Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Gist§traat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 D i recte u r- H oof d red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentlën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Een grootsche taak. Verminderde Sowjet-aanvallen - Levendige verkennlngs- aotivitelt In N.-Afrika - Luchtgevechten boven het Kanaal. Oe regeeringswljziglng In Frankrijk. DONDERDAG 16 AP&ÏL 1942 16e JAARGANG No- 164 I-Iet isx een verschrikkelijke gedachte dat in 1Ö36 in ons land reeds 79 zelf-' moorden op elk millioen inwoners voor kwamen. Dat beteekent dus dat in dat jaar in ons land meer dan 600 menschen de hand aan hun leven hebben geslagen. En dan maakt Nederland in vergelij king met andere landen nog een zeer -gunstig figuur; Er zijn ongetwijfeld ge vallen bij van menschen bij wie deze ver schrikkelijke daad het gevolg was van een geestelijke afwijking. Maar er is helaas zonder twijfel een groot aantal menschen bij geweest, die welbewust en opzettelijk tot deze daad zijn gekomen, omdat ze geen uitkomst meer zagen en niet mee*- wisten waar ze het zoeken moesten. Hoeveel wanhoop, hoeveel ellende grijnst ons uit deze koude cijfers tegen. Bij het vergelijken van deze cijfers moeten we bedenken, dat Nederland ge spaard was gebleven voor den oorlog van 1914 en 1918. Bij tal van andere landen vergeleken hadden wij hier een voor spoedig leven.. Nu is de oorlog ook over ons land ge komen. Het zakenleven is in verschillend opzicht hierdoor ontwricht, en we moeten verwachten dat deze moeilijkheden nog geleidelijk zullen toenemen. Is er geen grond voor de vrees dat on der deze omstandigheden het aantal zelf- moorden over 1940 en 1941 belangrijk hooger zal zijn dan de cijfers over 1936? Een mensch die van zijn ankers is los geslagen, is wel zeer diep te beklagen. En "het nadenken over deze dingen moet er den Christen steeds weer toe brengen zich voortdurend scherper be wust te worden van de grootsche taak die God hem in dit 4even, in dagen van voorspoed en blijdschap, 2^>owel als in dagen van zorg en verdriet oplegt. Predikt^ het Evangelie aan alle creatu ren, heeft Christus ons bevolen. Het Evangelie, de blijde boodschap, die haar waarde .behoudt ook in droeve dagen. Het Evangelie, het licht dat zijn glans blijft verspreiden te midden van alle duisternis. Het Evangelie, de krachtbron waaruit de vermoeiden hun uitgeputtte krachten altijd weer kunnen aanvullen. Het Evangelie, dat zekerheid en rust kan schenken te midden van alle onrust en alle onzekerheid van dezen tijd. Deze grootsche taak is niét alleen maar een opdracht voor de Kerk en voor evan- gelisatie-vereenigingen. Ze rust op ons allen persoonlijk. De brochure van Jhr. Mr. de Geer. Het vriendelijkst oordeel over de bro chure van Jhr. de Geer klinkt in „Het Vaderland", het onvriendelijkst in „Het Nationale Dagblad". Eerstgenoemd blad heeft het over „de wijsheid der jaren", gepaard aan „de kennis, vergaard gedurende een lange carrière", het drukt zelfs de hoop uit, dat Jhr. de Geer er in slagen moge zijn synthese te brengen in ons volk, waar de tegenstellingen in onze dagen zoo scherp zijn. Het dagblad van de N.S.B. verwijt den, schrijver, dat hij mede verantwoordelijk en aansprakelijk is voor de „toestanden en gruwelijke terreur en willekeur", die in de oorlogsdagen hebben geheerscht. De geheele brochure wordt afgedaan als „een stem uit het verleden". De „Deutsche Zeitung" acht een zoo wijd mogelijke verspreiding van de denk beelden omtrent het losmaken van oude vooroordeelen en de verwezenlijking van een hooger menschheidsideaal zeer wen- schelijk. Echter noemt het de gedachte aan een compromisvrede" absurd. De strijd gaat immers niet langer om staats rechtelijke beginselen, maar om de aan spraak op de leiding in Europa. „Het Volk" vindt wel van belang dat Mr de Geer „thans in den starren Christelijk-Historischen muur althans een begin van een bf-es heeft geschoten" maar kan overigens ook de herinnering aan de oorlogsdagen niet vergeten en wraakt tevens de politiek, welke vóór den lOen Mei werd gevoerd. Het ziet er niet naar uit, dat het be toog van den schrijver een diep spoor zal nalaten. Het bezettingsbestuur op Java. Domei uit Tokio: Naar de Asahi uit Batavia meldt, hebben in èen Zondag en Maandag aldaar gehouden conferentie de Japansche militaire autoriteiten in Ne- derlandsch-Indië 'algeheele overeenstem ming bereikt ten aanzien van een plan betreffende het bestuur. De Asahi meldt verder nog, dat ée centrale politieke structuur voor NedS- landsch-Indië, naar men verwacht, bin nen de komende maanden door de Ja pansche militaire autoriteiten zal wor den voltooid. 