Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Het Krooistelsel. Geslaagde Dultsohe aanvallen - Vijftien sohepen tot zinken gebracht - Levendige strijd In Noord-Afrlka. Laval leider van de Fransohe regeering. WOENSDAG 15 APRIL 1942 56e JAARGANG - No- 163 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Qiststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 3128 Directeur-hoofdredacteur A, DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen-24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Het Centraal Secretariaat voor Land en Tuinbouw heeft vorig jaar een onder zoek ingesteld naar den aard en de be- teekenis van het krooi- of koppelbaas- systeem, dat ook thans nog in verschil lende deelen van het land een rol. speelt. Hst rapport, dat over dit onderzoek is uitgebracht komt tot de conclusie, dat dit systeem een euvel is, waaraan een eind gemaakt' moet worden. In de provincie Groningen komt het koppelbazenstelsel nog vrij veel voor: in de Wieringermeer, voornamelijk voor het vlastrekken, in Friesland alleen in Franeker en omgeving; voorts in Wes telijk Noord-Brabant en ten slotte in Zeeland, vooral in O o s t - Zeeuwsch-Vlaandéren. Ds feitelijke toestand wijst in de richting, dat het krooistelsel allengs afneemt, al kan niet ontkend worden, dat hét zich in sommige dorpen hardnekkig handhaaft. In economischen zin is eri misschien eenige verdediging voor te vinden. De practijk is deze, dat speciaal t.a.v. wieden en vlastrekken men plotseling voor het feit wordt gesteld, dat men oogenblikkelijk over voldoende arbeids krachten moet kunnen beschikken, ter wijl het niet wel mogelijk is deze arbei ders aan andere doorloopende werk zaamheden te onttrekken. Het kan im mers gebeuren, dat vooral in een regenperiode het vlas binnen enkele uren geplukt moet worden, zoodat de boer soms over 30 a 35 arbeiders moet kunnen beschikken. Sociaal gezien, heeft het krooisysteem echter bijna alleen bezwaren. Het rap port noemt als eerste nade'el, dat de krooiarbeiders in groote mate van den krooibaas afhankelijk zijn. Hij is het, die beschikt over de werkgelegenheid en zij voelen zich dus verplicht, hem welwil lend voor zich te stemmen. Dit heeft o.a. tot gevolg, dat er een bijna verplichte winkelnering ontstaat. Zelfs de werkgevers moeten den krooibaas te vriend houden. De krooi baas heeft toch als „strafmiddel" in han den, dat hij hen eventueel achter laat staan bij andere werkgevers. Zij "durven daarom geen arbeiders buiten den krooi baas om aan te nemen, terwijl ook de bepaling van de tarieven een rol speelt met betrekking tot de vlotheid, waarmee de krooibaas de boeren bedient. Hier raken we een derde bezwaar: de loondrukkende tendenz van het systeem. Er zijn gevallen, waarin de krooibaas feitelijk alleen als bemiddelaar optreedt en alleen een vast bedrag ontvangt, het zij van den werkgever, hetzij van den ar beider, hetzij van beiden, doch het komt ook voor, dat hij een bepaald gedeelte .van het loon ontvangt. In de Wieringermeer ontvangt de kop pelbaas die de arbeiders zelf werft in Z e e 1 a n d en Friesland behalve de premie van den boer ook nog een deel van het loon der arbeiders, hetgeen soms zelfs f5 per H.A. bedraagt. In West- Brabant, waar aardappelen in aange* nomen werk gestoken worden en welke arbeid per kist betaald wordt, houdt de krooibaas 1 cent per kist af voor zichzelf hetgeen voor 50 a 60 kisten per dag op f 0,50 af 0,60 per dag per man komt. Doordat de koppelbaas veel met vrou wen en kinderen werkt, heeft zijn optre den ook vaak loondruk tot gevolg. In de Wieringermeer kreeg een land bouwer met het koppelbazenstelsel zijn vlas bewerkt voor f 50,terwijl volgens het contract f 70, betaald had moeten worden. Een gevolg van het stelsel is ook, dat van de vakopleiding niet veel terecht komt. Doordat de directe band met den werkgever ontbreekt, is er trouwens ook geen toezicht op de kwaliteit van het werk. Het is begrijpelijk, dat bij het krooi systeem er van rechtspositie van de ar beiders niet veel terecht komt. Zooals gezegd, de conclusie van het rapport is, dat het krooistelsel een -euvel is, dat verdwijnen moet. Verbetering. In het hoofdartikel in ons nummer "nn