Christelijk Dagbla.d voor Zeeland VRIJDAG 10 AÊ»RIL 1942 5 6e JAARGANG - No. 159 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange-Qiststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0,21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per mttllmeter Ingezonden mededeelingen 24 cent.per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Medewerking van het publiek gevraagd. Binnenland Sowjet-aanvallen afgeslagen - Alexandrië weer aan gevallen - Twee Britsche kruisers tot zinken gebraeht Een verklaring van Laval. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. DAGKALENDER Uit de Provincie 6 Het is meermalen gebeurd, dat, wan neer de politie overging tot de arrestatie van een verdachte, het publiek, dat zich op dat moment toevallig ter plaatse be vond, tegenover de politiemannen een onwelwillende, ja zelfs vijandige houding aamlam. Men kan dan ook uit politie kringen vaak de klacht hooren, dat het publiek te weinig medewerking verleent, dm het kwaad tegen te gaan. Een dergelijke klacht hebben wij nu ook enkele malen gehoord van de amb ténaren der prij sbeheerschingwelke dienst nu ruim een jaar in Zeeland werk zaam is. Vermoedelijk is hier bij het publiek een misverstand in het spel. Men is blijk baar niet op de hoogte met het werke lijke doel van dezen dienst. Dat doel is niet, om maar zooveel mo gelijk processenverbaal op te maken. Wanneer men dat wilde, zou het een klein kunstje zijn om tientallen perso nen per dag te verbaliseeren, want er wordt tegen de prjjsvoorschriften verba zend veel gezondigd. Soms uit onwetend heid, soms ook, omdat grossiers en fa* brikanten fouten hebben gemaakt. Hat weet de inspectie van de prijsbe- heersching ook wel en daarom zoo hoorden we het dezer dagen zeggen neemt ze er liever een dag voor, om een goedwillenden winkelier in te lichten, dan om in massa processen-verbaal op te maken. Maar wel moeten met alle mogelijke middelen het opjagen van prijzen en de zoogenaamde zwarte handel worden te gengegaan. Het gaat hier om een volks belang, dat in dezen tijd buiten gewoon groot is. Wanneer hier geen maatregelen waren genomen en wanneer er geen controle werd uitgeoefend, zouden de grofste misstanden heerschen en zou het econo mische leven totaal in de war loopen. Dan zou alleen iemand, die over veel geld beschikt, zich het noodige, en meer dan het noodige kunnen aanschaffen en het minst gesitueerde deel der bevol king zou aan het allernoodigste gebrek hebben. Daarom kunnen de „zwarte handela ren", zij die willens en wetens dit mis dadige bedrijf uitoefenen en zich verrij ken ten nadeele der volksgemeenschap, niet zwart genoeg worden afgeschilderd. Wanneer de ambtenaren'der prijsbeheer sching deze lieden kunnen grijpen, is het niet te verwonderen, dat tegen hen een zware straf wordt uitgesproken. Men moet, het groote en belangrijke doel der pfijsbeheersching in het oog houden en daarom aan dezen dienst alle mogelijke medewerking verleenen. Het gaat niet om kleinigheden, maar om een groot volksbelang. Dit medewerken bestaat niet in het een hak zetten van iemand, dien men wel eens graag een poets bakt, en dien man daarom aanbrengt bij den dienst der prijsbeheersching, maar dit kan om iets te noemen hierin bestaan, dat de huisvrouw aan de hand van de publica ties in de bladen regelmatig controleert of haar de wettelijk voorgeschreven prij zen in rekening worden gebracht en den leverancier er op wijst, indien dit niet gebeurt. Ook hierin, dat men aan de handlangers van de zwarte handelaren niets verkoopt. Nogeens, als het publiek meewerkt, wordt het kwaad van de prijsopdrijving tot veel kleinere proporties terugge bracht. De plichten van Ziekenfondsleden. De persdienst van het N.V.V. schrijft o.m.het blijkt, dat zich bij de uitvoe ring van het ziekenfondsenbesluit liog steeds gevallen voordoen, welke tot moeilijkheden aanleiding geven. Dikwijls komt.het voor, dat kostbare behandelingen worden aangevraagd of dure