Christelijk Dagblad voor Zeeland Zaterdag 18 April 1942 Voor den Zondag DAGKALENDER ZATERDAG 18 APRIL 1942 56e JAARGANG - No. 166 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 eent Advertentlën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting 56e Jaar gang zijt niet bezorgd. de stem van jezus. Het eerste kind» ion 24. :ër. ieken. zaterdag 18 april 1942. zondag 19 april 1942. i Daarom zeg Ik u: zijt niet bezorgd voor uw leven, wat gjj eten en wat gij drinken zult, noch voor uw lichaam, waarmee gij u kleeden zult; is het leven niet meer dan het voed sel, en het lichaam dan de kleeding? want Uw hemelsche Vader weet, dat gij al deze dingen behoeft. Matth. 6: 25, 32b. Geldt dit vandaag nog? Is door de bui tengewone omstandigheden van nü dit woord van Jezus niet tijdelijk buiten wer king gesteld? Men zou het wel haast zeggen. In elk geval is het getal wel klein van hen, die zich heel geen zorgen maken over het voedsel en over de kleeding. Het verband wijst er op, dat Jezus het tobben want dat bedoelt Hij over voedsel en kleeding noemt een dienen van dei Mammon. En gij kimt niet God dienen, èn den Mammon zegt Hij. En wie dient er nü nog den Mammon? Het gaat vandaag immers slechts over de meest primitieve zorg voor het dagelijksch brood? Zoudt gij denken? Wij weten heel goed, dat menigeen ook onder ons heel graag zou zorgen voor volgend jaar al vast, laat staan voor volgende maand, en volgende week. Dat wordt ook niet veroordeeld. Maar gij weet ook, dat dit wel willen zorgen dik wijls de gestalte aanneemt van tobben, nu al vast over hetgeen de volgende winter op zal leveren. Maar gaat het woord van Jezus vandaag nog door? Ja, zeker, Christus Jezus is gisteren en heden dezelfde en in der eeuwigheid. Gij wilt toch niet zeggen, dat de hemel sche Vader van de omstandigheden afhan kelijk is? Gij zoudt toch niet denken en er naar leven -f- dat God door oorlog of vrede wordt machteloos gemaakt of in staat gesteld voor de Zijnen te zorgen? Normaal is het zoo, dat het vertrouwen moet wassen, wanneer de menschelijke ze kerheid duidelijk als onzekerheid aan den dag treedt. Want dan spréékt immers het zorgen van den hemelschen Vader te ster ker tot ons hart. Niet tobben, zegt Jezus want uw he melsche Vader weet, dat gij al deze din gen behoeft. Niet tobben dat sluit uiteraard de zorg en de bemoeiing om de beste verzor ging van uzelf en van uw kinderen niet uit. Het past u als kinderen C niet dat gij u aftobt over voedsel en deksjl, terwijl de hemelsche Vader weet, dat gij het be hoeft. En zijns is immers het goud en het zilver en het vee op duizend bergen? Niet tobben. D.i. niet leven, alsof gij met bezorgd te zijn één el tot uw lengte zoudt kunnen toedoen; dat is, leven zoo, dat de tobberij over voedsel en kleeding u de le- De stem van Jezus klonk zoo stil: „Kom tot Mij, gij die dorst! Ik ben uw leven, kom en leg Uw hoofd aan mijne borst!" Ik kwam tot Jezus als ik was, Bedroefd en moe en mat; Ik vond in Hem zóó blijde rust, Dat ik mijn smart vergat. De stem van Jezus klonk zoo teer; „Zie Mij hoe ik u geef Het levend water; dorstige Buig neer en drink en leef!" Ik kwam tot Jezus en ik dronk Zoo dorstig al maar meer: Mijn dorst gelescht, mijn ziel vernieuwd Legde ik mij bij Hem neer. De stem van Jezus klonk zoo zacht: „Ik ben het eeuwig licht, Hef op naar Mij, gij dolende, Uw smartelijk gezicht." Ik zag naar Jezus en ik vond, In Hem mijn Zon, mijn Al, Het licht waarbij ik immer meer, Ontvangend, leven zaL Dr