Christelijk Dagblad voor Zeeland VRIJDAG 17 APRIL 1942 5 6eJAARGANG - No. 165 Duitsche terreinwinst In het Oosten - Sowjet-aanvallen afgeslagen De regeerlngswijziging In Frankrijk. Binnenland Uit de Provincie BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN» DAGKALENDER Land- en Tuinbouw Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J? J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 D i recteu r- H oofd redacteu r A. DE LANGE te "Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. BIJ contract belangrijke korting formaties van het leger en van de Waf- fen S.S. onder de moeilijkste terreinom standigheden op succesvolle wijze opruk ken. Dergelijke aanvalsacties op over stroomd terrein, zonder wegen, vol slijk en sneeuwwater met geheel doordrenkte en met leem besmeurde uniformen en 1 wapens, beteekent een minstens even groote prestatie als de winteroperaties bij de Poolkoude, metershooge sneeuw en ijzige Noordoosterstormen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten viel de vijand op en kele plaatsen aan. De aanvallen werden bloedig afgeslagen. In den centralen sector werd een van haar verbindingen afgesneden ge vechtsgroep der bolsjewisten vernietigd, nadat alle van te voren ondernomen uit- valspogingen van den vijand met zware, bloedige verliezen mislukt waren. In den Noordelijken sector wan nen formaties van het leger en de Waf- fen SS bij plaatselijke aanvallen onder zeer moeilijke terreinomstandigheden verder terrein. Bi) luchtaanvallen op Moermansk werden talrijke bomtreffers op de kade installaties en pakhuizen geplaatst. Een groot en twee middelgroote koopvaardij schepen vlogen in brand. Vergezellende jachtvliegtuigen schoten» zeven vijande lijke vliegtuigen nëer. In Noord-Afrika geen bijzon dere krijgsoperaties. In luchtgevechten boven het Ka naalenbij tochten van den vijand naar de Duitsche Bocht schoten jagers en marineartillerie tien Britsche vlieg tuigen neer. Gevechtsvliegtuigen vielen in den nacht van 15 op 16 April de belangrijke Britsche haven en scheepsbouwcentrum Sunderland aan. Na bomtreffers van zwaar kaliber werden uitgebreide branden waargenomen. Britsche bommenwerpers deden in den afgeloopen nacht storingsaanvallen op verschillende plaatsen in West- Duitschland. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het front van Cyrenaica be drijvigheid der vooruitgeschoven elemen ten. De bombardementen op doelen op Malta zijn voortgezet. Tijdens lucht gevechten, die geleverd zijn boven het eiland, hebben Duitsche jagers zeven vij andelijke toestellen neergeschoten. Tijdens een mislukte poging tot een aanval op onze schepen, die in het cen trum van de Middellandsche Zee voeren, zijn twee Engelsche bommenwerpers door escorteerende Duitsche jagers neer geschoten. Ongunstige terreinsomstan digheden. De door het smelten van de sneeuw veroorzaakte situatie, waarbij de wegen zijn verdwenen, een tusschenstadium van den door üe vorst verharden en weer droog en vast geworden grond, is een ty pisch Russisch verschijnsel, dat de ope raties bemoeilijkt. Toch belet het niet, dat plaatselijke gevechten worden ge voerd. Er is niet alleen sprake van een aan den gang zijnde vernietigingsactie tegen een afgesneden bolsjewistische groep. Er wordt ook op gewezen, dat Bevordering der Duitsche bewapeningsproductie. (D.N.B.) De Duitsche bladen publi- ceeren nieuwe verordeningen en offi- /ieele aankondigingen ter bevordering van de Duitsche bewapeningsproductie. De pers ziét in deze maatregelen nieuwe mogelijkheden ter opvoering der produc tiviteit van de Duitsche wapenindustrie. Fransche ministerlijst elk oogen- blik te verwachten. (D.N.B.) Pierre Laval is gistermiddag uit Parijs te Vichy teruggekeerd. Na zijn aankomst heeft. Laval -een onderhoud van ruim een half uur gehad met den chef van den Franschen staat, maarschalk Pétain. Twee uur later ont ving hij een aantal persoonlijkheden die voor opneming in de nieuwe regeering in aanmerking komen. Vervolgens