Christelijk Dagblad voor Zeeland EERSTE BLAD Land- en Tuinbouw Uit de Provincie DAGKALENDER ZATERDAG 4 APRIL 1942 56e JAARGANG No- 155 Bureaux Langé Vorststraat 70, 6oes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANO.Y Lange Giststraat 34 en Noordweg 155 Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur A. DF LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen vvaar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Paaschfeest 1942. Aanvallen op Malta en op Gibraltar - Zware verliezen voor de Russen - Cripps stelt zijn vertrek uit. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Misschien vragen sommigen zich af of het maar niet beter is ditmaal niet te veel te spreken van Paasch feest, van licht en b 1 ij d s c h a p. Er is im mers zooveel verdriet, zorg en angstige spanning Zullen we de Paaschbpod- schap maar niet achterwege laten en ze liever laten rusten tot betere tijden zijn aangebroken? Wanneer het ging om holle pret en tjdel feestlawaai, zouden wy zonder eenige aarzeling deze vraag van gan- scher harte bevestigend beantwoorden. Maar Paaschvneugde is juist geen leeg vertoon! Hier is echte volle, rijke blijd schap. Het opstandigsverhaal, zooals de Bijbel het ons vertelt, 'spreekt ons óók eerst van verloren hoop, van teleurge stelde en bevreesde menschen, die alle. hoop en vreugd verloren hadden. Maar ook van een opengebroken graf, van een afgewentelden steen, van een herrezen Jezus, van Engelen, die een heerlijke boodschap brengen en van het Leven, dat overwon over zonde en dood. En zouden wij daarvan nu, in dezen tijd, die voor velen zoo donker is, zwijgen? Dat' mag toch niet en dat kunnen wij toch niet? Het was voor de discipelen van Chris tus op dien Vrijdag zoo onbeschrijfelijk (donker. Hun Meester stierf aan het vloekhout als een misdadiger. Voor de wereld was het met Jezus radicaal afge- loopen. Hjj was voor goed onschadelijk gemaakt en men zou van Hem geen last meer hebben. Het was uit met dezen verleider. En de discipelen met de vrou wen treuren en weenen. Wat een vreesei- ljjk einde, wat een droeve ontknooping! En stel daartegenover hu de jubelen de Paaschmorgen. Jezus opgestaan! Pre dikende Engelen! Alles licht en blijd schap! Zoo ryk en zóó veel, dat de disci pelen het haast niet kunnen gelooven, als gevolg van hun ongeloof en traag heid van hart. Maar eindelyk komt toch een Maria Magdalena tot een Rabouni en weet de discipelenkring het, dat de Heiland uit den dood is herrezen. O, machtig won der, Jezus Overwinnaar over graf en dood! Door lyden tot heerlijkheid, van den dood tot het leven. Zoo was het toen. Zoo is het nu nog. Zonder Goede Vrijdag kunnen wy geen Paschen 'Heren. Maar ook omgekeerd: op Goeden Vrijdag volgt Paschen. Jezus is verrezen. Hij kan, wat nie mand kan: droefheid veranderen in blijd schap; donker omzetten in licht. En zou den wy daarvan nu zwijgen, nu zoovele harten vervuld zijn van bekommernis en smart? Hij wil ook nu oogen openen, achter gesloten deuren komen, tranen drogen en wonden genezen. Jezus, de Verrezene, is het leven van ons leven. De ware Christen is Paasch- Christen, d.w.z. hij leeft voortaan uit Hem, Die op den Paaschmorgen de on verderfelijkheid aan het licht bracht. Dat is het nieuwe leven. Christiis overwon den .-dood. Maar in die overwinning van Hem ligt ook onze overwinning door het geloof in Hem. Onze overwinning van de zonde. Onze ovérwinning van de wereld. Gedragen wij ons nu'als overwinnaars»? Helaas, Paaschfeest brenge ons op de knieën voor God om belijdenis van schuld, dat het Paasclileven dikwijls zoo weinig in ons trilt en zoo weinig naar buiten straalt. Maar toch, ondanks dat, Christus Victor reeds nu in deze bedeeling. En straks aan het eind der tijden zal alle knie voor Hem buigen. Dan zal Hij als Koning heerschen en allen, die hier Zijn verschijning hebben liefgehad, zul len mèt Hem als koningen heerschen. Laat ons deze vaste en heerlijke belij denis uitdragen in een verscheurde we reld, die snakt naar verlossing en het Christus ootmoedig bidden: Kom in ons aller leven