Kerk en School Land- en tuinbouw Rechtszaken Burgerlijke Stand Telegrammen KOERSEN Ned. .Herv.! Köfk. x Aangenomen: naar Dordrecht (vac. Dr A. -v. Iterson), J. Elkema te Zaandam; naar Reeuwyk (vac. W. Vroegindewey)cand. H. Roelofsen te Ede. Bedankt: voor Brakel (vac. L. Trouwborst), cand. H. Roelofsen te Ede. Gertef. Kerken. Tweetal: te Heemstede (vac. E. T. v. d. Born), J. A. v. Arkel te Diever en W. C. v. d. Brink te 's-Gravenzande. Beroepen: te Bussum (vac. J. A. Schep), N. Willeinse te Rotterdam-Char- lois. Aangenomen: naar Vollenhove (Stad), cand. F. W. Tjadens, hulppred. aldaar. Evang. Luth. Kerk. Drietal: te Bodegraven (vac. J. Gronloh), cand. J. G. Bahnmiiller te .Rotterdam, cand. A. J. Meyer te Gouda en cand. A. M. v. d. Meij te Diemen. Baptiste Gemeenten. Beroepen: te Apeldoorn (vac. A. A. Hardenberg), D. Slort te Rotterdam- Zuid. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds G. J. W. den Herder, gekomen van Drachten, deed zijn intrede bij de Doops gezinde gemeente te Amsterdam, met een preek over Hebr. 1228. Ds. P. Veen. Morgen herdenkt Ds P. Veen, Ned. Herv. pred. te Utrecht, den dag waarop hij voor 25 jaar aldaar zijn dienstwerk aanving. De jubilaris werd in 1879 geboren. In 1901 candidaat geworden in Gelderland, aanyaardde Ds Veen 24 Aug. 1902 zijn ambt te Lichtenvoorde, welke stand plaats hij in 1908 met Zutphen verwis selde. 15 April 1917 deed hij zijn intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds Veen is alom in den lande een be kend figuur, want'hij is tal van jaren voorzitter geweest van het Ned.' Jonge lingsverbond. Ook heeft hij deel uitge- maakt van het hoofdbestuur van den Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. Korte berichten. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Hilversum kwam bericht in, dat het Prov. kerkbe stuur van Noord-Holland goedkeuring heeft gehecht aan het besluit van het classicaal bestuur van Amsterdam, waar bij de vestiging van een vijfde en een zesde predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gem. bovengenoemd zulks met ingang van 1 Juni a.s. werd toegestaan. Het kiescollege van de Ned. Herv. Gem. van Hilversum besloot het beroepingswerk ter hand te nemen. Ter jongste vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van Rot- terdam-Feyenoord kwam een schrijven in van enkele kerkeraadsleden houdend het verzoek om zoo mogelijk over te gaan tot de aanstelling van hulppredi kers. De kerkeraad zal terzake een on derhoud .aanvragen met het college van kerkvoogden, dat terzake eveneens een eehryven gezonden had. De commissie van beheer der Geref. Kerk van Baarn heeft ingevolge verzoek van den kerkeraad, aan kerkeraad en kerkvoogdij 'der Ned. Herv. Gemeente aldaar als blijk van erkentelijkheid voor het gebruik van het kerkgebouw een paar Delftsche borden aangeboden voor. de consistoriekamer, alsmede een ver- goeding aan organist en koster. Kerkelijke gebruiksvoorwerpen!. Het Centraal Bureau voor Kerken te 's-Gra- venhage, Zeekant 38, heeft zich per cir culaire tot tot alle kerken gericht, waar bij o.a. wordt medegedeeld, welke voor werpen voor kerkelijk gebruik thans nog beschikbaar zijn. Bovendien wordt ge meld, dat het Centraal Bureau voor ker ken een technischen dienst beschikbaar stelt voor de behandeling <ook onder den en ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Breda aan de bekomen ver wondingen overleden. Y GaSverstikking. De 63-jarige weduwe, mevrouw A. L. van H., te Den Haag is Zaterdagmiddag