gisteren is tot ,onze spijt een zin storende drukfout ingeslopen. De be doelde alinea moet luiden: Gods doen kan zijn als dat van den beeldhouwer, die door harde slagen uit een ruw stuk maimer iets waardevols voortbrengt. r~ i Md. Zeeland van de Ned, Pomologische vereeriigin'g. De afd. Zeeland van de Ned. Pomolo gische vereeniging zal 24 dezer te Goes haar algemeen® ledenvergadering hou den. In deze vergadering zal tevens af scheid worden genomen -.van den rijks- tuinbouwconsulent Ir Bosma. moddermassa's in vele gebieden van het Oostelijk front verhinderd. Slechts daar, waar nog vaste wegen het oprukken mo- gelijk maken, ontwikkelen zich grootere gevechtshandelingen. Een Cngelsch-Amerikaansche invasie? S.P.T. Naar aanleiding van de be sprekingen die generaal Marshall en Hopkins op het oogenblik te Londen voe ren en de oorlogszuchtige rede van Be- vin, den Britschen minister van Arbeid, Zondag in Londen gehouden, heeft men zich ook te Berlijn bezig gehouden met de eventueele Engelsche invasie-plannen. Men wijst er hier op, dat Duitschland voor de ontvangst van de troepen gereed staat, waar zij zich ook mochten vertoo- nen, van de Noordkaap tot aan de Golf van Biscaje. In officieele politieke kringen te Ber lijn hecht men aan de besprekingen van Marshall en Hopkins te Londen, niet veel waarde. Men zoet hierin eerder een DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitschè weer macht deelt in eèfc extra bericht mede: Duitsche duikbooten en gevechtsvlieg tuigen hebben de vijandelijke ravitaillee- ringsscheepvaart wederom zware slagen toegebracht. Op de Noordelijke IJszee hebben duik booten een uit Moermansk uitgeloopen convooi aangevallen en twee Amerikaan- sche transportschepen, tezamen 12.200 brt., waarvan één reeds door bommen van! Duitsche vliegtuigen was bescha digd in den grond geboord. Gevechts vliegtuigen hebben van hetzelfde con vooi een tankschip van 4000 brt. in den grond geboord en een groot koopvaardij schip zoo zwaar beschadigd, dat het ver loren moet worden geacht. Op den Atlantischen Oceaan hebben duikbooten twaalf vijandelijke koopvaar ders van tezamen 1Q4.000 brt. tot zin- kaansche Oostkust getorpedeerd. De vij and heeft hiermede wederom 15 koop- vaarders met een inhoud van 120.200 brt. verloren. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj en in het Donetzgebied vonden behalve plaatselijke aanvallen van vrij zwakke vijandelijke strijdkrachten, geen belang rijke gevechtshandelingen plaats. Duitsche gevechtsvliegtuigen bescha digden in een haven aan de kust van den Kaukasus een groot bolsjewistisch tankschip door bomtreffers. In den central en sector van, het Oostelijke front werd bij succesvolle eigen aanvalsoperaties een vrij groot aantal plaatsen veroverd. Hier en daar werden vrij sterke, door pantserwagens ondersteunde aanvallen van den vijand afgeslagen. In den N o o r d elijken sec tor van het front werd een gevechts groep van den vijand ingesloten en ver nietigd. In den tijd van 9 tot 13 April werden aan hët Oostelijk front 175 vij andelijke pantserwagens stukgeschoten. In Noord-Af rika werden aan vallen van sterke Britsche gevechtsgroe pen afgeslagen. Bij de achtervolging werd den vijand zware verliezen toege bracht. Zeven pantserwagens en ander oorlogstuig werden vernietigd of buitge- maakt. IndeMarmarische woes- t ij n werden Britsche autocolonnes en een vliegtuig gebombardeerd. De aanvallen op militaire installaties op het eiland Malta werden overdag en des nachts voortgezet. Lichte gevechtsvliegtuigen vielen over dag havenwerkenen ravitailleeringsin- gtallaties aan de Engelsche Zuidkust succesvol met bonimen aan en vernielden een fabrieksgebouw. In den afgeloopen nacht hebben for maties zware Duitsche gevechtsvliegtui gen een voor de ravitailleering belang rijke haven aan de monding van de H u m b e r met goede uitwerking ge bombardeerd. Een gering aantal Britsche bommen werpers trachtte in den nacht van 13 op 14 April het Noordwest-Duit- sche kustgebied aan te vallen. Een vijandelijk vliegtuig werd neerge schoten. By de successen op den Atlantischen Oceaan hebben de duikbooten van den luitenant-ter-zee le klasse, Hardegen, en van den luitenant-ter-zee 