kunstmiddelen worden aangeschaft zonder dat men zich tevoren met het fonds, dat de kosten zal moeten dragen, in verbinding heeft gesteld ten einde de vereischte machtiging te verkrijgen, Wordt dan later door het fonds terecht bezwaar gemaakt, de gemaakte kosten te vergoeden, dan blijkt dikwijls, dat door den verzekerde meer onkosten zijn veroorzaakt, dan het geval ware geweest indien hij slechts de eenvoudige voor schriften had opgevolgd. Voor zooveel noodig wordt hier nog maals de aandacht gevestigd op de ge dragslijn, welke verplicht-verzekerden hebben te volgen. De, opneming in een ziekenhuis kan al teen plaats vinden op medische aanwij zing en onder toezicht vanwege het be stuur van het ziekenfonds of van den controleerend geneesheer. Wanneer dus de Cornwallklasse (10.000 brt.) tot zin ken hebben gebracht. Voorts hebben zij 44 koopvaardijschepen hetzfl beschadigd, hetzij tot zinken gebracht, alsmede 60 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij de operaties verloren de Japan- sche strijdkrachten 5 vliegtuigen, leden echtér geen schade aan oorlogsschepen. De Britsche admiraliteit bevestigt in een doo'r den Britschen berichtendienst verspreid communiqué, dat de kruisers Dorsetshire en Cornwall door Japansche luchtaanvallen tot zinken zijn gebracht. DUITSCHLAND 8TRUDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: In den cent, ralen en noor del ij k e n sector van het oostelijke front werden enkele vrij krachtige aan-1 vallen van den vijand afgeslagen. IndeFinsche Golf stortten aanvallen der bolsjewisten op het door Duitsche en Finsche troepen bezette eiland Tytarsaari ineen. De vijand ver loor hier 270 dooden. Aan de kust van den Kaukasus hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen oyerdag en 's nachts havenwerken en een olieraffinaderij met succes aangevallen. In de periode van 31 Maart tot 8 April werden aan het Oostelijke front 133 vij andelijke vechtwagens vernield. In Noord-Afrika mislukte een aanval van vrij sterke Britsche verken ningstroepen op de Duitsch-Italiaansche stellingen in Cyrenaica. De luchtmacht heeft haar zware aan vallen op het eiland Malta met zeer groote uitwerking voortgezet. Vliegvel den en militaire installaties, ravi,taillee- ringsinstallaties, alsmede vijandelijke schepen wérden door talrijke bomtref- fers opnieuw zwaar beschadigd. Bjj gewapende "verkenning boven het Kanaal hebben Düitsche jagers een Britsch patrouillevaartuig door bom men beschadigd. Aan deEngelsche Zuidkust werd een radiostation met goede uitwer king gebombardeerd. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht enkele steden in het .Noord-Duitsche kustge bied aangevallen. Vier vijandelijke bom menwerpers werden neergeschoten. Enkele Britsche vliegtuigen hebben sto- ringsvluchten ondernomen naar Oost en Zuid-Duitschland. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. Vijandelijke tegenaanvallen op stellin gen, die kortgeleden door ons aan het front in Cyrenaica werden bezet, zijn afgeslagen. Alexandrië is opnieuw met ge controleerd doeltreffende resultaten door formaties van de Italiaansche en van de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben energieke aanvallen uitgevoerd op talrij ke doelen op het eiland Malta, in het bijzonder op de vliegvelden van Luka en Venezia, benevens op de vlootbasis La Valetta. Een oorlogsschip werd getrof fen. Een schip van geringe tonnage werd onder mitrailleurvuur genomen en vloog in brand. TWEE BRITSCHE KRUISERS TOT ZINKEN GEBRACHT. Het Japansche hoofdkwartier heeft be kend gemaakt, dat Japansche strijd krachten in den loop van de vlootopera- ties op den Indischen Oceaan tot den 7en April een Britschen kruiser van de Londen-klasse (9850 brt.) en een van Eert verklaring van! Laval. (D.N.B.) Laval heeft in een inter view voor de Matin verklaard, dat hjj4 tjjdens zijn besprekingen met maar schalk Pétain een uiteenzetting heeft gegeven van den ernstigen toestand waarin Frankrijk, op