met Uw: „Vrede zij ulie- den". De stand der wintertarwe. Uit berichten uit Schouwen-Duiveland blijkt, dat de stand der wintertarwe min der gunstig is, dan men aanvankelijk had vermoed. Er is nogal wat schade aangericht en zoo zijn b.v. in de omge ving van Haamstede reeds verschillende landbouwers overgegaan tot het om- ploegers der akkers. Men zal moeten overgaan tot het zaaien van zomergerst of zomertarwe. De winterrogge staat er goed voor en heeft weinig geleden, aldus meldt de „Z. Nsb." van den vijand door torpedo- of bom- treffers beschadigd. DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: inhetOosten leed de vijand bij zijn in verscheidene sectoren van het front voortdurende aanvallen alsmede by Duitsche aanvalsacjies weder hooge ver liezen. Zware artillerie nam voor de oor logvoering belangrijke installaties in de voorsteden van Leningrad met waar genomen uitwerking onder vuur. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren in luchtgevechten en door ver nietiging op den beganen grond 45 vlieg tuigen. In Noord-Afrika werden vlieg velden en tentenkampen in de Marma- rica alsmede de woestijnspoorweg en Britsche autocolonne3 in het Egyptische kustgebied met succes gebombardeerd. Aanvallen in opeenvolgende golven van sterke formaties gevechts- en jacht vliegtuigen werden overdag en des nachts ondernomen op militaire doelen op het eiland Malta. Voltreffers in vliegtuigloodsen, onderkomens en tus- sehen geparkeerde vliegtuigen veroor zaakten felle branden en ontploffingep. Luchtafweerbatterijen werden buiten ger- vecht gesteld. In de haven van La Va- 1 e 11 a kregen duikbooten en torpedo jagers van den vijand bomvoltreffers. In luchtgevechten werden 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Italiaansche bommenwerpers vielen met veel succes de vesting Gibraltar aan. Storingsaanvallen van Britsche bom menwerpers waren in den afgeloopen nacht op het westelijke rijksge- bied gericht. De burgerbevolking/ leed eenige verliezen. De economische schade is gering. Naehtjagers en afweer geschut schoten 11 der aanvallende bom menwerpers neer. De strijd tegen de ravitailleerings- scheepvaart van Groot -Br ittan- n i en de V..S. leverde in Maart groote successen op. Marine en lucht macht brachten 105 vijandelijke koop vaardijschepen van tezamen 646.900 brt. tot zinken. Hiervan zijn door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht 91 sche pen van tezamen 584.900 brt. Boven dien werden nog 39 koopvaardijschepen ITAL. WEERMACHTSBERICHT. InCyrenaiica contact tusschen we- derzjjdsche verkenningstroepen en aan» zienlijke activiteit in de lucht. Talrijke Düitsche en Italiaansche formaties heb ben overdag en des nachts Malta aange vallen. Escadrilles van ons 37ste regiment bommenwerpers hebben vol treffers geplaatst op de vliegveldinstal laties van Halfar en Micabba, waardoor groote verwoestingen werden aange richt. Een van onze lichte verkenningsvaar tuigen is in het centrale gedeelte van de Middellandsche Zee door een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. Het grootste deel van de bemanning is gered. Italiaansche vliegtuigen hebben Gi braltar gebombardeerd. In het havenge bied waar de militaire installaties her haalde malen werden aangevallen, ont stonden zware branden. Ondanks de tus- schenkomst van Engelsche jagers, waar van er een werd neergeschoten, is onze formatie, na op 'schitterende wijze haar taak te hebben vervuld, geheel volledig op haar basis teruggekeerd. Cripps blijft nog irt Bri-lndië. (D.N.B.) Volgens Woensdagavond laat te Londen ontvangen berichten zou de uitvoerende raad van het Indische Con gres met 37 tegen 16 stemmen het door Cripps overgebrachte regeeringsvoorstel hebben afgewezen. (A.N.P.) Naar de Engelsche berich tendienst uit New Delhi meldt, heeft Cripps verklaard, dat bij zijn vertrek uit Indië zal uitstellen. Cripps had oor spronkelijk Maandag willen vertrekken. Op grond van de nieuwe ontwikkeling hoopte hij echter, naar de Engelsche be richtendienst meldt, „de volgende week nog nuttigen arbeid te kunnen verrich ten." Na een bespreking van meer dan twee uur heeft het Indische congres besloten Cripps een memorandum te overhandi gen, waarin wordt voorgesteld, dat de Engelsche regeering een aantal punten nader zal toelichten. Verder zouden Gandi en Nehroe op het oogenblik een resolutieontwerp uit werken. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 5 April1 1942. 's Morgens tot 7.08. 's Avonds van 20.19. x Maartdag 6 April 1942. 's Morgens tot 7.06. 's Avonds van 20.20. Dinsdag 7 April 1942. 's Morgens tot 7.03. 's Avonds van 20.22. Middelburg. Denk om uw dag. Alle distributie stamkaarten moeten ten kantore van den dienst worden getoond om een bonkaart en eventueel een toeslagkaart voor bij- zonderen arbeid en zeepkaarten voor kin deren tot en met 7 jaar in. ontvangst te nemen. A De uitreiking begint Dinsdag a.s., 7. April en loopt door tot Vrijdag 17 April, alles volgens de letters, die men 'indt in de publicatie in dit nummer. Men neme daarvan goede nota, want die niet op tijd komt, moet wachten tot,na den laat- sten dag van de uitreiking, De nieuwe kaart loopt van 19 April tot 13 Mei, al leen de aardappelkaart loopt van 18 Apr. tot en met 27 Juni. Men vergete niet zijn stamkaart met inlegvel en eventueel de verklaring, dat men niet meer dan 50 kg. aardappelen per gezinshoofd in voor raad heeft,-mee te brengen. 25 jaar gemeentedienst. Op 2 April 1917 kwam de heer A. Mondeel als 13- jarigen jongen in dienst van gemeente werken en thans is hij daarbij werkzaam als tuinman. Donderdag vierde hij dus zijn zilveren jubileum. Op dien dag is hij gecomplimenteerd door wethouder Paul en directeur Jansen, die hem de gebrui kelijk gratificatie overhandigde. Uitreiking diploma's Ambachts school. Dei bijeenkomst, die Donderdag morgen werd gehouden in het Schutters hof ter gelegenheid van de bekendma king van de vorderingen enz. aan de ambachtsschóol, werd namens het be stuur geopend door dhr G. van Neder- veen, die van de talrijke aanwezigen in het bijzonder verwelkomde de burge meester van Middelburg en wethouder Edelman uit Vlissingen. Spr. wees er op, dat men trots aller lei moeilijkheden de lessen geregeld kon laten doorgaan. Dei directeur, dhr C. Doets, deed eerst mededeeling van de bevorderingen en reikte daarna de behaalde diploma's uit. Als een bijzonderheid wees spr. op den leerling Davidse, die de vijfde zoon uit één gezin is, die een diploma van de school behaalde. Na de pauze réikte de directeur de prijzen uit, die bestonden uit bons voor bet koopen van een gebruiks voorwerp. Spr. kreeg gelegenheid een en ander mee te deelen over de verbou wing van de school, die, wat de inventa ris betreft, nog niet geheel gereed ia Dhr Van Nederveen heeft zich aan gesloten bij de gelukwensch van den di recteur aan de geslaagde-leerlingen en hun ouders en zijnerzijds dank gebracht aan directeur, leeraren en concierge voor hun werk in het belang van het onder wijs. De burgemeester heeft getuigd van zijn belangstelling voor de school en uit iedere afdeeling der tweede klasse heeft een leerling namens allen dank gebracht voor het genoten onderwijs. Zuid-Beveland. Wemeldinge. Gevonden een jongens sporthemd en een portemonnaie met in houd. Inlichtingen by den gemeenteveld wachter. (Belangeloos bericht.) Borssèlö. Woensdagmiddag vergader den de stemgerechtigd^ ingelanden van den calamiteuzen polder Borssele. Be richt was ingekomen, dat geen goedkeu ring kon worden gehecht aan het besluit om den tuin, gelegen bij het huis van dhr Warren, aan hiem te verhuren voor f 10 per jaar. Voorgesteld werd het besluit in te trekken en de opbrengst van den tiiin toe te voegen aan'de bezoldiging van dhr Warren. Aldus besloten. Gewezen werd verder op den minder goeden wateraf voer in den polder. Het zou goed zijn de sluis dieper, te leggen. Echter bleek uit een ingekomen schrijven, dat het niet aan de sluis ligt, dat het water niet naar behooren verdwijnt, maar dat meer aan dacht dient geschonken te worden aan slooten en watergangen. Op voorstel van dhr C. Boone zal de mogelijkheid onder de oogen