voer de hij een bespreking met den plaats- vervangenden minister-president, admi raal Darlan. Later arriveerde maar schalk Pétain. In politieke kringen acht men het niet uitgesloten, dat het nieuwe kabinet nog gisteravond tot stand zou komen. Stalin eischt een Engelsch Amerikaansch offensief. (V.P.B.) Volgens een kennelijk geïn spireerd bericht m de Londensche bladen zullen de besprekingen, welke generaal Marshall en Hopkins te Londen met Churchill en andere vooraanstaande per sonen uit militaire en industrieele krin gen voeren, tot het einde Van deze week duren. Te Berlijn is men er van over tuigd, dat de militaire besprekingen tus- schen Engeland en Amerika het direct gevolg zijn van een ultimatum, hetwelk door Moskou aan Londen is gesteld. De Sovjet-Russische strijdkrachten hebben door den Duitschen winterveldtocht ,in het Oosten zware verliezen geleden en voelen zich klaarblijkelijk niet meer sterk genoeg om nieuwe Duitsche aan vallen te doorstaan. Het Amerikaansche leger is met zijn uitrusting nog niet ver genoeg om het initiatief ter hand te ne men en moet zich zoodoende tot hulpver leening beperken. Het Britsche leger daarentegen, dat zoowel te Moskou als te Washington als een direct beschik bare reserve der ^geallieerden wordt be schouwd, kan onmiddellijk hulp verlee- nen. Het Londensche tijdschrift „Sphere" bevestigt in het nummer van 11 April de bewering, dat Stalin aan de geallieer den een ultimatum heeft gesteld. Extra-winteruitkeering. Ook voor de kleine boeren en tuin bouwers is de extra-winteruitkeering van 10 resp. 15 pet. (naar gelang de be trokkenen al dan niet eten uit de cen trale keukens betrekken) thans voor een week verlangd.Deze uitkeering wordt dus, evenals zulks ten aanzien van de ondersteunde werkloozen het geval is, tot en met 18 April a.s. verstrekt. „Wat de pot schaft". De directeur van het Rjjkshorecaf heeft aan het hotel-café en restaurant- bedrijf het volgende bekend gemaakt. In het kader van de noodzakelijke ver sobering dient met ingang van 20 April a.s. in alle restaurants (met inbegrip van daarmede gelijkgestelde inrichtingen, zooals b.v. die voor uitzending van di ners) op Maandag en Donderdag, behal ve, wanneer deze dagen samerivanen met een erkenden Christelijken feestdag, een eenvoudige hoofdschotel verkrijgbaar te zijn onder den naam: „Wat de pot schaft" zonder eenige nadere aandui ding. Voor dezen hoofdschotel mogen' uitsluitend consumentenbonnenworden gevraagd tot ten hoogste voor een half rantsoen vleesch en 2/50 rantsoen boter. Op Maandag en Donderdag mogen in restaurants op de dagkaarten behalve een gerecht „Wat de pot schaft" slechts voorkomen 2 soepen, 1 vleeschlooze en nagenoeg vetlooze schotel, 1 salade, 1 toespijs, 1 compote, 1 kaassoort en fruit. De verplichting tot het voeren van twee menu's van beperkten omvang blijft op Maandag en Donderdag onverminderd van kracht met dien verstande, dat in het bonvrije menu de vleeschlooze en na genoeg vetlooze schotel, waarvan hier boven sprake is, en in het tegen afgifte van consumentenbonnen verkrijgbare menu de schotel „Wat de pot schaft" moeten zijn opgenomen. Andere dan deze menu's mogen op Maandag en Donder dag niet worden verkrijgbaar gesteld. P.rof. Dr Goedewaagen sprak te Berlijn. (V.P.B.) Op uitnoodigingvan de Deutsch-Niederl. Gesellschaft hield Prof. Dr T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het Depart, van Volksvoorlichting en Kunsten, te Berlijn een rede1 over het onderwerp „De eultureele taak van.Ne derland in het Nieuwe Europa". Hierbij hield Prof. Dr Goedewaagen zich in groote lijnen aan den tekst van de rede, die hij onlangs te Stuttgart heeft gehou den en die door de Nederlandsche pers uitvoerig werd gepubliceerd. Er bestond voor deze rede groote belangstelling. Voor rijwielbanden opnieuw een bon aanvragen. Ieder, die nog in het bezit is van ver- loopen bonnen voor rijwielbanden dient opnieuw een aanvrage voor een bon in te dienen. Voorts wordt bekend