2e klasse, Lassen, zich bijzonder onderscheiden. De bemanning van een Duitsch vlieg tuig, bestaande uit den Oberfeldwebel Nitsch, Feldwebel Schafer, Feldwebel Richter en Obergefreiter Hartmann, heeft ongeacht zeer krachtig vuur van het vijandelijk luchtdoelgeschut en ja gers een belangrijke opdracht over het Suez-kanaal met groot elan uitgevoerd. Water- eri moddermassa's aan Oostelijk front. (D.N.B.) De aanvals- en afweer- gevechten aan het Oostelijk front wor den steeds sterker beïnvloed door de wa ter- en moddermassa's, veroorzaakt dbor j het smelten der sneeuw. De straten en wegen zijn nog meer dan in den laten herfst het geval was, veranderd in moe rassen. Voertuigen met rupswielen zijn geré- quireerd voor den sleepdienst en voor het transport van belangrijke goederen voor de ravitailleering,. Wanneer ondanks al les de Duitsche ravitailleering in orde is, dan beteekent dit een niet hoog genoeg te whardeeren prestatie der ravitaillee- ringstroepen. Belangrijke operaties worden door de den heeft gegeven, en dat deze op de Amerikanen is overgegaan. Volgens Amerikaansche persagent schappen zouden de beide afgezanten van Roosevelt de opdracht hebben het Britsche opperbevel er van te overtui gen, dat thans en niet in den a.s. zomer of herfst de beslissende slag tegen de spilmogendheden geslagen moet Vorden. Berlijn meent de militaire plannen der Anglo-Amerikaansche mogendheden in de volgende drie punten te kunnen sa menvatten 1. Met gebruik van het Britsche eiland als steunpunt zal getracht worden in West-Europa een nieuw front tegen Duitschland op te richten. De stoottroe pen, die deze operaties zullen moeten in leiden, zullen samengesteld worden Uit het Britsche leger en het Amerikaan sche expeditie-corps. 2. Daar men blijkbaar niet voldoende op de eigen militaire kracht vertrouwt, zal in Londen een onderzoek ingesteld 'worden naar de rol, welke de „groote geheime legers der bezette landen" tij dens den geallieerden aanval kunnen spelen. 3) De uitvoering'van het invasieplan zal niet lang meer uitgesteld mogen wor den; met het oog op de bedenkelijke po sitie, waarin de Sovjet-Unie verkeert, moet snel tot daden worden overgegaan. Intusschen is Berlijn over de conferen ties in Londen meer verheugd dan be zorgd. Het Duitsche opperbevel zou het werkelijk niet onaangenaam zijn, wan neer onder den politieken druk van de militaire leeken van Roosevelt aan een groot-invasie-offensief begonnen werd. Italiaansch vireermachtsbericht. In Cyrenaica zijn sterke vijande lijke colonnes, die door pantserverken- ningswagens en artillerie gesteund wer den, na levendigen strijd teruggeworpen. Zeven pantserwagens en talrijke auto mobielen werden vernield, twee officie ren en een aantal manschappen gevan gen genomen. De vijand, die ook mèrk- bare verliezen aan dooden en gewonden had geleden, trok zich in wanorde terug. De luchtaanvallen op oorlogsdoelen op Malta, -dat herhaaldelijk hevig werd gebombardeerd, werden voortgezet. Ita- liaansche vliegtuigformaties vielen met succes de havenwerken van M a c a b b a, Halfar, Luce en Gudia aan en beschadigden tal van op den grond staande .vliegtuigen zwaar. Een duikboot, die onder bevel van korvettenkapitein Emilio Olivieri op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft gemeld, dat zij twee schepen en drie tahkbootenmet een gezamenlijken in houd van 48.000 ton tot zinken heeft ge bracht. Vorming van nieuwe Fran- sche regeering. (A.N.P.) Te Berlijn is een bericht uit Vichy binnengekomen, volgens het welk maarschalk Pétain, admiraal Dar- lan en Pierre Laval besloten hebben, een nieuwe Fransche regeering te vormen. Te Berlijn neemt men kennis van dit bericht, maar men ziet er echter voorloo- pig van af, ten aanzien hiervan een standpunt te bepalen. Naar D.N.B. uit Vichy meldt, wordt door een in de. Fransche Staatscourant vail 14 April gepubliceerde, door den plaatsvervangenden minister-president, admiraal Darlan en den minister van Ju stitie geteekende verordening, het pro ces van Riom tot nader order uitgesteld. Het Hooggerechtshof krijgt door deze wet tevens de opdracht zijn onderzoek uit te breiden om alle verantwoordelijk heden, die van den vredestoestand naar oorlogstoestand hebben geleid, na te gaan en te beoordeelen. Hiermede Is te vens de vraag naar de verantwoordelijk heid voor den oorlog gesteld. Laval leider van dè Fran sche regeering.