, dat detailistei ringen de by hen in nen P, AA en HH i kaart op de volgende distributiedienst mot zy, wier codenumm 1000, op Maandaf Zy, wier codenumm,' 2000, op Dinsdag Zy, wier codenumm 3000, op Woensda,. Bakkers, die nog ten-codenummer hf op hun bakkersnum op Woensdag 22 A] Bakkers, die een c< detaillist hebben, xr nummer inleveren. De bonnen moete plakt op opplakvell behöoren soort by den opgeplakt. Inlevering moet g een ontvangstbewys Grossiers in versn? nen van 20 tlm 28 ontvangen toewgzin. kervverk en chocolat enveloppen MD 258-? bewijzen MD 257 toewijzingen voor he inwisselen en wel d Eventueele nader zijn op Zaterdagmoi a.s. op het distribu bekomen. Middelburg, 17 Apri. De Directer Mr P. C. A Allen, die iets te vorderen hebben van-, verschuldigd zijn aan- of onder hun berusting hebben, be- hoorende tot de nalatenschap van wylen den heer JAN KODDE, ge woond hebbende te Domburg, Bad, straat A 79, en overleden te Mid delburg, in het Gasthuis, den 11 Maart 1942, wordt verzocht daar van opgaaf, betaling of afgifte te doen ten kantore van Notaris, J. L. HERTOGS, Houtkaai 5 te Middel burg, vóór 1 Mei 1942. In de buitengewone algemeene ver gadering van v aandeelhouders der N.V. de eerste Goesche Stoom- wasch- en machinale Strijkinrich- ting annex chemische wasscherij en ververij „De Zon" te Goes, ge houden d.d. 13 December 1941 te Goes, is besloten tot ontbinding. Het plan van uitkeering is neer gelegd ten Kantore van het Han delsregister te Middelburg en ten Kantore der vennoqtschap. De vereffenaar: /^irnxrciTHTvT De Burgemeester W.-Souburg maakt bt nog Vitamine-D-tab! worden afgehaald tei kinderen van 3 maan en a.s. moeders, laatste drie maandei valling, op vertoon neeskundige verklari De uitreiking gesi kantoor van het pla: butiekantoor op Mi Dinsdag 21 April 1S butiedienst moeten inleveren. Op Maandag 20 April a.s. door de middags van 9.00- des namiddags van ur, tegen ovërleggin butiestamkaarten. O.- en W.-Souburg, 1 De Burgemeeste SI detaillisten wier geslachtsnaam begint met A t/m I. Op Dinsdag 21 April a.s. door de taillisten wier geslachtsnaam begint met J t/m R. Op. Woensdag 22 April a.s. door detailisten wier geslachtsnaam begint met S t/m Z. De bonnen dienen te worden in geleverd op afzonderlijke opplak- vellen MD 18 en wel ten hoogste 100 bonnen per vel. Deze opplak- vellen moeten worden genummerd vanaf 1., Inlevering in veelvouden van 10 stuks is niet noodzakelijk! Wil de detaillist in aanmerking komen om als detaillist in tabaks artikelen te worden ingeschreven, dan moeten ten minste 20 bonnen T van de textielkaart DA worden ingeleverd. Tegelijk met de opplakvellen moet worden ingediend een ont vangstbewijs MD 201 voor elk ar tikel* afzonderlijk, d.w.z. tabak of lijden van onzen g sigaretten. Op dit ontvangstbewijs Vader, Behuwd- en behoeft geen codenummer te wor-, den heer den ingevuld, wel dient het aantal Tnn« pot Tw in te leveren opplakvellen b.v. 1 t/m 10 daarop te, worden aan- betuigen wij gegeven. Overlegging van de tabaksver- gunping is noodzakeiyk, welke al leen dan geldig is, wanneer het bewijs geleverd wordt, dat de be lasting voor het jaar 1942 is vol daan. Zulks kan blijken hetzij uit een aanteekenir^g van den Ontvan ger Invoerrechten en Accijnzen, gesteld op. de achterzyde van de vergunning, dan wel uit een giro strookje, waaruit de overmaking aan genoemden ontvanger blijkt. Opplakvellen en ontvangstbewij zen zijn bij den Distributiedienst verkrijgbaar. Grossiers in tabak en sigaretten kunnen in het tijdvak van 20 April t/m 28 April a.s. de ontvan gen toewijzingen dagelijks inwis selen tegen verzameltoewijzingen. De inlevering geschiedt af- Voor de zeer vele blijken van deelnemii voor en na het overli geliefde Moeder, Bel. en Overgrootmoeder, MARIA CORNELIA Wed. van D. D betuigen wij onzer dank. Uil I Middelburg, 16 April Voor de vele blijkt neming, ondervonden onzer dank. Uit aller na Wed. J. POl HUI St.