gemaakt, dat er een nieuwe regeling is getroffen, ten einde er voor te zorgen, dat op de uitge geven bonnen ook inderdaad rijwielban den zullen worden geleverd,, In verband hiermede zullen de distri butiediensten in het vervolg uitsluitend bonnen voor rijwielbanden uitgeven, die met een roode streep zijn gemerkt. Alle bonnen, die niet van deze roode streep voorzien zijn, zijn ongeldig. Gedurende dé maand April zal geen gelegenheid bestaan tot het indienen van aanvragen, daar de aanvragen, die in Maart zijn ontvangen, eerst in behande ling zullen worden genomen. Nieuwe regeling voor surtogatlenl te verwachten. Binnenkort kan een beschikking wor den verwacht, die de mogelijkheid opent om, meer dan tot dusver hef geval was, regelend op te treden ten aanzien van de fabricage /van surrogaten voor eet- en drinkwaren. Er zal worden bepaald, dat tal van vervangingsmiddelen slechts mogen wor den. gefabriceerd, indien daartoe een ver gunning is verleend, waaraan voorwaar den kunnen worden verbonden omtrent de samenstelling van producten, de aart. duiding, 'de verpakking e.d. Verwacht mag worden, dat door den Gemachtigde voor de Prijzen aanvullen de bepalingen omtrent de prijzen zullen worden gegeven. Het verleenen van de vergunningen zal worden opgedragen aan de Nederland sche Meelcentrale. Geen extra-brandstoffen na 1 Mei. Na 1 Mei. a.s. zullen geen extra-brand stoffen meer worden verstrekt ten be hoeve van zieken en bij bevallingen. Ook de vervangende verhooging van het gas- en electriciteitsrantsoen vervalt -met ingang van genoemden datum. Voor bevallingen, welke gedurende de maand April plaats vinden, zullen nog extra-brandstoffen worden verstrekt, de bonnen zullen echter eerst worden uitge reikt, nadat de bevalling heeft plaats gehad. Aangezien de geldigheidsduur der brandstoffenbonnen gemerkt met de woorden „één eenheid brandstoffen" per ll April was verstreken, zullen de plaat selijke distributiediensten, tegelijk met de bonnen een voorrangsbewijs afgeven, tegen overlegging waarvan de brand- stoffenhandelaar alsnog kolen mag afle veren. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 18 April 1942. 's Morgens tot 6.39 u. 's Avonds van 20.41 u. Dé Breede Watering bewesten' YerSfeke. Gistermiddag kwamen de ingelanden van het Waterschap „De Breede Wate ring bewesten Yerseke" te G o e s in ver gadering bijeen onder leiding van den dijkgraaf, den heer P. J. J. Dekker van Wiemeldinge. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat dit "de eerste vergadering was, welk^ hij als dijkgraaf presideerde. Hij dankte voor het in hem gestelde ver trouwen en zegde zijn volle medewer king toe om de belangen van het water schap naar zijn beste vermogen te be hartigen. Aan.de mededeelingen ontleenen wij, dat dhr Joh. de Groene was benoemd tot gezworene; dat de peilingen over het algemeen een gunstig resultaat hebben opgeleverd; dat het bestuur diligent is inzake aan te brengen herstellingen; dat »tot aanstelling van een tweede klerk dient te worden overgegaan in verband met het onderbrengen van een groot ge deelte van de administratie van den tech- nischen dienst in het gebouw van den ontvanger-griffier; dat besloten was tot verkoop van het oude polderhuis aan de Groote Kadei te Goes. Met alg. stemmen werden goedgekeurd de voorstellen tot het vaststellen van de salarissen van den 2en opzichter van f 18002500; van den len klerk van f 1900—2200; van den 2en klerk van f 15001900 en van den archivaris op f 400; om de jaarhjksche toelagen tan de oud-schotters en van den oud-klerk J. M. Bartelse resp. te verhoogen met f 100 en f 60, ingaande 1 Mei 1942; om bg het overlijden van een der oud-schor- ters of van den oud-klerk aan de wedu we een toelage te verstrekken uit de pol- dwerkas; tot royement akte zekerheids-' stelling van den ontvanger-griffier en 't sluiten van een fraude-verzekering bij de Nat. Borg Mij. Vervolgens was aan de orde het vast stellen yam de begrooting 1942/1Ö43. De ze sluit