door' haar huisdokter dood in haar woning aangetroffen. De geneesheer, wien, toen/ hij een visite kwam maken, op zijn bellen niet open gedaan werd, verschafte zich met geweld toegang tot de woning door het raampje van de voordeur te forcee- ren. In de huiskamer vond hij de oude dame levenlöos voor de kachel liggen, Vermoedelijk is zij, £oen zij met een gas- pook de kachel aanmaakte, komen te vallen, waardoor de pook gebroken is, zoodat 't ga#de "kamer in kon stroomen. Ongeluk op den Rp. Zaterdagnacht is #p den Rijn te Arnhem een ongeluk voorgevallen, waarbij ver moedelijk een persoon door verdrinking om het leven is gekomen. Omstreeks één uur dien nacht hoorde een agent van politie op de Rijnkade hulpgeroep. By onderzoek trof hij op een der aan de Rijnkade gemeerde sche pen den 29-jarigen A. W. R. aan. Vol gens verklaringen van dezen persoon was hij met een hem onbekenden man per roeiboot den Rijn overgevaren, daar de pont niet meer voer. Aan de stadszyde was de roeiboot in aanraking gekomen met een mëerkabel van een der daar liggende schepen, waardoor de boot om sloeg en beide inzittenden te water ge raakten. R. wist zich aan een kabel te grijpen en is door een schipper uit het water gehaald. De andere persoon is ver moedelijk verdronken. houd en controle) van alle technische zaken, die bij de kerken voorkomen. Chrtarttelijk nijverheidsonderwijs. De vereeaiging van Christelijke leeraren en leeraressen by het nijverheidsonderwijs heeft te Amsterdam, haai- 10de algemee- ne ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer J. Ofman van Rotterdam heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom, in het bijzonder den vertegenwoordiger van den Bond van Chr. verenigingen bij het nijver heidsonderwijs)' het eere lid der vereeni- "ging, den heer Pijl uit Rotterdam en Prof. Dr J. Waterink, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam. Prof. Dr J. Waterink sprak, hierna over: „Het christelijk opvoedingsbegin sel en het nijverheidsonderwijs, waarop een geanimeerde bespreking volgde. Bij de hierna volgende behandeling der huishoudelijke zaken zijn de jaarversla gen goedgekeurd. De contributie werd tot de helft teruggebracht, nu het or gaan der vereen, niet meer verschijnt. Bij cl$ verkiezing van leden van het hoofdbestuur werden de aftredende le den, mej. Chr. E. Moorrees te Ro ter dam en de heer R. P. Eerstens te Maarsber- gen herkozen en gekozen in de vacature- me j, E. S. Sijpkes te Groningen: mej. E. Nóordtzij te Groningen en in de var 'cature mej. H. J. v. Diemen de Jel te Ede: mej. H. B. Aalderink te Ede. ExamenS machinist-stoker's en ma chinisten! bij de visscherij. De Commissie voor de Visschery-examens zal voor het practische gedeelte zitting houden te IJmuiden op 23 April en voor het theore tische gedeelte op 24 April. Aanmelding vóór 17 April bij den voorzitter, den heer A. H. Voetelink, Laan van Meerder- voort 705, Den Haag. De candidaat moet bij het begin van het examen bij den voorzitter f2 examengeld storten.. Staatsexamens voor muziek. De staatsexamens voor muziek; lager en middelbaar onderwijs, zullen in Juli wor den gehouden in het Rijksconservatori um voor Muziek te 's-Gravenhage. Ex. van de exameneischen zijn verkrijgbaar 'bg den secretaris der regelingscommis sie, den beer Everhard van Beijnum te 's-Gravenhage, Vondelstraat 188, tegen betaling van f 0,50 per exemplaar Het bedrag behoort by aanvrage te worden overgemaakt op diens postchèque- en girorekening no. 63602 of door