-Laurens, 16 Apr Coöp. Landbouw* „Eiland Walcheren", Kalizout 40 aa besteld Blauwmaanze Nabouw Witte-, Al boohen en Wikken ki de week worden afg Kalk voor directe ai beschikbaar evenals E Blauwe. De Burgemeester Kapelle maakt bek' aparte ont /angstbewijzen MD 257. Op» deze ontvangstbewijzen geen codenummer invullen! 13 ia zijn op Zr terdagmorgen 18 April a.s. op het distributiekantoor te bekomen. Middelburg, 17 April 1942. De Directeur voornoemd, Mr P. C. ADRIAANSE. 300 m., fwaarvan het middelpunt vormt de nieuwe Ned. Herv. Kerk te Schore. Kapelle, 15 April 1942. De Burgemeester voornoemd, W. BIERENS Jr. materiaal zij wenschen te hanteeren en ook den tijd hoe lang ze er mee bezig willen zijn, maar niet hoe ze ermee willen wer ken. Zoo is er bijv. het knoopenrek. Het is een lap met knoopsgaten en knoopen. Zg mogen zelf bepalen wanneer ze zin hebben ermee te werken; ze mogen ermee ophou den wanneer het hun lust; maar ze mogen er alleen maar de knoopen mee open en dicht doen. Wat van het knoopenrek geldt, geldt van alle andere leermiddelen, die Mon- tessori heeft samengesteld. Men kan zich terecht afvragen, of Mon- tessori hier niet al te streng „wetenschap pelijk te werk gaat; of zij aan den eenen kant niet te weinig beperking oplegt en daardoor noodzakelijke gewenning te zeer vermijdt, en aan den anderen kant of zij door het strikte voorschrijven van een vas te behandelingswijze der materialen niet het spel te eenzijdig beschouwt hls vooroe fening. Hoe het zg, in elk geval heeft zij met haar ontdekking het inzicht in het kinderlijk groèiproces belangrijk verbeterd. Rotterdam. P. W. J. S. Hef Ring rijden. Amice, Mijn verzoek om inlichtingen over Zeeuw- sehe gebruiken en gewoonten is niet onbe antwoord gebleven. Zoo ontving ik over het ringrijden op Walcheren een zeer uitvoerige brief van den heer J. M. te S., waarvoor ik hem zeer hartelijk dank zeg. Hier volgt een deel van zijn schrijven: „Daar ik 16 maal aan ringrijden te paard heb meegedaan, kan ik u wel eenige erva ringen meedeelen. Bovendien ben ik een trouw bezoeker van elke plaatselijke ring- rijderij, zoodat de sport mij door en door bekend is. Toen ik nog meedeed te Oostka- pelle, ging het z.g. op de prijzen. Wanneer men dan 's morgens de eerste keer had in gestoken, was men potlepelvrrj. Voor deze eer moest men dan een halve pint geven. Potlepelvrrj beteekent, als een rijder een geheele dag niet in zou steken, deze des avonds de potlepel geschonken kreeg. Dit kwam evenwel nooit voor, want de slecht ste rijder kreeg nog altijd een kans in de groote ring, de z.g. hoepel, zoodat ik ook nooit heb gezien dat de potlepel werd weg gegeven. Die werd dan ook 's avonds onder al de deelnemers verreden; die het langst volhield, werd winnaar. En nu de prijzen. Wie twee maal de ring haalde, was op steek, wie hem drie keer haalde, had de prijs gewonnen. Op steek zrjn betedrent, als zoo iemand voor de baan kwam, dan gingen al de overige rijders op het andere einde der baan staan. Werd door hem mis gereden, dan ging ieder weer HOOFDSTUK L Met vrij gunstigen wind zeilt het beurt schip de „Eben-Haezer" recht op de lan ge haven van Zeestad aan. Nog één roode ton moet aan bakboord gepasseerd wor den en dan, met een draai, tusschen de beide hoofden door. Freek Olieheerd staat aan het roer, zijn onafscheidelijk kort pijpstompje in den mond. Al eenigen tijd heeft hij, één oog dicht, als zeelui plegen te doen, staan turen naar een helder wit geschilderd stoombootje, dat uit hét Krabbegat komt gevaren. Het ding heeft twee masten; een gele