Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER DONDERDAG 9 APRIL 1942 56e JAARGANG - No. 158 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur t A, DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden meded§elingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. BIJ contract belangrijke korting Ernstige feiten. Dultsohe dulkbooten braohten 16 sohepen tot zinken - Zeegevecht In het Skagerrak - Nieuwe kerkwetten In Noorwegen - De besprekingen In Brltsoh-lndlë. Binnenland Het waren ernstige woorden, waar mede de heer G. J. Ruiter, directeur- generaal van den landbouw zich dezer dagen in een radiorede tot de luis teraars richtte. Htj houdt er blikbaar niet van, om de zaken gunstiger voor te stellen dan ze in werkelijkheid zijn, maar vertrouwt er op, dat, ais de moei lijkheden in vollen ernst worden ge schetst, ook ieder al het mogelijke zal doen om ze op te lossen. Hadden de boeren en vooral de vee houders het in het afgeloopen jaar lang met gemakkelijk, de barre winter, welke achter ons ligt, heeft deze moeilijkheden nog vergroot. Een aanzienlijk deel van het uitgezaaide wintergraan en koolzaad is ten gevolge van de weersomstandig heden verloren gegaan. Niet alleen, dat zaaizaad en arbeid verloren gingen, ook de opbrengst van zomergraan zal aanzienlijk beneden die van wintergraan A blijven. Bij het koolzaad heeft men niet de mogelijkheid om, zooals bij wintertarwe, thans nog zomergewas te gaan inzaaien. Dit be- teekent een gevoelig verlies aan olie en raapkoek. Er zal dus dezen zomer wellicht min der graan geoogst kunnen worden en zeker minder koolzaad. Een hectare koolzaad levert in normale omstandig heden achthonderd liter olie en dertien honderd kg. eiwitrijke veekoeken op. En wanneer men bedenkt, dat vele duizen den hectare koolzaad zijn uitgevrorèn, dan kan men zich gemakkelijk voorstel len, hoe zwaar ook de veehouders hier door zijn getroffen. Verder is er dezen winter, volgens den Directeur-Generaal, te veel vee aange houden en de lange duur van dit barre jaargetijde heeft de voorraden veevoe der angstwekkend doen verminderen. Het gevolg hiervan is, dat reeds nu de dieren in de weide moesten worden ge bracht. Het kan niet anders, of de melk productie moet aanzienlijk terugloopen, het bijvoeren immers zal, met het oog op het te verwachten gebrek aan veekoe ken, zeer spaarzaam dienen te geschie den. De melkproductie nu en in de toe komst zal minder zijn dan in het afge loopen jaar. Dit is dé harde werkelijk heid, die wij onder de oogen hebben te zien, een werkelijkheid, die duidelijk en onomwonden is uiteengezet. Bemoedigend is dit alles zeker niet. Maar nu wij weten, hoe de zaken staan, moet van ieder Nederlander worden ver wacht, dat hij zijn plicht ziet en nakomt. Het uitgevroren koolzaad moet wor den vervangen door blauwmaanzaad evenals de verloren wintertarwe dóór zo- mertarwe. Voorts kan koolzaad worden gezaaid op den erwtenstoppel. Uiter aard is de noodzaak van een zoo ruim mogelijken verbouw van aardappelen nog verscherpt. Het scheuren ^an grasland moet met nog meer kracht ter hand worden ge nomen en van den veehouder wordt ver wacht, dat hij geen kalf meer zal aan houden dan beslist noodzakelijk is voor de instandhouding van veestapel en bedrijf. Het rendement van zijn weiden zal hij moeten verhoogen door het toe passen van het nieuwe weidesysteem en het zooveel mogelijk gebruik maken van grasdrogerijen. Als dit alles wordt nagekomen, zal de vetpositie zeker ernstig kunnen blijven, maar