toezen ding van postzegels. Candidaten behoo- ren zich vóór 1 Mei aan te melden bij den secretaris der regelingscommissie bovengenoemd, met toezending van een geboortebewijs en het examengeld. Exameris lichamelijke oefening. De examens ter verkrijging van een akte van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar onderwijs in de lichamelijke oefe ning zullen dit jaar in Mei, Juni en Juli worden gehouden, voor wat het schrif telijk gedeelte aangaat te 's-Gravenhage, wat het mondeling-theoretisch gedeelte betreft te Amstêrdam. De examens ter verkrijging van een akte van bekwaam heid tot het geven van lager onderwijs in de lichamelijke oefening zullen dit jaar in Juni en Juli en ev. Augustus te Am sterdam worden gehouden. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwer pen, moeten zich vóór 2 0 A p r i 1 schrif telijk aanmelden bij den heer J. C. Kroese J. T. Cremerlaan 24, Santpoort. Gelijktij dig met de verzending der aangifte moet op zijn postgiro-rekening no. 182443 worden gestort een bedrag van f 40,22% voor de akte M. O. en van f 30,15 voor de akte L. O. Benoemd: tot hoofd der Chr. school te Westkapelle, P. E. Fynte Heem stede (tijd.) benoemd tot onderwijzer (es): aan de Chr. school te Louwerzyl, mej. J. Blom te Kornhorn (kw. m. a.) aan de Herv. school te Renkum, G. Jansen, aldaar (kw. m. a.). Examens, Geslaagd voor hiet exa men scheepswerktuigkundige, diploma B, le gad., J. A. duPonteVlissingen De inhalige expedi teurs. By het complot, van vijf chauf feurs eener expeditie-onderneming te Amsterdam, die zich aan de goederen vergrepen, welke hun ter verzending wa ren toevertrouwd, bleek mede de eige naar van de zaak betrokken te zyn, zoo dat ook hy is gearresteerd. Bij een huis zoeking in zyn woning werden onder zyn zoldervloer eenige honderden paren kou- sey, elf z.g.n. tafëls, negen vellen lang harig bont, een rol dames japonstof en éen doos met grove zwarte wollen sok ken aangetroffen, alles van diefstal af-, komstig. (N.R.C.) Van je familieEen bewoner van het Westeinde te Amster dam kreeg dezer dagen bezoek van een neef. Na dit bezoek werd een gouden ring met briljanten, ter waarde van f6000 vermist. Het bleek, dat neef zich den ring had toegeëigend. Een tap ij t was niet ge-, n o e g. In een der laatste nachten is in gebroken in een tapijtenhandel aan den Mauritsweg te Rotterdam. De dieven wisten via een slopje aan de achterzijde binnen te komen en met den buit door een leegstaand aangrenzend pand te ver- dwynen. Voor twintig duizend gjilden aan Perzisdhe tapyten is uit de zaak ge stolen. Stille getuigen in raamkozyp. Een paar zyden pluis jes, gevonden aan een raamkozyn, zijn belangryke stille getuigen ge weest by de opheldering van een in braak gepleegd aan den Oude Zyds Ach terburgwal te Amsterdam. Veertig rol len zjjde eh twaalfhonderd paar lederen handschoenen- waren op zekeren clag uit een magazijn «aldaar verdwenen. De recherche toog op onderzoek uit en ging eens na op welke wyze de dieven het magazyn konden zyn binnengedron gen. Het. zpu mogelijk geweest kunnen -zyn over een plat van een woning aan de Koestraat het perceel binnen te komen. Doch dan moesten de insluipers wel merkwaardige acrobatische toeren heb ben gemaakt. Toen een der rechercheurs echter in de woning in de Koestraat op de derde verdieping poolshoogte ging nemen, vond hij aan het raamkozijn klei ne pluisjes van zijde, waaruit hij conclu deerde, dat de inbrekers met den buit door dit raam binnen moesten zijn ge komen. De