Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD DAGKALENDER ZATERDAG 11 APRIL 1942 56e JAARGANG - No. 160 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange 6iststraat 34 ,en Noordweg 155 Telefoon 28 Directeur- Hoofdredacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, ©oe® en plaatsen waar een agent rs aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën \2 cent per mffllmeter Ingezonden mededeeltngen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder' letter of motto 10 cent extra. Bij ©ontreet belangrijke korting Hebt goeden moed. Binnenland Duitsohe successen bij afweer en afval Krachtige luoht-aotie - Engelsehe oorlogsaohepen tot zinken gebracht - De situatie in Britsdvlndlë. Sigaren, Sigaretten, Tabak en Versjnaperlngen op den bon. Distributie gaat op* 17 Mei In. Uit de Provincie Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Wij hebben Paaschfeest gevierd en ge luisterd naar de blijde boodschap der Engelen in Jozefs hof dat Jezus is op gestaan. Wy hebben weer onze Paascï> liederen gezongen en hebben God ge dankt, dat wij een Heiland hebben die leeft tot in alle eeuwigheid. Maar wil het goed zijn, dan is dit geen jubel voor de Paaschdagen alleen. Hij moet heel het jaar ons bijblijven. Christus zelf heeft het ons gezegd: Hebt goeden moed. Ik heb de wereld overwonnen. Hij heeft de oorzaak van alle leed en zorg, moeite en verdriet, n.1. de zonde, volkomen overwonnen. En wij doen zoo dikwijls, alsof wij dat ver geten zijn. De vermaning, om goeden moed te heb ben, is zoo noodig. Wat zijn we k'lein van moed en zwak van krachten en wat zijn we spoedig uit ons evenwicht gebracht. Ook de Christen, die bij het Woord van God begeert te loven, ontkomt daaraan niet. Vandaar de telkens weer in den Bijbel herhaalde vermaning om goeden moed te hebben. Goeden moed niet alleen wan neer we wandelen op de hoogten des le vens, maar ook wanneer het gaat door de diepte. De menschen willen graag, dat God Zijn goedkeuring hecht aan de plannen, die zij gemaakt hebben. God moet hun weg gaan. Gaat God een anderen weg, dan komt de ergernis en soms het verla ten van God. Domela Nieuwenhuis ver telt in het door hem geschreven boek: „Van Christen tot anarchist", dat hij door het sterven van zijn (eerste) vrouw het geloof aan een liefderijk Opperwezen onmogelijk kon behouden en dat, toen enkele jaren daarna ook zijn tweede vrouw hem ontviel, het Godsgeloof ai meer en meer zwevend begon te worden. Toen God een anderen weg met hem ging dan hij gedacht had, liet D. N. het geloof varen. Zoo is het met velen ge gaan en zoo gaat het nog. In onzen tijd is er veel, dat anders, volkomen anders gaat dan de menschen hebben verwacht en hebben uitgedachte Oogenschijnlijk gaat het vaak rechts- draads in tegen wat er aan verlangens in ons hart leeft. Dan is het niet zoo ge makkelijk om goeden moed te houden en om met opgewektheid den arbeid te blij ven voortzetten. Er zijn allerlei zorgen en er is vrees voor heden en toekomst. Hoe licht komt men er toe, om te ver slappen en alle activiteit te laten varen. Maar deze levenshouding mag de onze toch niet zijn. Hebt goeden moed, niet alleen wan neer het naar onzen wensch gaat, maar ook als de stormen slaan over het dek van ons levensscheepje. Wie weet of God niet juist nu bezig is Zijn Koninkrijk heerlijk te doen komen. Geen vervallen in moedeloosheid, maar voort arbeiden, zoolang het dag is om te werken. Wij zijn van gisteren en de Heere God is van eeuwigheid. Hij alleen heeft het bestuur der wereld in handen.. Het zou aan geen andere handen kun nen worden toevertrouwd. Alleen dit' geloof geeft rust in de onrust der tijden. Hoe de aanval op Java verliep. De gepensionneerde Japansche gene- raal-majoor Jaheis Oba, heeft een be zoek gebracht aan de slagvelden op Ja va. Naar zijn meening heeft de Japan- sche luchtmacht bewezen de belangrijk-, ste factor te zijn, die in tien dagen tijds de onvoorwaardelijke overgave van de geallieerde strijdmacht op Java heeft ge- forceérd. De Japansche luchtmacht, die ope reerde van de steunpunten op Sumatra uit, had bij het begin van de Japansche campagne tegen Java de volledige con