de boeren hebben dan de voldoe ning, dat zij het uiterste hebben ge daan. Laten zij er hun eer in stellen te redden, wat te redden is. Het gaat om groote volksbelangen! Met een kleine wijziging in een slag zin, die- Ir Louwes, de directeur-generaal van de voedselvoorziening» eens bezigde, betoogde de heer Ruiter, dat tusschen ons volk en den honger slechts de boer staat. Moge God van Wien de boer dien af hankelijk is, al deze pogingen zegenen en ons in Zijn genade een rijken oogst schenken. Dat men toch niet vergete, Hem daarom te bidden. Handel1 in oude tuben. In den laatsten tijd verschijnen her haaldelijk advertenties, waarbij hoeveel heden oude tuben te koop worden ge vraagd. Van bevoegde zijde wordt er met nadruk op gewezen, dat de handel in oude tuben slechts geoorloofd is na daar toe verkregen vergunning van den direc teur van het rijksbureau voor non-ferro metalen. Voorts dienen daarbij de in de prijzenbeschikking non-ferro metalen no. 2 vastgestelde prijzen in acht te worden genomen*-. Overtreding van de desbetreffende voorschriften kan ingevolge het econo misch sanctiebesluit 1941 zwaar worden gestraft, terwijl een ieder met een stren ge controle rekening dient te houden. DE N.8.V, EN HAAR GRONDGEDACHTE. j, Zeer veel heeft men reeds hooren spré ken over de N.S.V., de National-Sozia- listische Volkswohlfahrt, de groote, alles omvattende sociale instelling in Duitsch- land, doch weinig weet men van de ge dachte, welke aan deze instelling ten grondslag ligt. Het best kan men de taak van de N.S.V, karakteriseeren met een woord van den rijksleider der N.S.V., Oberbefehlsleider Erich Hilgenfeldt: „Ons werk is niet passief, doch wordt bezield door een heroïschen geest van den strjjder. Wij zien den enkeling niet als den zwakken ontvanger van aalmoe zen, doch als een mensch in wien krach ten rusten, welke gewekt en gesterkt moeten worden." De N.S.V. wil degenen, waarvoor zq als sociale instelling heeft te zorgen, opheffen en bereid maken den strijd des levens manmoedig tegemoet te treden. Op 3 Mei 1933 bepaalde de Führer, dat de N.S.V. de eenige partqorganisatie was, welke zich bezig mocht houden met de problemen van volkswelvaart en so ciale voorzorg. In 1933 kreeg de N.S.V. tevens de op dracht het winkerhulpwerk te organisee- ren. Op 13 September begon de N.S.V. met het voorbereidende werk en vier we ken later stonden in het geheele rijk an derhalf millioen vrijwillige medewerkers aangetreden om te helpen en eind Octo ber werden de eerste gaven onder de be- hoeftigen verdeeld. Sedert dien is een einde gekomen aan den grooten materieelen nood in Duitschland. Door een betere economi sche politiek was een einde gemaakt aan de werkloosheid. Toch wordt het werk van de Winterhulp voortgezet en de op brengst neemt van jaar tot jaar toe. Een groot deel van deze inkomsten wordt besteed aan het hulpwerk „Moe der en Kind" en voor de volksgezond heid. 'DUITSCHLAND 8TRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt het volgende extra-bericht bekend In voortgezette aanvallen op de Ame- rikaansche en Britsche ravitailieerings- scheepvaart hebben Duitsche duikboo- fen nieuwe groote successen behaald. Zij brachten 16 vijandelijke koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 b.r.t. tot zinken, waarvan 13 voor de Amerikaansche en de overige voor de Afrikaansche kust. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het oostelijke front werden eigen aanvalsacties met succes voortge zet. Op verscheidene plaatsen herhaalde de vijand zijn vruchtelooze aanvallen. In Noord-Afrika werden ten Z.O. van M e k i 1 i Britsche strijdkrach- teruggeworpen, Het Britsche vlootsteun- punt Alexandrië werd in den nacht van 6 op 7 April gebombardeerd. In de dokken ontstond aanzienlijke schade. Luchtaanvallen van sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen, duikbom menwerpers en jachtvliegtuigen waren gericht tegen de haven- en ravitaillee- ringsinstallaties van La Valetta, het torpedomagazijn Calafrana en Britsche vliegvelden op het eiland Mal ta. In opslagplaatsen, werfgebouwen en werkplaatsen werden groote branden teweeg gebracht. De in het dok liggende lichte kruiser kreeg opnieuw bomtref- fers. Lichte Duitsche zèestrijdkrachten heb ben in het Skagerak een ontmoeting gehad met een .aantal Noorsche schepen, die door de Britsche regeering waren ge charterd, in een Zweedsche haven had den gelegen en onder Engelsche kapi teins naar Engeland trachtten door te breken. Door het ingrijpen van Duitsche pa trouillevaartuigen werden vijf schepen van 26.674 ton tot zinken gebracht en door de luchtmacht nog een schip van 6.305 brt. Twee schepen onttrokken zich aan opbrenging, doordat zij weder in de Zweedsche territoriale wateren vlucht ten. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een aanval ge- x daan op haven- en dokinstallaties aan de Humbermonding die voor de ravitailleering van belang zijn. Er wer den zware branden waargenomen. ITALIAANSCH WEERMACHTS- BERICHT. A In het oostelijk deel van Cyrenai- c a heeft de vijand onder den druk van onze afdeelingen enkele vooruitgescho ven stellingen ontruimd. Het vlootsteunpunt Alexandrië is in den nacht van 6 op 7 April door vliegtuigen van de As hevig aangeval- len. Talrijke bommen van het zwaarste kaliber werden boven het havengebied uitgeworpen en hebben aanzienlijke scha de toegebracht aan de militaire en indu- strieele installaties, die herhaaldelijk werden getroffen en in brand werden gebombardeerd. Opnieuw werden hevige luchtaanval len op Malta gedaan. Duitsche esca drilles plaatsten treffers op werkplaat sen en opslagplaatsen op het eiland en brachten enkele luchtdoelbatterijen tot zwijgen. Een' torpedobootjager werd be schadigd. Bij een vijandelijkên luchtaanval op B e n g a z i werden 10 Arabieren ge dood of gewond. De strijd in het Skagerrak. (D.N.B.) Omtrent de in het weer- machtsbericht vermelde vernietiging van Noorsche schepen door Duitsche zee- strijdkrachten deelt het opperbevel van de weermacht nog eenige bijzonderheden mee, waaruit blijkt, dat de in de haven van Gotenburg liggende schepen pro beerden naar Engeland over te steken. Zij werden buiten de Zweedsche terri toriale wateren door Duitsche patrouille vaartuigen in het Skagerrak aangehou den. Deze brachten de tankboot „Stor- ■feten"en het schip „Gudvang" in een ar tilleriegevecht tot zinken. De walvisch- vaarder „Skytteren", de tankboot „Buc caneer" en het schip „Oharente" ont trokken zich aan de aanhouding door zichzelf tot zinken te brengen. De sche pen „Dicto" en „Lionel" trokken zich in de Zweedsche territoriale wateren terug om weer Gotenburg binnen te loo- pen. De tankboot „Rigmor" werd door de luchtmacht tot zinken gebracht. De tankboot „Newton" ontkwam. Van de bemanningen der schepen, die overwe gend uit Britten bestonden, werden door de Duitsche zeestrijdkrachten 235 man gered en gevangen genomen. Nieuwe kerkwetten in Noorwegen. Minister-president Quisling heeft een reeks belangrijke wetten in zake kerke