schoorsteenpijp in het midden. Het is een slank vaartuig, dat snel het water van den zeearm doorklieft. De schipper heeft de boot in deze contreien nog nooit gezien. Zij schijnt ook naar Zeestad te gaan. '„Wat is dat voor een gooser?" roept, een stem van de voorplecht. Dan komt Kees door het gangboord aangeslenterd, de handen in de zakken. Hij staat nu bij zijn vader en beiden kijken. „'tls een fijn ding", zegt Olieheerd be wonderend. naar zijn paard, om elk weer op zijn beurt te rijden, tot er Weer een voor de baan kwam die op steek was. Iemand, die op steek was, hoefde maar één keer mis te ste ken om de prijs te hebben. Had iemand een prgs, dan werd hg op het eind der baan op gewacht door zijn collega's, van zijn paard gehaald, en naar het midden der baan ge dragen. Daar werd hij onder den ring drie- keer gejonast en werd hij naar het dichts- bijzgnde café gesjouwd, om daar onder lui de hoera's, drie keer dicht bg den zolder te komen, daarna neergezet om de gebrui kelijke felicitaties in ontvangst te nemen. Dit kostte de prijswinnaar een pint, die on der de rijders van mond tot mond ging. Na tuurlijk werd daarbij ook gedacht aan de ringoppassers, familie en goede bekenden en de baas van wien men het paard had ge kregen. Dan ging het om de tweede prijs en zoo vervolgens, met dien verstande, dat al len die hadden ingestoken op de nu reeds gewonnen prijzen weer alles kwijt waren en weer van voren af aan konden beginnen. Elke ring behaald op de vorige prijzen was vervallen, echter, die reeds een prijs ge wonnen had kreeg twee verhoogsteken. B.v. die nog geen prijs had moest drie keer insteken, die wel een prijs had moest vijf keer insteken, zoodat de nog niet prgswin- naars toch de kans hadden die prijs eerder te bemachtigen. Opgemerkt zij, dat de beste rijders eerder vijf ringen haalden dan de minder goede drie. Ik heb tenminste voor een derde prgs, nadat ik er al twee gewon nen had, zeven keer moeten insteken, te gen een ander drie, en nog was ik de ge lukkige. Voor elke prijs die men gewonnen had werd een lint omgedaan. Een winnaar van twee prgzen kreeg twee linten overkruis, en wie drie prgzen haalde kreeg nog een lint rond het middel. Nu zult u wel denken, geachte heer Sten tor, daar werd nogal gedronken, maar dat viel wel mee. U moet denben een pint bran dewijn onder 1516 rijders en de noodige kennissen, dat is niet zoo veel. Ik heb bij ons in de baan nooit iemand dronken ge zien. Dat zou ik ten zeerste laken, daar zoo'n dag er een is van sport en plezier. De grootste factor bij het ringrgden is het paard. U moet niet denken als u 's mor gens een versierd paard naar de baan ziet gaan, die staat, er klaar voor, want ook daarin is groot verschil. Er zijn er bij die het werkelijk graag doen, daartegenover zgn er paarden die loopen, omdat ze moe ten en met het ringrijden heelemaal niet hoog staan. De regels voor een ringrgder zgn voor namelijk: le. op tijd in de baan; 2e. nie mand tot last zijn; 3e, goed opletten dat het paard galoppeert; 4e. bij niet galoppee- ren moet men de lans achterover werpen. Kees haalt de schouders op. „Er zijn wel mooiere, maar 'tis mooier dan onze schuit". „Vanzelf", antwoordt Olieheerd laco niek. Dan pakt hij den kijker en haalt de boot naar zich toe. „Pollux, heet het ding. Nooit gezien. Een nieuwe schuit, Kees. Maareha, ik weet het al. Het nieuwe recherche vaartuig. Daar loopt Stevens. En nu zie ik Arj aan Koster ook". „O, ja, dat gaat van den grooten hoop. Kunnen ze wel een mooie boot bouwen. Van onze belastingcenten. Wij moeten er hard voor sabbelen", meent Kees onte vreden. Intusschen kijkt hij toch met meer be langstelling naar de „Pollux", die snel nadert. De politiedienst voor de visscherij op de stroomen heeft twee tjalken tot zijn beschikking gehad. De een is gestatio neerd geweest in Zeestad, de ander in Veerland. Ze hebben er van vernomen,, de schippers, dat beide booten verkocht zouden wordeh en er een stoomboot ko men zou, met Zeestad als domicilie. En daar héb je dan nu dat ding. Tjon ge, tjonge, dat is de moeite waard! 