9 wijziging te Washington, dat men daar spreekt over de mogelijkheid van terug roeping van den ambassadeur te Vichy aldus meldt D.N.B. uit GenèvS. Naar het A.N.P. uit Lissabon seint, heeft de terugkeer van Laval op de New- Yorksche beurs een daling met 1 tot 3 punten bewerkt, zoodat het indexcijfer voor industrieels aandeelen een laagte record bereikte sinds 1935. REDE PROF. GOEDEWAAGEN TE VENETIE. (A. N. P.). In een rede, die Prof. Goe- dewaagen op het internationale journa listencongres te Venetië heeft gehouden, zeide de Secretaris-generaal o.a. het vol- -gende: Wanneer de oorlog eenmaal is ver klaard, is de waarheid het eerste slacht offer, zoo luidt een Engelsch spreek woord. De Britsche staatsmkn Stanley Baldwin ging nog verder. Van hem is het gezegde afkomstigIn de arena van den strijd tusschen de volkeren stelt de mensch boven de waarheidsliefde de va derlandsliefde als de onodtbeerlijke stgatsmamsdeugd. De Engelseh-Ameri- kaansche oorlogsberichtgeving sedert 1939 is eem bewijs er voor, dat hét kamp der geallieerden zich nog steeds op dit principe baseert. Het valt niet te ontkennen, dat in het bijzonder Engeland met deze tactiek suc ces heeft géhad. Weliswaar heeft het met de tallooze leugens, die het reeds dë wereld ingezonden heeft, nog geen en kele overwinning behaald, het heeft het echter wel daarheen kunnen leiden, dat de eene neutrale staat na de andere zich ertoe heeft laten verleiden, op tallooze slagvelden de plaatsen in te nemen,/wel ke door Engelsche soldaten hadden moe ten worden ingenomen. Wanneer de Anglo-Amerikanen de waarheid schreven, zou de oorlog reeds lang geëindigd zijn. Zonder de leugen hadden de volken reeds lang begrip voor de nieuwe orde gekregen. De kapitalisti sche wereld is aan het einde van haar argumenten, zij kan zich echter niet ge wonnen geven, daar dit de dood zou zijn van het kapitalisme en de dragers ervan, het Jodendom. Daarom is geen compro mis mogelijk, zoolang de Jood in de An- glo-Amerikaansche wereld de macht be zit. Daarom zal de leugen onbeschaamd voortbestaan, onaangetast door de fei telijke gebeurtenissen, die hem steeds weer logenstraffen. Spr. behandelde vervolgens de toestan den, zooals die vroeger in Nederland op persgebied waren en wees op de stelsel matig aangekweekte stemming tegen het nationaal-socialisme en fascisme, waartoe de vooroorlogsche berichtgeving die voor een niet gering deel onder den invloed van Se Joden stond, aanzienlijk heeft bijgedragen en de terughoudend-* heid der bladen voor 10 Mei 1940 met betrekking tot de dagelijksche -D. N. B.- berichten. Sedert den 15en Mei 1940 ziet de En gelsche agitatie, naast een woest schel den op en verdacht piaken van de N.S.B. e.n haar leidende mannen, haar voor naamste taak in het openlijk en bedekt aansporen tot sabotagedaden van aller lei aard.' Een bijzondere rol speelde de Engelsch- Amerikaansche propaganda bij de ge beurtenissen in het Zuidzeegebied, die tot het voor Nederland zeer smartelijke verlies van de Nederlandsch-Indische eilanden hebben geleid en tot bloedoffers welker grootte' ook den bloedverwanten thais voor een groot deel nog niet bekend is. Het is één-keten van leugen en bedrog en het Nederlandsche volk, zoo besloot Prof. Goedewaagen, heeft met zware of fers en verliezen moeten betalen. Zij zijn niet vergeefsch geweest, wanneer het thans laat, doch nog niet t e laat gelukt, te bereiken, dat het geheele Ne derlandsche volk zich op zijn Europee- sche taak bezint en zich schaart in de zich vormende gemeenschap der Ger- maansche volken. De strijd in Opst-Azië. (Domei.) De vesting Corregidor op de Philippijnen is met onverminderde he vigheid door) de Japansche luchtmacht bestookt. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt me de, dat de Japansche strijdkrachten sinds het begin van den algemeenen aan val op de belegerde Philippijnsch-Ameri kaansche troepen op het schiereiland Ba- tan in totaal 40.000 krijgsgevangenen hebben gemaakt, onder wie vijftien ge neraals en 6000 Amerikaansche man schappen. Voorts wordt medegedeeld, dat de.Ja panners groote aantallen kanonnen, ma chinegeweren, tanks en vrachtauto's DUlfSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten blijft de aanvals- activiteit van den vijand verminderen. Slechts op enkele plaatsen viel de vijand met vrij sterke strijdkrachten aan, doch hij werd afgeslagen. Eigen aanvalsope- raties leverden plaatselijke successen op. Zware artillerie van het leger be stookte voor den oorlog belangrijke in stallaties in Leningrad, waaronder een munitiefabriek. Aanhoudende bran den en ontploffingen werden waargeno men. Succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvliegers waren gericht op ha venwerken en een vliegveld in Sebas- topoi. In Noord-Afrika levendige we- derzijdsche verkenningsactiviteit. Con centraties van auto's en vliegvelden dei Engelschen werden met goede uitwer king gebombardeerd. De aanvallen op militaire installaties en vliegvelden op het eiland Malta werden överdag en 's nachts voortgezet. Hierbij stortte een radiotoren van het radiostation Rinella door voltreffers van bommen in. Duitsche jagers schoten bo ven Malta en voor de Noordafrikaansche kust negen Britsche vliegtuigen neer. In luchtgevechten .boven Het Ka naal en aan de Noorsche kust werden gisteren overdag negen Britsche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht West-Duitsch- 1 a n d aan. Luehtdoelartillerie en nacht jagers schoten tien (ter aanvallende bommenwerpers meer. Italiaansch weermachtsbericht. Levendige activiteit in de lucht boven Cyrenaica. Onze jagers hebben den strijd aangebonden met een sterke vij andelijke formatie in de omgeving van Ain el Gazala en twee toestellen neer geschoten, terwijl zij 10 andere vliegtui gen doeltreffend met mitrailleurvuur be stookten.." -< Tijdens een aanval op Benghasi, welke geen slachtoffers heeft geëischt, ig een Britsch toestel door afweervuur getroffen en neergestort. Twee van onze toestellen zijn riiet op hun basis terug gekeerd. Tijdens een luchtgevecht werd een Engelsch verkenningstoestel door onze jagers boven het midden van de Middellandsche Zee vernield. Luchtgevechten boven het Kanaal. (D.N.B.) Duitsche jachtvliegers' heb ben gistermiddag een ontmoeting gehad met een gemengde Britsche formatie in de wateren van het Kanaal. Er ontstonden hevige luchtgevechten op groote hoogte, waarbij vier Spitfires werden neergeschoten. Kort daarop ont stonden iets noordelijker boven het Ka naal nieuwe luchtgevechten, tot op een hoogte van 10.000 meter. Nog vier an dere Spitfires werden neergeschoten, die brandend in zee stortten. De regeeringswijziging in Frankrijk. (D.N.B.) Laval heeft te Parijs een groot aantal persoonlijkheden uit het bezette gebied ontvangen. Naar verluidt, betroffen zijn - besprekingen de voorbe reiding van de regeeringswijziging. Welingelichte Fransche kringen mee- nen te weten, dat het Fransche, staats* hoofd, maarschalk Pétain, de regee ringswijziging van een oproep tot hét land vergezeld zal doen gaan, waarin hij de redenen voor deze i;egeeringswis- seling uiteen zal zetten. A.N.P. Men kan in Berlijnsche politie ke kringen de meening hooren verkondi gen, dat Frankrijk zich van de politiek van afwachten schijnt te willen atkee- 0ren, welke door oordeelkundige Fran sche politici herhaaldelijk als „gevaarlijk attentisme" gekenmerkt is. Bevoegde Duitsche kringen blijven in hun oordeel uiterst gereserveerd, hoewel hét plan tot Ket vormen van een nieuwe Fransche regeering volgens de hier ont vangen berichten concrete vormen schijnt te gaan aannemen. Bepaald ver helderend acht men evenwel de reactie van, Londen en Washington op de door Vichy bekendgemaakte mededeelingen. De dreigende toon, waarop de Britsche radio en de Engelsche en Amerikaan sche pers haar standpunt bepalen, her inner^, aan de wijze