^ (D.N.B.) Ambassadeur de Brinon heeft na zijn terugkeer uit Vichy aan de pers een uiteenzetting gegeven van de regeeringswijziging in Frankrijk. Hij deelde mede, dat Pierre Laval leider van de Fransche regeering zal zijn. Admiraal Darlan zal leider der militaire strijd krachten (leger, marine en luchtmacht) zijn, doch geen minister. Hij kan echter den ministerraad steeds bijwonen. Admi raal Darlan blijft overigens opvolger van het staatshoofd, maarschalk Pétain. In de toekomst zal er geen ministerie van Oorlog meer zijn. Ten aanzien van de nieuwe ministers is nog niets beslist. Pierre Laval zal de nieuwe ministers voordragen aan het staatshoofd. De ze tel der Fransche regeering zal te Vichy gevestigd blijven. Maarschalk Pétain is met de gevonden oplossing zeer tevre den, terwijl de atmosfeer te Vichy opti mistisch is. Nieuwe oproep van Bose tot het Britsch-Indische volk. (A.N.P.) Ter gelegenheid van den her denkingsdag van het bloedbad van Am- ritsar, waarbij 400 Indiërs door de En- gelschen gedood werden, heeft de,leider der Indische nationalisten, Soebhas Chandra Bose, een oproep gericht tot het Indische volk, waarin hij o.a. het volgende zegt De politieke ontwikkeling van het moderne Indië is thans op haar hoogte punt gekomen en Indië is thans in staat om zonder groote vertragingen zijn vrij heid te verkrijgen. Het tegenwoordige wereldconflict plaatst Indië op een kruispunt van zijn geschiedenis. Wan neer Indië zich in deze crisis aan de zijde van Engeland zou plaatsen, zou het ook stellig met Engeland ten onder gaan. De eenige keuze van Indië is derhalve, de oude ordening en de daarachter staande belangen volkomen van de hand te wij zen en alles in het werk te stellen om de nationale bevrijding ten uitvoer te bren gen. Het Engelsche wereldrijk valt ziender- oogen uit elkaar. Het is een vierkante leugen te beweren, dat de vijanden van het Britsche imperialisme Indië wilden aanvallen. Ik zou aan mijn Engelschgezinde landgenooten den raad willen geven, niet op valschen grondslag den haat tegen de landen van het drie-mogendheden-pact te prediken, doch liever <ie Britsche mi litaire basis uit ons land te verwijderen. Doen zij dit, dan sta ik er borg voor, dat de mogendheden van het drie-lan den pact Indië volkomen ongemoeid zul len laten. Ll. Gratis vitamine C-tabletten. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd heeft de beschik king weten te krijgen over een zekere hoeveelheid tabletten, waardoor althans voor een gedeelte der bevolking de vita- mine-C-voeding tijdelijk kan worden aan gevuld. Daar de hoeveelheid dezer tabletten beperkt «is, kunnen slechts enkele groe pen van dezë gratis verstrekking profi- teeren. In de eerste plaats de schoolgaande jeugd en wel de leerlingen der scholen voor lager en voorbereidend lager onder wijs, dus in het algemeen kinderen van den leerplichtigen leeftijd. Aan Ken wor* den uitgereikt drie tabletten van 50 milligram per week. Deze uitreiking zal, geschieden onder schooltijd. De voor ziening van deze groep zal gedurende 9, weken plaats hebben. De tweede groep, die voor verstrek king van yitamine-C-tabletten in aan merking komt, vormen de aanstaande en jonge moeders. Al die vrouwen, waarvan in de periode tusschen 27 'April (eersten dag) en 16 Mei (laatsten dag) kan worden vastgesteld, dat zij in de laatste vier maanden van zwangerschap zijn, zullen zich in deze periode van een desbetreffende verklaring van de be- handelenden arts of de behandelende vroedvrouw moeten voorzien. Bij de plaatselijke distributiediensten ontvan gen zij dan op vertoon van deze verkla ring en eigen stamkaart gratis 60 tablet ten vitamine-C van 50 milligram, .bere kend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders, wier (jongste) kind is of wordt geboren tusschen 15 Februari (eersten dag) en 30 April 1942 (laatsten dag), op ver toon van de stamkaart van de moeder en die van den pasgeborene bij dezelfde distributiediensten en gedurende dezelf de période, t.w. tusschen 