't Lijkt wel een plezierboot! Voor de aardigheid laat schipper Ste vens de stoomfluit gillen. Dan steekt Men mag dan terug om opnieuw te probee- ren. Dit mag men twee keer doen. Wil het paard dan nóg niet, dan moet men de derde keer doorgaan. Heeft men de lans niet ach terover geworpen, dus toch naar de ring gestoken, dan mag men niet terug. U be grijpt dus wat het waard is een goed paard te hebben. Nu heeft een goede rijder als re gel ook een goed paard, evenals een goede schaatsenrijder ook geen slechte schaatsen onder doet. Een paard dat in de baan drgft zonder datsmen het behoeft aan te sporen, is het beste. Ik kan mg nog herinneren, dat ik een paard had, dat, toen ik hem 's mor gens ging brijstaarten (versieren) geen rust méér had voor hg een „ommekeer" door de baan was geweest, maar op dat paard had ik ook 's avonds de drie prgzen gehaald, waarvan ik in dit schrgven melding maak te". Hier breek ik af en D. V. tot volgende week. STENTOR. Gelukkig en onbezorgd was de jeugd van Mathilde Wrede, ook al moest zij reeds zeer vroeg haar moeder missen. Maar dit gemis werd vergoed door de liefde en toewijding, aarmede zij door de rest van het groote in als het ware op de handen gedragen werd. Haar vader, die gouverneur van de provincie Abö in Finland was, bezat de mid delen om zijn jongste dochter alles te ge ven waar haar hartje begeerde; zg was de lieveling van haar broers en zusters. Zij ging op in haar liefde voor planten, dieren en menschen. Zij bezat een complete boer derij, die zij zelf bestuurde en beheerde; zelf inspecteerde zij de akkers, droeg zorg voor het personeel, en hielp bij het binnen halen van de oogsten. De gevangenen wierpen reeds vroeg een donkere schaduw over haar jonge leven. Finland maakte in die dagen nog deel uit van het oude Tsarenrijk, dat zijn strafge- vangenen niet alleen naar Siberië zond, doch ook naar andere gedeelten van het rijk. Zoodoende bevonden zij zich ook in de naburige gevangenis, en verlieten deze soms om arbeid te verrichten aan de we gen en op de velden; in het park, dat bg het kasteel van den gouverneur hoorde, en als het zoo uitkwam, ook in diens woning. Deze geboeiden waren iets verschrikke- lgks voor de kleine Mathilde. Toch zou het nog verscheidene jaren du ren, eer haar contact met de gevangenen vaster vormen aannam. Als aankomend meisje ging zij een evangelieprediker hooren, die haar zoo boeide, dat zij het op het bal, waar zij dien avond met haar familie heen moest, niet meer kon uithouden en weldra weer huiswaarts keerde. Eenigen tijd later Olieheerd de hand op en Kees doet het ook, alleen veel sloomer. Die is in al zijn bewegingen sloom. Op de „Pollux" wordt gegroet. De lui uit Zeestad kennen elkaar. Het recherchevaartuig draait wat bij. En met den scheepsroeper aan den mond komt Stevens uit de stuurhut en roept: „Wat zeg je van mijn beestje?" „Piekfijn in orde, man. Een lust om te zien. Teeken ik voor", schreeuwt Olie heerd terug. Ze verstaan hem blijkbaar niet, want Stevens maakt een beweging in dien geest. „Trekken?" „Oké". De „Pollux" mindert vaart, slaat ach teruit, draait nog méér bij. Beide schepen zijn nu vlakbij elkaar. Met krachtige hand werpt Olieheerd een lijn uit, die behendig Wordt opgevangen door een matroos op de „Polluv", een jonge kerel, gekleed als de anderen: blauwe broek, blauwe trui, waarop met roode letters de naam van het nie.uwe recherchevaar tuig. Het touw vastmaken is