lijke kwesties afgekondigd. - De eerste wet regelt de toelating van missiona rissen, van Noord-Amerikaansche pre dikers en van geschikte leeken tot het geestelijk ambt zonder theologisch examen. De tweede wet behandelt de be noeming van bisschoppen, de derde wet sticht een kerkeraad, de vierde wet heft het bisdom Agder op, deelt het district West Agder bij het bisdom Stavanger in en vestigt in Skiën een nieuw bisdom. Door de vijfde wet wordt de resideeren- de kapelaan in Lier»benoemd tot pastoor in de parochie aldaar. Voorts heeft Quisling een wet afgekon digd in zake de doorvoering van den nationalen dienstplicht voor de jeugd. Quisling heeft in een door het Noor sche Telegrambureau verspreid artikel de positie van de kerk en van den staat in Noorwegen besproken. De nieuwe staat wil de belangen van de kerk niet aantasten. De kerk zal vrij zijn in de ver kondiging van Gods woord en bovendien in staat gesteld worden haar sociaal werk te verrichten. Ook zal de Noorsche staat niet ingfijpen in de persoonlijke godsdienstige opvattingen, maar hij ver langt dat de bisschoppen en'de geeste lijken zich onthouden van propaganda voor het communisme en het kapitalis me. Wij verlangen dat de dienaren van de kerk zich tot hun eigen terrein be palen en dat zij de kerk en het christen dom niet misbruiken voor partij-poli tieke doeleinden. Japanners bezetten Admira- liteits-eilanden. (A.N.P.) Een kleine formatie Japan- sche strijdkrachten zóu volgens den En- gelschen berichtendienst de Admirali- teits-eilanden bezet hebben. (De Admiraliteits-eilanden vormen een kleine groep van den Bismarck-Archi- pel ten Noordoosten van Nieuw-Guinea. Zij werden in 1606 door de Hollanders Lemaire en Schouten ontdekt.) Britsche vloot in gevecht met Japansche oorlogsbodems. (Afip.) Volgens United Press heeft radio Tokio medegedeeld, dat Britsche oorlogsbodems en vliegtuigen in contact zijn gekomen met de Japansche vloot- èenheden, die in de Golf van Bengalen opereeren. Radio Tokio verklaart, dat het de Ja- I pansche eenheden zijn, die den strijd I hebben aangebonden. Cripps overhandigt het nieuwe plan. (D.N.B.) Naar de „Goetêborgs Han dels och Sjöfarts Tidningen" uit Londen meldt, heeft Cripps gisteren *het nieuwe Britsche plan aan Nehroe en Azad over handigd. Men acht het waarschijnlijk, dat ook dit voorstel wordt afgewezen. Volgens den Londenschen nieuwsdienst heeft Nehroe een onderhoud van een halfuur gehad met Roosevelt's afgezant, Johnson, waarop hij terugkeerde naar de vergadering der Congres-commissie. Het Al-Indisch congres heeft gisteren zijn definitief antwoord aan Cripps me degedeeld, zoo meldt de „Times". Men meent, dat vastgehouden is aan de eerste beslissing, waarbij de Britsche voorstel len werden afgewezen. (A.N.P.) Het Congres houdt er nog steeds aan vast, dat wanneer een Indiër minister van Defensie wordt, hq ook werkelqke volmachten krijgt. De correspbndent van hetzelfde Lon- densche blad heeft een onderhoud ge had met Gahdhi, waarin deze o.a. heeft verklaard, dat hq er niet aan denkt om Indië aan de Engelsehen uit te leveren. In den loop van het gesprek gaf Gandhi den correspondent te verstaan, aldus meldt een D.N.B.