worden gezien een watergemaai te plaatsen. De aanslag op de gebouwde eigendommen werd vooi* vijf jaar vastge steld op 4 pet. van de belastbare op brengst volgens de grondbelasting. Een besluit in 1923 genomen om het salaris van den polderwerker met 5 pet. te ver minderen werd ingetrokken. De jaar wedde werd vastgesteld op f 893. Na eenige bespreking over de zijkan ten der wegen werd besloten om het gras aan de zijkanten der wegen ter beschik king te stellen van de aangrenzende eige naren, die dan ook dienen het onkruid op te ruimen. Walcheren. Oostkapel I Onder groote belangstel ling heeft Zr Schaberg haar werk als wijkverpleegster neergelegd. Velen kwa men haar op de afscheidsreceptie groe ten en zij mocht talrijke geschenken en bloemen in ontvangst nemen, waaruit moge blijken, dat haar arbeid in de afge loopen 12 jaar bijzonder is gewaardeerd. Zoutelande. Mej. C. Versluys, onder wijzers aan de Chr. scho'ol alhier, heeft wegens het a.a. huwelijk ontslag aange vraagd. NoordoBevetand. Golijnsplaat. Dinsdagavond herdacht de Geref. Meisjesvereen. „Kiest u heden, wien gij dienen zult" haar 45-jarig be staan. Een samenkomst van leden en be langstellenden werd gehouden in de Ge ref. kerk. De leiding der vergadering be rustte bij Ds B. Veenstra. Ds Dor§t van Geersdyk hield een opwekkende rede, ge titeld: „Ook nu lentetijd!" Enkele leden der M.V. declameerden eenige stukjes ter gedachtenis aan Chris tus' lijden en sterven en opstanding, af gewisseld door orgelspel van dhr L. A. Verburg, organist der kerk. Gezamenlijk-' werden liederen gezongen. Ds Dorst einr digde met dankgebed. Sch ouwen- Dut vetand. Burgh. De korenmolen „De Koren bloem" is buiten bedrijf gesteld. De wie ken van den molen, welke in 1859 werd gebouwd, zijn reeds gedeeltelijk gesloopt. (Z. N.) Bruinisse. Woensdagmiddag werd al hier een kringvergadering gehouden door den kring Schouwen-Duiveland van Geref. Meisjesvereenigingen. De presi dente, mej. Goudzwaard uit Zierik^ee, sprak een welkomstwoord en dankte voor de talrijke opkomst. Door de M. V. van Nieuwerkerk werd het onderwerp ingeleid: „Van Gabatha naar Golgotha". Na de pauze werd tot de scheidende pre sidente een woord van afscheid gespro ken. Haar werd dank gebracht voor het vele, dat zij in het belang der vereen, heeft gedaan, waarna haar een cadeau werd overhandigd. De M.V. van Scharendjjke behandelde art. 14 der Ned. Gel. belijdenis. De M.V. uit Zierikzee droeg voor: „Het telefoongesprek". 't Slotwoord, tevens opwekkingswoord, werd gesproken door Ds J. P. Unger: Christus, aldus spr., vraagt van ons te roemen in het kruis; dat vraagt vee} ver loochening, maar eindigt met overwin ning. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN ^voop ZEEUWSCH-VLAANDEREN. J.l. Maandag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen naar de Tern. Crt. meldt, haar laatste vergadering. Na mededeeling van enkele ingeko men stukken en behandeling der huis houdelijke zaken, hield de waarn. voor zitter, dhr P. A. Neeteson, een afscheids rede. Hy acht het een gelukkige omstan digheid, dat het de bedoeling is, Daast den hoofdzetel Kantoren der Kamers te vestigen, zoodat dé verwachting mag ge koesterd worden, dat het kantoor der huidige Kamer te Terneuzen voor Z. Vlaanderen zal behouden blijven, en dit de speciale belangen van deze streek zal kunnen blijven behartigen. Op den dag dat de huidige Kamer ver dwijnt, zal het juist 20 jaar geleden zijn, dat zij haar eerste vergadering hield. De vraag of de huidige kamer tijdens haar 20-jarig bestaan nuttig werk heeft verricht, meent spr. bevestigend te kun nen beantwoorden. AI heeft men niet al les kunnen bereiken wat men zich voor stelde, zoo was er in het belang van 1 Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bedrijfs leven heel wat te doen, en mag met vol doening worden teruggezien op hetgeen bereikt is. Er is grooten vooruitgang verkregen voor wat betreft de inrichting van den Provincialen stoombootdienst. Ook is er enorme verbetering te constateeren op 't gebied der wegen. Ook op de dienstre