27 April en 16 Mei, eveneens gratis 60 tabletten in ont vangst genomen worden. WOENSDAG 15 APRIL 1942. Vraagt naar den Heere en Zijne sterf te; zoekt Zijn aangezicht geduriglijk. Psalm 1054. Zon op onder 6.45 20.36 Vandaag nieuwe maan. 23 April: le kwartier. Maan op onder 7.03 20.18 VLUCHT IN GOEDEREN, Een bedenkelijk verschijnsel (V. P. B.). „Particulier vraagt Per zisch tapijt". „Gevraagd van particulier door particulier gouden en zilveren sie raden". „Diamanten gevraagd, huisraad, Indische kunstvoorwerpenlederen dag treft men tientallen van dergelijke advertenties in de bladen aan. Overal ziet^paen dat een bepaalde categorie van ons volk tot eiken prijs geld wil omzet ten in goederen. Steeds hooger stijgen de prijzen, die voor de goederen, welke nog vrij gekocht kunnen worden, worden gevraagd en betaald. Oude meubels, die vroeger hoogstens enkele guldens zouden hebben opge bracht, worden nu verkocht voor tien tallen guldens. Een gouden damesarm bandhorloge, met enkele stieenen bezet, beleenprijs f 200, bracht bij een Veiling in pandhuisgoederen f 3000 op, dus meer dan het tienvoudige van de geschatte waarde! Fantastische prijzen worden betaald voor artikelen, die blijvende beleggings waarde behouden. Fantastische bedra gen worden door bepaalde personen ver diend, die als tusschenpersoon bij dezen ongezonden handel optreden. Een han del, die min of meer verwant is aan den zwarten handel en uiteindelijk even ver derfelijk is en even catastrofaal als deze. In de eerste plaats getuigt deze vlucht in goederen van een duidelijk uitgespro ken wantrouwen in de koopkracht van den gulden en evenzeer van een wantrou wen in de toekomst van ons land. Dat men door een dergelijke handel wijze zelf een eventueele devaluatie in de hand werkt, schijnt men niet te willen beseffen. Want wie vlucht in goederen en voor deze goederen die immers door de groote vraag steeds schaarscher geworden prijzen betaalt, die abnor maal hoog zijn en 'logischer-wijze nog steeds hooger zullen worden, begeeft zich in een noodlottigen vicieuzen .cirkel en het einde zal zijn, dat hij eerst het geld en later toch de .goederen kwijt zal ra ken. Bovendien wordt door dergelijke han delingen het gezonde economische even wicht in het land verstoord. Verder zul len zich de handeldrijvende middenstan ders op den duur niet aan den besmette- lijken invloed van deze abnormale vlucht in de goederen kunnen onttrekken, met het gevolg, dat de winkels spoedig leeg zijn en bovendien de verbruiksartikelen in handen komen van diegenen, die hier aan geen behoefte hebben. Wanneer b.v. een haard op de veiling twee maal zoo veel opbrengt als de vastgestelde win kelprijs, dan behoeft men zich niet meer te verbazen, dat er in den winkel na kor ten tijd geen haarden meer voorkomen. Welke gevolgen dit alles heeft voor den kleinen man kan men zich indenken. Nu ook huisraad, potten en pannen, kachels en fornuizen als beleggings-ob- jecten worden gekocht en deze goede ren óf'ia het geheel niet meer, óf slechts tegen schandalige prijzen beschikbaar zijn, is de toestand ernstig geworden. Het wordt meer dan tijd, dat ons volk tot bezinning komt. Ten slotte zullen bepaalde groepen arbeiders de tabletten ontvangen. Met de leiding van de daarvoor in aanmer king komende bedrijven -zal worden overeengekomen, dat de tabletten ge durende een bepaald aantal weken op het bedrijf aan de arbeiders zullen wor den verstrekt en door hen genuttigd. Op ingeleverde bonnen zeker kolen! Naar aanleiding van door het publiek naar voren gebrachte vragen inzake het afleveren van brandstoffen, vestigt men van bevoegde zijde er de aandacht op, dat wél degelijk brandstoffen op de bij den handelaar ingeleverde geldige bon nen zullen worden afgeleverd. Aan an dersluidende geruchten dient men daar om geen aandacht te schenken. Inder daad loopt ten gevolge van allerlei fac toren de bevoorrading van de verschil lende handelareir nogal uiteen. De ach terstand in de aflevering van eenige handelaren is daardoor vrij groot, doch het is uitgesloten, dat de leveranciers niet in staat zouden worden gesteld op de bonnen kolen af te leveren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1