trole in de lucht over geheel Java weten te verkrijgen. Dit feit, gekoppeld aan de gelijktijdige landing op verschillende punten van de Noordelijke kust van Ja va, versnipperde het Nederlandsche ver dedigingsstelsel. De Japansche landingsstrijdkrachten slaagden er in de eerste luchtbasis op Java te vestigen op een punt, gelegen op slechts een kwartier afstands vliegen van het dichtst bijzijnde Nederlandsche vliegveld. Deze Japansche luchtbasis werd dan ook het doelwit van massale aanvallen door de vijandelijke lucht macht van de zijde van alle Nederland sche luchtbases, alsmede van offensieven te land uit het Westen en het Zuiden De Japansche gevechtsvliegtuigen gin gen een feilen strijd aan met de vijande- ujke luchtmacht en schoten de meeste daarvan met opmerkelijke onfeilbaar- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Op het schiereiland K e r t s j werd te genover krachtige, door vechtwagens en door de luchtmacht gesteunde aanvallen een volledig afweersucces behaald. Naast zware bloedige verliezen van den tegen stander zijn volgens tot dusver binnen gekomen berichten 56 vijandelijke vecht- wegens vernield en nog 26 door beschie ting onklaar gemaakt. In verscheidene andere sectoren van het oostelijk front hadden eigen aanvaia- acties succes. Aan de W o 1 c h o v werd een formatie der bolsjewisten ingeslo ten en vernietigd. In Noord-Afrika werden bjj ge-' vechten tusschen verkenningsafdeelin- gen verscheidene Britsche verkennings pantserwagens en kanonnen vernield of buitgemaakt. De aanvallen op het eiland Malta werden overdag en des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en jagers voortgezet.. Aan de staatswerven en de haven- en dokin stallaties, alsmede aan de vliegveldin stallaties werden door bomvoltreffers opnieuw zware beschadigingen toege bracht. Aan de Engelsehe Zuidkust plaatsten lichte gevechtsvliegtuigen vol treffers op een gasfabriek. Door de ont ploffing van een gashouder ontstonden zware beschadigingen in de omliggende fabrieksinstallaties. Boven de Duitsche Bocht schoot marine-artillerie drie Britsche bommen werpers peer. De korporaal Feld van éen afdeeling pantserjagers hééft bij de gevechten op het schiereiland Kertsj op 9 April on danks een verwonding zeven vijandelijke gevechtwagens stukgeschoten. ITALIAANSCH WEERMACHTS- 3ER1CHT. In Cyrenaica zijn nieuwe ont moetingen tusschen vooruitgeschoven afdeelingen in ons voordeel geëindigd. In den loop van de zuiveringsactie in de Libysche Sahara werd de vernietiging van nog meer vijandelijke pantserwagens geconstateerd. In een aantal' schitterende gevechts acties bracht de luchtmacht aanzienlijke schade toe aan de ravitailleeringscentra in het vijandelijke achterland. Duitsche jagers schoten in een luchtgevecht met sterke formaties vijandelijke jagers, 4 Curtiss-toestellen neer. Een ander vlieg tuig werd door het luchtdoelgeschut van Dzjalo getroffen en stortte in de nabij heid van de oase neer. Ook tegen Malta waren opnieuw he vige aanvallen van de As gericht. De haven- en dokinstallaties van het eiland werden met goed gevolg getroffen en militaire inrichtingen grondig vernield. Duitsche jagers vernietigden in lucht gevechten vijf vliegtuigen. Engelsehe oorlogsschepen vernield. (D. N. B.). Naar het Japansche hoofd kwartier meedeelt, zijn op 10 April in de wateren bij Trincomali aan de Oost kust van Ceylon tot zinken gebracht: een Britsch vliegkampschip Van de Her- mesklasse, twee lichte kruisers van het type Birmingham en Emarald, een tor pedojager en een patrouillevaartuig. Bovendien werden zeer zwaar bescha digd: een lichte kruiser en zes koopvaar dijschepen. Neergeschoten werden 56 vliegtuigen. De verliezen der Japanners bedragen tien vliegtuigen; zij leden gqen verlie zen aan oorlogsschepen. heid neer. Met even nauwkeurige bom bardementen vernietigden (de Japansche bommenwerpers vijandelijke tanks en pantserwagens. De Japansche bombarde menten op de militaire inrichtingen van Bandoeng hebben een demoraliseerende uitwerking op de Nederlandsche verde digers gehad. Sluikhandel en zware straffen. Volk en Vaderland acht de straffen, welke aan sluikhandelaars en de