waarop Londen vroeger met residenten van dominions en pretendenten van-koloniale volkeren pleegde om te gaan, die zich' tegen de "Britsche consuls durfden verzetten. De „New York Times" schrijft over den indruk van de Fransche kabinets hébben -buitgemaakt, benevens groote hoeveelheden munitie. (D.N.B.) Te Tsjoengking koestert men groote bezorgdheid over den toe stand aan het front in Birma, waar de Japanners sedert enkele dagen weer tot .het offensief ztyn overgegaan, aldus wordt uit Tsjoengking gemeld. De Chineezen beklagen ziéh, naar ver der gemeld wordt, voornamelijk over de gebrekkige steunverleening uit de lucht, daar de aan het Tsjoengking-front in den strijd geworpen Amerikaansche eskaders niet voldoende zyn. Radio-Delhi meldde uit Birma, dat de Japansche druk aan'het geheele front van de Irawadi nog toegenomen is. BIJZONDERHEDEN IN VERBAND MET ARBÊIDSDIENSTPLICHT- BESLUiT. Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, die onge huwd zijn en den leeftijd van 18 jaar, doch nipt den leeftijd van 22 jaar heb ben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter inschrijving melden uitsluitend bij den burgemeester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in open baren dienst of by het bijzonder onder wijs en degenen, die als student wen schen te worden ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Universiteit of Hoogeschool, de vóór of op 1 April 1942 aangestelden in openba ren dienst of bij het 'bijzonder onderwijs, ongehuwd, zijnde en den leeftijd van 18 jaar, doch niet van 22 jaar bereikt heb bende, en die meenen, dat het „arbeidsdienstplichtbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij ten minste vier maanden, tijd met verlof medegere- kend, werkelijken dienst als militair heb ben vervuld, of lid van den Nederland- schen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche Weermacht, de Waffen SS of hét Vrijwilligerslegioen Nederland hebben gediend, kunnen h$n aanspraken doen, gelden door zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot den secretaris-generaal van Alge- meene Zaken, Laan Copes van Catten- burch 28, 's Gravenhage, onder vermel ding van „een der redenen hierboven ge noemd". RAAD VQOR BEDRIJFSLEVEN INGESTELD. Verschenen is het vijfde uitvoerings besluit van den secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart be treffende een zelfstandige organisatie van het Nederlandsche bedrijfsleven. - Krachtens dit vijfde uitvoeringsbesluit wordt ingesteld een Raad voor het Be drijfsleven, welke tot taak heeft de alge- meene belangen van het georganiseerde bedrijfsleven te behartigen. Hij moet daarbijrekening houden met de belan gen van het geheèle bedrijfsleven en wa ken voor de belangen van den staat. Dëzl Raad voor het Bedrijfsleven is overkoepelingsorgaan voor de zes hoofdgroepen, n.l. industrie, handel, ambacht, banken, Verzekeringswezen en verkeer, "alsmede voor de Kamers van Koophandel en Fabrieken. De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft tot voorzitter benoemd mr H. L. Woltersom en tot plaatsvervangende voorzitters de heeren F. R. J. Gips en T. J. Twijnstra. Dq raad is bedoeld als adviseerend college, zoowel voor den Staat als ook voor de organisatie van het bedrijfsle ven zelf ten aanzien van economische vraagstukken. De Raad heeft verder tot taak de boekhouding en de rekening en verant woording van de bedrijfsorganisaties en van de Kamers van Koophandel Tè on derzoeken. Ook treedt hy op als scheids rechter bij geschillen, welke tusschen de hoofdgroepen kunnen rijzen. Ten slotte is de Raad belast met de beslissing van de geschillen, bedoeld in artikel 23 van het derdeuitvoeringsbe sluit. i Verder beslist de Raad of een lid van een bedrijfsorganisatie zich aan een on eervolle handeling heeft schuldig ge maakt. In den Raad voor het Bedrijfsleven hebben q.q. zitting de aangewezen c.q. aan te wijzén voorzitters der zes hoofd groepen, mitsgaders de voorzitters van de Kamers van Koophandel eri Fabrie ken te Amsterdam en Rotterdam, n.l. de heeren mr H. L. JVoltersom (banken), voorzitter; T. J. Twijnstra (industrie); F. Gips (handel)J. van Willigen (die benoemd zal worden tot voorzitter van de hoofdgroep ambacht)prof. dr A. O. Holwerda (verzekering)W. H. de Mon- chy (verkeer)mr F. W. A. de Koek van een DONDERDAG 16 APRIL 1942. Gedenkt Zyner wonderen, die Hy ge daan heeft, zyner wonderteekenen. en der oordeelen Zyns monds. •Psalm 105 5. Zon op onder 6.43 20.38 23 April le kwartier. 