bewoner van het huis werd dan ook gearresteerd, doch toen hij bleef ontkennen iets van de inbraak te vleten, moest men hem wel op vrije voeten stel len. De recherche bleef evenwel hetzelf de spoor volgen en zy deed tijdens de Paaschdagen opnieuw een eigenaardige ontdekking. De familie in de Koestraat kreeg opvallend veel bezoek, allemaal menschen van buiten, die 's avonds met zware koffers beladen weer naar den trein togen. De recherche informeerde eens waar de reis naar toe ging en kwam er ten slotte achter, dat verschil lende familieleden te Alkmaar woonden. Bij één familie deed de politie een huis zoeking met het resultaat, dat zij er een paar handschoenen vond, dat uit het ma gazyn aan den Oude Zyds Achterburg wal afkomstig was. Binnen enkele dagen konden nu alle daders en helers in deze zaak, in totaal acht man, gearresteerd worden. De buit bleek inmiddels alweer voor f2500 te zyn verkocht. (Tel.) Groot aantal inbraken opgehelderd. De politie te Heem stede, die als zoovelen zich meermalen geërgerd heeft over het feit, dat de to-» renklok aan het Kerkplein van slag was, dankt hieraan thans een succes, dat voorloopig bestaat uit de ontmaskering van een uitgebreid complot dieven, die gedurende acht, jaar de villadorpen tus- schen Den Haag en Haarlem onveilig hebben gemaakt. In den vroegen ochtend van 29 Maart werden n.l. twee mannen, die zoo juist gereed waren gekomen met een inbraak aan den Heejnsteedschedreef, door de vier slagen-van de torenklok in den waan gebracht, dat hun aanwezigheid in de open lucht reeds was geoorloofd. Het was toen echter eerst half vier. Nauwe- lyks waren zij dan ook buiten of een ac tieve agent van politie hield hen aan en nam de beide mannen, die uit Warmond •afkomstig bleken te zyn, mee naar het politiebureau, waar bleek, dat zy eén groote hoeveelheid gestolen góederen by zich hadden. By een huiszoeking werd voldoende be wijsmateriaal gevonden om tot de arres tatie van vier andere mannen over te gaan. Het duurde slechts kort of het aantal arrestaties bedroeg twaalf, en het aantal inbraken, dat tot klaarheid is gebracht, bedraagt thans 28. Voor het grootste deel zyn deze verpleegd te Bloemendaal, Warmond, Oegstgeest, Leiden, Wasse naar, Voorburg, Heemstede, Delft en Zeist. De buit, die in totaal vele tiendui zenden guldens beloopt, benevens groote hoeveelheden sieraden èn andere voor werpen van waarde, levensmiddelen, kleedingstukken en distributiebeschei den, kon voor een groot deel worden ach terhaald. De gearresteerden zijn alien afkonjstig uit Warmond en stonden in verbinding' met de Haagsche onderwereld. (N.R.C."1 Bijen hielden zich dezen winter goed. Natuurlijk zyn ook de by en volken de zen abnormaal strengen winter niet zon der verliezen door gekomen. Dat was te voorzien, want eigenlyk heeft elke nor male vorstperiode voor de byen nadee- lige gevolgen. Maar terwyl men aanvan kelijk vreesde, dat deze verliezen dit jaar onrustbarend groot zouden zyn, blykt thans, dat dit nog erg meevalt. Natuur lyk zullen er wel imkers zyn, wier vol ken dezen winter in het geheel niet heb ben overleefd, of zoozeer zyp verzwakt, dat van een bevredigende honingop- brengst dit jaar geen sprake zal. zijn, maar dit schijnt zich tot plaatselyke ge vallen te beperken. Over het gëheele land is de situatie echter belangryk gun stiger, dan zich aanvankelyk liet aan zien. In Drente en Brabant is de situatie zelfs nagenoeg normaal en ook in Ken- nemerland zijn de meeste volken den winter goed