-telegram uit Genève, dat hij zich niet kon uitlaten over de op lossing van het Indische vraagstuk. Ove rigens ziet Gandhi dén toestand als troostelooshq heeft geen'.hoop meer op een overeenkomst. Groote aanval op Calcutta verwacht. S.P.T. meldt uit Londen: De Britsche militaire autoriteiten in Indië rekenen er na de Japansche aanvallen op Cey lon en op twee plaatsen tusschen Ma dras en Calcutta op, dat de Japanners spoedig een grootscheepsehen aanval zullen ondernemen op Calcutta. De voorbereidingen voor de. verdediging worden met koortsachtige haast getrof fen. Petroleum-installafies in Birma vernield. Van het front in Birma meldt radio- Delhi, dat de Britsche terugtocht aan het front van Irrawady voortduurt. De Britsche troepen hebben Thayetmyo en Allanmyo, 28 resp. 41 mijl ten Noorden van Promo, ontruimd en de, petroleum- installaties vernield. Een stad in Noord-Birma is Dinsdag morgen door de Japansche luchtmacht hevig gebombardeerd. Nieuwe burgemeester van Heusden. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft de heer A. M. S. Tho- maes te Nijmegen benoemd tot burge meester van Heusden. Na den strijd in Ned.-lndië. (Domei.) Het Keizerlijke hoofd kwartier heeft bekendgemaakt, dat de Japansche expeditietroepen 82.618 krijgs gevangenen hebben gemaakt, alleen op Java, tot 25 Maart j.l. Van dit aantal waren 66.219 Néderlandsch, 4.890 Au stralisch, 10.636 Britsch en 883 Ameri- kaansch. Het aantal krijgsgevangenen is 9000 grooter dan gegeven is in de lijst die door de Nederlandsch-Indische troe pen overgelegd is aan de Japansche strijdkrachten op 9 Maart, toen de on voorwaardelijke overgave tot stand kwam. Onder den buit bevinden zich 177 oor logsvliegtuigen, 940 kanonnen van ver- schilend type. Voorts werden 4.228 lich te en zware machinegeweren, 80.778 pi stolen en revolvers, 5.152 zoeklichten, 1.728.585 granaten, 89.771.800 geweer patronen, 36.000 bommen, 1.059 tanken andere pantserwagens, 9,500 auto's en 7.108 spoorrijtuigen buitgemaakt. Medi camenten, genoeg voor 100.000 personen gedurende een jaar, vielen den Japan ners in handen. De Japansche verliezen bedroegen 845 dooden, 1.784 gewonden. Inkoopregeling pensioenen. Bij beschikking van den secretaris generaal van binnenlandsche zaken van 31 Januari/2 Februari 1942 zqn eenige artikelen van de Pensioenwet 1922 ge wijzigd en aangevuld. Artikel 27 dier wet bepaalt thans, dat hij die in rechtstreekschen- of zijde- lingschen dienst, vast of tijdelijk, een bezoldigde of onbezoldigde betrekking bekleedt in dienst van een der lichamen, genoemd in de artikelen 3 en 4, een schriftelijke aanstelling ontvangt. Inge val de tewerkstelling op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht heeft plaats gehad, geldt als zoodanig een afschrift van die overeenkomst. Volgens artikel 30, tweede lid kan hij, die is benoemd of tewerkgesteld op eeni- gerlei wqze als in artikel 27 bedoeld en te wiens opzichte dat artikel niet binnen'zes maanden na den dag van in gang van zijn benoeming of tewerkstel ling toepassing heeft gevonden, tenzij hij binnen negen maanden na even-ge- noemden dag hierop de aandacht van DONDERDAG 9 APRIL 1942, Hoe groot zjjn Uwe werken, o Heere! Gij hebt ze allen met wijsheid gemaakt; het aardrijk Is vol van Uwe goederen. Fs. 104:24, Zon Maan op onder op onder 6.59 20.26 4.10 13.34 15 April: Nieuwe maan. 23 April: le kwartier. den Pensioenraad heeft gevestigd, den diensttijd in de betrekking, ten aanzien waarvan artikel 27 buiten toepassing is gebleven, niet voor pensioen inkoopen. De Pensioenraad heeft zich op het standpunt gesteld, dat deze artikelen voortaan streng zullen moeten worden toegepast. Aangezien voorts in voornoemde be schikking een overgangsbepaling ont breekt voor hen, die reeds vóór 1 Maart 1942 zonder schriftelijke aanstelling of arbeidsovereenkomst