gelingen voor de openbare middelen van vervoer en de postverzending waren de adviezen der Kamer niet zonder invloed. Van directen invloed zyn de adviezen der Kamer geweest op de uitbreiding der havenwerken te Terneuzen, doch de pogingen, die dé Kamer heeft aangewend om het havchbedrijf van Terneuzen weer te doen opleven, heeft zy niet met succes bekroond gezien. Beter resultaat had het initiatief, dat ZATERDAG 4 APRIL 1942. Jezus! Uw verzoenend sterven Bljjft het rustpunt van mijn hart, Als wij alles, alles derven, Blijft Uw liefd' ons bij in smart, Och! wanneer mijn oog eens breekt, 't Angstig doodzweet van mij leekt, Dat Uw bloed mijn hoop dan wekke, En mijn schuld voor God bedekke. Gez. 130:6. Zon op onder 7.10 20.17 Maan op onder 0.— 8 April: Laatste kwartier. 15 April: Nieuwe maan. ZONDAG 5 APRIL 1942. Christen! juich, Hij leeft, Die u 't leven geeft, Jezus overwon Wet noch dood heeft macht Jezus heeft voldaan Hij is opgestaan. Zon op onder 7.08 20.19 Maan op onder 0.11 9.41 MAANDAG 6 APRIL 1942. Maar nu Christus is opgewekt uit de dooden, en is de eersteling geworden dergenen, die ontslapen zijn. 1 Cor. 1520 Zon op 'onder 7.06 20.20 Maan op onder 1.23 10.29 GEZOND NEDERLAND. In het „Deutsche Aertzeblatt" vonden wij onlangs het volgende waardeerende oordeel over Nederland: „De Nederlanden vertoonen ook'' een jaarlijksch sterftecijfer, dat zoo gunstig is als in geen ander land van Europa. Op 1000 inwoners stierven namelijk per jaar slechts 8,7 menschen tegen meer dan 15 in Frankrijk, 12 in Groot-Brit- tannië en 1112 in Duitschland. Ja, zelfs het sterftecijfer der zuigelingen heeft den laagsten stand bereikt, dien njien zich kan voorstellen; want van de 100 levendgeboren kinderen sterven in het eerste levensjaar slechts 4, een cij fer waarnaar alle andere landen met af gunst zien. Door dit alles is de leeftijds- verdeeling van het volk een zeer gezon de. 28.5 pet. der inwoners behoort tot, de jeugd tot 15 jaar; 26 pet. is tusschen 15 en.k30 jaar, 20.8 pet. tusschen 30 en 45 jaar, 17.9 pet. tusschen 45 en 65 jaar en slechts 6.7 pet. behoort tot de oude lie den boven de 65 jaar. De totale bevol king van Nederland neemt van jaar tot jaar jaar toe met bijna 100.000 menschen of 11—12 per 1000 inwoners. Al deze menschen maken de toch al kleine ruim te in toenemende mate geringer en moe ten e® hun onderhoud vinden. Desniettemin is de levenskracht van dit volk niet tot op het West-Europeesch peil gezonken, maar handhaaft zich met goed gevolg; een aanwijzing, dat over bevolking een zeer betrekkelyk be grip is.", De statistieken hadden het boven staande reeds aangetoond, maar het doet goed zulks ook nog eens in een medisch Duitsch tijdschrift te lezen. van de Kamér een jaar of 10 geleden uitging voor het behoud van de vlas teelt en de vlasbewerking in ons land. Ook is meermalen opgetreden in het belang van de klompen- en de textiel industrie. Ook is indertijd aangedrongen op steun aan den landbouw voor de graan- teelt en zijn ook krachtig gesteund de pogingen voor het behoud van de sui kerbietenteelt. Door de KSmer is ook opgericht het Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstellingsfonds. De Kamer had niet te klagen over medewerking van de organen der Re geering. Spreker bracht hulde aan den heer J. A. van Rompu, die sirids 1922 voor zitter der huidige Kamer was en die ongeveer een halve eeuw geleden als lid der eerste Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen werd geïn stalleerd. Een bijzonder woord van dank richtte hij tot den Secretaris, den heer N. J. Harte, die «ruim 20 jaar deze functie heeft vervuld op een wijze, die boven allen lof verheven is en aan den adjunct secretaris, den heer P. van Es en het overig personeel. Op voorstel van den heer Van der Peyl werd den heer Neeteson de leg penning der Kamer in zilver aangebo den. De leden ontvingen er een in brons. (De voorzitter ontving dezen penning eertijds in goud.) Namens de leden werden nog woorden van dank gesproken door het oudste lid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1