in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 226,35.4,45, w.o. een post van onvoorziene uitgaven ten bedrage van f 45.820,53. Hierin zijn begrepen de kosten tot ombouw van het gemaal te Kattendijke. Notaris H. Jonkers informeerde, of nu de zekerheidsstelling van den ontvanger griffier ten einde loopt, dezen nu dechar ge wordt verleend. De voorzitter deed de toezegging dit nader in het bestuur ter sprake te zullen brengen. Het dykgeschot werd ongewijzigd vastgesteld op f 15 per ha voor de schatbare gronden, f 11 per ha voor de vronen en 1% pet. voor de gebouwde eigendommen. Bij monde van notaris E. C. van Dissel bracht de fi- 19 April tot on mot 29 April 1342. 21A brood 4 rants, brood of gebak. 21B brood rants, brood of gebak. 21A vleesch. 1 rants, vleesch of vl.w. 21B vleeschrants, vleesch of vl.w. 21A aardapp. 1% kg. aardappelen. 21B aardapp. y2 kg. aardappelen. 19 April tot en mot ID Mol 1912. 279 algem1 kg. suiker. 280 algem..., 500 grom"jam. 277, 281, 285, 289 algem,1 rants, bloem, brood of gebak. 4-09,4-10 res.250 gram- rijst. 283 algem.250 gram peulvruchten. 284 algem.250 gram gort. 287 algem.100 gram vermicelli of maizena. 278, 28g, 286, 290,294 algem. 100 gram kaas. 21A t/m 24 A v melk 3% liter melk. 21 B t/m 24 B melk 1liter melk. 19 April tot en met 13 Jnnl 1942. 288 algem..... 250 gram koffiesurrogaat. 12 April tot en met 20 April 1942. 19 boter of vet y2 rants, boter of mar- garine. BIJZONDERE RANTSOENEN. 19 April tot en met 16 Mei 1942. 291 algem250 gram peulvruchten. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 18 April: 19 brood, vleesch, aardappelen; 257 t/m 271 en 274 algem.; 16 t/m 19 melk; 3-01, 4-01 t/m 4-03 reserve. Na Dinsdag 20 April: 19 boter en vet. Da geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Donderdag 30 April: 211 algemeen (zeep); 228 algemeen (zeep); G zeep, toiletzeep; H zeep, toiletzeep. Tot en met Zaterdag ,26 April:' 3-04, 4-04 reserve (sinaasappelen). nancieele commissie rapport uit over de- zé begrooting, waarna de vergadering deze goedkeurde, 't Bestuur werd mach tiging verleend de noodige werkzaamhe den in eigen beheer te doen uitvoeren. In de vacature van den heer De Graag werd tot opzichter benoemd de heer J. A. van den Graaff te Goes, Tot tweede klerk werd benoemd de heer P. Knuist te 's-H. Arendskerke, terwijl Mr L. E. de Brakke tot archivaris van het waterschap "werd benoemd. Wegens periodieke aftreding op 1 Aug. 1942 van, de gezworenen K._ M. Straub en W. van Liere, werden de vol gende aanbevelingen opgemaakt: voor de vac. Straub: 1. K. M. Straub, 2. J. Q. C. Lenshoek, 3. F. Büisrogge; vac. van Liere: 1. W. van Liere, 2. J. Vermue, 3. C. Philipse. Op verzoek van het bestuur van den Wilhelminapolder werd vastgesteld de grens buitendijks (Oosterschelde) tus- schen Wilhelminapolder en het water schap. Bij de rondvraag bracht de voorzitter dank aan de financieele commissie voor den steun aan het bestuur verleend, in het bijzonder aan oud-notaris Joh. Pi laar, die nu 40 jaar geleden tot plv. lid van deze commissie werd benoemd. Op een vraag van den heer C. Philip se, betreffende den verkoop van het oude polderhuis, antwoordde de voorzitter, dat de verkoop publiek zal plaatsvinden. Hierna volgde sluiting. Fraude het zaai-tarwe. De 24-jarige handelaar M. te *'s Gra venpolder, had een zeer listig plan in elkaar gezet om de tarwe-organisatie te slim af te zyn. Voor een landbouwer te 's Gravenpol der toog hy naar den plaatselijken bu reau-houder te Nisse voor een bestelbon van 16 kg zaaitarwe. Deze gaf den bon af, waarop dan een zaadhandelaar mag leveren en het gelei de-biljet kan uitschrijven. M. koos den zaadhandel van v. d. Have te Kapelle als leverancier uit, doch vóór hij daar het bonnetje afgaf, schreef hij achter het cij fer 16 twee nulletjes, waardoor, geheel te goeder trouw de firma een bestelling van 1600 kg tarwe aanvaardde en uit voerde. M. vroeg aan de firma of de party met den bode van Kapelle naar Goes kon worden meegegeven. Te Goes zou de boer, voor wie alles bestemd was, dan de tarwe in ontvangst nemen. Zoo gébeurde het. De bode, die de vracht vervoerde, werd evenwel onderweg aangehouden door M., die hem met 'n leege auto tege moet was gereden. M. vroeg hem de tarwe even over te laden. De boer zat er zoogenaamd op te VRIJDAG 17 April 1942. H|j is de Heere, onze God; zyn oor- deelen zyn over de geheele aarde. Ps. 105 7. Zon op onder 6.41 20.40 23 April le kwartier. 