het oogenblik ver keert. Hij had noch de macht verlangd, noch om een ministerportefeuille ver zocht. Frankrijk, verklaarde Laval, bevindt zich door de uitvluchten van bepaalde personen in een moeilijke positie. Zelfs wanneer in Frankrijk de fouten, die zich de laatste 18 maanden hebben opgesta peld, zouden worden verholpen, komt toch de vraag op, of het nog tijdig ge noeg is „om het land te redden". Als de wederopkomst van Frankrijk onmoge lijk zou blijken, zouden de slachtoffers van deze fouten in de eerste plaats Franschen zijn. Het is te hopen, zoo be sloot Laval, dat de verantwoordelijke lieden dit goed beseffen. De Turitschel neutraliteitspolitiek. Naar te Ankara vernomen wordt, aldus het A.N.P., heeft ambassadeur von Pa pen den Turkschen minister van buiten- landsche zaken, Sarajogloe, tijdens hün eerste ontmoeting Maandag j.l. ver klaard, dat Hitler over de Turksche neu traliteitspolitiek zeer tevreden is. - Heden mededeeling van Cripps. (D.N.B.) Naar de Britsche berichten dienst uit New Delhi meldt, is Cripps voornemens vandaag het resultaat van zijn missie in Britsch-Indië bekend te maken. Gistermorgen heeft een nieuw onder houd plaats gehad tusechen Pandit Neh- roe en 'kolonel Johnson, dat 'n uur duim de. Later bracht Johnson een bezoek aan Cripps. Bovendien zijn de commissies van het Pan-Indische Congres en van de Pan-Indische Mohammedaansehe liga weer bijeengekomen. Men verwacht, dat de beide commissies vandaag of morgen een definitieve beslissing zullen nemen. In> Birtna. United Press meldt uit New Delhi, dat negentig procent der oliebronnen die den geallieerden in het gebied van Oost-Azië ter beschikking staan, thans door de Japansche aanvallen in Birma ernstig bedreigd worden. De Japanners staan nog slechts 80 K.M. van de petro- leumgebieden verwijderd. Alles duidt er op, dat £e tactiek der verschroeide aar de zou worden uitgevoerd. de huisarts de opneming noodig acht, moet het fonds hiervan in kennis wor den gesteld. Zooals is bepaald, is de verzekerde vrij in de keuze van zijn arts. Dit heeft aan leiding gegèven tot de veronderstelling, dat men zich tot iederen willekeurigen arts kan wenden. Uitdrukkelijk wordt hier nogmaals ge wezen op het feit, dat de keuze zich al leen bepaalt tot de aan het fonds verbon den artsen. De verstrekking van apparaten en kunstmiddelen, (brillen, kunstoogen, breukbanden," enz.) geschiedt uitsluitend na machtiging vanwege het fonds of van den controleerend geneesheer. Reorganisatie van bibliotheken enz. De secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft ingesteld een commissie, welke op kor ten termijn voorstellen zal hebben in te dienen aangaande de organisatie van het boekerijwezen, onder welk begrip dient te worden verstaan het gezamenlijke openbare leeszaal- en openbare biblio theekwezen, met inbegrip van de reizen de buoliotheken, volksbibliotheken, wer kersbibliotheken van bedrijven en soort gelijke instellingen, doch met uitzonde ring van de wetenschappelijke bibliothe ken. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: dr P. C. Molhuysen, voorzitter der centrale vereeniging voor openbare leeszalen en bibliotheken, te vens voorzitter van de centrale vereeni ging voor reizende bibliotheken; tot lid en secretaris'dr H. E. Greve, secreta ris der centr. vereen, voor openb. lees zalen en bibliotheken; tot leden: Dr J. van Ham, namens het departement van volksvoorlichting en kunsten, hoofd van de af deeling boekwezen; J„ J. Uilenberg, vertegenwoordiger namens den Landiu stand; F. P..M.'Spaan, vertegenwoordig ger namens de werkgemeenschap Vreug de en ArbeidIr H. J. van Houten, raad adviseur van het departement van op voeding, wetenschap en kuituurbescher ming, chef van hét bureau volkskuituur en volksontwikkeling; C. van Keekem, referendaris van de afdeeling kuituur bescherming en wetenschap van het de partement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming; J. Hovens Gre ve, namens de