H. T. Oberman. vensvreugde en de blijdschap in God niet rooft. Uw hemelsche Vader weet, dat gij al deze dingen behoeft. En Hij dénkt er wel aan; Hij ver geet nooit één van Zijn kinderen. Hij vergeet nimmer, dat gij al deze din gen behoeft. Is dit een garantie, dat gij geen honger lijden zult? Een belofte, dat gij alles zult hebben, wat gij graag zoudt willen? Geen sprake van. Uw hemelsche Vader belooft u niet, al wat gij meent noodig te hebben, en al wat uw leven zou. kunnen veraangenamen. God zegt u alleen, dat gij op Hem geheel kunt vertrouwen en dat Hij het maken zal zoo, dat grj u verwon deren moet. Ook dan, wanneer gij zoo ver zoudt ko men, dat u ontbreken zou wat gij ziels- graag had, en gewoon waart te rekenen tot uw nooddruft, ook dan blijft gelden het woord: Uw hemelsche Vader weet, dat gij al deze dingen behoeft. En dat zal ook dan u genoeg zijn. En wat gij wezenlijk behoeft, zal Hij u geven. Want uw hemelsche Vader is de Vader van onzen Heere Jezus Christus. Die u alzoo lief heeft gehad. En Die u in de hand palmen heeft gegraveerd. En Die gezworen heeft met dure eeden, dat Hij nimmer op u toornen noeh u bestraffen zal. En Die u met Hem ook alle dingen schenken wil. Zijt niet bezorgd. (Kerkbode A'dam-Z.) [(Vervolg.) Waa» het in de eerste levensjaren van een kind op aankomt is de goede gewen ning. Rust en regelmaat, het handhaven van vaste gewoonten bewerken vóór de lagere-school-leeftijd een levensstijl, waar het kind later in vrijheid door zelfopvoeding op dient voort te bouwen. Want alle opvoe ding moet leiden tot zelfopvoeding. Dit kan reeds jong tot op zekere hoogte geschieden. Het is niet voor niets, dat Montessori als ondertitel voor haar hoofdwerk gekozen heeft: „De Zelfopvoeding van het jonge kind". Met typisch vrouwelijk radicalisme gaat zij hierin zoover, dat zij het kind ge heel in vrijheid tot vrijheid wil opvoeden. Zij moet dit aldus, dat zij het kind tot niets wenscht te dwingen. Het kind zal zélf den tijd bepalen, waarop het zekere functies uit wenscht te oefenen. Die tijd wordt bepaald door een natuur lijke spontane drang, ziel en lichaam van een kind vragen naar zekere oefening. We vinden dit ook terug in de dierenwereld. Bij een kat treedt een gevoelige periode op tot het spelenderwijs oefenen van die func ties, die noodig zijn bij het muizen vangen. Wordt zoo'n dier op onnatuurlijke wijze in zijn jeugd belemmerd aan deze innerlijke drang uiting te geven, dan leert het deze vaardigheid later nooit meer. Er schuilt dus een groote wijsheid in de oude volksuit spraak: „Wat Jantje niet heeft geleerd,' leert Jan nimmer". Eten der eerste en voor naamste zintuigen, die geoefend worden, is de tastzin. Iedere moeder weet, dat het kleine kind een tijd heeft, waarin bet alles in dej meest letterlijken zin des woords wil „behandelen". Het kind wil alles met de handen betasten, wil scheuren, bijv. aan het behang, en alle mogelijke daartoe geschik te voorwerpen grijpt het aan. Dit tijdstip is lastig, want het houdt de noodzaak in te zorgen voor steeds goed oefenmateriaal. Heeft het kind zulk materiaal niet, dan gaat het daarvoor oefenen met de voor werpen uit de huiskamer, die daarvoor niet 'zijn bestemd. Natuurlijk moet het hiervan worden, terug gehouden, maar als voldoen de materiaal ontbreekt, wordt de ontwik keling geremd. Wat van de tastzin geldt, geldt ook van de andere zintuigen. De goe de kleuterschool komt aan deze behoefte tegemoet. Zij dient te zijn een werkplaats voor het jonge kind. Het