doorgekomen. Wel zijn de^byen dit jaar erg laat, zooals ook de vroege boeiers laat zijn. Maar gelukkig wordt thans opnieuw ac- cijnsvrije suiker ondër de bonafide imkers gedistribueerd, waardoor zy hun volken de „bijvoeding" kujonen verstrekken, waar deze thans behoefte aan hebben. Zijn vroegere verloofde gedood. Het Bossche gerechtshof heeft giste ren in hooger beroep de strafzaak tegen den 24-jarigen kantoorbediende F. Th, .de Kubber uit Goes, die op 3 Augus tus 1941 zyn ex-verloofde, mej. Nellie Leurs te Oirschot met een byl ora het leven heeft gebracht, behandeld. De Bossche rechtbank had den man veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. De verdachte verklaarde ter zitting nogmaals, niet de bedoeling te hebben gehad het meisje te dooden. Hy wilde haar slechts mishandelen. De advocaat-generaal, mr Van Veken, zeide, dat de rechtbank het primair ten laste gelegde, voorbedachte rade, heeft laten vallen. Spr. is echter van oordeel, dat het hier een grensgeval betreft, waarin het bewys wellicht te leveren is. Doodslag is echter alleszins bewezen te achten. Spr. achtte de straf van 12 jaar, door- de rechtbank opgelegd, te zwaar en requireert een straf van 10 jaar, met aftrek van de voorloopige hechtenis. De verdediger, mr Adelmeyer, was van oordeel, dat verdachte slechts wegens zware mishandeling den dood tengevolge hebbend, veroordeeld kan worden, en vroeg een mildere straf. Arrest over 14 dagen. Al kunt U nog zoo goed fietsen, toch mag U niet onder het rijden het stuur met beide handen los laten qf de voeten •1 van de trappers nemen! Art. 22 Wegen verkeersregeling. (Polygoon-Seym) GOES. Geboren: Harm Jan, z. v., IJ. W. Steenhuis en G. Smit. Overleden: G. Goud, 25 j., te Oudelan- de; W. Nieuwenhuyse, 78 j., .weduwnr. van M. Koster, te Kloetinge. Huw.- aangifte: D. A. Vleugel, 28 j. en E. J. van Maris, 24 j. - Van 411 April. OOSTKAPELLE. Geboren: Elizabeth, d. v. P. Wattel en S. Vos; Christiana, d. v. P. de Kam en J. van de Woestijne Pieternella, d. v. G. de Visser en G. Kodde. Ondertrouwd: J. Dekker, 25 j. en J. F. Dekker, 25 j. Overleden: H. Loois, 82 j., wed. van Q. DommisseS. Clarisse, %4 j., wed. van P. Riemens. OVer de maand Maart 1942. KATTENDIJKE. Geboren: Pieter nella Leuntje, d. v. C. J. de Munck en J. de Waard. Overleden: T. Olree, 89 j., wed. van J. Brandt. ST ANN ALAND. Geboren: 3, Jan, zv. J. Hamstra en A. den Haan; 7, Mache- lina, dv. J. Moerland en J. van Iwaarden; 9, Gerard Cornelis, zv. N. J. Boogert en J. Vroegop; 10, Willem Marinus, zv. M. K. Goudzwaard en W. M. Quist; 30, Cor nelia Adriana, dv. J. v. d. Kleyn en A. P. van den Boogaart Getrouwd: 26, P. J. Kruf, jm. 23 j. en S. Overbeeke, jd. 21 j.26, L. P. Poot, jm. 26 j. en J. A. Rynbe'rg Md., 26 j. Overleden: 11, L. T. Hartog, 2 j. d. v. D. A. Hartog en L. Gunter; 12, J. v. d. Klooster, 70 j. wed. v. C. Lindhout; 15, J. Hoek, 87 j. wedr van A. Heyboer; 23, S. Moeliker, 86 j., wedr van H. Kaashoek. NIEUWERKERK. Geboren: 7, Wilhel- mina, dv. W. H. de Valk en J. van Dyke; 17; Margrieta Marina, dv. L. Tieleman en A. C. Verton. - Gehuwd: 26, L. M. Kraak; 27 j. jm. (van Oosterland) en K. E. van 'tHof, 23 j. jd. Overleden: 10, C. Hling, 65 j. echtg. v. W. J. Leenders; 21, J. Stout jesdyk, 65 j. echtg. van C. Verwys. (Z. Nsb.) STAVENISSE. GeborenJohannes Jan, z. v. ,P. Stout jesdyk en M. C. Neele; Neeltje Adriana, d. v. C. G. van den Berg en M. GoedegebuureAdriana Dirkje Jacoba, d. v. C. van Putte en J. M. Gaakeer; Thonia Wilhelmina, d. v. W. Hanssens