30 April Volle maan. Maan op onder 7.28 21.33 Leeuwen (Kamer van Koophandel, Am sterdam) mr K. P. van der Mandele (Kamer van Koophandel, Rotterdam). De secretaris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft boven dien tot leden benoemd voor een periode eindigende 31 December 1943, de heeren ir E. van Dieren s.i., raadgevend inge nieur te Rotterdam; H. L. van Eeghen, lid van de firma Van Eeghen en Co. te Amsterdam; mr W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Ondérnemersraad voor Ned.-Indië te 's Gravenhagedr L. P. Krantz, directeur van de N.V. J. J. Krantz en Zn. te Leiden; H. C. van Maasdijk, directeur van de Nederland sche Bankinstelling etc. te 's Graven hage; mr B. J. M. van Spaendonck, al gemeen secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord- Brabant te Tilburg. Tot secretaris van den Raad voor het Bedrijfsleven zal worden benoemd mr J. W. H. Behrens te 's Gravenhage. DISTRIBUTIE VAN TABAK EN VERSNAPERINGEN. Waarschuwing aan winkeliers. Nu tot de distributie van tabaksarti kelen, chocolade en suikerwerken is be sloten en de aangewezen bonnen van de textielkaart bij de desbetreffende han delaren door het publiek moeten worden ingeleverd, zijn er van verschillende zij den klachten gekomen, over de handel wijzen van sommige winkeliers in ver band met het innemen der bons. Het komt namelijk voor, dat de verkoop van tabaksartikelen eh versnaperingen in de periode, voorafgaande aan de in werking treding der disttributie, door winkeliers afhahkelijk wordt gesteld van het inle veren of ingeleverd hebben der aanwe zige bons. De gemachtigde voor de prijzen ves tigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat deze winkeliers daardoor kans loopen een overtreding te-begaan van het Prijs-* Vormingsbesluit 1942, voorzoover het den koppelverkoop en de verkoopsweige ring betreft en in conflict komen met -het tweede lid van art. 6 van de) Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet 1939. Daar in wordt namelijk gezegd, dat, indien de verkoop van goederen uit den voorraad eener onderneming wordt geweigerd, de burgemeester dezen voorraad zondér meer in beslag kan doen nemen. Mocht zulk een overtreding blijken, dan zal er niet geaarzeld worden, zoo krachtig mo gelijk in te grijpen, zooals intusschen in zes gevallen reeds is geschied. Bevoegdhedlenl brandweer. Het verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, houdende wijziging en aanvulling van het besluit brandweerwezen. Daarin wordt bepaald, dat de hoofdinspecteur en de districtsinspecteurs van het brandweer- wezen, alsmede de door den secretaris generaal aanwezen ambtenaren van de rijksinspectie van het brandweerwezen te allen tijde vrijen toegang hebben tot alle plaatsen, voor zoover zij het betre den daarvan voor een goede vervulling van hun taak redelijkerwijze noodig oor deelen. Zoo noodig verschaffen zij zich den toegang met behulp van den sterken arm. Is een zoodanige plaats een woning of alleen door een woning toegankelijk, dan treden zij tegen den wil van den be woner niet binnen dan vergezeld van een hulpofficier yan justitie, dan wel voor zien van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van den procureur-ge neraal -by het gerechtshof of van den Officier van Justitie of van een bijzon deren schriftelijken last van een hulp officier van justitie. Alle bovengenoemde personen zijn ver plicht een geheim te bewaren, hetwelk hun in verband met het betreden van een plaats is bekend geworden. Hij, die door schuld zoodanig geheim bekend maakt, wordt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of met een geldboete van ten hoogste f 300. GratleVerleerörfg uitgebreid. In het Verordeningenblad is opgeno men een verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende wijziging- en aanvulling

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1