doel, dat het kind natuurlijk onbewust met dit spelend wer ken of werkend spelen heeft, is veel min der een resultaat te bereiken* als wel de vreugde genieten van de bezigheid. Het beeft dan, wat Duitschers noemen: Funkti- onslust, d.w.z. plezier, lust, bevrediging in het functioneeren van het bepaalde zintuig. Aan die vrijheid van Montessori is ech ter een beperking verbonden. Zij drukt dit treffend aldus uit: „Onder vrijheid versta ik: een microscoop niet_als presse-papier gebruiken". Daarom mogen de kinderen in de Montessori-scholen zelf bepalen welk ■etkaart, t/m 16 oden, zal olie ver- jf boter- ■eten ge- ipril tot ïun win- a desge- noet af- vetkaart ende 720 3 flesch, rkrjjgen. 10 gram itrekken. >lie mag .vak van IACAO. .pril t/m ;vak van. bon ter z worden 11 echter het tjjd- weer een van vier bon meer i. men aan t publiek, ging van e 500 gr. :baar ge ien geeft s van 19 recht op •am jam, akenrant- d onrust- t overbo- medewer- irtsen om ;enige ze- at zij niet arwege te t een pa- >or extra muiier M rordt ver- mtsoenen duur van ;n te wor- (j dit for- instantie luit' geno sarts zijn :ienst, die jt verzen- nigen tijd leringsge- rden be- :e metho- t een cha- velke een oepen van zich zou vertrou- otendeels, intal aan- •lliging in keerde di- n het een- Haag be- 'er en ook van het in worden iijken, kan ïen, in dit leken, on- het doel van dit blad „Toekomst"! Deze uitgave bevat artikelen over arbeidsdienst, productieslag, volksge zondheid, bèscherming van den huurder, enz. Op de laatste pagina is opgenomen een prijsvraag, waaraan de hbofdprijs f500-is. In de opgave is een zetfout ge slopen: de tweede beginletter moet niet sijn een S, doch een W. Voorts fe de termijn van inzending, aanvankelijk bepaald op 1 April, ver lengd tot 30 April. opvolger van den chef van den staat, ad miraal Darlan, verklaarde zich op ver langen van den maarschalk bereid, om onder diens! rechtstreeksch gezag 't op perbevel over de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht op zich te nemen. - Alle ministers en staatssecretarissen stelden den chef van den staat hun por tefeuilles ter beschikking. Maarschalk Pétain zeide admiraal Dar lan, den ministers en staatssecretarissen dank voor de toegewijde medewerking, die zij hem hebben verleend in de moei- a.s. jonger zijn dan 18 jaar, doch niet jonger dan 17 jaar, kunnen zich vrijwil lig verbinden. Deze vrijwillige verbinte nis geeft vrijstelling van den later op hen rustenden arbeidsdienstplicht. Aanmelding moet vóór 25 April a.s. geschieden bij /een der aanmeldingsbu- reaux te Amstèrdam, Apeldoorn, 's Gra- venhage, Groningen, 's Hertogenbosch en Utrecht (mondeling of schriftelijk). De kampen beginnen op 1 Juni a.s. en duren voor de a.s. studenten tot en met 24 October. or tabak in groote^ jn bonnen' p gegeven werd hier kondiging, xetten ge-' geven werden zonder bon. Wie even nadenkt zal begrijpen, dat degenen, die nu kunnen .verkoopen, zulks doen uit achtergehouden voorraden en dat, v/ie nu niet kunnen inleveren, in dertijd hun klanten meestal getrouw be diend hebben. Hier en daar verschenen er plotseling doozen bonbons en reepen chocolade, die tegen inruiling van bon P werden ver kocht. Maar men heeft ingegrepen en de bonbons en de chocolade zijn verdwe nen. Inmiddels zal men gelezen hebben, Hij gedenkt Zijns verbonds tot in eeuwigheid. Ps. 105 8 a. Zon op onder 6.39 20.41 23 April le kwartier. 