het werk van een moment. De „Pollux" trekt de „Eben-Haezer" de haven binnen en ver der gaat het, naar de kade. Dat is een dikke twintig minuten varen, want de haven van Zeestad is lang. (Wordt vervolgd.) Uitbreidingsplan voor deze ge-1 zonderlijk voor toewijzingen tabak meente, -goedgekeurd door gedepu- en toev. ijzingen sigaretten, dus in teerde Staten van Zeeland bij be-1 aparte enveloppen MD 258a en met sluit van 25 October 1935, No. 30, vanaf heden herzien wordt en dat voor het dorp Schore een uitbrei- dingsplan voorbereid wordt voor Event leeele nadere inlichtingen gronden binnen een straal va.n I 28. AUfÈMEÊM A m H* m w? j DWUWC itlAAKUAKI'tLtrj. F. J. CASTEL, Brigdamme, B 103a. KATTEN- HONDENVOET, i bonvrij a 0,22 per pakje. D. ALEWIJNSE ZONEN, Middel burg. MOLESTVERZEKERING ad 0,60 per mille Xvoor kust gebied ƒ1,per mille). KESTE- LOO EN ZOON, Serooskerke (W.) TE KOOP: SCHAAP EN LAM MEREN. L. MARINISSEN, B 98, Grijpskerke. kunnende - lasschen, enz. Br. fr. B. BRAIJL, Wolfaartsdijk. Aan hetzelfde adres z.g.a.n. ZWARTE JACQUETJAS EN VEST, 54 b. w. Gevraagd: EEN MEISJE voor de morgenuren. Adres: L. BUITEN DIJK, Middelburgschestr. 19, Goes. Mevrouw VAN DONK, Oostsingel 84, Goes, vraagt EEN FLINKE DIENSTBODE. Druk Oosterbaan Le Cointre N.V. Goes. Bureaux Lange Vori Postrekening 44455 Bijkantoor Firma Boekhanc Lange Giststraat 34 Telefoon Directeur-Hoo A. DE LAN C had een der gevangen verrichten op haar k; een gesprek met hem loop daarvan ook verb prediking van dien ev; tot God gebracht was, zend op, dat zij derge ook eens in de gevai vertellen, „want zoo ook wel gebruiken" ling beloofde Mathilde komen zoeken en hoev ernstig bezwaar maak het argument van Mat maal beloofd had en moest houden. Zoo haar eerste bezoek bracht, dat door mee toen zij bemerkte, da eenzamen stakkerds g< Op zekeren dag evei zoek aangekondigd, ju waarop zg een der ge\ hem te zullen komen reeds lang verlangend uitgezien, besloot zij dag naar de ge van ge nacht voor den bewu echter een merkwaard opeens een geketende kamer, die haar met blik aankeek. En zg zeide, dat de gevangc genade en verlossing Mathilde sliep dien Vroeg in den morgen naar het strand, waar op en neer liep. Het sloot het bezoek te lal en toch naar de geva daar vervolgens bleek den man, dien zg belo zoeken, een beslissent de in zgn leven, stom dat God hier een taal gelegd en besloot zij niswerk te wijden. Maar toch scheen gist had. Want nadat matig de gevangene haar vader ontslag a hij zich terug met ziji gen landgoed. Mathi vangenen niet meer Op zekeren dag mo hoofdstad en terwijl kwam zij een groepjt Toen zij hen peinzei zich opeens met nadr gevangenen in den st neer God onder hen v, haar had weggelegd. Voortvarend als zi een naar de inspectei wezen en vroeg dezen het bezoeken van al Finland. Deze toestt verleend. De plaatsruimte o uitvoeriger in te ga moetingen met haar In het kort kunnen ren, dat zg eenvoud! bestaan van „onverix in den meest verst mensch van hetze Een mensch met ee voor edeler gevoelen weet te vinden en aai haar lievelingsbeeld menschenhart ligt borgen, als men ma; Toen zij eens in Pt ternationaal congres wezen bezocht, sprak schen gevangenisdiei terlijken", waar naar te-beginnen was. Vo< hem de eenige oplo popelen. Zij durfde 't woord vragen op Maar al die deftig woordigden de geva zij alleen zat daar van de gevangenen staat het voor hen kon zij zich niet mee verbazing zag men spreekgestoelte bekli het doel van dit bla Deze uitgave bev; arbeidsdienst, prodc zondheid, bèschermin enz. Op de laatste pag een prijsvraag, waai f 500 -is. In de opgavt slopen: de tweede be zijn een S, doch een Voorts de tern aanvankelijk bepaalc lengd tot 30 April.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2