werkzaam waren, vestigt de pensioenraad er de aandacht op, dat hij in principe heeft besloten goed te keuren, dat mits in overeen stemming met den feitelijken toestand, thans alsnog zulk een stuk wordt uit gereikt, waardoor ook voor hen de mo gelijkheid tot inkoop van hun diensttijd wordt geopend. In verband met de bepaling in artikel 30, tweede lid vervat, heeft de pensioen- v raad besloten dat zulk een schriftelijke aanstelling of overeenkomst binnen 9 maanden na 1 Maart 1942 dus vóór 1 December a.s. zal moeten worden uitgereikt en dat dus inkoop van dienst tijd niet mogelijk is, wanneer deze niet op een schriftelijke aanstelling heeft berust. De Apothekerfekamet. In een onderhoud dat het A. N. P. ge had heeft met den voorzitter van de Apothekerskamer, den heer H. P. Stam te Dordrecht, heeft deze gewezen op mis standen, welke moeten worden weggeno men. Door verouderde wetgeving is het mogelijk geworden, dat apotheken door onbevoegden worden geëxploiteerd, door erfgenamen, weduwen en weezen enz. en dat een apotheker meer dan één apotheek hield. Ook de ongelimiteerde vestiging heeft een nadeeligen invloed geoefend en natuurlijk zqn ook de verkeerde opvattin gen van apothekers beïnvloed door den tijdgeest niet uit te schakelen. De Apothekerskamier zal er zorg voor dragen, dat de apotheker zich zijn' taak ten opzichte van enkeling en gezin weer ten volle bewust wordt, dat hij, in stede van den commercieelen kant, den ideëelen van zqn vak voorop zal stellen en door drongen wordt van een juiste vervulling van zijn openbare taak. Ook op het gebied van de opleiding van den apothekersassistent zal de Ka mer werkzaam zijn, daarbij niet uit het oog verliezende, dat, hoe belangrijke hulp van den apotheker de assistent ook moge zqn, de apotheker no. één dient te zijn en blijven, omdat hq alleen verantwoor delijk is. Aanmeldingsplicht werkloozert. De voorlichtingsdienst van het depar tement van Sociale Zaken meldt: Nu de verordening omtrent den aan meldingsplicht van werkloozen eenige weken in Werking is getreden, blijkt, dat nog vrq veel personen, <JJe zich op grond dezer verordening bij de gewestelijke ar- beidsbureaux of de bijkantoren moeten aanmelden, in gebreke zijn gebleven de zen plicht na te komen. De belanghebben den verliezen dus blijkbaar uit het oog, dat verzuim in deze strafbaar is. Voorts blijkt uit allerlei mededeelingen en vra gen, dat omtrent de gevolgen van de aan melding veel misverstand heerseht. Daarom kan het zqn nut hebben er nog eens op te wijzen, dat studeerenden boven den 24-jarigen leeftqd zich moeten aanmelden, doch dat het geenszins de be doeling is hen uit hun studie te halen of hun studie te bemoeilijken. Zij kunnen deze studie, mits die als ernstig is op te vatten, rustig voortzetten en tot een ein de brengen. Hetzelfde geldt ook voor hen, die b.v. bij hun ouders werkzaam zijn. Indien aan genomen kan worden, dat e®11 aanmel- dingsplichtige in de huishouding of in het bedrijf van de ouders een volledige dag taak heeft, zal men deze taak ook ver der kunnen blijven vervullen. Men lichte hieromtrent de arbeidsbureaux volledig en juist in, waardoor de leiders van deze bureaux in staat zqn met elke bijzondere positie rekening te houden. De verwachting, die hier en daar schijnt te bestaan, dat men, door zich niet aan te melden, aan de aandacht ont snapt, zal volkomen' ongegrond blijken. Wie deze houding aanneemt, bezorgt zich slechts moeilijkheden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1