30 April Volle maan. Maan op onder 8.25 23.35 Gaat tot Zijn poorten in met lof, Met lofzang in Zijn heilig hof, Looft Hem aldaar met hart en stem, Prijst Zijnen naam; verheerlijkt Hem! Ps. 100 3, Zon op onder 6.37 20.48 Maan op onder 8.59 DE BELANGEN DER NEDERLAND- SCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND Zooals bekend, werkt een groot aantal Nederlandsche arbeiders in Duitsch- land en begrijpelijk is het, dat hun families hier te lande graag iets willen weten van de verzorging vaft man of zoon. Van Duitsche zijde is dezer dagen dienaangaande het een en ander mede gedeeld. Het Duitsche arbeidsfront, zoo werd gezegd, zorgt in samenwerking met het N.V.V. zooveel mogelijk voor de Ne derlandsche arbeiders die het gezinsle ven moeten missen. Deze zorg begint reeds op de reis naar Duitschland. On derweg krijgen zij te eten en te drinken. Zijn ze in Duitschland aangekomen, dan worden ze meestal in kampen onder gebracht. Zij blijven dan als Nederlan ders onder elkaar en het is gemakkelij ker voor hen te zorgen, dan wanneer elk afzonderlijk gehuisvest ls. Voor on geveer 1.20 mark ontvangen de arbeiders kost en inwoning. Aangezien de loonen goed zijn, is het steeds mogeljjk, dat een behoorlijk bedrag (minimum 25 mark per week voor een ongeschoold arbeider) naar huis wordt overgemaakt. Hierop wordt zooveel mogelijk toegezien. Ook voor ontspanning wordt gezorgd. Zoo zijn er in de kampen Nederlandsche kranten en tijdschriften, terwijl reeds 450 bibliotheken, ieder van minstens 100 .boeken, naar de kaïnpen zijn verzonden. Ook tooneel- en muziekavonden zullen worden georganiseerd. Wij spreken de hoop uit, dat ook aan de godsdienstige behoeften dezer arbei ders aandacht zal worden geschonken. dat de Prijsbeheers ching met strenge straffen dreigt tegen ben, die de bonnen P en T als lokaas willen gebruiken, om toekomstige klanten te vangen met goe deren, die zij vroeger hebben achterge houden in plaats van ze aan de klanten 'te leveren. Verwacht mag worden, dat een billijker grondslag voor de toewijzin gen zal worden verkregen. Wie regelmatig verkocht heeft, mag niet de dupe van zjjn "eerlijkheid worden. De Rijkscommissaris te Lunteren. Donderdagmiddag heeft de Rijkscom missaris, rijksminister Dr Seyss-Inquart met klein gevolg per auto een bezoek aan 't hagespraakterrein bij den Gouds- berg te Lunteren, dat voor deze gelegen heid feestelijk met vlaggen was versierd, gebracht. In het gezelschap van den Rijkscommissaris bevond zich ook Ir A. A. Mussert, leider der N.S.B. Vergunning voor vestiging te Utrecht noodig. De burgemeester van Utrecht heeft een verordening inzake de vestiging bin nen de gemeente Utrecht vastgesteld. Volgens art. 1 daarvan is het een ieder verboden, zonder vergunning zijn woon plaats binnen de gemeente Utrecht te vestigen of daar hoofdverblijf te hou den voorzoover hij op het oogenblik van het in werking treden van deze verorde ning aldaar geen woonplaats of hoofd verblijf heeft. Voorts is het verboden zonder vergunning aan pers'onen die zich in strijd met het in artikel 1 bepaalde in de gemeente vestigen of hebben ge vestigd een woning geheel of ten deele ter bewoning af te staan. N.V.V. wordt Nederlandsch Arbeids front. In een Donderdagmiddag te Kerkrade ten raadhuize gehouden vergadering, heeft de heer Tielemans, provinciaal vertegenwoordiger van den commissaris van het N.V.V., sprekende over de toe komst van Nederland, medegedeeld, dat de naam N.V.V. spoedig zal worden ver anderd in dien van Nederlandsch Ar beidsfront.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1