nut^ibliotheken, lid van het'bestuur van de centrale vereeniging voor reizende bibliotheken; tot secre taresse niet lid der commissie mej. dr A. Kiel,-werkzaam aan het departe ment van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming. Oproeping Oorlogsgewonden. (V.P.B.) Teneinde de bestaande regeling ten aanzjen van de toekenning van jaarwedden, soldijen en dergelijke, op alle Oorlogsgewonden te kunnen toe passen, dienen alle leden van den voor- maligen „Nederlandschen Óp- bouwdienst", die in het tijdvak loopende van den aanvang der mobilisatie af tot 15 Juli- 1940 ziek zijn geworden of een dienstongeval hebben gekregen van een zoodanigen aard, dat zij zich tengevol ge van dierziekte of dat ongeval na 15 Juli 1940 nog onder geneeskundige be handeling hebben moeten stellen, zich zoo spoedig mogelijk schriftelijk te wenden tot het Hoofd van het Afwik- 12 April tot en met 18 April 1942. 19 A brood 4 rants, brood of gebak. 19 B brood rants, brood of gebak. 19 A vleêsch. 1 rants, vleesch of vl.w. 19 B vleesch y4 rants, vleesch of vl.w. 19 A aardapp. 1% kg. aardappelen. 19 B aardapp. kg. aardappelen. 22 Maart tot en met 18 April 1942. 260 algem.1 kg. suiker. 3-01 of 4-01 reserve 50 gram cacao. &59 algem250 gram koffiesurrogaat. 263 algem500 gram jam. 257, 261, 265, f 269 algem. 1 rants; bloem, brood of gebak. 4-02,4-03 res.250 gram rijst. 264 algem250 gr. peulvruchten. 268 algem250 gram gort. 267 algem.100 gram vermicelli of maïzena. 258, 262, 266, 270,274 algem. 100 gram kaas. 16 A t/m 19 A melk 8liter-melk. 16 B t/m 19 B melk 1% liter melk. 12 April tot en met 20 April 1942. 19 boter of vet rants, boter of mar garine. 20- Maart tot en met 18 April 1942. 271 algem. 250 gram peulvruchten. 3-04 en 4-04 reserve 400 gram sinaasappelen. De volgende bannen zijn binnenkort niet meer geldig. Na Zaterdag 11 April: 18 brood, vleesch, aardappelen; 16 en 17 boter en vet. Do geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd. Tot en met Donderdag 30 April: 211 algemeen (zeep); 228 algemeen (zeep); G zeep, toiletzeep; H zeep, toiletzeep. De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den' daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch of vleeschwaren. /VRIJDAG 10 APRIL 1942. Gij vernieuwt het gelaat des aardrijks. Ps. 104:30b. Ztm op 6.57 onder 20,28 Maan op onder 4,49 14.44 15 April: Nieuwe maan. 23 April: le kwartier. BEKENDMAKING. Keuring van Duitsche dienstplichtigen; Alle mannelijke Rijksduitsehers, ge boren in de jaren 1908 en 1909, alsmede alle mannelijke Rjjksdyitschers, geboren in 1924 en zij, die zijn geboren in de ja ren 1910 tot en met 1923 voor zoover zy nog niet zijn gekeurd, moeten zich melden op de volgende plaatsen: a) in de provincies Zuid-Holland en Zeeland bij de Wehrmachtcomman- dantur Den Haag, Lange Voorhout 38: op 24 April '42 voorm. 8,30 u. letters AM; op 22 April '42 voorm. 8.30 u. letters NZ. Bovendien de officieren mot bijzondere schriftelijke opdracht; alle letters en ge boortejaren in geheel Nederland op 20 April 1942 voorm. 8.30 u. Zij die zich moeten melden, moeten identiteitspapieren en twee pasfoto's, grootte 37X52 mm, in burgerkleeding zonder hoofdbedekking genomen, mee brengen. Zij, die een bril dragen, moeten het recept van den oogarts meenemen. Het reisgeld 3e klasse wordt vergoed bij toonen van het plaatsbewijs, boven dien wordt bij een afwezigheid van meer dan 8 uur uit de woonplaats consump- tiegeld vergoed. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. De commissaris-generaal voor het veiligheidswezen, -w.g. RAUTER.. S.S. Gruppenführer en luitenant- generaal der politie. kelingsbureau Opbouwdienst van het Bu reau Arbeidsdienst van het Departe ment van Algemeene Zaken, Arnhem- schestraat 8, Velp, onder opgave van duidelijk geschreven naam en adres. Eert belangwekkend© tentoonstelling. Men deelt ons mede, dat van 21 Mei 3 Juni a.s. in „Arti et Asoicitiae" tf Am sterdam een uitgebreide tentoonstelling gehouden zal worden van historische en hedendaagsche Nederlandsche handels affiches. Een belangrijk gedeelte van de tentoonstelling zat worden gereserveerd voor het werk van jonge reclame-kunste naars op affichegebied. Het werk van leerlingen der hoogste klassen van in richtingen op reclame-onderwijsgebied zal b.v. worden geëxposeerd. Uitgebreide medewerking van bezit ters van bekende verzamelingen op his torisch gebied is toegezegd. Het affiche is één der oudste propa- ganda-middelen, dat door alle eeuwen heen enorme populariteit heeft gênoten. Wellicht draagt deze tentoonstelling er een steentje toe bij, dat zich in Nederland eindelijk eens een „eigen" affiche-kunst gaat ontwikkelen. Eert aardbeving In de buurt van Sumatra Op Woensdag 8 April is in De Bilt om 17.54 uur midden Europeeschen zomer tijd, een sterke aardbeving uit Oostelijke richting geregistreerd, afstand 10.000 km., oorsprong inSumatra of omgeving. Geen burgers in militaire spoorWegcoupé's. Van officieele zijde wordt er op gewe zen, dat spoorwegcoupé's met het op schrift: „Nur für Deutsche Wehrmacht" niet mogen worden gebruikt door Neder landsche burgers. Onrechtmatig gebruik van deze coupé's zal worden gestraft. v WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 11 April 1942. 's Morgens tot 6.54 u. 's Avonds van 20.29 u. Middelburg. De gemeertte-secretarie. Te begin nen met morgen zullen de bureaux van de gemeentesecretarie ook Zaterdagmor gens weer. geopend zijn. Dertkt' om uw fielts. Nog steeds blij ven er menschen, die niet voldoende voor zorgen nemen tegen het wegnemen van hun rijwielen. Dezer dagen verdween een heerenrijwiel uit een niet gesloten pak huis aan Klein Vlaanderen en Donder dagmiddag was het een mooi damesrij wiel, dat voor een winkel aan den Dam was neergezet, dat plotseling verdwenen was. Men zij nogmaals ernstig gewaar schuwd. Bijeenkomst N. S- B. Donderdag avond had in het Schuttershof een bij eenkomst-plaats van leden van de NSB en van den Nat. Jeugdstorm. Nadat de groepsleider, dhr Bliek, een openingswoord had .gesproken, heeft dhr Grool, leider van den jeugdstorm o.a. er op gewezen, dat voor jongens en meisjes van 14 tot 16 jaar binnenkort gelegen heid zal zijn om in Duitschland voorbe reid te worden voor kolonisatie naar Oostland. Daarop werd een film vertoond, o.a. over het bezoek van den leider der NSB aan de Nederlandsche vrijwilligers, die naar het Oostfront vertrokken en de in stallatie van de burgemeesters van Goes en Axel. Vlisslngen. De gemeente heeft reeds meer dan 70 perceeltjes grond van 200 m2 ver huurd, bestemd voor volkstuintjes, waar toe terreinen aan de Bloemendaallaan, den Kapoentjesweg en nabij de Keersluis gescheurd zijn. Verder zal nog grond voor hetzelfde doel beschikbaar gesteld wor den aan de Irislaan, de Goudsbloemlaan en de Hoogeweg, alsmede het terrein vah het voormalige station. Goes. Eén Arnemuidsch vischkoopmêm ventte gisteren hier met achardijn, waar van de maximumprijs op 45 cent per kg is bepaald. Deze prijs was ook op de kar vermeld, maar aan de deur berekende de man 50 of 55 cent per kg. Een ambte naar van de prijsbeheersching consta teerde deze overtreding en stelde den koopman voor de Jkeuze: hiet teveel ont- vangene terugbetalen óf proces-verbaal. Bij herhaling zal proces-verbaa) wor den opgemaakt, terwijl ook de koopers die te veel betaalden, gevaar loopen „op den bon" te komen. P. V. en I. de L., bieiden wonende aan den 's-Gravenpoldersehen weg, heb ben bij de politie aangifte gedaan, dat - een hond een aantal konijnen heeft dood gebeten; bij V. 5 groote en 6 jongen en bij de L. 1 groote en 8 jongen, hetwelk een flinke schadepost beteekent. Walcheren. St. LauréW De Coöp. Boerenleenbank „St. Laurens" hield Woensdagavond haar algemeene vergadering onder lei ding Van haar voorzitter den heer J. W. van 'tHoff. Uit het verslag van den kassier bleek dat de. Bank zich in toenemenden groei

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1