30 April Volle maan. Maan op onder 7.55 22.30 TUCHTHUISSTRAF VOOR FRAUDULEUS SLACHTEN. De landbouwer J. H. van O. in Hars kamp heeft in 1941 een vry groot aantal varkens zonder de vereischte vergunning geslacht en het vleesch met winst ver kocht. Hy heeft daarmede den loop van de voor het dekken der behoeften van het algemeen ingestelde distributie ge stoord en de leiding der vleeschvoorzie- ning door de overheid in gevaar ge bracht. By vonnis van 't Deutsche Öber- gericht is hy tot 2 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Zijn voornaamste afnemer, de leidekker D. A. G. te Arnhem, die re gelmatig van hem frauduleus geslacht vleesch betrok voor verderen verkoop, kreeg 1 jaar tuchthuisstraf. wachten. De bode had daartegen geen bezwaar, maar toen hij van het zaakje 'af was, begon hy argwaan te krijgen. Voor alle zekerheid belde hij in Goes de fa. v. d. H. even op, die terstond be greep, dat er iets niet in den haak was en de C.C.C.D. met het geval in kennis stelde. Het duurde niet lang, of men had M. te pakken, die na eenig tegenstribbelen bekende. De tarwe had hij verkocht aan een bakker in Kloetinge voor zestig cent per kilo. De ambtenaren vonden daar het groot ste deel van de 1600 kg; de rest was reeds op den molen om gemalen te wor den. De Officier van Justitie gelaste de overbrenging van M. naar Middelburg. Ook den bakker wacht ongetwijfeld een zware straf. (D. v. Z.) Middelburg. Bonniert afhalen. Er zijn altijd men- schen, die vergeten op den vastgestelden dag him distributiebescheiden .af te ha len. Dit was ook nu weer het geval, by het afhalen van de bonkaarten voor, de' vijfde periode. De vergeetachtigen worden morgen ochtend nog in de gelegenheid gesteld hun fout te herstellen. De P- ert T-bonlnlertj De verkoopers van snoep en die van sigaren enz. moe ten Maandag, Dinsdag of Woepsdag hun verzamelde bonnen komen inleveren op de bekend gemaakte dagen. Men neme goede nota vap de publicatie. Goes. Naar wg vernemen, hebben de leden van het Burg. Armbestuur en de Regen- tesse van het Weeshuis onverwijld ont slag uit hun functie gevraagd. Zuid-Beveland. Kloetinge. Wederom werden in deze gemeente konijnen door een hond dood gebeten, nu bij dhr' Hannewyk in Abbe- kinderen, ën wel vgf oude en elf jonge konijnen. Gisteravond is ten nadëele van dhr N. uit Kapelle een rijwiel ontvreemd, dat hij voor de woning van dhr K. S. aan het Marktveld onbeheerd had neergezet. Walcheren. Biggekerke. Woensdagmiddag hield de Boerenleenbank haar 22e jaarvergade ring onder leiding van den directeur dhr L. Simonse Sr. Uit het verslag, door den kassier uitgebracht bleek, dat. de omzet grooter was-geweest dan het vorig jaar de winst bedroeg f294.52.. jlerkozen werden: als bestuurslid dhr J. Lampert, als lid van den raad van toezicht dhr L. de Pagter en de plaatsvervangende be stuursleden dhrn W. de Regt fen D. Cop- poolse. De rente voor spaargelden, voorschotten en loopende rekeningen blijft dezelfde. Diploma-uitreiking Landb. Winterschool te Goes. Het cursusjaar van de Landb. Winter school te Goes is gisteren besloten met de traditioneele eindles en de uitreiking van de einddiploma's. De heer D. W. Lindenbergh verwel komde namens de Commissie vap Toe zicht dé gasten, en complimenteerde de geslaagden. Tot zijn vreugde kon .spr. meedeelen, dat allen die aan het examen deelnamen, waren geslaagd. Spr. hoopte dat het geleerde van groot nut zou zijn voor de jongelui, doch legde er den na-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1