koo- pers van producten uit den sluikhandel worden opgelegd, over het algemeen te licht. Boeten helpen niets en opsluitihg h^lpt ook niets, egoïsten, kettinghandelaars en smokkelaars hebben slechts één vrees: te moeten werken. Iedereen die betrapt wordt bij het drijven van sluik handel behoort daarom onmiddellijk te worden veroordeeld tot langdurigen dwangarbeid. Waarom voert men voor Van officieels Britsche zjjde wordt toegegeven, zoo meldt de Londensche nieuwsdienst, dat het Britsche vlieg kampschip Hermes tot zinken is ge bracht. Tegenstrijdige berichten over Britsch-Indië. Gisteren meldde het D. N. B. uit Sjanghai, dat een overeenkomst was tot stand gekomen tusschen Engeland en «Britsch-Indië. Er zou een eerste Al-Indi sche Nationale regeering zijn gevormd, terwjjl een 'Indische minister de porte feuille van defensie zou krijgen. Roose velt's persoonlijke vertegenwoordiger in Delhi, kolonel Johnson, zou een belang rijke rol hebben gespeeld by het tot stand komen van het accoord. Later meldde echter de Britsche nieuwsdienst uit New Delhi, dat twyfel is ontstaan over het succes der onder handelingen tusschen Cripps en het Indi sche Nationale Congres. Naar verluidt, wordt de uitvoerige uit eenzetting, die thans is gegeven ten aan zien van de wyzigingen in de oorspron kelijke voorstellen van Cripps, door véle leden der werkcommissie van het Con gres onbevredigend geacht. Een nog later ontvangen ANP-bericht uit Stockholm meldt zelfs, dat volgens den Britschen berichtendienst de werk commissie van het "Indische Nationale Congres met algemeene stemmen een motie heeft aangenomen, waarby de voorstellen van Cripps worden verwor pen. Naar de Engelsehe berichtendienst voorts uit New Delhi meldt, zou aan Cripps Vrijdagavond nog het definitieve besluit van alle Indische partyen wor den bekend gemaakt. Desondanks is het heel moeUyk, aldus dit bericht, den afloop der onderhande lingen te voorspellen. Cripps zou Zaterdagmiddag een pers conferentie hebben uitgeschreven, waar in hy het resultaat van zjjn zending dacht mede te deelen. De Japansche opmarsch op Bataan. Op 2 Januari van dit jaar drongen de Japansche troepen Manilla, de hoofdstad van de Philippjjnen, binnen. De strijd om deze belangryke eilandengroep was hier mee wel beslecht, doch nog niet beëin digd. Generaal Mac Arthur, de opperbe velhebber van de Amerikaansch-Philip- pynsche troepen, besloot hét verzet te handhaven op het Schiereiland Bataan, ten N. van Manilla en op de eilandves ting Corregidor, in de baai van de hoofd stad. Het verzet heeft zich veertien we ken kunnen handhaven, maar eergiste ren moest Wainwright naar Washington seinen, dat een tegenaanval wegens al geheels lichameiyke uitputting der troe pen was mislukt. De capitulatie moest worden aangevraagd. Volgens 'n Reuterberieht uit Washing ton is de verbinding met Corregidor en Bataan al bijna 24 uur verbroken. Het schdjjnt, dat de gevechten op Ba taan hebben opgehouden. In verband met de invoering van een distributie van tabak, sigaren, cigarillos en sigaretten en van versnaperingen (n.l. chocolade-artikelen en suikerwerk) zul len de distributiediensten gedurende het tijdvak van 26 April tot en met 16 Mei op nader door de distributiediensten be kend te maken tijdstippen tabakskaarten (voor mannen van 18 jaar en ouder), si- gare tt, enkaar ten (voor vrouwen van 25 jaar en ouder) of versnaperingenkaarten uitreiken. Het ligt in de bedoeling van 17 Mei af beschikbaar te ste,llen: op de tabaks- kaart (voor mannen) per week hetzij 40 sigaretten, hetzij" tien sigaren, hetzij 20 cigarillos, hetzij vijftig gram tabak; op .de sigarettenkaart (voor vrouwen) per vier weken: veertig sigaretten; op de ver- snaperingenkaart per vier weken: 300 gr. versnaperingen. Manhen van achttien jaar en ouder en vrouwen van 25 jaar en ouder, hebben de keus tusschen tabak (resp. sigaretten) óf versnaperingen. Zij moeten van tevoren goed nagaan, welke van deze kaarten zij wenschen te ontvangen, daar één per soon slechts hetzij een tabakskaart (resp. sigarettenkaart), hetzij een versnaperin- genkaart zal oétvangen. Degenen, die de keus tusschen een ta bakskaart (resp. sigarettenkaart) en een versnaperingenkaart hebben gedaan en degenen, die slechts voor een versnape ringenkaart in aanmerking komen (dit zijn dus de mannen beneden 18 jaar en vrouwe^ beneden 25 jaar), moeten de hieronder vermelde bonnen bij den handelaar, resp. bij den distributiedienst bij de uitreiking der kaarten in de eveneens hieronder ge noemde termijnen afgeven': Mannen van 18 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een tabaks- kaart de volgende bonnen inleveren; 1. bon T. van textielkaart DA bij den ta bakshandelaar van 11 tot en met 18 April 1942; 2. Bon P van textielkaart DA bij den Distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei. Of ter verkrijging van een versnape ringenkaart: 1. Bon P. van textielkaart DA bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en m^t 18 April; 2. bon T van textielkaart DA bij den Distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei. Vr ouwelijke personen van 25 jaar en ouder moeten ter verkrijging van een sigarettenkaart de volgende bon nen inleveren: 1. Bon .T van textielkaart DB bij den tabakshandelaar van 11 tot en met 18 April; 2. bon P van textielkaart DB#bfj den distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei. Of ter verkrijging van een versnape ringenkaart: 1. Bon P van textielkaart DB bij den handelaar in' chocolade „en suikerwerken van 11 tot en met 18 April 1942 2. Bon T van textielkaart DB bij den Distribu tiedienst van 26 April tot en met 16 M.ei. Mannel ij ke personen bene den 18 jaar en vrouwelijke personen beheden 25 jaar moe de minder ernstige gevallen de kaak niet ten ter verkrijging van een versnaperin- weer in? genkaart de volgende bonnen inleveren: 1. Bij den handelaar in chocolade en suikerwerken van 11 tot en met 18 April bon P van textielkaart Da, Db, Dc of Dd óf bon Aa van textielkaart De óf bon Hh van textielkaart Df; 2. bij den distribu tiedienst van 26 April tot en met 16 Mei bon T van textielkaart Da, Db, Dc, óf Db van textiel De of bon Jj van textiel kaart Df. Voor de bepaling of iemand een leef- tij'd van 18 of 25 jaar heeft bereikt wordt in dit verband uitgegaan van„„d§H leef tijd op 31 Mei 1942. Dit beteekent dus, dat zij, die uiterlijk op 31 Mei 1942 18 of 25 jaar oud worden, desgewenscht voor een tabakskaart (resp. sigarettenkaart) in aanmerking kunnen komen. Behalve bij den tabakshandelaar kan men zijn bon T ook inleveren bij een hotel, café of restaurant, dat in bezit is van een tabaksvergumplng. Met nadruk wordt er voortelde aan dacht op gevestigd, dat men, nadat men in het tijdvak van 11 April tot 18 April bon T van de textielkaart DA of DB bij den tabakshandelaar hééft ingeleverd geen versnaperingenkaart meer zal kun nen verkrijgen. Ëvenzoo zal men, nadat men in het tijdvak van 11 April tot 18 April" bon #P van de textielkaart DA of DB bij dén handelaar in chocolade en suikerwerken ingeleverd heeft, niet meer voor een tabaks- of sigarettenkaart in aanmerking kunnen komen. De distributiediensten zullen n.l. slechts een tabakskaart of sigaretten kaart tegen inlevering van bon P en een versnaperingenkaart slechts tegen inle vering van bon T (voor kinderen bon nen BB en JJ) afgeven. Voorts zal erbij de uitreiking der kaarten streng op worden toegezien, dat geen mannelijke personen beneden 18 j. of vrouwelijke personen beneden 25 j. een tabakskaart of sigarettenkaart ontvan- ken. Indien zij zouden trachten door in levering van bon T bij den tabakshan delaar hiervoor toch in aanmerking te komen is het eenige gevolg, dat zij geen tabakskaart of sigaretten, doch ook geen versnaperingenkaart kunnen ontvangen. Het ruilen van een tabakskaart of siga rettenkaart tegen een versnaperingen kaart of omgekeerd, is in geen geval toe gestaan. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat de thans uit te reiken tabakskaart, sigarettenkaart en versnape- ringskaart slechts gedurende acht weken zullen worden gebruikt en daarna nieu we kaarten in gebruik worden genomen. Men zal derhalve, nadat de distributie acht weken heeft geduurd, opnieuw een keuze kunnen maken tusschen een ta- baks- of sigarettenkaart eenerzij ds en een versnaperingskaart anderzijds. L. Zoo staat dan het met spanning ver beide officieele bericht in de krant, be treffende de distributie van tabaksarti kelen, met als tegenhanger voor de niet- g»okers, distributie van lekkernijen. Zoo als daaruit blijkt zullen drie soorten kaarten worden uitgereikt, maar dat' ge beurt pas na 26 April. Eerst bestaat er gelegenheid de goederen die men wenscht, te bestellen door het inleveren ZATERDAG 11 APRIL 1942. Ik zal den Heefe zingen in myn leven ik zal myn God psalmzingen terwyi ik nog ben. Psalm 104: 33. Zon op onder 6.64 20.20 15 April Nieuwe maan. 23 April le kwartier. Maan op onder 6.22 15.55 ZONDAG 12 APRIL 1942. Verhoog, o Heer! Uw Naam en kracht; Zoo zal ons vrooiyk zingen Door lucht en wolken dringen; Zoo wordt Uw heerschappij en macht Door ons, nog eeuwen lang, Geloofd met psalmgezang. x Ps. 21:13. Zon op onder 6.52 - 20.31 Maan op onder 5.49 17.05 van een bepaalden bon van de textiel kaart Het zou natuurlijk eenvoudiger ge weest zijn, eerst tabak en versnaperin genkaarten uit te reiken en daarna een bon aan te wijzen, waarop de winkeliers voorraad Hadden, kunnen opdoen, maar dan zou het nog aanzienlijk langer heb ben geduurd, voor de door velen zoo zeer gewenschte distributie een aanvang kon nemen. Het oog is gevallen op de textielkaart, ómdat hierbij het onderscheid tusschen mannelijke en vrouwelijke gegadigden tot uiting' komt. Wie krijgen een tabakskaart? Tabaks- kaarten, waarop naar keuze verkrijgbaar zijn zoowel sigaren, sigaretten of tabak worden alleen verstrekt aan mannen bo ven de 18 jaar. Voor vrouwen boven de 25 jaar worden sigarettenkaarten be schikbaar gesteld. Vrouwen en meisjes onder de 25 jaar en jongens beneden de 18 jaar komen uitsluitend in aanmerking voor een versnaperingenkaart. Ieder, die re^ht heeft op een rookerskaart kan ech ter desgewenscht in plaats daarvan een versnaperingenkaart krijgen. Wie in aanmerking komt voor een ta baks- of sigarettenkaart, levert bon T. van den textielkaart in hij zijn tabaks handelaar. Deze bon mag ook worden in geleverd in café's, restaurants, e.d., voor zoover deze een tabaksvergunning heb ben. Het is natuurlijk verstandig hier voor'een ontvangbewijs te vragen. Zij, die een versnaperingenkaart wen schen te ontvangen, leveren bon P. van den textielkaart in bij hun handelaar in chocolade en suikerwerken (bakker of kruidenier b.'v.). Voor kinderen beneden de drie jaar 'zijn, zooals men weet, geen bonnen P op de textielkaart aanwezig. Voor kinderen van 1 en 2 jaar moet daarom bon AA van den textielkaart worden ingeleverd, voor kinderen beneden 1 jaar bon HH van dien kaart. Natuurlijk zullen sommigen op hun manier slim willen zijn en een bon in leveren, niet alleen bij een sigarenwin kel, maar ook "bij hun kruidenier. Ook zullen jongens beneden de 18 jaar en meisjes, die nog geen 25 zijn, probeeren bon T toch hij hun tabakshandelaar te plaatsen. Zij zullen echter bedrogen uit komen, want bij het afhalen van de wer kelijke tabak-, sigaretten- of versnape ringenkaart moet ook een bon van f de textielkaart worden ingeleverd. Wie het officieele persbericht goed leest zal daaruit zien, dat degenen, die zoo listig denken te -zijn, dan de juiste bon niet meer hebben, zoodat ze kans loopen, dat zij noch het een noch het ander krijgen. Men moet dit van te voren goed we ten, wat men wil hebben .of men daar werkelijk recht op heeft. Is de keus een maal gedaan, dan kan men daar later niet op terug komen. Gebleken is, dat sommige handelaren reeds bon Q hebben ingenomen. Wie deze bon heeft ingeleverd behoeft geen moeite te doen deze terug te krijgen. Bon Q van de textielkaart zal nergens meer voor worden aangewezen en kan worden vernietigd. Uitkeeringen Gemeentefonds. De uitkeeringen uit het Gemeente fonds voor het uitkeeringstijdvak 1940 1941 zjjn thans bekend gemaakt. Voor de belangrijkste gebeenten uit onze provincie noteerden wy d^ navol gende bedragên. De definitieve gewone uitkeering be draagt voor Vlissingen f155.640; voor Middelburg f 110.121; Ter Neuzen f 54.514, Goes f 45.221Hontenisse f27.067; Oost--en W,-Souburg f26.330.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5