en J. Brouwer; Elisabeth Tryntjë, d. v. D. J. Hanse en F. Meyer. Overleden: Gerard Jan, 10 j., z. v. M. Wesdorp en M. Stoutjesdyk. STOCKHOLM ,(AN.P.) Het Ameri- kaansche departement van Marine heeft bekend gemaakt, dat aan de Atlantische kust een vrij groot Britsch koopvaardij schip is getorpedeerd. STOCKHOLM (A.N.P.) De toestand in Birma. De Britsche strijdkrachten in Birma hebben volgens een bericht van Radio Boston zich op nieuwe stellingen moeten terugtrekken. STOCKHOLM (A.N.P.) Ernstig onge val bi] legeroefening in Znid-Engeland. De Engelsche berichtendienst meldt, dat bij een ongeluk, dat zich tijdens een gecombineerde gevechtsoefening in Zuid- Engeland heeft voorgedaan, 14 officieren en soldaten, waaronder een brigade-gene raal, werden gedood en 40 50 officieren en manschappen werden gewond. Het ongeval geschiedde op het moment, waar op een vliegtuig een duikvlucht maakte. BERLIJN (D.N.B.) Duitscha en Brit- sche activiteit in de lucht. Sterke for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar aan het D.N.B. wordt ge meld, in den nacht van 13 op 14 April installaties ineen Britschen ravitaillee- ringshaven aan de mond van de Hum- ber gebombardeerd. In het doel werden zware ontploffingen en brander, waarge nomen. In denzelfden nacht hebben vrij zwak ke formaties Britsche bommenwerpers getracht het Noord-Duitsche kustgebied aan te vallen. De sterke Duitsche afweer dwong den Britten voor het bereiken van de kust om te keeren, voor zij hun bom men konden uitwerpen. Een aanvallende bommenwerper werd neergeschoten. SUCCESPATROON. Prijs 40 cent. A 814. Het model van deze japon leent zich uitstekend voor eenigszins gezette da mes. De pas heeft een naar de taille spits toeloopend vest, terwyl de stof eenigs zins vloeiend over de buste valt. Flat- teuse hartlyn. Aansluitende mouwen. Vierbaansrok met eenige onderwijdte, die evenwel strak om de heupen sluit. De japon leent zich heel goed om van tweeërlei stof gemaakt te wordem Het aanvullend materiaal kan b.v. voor pas aan voor- en rugzyde en voor de mou wen dienst doen. Patronen in de maten 46 48 50. Knippatronen van deze modellen zijn verkrijgbaar tegen den aangegeven prys "by: „Het Practisch Modeblad", Postbus 36, Dën Haag. -Betaling steeds vooruit per giro postrekening 203 203 of in postzegels, mits deze een waarde hebben van 1%, 3 of 71/2 cent. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts mini mum 65 cent bij vooruitbetaling; iedere regel meer 13 cent (max. 8 regels). van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de li .casso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 9, Tel. 2001 en 2410. Amsterdam, 13 April 1942. V. K. Heden 4 Nederl. 1940 I 100«/lB 10l7s 4 Nederl. 1940 II 1003/8 1007u 4 %- Nederl. 1940 m.b. lOOVa 100"'/lo 4 Nederl. 1941 100)4 100V18 3% Nederl. 1941 99Vs 99 3" Nederl. 1937 937a 936/a 3—3% Nederl. 1938 96)4 9678 3 Ned.-Indië 1937 I 88% 88 Va Koloniale Bank 1387a 138% Ned. Ind. Handelsbank 93% 93Va Cert. Ned. Handel Mij. 133 132 A K. U. 156 157% Yan Berkel's Patent 1427a 1447a Cert. Calvé Delft 121 1217a Fokker 216 220 Cert. Leverbros 168 169 Philipslampen 288 2897a Pref. idem 179% 175 Kon. Olie 2887a 2917a Amsterdam Rubber 1807a 1827a Bandar'Rubber 148% 150 Deli Batavia Rubber 144 144 Serbadjadi 92 91 V. I. C. O. 130 Holl. Amerika Lijn 143 147 Kon. Boot 182 182 Nedl Scheepv. Unie 170 174% Rotterd. Lloyd 144 1477a Mij. NederUund - 1457»' 147:V|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3